» »

Software za design centralnega ogrevanja ipd...

Software za design centralnega ogrevanja ipd...

Lukzii ::

Živjo,
brskam po internetih ;) in nikjer ne najdem (najbolje da je free) programa, v katerem bi lahko dizajniral sistem centralnega ogrevanja za hišo...če ima kdo kakšno idejo se priporočam

lp

noraguta ::

Centralnarja ki ti bo izvajal.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Lukzii ::

Če nimaš konkretnega predloga, stfu...

msjr ::

Takole je tole. Hitre rešitve, kot razni free floorplanerji in te zadeve (na primer http://www.homestyler.com/) so večinoma ameriške zadeve - in predvidevajo centralno klimo oz. talno gretje in nimajo v naboru standardnih radiatorjev. Druge rešitve so spet vezane na produkte, ki jih prodajajo (IKEA planner), in spet dokaj neuporabne.

Videl sem že par rešitev narejenih kar v Google sketchupu (http://www.sketchup.com/), je dokaj enostaven editor, je pa dokaj mukotrpno delo in ker je 3D je samo za centralno in za nič drugega kar overkill. Ampak prav zato ker je 3D se lahko izogneš kakšni težavi (glej spodaj).

Varianta je tudi da skeniraš načrt, oz. zrišeš načrt stanovanja (hiše) v razmerju recimo 1px = 10cm (oz 1px = 1cm za manjši prostor) v kakšnem free paint programu. Na ta načrt (najbolje na svojem layerju) dorišeš načrt centralne. Ne pozabi narisati še merila. Predlagal bi sicer raje kakšen vektorski program, a so vse free zadeve milorečeno dokaj mučne za delo.

Jest recimo sem to 20 let nazaj naredil tako, da sem šel skopirat načrt pa smo s svinčnikom dorisal centralno gor. Je pa s takimi izi dazit rešitvami potem tako, da sem pozabil upoštevat višje letve od laminata in sem imel potem rahlo jebo z prenizko postavljenimi cevmi.

Pa še za konec @noraguta ima kar prav, mojster za centralno bo to v končni fazi zrisal po svoje in (običajno) tudi bolje od vseh zgoraj omenjenih variant.

Če pa želiš res profi, se taka zadeva zriše v autocadu in se potem dodaja še razne atribute toplotnega sevanja, pa pretoka in take stvari. Pri večji gradnji je edino pametno da to naredi arhitekt, prihrani veliko stroškov kasneje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: msjr ()

Lukzii ::

Gre za sledeče...imam pač ŽE obstoječ sistem, ki pa ne deluje optimalno (vsaj po mojem mnenju). Rad bi prišel zadevi do dna, saj majstr ki je to delal sveto trdi da je vse ok :/. Kar se "lajtng" za radiatorje ni kaj debatirat...je 30 let stara hiša, inštalacije so še "klasične" - skupni vod + odcepi. Problem je v kurilnici in za to zadevo bi rabil neko aplikacijo ala EWB (electronics workbench) za centralno ;)

lp

Invictus ::

Potem imaš problem s pečjo, ne z napeljavo.

Sicer pa definiraj "optimalno". Ponavadi pomaga že zamenjava peči za novejšo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Lukzii ::

Na hitro:
peč je 40kW s podpihom (stara cca 8 let) - poleg se ogrevata še 2 zalogovnika, vsak po 1000 litrov...hiša je letnik 1990, dvoetažna cca 120 + 200 m2...se mi zdi da, bi morala zadeva držat celo noč če se zvečer zakuri...so pa zjutraj že mrzli radiatorji. Na vseh radiatorjih so "termostatski" ventili...

nejcek74 ::

In toplotne izgube so?
ce ves sestavo, pejt na ursa.si pa si dol potegni program Ursa gradbena fizika. Mogoce ti pomaga pri osnovnem vprasanju.
btw. stfu v tvojem odgovoru me je kar nekaj casa odvracal da bi ti pomagal. Precej nekulturno obnasanje.

noraguta ::

Eh pol ne nucaš programa za izris inštalacij ampak sam shematiko. Tud z visiotam se da.
Dejansko te zanima hidravlična shema. Lahko da je ta narobe nastavljena na regulaciji.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

Lukzii ::

No najprej opravičilo za stfu, samo imam poln kufer centralnarjev, ker vsak nekaj svojega trdi in tisti dan sem imel na obisku 2...

