» »

Ali je windows XP varen pred virusi, če ga uporabljam zgolj za email?

Ali je windows XP varen pred virusi, če ga uporabljam zgolj za email?

Matej1088 ::

Dobil sem star prenosni računalnik, kjer sistemi, novejši od XP, skoraj zagotovo ne bodo delovali. Računalnik bi uporabljal zgolj za pisanje v Wordu in emaile. Zanima me, ali to pomeni, da ga je varno uporabljati? Ali pa se varna uporaba zagotovi le tako, da sploh več ne grem na internet?

Unknown_001 ::

:)

Email - nevarnost v priponkah in povezavah
Računalnik brez povezave... kontaminiran zunanji nosilec podatkov USB/CD/DVD... in kaj češ lepšega?

V glavnem če delaš po pameti si recimo da varen ampak možnost da kaj stakneš še vedno obstaja. Najbolj ziher je da narediš deep freeze sistema ki ti pobriše vse spremembe po vsaki seji, moraš pa obvezno zadeve shranjevati na zunanjo pomnilno enoto!
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

AC_DC ::

http://www.porteus.org/ bob boljša izbira (ali kakšen drug primerljiv linux distro).

trnvpeti ::

0. si za nat-om, ali kr direkt na pipci?
1. pozarnega zida verjetno nimas
2. uporaba proxy in ukinitev gateway, verjetno tudi to preskocis
3. ce dela xp, dela tudi kaksen linux distro z libreoffice/wps office
4. ti kar uporabljaj , ko/ce ti sesuje, pa jovo na novo, /son ce ti preskoci na druge racunalnike v tvojem omrezju, se pa spet javis /soff

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trnvpeti ()

hojnikb ::

Specsi prenosnika, da bomo lahko priporočal sodobnejši OS.
#brezpodpisa

Matej1088 ::

linuxa ne morem uporabljati, ker tam ne delajo nekateri programi, ki jih potrebujem (asp slovarji). Računalnik bi potreboval zgolj za pisanje, te datoteke bi si nato pošiljal na svoj email (ker je tako lažje kot pa jih vsak dan snemati na usb). Domnevam, da je varno, če ga uporabljam pod takimi pogoji? Si lahko kaj prenesem na svoj glavni računalnik, če prenosnega uporabljam IZKLJUČNO pod opisanimi pogoji? Na internet bi šel tudi na javnem omrežju (v knjižnici ipd.) ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Matej1088 ()

hojnikb ::

še vedno nisi povedal specsov kompa.
#brezpodpisa

SeMiNeSanja ::

Matej1088 je izjavil:

linuxa ne morem uporabljati, ker tam ne delajo nekateri programi, ki jih potrebujem (asp slovarji). Računalnik bi potreboval zgolj za pisanje, te datoteke bi si nato pošiljal na svoj email (ker je tako lažje kot pa jih vsak dan snemati na usb). Domnevam, da je varno, če ga uporabljam pod takimi pogoji?

'Varno' je toliko, kot voziti avto brez ABS in airbagov. Lahko voziš 10 let, pa se ti ne bo nič zgodilo. Lahko pa samo zapelješ na cesto, pa okoli vogala prileti budala....

Če bi jaz bil na tem, da bi se odločal o uporabi XP za tak namen, potem bi temu računalniku na požarni pregradi/routerju blokial ves promet z internetom, dovolil pa bi izključno SMTP - pošiljanje mailov (nebi dovolil niti 'dolvleko').

AC_DC ::

Na winxp sp3 je firewall po defaultu ključen.
S pos hackom ima zagotovljene updejte do 2019
http://www.zdnet.com/article/registry-h...

Uporabljaj zadnji firefox za browser, ne nameščaj adobe flasha in oracle jave (dva glavna vektorja okužbe).
Pošto glej preko webmaila (v browserju).


Asp preko wine pomoje dela http://www.jabuk.si/pbb/viewtopic.php?t... //je sicer za mac, vendar dokaz da dela v wine, beri od "Nato v terminalu vpišete:".
Vodiš za linux native http://www.joker.si/mn3njalnik_oldy//in... .

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

Matej1088 ::

Specifikacije računalnika: Intel Pentium M 730 procesor (2 MB L2 cache, 1.6 GHZ, 533 MHZ FSB), Ati Mobility Radeon X600, 60GB HDD, 512MB DDR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Matej1088 ()

hojnikb ::

tu gor lahko brez večjih težav daš kak win7
#brezpodpisa

AC_DC ::

V sistem s s pol giga rama tlačiti w7 ?
Odlična ideja, če daš potem pc tašči !

hojnikb ::

kupiš še eno 512MB palčko za ceno dveh kavic.
#brezpodpisa

AC_DC ::

Ja, pa še en ssd in zlato ribico.
Tako dobiš še zastonj glasbeno željo v nedeljo po kosilu.

