» »

Računalnik se ugaša med prižiganjem

Računalnik se ugaša med prižiganjem

ncop1 ::

Torej ko prižgem računalnik (ponavadi prvič v dnevu, ni pa nujno) se sredi nalaganja ugasne sam od sebe (kot da bi elektriko vzelo). Ko pa ponovno pritisnem da se prižge se pa normalno prižge. Ugasne pa se pri ko je windows logo na ekranu. Drugače med delovanjem pa nikoli ne nagaja.

Specifikacije:
Asus P5q-e
Intel Core2 Duo E8500 navit na 4,05 GHz
8GB Kingston ram
Sapphire Radeon HD 4890 Vapor-X 1GB
SSD OCZ Vertex2 100GB
HDD Samsung 1TB
Napajalnik Corsair TX850w
Windows 10 64bit
  • spremenil: ncop1 ()

hojnikb ::

napajalnik al pa plata..
#brezpodpisa

ncop1 ::

Ja to so bile tudi moje domneve. Plata je najstarejsa komponenta, napajalnik je pa precej novejši. Kako pa lahko stestiram kaj bi bil vzrok?

fosil ::

Probaš z drugim napajalnikom.
Tako je!

ncop1 ::

Torej, kriva je plata, in mislim da sem tudi odkril izvor.
Kondenzatorji so kot novi, manjka pa tale delček



A bi kdo znal to popravit mogoče? Tudi nekaj malega plačam :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ncop1 ()

SuperVeloce ::

Ta "delček je zgleda na audio vezju, tako da dvomim. Sploh pa zelo verjetno nič ne manjka (preslaba slika za zagotovo trditev), ampak tam nikoli ni bilo smd elementa (lahko da je več revizij ali pa sprememba po designu PCBja). Marsikdaj "manjkajo" elementi, lahko pa lepo vidiš bunkice od cina, ki ostane od proizvodnje.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

ncop1 ::

Ne ne, dejansko je prov odbit stran...
Aha se pravi mora bit se nekaj drugega narobe :S

SuperVeloce ::

Kaj pa vem...zelo tezko je karkoli vedeti brez načrta vezja. Sicer nad poškodovanim elementom tisti 3 pin zgleda kot kakšen tranzistor za audio ojačevalec, audio čip/dac je pa precej višje. Lahko da je tudi kaj druga. Vidiš kaj piše na tistem malem čipeku pod tem odlomljenim smdjem?
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

ncop1 ::

cel kup črk in številk, AD20008X 1452669 0824 al nekej taggapa, pa singapur :P
pa en bel kvadratk s črnim trikotnikom

SuperVeloce ::

ka pa vem, nič kaj info. verjetno je to vse skupaj še pod zvočno kartico, voltage regulation pa to. Imho to nebi smel biti krivec. Cold boot je lahko marsikaj problem, največkrat je krivec napajanje in/ali kondenzatorji. Imaš kaj klasičnih elektrolitov okoli napajanja za cpu?

edit: AD2000Bx je zgleda audio čip / DAC. Lahko poskusiš izklopiti onboard audio v biosu za kakšen dan ali dva
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

Zgodovina sprememb…

ncop1 ::

Ne nikjer na plati jih pa ni. In videti so zdravi
Bom poskusil to da izklopim avdio, pa bomo videli

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ncop1 ()

ncop1 ::

Torej en nov update:
Vse možno sem poskušal, PSU ni problem sem ugotovil.

Torej problem je bil programskega značaja. Pod Power options v Control Panel sem imel vključen pod "Choose what power buttons do" Fast startup. To se je izkazalo da je povzročalo problem pri zagonih.

Ugotovil sem tudi da če grem v BIOS in samo pritisnem Save and Exit, se normalno prižge.

Tudi drug problem sem nekako rešil (ki sem ga v eni drugi temi omenjal). Igral sem se z nastavitvami AHCI in IDE. Torej zadeva (da mi vrže error, boot device not recognised...) mi nagaja samo pri AHCI nastavitvah.
Začasna rešitev če imam AHCI nastavljeno pa je da X-krat iztaknem računalnik iz zida in spustim ven elektriko in po parih poskusih se prižge.
Ne vem sicer koliko to koristi ostalim komponentam ampak zaenkrat deluje. Razmišljal sem tudi da bi kar za stalno pustil IDE, saj performance ni toliko slabši.

Če ima mogoče še kdo kakšno idejo na to temo pa dobrodošlo :)

SuperVeloce ::

hja, IDE in SSD ni ravno idealna kombinacija. Ampak če drugače ne gre...
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

ncop1 ::

Hja vem, sam me res živcira, da ne dela kot bi moralo :S

solatko ::

http://zmaga.com/forum_topic.php?id=130...

Tole bo pomagalo. V bios-u vrni na IDE, potem pa sledi popravek registra in reboot, ter namestitev AHCI v bios-u.
Performanse so veliko bolj uravnotežene, pa tudi na hitrosti se pozna.
Delo krepa človeka

SuperVeloce ::

Ta link je useless. Sicer pa ne vem kaj ima popravek registra tukaj veze, če že ima to nastavljeno. Sploh pa pri Win10... Driverji za ahci se naložijo.
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

solatko ::

Ko ti nastaviš IDE, se gonilniki za AHCI ne naložijo, zato moraš najprej v registru popravit nastavitev, ko mašino restartaš, se avtomatično naloži gonilnik za AHCI. Drugače ne gre, saj se disk sploh ne zažene, če je sistem naložen v IDE načinu in v bios-u samo spremeniš na AHCI.
Podobna zgodba je Legacy z MBR in UEFI z GPT.

Ne boot-a.
Delo krepa človeka

SuperVeloce ::

Če sem prav razumel, je OP v originalu poganjal na AHCI in tudi instaliral v tem načinu...
ryzen 5900x, MSI 5700xt Gaming X, 2x16GB 3600CL16, 850evo+860qvo, Fractal Mini C

ncop1 ::

Vse v registru imam ze nastavljeno.
Ce tega nimas tako ali tako dobis blue screen.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

AHCI in IDE

Oddelek: Pomoč in nasveti
5775 (568) krneki0001
»

napaka HDD diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
233253 (2745) Grega255
»

Acer TravelMate 5320 - problem pri nalaganju windowsov

Oddelek: Operacijski sistemi
13879 (835) neznanovski
»

Kako nastavit disk v Netbooku na IDE?

Oddelek: Pomoč in nasveti
7820 (722) tony1
»

sata/ide nepravilno razumevanje pojma!

Oddelek: Strojna oprema
113255 (2928) Icematxyz

Več podobnih tem