» »

PC mega-počasen kljub številnim nadgradnjam

PC mega-počasen kljub številnim nadgradnjam

Zupko7 ::

Živjo,

nimam več idej kaj narediti, zato sprašujem še tu kjer ste mojstri za pomoč :)

Torej, imam desktop PC, ki sem ga pred leti sestavil sam, in je po letih super delovanja počasi začel pešati. Zadnje čase je vse skupaj šlo skoraj izven meje uporabnosti, če imam kateri koli browser (poskuil vse) odprt z več kot 3 tabi mi vse dela mega-počasi, rabi 30sek da zažene film, da o igrah sploh ne govorim - DOTA 2 mi na "low" settingih dela grozno (danes celo crknilo vse skupaj vmes), čeprav se je na "very high" kakšno leto nazaj dobro držala + da sem vmes PC (nekajkrat) formatiral, kupil SSD namesto HD, dokupil 8gb RAM-a ipd., a se skoraj nič ni izboljšalo poleg startup časov in odzivnosti Windows explorerja.

Trenutni set-up je sledeč:
Windows 10 Pro 64-bit
Intel Core i5 760 @ 2,80 GHZ
12 GB RAM @ 1330 DDR3 Hz Dual channel (preverjeno pravilno zvezan in skladen)
Ati Radeon 5700 series
128 GB SSD (80% nezaseden) + 512 GB HDD

Računalnik sem večrat spucal morebitnega Addware-a in čisto vsega balasta, praktično imam naložene samo office, browser, photoshop, dropbox, avasta in evernote.

Vsa pomoč in podprta mnenja dobrodošla!
Luka
  • spremenilo: Zupko7 ()

blackbfm ::

1. Preveri temperature s hwmonitor pod obremenitvijo
2. Preveri stanje diskov s crystaldiskinfo

PacificBlue ::

Plošča in napajalnik?

Si imel kakšen BSOD ta čas?

Zgodovina sprememb…

Zheegec ::

Najbrž se ti pregreva CPU in ti zmanjšuje frekvenco.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Yohan del Sud ::

Intel Core i5 760 @ 2,80 GHZ. Najbrž bo to, iz prve roke. (čeprav tudi tisti ATI ni neka nepredna zadeva.) Razstavi. Počisti. Sestavi. Prva in druga generacija i5 (in ssd-jev) so lahko štala.
www.strancar.com

njyngs ::

Pa če boš razdiral in pucal menjaj tudi termalno pasto. Spucaj s kompresorjem, da bo res garant prah spihan.

blackbfm ::

Yohan del Sud je izjavil:

Intel Core i5 760 @ 2,80 GHZ. Najbrž bo to, iz prve roke. (čeprav tudi tisti ATI ni neka nepredna zadeva.) Razstavi. Počisti. Sestavi. Prva in druga generacija i5 (in ssd-jev) so lahko štala.


Kasna stala? Jz imam proc iste gen in dela se presenetljivo ok glede na leta.

MIHAc27 ::

Tole bi moralo delati ok.... Preveri če je kak proces, ki rad skoči na 100%. Niti ni treba da je virus, da se to zgodi.
Če je softwareske napake potem v skrajni sili pomaga format in vse na novo.

Lahko pa je seveda kriv hardware. Malo stestiraj rame, disk (krivec je lahko stari sata disk! Če crkuje kljub SSD-ju bremza sistem) Če je hdd še v sistemu, ga začasno izklopi, sprobaj in boš videl, ali je kaj drugače.

Compufreek ::

Napram tega da nimaš nič gor, bi prvo probal z odstranitvijo avasta, lahko da pride do komplikacij med antivirusom vgrajenem v windows in avastom, če to ne pomaga naredi fresh install windowsov pa nič ne snemaj gor, preveri delovanje takoj po formatiranju SSD ja in instalaciji svežih windowsov, če še vedno dela počasi potem je definitivno problem v hardaru:
prvo probaj odstranit vse 3 RAM ploščice in poskušaj računalnik uporabljati samo z eno (pač postopoma sprobaj vse tri) pa boš videl če je katera izmed njih zanič. Če so ram.i ok potem bi rekel da je težava v procesorju, če še nisi menjal termalne paste potem poskusi to. Poznaš koga ki bi ti lahko posodil delujoč procesor tvojega podnožja ? Ker potem pa je še možnost da je matična se pokvarila, sem že imel probleme ko sta se northbridge ali southbridge pregrevala (NE PRIPOROČAM DA TO DELAŠ OZ DELAŠ NA LASTNO ODGOVORNOST) ampak zdaj ko sem to napisal pa bom povedal kako sem kolegu rešil matično z podobnmi težavami:
torej odstranil sem hladilnike iz obeh "bridgov" ti so ponavadi zlepljeni na "die" zato ju ne gre sčistiti, na krpico sem dal nitro razredčilo in zelo počasi čistil lepilo iz njih, namesto lepila pa potem daš thermal pad-e ali tanek sloj goste paste in namestiš hladilnike nazaj.

m0LN4r ::

HW monitor nalozi, pa sputi cez IBT 10 prehodov z 8000mb rama.
Ce je test uspesen pa ne zmrzuje ogenj pol je vse OK.

