» »

pohodniška oprema

pohodniška oprema

1
2
»

celada ::

noraguta je izjavil:

Te temperature so tako relativne kot zračna vlaga danes zutraj pri minus tri je bilo glih za merino majico z dolgimi rokavi nekje 200 gramature. Al pa švic majca pa tenek puli. Megla te pa poje od zunaj in znotraj. Pa je lahko 5+


Ja seveda. Toda dokler se gibaš je to dovolj. Me je pa zeblo v kratki+dolgi švic majici, termoflis in čez softshell pri rahlem plusu, ko sem stal na štantu na Planjavi in je prišel čez oblak. Toda za pohodniške variante je pa taka jakna po mojem povsem dovolj.

noraguta ::

Ja h sej zato pa se reče štand jakna. Ni ene za vse. Pol maš še une termo jakne iz primalofta. V biatvu kar najmanj uporabljam je praktično hardshell. Pa je ppleg perila daleč najdražji.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

celada ::

noraguta je izjavil:

Ja h sej zato pa se reče štand jakna. Ni ene za vse. Pol maš še une termo jakne iz primalofta. V biatvu kar najmanj uporabljam je praktično hardshell. Pa je ppleg perila daleč najdražji.


Puhovko sm dečvi posodu k jo je zebl k hudič na istem štantu. :)) Hardshella jst sploh nimam. Za zdej se je tole izkazal vrh glave ( base layers, tanki flis, termoflis, puhovka pa softshell combo). Bomo vidl v kaki bolj resni smeri/turi kako se izkaže vse skup.

daki1 ::

celada je izjavil:

daki1 je izjavil:

Da ne odpiram nove teme si bom kar to sposodil.

Rabil bi novo pohodno jakno-zimsko oz. za hladnejše obdobje, obvezno s kapuco. Rad bi, da ne prepiha, ne premoči, da je topla. Sedaj mi je kar blizu 10 let dobro služila ena Mcklinley snowsports jakna, ki pa je odslužila svoje.
Ponavadi oblečem švicmajco dolgi rokavi, velikokrat kratki rokavi in jakno čez.
Cena pa nekje 100€ ali tam do max 120€ zdaj, ko je še kje kaj v akciji. Raje pa kakšen € manj. Sem iz Koroške, tako da bi kupoval Maribor ali pa do Celja. Prosim za pomoč.


Sedaj odvisno koliko se segreješ, ko hodiš toda za to kar opisuješ je dovolj nepodložena jakna. Seveda v tem primeru moraš imeti kak flis v ruzaku, ko se ustaviš.
Osebno furam kratko švic majico, švic majico z dolgimi rokavi in potem čez softshell, da zadrži veter. Dovolj je bilo npr zdele na Begunjščico, ko je bilo cca -5°C in sem se tudi kr fajn prešvicu. Tako, da bi v tvojem primeru pogledal za kako tako jakno:
https://www.kibuba.com/oblacila/jakne/n...


Sem šel danes v Maribor v Iglu šport in vzel tole https://www.iglusport.si/pressure-hoody...
res da ne zadrži vode, vendar nekaj dežja pa vseeno zadrži, če me kje dobi. V dežju pa tko nimam namena hodit naokrog.
Tako da malo kompromisa in mislim, da bo kar ok služila.

Invictus ::

Jakno rabiš samo v hudem vetru.

Če ni vetra, je dovolj švic majica...

Če te v švic majici okoli ničle zebe, pomeni da greš prepočasi ;).

Je pa od posameznika odvisno, kje so njegove šibke točke kar se tiče mraza.

Pri meni je problem glava, pri nekaterih dlani, druge zebe v stopala. In potem se ustrezno oblečeš...

