» »

Umik bankovca za 500€

Umik bankovca za 500€

««
8 / 8
»
»»

AndrejO ::

Okapi je izjavil:

Hoditi okoli s tisoč evri gotovine v žepu je itak vrhunska bedarija. A za vsak slučaj imaš tudi "plan" ves čas varno shranjen v riti?>:D Če ne veš, kaj je "plan", preberi Metulja.

"Geld stinkt nicht."

Sicer pa priporočam v branje lansko poročilo Nemške zvezne banke. Strani od 25 do 44 so posvečene razmisleku o gotovini in tudi vlogi 500 EUR bankovca. Dejansko zanimivo branje.

Furbo ::

Dobro branje, všeč mi je nevtralen položaj, ki ga zavzema banka. Mirno in utemeljeno povedo, da vsi ti birotatski reklamni ukrepi ne bodo spremenili prav ničesar.
Kar ti ukrepi zagotovo prinašajo, so le veliki dodatni stroški.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Okapi ::

Zakaj lažeš? Niso napisali, da umik petstotakov ne bo spremenil nič, in imel samo dodatne stroške. Napisali so, da ima ukrep dobre in slabe plati in da zato oni ne vidijo razlogov, da bi spreminjali sedanje stanje.
Overall, there are arguments both in favour and against the provision of banknotes in high denominations, which is why the Bundesbank sees no compelling reasons to change the existing structure of banknote denominations

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

AndrejO ::

Furbo je izjavil:

Dobro branje, všeč mi je nevtralen položaj, ki ga zavzema banka. Mirno in utemeljeno povedo, da vsi ti birotatski reklamni ukrepi ne bodo spremenili prav ničesar.
Kar ti ukrepi zagotovo prinašajo, so le veliki dodatni stroški.

Bistvo njihovega pristopa je, da niso oni (Bundesbank, namreč) na svetu zato, da govorijo državljanom kaj smejo ali ne smejo početi, temveč zato, da ukrenejo vse potrebno, da vse njihove finančne transakcije potekajo gladko in varno.

Zaupanje v bančni sistem, pač. Nemci so s svojo zgodovino državnih finančnih polomov zelo dobro vedo kakšna je cena nezaupanja v sistem.

ECB igra po drugih pravilih in o zaupanju predvsem govorijo, zelo malo pa storijo za to, da si ga bi pridobili.

Okapi ::

A v ZDA in Veliki Britaniji ljudje pri poslovanju z gotovino trpijo, ker nimajo velikih bankovcev? A ljudje tam manj zaupajo v sistem? Večje brezgotovinsko poslovanje je ravno znamenje večjega zaupanja v sistem. V Veliki Britaniji in ZDA očitno ljudje bolj zaupajo v sistem, čeprav nimajo velikih bankovcev. Kako je to mogoče?

AndrejO ::

Okapi je izjavil:

Zakaj lažeš? Niso napisali, da umik petstotakov ne bo spremenil nič, in imel samo dodatne stroške. Napisali so, da ima ukrep dobre in slabe plati in da zato oni ne vidijo razlogov, da bi spreminjali sedanje stanje.
Overall, there are arguments both in favour and against the provision of banknotes in high denominations, which is why the Bundesbank sees no compelling reasons to change the existing structure of banknote denominations

"Sedanje stanje" je bilo v trenutku priprave poročila to, da se jih tiska v enakem deležu še naprej. Ravno tako niso rekli, da ima stvar dobre in slabe plati, temveč da obstajajo argumenti za in proti spremembi.

Isti argument lahko tebi predstavlja dobro, meni pa slabo plat. Vodja BD se je v luči takšnih argumentov odločil, da bo zagovarjal obstoječe stanje tudi zato, ker zelo visoko ceni tako nemško navezanost na gotovino, kot tudi odgovornost centralne banke, da ne pošilja napačnih signalov prebivalstvu.

Nekaj, kar bi bilo dobro, če se bi tudi pri ECB naučili početi ...

AndrejO ::

Okapi je izjavil:

A v ZDA in Veliki Britaniji ljudje pri poslovanju z gotovino trpijo, ker nimajo velikih bankovcev? A ljudje tam manj zaupajo v sistem? Večje brezgotovinsko poslovanje je ravno znamenje večjega zaupanja v sistem. V Veliki Britaniji in ZDA očitno ljudje bolj zaupajo v sistem, čeprav nimajo velikih bankovcev. Kako je to mogoče?