Lahko pa se na vsaki palcki rama pozenes memtest posebej.

12 GB RAM @ 1330 DDR3 Hz Dual channel (preverjeno pravilno zvezan in skladen)

1330 DC ?
V kaki kombinaciji pa mas to? 3x4 ?

PS:
Odklopi HDD pa pusti notr samo SSD.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Zupko7 ::

Najprej hvala vsem za hiter odziv in pomoč!

blackbfm je izjavil:

1. Preveri temperature s hwmonitor pod obremenitvijo
2. Preveri stanje diskov s crystaldiskinfo

Važi, bom!


PacificBlue je izjavil:

Plošča in napajalnik?

Si imel kakšen BSOD ta čas?

Plata je ASRock P55M PRO, napajalnik nek nižjega cenovnega razreda 650W - zamenjan pol let nazaj po tem ko je prejšnji crknil.
Bluescreena mi načeloma ne, mi je pa včeraj spet dvakrat med DOTO 2 crknil, obakrat med povečano grafično obremenjenostjo..


MIHAc27 je izjavil:

Tole bi moralo delati ok.... Preveri če je kak proces, ki rad skoči na 100%. Niti ni treba da je virus, da se to zgodi.

Sem vse procese opazoval, nič ne skače preveč visoko razen Chrome včasih..


m0LN4r je izjavil:

HW monitor nalozi, pa sputi cez IBT 10 prehodov z 8000mb rama.
Ce je test uspesen pa ne zmrzuje ogenj pol je vse OK.

12 GB RAM @ 1330 DDR3 Hz Dual channel (preverjeno pravilno zvezan in skladen)

1330 DC ?
V kaki kombinaciji pa mas to? 3x4 ?


Bom poskusil! Pardon 1333 sem mislu. Imam 2 x 2gb + 2 x 4gb na dual channel. Sem preveril v biosu in dual channel laufa, tut oba para ramov sta identična med sabo. 2x4gb sem vgradil kakšen mesec nazaj, je prej še bolj štekalo kot zdaj.

AC_DC ::

Kateri ssd imaš ?

napajalnik nek nižjega cenovnega razreda 650W

Bluescreena mi načeloma ne, mi je pa včeraj spet dvakrat med DOTO 2 crknil, obakrat med povečano grafično obremenjenostjo..

Ugasnil ? In še vedno kupuješ drek od napajalnika.


Najdi točen model, kot tudi za grafično (uporabi gpu-z ali poglej na račun/samo grafo).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

Zupko7 ::

AC_DC je izjavil:

Kateri ssd imaš ?

Ugasnil ? In še vedno kupuješ drek od napajalnika.

Najdi točen model, kot tudi za grafično (uporabi gpu-z ali poglej na račun/samo grafo).


Prvi napajlnik je crknil po 6 letih lepega delovanja in je stal pol manj od tega, ki ga imam zdaj ki je bil neka srednja izbira od tega kar so imeli.
Tale je: LINK

SSD: Samsung 850 EVO 120gb LINK
Grafa: Radeon AX5750 1GB - LINK

AC_DC ::

Napajalnik je teoretično dovolj zmogljiv za 85W max porabe grafične, ssd tudi ne kaj v stilu ocz vertex, tako da ostanejo (previsoke) temperature cpu.

Ko si igral DOTO 2 je pc ugasnil ali zamrznil ? ?

broken/link ::

m0LN4r je izjavil:


Odklopi HDD pa pusti notr samo SSD.

to vsekakor poskusi. že večkrat se je zgodilo, da je bil HDD napol fuč in je posledično konkretno upočasnil komp.

BorutK-73 ::

Pa si inštaliral vse driverje? Na win 7 ali 8 je bilo ok?

Zupko7 ::

AC_DC je izjavil:

Napajalnik je teoretično dovolj zmogljiv za 85W max porabe grafične, ssd tudi ne kaj v stilu ocz vertex, tako da ostanejo (previsoke) temperature cpu.

Ko si igral DOTO 2 je pc ugasnil ali zamrznil ? ?

