» »

Umik bankovca za 500€

Umik bankovca za 500€

Fojbiran ::

Negativne obresti so kraja pod drugim imenom

Smurf ::

Jaz se nisem bil v situaciji, kjer bi mi 500€ bankovec karkoli koristil. Ze 100€ se mi zdi precej neprakticen. Denar se uporablja za drobnarije, za ostalo imas kartico/nakazila.

Okapi ::

Machete je izjavil:

Ta je dokaj bosa. Američani imajo največji bankovec 100$.

Največji, ki ga še vedno tiskajo. Ampak tudi bankovci ja 1000, 5000 in 10.000 dolarjev so še vedno veljavni in lahko z njimi plačuješ. Tudi jih bodo povsod radi vzeli, ker so sedaj vredni precej več, kot gor piše.



Enako se bo zgodilo tudi z bankovcem za 500 evrov, če ga nehajo tiskati. Obstoječi bodo veljali, dokler bo obstajal evro, samo novih v banki ne boš več dobil. Verjetno jim bo tudi začela naraščati numizmatična vrednost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

A. Smith ::

Smurf je izjavil:

Jaz se nisem bil v situaciji, kjer bi mi 500€ bankovec karkoli koristil. Ze 100€ se mi zdi precej neprakticen. Denar se uporablja za drobnarije, za ostalo imas kartico/nakazila.


Ko sem šel v nemčijo po rabljen avto, sem ga kupil z gotovino. Se mi je zdelo praktično.
Praktičen je bankovec za 500€, če želiš dvignit denar z bančnega računa, ker imaš dovolj tega, da te ožemajo z negativnimi obrestmi.

Aja, pa še en detajl. Bankovec za 500€ predstavlja 1/3 gotovine v obtoku. Ga spravijo ven, je gotovine 1/3 manj. Kdo rabi sploh kao ukinjat gotovino, če je pa ne bo več?
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Machete ::

Smurf je izjavil:

Jaz se nisem bil v situaciji, kjer bi mi 500€ bankovec karkoli koristil. Ze 100€ se mi zdi precej neprakticen. Denar se uporablja za drobnarije, za ostalo imas kartico/nakazila.


Ja če živiš na internetu. Očitno nisi še nikoli plačal česa vrednejšega, če ti ne koristi niti 100 eurski. Pa to je en tank bencina pa dva sendviča orka motorka :)
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Smurf ::

Machete je izjavil:


Ja če živiš na internetu. Očitno nisi še nikoli plačal česa vrednejšega, če ti ne koristi niti 100 eurski. Pa to je en tank bencina pa dva sendviča orka motorka :)

Cesa vrednjesega sploh ne mores placati z gotovino (kar bi lahko vedel, ce si se ze oklical za poznavalca "vrednejsih" nakupov), ze pri novem avtomobilu se ti zatakne.

Pa tudi, ce gre za manjse nakupe. Zakaj bi pralni stroj su placati z gotovino (moram it na banko, dvigniti denar, potem ga tovoriti do trgovine), ce lahko samo potegnem kartico?

A. Smith je izjavil:


Ko sem šel v nemčijo po rabljen avto, sem ga kupil z gotovino. Se mi je zdelo praktično.
Praktičen je bankovec za 500€, če želiš dvignit denar z bančnega računa, ker imaš dovolj tega, da te ožemajo z negativnimi obrestmi.

Kaksnee negativne obresti? Ce imas denar na banki, nimas negativnih obresti. Da nisi nekaj zamesal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

mat xxl ::

Ni zamešal, banka ti bo računala kak % na leto, da boš denar sploh lahko imel na banki, to je realnost v Švici že danes.

Smurf ::

mat xxl je izjavil:

Ni zamešal, banka ti bo računala kak % na leto, da boš denar sploh lahko imel na banki, to je realnost v Švici že danes.

In kera banka v Sloveniji ti racuna?

Okapi ::

Vse. Čemu misliš, da služijo stroški vodenja računa? Negativne obresti so samo še dodatek.

Machete ::

Rabljeni avti, vespe in snežne sani, motorke, inštrumenti, umetnine, orožje, gradbeni material, mačke, psi, prostitutke in droga in še in še.. Skratka zelo uporabna zadeva je gotovina. Daleč bolj od kartic. Pri gotovini se mi ni še nikoli zataknilo, razen morda res če greš po tistega pasata na celovško. Skratka cash all the way. S tem, da ti rade volje kdo odbije tistih 5%, včasih dajo kar 10%, na račun kartične marže, samo da mu zašelesti takoj med prsti.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

Smurf ::

Okapi je izjavil:

Vse. Čemu misliš, da služijo stroški vodenja računa? Negativne obresti so samo še dodatek.