Različne kulture, različne podstati. V poročilu je obširno popisano kakšen je stanje in kakšna so tveganja pri neprevidnem poseganju v obstoječe stanje.

Ljudje trpijo, kadar jim posegaš v njihovo obnašanje in poskušaš spreminjati njihove navade. Si kdaj morda pomislil na to, d ni ene sme zveličave rešitve, temveč, da lahko vsakdo srečno živi še naprej s svojimi lastnimi posebnostmi, ki se skozi čas same po sebi spreminjajo ali pa tudi ne.

Okapi ::

Zakaj se pa ne zavzemajo za tiskanje tisočaka? To bi šele bilo dobro znamenje prebivalstvu.
V skupni državi (EU) se moramo vsi do določene mere prilagajati posebnostim drugih.

Furbo ::

Okapi je izjavil:

Zakaj lažeš? Niso napisali, da umik petstotakov ne bo spremenil nič, in imel samo dodatne stroške. Napisali so, da ima ukrep dobre in slabe plati in da zato oni ne vidijo razlogov, da bi spreminjali sedanje stanje.
Overall, there are arguments both in favour and against the provision of banknotes in high denominations, which is why the Bundesbank sees no compelling reasons to change the existing structure of banknote denominations


Nič ne lažem, to je moj zaključek.
Se pa tudi ujema z njihovim zaključkom o nesmiselnosti opustitvi 1 in 2 centov, kjer bodo manjko pač morali zapolniti večji kovanci, tu pa manjši. 5x več njih. Stroški. 5x več njih.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

AndrejO ::

Okapi je izjavil:

Zakaj se pa ne zavzemajo za tiskanje tisočaka? To bi šele bilo dobro znamenje prebivalstvu.
V skupni državi (EU) se moramo vsi do določene mere prilagajati posebnostim drugih.

Ne dvomim, da bi resen predlog, da se kaj takšnega stori, privedel do podobnega poročila, ki bi povzemalo argumente za in proti in se končalo z nekim predlogom.

Kar se tiče prilagajanja, pa je to pri uniji kar zanimiva stvar ... komu točno se je npr. Slovenija prilagodila s tem, da je uvedla 5.000 EUR kot omejitev pri plačevanju z gotovino? Ali pa komu se je Slovenija prilagodila, ko je uvedla t.i. "data retention" zakonodajo, ki jo je nekaj let kasneje ECHR vrgel ven? Itd ...

Zanimivo je, kako nekatere izmed teh prilagoditev izhajajo iz ene države, kjer bodo naslednji teden glasovali o izstopu, ker se jim unija ne prilagaja dovolj, spet ene druge pa prihajajo iz birokratskega aparata EU, ki izgleda prilagaja vse ostale po svoji meri in brez upoštevanja kogarkoli.

Furbo ::

Ravno te EU neumnosti vodijo k temu, da bo EU propadla.
Neživljensko vtikanje birotatov v prav vse pore življenja. Zabiti pisarniški molji mislijo, da bodo kar iz pisarn s poplavo predpisov spremenili svet na bolje. Saj ga, ampak samo za lastne riti.

Pri nas bodo bebci s par novimi prometnimi znaki kar zmanjšali število nesreč. Seveda. Pa kaj še.
EU bebci bodo zmanjšali kriminal in terorizem z manjšimi bankovci.. seveda.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Furbo ::

Prav sem imel, se že začenjajo negativne obresti...

NLB bo začela kasirati, če si boš drznil imeti veliko denarja pri njih lol.

https://www.dnevnik.si/1042741219/posel...
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

AndrejO ::

Furbo je izjavil:

Prav sem imel, se že začenjajo negativne obresti...

NLB bo začela kasirati, če si boš drznil imeti veliko denarja pri njih lol.

https://www.dnevnik.si/1042741219/posel...

ROFL. To se pa premika mnogo hitreje, kot pa bi pričakoval. Koliko časa bo še trajalo preden se bodo "postrojile" še ostale banke v Sloveniji?