Skratka zdi se mi veliko izgub za takšen sistem, mogoče poskusim z Ursinim programom. Potem pa naprej..

noraguta ::

Ni anike ... itak je prevroče
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

magha ::

Meni se zdi, da bo glede na podane informacije najboljše:
- to bajto fino zavaruješ,
- v autocadu s pomočjo Talking Toma "zdizajniraš" novo s svojimi željami
- preveriš s StarWars aplikacijo.
- ko boš vse skupaj "zdizajniral" pa bajto zažgi.

Pa vso srečo.
Potem pa lahko vsem rečeš stfu.

telexdell ::

Lukzii je izjavil:

Na hitro:
peč je 40kW s podpihom (stara cca 8 let) - poleg se ogrevata še 2 zalogovnika, vsak po 1000 litrov...hiša je letnik 1990, dvoetažna cca 120 + 200 m2...se mi zdi da, bi morala zadeva držat celo noč če se zvečer zakuri...so pa zjutraj že mrzli radiatorji. Na vseh radiatorjih so "termostatski" ventili...

Ti podatki nikomur ne povedo absolutno nič koristnega, če ne dodaš vsaj:
Kako je hiša izolirana (toplotne izgube)?
Na koliko °C segrevaš zalogovnike?
Koliko °C je voda v zalogovnikih, preden znova zakuriš?
Kdaj pričneš in nehaš s kurjenjem?
Imaš obtočno črpalko vso noč vključeno?

Če imaš tam 2000 l vode to pomeni, da imaš za vsako °C shranjeno tam 2,3 kWh energije. Če torej veš, koliko energije zgubiš skozi ovoj stavbe lahko kar hitro izračunaš ali ima prav monter centralnega ogrevanja ali pa ti.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

nejcek74 ::

URSE ze par let nisem uporabljal, ampak kolikor se spomnim ti je izvrze toplotne karakteristike stvabe po PURES-u, tako da prvi del bi moral biti pokrit. V programu si lahko izbiral povrs9ne delov stavbe in njihove toplotne izgube. Tako, za par ur dela: naskiciraj si ovoj hise, ne pozabi na streho, odstej okna in njihovo povrsino vnesi posebej. Linijske detajle zanemari.
*vidim da se moras registrirat za dolpoteg ursinega programa, upam da ti uspe

Lukzii ::

Kako je hiša izolirana (toplotne izgube)?
Na koliko °C segrevaš zalogovnike?
Koliko °C je voda v zalogovnikih, preden znova zakuriš?
Kdaj pričneš in nehaš s kurjenjem?
Imaš obtočno črpalko vso noč vključeno?


No tukaj pa tiči zajec...:/
po disertaciji zadeve sledijo...
ad 1 težko ocenim, nisem dal preverjat s FLIRom, ampak gradnja je sledeča: 5 cm stiroporja (naknadno) + porolit + volna + "modularc" obrnjen za 90 stopinj (torej krajše stranice tvorijo steno), mansarda pokrita s 40 cm tervola, streha z zračnim kanalom...
ad 2 zalogovniki so na 77-80 st. celzija...problem je v tem, ker je tipalo samo na vrhnem delu zalogovnika, in ne vidimi če se segreva celoten...spet centralistova
ad 3 pozimi kurim, ko temp pade na tam cca 45 st. spet gledam samo vrhnji del, kjer je tipalo...
ad 4 zakurim popoldan ob cca 17 in če ni premrzlo spet naslednji dan ob isti uri (oz še prej)
ad 5 tukaj pa je veliki kiks...DA, črpalka dela non-stop :/...torej po mojem skromnem mnenju, so tukaj največje izgube...po mojem

hvala in lp

noraguta ::

Niso izgube ampak problem regulacije.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

miki133 ::

Po mojem sploh ne segreješ dovolj zalogovnikov.

Sem se mal poigral s številkami :)
Potrebna toplota Q=m*c*?t=2000*4200*40=336.000 kJ
(m=masa vode 2000L, ?t=40 stopinj)

Čas segrevanja vode
t=Q/P=336.000/40=8.400s=2,33h (P=moč 40kW)

Več kot 2h moraš na polno kuriti, da segreješ zalogovnik za 40 stopinj ( recimo iz 40 na 80),
če ne kuriš na polno (P=40kW) bo trajalo še dlje, ko pa poleg ogrevaš še hišo pa je stanje še
slabše, ker ne veš koliko energije gre za ogrevanje in kolikšen del za zalogovnik .

http://www.kurjava.si/blog/Kurilna_vred...

Tule je ena groba ocena, da 1kg lesa da 14,40MJ energije to je 14400kJ
Poraba kuriva = 336.000/14.400 = 23kg drv + izgube peči, to pomeni za izračun zgoraj
boš rabil okrog 25-30kg suhih drv :) če je izkoristek peči ~80%.