Katera banka ti pa ne racuna stroskov vodenja racuna, ce imas racun na katerim je nula (nic denarja)?

Machete je izjavil:

Rabljeni avti, vespe in snežne sani, motorke, inštrumenti, umetnine, orožje, gradbeni material, mačke, psi, prostitutke in droga in še in še.. Skratka zelo uporabna zadeva je gotovina. Daleč bolj od kartic. Pri gotovini se mi ni še nikoli zataknilo, razen morda res če greš po tistega pasata na celovško. Skratka cash all the way. S tem, da ti rade volje kdo odbije tistih 5%, včasih dajo kar 10%, na račun kartične marže, samo da mu zašelesti takoj med prsti.

Vse to lahko kupis tudi brez denarja. Razen prostitutk in droge.

Ampak jaz na tvojem mestu tudi ne bi mahal dilerju s 500€ bankovcem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

noraguta ::

Nobrne veze nima. In gotovina ne bo izginla. Traparije od dacarjev so pa abotne.če ne vaša bo pa druga.tud v jugi so se resni posli sklepal v markah na roko.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

A. Smith ::

Smurf je izjavil:


Kaksnee negativne obresti? Ce imas denar na banki, nimas negativnih obresti. Da nisi nekaj zamesal.

Zamešal si kvečjemu ti. Seveda tega pri nas ni. Vendar se pričakuje.

Kje pa potem to je? V Švici že, recimo.

In zakaj se to pri nas pričakuje? Ker je ECB za benke določila negativno obrestno mero. Kar pomeni, da banke plačujejo, da imajo denar pri ECB (se pravi, ker ne investirajo). Ker pa je bank preveč, dobrih investicijskih priložnosti pa premalo, je samo vprašanje časa, kdaj se bodo negativne obresti pojavile tudi na naših bančnih računih.

Smurf je izjavil:

Vse to lahko kupis tudi brez denarja.

Ja, ampak ne anonimno. Zakaj bi moral državni aparat poznati moje potrošniške navade?
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

Furbo ::

A. Smith je izjavil:

Aja, pa še en detajl. Bankovec za 500€ predstavlja 1/3 gotovine v obtoku. Ga spravijo ven, je gotovine 1/3 manj. Kdo rabi sploh kao ukinjat gotovino, če je pa ne bo več?


OMB, a dej nehi, če vzamejo ven bankovec za 500€ bo PAPIRJA kvečjemu več, ker ga bo folk nadomestil z manjšimi bankovci.

Kvečjemu bo še več denarja zunaj bank, ker pametnim ljudem to pošlje precej slab signal glede stanja finančnih ustanov, če se morajo zatekati k takim obupanim ukrepom.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

A. Smith ::

Furbo je izjavil:

A. Smith je izjavil:

Aja, pa še en detajl. Bankovec za 500EUR predstavlja 1/3 gotovine v obtoku. Ga spravijo ven, je gotovine 1/3 manj. Kdo rabi sploh kao ukinjat gotovino, če je pa ne bo več?


OMB, a dej nehi, če vzamejo ven bankovec za 500EUR bo PAPIRJA kvečjemu več, ker ga bo folk nadomestil z manjšimi bankovci.


Folk ga bo nadomestil? Folk ne more nadomestiti ničesar. Država lahko spravi v obtok (natisne) nadomestno gotovino, ali pa ne. In jaz pač pričakujem slednje.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

Smurf ::

Ce bodo banke umaknile 500€ bankovce jih bodo seveda zamenjali z ostalimi. Zakaj zavraga bi ECB hotel povzrociti deflacijo? Sej denar, ki krozi lahko zmansajo ze sedaj, ce hocejo (z 500€ bankovci gor ali dol).

Tvoj primer z vasko banko nekje v Svici (in se to za depozite, ne za lezanje denarja na racunu), pa nima nic vec skupnega z "zakaj bi imel denar na banki, ce je negativna obrest".

Drzavo pa ne zanima, kaj kupujes dokaj ni ilegalno. Se pa strinjam, da je ilegalne stvari bolje kupovati s kesom (ampak kot smo zaceli, so tudi tukaj ponavadi 500€ bankovci useless).

A. Smith ::

Ce bodo banke umaknile 500€ bankovce jih bodo seveda zamenjali z ostalimi. Zakaj zavraga bi ECB hotel povzrociti deflacijo? Sej denar, ki krozi lahko zmansajo ze sedaj, ce hocejo (z 500€ bankovci gor ali dol).

Saj ga lahko zamenjajo z enkami pa ničlami na bančnih serverjih. Razmerje med elektronskim in papirnatim denarjem v obtoku ima po novem vpliv na inflacijo? Da nisi kaj zamešal?