Drugače pa imajo Lidl, Hofer in Decathlon povsem spodobno opremo tudi za zimske hribe. Kar se tiče cunj seveda... Za 20% cene naših gorniških trgovin...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

energetik ::

Se strinjam, v Decathlonu imajo večinoma kar spodobno robo za zelo ugodno ceno. Imam npr. "goretex" jakno od tam, seveda ne najcenejše, ampak mi zelo dobro služi, paroprepustna podobno kot je bila moja prva tadraga jakna od Lowe Alpin (Triplepoint Ceramic).
Sicer pa jaz še vedno prisegam na klasiko, torej kratka švic majca, dolga švic majca, flisi različnih debelin in čez "goretex" jakna. Itak večino vzpona zadostujeta samo obe švic majici ob povprečnih zimskih razmerah ko ni dosti vetra.
Softšel (kot nadomestek flisa in jakne) pa uporabljam v glavnem za v službo in kratke sprehode okoli doma, ko je vetrovno in nad cca. 10°, sicer me v njej zebe.

celada ::

Jaz sem trenutno preškrt, da bi kupil goretex jakno, ker mi trenutna kombinacija deluje čist super. V vsakem primeru je pa softshell tam samo kot zaščita proti vetru.
Se pa definitivno strinjam glede dechatlona. Dokler ne rabiš kake res hude opreme in ne gledaš na vsak gram teže je roba tam res super. Osebno imam puhovko, softshell in vse kratke svic majice iz dechatlona. Se je super obnesla roba do zdej. En kup mojih kolegov ima tudi njihovo robo in so vsi zadovoljni.

EmmeX ::

Sam se raznih adidasov in podobenga izogibam, tudi salomon me je v zadnjem času bolj razočaral s kvaliteto, pa so na tem področju "doma".
Za bolj resno aktivnost po hribih sta iglu in kibuba, po mojem mnenju, kar pravi naslov.

Letos bom tudi sam menjaval puhovko, do zdej sem imel eno iz Decathlona, bi si pa omislil nekaj boljšega, budget je recimo do 120€, mogoce se izprsim za kaj več, če je res vredno.
Ne potrebujem za kaksne ekstremno razmere.
Kakšen predlog iz prakse, se pri tistih drazjih pozna kakšna razlika ?

P.S. A je tukaj mogoče kakšen hribolazec, ki je aktiven tudi pozimi :) ?

Invictus ::

Ja, zakaj že rabiš puhovko?

A hodiš gor pri -20?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

energetik ::

Ti še nisi bil pozimi v hribih? Ja, večino časa puhovke ne rabiš. Sem bil pa enkrat na Komni par dni, ko sem imel čez termo puli še 2 flisa in čez debelo smučarsko bundo, pa ni bilo nič preveč.
@EmmeX, ne vidim posebnega razloga, da bi bila draga puhovka blazno boljša. Pri znanih firmah večinoma plačuješ ime. Zame je hribolazniška oprema potrošni material (razen tehnike seveda, cepin, vponke, vrvi itd) in precej raje nabavim vse ceneje v Decathlonu/Hervisu/itd, pa četudi se kaj prej izrabi.

Invictus ::

Sem praktično vsak teden. Celo večkrat na teden. Tudi ponoči. Ravno bil včeraj zvečer. -5 plus veter. Gor sem šel v švic majici, za smuko dol sem oblekel Lidl jakno za 15 EUR. Res pa ne hodim gor za več dni. Meni so enodnevni izleti čisto dovolj.

Na Komni je znano, da slabo kurijo. Šparovni Bohinci :D. Tudi v večini teh visokogorskih koč/hotelov. Ne štekajo, da rabiš po celodnevni gonji zunaj topel prostor in vroč tuš.

Kar se tiče tehnike, je tudi vseeno kje se kupi. Za to robo obstajajo standardi, testi in certifikati, ki jih mora izdelek izpolnjevat, da se spoloh lahko prodaja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

celada ::

Da dobiš kaj boljšega od puhovke iz dechatlona, ki stane 80€ se kr pripravi, da boš odštel tam 200€ v kibubi ali igluju. Edina slabost dechatlon puhovke je da šivi niso najboljši toda ni pa ravno katastrofa.

energetik ::

Invictus je izjavil:

Sem praktično vsak teden. Celo večkrat na teden. Tudi ponoči. Ravno bil včeraj zvečer. -5 plus veter. Gor sem šel v švic majici, za smuko dol sem oblekel Lidl jakno za 15 EUR. Res pa ne hodim gor za več dni. Meni so enodnevni izleti čisto dovolj.