Seveda to ni povezano z umikom bankovca za 500 EUR, ampak umik še vedno zagreni življenje tistim podjetjem, ki bi zaradi tega potem želela depozite umakniti v gotovino. Seveda, kot je Okapi jasno navedel, umik nedolžnih ne bo prizadel, torej lahko na podlagi njegove izjave zaključim, so podjetja s preveč sredstvi zagotovo nečesa kriva. Nedolžna očitno niso.

No, resnici na ljubo, če se bo zgodba nadaljevala v to smer, potem bodo v kratkem ta podjetja res nečesa kriva. Hrambe denarja v tijih bankah. Najprej verjetno znotraj EMU, potem pa verjetno pridejo na vrsto banke izven EMU.

Furbo ::

Pa ljudem tudi ni preveč jasno, da bodo prav sami plačali ta neumen ukrep. Zdaj bo treba zmleti na tone 500€ bankovcev, na novo natiskati 5x več novih 100€ in vse to voziti gor in dol po EU. Ko bo to fertik, bo pa ravno čas za nov 100€ bankovec.

Zato, ker si zblojeni birotati predstavljajo, da bo zato manj kriminala.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

AndrejO ::

Furbo je izjavil:

Pa ljudem tudi ni preveč jasno, da bodo prav sami plačali ta neumen ukrep. Zdaj bo treba zmleti na tone 500€ bankovcev, na novo natiskati 5x več novih 100€ in vse to voziti gor in dol po EU. Ko bo to fertik, bo pa ravno čas za nov 100€ bankovec.

Zato, ker si zblojeni birotati predstavljajo, da bo zato manj kriminala.

Nič si ne predstavljajo, samo vsak izgovor je dober. Če mene kdo vpraša po teoriji zarote, vse skupaj je še eno popuščanje UK.

ahac ::

(beri: umikom bankovca, ki je trenutno že v obtoku).

Zdaj bo treba zmleti na tone 500€ bankovcev,

A ni bilo rečeno, da bodo obstoječi bankovci ostal v obtoku? Samo novih ne bo več, ko bi sicer prišli na vrsto za nov design...
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Gregor P ::

Kot sem jaz razumel jih bodo sproti umikali iz obtoka (dokler jih nekega dne pač ne bo več v obtoku).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

BigWhale ::

V tej temi Okapi ni predmet debate. Ce bi radi temo o okapijih, pejte v Znanost in Tehnika debatirati o biologiji.

A. Smith ::

Smurf je izjavil:

Tvoj primer z vasko banko nekje v Svici (in se to za depozite, ne za lezanje denarja na racunu), pa nima nic vec skupnega z "zakaj bi imel denar na banki, ce je negativna obrest".

Drzavo pa ne zanima, kaj kupujes dokaj ni ilegalno. Se pa strinjam, da je ilegalne stvari bolje kupovati s kesom (ampak kot smo zaceli, so tudi tukaj ponavadi 500EUR bankovci useless).


Mi o vuku, vuk z Vukovara. Smurfie vse zanika, on realnosti ne je*e.

Za vse ostale: shit just gor real!!


(vidim, da so me z objavo že prehiteli - ampak splača se poudariti vehemenco, s katero so nekateri trdili, da to ni možno)
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

A. Smith ::

AndrejO je izjavil:

Seveda to ni povezano z umikom bankovca za 500 EUR, ampak umik še vedno zagreni življenje tistim podjetjem, ki bi zaradi tega potem želela depozite umakniti v gotovino. Seveda, kot je Okapi jasno navedel, umik nedolžnih ne bo prizadel, torej lahko na podlagi njegove izjave zaključim, so podjetja s preveč sredstvi zagotovo nečesa kriva. Nedolžna očitno niso.


Seveda so ta podjetja nečesa kriva, in sicer sicer neupoštevanja EU centralnoplanske zapovedi, da morajo spraviti denar v obtok. Zdaj je deflacija -> zapravljanje -> konec deflacije.

Zato pojdimo in vpijmo skupaj z Evropsko centraloidno inkvizicijo: KRIVI, KRIVI, KRIVI!!!
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

MIHAc27 ::

Hm, včeraj sem na banki dobil 500€ bankovec, in nič ni kaj vedela o tem, da bi jih ukinjali.

