» »

ATX napajalnik- stabiliziran usmernik

ATX napajalnik- stabiliziran usmernik

«
1
2

h25 ::

Za hobi bi potreboval stabiliziran usmernik 1,5-12v (24V) cca. 10A ....manjše dimenzije.
Bi znal kdo predelat kot je tole za primerno ceno.....

http://www.chirio.com/switching_power_s...

Assass1n ::

30V 5A dobiš na ebay.de za 70€ če ti kaj pomaga.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

h25 ::

Hvala, samo za ta denar kupim pri nas močnejšo zadevo....in imam tudi že bolšo ponudbo...če bi se kdo poigral za manšo ceno.....in nerabim več kot 24v.

Magic1 ::

A ti misliš da je to tko za pet minut dela? Kar nekaj znanja je potrbno in tudi časa. Že konektorji in knofi pa ostale malenkosti te takoj pridejo 10-20€, če še šteješ par ur dela, si pri 70€ ravno na nuli. Razen če bi nekdo predelaval to malo bolj masovno, bi seveda cena lahko konkretno padla, a dvomim da kaj dosti pod 40€. Oziroma mu star projekt visi v garaži.
Magic

h25 ::

Nič ne mislim, vem da se da za veliko manj naredit, mi je že nekdo povedal....razlika je samo v tem, da nekateri računajo 40€/h drugi pa 10€/h....sem pogledal koliko stane display, potenciometer....morda bo nekomu (študentu) to izziv pa še malo zasluži....

Napajalc ::

30v in 30a za tak denar je kar ugodna zadeva, sploh če ta načrt velja za tvoj PSU se tukaj pogovarjamo samo o montaži, ki pa nebi smela trajat tako dolgo.
011011100111010101100010

Magic1 ::

10€ napajalnik
20€ ostale malenkosti
1ura da pogledaš napajalnik in popišeš kaj kupit
1ura it po material
2uri delo
Ti torej prčakuješ od majstra, ki bo to naredil dovolj hitro, da bo delal za 5€, ali manj. Študent bo pa delal za vsaj pol manj. Reality check.
Magic

h25 ::

1.napajalnike ti pripeljem brezplačno s kamijonom kolikor jih želiš ;)
2. po material greš "mimogrede", nisem rekel, da moraš vzet vladnega Falkona samno zaradi mene...


Prosim brez prepiranja/smetenja... naj se javi tisti, ki je pripravljen/zna naredit za manj kot 40EUR.....

Šeenkrat moje želje:
1. 1,5-12v 10A oziroma kolikor bo dal ven napajalnik, manše dimenzije
2. 1,5-24V in malo več A, lahko večje dimenzije. imam 24v 40A polnilce in se baje da uporabit trafote ter predelati

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: h25 ()

h25 ::

Šeenkrat moje želje:
1. 1,5-12v 10A oziroma kolikor bo dal ven napajalnik "250-300W), manše velikosti (ATX)
2. 1,5-24V in malo več A, lahko večje dimenzije. imam 24v 40A polnilce in se baje da uporabit trafote ter predelati

SaXsIm ::

Predlagam, da se omenjene zadeve lotiš sam, boš pridobil kar nekaj izkušenj in znanja. Googlaj pod ATX bench power supply. Na instructables imaš cel kup raznih vodičev. Se tudi sam ukvarjam s podobnim projektom, le da bo šlo za več izhodov ter tokovno in napetostno regulacijo z MCUjem, pa ti povem, da se izpod 40 - 50 EUR kos (morda manj pri večji količini) ne bi lotil takšnega dela. Prav tako se mi omenjena shema ne zdi najbolj uporabna, če imaš nastavljiv napajalnik je dobro imeti tudi vsaj voltmeter.

Primer malo bolj fensi projekta.
Še en projekt.
SaXsIm

h25 ::

Hvala, že delam na tem......