Tvoj primer z vasko banko nekje v Svici (in se to za depozite, ne za lezanje denarja na racunu), pa nima nic vec skupnega z "zakaj bi imel denar na banki, ce je negativna obrest".

Dobesedno narisal sem ti, kako vodijo negativne obrestne mere centralnih bank v negativne obrestne mere pri bančnih depozitih. Če nočeš videti nečesa, pač držiš eyes wide shut, ane.

Drzavo pa ne zanima, kaj kupujes dokaj ni ilegalno.

Ne zanima me, kaj državo (ali kateregakoli posrednika elektronskega denarja - visa, mastercard, kdorkoli) zanima. Imam pravico do anonimnosti. Period. Tako, kot imam pravico do anonimnosti na spletu - in jo tudi koristim -, pa to še ne pomeni, da trajbam kiddie pr0n. Zakaj ti dela mentalno zaobjetje teh preprostih dejstev take težave?
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

Smurf ::

>Saj ga lahko zamenjajo z enkami pa ničlami na bančnih računih. Razmerje med elektronskim in papirnatim denarjem v obtoku ima po novem vpliv na inflacijo? Da nisi kaj zamešal?
Ne, absolutno kolicino denarja ima. Da zmansajo papirnati denar, pa ne rabijo umakniti 500EUR ampak lahko to naredijo s katerimkoli bankovci ;).

>Dobesedno narisal sem ti, kako vodijo negativne obrestne mere centralnih bank v negativne obrestne mere pri bančnih depozitih. Če nočeš videti nečesa, pač držiš eyes wide shut, ane.
Pac nakladas oz. nimas pojma o ekonomiji. Ce pa mislis, da si res tako brihten pa imam ponudbo. Narediva stavo za 1000EUR (lahko je 2x po 500EUR bankovec ;) ), denar dava nekemu thrusted moderatorju tega foruma. Ce bom lahko vedno v naslednjih 5 letih (5 letih zato, ker bi rad obrnil denar v nekem doglednem casu) izbral neko banko, ki mi ne bo zaracunala negativnih obresti (se pravi ne depozit, denar mi bo zgolj lezal na racunu) v EU obmocju, dobim stavo jaz, ce ne pa ti? Pravno-formalno lahko to resimo se s kaksno pogodbo. Po 5 letih zmagovalec dobi ves denar. You in?

>Ne zanima me, kaj državo (ali kateregakoli posrednika elektronskega denarja - visa, mastercard, kdorkoli) zanima. Imam pravico do anonimnosti. Period. Tako, kot imam pravico do anonimnosti na spletu - in jo tudi koristim -, pa to še ne pomeni, da trajbam kiddie pr0n. Zakaj ti dela mentalno zaobjetje teh preprostih dejstev take težave?

Ukinitev 500EUR bankovcev ne vpliva popolnoma nic na to anonimnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

maco-maco ::

To se ne zgodi čez noč. Najbrž bosta evro območje in evro prej propadla. Je pa to globalen pojav.

Reserve Bank says Australian dollars could come in digital form in future

Why $100 Bills and EUR500 Notes May Soon Be Killed Off
Kaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maco-maco ()

poweroff ::

Evo, poročilo o non-cash payments: https://www.ecb.europa.eu/press/pdf/pis...

Zanimivo, ugotavljajo, da se povečujejo "hidden payments" (payments processed through non-bank systems - closed loop cars, mobile apps, digital wallets mobile money, and virtual currencies) - ocena je, da obsegajo 10% negotovinskega poslovanja. Je pa res, da je večina teh transakcij spet sledljivih

Tule je pa zanimiva statistika po državah:



Vir: http://www.mastercardadvisors.com/_asse... (stran 2)

Globalno potrošniki uporabljamo v cca. 85% transakcij denar, ampak v razvitih državah se delež negotovinskega poslovanja vrti okrog 60%. Pri podjetjih je pa seveda drugače. Tam gotovinsko poslovanje obsega le okrog 5%.
sudo poweroff

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: poweroff ()

A. Smith ::


Ne, absolutno kolicino denarja ima. Da zmansajo papirnati denar, pa ne rabijo umakniti 500EUR ampak lahko to naredijo s katerimkoli bankovci ;).
Utter gibberish

Pac nakladas oz. nimas pojma o ekonomiji.
sem hotel isto reči o tebi

Ce pa mislis, da si res tako brihten pa imam ponudbo. Narediva stavo za 1000EUR (lahko je 2x po 500EUR bankovec ;) ), denar dava nekemu thrusted moderatorju tega foruma. Ce bom lahko vedno v naslednjih 5 letih (5 letih zato, ker bi rad obrnil denar v nekem doglednem casu) izbral neko banko, ki mi ne bo zaracunala negativnih obresti (se pravi ne depozit, denar mi bo zgolj lezal na racunu) v EU obmocju, dobim stavo jaz, ce ne pa ti? Pravno-formalno lahko to resimo se s kaksno pogodbo. Po 5 letih zmagovalec dobi ves denar. You in?
Zakaj bi stavil na nekaj, morda bo, morda ne? Lahko si ECB premisli in naredi obresti pozitivne, preden se to odrazi na obrestih depozitov.