LP Miro

Lukzii ::

Miro,
peč nabutam na polno, deluje na uplinjanje dimnih plinov (podpih)...zalogovniki so vezani vzporedno s sistemom ogrevanja...regulacije glede odvedene toplote v sistem ni razen mešalnega ventila (ročno) zalogovniki pa pač prejemajo "odvečno" toploto.

Predvidena rešitev?? -> črpalka + mešalni ventil vezana na termostat (termostatski ventili na radiatorjih potem nimajo funkcije?)

msjr ::

Japs termostatski ventili in termostat je no go, pride do zmešnjave v sistemu. Ali eno ali drugo.

noraguta ::

Najprej pa še dva termometra v zalogovnika, da sploh vidiš kaj se dogaja. Potem pa mešalni ventil in eno regulacijo. Brezveze poganjat toplo vodo po ogrevalnem krogu ko to ni potrebno.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

18Jerry18 ::

Lukzii je izjavil:

Kako je hiša izolirana (toplotne izgube)?
Na koliko °C segrevaš zalogovnike?
Koliko °C je voda v zalogovnikih, preden znova zakuriš?
Kdaj pričneš in nehaš s kurjenjem?
Imaš obtočno črpalko vso noč vključeno?


No tukaj pa tiči zajec...:/
po disertaciji zadeve sledijo...
ad 1 težko ocenim, nisem dal preverjat s FLIRom, ampak gradnja je sledeča: 5 cm stiroporja (naknadno) + porolit + volna + "modularc" obrnjen za 90 stopinj (torej krajše stranice tvorijo steno), mansarda pokrita s 40 cm tervola, streha z zračnim kanalom...
ad 2 zalogovniki so na 77-80 st. celzija...problem je v tem, ker je tipalo samo na vrhnem delu zalogovnika, in ne vidimi če se segreva celoten...spet centralistova
ad 3 pozimi kurim, ko temp pade na tam cca 45 st. spet gledam samo vrhnji del, kjer je tipalo...
ad 4 zakurim popoldan ob cca 17 in če ni premrzlo spet naslednji dan ob isti uri (oz še prej)
ad 5 tukaj pa je veliki kiks...DA, črpalka dela non-stop :/...torej po mojem skromnem mnenju, so tukaj največje izgube...po mojem

hvala in lp


Jaz imam v kurinici dva zalogovnika, 1500 in 1000, med seboj sta vezana zaporedno. Najprej se napolni zalogovnik 1 in nato še 2. Dvižni vod za ogrevanje je speljan od vrha zalogovnika 1 naprej v sistem. Peč ima motoriziran tripotni ventil, ki polni zalogovnike samo takrat ko je peč dovolj segreta. Do tukaj je bolj kot ne pomembno, da je fizično vse ok povezano. Drug del, ki je ravno tak opomemben je regulacija ogrevanja. V mojem primeru je na dvižnem vodu za tano ogrevanje mešalna veja, ki vodo iz zalogovnika meša s povratno vodo, ki pride nazaj iz talnega ogrevanja. Temperaturna regulacija na podlagi temperature zunaj in željene temperature v stanovanju regulira kakšno temperaturo vode moraš pošijati v sistem. Termostat v stanovanju mora biti postavljen v osrednjem prostoru, ker se vse ravna po njem. V tvojem primeru imaš radiatorje in s tem lahko s termostati po radiatorji določen prostor nastaviš na bolj hladnega. Preveri kakšna je temperatura vode, ki gre iz zalogovnika v sistem. Če gre voda v sistem direktno brez mešanja, bo tukaj sisgurno problem. Sumim tudi, da nimaš regulacije ogrevanja - če bi jo imel bi regulacija po potrebi izklapljala črpako.

Lukzii je izjavil:

Miro,
peč nabutam na polno, deluje na uplinjanje dimnih plinov (podpih)...zalogovniki so vezani vzporedno s sistemom ogrevanja...regulacije glede odvedene toplote v sistem ni razen mešalnega ventila (ročno) zalogovniki pa pač prejemajo "odvečno" toploto.

Predvidena rešitev?? -> črpalka + mešalni ventil vezana na termostat (termostatski ventili na radiatorjih potem nimajo funkcije?)


Potrebuješ centralno regulacijo. Če v sistem poganjaš vodo s 70stopinjami ti na koncu termostat na radiatorju, ki je nastavljen na 50stopinj ne pomaga dosti. Že do radiatorja narediš ogromne izgube.