porteus & co
https://slo-tech.com/forum/t594525/p429...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

hojnikb ::

bolše tiny7 na 512MB rama kot katerkol winxp
#brezpodpisa

Matej1088 ::

Če bo šel Win 7 (z nadgradnjo rama), bi moral tudi Win 10, ker imata enake minimalne zahteve. :D Ne želim pa, da bi vse skupaj delalo tako počasi, da bi postalo neuporabno ...
Moja "teorija" je, da če ničesar ne klikam (razen gmaila, ko bi sam sebi poslal wordovo datoteko), ničesar ne morem dobiti. To drži?

hojnikb ::

Moja "teorija" je, da če ničesar ne klikam (razen gmaila, ko bi sam sebi poslal wordovo datoteko), ničesar ne morem dobiti. To drži?

Ne.
#brezpodpisa

AC_DC ::

Zakaj ne potem w8 lite ?


Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

hojnikb ::

na win7 bo lahko dal xpjove driverje od grafike, na win8 pač ne (odrezana podpora za xpddm)
#brezpodpisa

AC_DC ::

hojnikb je izjavil:

Moja "teorija" je, da če ničesar ne klikam (razen gmaila, ko bi sam sebi poslal wordovo datoteko), ničesar ne morem dobiti. To drži?

Ne.

Care to elaborate ?

mtosev ::

če boš uporabljal xp ti priporočam, da namestiš vse popravke in sp3,dober antivirus, komp pa lahko dodatno zavaruješ z microsoftovim baseline security analyserjem
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

hojnikb ::

AC_DC je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Moja "teorija" je, da če ničesar ne klikam (razen gmaila, ko bi sam sebi poslal wordovo datoteko), ničesar ne morem dobiti. To drži?

Ne.

Care to elaborate ?

kakšen nasty exploit v kaki sistmski komponenti. Think "lahko pingam tale IP naslov in triggeram nek buffer overflow".
#brezpodpisa

trnvpeti ::

Winse Mora kupit

AC_DC ::

Ping je po defaultu na win fw v xp sp3 izklopljen.Ah, kje so dobri stari časi, ko smo hodili v win2k sp0 preko isdn direktno na net (in dobili rpc dcom/netbios exploit v 3,2,1 :)) ).
Exploitov je dovolj za vse sisteme.

Pri ip v6 je ping po defaultu vklopljen - brace yourself !

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

hojnikb ::

mogoče ma dreamspark in jih dobi zastnj :)

AC_DC je izjavil:

Ping je po defaultu na win fw v xp sp3 izklopljen.Ah, kje so dobri stari časi, ko smo hodili v win2k sp0 preko isdn direktno na net (in dobili rpc dcom/netbios exploit v 3,2,1 :)).
Exploitov je dovolj za vse sisteme.

Pri ip v6 je ping po defaultu vklopljen - brace yourself !

Pač pinganje je samo en uizi primer. Pač predpostavka, da si varen, če nič ne delaš je pač napačna in pontecialno nevarna.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Matej1088 ::

Torej se zdi najboljša varianta, da obdržim XP, wordove datoteke pač presnemam na usb in nikoli ne grem na internet? :\

hojnikb ::

najbolša varjanta je, da posodobiš hw/sw. Vse ostalo so kompromisi.
#brezpodpisa

AC_DC ::

Pač pinganje je samo en uizi primer. Pač predpostavka, da si varen, če nič ne delaš je pač napačna in pontecialno nevarna.

Še dobro da si nam nevednežem to povedal, do letos sem uporabljal xpje.
Z novimi win 10 (nsa/spyware)/8.1/8/7 smo 41654654654654654% bolj varni ! Majkemi !

Vsiljivec
tudi offline se da okužiti, sploh ko omenjaš javne sisteme in usb ključek, tako kot nekoč z disketami http://www.computerhope.com/msavhlp.htm .

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

hojnikb ::

Z novimi win 10 (nsa/spyware)/8.1/8/7 smo 41654654654654654% bolj varni ! Majkemi !


Tinfoil hat aside, z posodobljenim sistemom si sigurno bolj varen, kot z starim, neposodobljenim.
#brezpodpisa

Matej1088 ::

Če se okuži prenosni računalnik, me toliko ne moti, ker tam nimam nič pomembnega, ne bi si pa rad prenašal virusov na glavni računalnik. Z veseljem bi dal gor linux, vendar kolikor vem tam asp slovarji ne delajo, slednji pa so pri mojem delu ključni.

hojnikb ::

lahko probaš preko wine.
https://www.winehq.org/
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

AC_DC ::

hojnikb
Kateri del od updejti za pos xp bodo na voljo do 2019 ti prevedem kitajščino, da boš razumel ?


Vsiljivec
asp ne delajo !
https://slo-tech.com/forum/t673519/p515...