Ukinitev 500EUR bankovcev ne vpliva popolnoma nic na to anonimnost.

Vpliva. Navedeni so ti bili primeri, kaj se lahko s 500tkami enostavneje kupi. Mislim, če se vse lahko kupi tdi z drugimi bankovci, potem tudi tiste floskule o terorizmu nimajo nobene teže, ane?
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Smurf ::

A. Smith je izjavil:

Zakaj bi stavil na nekaj, morda bo, morda ne? Lahko si ECB premisli in naredi obresti pozitivne, preden se to odrazi na obrestih depozitov.

Prejle si deloval precej preprican o tem. Ce mislis, da je verjetnost vec kot 50% se ti splaca staviti.

Jaz sem 99.99%, da imam jaz prav, zato sem ponudil ;). Hitreje, kot da grem sedaj razglabljati o makroekonomiji, zakaj so sedaj obrestne mere negativne, zakaj ne bodo dolgo, pa tudi, ce so zakaj banke ne morejo uvesti negativno obrestno mero za lezeci denar, razen ce se hocejo ubiti. Na koncu bi pa itak z ignoriral vse skupaj.

sandmodnigga ::

Smurf je izjavil:

denar dava nekemu thrusted moderatorju tega foruma

Koga ti zajebavaš? Ne dam nekemu tipu, ki je registriran na random WWW forumu in ga tudi moderira, da bo upravljal z mojim denarjem. Sploh pa ne ST moderatorjem.
Skini droge, pojdi na en jogging, zadihaj, pridi nazaj in že se lahko dalje pogovarjamo.

A. Smith je izjavil:


Vpliva. Navedeni so ti bili primeri, kaj se lahko s 500tkami enostavneje kupi. Mislim, če se vse lahko kupi tdi z drugimi bankovci, potem tudi tiste floskule o terorizmu nimajo nobene teže, ane?

In kaj to je? Ne, ne bom bral za nazaj, medtem ko stresaš neumnosti.

Zgodovina sprememb…

A. Smith ::

Če imajo ljudje opcijo spremeniti depozite v drugo obliko (gotovina), banke pa uvedejo negativno obrestno mero, je to za banke smrt.

Če pa ljudje nimajo močnosti dvigniti depozitov v obliki gotovine, banke pa uvedejo negativno obrestno mero, pa to ne pomeni prav dosti, edino ljudje bodo jezni. Zato pač pritisk v smer opuščanja gotovine.

http://uk.businessinsider.com/banks-dis...
http://uk.businessinsider.com/negative-...
http://www.forbes.com/sites/greatspecul...

A lahko tole res samo malo preletiš? Sem dal linke, ki niso ravno Slovenske nevice ali Jana, temveč malo bolj kredibilne. Much appreciated.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

korenje3 ::

to bo sranje ker bodo denarnice spet debele za vsako plačo...tolk papirja da ne veš kam bi ga dal.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Fojbiran ::

Tepi kriminalce, ne državljanov. Če 500€ bankovce uporabljajo kriminalci to ni naš problem.

[D]emon ::

Ker ti res tolikokrat vidis bankovec za 500 EUR, ane. :)
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Furbo ::

A. Smith je izjavil:

Folk ga bo nadomestil? Folk ne more nadomestiti ničesar. Država lahko spravi v obtok (natisne) nadomestno gotovino, ali pa ne. In jaz pač pričakujem slednje.


Ja seveda, si kar predstavljam, prideš v banko, pa ti rečejo 'nimamo denarja' izgovor je pa tak, da ga ne natisnejo dovolj.

Kaj sledi potem, si kar predstavljam. Hoardanje denarja, panika, da so banke propadle, iskanje nadomestnih valut (dolarji, plemenite kovine itd), občine začnejo izdajati svoj denar... vse sami scenariji, ki si jih države zagotovo ne želijo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

tomazic89 ::

Kolikor je meni znano se gre tocno za to kar pise v clanku, katerega je nalimal maco-maco. Problem velikih bankovcev je ta, da lahko kriminalne zdruzbe velike denarne vsote v gotovini zlahka premikajo. Ce se spomnite kaksnih filmov, gre vedno za neke sumljive kovcke.. pri 500 eur bankovcu ali celo 1000CHF bi moralo iti za hudo veliko transakcijo, da bi potreboval kovcek.