Na Komni je znano, da slabo kurijo. Šparovni Bohinci :D. Tudi v večini teh visokogorskih koč/hotelov. Ne štekajo, da rabiš po celodnevni gonji zunaj topel prostor in vroč tuš.
Lej, to je itak odvisno od osebe do osebe. Dokler sem aktiven, je tud meni dosti dolga švic majica, če pa sem pol ure na miru, me zebe ko psa.
Glede Komne jasno nisem bil v koči v puhovki, ampak med celodnevnim potepanjem po Komni. -15° in nekaj vetra.

Trance4mer ::

Neki men ni čisto jasno za te Lidlove jakne? Uporabljam na kolesu Lidlovao jakno tam do +5C, kar je pa pod, se pa niti ne pipnem, za v hribe jo imam v rezervo. Ker men telo ne diha v tej jakni in švicam k v savni. In to tako zadržuje vodo, da moram na koncu ožet.
Mesec dni nazaj sem v Igluja nabavu za 150€ jakno, pod jakno dam še en flis, po poterebi še podmajico. Ma uživam na mrazu tud če me v Sibirijo postaviš :D

Invictus ::

Te Lidlove jakne so čista plastika.

Sam jo oblečem samo za spust, ker prepiha je pa res ne, in te niti ne zebe, čeprav si spodaj prešvican. Itak pa ne diha >:D.

Ampak še nisem našel jakne, ki bi uspela odvestiu ves švic, ki ga sproduciram :)).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

noraguta ::

energetik je izjavil:

Invictus je izjavil:

Sem praktično vsak teden. Celo večkrat na teden. Tudi ponoči. Ravno bil včeraj zvečer. -5 plus veter. Gor sem šel v švic majici, za smuko dol sem oblekel Lidl jakno za 15 EUR. Res pa ne hodim gor za več dni. Meni so enodnevni izleti čisto dovolj.

Na Komni je znano, da slabo kurijo. Šparovni Bohinci :D. Tudi v večini teh visokogorskih koč/hotelov. Ne štekajo, da rabiš po celodnevni gonji zunaj topel prostor in vroč tuš.
Lej, to je itak odvisno od osebe do osebe. Dokler sem aktiven, je tud meni dosti dolga švic majica, če pa sem pol ure na miru, me zebe ko psa.
Glede Komne jasno nisem bil v koči v puhovki, ampak med celodnevnim potepanjem po Komni. -15° in nekaj vetra.

In če se v takih razmerah komur koli kaj naredi. Je pozimi puhovka brezveze???
Slotech je neizčrpen vir novih spoznanj. Človek bi pil iz idiotizmov katere serjete tu. Pozimi se ne sračka po hribih. Samo s švic majcami pa velurji.

Razen če govorita o prvenstvenih vzponih na šmarko.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

energetik ::

O čem ti to? Puhovko/smučarsko bundo imam ponavadi s sabo pozimi v hribih ravno iz tega razloga. Če se kaj zalomi, da se lahko ornk oblečeš in preživiš.

Invictus ::

Sam res, eno je v čem lahko hodiš, drugo je, kaj imaš s sabo... :D.

Tako ali tako pa se ne moreš obleči za vse prilike. Sploh ne za vse bolane siije, ki pridejo ljudem na pamet. In se zadnje čase celo objavljajo po FB, ponavadi s strani gorniških štacun.

Kot nabijanje o cunjah zadnjič, ko je crknila sedežnica na Zvoh, in je ljudi malo prezeblo. A zdaj se boš pa vedno oblačil za primer, da je -5 stopinj, 40 km/h vetra in crknjena sedežnica :)) ?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

noraguta ::

Invictus je izjavil:

Ja, zakaj že rabiš puhovko?

A hodiš gor pri -20?

Te bom kar citiral.
Pa povsem nekaj drugega je če crkne zvoh kot če obtičiš v kaki vukojebini kjer se nikomur ne sanja kje sploh si.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Invictus ::

noraguta je izjavil:


Pa povsem nekaj drugega je če crkne zvoh kot če obtičiš v kaki vukojebini kjer se nikomur ne sanja kje sploh si.

Če greš v vukojebino, pozimi, sam, brez da bi povedal kam greš, si v osnovi naredil bistveno večjo napako, kot pa da si eno puhovko doma pozabil ;). Čeprav sem to počel. :D. Mladost je pač norost...