FX6300B ::

h25 je izjavil:

Za hobi bi potreboval stabiliziran usmernik 1,5-12v (24V) cca. 10A ....manjše dimenzije.
Bi znal kdo predelat kot je tole za primerno ceno.....

http://www.chirio.com/switching_power_s...


jaz sem ravno prejšni teden s kitajske naročil dele da bom naredil , sem si izrisal vezje itd na koncu je vse prišlo 45€ potem sem pa našel to čudo http://www.aliexpress.com/item/2015-New... tako da sem na koncu pristal na 20€ , rabiš le ohišje, tole stvarco in nek napajalnik recimo 24V 3A ali pa 12V 3A, potem na potenciometru reguliraš napetost , jaz bom seveda odspajkal in dal drugega tako da bo na ohišju, nato rabiš samo še tiste banance za kable
May the force be with you!

h25 ::

Kdaj pa boš ti tole zadevo sestavil, da bi prilimal kakšno sliko?

FX6300B ::

bom ko dobim dele potem bom vrjetno mel problem dobit ohišje :D vrjetno malo več kot 1 teden ti bom pol na zasebca poslal slike
May the force be with you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FX6300B ()

h25 ::

Za manjšo izvedbo - 12v bo vredu ATX ohišje....
Koliko A pa da ven ta zadevca?? max3A??

boset ::

h25
Js sem svojga delal kr neki cajta, ni tak na ''easy'' vse skup, razn če hočeš met bol ''šalabazarsko'' izvedno.
Sicer nisem šolan štromar, ampak z hobijem se da marsikaj naredit, v vsakem primeru ne bo šlo poceni skoz... Vse je pogojeno od fines.





3.3V 5V 12V (z kombinacijo negativnih (-) terminalov se pa še da dobit druge voltaže)
Se pravi namixaš več kot dovolj vrednosti brez da bi kaj na veliko predeloval.
Main Desktop:
i9 14900k | EK Custom loop S480 | Asus APEX Encore Z790 | RTX4090 Strix OC
G.Skill 32Gb DDR5 7200 | WD_Black 850XNVMe | ThorII 1200W

FX6300B ::

@h25 nažalost ja 3 A vendar je to zame čisto dovolj, če ti rabiš več lahko pač vežeš 2 modula vzporedno in na en potenciometer predelaš pa maš do 6A, drugače ša bi spravil ja v atx napajalnik samo ko nimam nobenega primernega, seveda sem z tem namenom vzel 12V 5A napajalnik, (imel bom 2 ločena modula)
@boset lepo poštimano, imaš to adjustable tut gor al samo tiste ta konstantne? drugače pa ja če želiš da dela tako kot mora je potrebno kar nekaj časa
May the force be with you!

h25 ::

Zame vsekakor nebi bilo na "easy" ker nisem strokovnjak na tem področju.
Če je lažje naredit samo tako da bi imel fiksne izhode 1,5v;3v;5v;9v in 12v bi bilo morda tudi vredu.....zmontiram samo še banance pa je....

boset ::

Dodal sem vmestnik preko potenciometera in LM314čipa, ter naredil ''bridge'' input vseh votaž za reguliranje, čisto na simpl aka dimmer, deluje perfektno že več let..

Moja šola je bila sicer vrtnar/cvetličar, pa učim štromarje včasih :D
Sam voljo je treba met pa interes do takega dela!

@h25,
Na tvojem mestu, bi rajši kupil univerzalni adapter. Res pa je da nebo to neki power na izhodih (A)
Main Desktop:
i9 14900k | EK Custom loop S480 | Asus APEX Encore Z790 | RTX4090 Strix OC
G.Skill 32Gb DDR5 7200 | WD_Black 850XNVMe | ThorII 1200W

h25 ::

Univerzalca nerabim kupovat, ga imam. Samo s z 500mA nimam kaj pomagat.....
Sem seviser/mehanik in potrebujem za sprobat kakšen ele. motorček, elek. magnet......pa za kakšen zaganjač. samo za njega bi pa potreboval 60A.... Tako da bom zadovoljen z zadevo, ki bo prenesla vsaj 10A na 12v.....