To, da ga umikajo, pa ne pomeni da ne bo vec veljaven. Pomeni le, da ga bodo sistematicno umikali iz obtoka.. torej, ko bos ti tak bankovec polozil na banko, ga ne bodo nikomur dali naprej, temvec bodo uporabili manjse bankovce.

M.B. ::

Švedska je v evropi država, ki bi rada postala brezgotovinska. članek.

This tech-forward country, home to the music streaming service Spotify and the maker of the Candy Crush mobile games, has been lured by the innovations that make digital payments easier. It is also a practical matter, as many of the country's banks no longer accept or dispense cash.
(...)
Last year, Swedish bank vaults held around 3.6 billion kronor in notes and coins, down from 8.7 billion in 2010, according to the Bank for International Settlements. Cash machines, which are controlled by a Swedish bank consortium, are being dismantled by the hundreds, especially in rural areas.

(..)
ash is certainly not dead. The Swedish central bank, the Riksbank, predicts it will decline fast but still be circulating in 20 years. Recently, the Riksbank issued newly redesigned coins and notes.

But for an increasing number of consumers, cash is no longer a habit.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

VaeVictis ::

M.B. je izjavil:

Švedska je v evropi država, ki bi rada postala brezgotovinska. članek.

This tech-forward country, home to the music streaming service Spotify and the maker of the Candy Crush mobile games, has been lured by the innovations that make digital payments easier. It is also a practical matter, as many of the country's banks no longer accept or dispense cash.
(...)
Last year, Swedish bank vaults held around 3.6 billion kronor in notes and coins, down from 8.7 billion in 2010, according to the Bank for International Settlements. Cash machines, which are controlled by a Swedish bank consortium, are being dismantled by the hundreds, especially in rural areas.

(..)
ash is certainly not dead. The Swedish central bank, the Riksbank, predicts it will decline fast but still be circulating in 20 years. Recently, the Riksbank issued newly redesigned coins and notes.

But for an increasing number of consumers, cash is no longer a habit.


Potem se pa zgodi Ciperski scenarij, ko banke postanjo nelikvidne in se začne zabava!

Furbo ::

tomazic89 je izjavil:

Kolikor je meni znano se gre tocno za to kar pise v clanku, katerega je nalimal maco-maco. Problem velikih bankovcev je ta, da lahko kriminalne zdruzbe velike denarne vsote v gotovini zlahka premikajo. Ce se spomnite kaksnih filmov, gre vedno za neke sumljive kovcke.. pri 500 eur bankovcu ali celo 1000CHF bi moralo iti za hudo veliko transakcijo, da bi potreboval kovcek.


To je samo izgovor, kriminalci denar komot nadomestijo s kakim drugim. Sploh pa prav zaradi kriminalcev banke sploh še ustvarjajo dobičke, ko jim perejo umazan denar.

Država ima pač vlažne sanje imeti kontrolo nad vsem.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

tomazic89 ::

Furbo je izjavil:

tomazic89 je izjavil:

Kolikor je meni znano se gre tocno za to kar pise v clanku, katerega je nalimal maco-maco. Problem velikih bankovcev je ta, da lahko kriminalne zdruzbe velike denarne vsote v gotovini zlahka premikajo. Ce se spomnite kaksnih filmov, gre vedno za neke sumljive kovcke.. pri 500 eur bankovcu ali celo 1000CHF bi moralo iti za hudo veliko transakcijo, da bi potreboval kovcek.


To je samo izgovor, kriminalci denar komot nadomestijo s kakim drugim. Sploh pa prav zaradi kriminalcev banke sploh še ustvarjajo dobičke, ko jim perejo umazan denar.

Država ima pač vlažne sanje imeti kontrolo nad vsem.

Se popolnoma strinjam, pac neka uradna izjava mora biti, katera verjetno za nek mali delez kriminalcev celo velja =)

Furbo ::

M.B. je izjavil:

It is also a practical matter, as many of the country's banks no longer accept or dispense cash.

But for an increasing number of consumers, cash is no longer a habit.


To bo zabavno, ko bo sonce enkrat dobilo malce hujše pege ali ko bo internet zaradi česa drugega počepnil.

Ker ljudje, ki nimajo nič gotovine, navadno tudi s hrano niso založeni za kaj več kot dan ali dva. "saj imam le par korakov do bankomata/štacune"
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

issak ::

Smurf je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Ok, potem ga bom pa še obdržal ker je bolj praktično :). Res? Tolarje še vedno jemljejo za zamenjavo? Nisem vedu tega. Pa so kaj več vredni?

Valuto razmerje je fiksno 239,nekaj zakaj bi bilo vredno vec?


239,64 je bil CPT.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD6XX

tomazic89 ::

Furbo je izjavil:

M.B. je izjavil:

It is also a practical matter, as many of the country's banks no longer accept or dispense cash.