Sicer se pa vreme danes dovolj dobro napove, da načeloma s tem ni panike.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Spxy ::

Rola alu folije pa greš. :)

zobnik ::

Invictus je izjavil:

Te Lidlove jakne so čista plastika.



res je, za vetr pa so dobre

Invictus ::

Saj zato jih uporabljam. Pa še malo prostora zasedejo... Zložene...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

noraguta ::

Invictus je izjavil:

noraguta je izjavil:


Pa povsem nekaj drugega je če crkne zvoh kot če obtičiš v kaki vukojebini kjer se nikomur ne sanja kje sploh si.

Če greš v vukojebino, pozimi, sam, brez da bi povedal kam greš, si v osnovi naredil bistveno večjo napako, kot pa da si eno puhovko doma pozabil ;). Čeprav sem to počel. :D. Mladost je pač norost...

Sicer se pa vreme danes dovolj dobro napove, da načeloma s tem ni panike.

Večji del jih pa potem oblačim. Poleg planincev brez toplih oblačil so še tisti katerim zmanjka vode. Klasika.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Ganon ::

Kakšno izbiro kratkih pohodniških hlač is srajc imajo v trgovinah Iglu v LJ? Gledam na njihovi spletni strani in ogromno stvari sploh ni na zalogi, vsaj tako piše. Je kdo bil tam v kratkem? Se mi sploh splača zapeljati tja, glede na to, da nisem iz LJ?

theStranger ::

Jaz imam Columbia iz hervisa in sem izredno zadovoljen. Fajn zepi, hitro se sušijo...

krneki0001 ::

Ene odlične pohodniške hlače. Hitro sušeče, raztegljive in z dovolj žepi:
https://www.helikon-tex.com/en_eur/sp-o...
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Ganon ::

Sem se takrat zapeljal v Iglu in kupil več pohodniških oblačil. Zelo zadovoljen.

theStranger ::

Si vzel kakšen lahek flis, oz. imaš kakšna priporočila, iščem nekaj s kapuco?

Ganon ::

Poglej flise od Mammuta.

theStranger ::

Ravnomammuta sem gledal :)

Okapi ::

Poglej flise od Mammuta.
Ali od Patagonije, Milleta, Marmota, Helly Hansena, Fjallravna, Arc'teryxa, North Faca ... Tega je še pa še, in vse je bolj ali manj enako. Nobena od teh firm sama ne dela tkanine, šivajo vse v Bangladešu, Vietnamu ...

Če hočeš malo prihranit, pa kupiš kakšno malo manj zvenečo znamko, razlike verjetno sploh opazil ne boš.

Okapi ::

Ima pa Iglu ugodno ceno za tega Mammuta, že kar malo sumljivo (glede na cene po Evropi);)

theStranger ::

Najraje bi Patagonio R1 hoody ampak je drag ko pes. Čeprav njihova lifetime garancija je fajn zadeva.

Zgodovina sprememb…

Ganon ::

Z Mammutom ne boš zgrešil.

Okapi je izjavil:

Fjallravna


Njihove srajce so mi fantastične.

energetik ::

Ganon je izjavil:

Sem se takrat zapeljal v Iglu in kupil več pohodniških oblačil. Zelo zadovoljen.
Pred leti sem večino stvari nabavljal v Igluju. Sedaj praktično vedno zavijem v Decathlon, saj večino pohodniške opreme tam dobim precej, precej ceneje, pa nič slabše. Sploh pa pri takih stvareh, kot je flis, ko je res skoraj vseeno kaj se nabavi.
OK, turne pancerje ali plezalni pas bi šel verjetno še vedno iskat v Iglu/Annapurno itd, ampak za vse ostale enostavno nima smisla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

celada ::

energetik je izjavil:

Ganon je izjavil:

Sem se takrat zapeljal v Iglu in kupil več pohodniških oblačil. Zelo zadovoljen.
Pred leti sem večino stvari nabavljal v Igluju. Sedaj praktično vedno zavijem v Decathlon, saj večino pohodniške opreme tam dobim precej, precej ceneje, pa nič slabše. Sploh pa pri takih stvareh, kot je flis, ko je res skoraj vseeno kaj se nabavi.
OK, turne pancerje ali plezalni pas bi šel verjetno še vedno iskat v Iglu/Annapurno itd, ampak za vse ostale enostavno nima smisla.