Sam k*rc k tistga bankovca že isti dan ni bilo več :S

Furbo ::

Saj se jim ne mudi blazno z ukinjanjem, to bo trajalo dve leti ampak vseeno. Se vidi kam pes moli taco.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

nekikr ::

MIHAc27 je izjavil:

Hm, včeraj sem na banki dobil 500€ bankovec, in nič ni kaj vedela o tem, da bi jih ukinjali.

Sam k*rc k tistga bankovca že isti dan ni bilo več :S

Kriminalec!

Smurf ::

A. Smith je izjavil:

Smurf je izjavil:

Tvoj primer z vasko banko nekje v Svici (in se to za depozite, ne za lezanje denarja na racunu), pa nima nic vec skupnega z "zakaj bi imel denar na banki, ce je negativna obrest".

Drzavo pa ne zanima, kaj kupujes dokaj ni ilegalno. Se pa strinjam, da je ilegalne stvari bolje kupovati s kesom (ampak kot smo zaceli, so tudi tukaj ponavadi 500EUR bankovci useless).


Mi o vuku, vuk z Vukovara. Smurfie vse zanika, on realnosti ne je*e.

Za vse ostale: shit just gor real!!


(vidim, da so me z objavo že prehiteli - ampak splača se poudariti vehemenco, s katero so nekateri trdili, da to ni možno)

Daj vsaj preberi svoj link najprej.

Naši sogovorniki ocenjujejo, da vsaj za zdaj ni pričakovati, da bodo banke ležarino začele zaračunavati tudi fizičnim osebam in manjšim deponentom.

AndrejO ::

nekikr je izjavil:

MIHAc27 je izjavil:

Hm, včeraj sem na banki dobil 500€ bankovec, in nič ni kaj vedela o tem, da bi jih ukinjali.

Sam k*rc k tistga bankovca že isti dan ni bilo več :S

Kriminalec!

ROFL, ko sem prebral njegov komentar mi je točno to padlo na pamet. Glede na to, kako nekateri tukaj moralizirajo, kako je to neuporabna zadeva ...

Smurf ::

Ja, jaz imam trenutno doma 2x500€ bankovca in ju bom 99% nesel na banko, ker iskreno ne vem kje bi ju lahko smiselno unovcil (ne da bi me grdo gledali).

Furbo ::

Smurf je izjavil:

Daj vsaj preberi svoj link najprej.

Naši sogovorniki ocenjujejo, da vsaj za zdaj ni pričakovati, da bodo banke ležarino začele zaračunavati tudi fizičnim osebam in manjšim deponentom.

Pa preberi še malo naprej, da bodo pa višali stroške, kar je ista reč.

Smurf je izjavil:

Ja, jaz imam trenutno doma 2x500€ bankovca in ju bom 99% nesel na banko, ker iskreno ne vem kje bi ju lahko smiselno unovcil (ne da bi me grdo gledali).

A če jaz najdem 100 krajev, kjer jih z veseljem vzamejo, a mi ju daš? :D
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

Gregor P ::

STA: V prvem polletju četrtino manj ponarejenih evrskih bankovcev
V prvi polovici leta je bilo iz obtoka umaknjenih 331.000 ponarejenih evrskih bankovcev, kar je 27 odstotkov manj kot v enakem obdobju lani. V primerjavi z drugo polovico leta 2015 pa je bilo ponarejenih bankovcev 25 odstotkov manj, je objavila Evropska centralna banka (ECB). Najpogosteje ponarejen bankovec je tisti za 50 evrov.
[...]
Banka se je nedavno znašla pod valom kritik zaradi odločitve, da ukine bankovce za 500 evrov. Ti so namreč najbolj priljubljeni med kriminalci za pranje denarja, uporabni naj bi bili celo za financiranje terorizma, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Bankovec za 500 evrov namerava banka prenehati tiskati proti koncu leta 2018, tisti, ki so v obtoku, pa bodo ostali zakonito plačilno sredstvo. Ukinitvi omenjenih bankovcev po poročanju AFP nasprotujejo predvsem v Nemčiji, kjer ljudje še vedno raje plačujejo z gotovino, tudi dražje izdelke, kot je elektronika.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

joze67 ::

Ponaredki so vedno boljši.

Furbo ::

Kakšne neumnosti kvasijo, uporabni naj bi bili za financiranje terorizma, kateri bankovec pa ni uporaben za financiranje česarkoli?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Martin Krpan ::

Tisti najpogostejši , za 0€!:P

A. Smith ::

V vednost in ravnanje.
http://www.finance.si/8848045/V-EU-je-p...

