» »

Izdelava mini hladilnika.

Izdelava mini hladilnika.

Hajznberg ::

Rad bi izdelal mini hladilnik za v avto, da vanj spravim kako pivo itd... ohišje bi bilo verjetno kar iz nekega stiroporja, glede tega ne vem še točno.

Rad bi da je temperatura v hladilniku nekje 6-8 stopinj C. Kakšen način hlajenja bi mi priporočali?

Hladilnik bi seveda priklopil na 12V.
Je to sploh izvedljivo?
  • spremenilo: Hajznberg ()

Aston_11 ::

V hladilnik moraš dati mrzlo pivo, ker 12 V ti ne da dovolj toka, da bi pivo v doglednem času ohladil.
Stirodur namesto stiroporja.
Drugače pa imaš namenske stvari, ki jih prodajajo, kupil ne bi?
Klime nimaš, da bi dal v prednji predal, ki je lahko tudi hlajen?

Hajznberg ::

Ne klime na žalost nimam. Namenske stvari me mikajo, ampak želel bi si stabilnost temperature(da ne niha gor in dol), sploh pa ne vem če imajo tiste namenske zadeve temperaturo 6-8stopinj.

no ja, lahko bi dal notri npr. mrzlo pivo, sama moč hlajenja mi ni tako pomembna, kot pa to da pač drži tisto temperaturo 6-8 stopinj. Recimo da bi dal notri kaj manjšega od piva.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Verjetno bi bilo najenostavneje, če bi zadevo zasnoval na peltier elementu. Se dobijo taki z 12V napajanjem...

LP

Jože

videc ::

Kupiš hladilno torbo, ki so jo priključi na 12V, avtomobilski konektor. Narejena na osnovi peltierjevega elementa, pa verjetno te bo ceneje prišla, kot da sam delaš.

korenje3 ::

naredi škatlo, vzami kompresor iz starega hladilnika, poveži bakrene cevi, naredi spiralo okrog škatle iz bakrenih cevi, izoliraj s črnim izolativnim trakom okrog, potem vstavi to v drugo škatlo, nalij notri purpen (rabiš cca 5cm izolacije iz purpena)...
lahko kupiš tudi 12V kompresor, namenski. Lahko ti izračunam kakšno moraš rabiš glede na želeno maso, ki jo želiš ohladiti v nekem času.
temperaturo se pa regulira z namenskim termostatom. prav tako rabiš presostat.

Pa uparjalnik bi jaz naredil pod avtom, torej neko spiralo bakrenih cevi, ki bi jih pritrdil spodaj.

videc je izjavil:

Kupiš hladilno torbo, ki so jo priključi na 12V, avtomobilski konektor. Narejena na osnovi peltierjevega elementa, pa verjetno te bo ceneje prišla, kot da sam delaš.


te zadeve so obupne, ker so poleti zaradi vročine v avtu take izgube, da stvari v torbi ne ohladi pod 20°C...

Aston_11 je izjavil:

V hladilnik moraš dati mrzlo pivo, ker 12 V ti ne da dovolj toka, da bi pivo v doglednem času ohladil.
Stirodur namesto stiroporja.
Drugače pa imaš namenske stvari, ki jih prodajajo, kupil ne bi?
Klime nimaš, da bi dal v prednji predal, ki je lahko tudi hlajen?


kaj ima napetost s tokom?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

dxx ::

Da se pridružim temi.
Sam uporabljam točno tako hladilno torbo, ki ima 12V vtikač za avto in 230V- ko greš iz avta :)
Kupil sem jo pred 13 leti v bauhaus akciji za 13000sit. Res je, da stvar stvari težko ohladi toplo pivo)pač traja zelo dolgo), če pa daš notri hladno pivo pa bo ostalo dolgo časa hladno, oziroma če pustiš zadevo cca 4-6 ur zaprto in vklopljeno, tudi ohladi toplo pivo. Če imaš v avtu 40 stopinj bo res hladilo na 20, če pa se voziš s klimo pri 22-25 stopinjah, pa bo pivo ostalo hladno. Ne bo mrzlo ledeno hladno, je pa primerne temperature za pitje.
Večkrat sem hladilno torbo uporabljal tudi v kampu na dopustu, kot nadomestek hladilnika, dokler je v senci ni kaj skrbet, le prostornine nima velike. Kljub temu, da nas je sedaj malo več, jo vedno imamo sabo+ veliki hladilnik. V velikem je sedaj pivo in ostala pijača, v torbo pa damo zelenjavo, kruh in podobno, vseskupaj pa mi zelo dobro koristi v kampu celih 10 dni dopusta.
Tako, da za uporabo, kot jo navaja OP, zadevo zelo priporočam.
Čez leto prav pride na vrtu, ko so pikniki, da ni treba skos hodit v stanovanje za vsako pijačo. Napolnim torbo z pivom, priključim na vrtu na 230V, dam v senco pod mizo in vsake toliko časa dopolnim....