Imaš stari asp16 (ki je moral biti v c:\asp ) ali asp32 ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

hojnikb ::

We recently became aware of a hack that purportedly aims to provide security updates to Windows XP customers. The security updates that could be installed are intended for Windows Embedded and Windows Server 2003 customers and do not fully protect Windows XP customers. Windows XP customers also run a significant risk of functionality issues with their machines if they install these updates, as they are not tested against Windows XP. The best way for Windows XP customers to protect their systems is to upgrade to a more modern operating system, like Windows 7 or Windows 8.1.


Yes, you still can trick Microsoft into giving you security updates for Windows XP. No, it's not a good idea. You are not protected.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Matej1088 ::

AC_DC: Imam ASP 32.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Matej1088 ()

Matej1088 ::

Hvala za vse odgovore.

Kakor vidim, bi asp delali na linux wine: http://www.jabuk.si/pbb/viewtopic.php?t... ? Zdaj je le še vprašanje, kateri linux. AC_DC je priporočal porteus, ki se zdi kar kul ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Matej1088 ()

Matej1088 ::

Še tole me zanima: ČE imam na računalniku XP, nikoli ne grem na internet, v računalnik pa vtikam zgolj usb na katerem ni nič drugega kot moje wordove datoteke (torej tudi skritih datotek ni), potem virusa ne morem dobiti, ne? :D USB bi sicer uporabljal tudi na mojem glavnem računalniku, vendar bi na njem bile zgolj moje wordove datoteke (kar bi ugotovil tako, da bi v windowsih vključil funkcijo prikazovanja skritih datotek).

AC_DC ::

Svinjarija se zna (na okuženem sistemu gostitelju) sama skopirati na usb ključ, sploh če ga misliš uporabljati drugje https://slo-tech.com/forum/t673519/p515... .
Za funkcijo prikazovanja skritih datote uporabi Total Commander, win explorer se da nahecati da kaže napačen razpored.

Utk ::

Paranoiki. A ni nekih 20% računalnikov še zmeraj na XP. Tudi bolj "resne" firme.

Matej1088 ::

Haha, ko človek vse to bere, lahko res postane paranoičen.

AC_DC: Quick format bi moral zadostovati za izbris vseh virusov, ki bi me realno lahko ogrožali, ne?

mtosev ::

wiki pravi, da je market share xpjev 11%.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

hojnikb ::

AC_DC: Quick format bi moral zadostovati za izbris vseh virusov, ki bi me realno lahko ogrožali, ne?

Kratek odgovor: Da.

Daljši odgovore: Ne.
#brezpodpisa

d4vid ::

hojnikb je izjavil:

AC_DC: Quick format bi moral zadostovati za izbris vseh virusov, ki bi me realno lahko ogrožali, ne?

Kratek odgovor: Da.

Daljši odgovore: Ne.


No ja, obstajajo tudi že virusi ki se naselijo v mrežne kartice...

Men teče ena mašina še kar na XP, je pa res da se datotek ne prenaša iz nje ali na njo, pa tud formatiram ga lahko kadar hočem ker nimam nič pomembnega gor.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

boolsheat ::

Probaj na React OSu - open source XP klon.

mtosev ::

velik sreče, da bo z alpha sistemom lahko kaj resnega počel
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Ozric ::

AC_DC je izjavil:


Asp preko wine pomoje dela .

Dela, preverjeno.

zee ::

Ahem.

Ociten nasvet: vrzi stran ta jajca. Za dobrih 200€ lahko dobis nekaj let starega poslovnega prenosnika.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

boolsheat ::

mtosev je izjavil:

velik sreče, da bo z alpha sistemom lahko kaj resnega počel


Zadeva ni od včeraj.

mtosev ::

še v virtualboxu zmrzne takoj po installu. rabiš killati vm in pol celo nekak dela. good luck s poganjajem tega na real hardwaru
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

d4vid ::

boolsheat je izjavil:

mtosev je izjavil:

velik sreče, da bo z alpha sistemom lahko kaj resnega počel


Zadeva ni od včeraj.

Je pa po 1 desetletju se vedno alpha. In to ne tako kot googlov gmail, ki je bil nekaj let beta, ceprav je deloval brez tezav...
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Matej1088 ::

Še enkrat hvala za vse odgovore.

Danes si bom dal gor Linux lite in probal usposobiti asp slovarje.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zasebni dokumenti

Oddelek: Pomoč in nasveti
242856 (1808) Badwolff
»

ne boota v win98 - prosim za kako idejo

Oddelek: Pomoč in nasveti
221546 (1179) Han
»

Particioniranje diska

Oddelek: Operacijski sistemi
122122 (1814) BlaY0
»

programi za reševanje podatkov so totalno neučinkoviti

Oddelek: Pomoč in nasveti
314612 (3805) AC_DC
»

Kateri ne-bloatware antivirus za Windows 7?

Oddelek: Programska oprema
385309 (4237) sisemen

Več podobnih tem