FX6300B ::

boset je izjavil:

Dodal sem vmestnik preko potenciometera in LM314čipa, ter naredil ''bridge'' input vseh votaž za reguliranje, čisto na simpl aka dimmer, deluje perfektno že več let..

Moja šola je bila sicer vrtnar/cvetličar, pa učim štromarje včasih :D
Sam voljo je treba met pa interes do takega dela!

@h25,
Na tvojem mestu, bi rajši kupil univerzalni adapter. Res pa je da nebo to neki power na izhodih (A)


+1 volja je najpomembnejša :D tudi sam trenutno 2. letnik računalniške pa mi tud elektrotehnika leži :D si ziher da LM314 da ni LM317? drugače pa ja če bi hotel za višji tok ali 2 vežeš vzporedno, s tem se tok porazdeli ali pa ga bi nadomestil z kakim LM338

aja pa h25 če želiš probavat štarter (zaganjač) je pomoje vseeno če ga stestiraš na navadnem svinčenim akumulatorju ker 60A je ogromen tok
May the force be with you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FX6300B ()

h25 ::

FX6300B saj tudi žarnico lahko sprobaš na svinčen akumulator ali pač ni mogoče ;)
Saj za zaganjač bo poskrbel akumulator, sem samo omenil.....
Potrebujem pa eno manšo zadevo za doma v stanovanju......pa eno močnejšo zadevo 24v 30A za v delavnico...

boset ::

nevem več oznak :( je že precej od časa, mislim pa da je res lm317 (Volt Regulator), ja za tist kar rabim je prek zadost....
Main Desktop:
i9 14900k | EK Custom loop S480 | Asus APEX Encore Z790 | RTX4090 Strix OC
G.Skill 32Gb DDR5 7200 | WD_Black 850XNVMe | ThorII 1200W

FX6300B ::

vrjetno je res 317 torej če imam prav v spominu do 3A kar je čez glavo, lahko samo prašam boset če si kdaj kaj meril če je na temu voltage regulatorju kaj voltage droppa sepravi da je izhodna napetost nižja od vhodne, pač dobro če so minimalne razlike, da ni tako kot tranzistorju TIP120 ko je kar nekaj voltov :D sem hotel narediti H-bridge, ki je deloval samo motor je dobil približno polovično voltažo kar pa ni OK
May the force be with you!

jest10 ::

FX6300B je izjavil:

@h25 nažalost ja 3 A vendar je to zame čisto dovolj, če ti rabiš več lahko pač vežeš 2 modula vzporedno in na en potenciometer predelaš pa maš do 6A...

Zakaj se tako preseravat? Za par € več imaš 10-15A module

Napajalc ::

Samo sedaj smo prišli iz stabiliziranega regulatorja napetosti do regulatorja napetosti. To je velika razlika v končni ceni če se gradi iz nič. Zgornji načrt kaže da je stabiliziran regulator napetosti, pogovarjamo se pa o ATX napajalcu kot izvor napetosti z dodatnim regulatorjem napetosti.
011011100111010101100010

boset ::

mal smo zašli ja....
Main Desktop:
i9 14900k | EK Custom loop S480 | Asus APEX Encore Z790 | RTX4090 Strix OC
G.Skill 32Gb DDR5 7200 | WD_Black 850XNVMe | ThorII 1200W

jest10 ::

Lej vzemi ATX napajalc in na 12V linijo veži tole pa je.
Če ti ni dovolj, imaš pa za nekaj čez 10€ tudi 500+W zadeve.

Ali pa za step-down

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

boset ::

@FX6300B
je padec ja, samo nisem meril :D
Main Desktop:
i9 14900k | EK Custom loop S480 | Asus APEX Encore Z790 | RTX4090 Strix OC
G.Skill 32Gb DDR5 7200 | WD_Black 850XNVMe | ThorII 1200W

h25 ::

se da kaj takega pri nas dobit?