videc ::

Če imaš prostor, lahko kupiš tudi mini hladilnik, ki je res hladilnik. Sem ravno zadnjič gledal enega. Pa še pretvonik 12V/220V in imaš hladilnik v avtu, pa še kam drugam ga lahko neseš.
Kaj takega? www.famtastic.si/Klarstein-Taverna-Pren...
Ta ima celo oba priklopa 12V in 220V.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: videc ()

Aston_11 ::

Da dodam: tako torbo s peltierjevim elementom sem imel, na koncu sem lepo ta velik zmrznjen vložek iz zmrzovalnika (cca 20 x 30 x 3 cm), ki je menda namenjen vzrževanju mraza, ko zmanjka elektrike, ruknil noter + kar smo hoteli obržati hladno. In to je bilo to. 12 x 4 A je bistveno premalo moči, da bi ohlajeval on_the_fly, pa še tam je bilo treba paziti, da zrak, ki kroži, doseže celoten prostor. Torej sklenice ali karkoli je moralo stati navpično.

dxx ::

videc je izjavil:

Če imaš prostor, lahko kupiš tudi mini hladilnik, ki je res hladilnik. Sem ravno zadnjič gledal enega. Pa še pretvonik 12V/220V in imaš hladilnik v avtu, pa še kam drugam ga lahko neseš.
Kaj takega? www.famtastic.si/Klarstein-Taverna-Pren...
Ta ima celo oba priklopa 12V in 220V.

Tale zadeva verjetno deluje tako kot moj hladilnik- peltierjev element....
EDIT: več kot 10A ne boš dobil iz avto vtičnice, razen če napeljavo predelaš... kar pa je druga zgodba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dxx ()

TRISTONAURO ::

Aston_11 je izjavil:

12 x 4 A je bistveno premalo moči, da bi ohlajeval on_the_fly


Zakaj je to tako? Domači hladilnik ima 100W kompresor, je pa verjetno 5x večji od kakega prenosnega. 48W se mi zdi že konkretna moč za hlajenje tako majhnega prostorja in vsebine.

Aston_11 ::

TRISTONAURO je izjavil:

Aston_11 je izjavil:

12 x 4 A je bistveno premalo moči, da bi ohlajeval on_the_fly


Zakaj je to tako? Domači hladilnik ima 100W kompresor, je pa verjetno 5x večji od kakega prenosnega. 48W se mi zdi že konkretna moč za hlajenje tako majhnega prostorja in vsebine.
Kompresor je topločna črpalka, tako moč ima na strani kompresorja, na izhodni strani pa je zadeva ohlajena s faktorjem 3 ali 4. 48 W, ko recimo štartaš na morje, in si čez par ur tam, pozna se, vendar ne toliko, da bi imelo smisel. Seveda ne škodi, efekta pa ni pričakovan. Ima pa smisel tista velika ledena kocka ledu in vnaprej ohlajena pijača.

TRISTONAURO ::

Sam... Če poračunam, v eni uri
48Wh * faktor TČ 3 = 144 Wh hlajenja
recimo da 50% "hlada" odide skozi ovoj
torej imamo 72Wh "hlajenja"
energija potrebna za ohladitev za eno stopinjo enega kg/litra vode/piva
4200J / 3600s = 1.17Wh
želim ohladiti iz 35 na 10 stopinj:
72 Wh / 1.17Wh / 25 = 2.46 litrov

2.5 litrov na uro pri 10 stopinjah je kar v redu količina hladne pijače za skupinico 4 oseb, se mi zdi.