Tut to robo majo ok (ok za pancerje pojma nimam). Plezalni pasovi so al njihovi al pa od petzla/Black diamonda. Iskreno povedano za začetek kateri koli pas zadostuje. Ko pa rabiš kej z malce več bells and whistles pa itak veš ke dobit.

daki1 ::

Pozdravljeni.
Spet se oglašam v temi z vprašanjem, in upam na vaše nasvete in pomoč.
Kaj svetujete kateri daljnogled bi bil za nabaviti za v hribe, da lahko na vrhu malo pogledaš naokoli? Ali se to sploh še kupuje? Nimam pojma o daljnogledih, vem pa da mi poceni Hoferjevi in podobni ne ustrezajo, saj vidim dvojno sliko. Medtem ko sem kje pogledal skozi staaarega ruskega in je bila slika odlična.
Pripravljen sem plačati od 150 do 200€ raje manj. Kako je z nakupom rabljenih daljnogledov? Pred časom sem že nekaj gledal daljnoglede pa ne dovolj, da bi kaj nabavil, pa tudi vem ne kaj kupiti. Pa tisti z zelo majhnim premerom leč so dokaj neuporabni se mi zdi, saj je slika dosti bolj nemirna kot pri večjih premerih leče

chort ::

daki1 je izjavil:

Pozdravljeni.
Spet se oglašam v temi z vprašanjem, in upam na vaše nasvete in pomoč.
Kaj svetujete kateri daljnogled bi bil za nabaviti za v hribe, da lahko na vrhu malo pogledaš naokoli? Ali se to sploh še kupuje? Nimam pojma o daljnogledih, vem pa da mi poceni Hoferjevi in podobni ne ustrezajo, saj vidim dvojno sliko. Medtem ko sem kje pogledal skozi staaarega ruskega in je bila slika odlična.
Pripravljen sem plačati od 150 do 200€ raje manj. Kako je z nakupom rabljenih daljnogledov? Pred časom sem že nekaj gledal daljnoglede pa ne dovolj, da bi kaj nabavil, pa tudi vem ne kaj kupiti. Pa tisti z zelo majhnim premerom leč so dokaj neuporabni se mi zdi, saj je slika dosti bolj nemirna kot pri večjih premerih leče

Čau,
Povečava vpliva na to, kako velika bo videti slika skozi daljnogled, in posledično tudi kako nemirna bo. To je običajno prva številka pri opisu daljnogleda (10x povečava = 10x25). Nekje okrog 8-10x še lahko držiš brez problemov brez stativa.
Premer sprednje leče direktno vpliva na svetlost slike in velikost območja, ki ga boš videl skozi okular, pa seveda na težo in velikost samega daljnogleda. To je druga številka pri opisu daljnogleda (25mm premer leče = 10x25, 42mm premer leče je 10x42 itd).
Sam sem za potovalni/hribovski daljnogled pred par leti vzel Bushnell H2O 10x25. Relativno zadovoljen, čeprav mislim, da so mi turki (kupil v Istanbulu) prodali ponaredek ;)

Okapi ::

Bushnell je tako ali tako bolj poceni kitajska roba, tako da tudi ponaredek ni kaj dosti slabši, če sploh.

Okoli 150-200 evrov dobiš čisto spodobne Nikone, Pentaxe, Olympuse ...
Je pa tudi nekaj kitajskih znamk, ki delajo zelo dobre daljnoglede po ugodnih cenah, samo se je treba malo v opise na netu poglobiti, da ugotoviš, katere so res ugodne. Ena takih je menda Eagle Optics.

7x50 je klasika, ampak za po hribih nosit malo prevelik. 8x30 je recimo en tak spodoben kompromis med svetlostjo slike in velikostjo. Tudi 10x25 je priljubljena velikost, imam Nikon Sportster 10x25, ki stane okoli 100 evrov. Čisto spodobna zadeva. "Zložljiv", da gre lažje v žep.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pohodniška oprema

Oddelek: Loža
465826 (794) koyotee
»

Outdoor oblačila (planinarjenje, tek v naravi) (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5213413 (2203) gruntfürmich
»

aktivna oblačila (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7619000 (10679) slomakita
»

Nakup jakne

Oddelek: Loža
163768 (2396) impre
»

Gore-tex čevlji - premočijo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12331536 (27831) Kleemen

Več podobnih tem