FX6300B ::

lahko uporabiš tako kot je navadno vezje z LM338 samo da jih ene 4 vezeš vzporedno da se ti poveča pretok?, razen če rabiš še kaj pomoje je to to
May the force be with you!

boset ::

To je blo takrat bol mišljeno za en laser driver z 9V inputa, pa sem kr pol kr v psu zram intergriral...
Nisem pa tako močno podkovan v teh zadevah (čipi pa to)... js pogooglam pa naredim simpl, za kaj bolj komliciranega pa gre velik cajta, ker nimam ustrezne šole in mi je žal da nisem takrat razmišljal o kaki elektro / mehatronični smeri! Tako da ti trenutno ne morem primerno svetovat.
Na srečo sem samouk
probaj in probavaj, google + volja + cajt je zmaga za dober projekt...

naj te ne bo strah, če se bo kdaj kaj pokadilo, js mam tak srečo, da sem še sploh živ >:D
Tak se pač eni učimo.
Main Desktop:
i9 14900k | EK Custom loop S480 | Asus APEX Encore Z790 | RTX4090 Strix OC
G.Skill 32Gb DDR5 7200 | WD_Black 850XNVMe | ThorII 1200W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: boset ()

FX6300B ::

boset lepo da še obstajajo taki ljudje :D
May the force be with you!

Magic1 ::

Drugače imajo napajalci od prenosnikov 19V in zmorejo 3-8A odvisno od katerega prenosnika so. Torej rabiš še 12A stepdown, katerega je nalimal jest10 za 7EUR in digitalni voltmeter iz HTE za 3.5EUR. Vse daš v poljubno škatlico in imaš 1-17V in nastavljivo omejitev do max toka napajalca. Lahko pa naročiš prek ebaya digitalni volt in ampermeter. Vse samo sestaviš, niti ne rabiš nič lotat pa še zaščite imaš za kratki stik, napačne polaritete...
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

h25 ::

Hvala za predlog. Nimam nobenega takega napajlanika in bi bilo spet treba it v akcijo....

Mislim, da bom kar sam naredil, ker se že malo mudi, iz AT ali ATXa manjšo varijanto, neki na easy, stabilna različna napetost, stabilni tok, poberem vso neuporabno elektronko stran...zmontiram vtičnice in to je to....
Za 24v varijanto pa bom počakal, če se bo kdo javil za delno pomoč....ali če se kaj prmernega pojavi na Bolhi....

Magic1 ::

Sej imaš že vse vse v tej temi. Od napajalca ponucaš 12V linijo in jo vežeš na step up, da dobiš 15-35V. Dodaš še en step up na 5, ali 3.3V linijo, da dobiš 5/7V-15V in imaš napetosti od 5/7V do 35V nekej do 100W.
Magic

h25 ::

Nerabim step up, če pa imam močen 24v trafo (40A).....in več kot 24v tudi ne potrebujem......

Magic1 ::

Potem pa res ni problem, daš step down na teh 24V in imaš vse od 1-22V, ki je omejen s 150W step downa.
Magic

h25 ::

Trafo je od polnilca 24v 40A.Polnilec polni s cca.26-28v. Potem bi verjetno lahko iz nega potegnu stabilnih 24v? + step down in je problem kar dosti ugodno rešen....in tudi približno nebo 50 in več €, kot ste nekateri govorili....

Magic1 ::

Seveda ne bo 50€, če smo ugotovili, da imaš še boljšo zadevo od napajalca pa še sam boš naredil. Materijal te bo pa še vedno prišel okoli 20€.
Magic

jest10 ::

tole vzemi, pa je;)

Pa nič ne škodi, če zraven postaviš en ventilator, da ti piha čez rebra, če boš uporabljal blizu max amperaže

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

h25 ::

Sem že na začetku omenil, da imam nekaj polnilcev viška in da bi jih uporabil...pa nekateri ne znajo brat 8-)

....saj že iščem po naših trgovinah, da grem takoj iskat....pa nikjer ne najdem...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: h25 ()

Magic1 ::