But for an increasing number of consumers, cash is no longer a habit.


To bo zabavno, ko bo sonce enkrat dobilo malce hujše pege ali ko bo internet zaradi česa drugega počepnil.

Ker ljudje, ki nimajo nič gotovine, navadno tudi s hrano niso založeni za kaj več kot dan ali dva. "saj imam le par korakov do bankomata/štacune"


Ce pride do tega verjetno tudi gotovina ne bo pomagala... Kvecjemu kaksne plemenite kovine.
Ker ce bi se to zgodilo, bi vsi sibali na banko... vsi vemo, da toliko gotovine, kolikor je 'denarja' v obtoku ne obstaja.. kar pomeni da bi denar kot tak postal brezpredmeten. Kar pa se je v zgodovini ze kar nekajkrat zgodilo.

poweroff ::

tomazic89 je izjavil:

Problem velikih bankovcev je ta, da lahko kriminalne zdruzbe velike denarne vsote v gotovini zlahka premikajo.

Kolikor sem bral neke študije, so dokazali, da teroristi in tudi kriminalci uporabljajo druge načine za financiranje. Konec koncev je pa eden največjih sistemov pranja denarja trg z izjemno luksuznimi dobrinami ala diamanti. En majhen predmet, ki ga skriješ kamorkoli, vreden pol milijona. Seveda pa diamantov ne bodo prepovedali, tu gre vendarle za elito in njihove "potrebe".

Ampak glede na to, lahko pričakujemo tudi ostrejše ukrepe proti Bitcoinu in podobnim valutam. Cilj držav je, da vse transakcije dobijo imena.
sudo poweroff

Okapi ::

Z diamanti je veliko preveč komplicirano trgovati - so premalo likvidni in pretežko jih je pravilno ovrednotiti, če nisi strokovnjak.

Prednost velikih bankovecv je natanko to, da jih je mogoče brez težav povsod vnovčiti in da jih je mogoče preprosto prenašati. V časih pred elektronskim trgovanjem so imeli recimo v ZDA celo bankovec za 100.000 dolarjev (ki je bil takrat, ko so ga uporabljali, vreden okoli milijona današnjih dolarjev), namenjen velikim medbančnim transakcijam.



O.

Machete ::

Ampak kaj to pomeni payable in gold? Da je bil to pravzaprav pildek v protivrednosti zlata po takratnji ceni za 100k$ ?
Verjetno ga nisi mogel zamenjati za 100K gotovine po 100$ naprimer?
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Oberyn ::

Smurf je izjavil:

Kaksnee negativne obresti? Ce imas denar na banki, nimas negativnih obresti. Da nisi nekaj zamesal.

Smurf, ti si šaljivec. Da ti razložim dinamiko enega bančnega računa, ki sicer ni moj, sem pa pooblaščen za delo z njim že nekaj časa. Na računu je vsak trenutek saldo + par desettisoč evrov. Bančni stroški 25-35 € na mesec. Obresti v rangu 25-60 centov na mesec. Negativne obresti so torej recimo 400 € na leto, pri čemer se banka jasno še debelo redi od glavnice.

Pa pejd se solit s temi karticami. Nimam nobene bančne kartice. Nimam niti nobene kretenske 'kartice zvestobe'. Nimam svojega bančnega računa, če verjameš ali pa ne (upravljam enega kot pooblaščenec, ampak ni moj). Našel sem tudi način za izplačevanje plače, čeprav je nekoliko neugoden zame in kompliciran (za firmo ni kompliciran). Operiram samo z gotovino. Ta trenutek imam v denarnici tule pri sebi tri 500 € bankovce, včeraj so bili pa štirje. Res je to bolj redko, ampak vedno imam v denarnici vsaj 100 €. Če zunaj nimam pri sebi stotaka, se počutim kot brez hlač. Jaz resno vzamem tisto, o čemer vi samo gobezdate, nihče pa ne prakticira. Ne podpiram bank, ker se mi sedanji sistem bank ne zdi vzdržen. Glasujem z denarnico. Ja, življenje imam zato malo komplicirano, pa kaj. Gotovina je edino plačilno sredstvo, ki ti zagotavlja vsaj del zasebnosti. Zasebnost je vedno bolj pomembna, ne vedno manj. Vsaka ukinitev gotovine bo prinesla nov, bolj ali manj lokalni denarni sistem, kar je slabo za čisto vse udeležence. Samo mi je jasno, da bodo uni kreteni to najprej v praksi sprobali, potem pa jokali, kako 'mali ljudje niso pošteni'. Katastrofa.