[Smurfie pa v jok] -> Nope, jaz v jok, Smurf-u je pa navadn, ker itak ne priznava realnosti.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Tilen ::

Super.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

poweroff ::

A. Smith je izjavil:

V vednost in ravnanje.
http://www.finance.si/8848045/V-EU-je-p...

A ne no! Matthai je spet nakladal... :))
sudo poweroff

Okapi ::

Čisto pravilno - naj ljudje denar trošijo, ali vlagajo, ne pa da jim nekoristno leži na transakcijskem računu.

djabi ::

Okapi je izjavil:

Čisto pravilno - naj ljudje denar trošijo, ali vlagajo, ne pa da jim nekoristno leži na transakcijskem računu.


Kaj pa, če šparajo potomcem?
No ja, navsezadnje lahko denar vzameš ven in držiš v nogavici. So pa tukaj pol druge nevarnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: djabi ()

Okapi ::

Varnost pač stane. Še vedno je ta "ležarina" verjetno cenejša od najema trezorja. Po kakšni logiki bi ti moral nekdo brezplačno varovati denar?

Bam-Bam ::

Po taki, da ga lahko obrača

Bam-Bam ::

Okapi je izjavil:

Varnost pač stane. Še vedno je ta "ležarina" verjetno cenejša od najema trezorja. Po kakšni logiki bi ti moral nekdo brezplačno varovati denar?


To bi držalo, če bi ti vrnili natanko isti bankovec. Ker pa denar obrača naprej pomeni, da ne varuje zastonj.

Okapi ::

Če ga ne bi obračala, bi bila "ležarina" še višja. Veži depozit, in bo lahko banka denar zares obračala, in boš imel tudi ti nekaj od tega. Če bi rad imel iste bankovce nazaj, pa najemi trezor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Bam-Bam ::

Če ga ne bi obračala, bi bila "tvoja ležernina" upravičena. Ker ga obrača, pa ni upravičena. Čemu vezati, ko pa obresti ne pokrijejo inflacije. Jebeš take banke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bam-Bam ()

Okapi ::

Kakšne inflacije?

Opkow ::

Po tej logiki, ko bi vzel kredit od banke, bi morala banka tebi plačevat. :>

Okapi ::

Če bi te banka prosila, da ga vzameš, mogoče, če ti banko,prosiš, da ti ga, pa ne.

Furbo ::

Zanimivo, da tu se pa bankam ne zdi, da je smisel varčevanja v pozitivnih obrestih, tako kot se jim to zdi v tistem jamrajočem pismu, ki so ga pred kratkim pošiljala okoli glede negativnega euribor.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

AndrejO ::

Okapi je izjavil:

Če bi te banka prosila, da ga vzameš, mogoče, če ti banko,prosiš, da ti ga, pa ne.

Ja, to imaš prav. Ničelne ali negativne obresti so način, kako banka pove, da depozitov dejansko noče.

Je pa zabavna zgodba zakaj banke v Nemčiji depozitov dejansko nočejo. ECB polni njihove kufre, kriteriji za dajanje kreditov so naviti do amena, gospodarstvo ni čisto prepričano, če si sploh želi jemati kredite ali ne in tudi kakšne kredite. Zanimivo kako pumpanje denarja v ekonomijo ne uspe in ne uspe generirati pričakovane inflacije.

Opkow ::

Okapi
Če bi dobil od delodajalca keš na roke, bi se strinjal s tabo.

Furbo ::

Scenarij ki sem ga napovedal, se kar hitro uresničuje (adijo gotovina, ropanje z negativnimi obrestmi).
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

AndrejO ::

Mah, adijo gotovina še ni, ta bo še nekaj časa z nami. Gredo pa stvari še naprej v to smer. To pa.
««
8 / 8
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

100 EUR dvig na bankomatu (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6712472 (456) Sindrom
»

Sodobne makroekonomske težave in vojna proti gotovinskemu denarju (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15430958 (22645) A. Smith
»

Ukinitev gotovinskega plačevanja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10523423 (20508) thramos
»

Ponarejen denar

Oddelek: Loža
469743 (7363) Stari maček

Več podobnih tem