Zgodovina sprememb…

miki133 ::

Nekako sem še vedno prepričan, da ni dovolj dolgo časa
kurjeno - niso napolnjeni zalogovniki.
Vsa energija, ki jo narediš ti gre v zgradbo sedaj je lahko:
- nekaj časa preveč toplo (to naj bi uravnavala regulacija, termostatski ventili),
- prehitro se ohladi (slaba izolacija),
- naredil si premalo energije :)

LP Miro

noraguta ::

Ne vemo, 44kw peč je že beštja. Najprej še dva termometra na dno zalogovnikov pa opazovat. Ker neke sheme ni. Izolacija pa spet ni tolk v kurcu.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Lukzii ::

Lahko pripnem shemo, samo je bol "elektro" varianta ;)
em, kako pripnem sliko, jo moram kam uploadat...? ;)

Lukzii ::

...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lukzii ()

AC_DC ::

Shemo daj na:
http://shrani.najdi.si/ (.bmp, .gif, .jpg, .png, .tga, .tiff)

ali svoj dropbox in daj link do datoteke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

Lukzii ::

toplakd ::



 Popravljen link

Popravljen link

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: toplakd ()

Lukzii ::

no evo, pa je ratal ;)

#000000 ::

ti rabiš BIM plugin ki omogoča da ti zračuna zadevo, obstaja jih vsaj 50, noben ni zastonj in vsak je za svoje področje, to je cela znanost, ponavad se je delalo tko, 1kw radiator v vsako sobo in to je to, zdej ko je prakticirana močna izolacija in pasivne hišem talno in stensko gretje je to ratala cela znanost. Ne boš pa to nikjer dobil free.

noraguta ::

čak mal ti vročo vodo iz peči dovajaš spodaj , povratni vod v peč je pa povsem na dnu?
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Lukzii ::

@noraguta
saj pravim da je zadeva po štromarsko narisana ;)
bom poslikal zadnjo stran kotla in pripel slikco, da boš videl dejansko stanje...

ssokec ::

Iz slike ne razberem kaj je kvadrat pod kotlom (desno spodaj z napisom) oziroma njegova funkcija? Glede na shemo pa mi ni jasno kako naj bi se s pečjo se segrela voda v zalogovnikih, če deluje samo črpalka za radiatorje (zgoraj levo)?

Mislim, da ti manjka še ena črpalka za kroženje vode med pečjo in zalogovniki.

PS: Ali je mešalni ventil pod črpalko ročni ali je priključen na kakšen regulator?

LP!

Lukzii ::

@ssokec
kvadrat pot kotlom je ventil od "laddemata" (nastavljen je na 65 st.)
Mešalni ventil je ročni...pozimi je kar konstantno na 3-4 stopnji od 10...- sumim da je tudi tukaj problem

lp

Lukzii ::

ssokec je izjavil:

Iz slike ne razberem kaj je kvadrat pod kotlom (desno spodaj z napisom) oziroma njegova funkcija? Glede na shemo pa mi ni jasno kako naj bi se s pečjo se segrela voda v zalogovnikih, če deluje samo črpalka za radiatorje (zgoraj levo)?

Mislim, da ti manjka še ena črpalka za kroženje vode med pečjo in zalogovniki.

PS: Ali je mešalni ventil pod črpalko ročni ali je priključen na kakšen regulator?

LP!


glede PSa...mislim, da pumpa od laddemata goni vodo po tem krogu (kotel-zalogovnik-kotel)

Lukzii ::

noraguta je izjavil:

čak mal ti vročo vodo iz peči dovajaš spodaj , povratni vod v peč je pa povsem na dnu?


Em, torej se opravičujem, ni bilo časa...;)

Skratka povratek (rucklauf) se priključi k mešalnemu ventilu, ki je višje od kotla...
vroča voda gre iz peči povsem na vrhu v povratno zanko, katera ima "vhod" v kotel povsem na dnu...

upam, da je razumljivo ;)

lp


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zalogovnik 500l DA ali NE

Oddelek: Loža
358448 (7270) jero_no1
»

Zalogovnik ali predelava na pelete? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7215854 (12361) krneki0001
»

Montaža kotla na drva poleg obstoječega sistema na kurilca

Oddelek: Loža
3611641 (8404) gorjanc
»

ogrevanje hiše s termostatskimi ventili

Oddelek: Loža
4821304 (13149) vinetu
»

Ali se splača na navadno peč (feroterm 35kW) vgraditi zalogovnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5142490 (41625) jozuaj450

Več podobnih tem