EDIT: OK, zaštekal, te torbe nimajo kompresorja, temveč peltier ploščico.

Vprašanje: obstajajo torbe s kompresorjem?

Zgodovina sprememb…

korenje3 ::

i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

krneki0001 ::

Točno tak indel B TB2001, 26 litrski, sem prejšnji teden prodal, ker sem si kupi 31 litrski waeco kompresorski hladilnik za avto.
Indel B TB2001 ima nekje 60W porabe, waeco pa 45W, zagonski tok pa oba potrebujeta preko 7A, tako da ju redki usmerniki zaženejo.



Zadeva hladi do -12 stopinj celzija.

Zgodovina sprememb…

Magic1 ::

Vzameš verzijo 12/24V in nimaš problemov s usmernikom in zagonskim tokom. 60/45W pa ni problematično za vžgan avto.
Sam ne bit presenečeni glede cene, 12/24V varjante s kompresorjem so od 400EUR+.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

blackbfm ::

EDIT: več kot 10A ne boš dobil iz avto vtičnice, razen če napeljavo predelaš... kar pa je druga zgodba.


Težka predelava res, priklopiš dodaten kabel na akumulator tko kot za woofer

korenje3 ::

specifične vtičnice imajo moč do 150W, odvisno od avta.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Magic1 ::

Sej večina teh kompresorskih na rabi več kot 75W. Toliko pa že zmorejo vtičnice.
Magic

krneki0001 ::

Ja v avtu zmorejo brez problemov. ampak koprideš v kamp in hočeš 220 na 12V pretvornik uporabljat, je pa malo dobrih pretvornikov, ki so poceni in dajo toliko amperov od sebe.

korenje3 ::

vzameš računalniški napajalnik s sabo v kemp...
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

nurse013 ::

korenje3 je izjavil:

vzameš računalniški napajalnik s sabo v kemp...


Mogoce bi se racunalniski napajajelnik res lahko predelal v ta namen kot nekaksen adapter, problem bi bila verjatno velikost
:)
you gotta be kidding me...

Magic1 ::

http://www.ebay.com/itm/221527805323?_t...
Vse v enem. Imaš opcijo iz 220 na 12V, iz 12 na 19V, iz katerekoli na 5V USB. Ni da ni.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

nurse013 ::

Zgleda kot uporabna stvar za sprejemljivo ceno
:)
you gotta be kidding me...

krneki0001 ::

Magic1 je izjavil:

http://www.ebay.com/itm/221527805323?_t...
Vse v enem. Imaš opcijo iz 220 na 12V, iz 12 na 19V, iz katerekoli na 5V USB. Ni da ni.


Največ 5A da od sebe. Pri 12V in 5A je to 60W. Dovolj za vzdrževanje takega hladilnika, premalo za zagon. Sem imel 5A, 6A, 12.5A in 15A napajalnike. 5 in 6 ne zaženeta kompresorskega hladilnika, poleg tega delujeta stalno na maximumu in po dveh dneh uporabe začneta piskat, po petih dneh pa dokončno ugasneta. To govorim iz prve roke. Takih zadev se ne splača kupovat, ker je to stran metanje denarja.

Splača se kupiti namenski industrijski usmernik iz 220V na 12V in z izhodnim tokom 12.5A. Cene so okoli 30€.




Potem pa to vgradiš v lično škatlo, dodaš 12V vtičnico, usb vtičnico in zadaj ventilator. Tole je potem moj izdelek. Zaliman je zato, ker ga otroc radi premetavajo, pa da nebi razpadel, sem ga s silvertejpom obvil.



Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Priklop 220V hladilnika v avtu - razsmernik?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
434021 (3100) energetik
»

Passat - menjava avtoradia

Oddelek: Na cesti
144516 (3045) FTad
»

Kampiranje, oprema, lokacije

Oddelek: Loža
104044 (3542) ahac
»

Temperatura procesorja

Oddelek: Pomoč in nasveti
382629 (2174) ST-777
»

Agregat ( generator ) - batarija za napeljavo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
314752 (4338) stromar

Več podobnih tem