Okapi ::

Machete je izjavil:

Ampak kaj to pomeni payable in gold? Da je bil to pravzaprav pildek v protivrednosti zlata po takratnji ceni za 100k$ ?
Verjetno ga nisi mogel zamenjati za 100K gotovine po 100$ naprimer?
Lahko bi ga, seveda. Vsaj teoretično (ker ni bil namenjen kroženju v javnosti). Načeloma je bil to bankovec kot vsak drug (v časih, ko je imel dolar že zlato podlago).

Operiram samo z gotovino.
Tako kot Janša.:))

Janez Janša si je svoj novi avto, vreden 46 tisoč evrov, kupil z gotovino

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Oberyn ::

Okapi je izjavil:

Tako kot Janša.
Janez Janša si je svoj novi avto, vreden 46 tisoč evrov, kupil z gotovino

Okapi, prosim ne namiguj v zvezi z mano na kriminal na tak način, ker ni pošteno. Dobro veš, da jaz nisem imel šanse počistiti milijona in pol iz ene založbe, od koder verjetno izvira ta gotovina, niti nisem imel možnosti še prej počistiti pol milijarde dolarjev iz državnega proračuna. Plus, na žalost, jaz dam običajno za avto znatno manj evrov. Poslovanje z gotovino je do nekih okvirov popolnoma zakonito, ukinjati ga želijo samo zaradi še večjega nadzora nad ljudmi in jaz se bom vedno boril proti temu.

sandmodnigga ::

Oberyn je izjavil:

Smurf je izjavil:

Kaksnee negativne obresti? Ce imas denar na banki, nimas negativnih obresti. Da nisi nekaj zamesal.

Smurf, ti si šaljivec. Da ti razložim dinamiko enega bančnega računa, ki sicer ni moj, sem pa pooblaščen za delo z njim že nekaj časa. Na računu je vsak trenutek saldo + par desettisoč evrov. Bančni stroški 25-35 € na mesec. Obresti v rangu 25-60 centov na mesec. Negativne obresti so torej recimo 400 € na leto, pri čemer se banka jasno še debelo redi od glavnice.

Pa pejd se solit s temi karticami. Nimam nobene bančne kartice. Nimam niti nobene kretenske 'kartice zvestobe'. Nimam svojega bančnega računa, če verjameš ali pa ne (upravljam enega kot pooblaščenec, ampak ni moj). Našel sem tudi način za izplačevanje plače, čeprav je nekoliko neugoden zame in kompliciran (za firmo ni kompliciran). Operiram samo z gotovino. Ta trenutek imam v denarnici tule pri sebi tri 500 € bankovce, včeraj so bili pa štirje. Res je to bolj redko, ampak vedno imam v denarnici vsaj 100 €. Če zunaj nimam pri sebi stotaka, se počutim kot brez hlač. Jaz resno vzamem tisto, o čemer vi samo gobezdate, nihče pa ne prakticira. Ne podpiram bank, ker se mi sedanji sistem bank ne zdi vzdržen. Glasujem z denarnico. Ja, življenje imam zato malo komplicirano, pa kaj. Gotovina je edino plačilno sredstvo, ki ti zagotavlja vsaj del zasebnosti. Zasebnost je vedno bolj pomembna, ne vedno manj. Vsaka ukinitev gotovine bo prinesla nov, bolj ali manj lokalni denarni sistem, kar je slabo za čisto vse udeležence. Samo mi je jasno, da bodo uni kreteni to najprej v praksi sprobali, potem pa jokali, kako 'mali ljudje niso pošteni'. Katastrofa.

Do tell, please.

Furbo ::

tomazic89 je izjavil:

Ce pride do tega verjetno tudi gotovina ne bo pomagala... Kvecjemu kaksne plemenite kovine.
Ker ce bi se to zgodilo, bi vsi sibali na banko... vsi vemo, da toliko gotovine, kolikor je 'denarja' v obtoku ne obstaja.. kar pomeni da bi denar kot tak postal brezpredmeten. Kar pa se je v zgodovini ze kar nekajkrat zgodilo.


Seveda pomaga, saj ne obstajajo samo Fallout scenariji. Že enostavna prekinitev bančnega poslovanja za par dni, takim naredi morje težav.
Nedavni primer: Grčija

Če si imel gotovino in hrano, si bil car.

Ostali so pa imeli priliko za druženje pred bankami in bankomati. Kreteni.

Jaz prav tako kot Oberyn zgoraj prisegam na cash. Tisti, ki še ni videl 500€ bankovca v živo, naj o svoji nesposobnosti raje molči.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Smurf ::

>Oberyn
Kot sem ze odgovoril. Tvoj primer je vezan na odprt racun ne glede na to koliko imas denarja na racunu. Ce bi imel 0 bi imel se vedno enake stroske. Tako, da ne mores govoriti o negativni obrestni meri za denar, ki ga imas zgoraj. Gre za fiksne stroske.