Kaj ti pomagajo napajalci, če jih težje uporabiš? Kot si videl, imaš nastavljivo napetost do 2V napajalne. Torej če uporabiš na 12V linijo, imaš mrtve točke od 10-12V pri step down in od 12V do 14V pri step up.
Magic

h25 ::

Nevem ali je težje ali lažje...se ne spoznam...samo študiram, če je trafo od njih močnejši.....moram malo probat, vikend bo čas za te zadeve....a se res nedobi to elektroniko pri nas??

ta modul DC 12A 300W Step Down Buck Converter 7-32V 0.8-28V Power module Power ima min. 7v....jaz potrebujem tut 5v za neke el. magnete...kako to rešim?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: h25 ()

Magic1 ::

Poklič www.ic-elect.si/b2c, HTE.si in vpraši. Sam take zadeve so bolj domena ebaya.
Magic

h25 ::

Bo že pravi, sem narobe vidu...

SaXsIm ::

FX6300B je izjavil:

vrjetno je res 317 torej če imam prav v spominu do 3A kar je čez glavo, lahko samo prašam boset če si kdaj kaj meril če je na temu voltage regulatorju kaj voltage droppa sepravi da je izhodna napetost nižja od vhodne, pač dobro če so minimalne razlike, da ni tako kot tranzistorju TIP120 ko je kar nekaj voltov :D sem hotel narediti H-bridge, ki je deloval samo motor je dobil približno polovično voltažo kar pa ni OK


LM317 rabi za 3A kar konkretno hlajenje. Boljši način za večanje tokovne zmogljivosti pa je takšen. Pa pri tako velikih močeh bi bilo smiselno razmišljati o SMPS tipu regulacije, ker linearni napetostni regulator razliko v napetostih (izhodno glede na vhodno) odda v toploti, tako da so lahko v določenih situacijah izgube precejšnje ter potrebne aktivnega hlajenja.
SaXsIm

Magic1 ::

Rabi povedat pri kakšni voltaži bo rabil visoke toke, da se lahko naredi nekaj efektivnega. Iz 12V linije boš težko spravil visoke toke pri poljubno nastavljivi napetosti 1-25V.
Magic

FX6300B ::

SaXsIm je izjavil:

FX6300B je izjavil:

vrjetno je res 317 torej če imam prav v spominu do 3A kar je čez glavo, lahko samo prašam boset če si kdaj kaj meril če je na temu voltage regulatorju kaj voltage droppa sepravi da je izhodna napetost nižja od vhodne, pač dobro če so minimalne razlike, da ni tako kot tranzistorju TIP120 ko je kar nekaj voltov :D sem hotel narediti H-bridge, ki je deloval samo motor je dobil približno polovično voltažo kar pa ni OK


LM317 rabi za 3A kar konkretno hlajenje. Boljši način za večanje tokovne zmogljivosti pa je takšen. Pa pri tako velikih močeh bi bilo smiselno razmišljati o SMPS tipu regulacije, ker linearni napetostni regulator razliko v napetostih (izhodno glede na vhodno) odda v toploti, tako da so lahko v določenih situacijah izgube precejšnje ter potrebne aktivnega hlajenja.


TNX vem neki novga hehe drugače ja itak 3A je max seveda da potrebuje heatsink, če ne še ventilator, na kakšnem principu pa deluje SMPS
May the force be with you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FX6300B ()

Magic1 ::

Vsi step down in step upi, katere smo omenjali zgoraj, so na principu switcherjev:
https://www.google.si/webhp?sourceid=ch...
Čar tuljave in hitrih on/off preklopov.
Magic
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

omrežni napajalnik namesto baterije

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
121519 (1221) matobeli
»

DC-DC pretvornik

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
121630 (1261) GnuceLee
»

Kakšen transformator

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
374384 (3743) jjedat
»

Okvarjen napajalnik za Asus ruter - WL-500 Premium

Oddelek: Pomoč in nasveti
375358 (4010) aljazp
»

Kako pretvoriti enosmerni tok iz 24 v 20voltov

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
152274 (2006) kajkaj

Več podobnih tem