Prav ugasnil v sekundi, kot da bi kabel potegnil. Prej se to ni dogajalo, je bil samo počasen.

broken/link je izjavil:

m0LN4r je izjavil:


Odklopi HDD pa pusti notr samo SSD.

to vsekakor poskusi. že večkrat se je zgodilo, da je bil HDD napol fuč in je posledično konkretno upočasnil komp.

Bom poskusil ja, hvala!

BorutK-73 je izjavil:

Pa si inštaliral vse driverje? Na win 7 ali 8 je bilo ok?

Prej sem imel Win7 pa je bilo isto, sigurno ne boljše. Driverji bi mogli biti vsi update-ani ja..

Zupko7 ::

Zdaj sem naložil HWMonitor, kakšne temperature naj bi pričakoval oz. kako lahko stesteram in ugotovim če se kaj pregreva? Žal s tem nimam iskušenj se opravičujem :)

Siddh ::

pod 70°C je dobro.


solatko ::

Tale napajalnik je pod nivojem LC Power napajalnikov, zato je verjetno krivec za ugasnitev, preobremenjenost 12V linije, ob povečani porabi grafike.
Menjaj!!!!

Počasnost sistema je lahko zaradi pregrevanja procesorja, saj ti ob gretju niža množilnik in število delujočih jeder.

Očisti in menjaj termalno pasto!!
Če jo imaš od začetka in nisi razdiral sestave, je to verjetno glavni vzrok.
Delo krepa človeka

Zupko7 ::

HWMonitor mi kaže temperaturo vseh jeder na 99°C konstantno?! Sem zdaj vse razdrl, ornk spucal prah - notranji kovinski hladilni del od procesorja je bil čisto zabasan s prahom, pri zadnjem pucanju par mesecev nazaj sem zgleda spregledal.

Zalaufal PC spet in takoj zagnal MWMonitor, ki mi še vedno kaže 99°C?? Je to realno sploh?

Grem takoj še po novo termalno pasto, iskreno sploh nisem vedel za to prej, se to kupi v normalni tech štacuni? Kakšen predlog kakšno kupiti?

Hvala še enkrat vsem

AC_DC ::

Senzor je zanič.
Kako topel je hladilnik, uporabi roko.

Termalna pasta
http://www.funtech.si/si/iskalnik/?sear...
http://www.mlacom.si/iskalnik?trgovina=...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

Zupko7 ::

AC_DC je izjavil:

Senzor je zanič.
Kako topel je hladilnik, uporabi roko.


Se mi je zdelo ja. Zdaj je čisto "hladen" oz malo nad sobno temperaturo bi rekel, prej je bil pa res vroč, še po tem ko sem razstavil. Glede na to koliko praha je bilo notri, dvomim da je ventilator sploh kaj zraka spravil skozi..

PC zdajle tudi dela občutno boljše, bomo vidli kako bo po kakšni uri/dveh uporabe.

AC_DC ::

Kupi novo pasto, ugasni pc, razdri hladilnik, staro pasto na cpu&hladilnik očisti z medicinskim alkoholom 70% in paličicami za ušesa/vato, dodaj novo pasto - manj je več, samo samo toliko, da se zapolnijo neravnine v površini (velikost riževega zrna) in malo zarotiraš hladilnik, nato sestavi nazaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

Han ::

Zupko7 je izjavil:

notranji kovinski hladilni del od procesorja je bil čisto zabasan s prahom
Lahko tole razložiš?

Riff ::

rebra cpu hladilnika po mojem so bila zabita s prahom

Zupko7 ::

Rebra ja, to sem mislil :)

V glavnem to je bil očitno problem, ker zdaj PC spet dela kot nov! Dota na Highest settings brezhibno šla skozi, browsanje končno spet tekoče, vse je super :)

Hvala vsem za vašo pomoč še enkrat!!

BorutK-73 ::

Kakšne so temp. sedaj?

solatko ::

Vseeno pod obvezno kupi hladilno pasto in naredi, kot so ti predlagali. Hladilnik mora bit topel, če je mrzel, je to znak, da ne odvaja toplote. Procesor mora bit okoli 45 na idle in do 65 na full.
Delo krepa človeka


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

senzor za temperaturo od cpu je pokvarjen! (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
647315 (5478) ziga1990
»

Zmrzovanje starejšega desktopa, za HW in SW profije

Oddelek: Pomoč in nasveti
151028 (719) hojnikb
»

Windows 7 zamrzne

Oddelek: Pomoč in nasveti
386405 (5938) ST-777
»

"Urgentno" Nakup novega PC (500€) (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
556157 (5165) loveJDM
»

Pregrevanje

Oddelek: Pomoč in nasveti
386944 (5946) MasterTade

Več podobnih tem