100€ v denarnici ni nic posebnega, to je cisto v smislu z mojo prvotno trditvijo, da imas nekaj drobiza za kavice in podobne stvari.

Pac imas posebne zelje poslovati zgolj z gotovino, vredu, isto lahko se zmeraj pocnes tudi z 100€ bankovci. Nimam pojma sicer kako lahko kupis karkoli z vrednostjo nad 15k€, ampak ok. Tudi sicer ne razumem zakaj bi imel pri sebi 2k€ gotovine, ce ne gres a)nekaj kupiti b)si dobil placo. Za a) in b) primere pa lahko tiste 2x na mesec prezivis tudi z 10x bankovci po 200€, ali pa 20x po 100€. Bi moralo iti v vsako denarnico.

Ce imas nekaj pameti, lahko grske izpade predvides. Takrat si v naprej vzames nekaj gotovine, imas vec racunov, magari imas se kaksen racun v tujini. Ne pa da v stumfu tovoris 100k€.

Jaz mislim, da kes v gotovini tovorijo predvsem a) revno prebivalstvo b) upokojenci c) tisti ki delajo s crno ekonomijo, potem so se redki posamezniki, ki jih skrbi zasebnost (da ne bos rekel, da te dajem v kaksno od prvih kategorij), ceprav ce hoces biti res anonimen, moras res precej zakomplicirati celo zivljenje (ne samo bancne racune).

Furbo je izjavil:


Jaz prav tako kot Oberyn zgoraj prisegam na cash. Tisti, ki še ni videl 500€ bankovca v živo, naj o svoji nesposobnosti raje molči.

Zakaj je pa za 500€ bankovec potrebno imeti kakersnokoli sposobnost? Gres na banko pa reces, da bi rad 500€ v enem bankovcu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smurf ()

Furbo ::

Smurf je izjavil:

Ce imas nekaj pameti, lahko grske izpade predvides. Takrat si v naprej vzames nekaj gotovine, imas vec racunov, magari imas se kaksen racun v tujini. Ne pa da v stumfu tovoris 100k€.

Zakaj je pa za 500€ bankovec potrebno imeti kakersnokoli sposobnost? Gres na banko pa reces, da bi rad 500€ v enem bankovcu.


Aja ti te prepovedi, ko se država čez noč odloči zapreti banke kar predvidiš.
Isto razne scenarije, ki bi rezultirali v prekinitvah interneta. Super.
Zagotovo tudi hiše nimaš zavarovane, ker boš vse morebitne katastrofe predvidel dan prej in tedaj ustrezno zavaroval.

Sposobnost je treba imeti zato, ker se mi zdi, da tile, ki še niso videli 500€ v živo, tudi na računu še niso videli take cifre.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

thramos ::

Furbo je izjavil:

Aja ti te prepovedi, ko se država čez noč odloči zapreti banke kar predvidiš.


Tako Ciper kot Grčija sta se kuhala kar nekaj časa. Malega sefa v Ljubljani se takrat praktično ni dalo dobiti.

Oberyn ::

thramos je izjavil:

Tako Ciper kot Grčija sta se kuhala kar nekaj časa. Malega sefa v Ljubljani se takrat praktično ni dalo dobiti.

He he, tudi tule v Kranju se ga ni dalo dobiti. Vendar kakor se stvari zadnja leta razvijajo, si za bližnjo prihodnost čisto komot predstavljam, da bi se lahko plenili tudi bančni sefi. Jaz bančnim sefom ne zaupam, kar izhaja že iz tega, da so v bankah, ki jim ne zaupam in želim imeti z njimi čim manj - samo kar zakon zahteva. Raje bi dal denar v omarico na avtobusni postaji.

thramos ::

http://www.sintal.si/varnostni-sistemi/...

Ampak pravi paranoični svobodoljub ima itak zakopane plemenite kovine v gozdovih.

A bo šlo, Mavrik? :))

sodnicaN ::

Smurf je izjavil:

Jaz se nisem bil v situaciji, kjer bi mi 500€ bankovec karkoli koristil. Ze 100€ se mi zdi precej neprakticen. Denar se uporablja za drobnarije, za ostalo imas kartico/nakazila.

ja kaj ša vem, jst dostlrat zamenjam 20ke za 100ke da se denarnicasploh zapredo konca... kartic/nakazil se izogibam kolkor se le da, btcjev pa ne jemljejo povsod


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

100 EUR dvig na bankomatu (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5810989 (782) mihi666
»

Sodobne makroekonomske težave in vojna proti gotovinskemu denarju (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15430572 (22259) A. Smith
»

Ukinitev gotovinskega plačevanja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10523120 (20205) thramos
»

Ponarejen denar

Oddelek: Loža
469679 (7299) Stari maček

Več podobnih tem