» »

Kakšen transformator

Kakšen transformator

jjedat ::

Pozdravljeni!

Rad bi izdelal ojačevalnik tda2030 (dve mono verziji)s predojačevalcem tda1524 in zakasnitvenim vezjem, ki je sestavljeno iz ne555 in 12v releja.
Sedaj pa me zanima kakšen transformator naj kupim da bo ojačevalnik deloval z čim manj popačenja. In sicer me zanima kakšne lastnosti mora imeti koliko:
a - amperov
v - voltov
va - watov
ter kakšne gladilne kondenzatorje bi moral uporabiti(kako velike kapacitivnosti) in kakšne navadne kondenzatorje za uravnavanje frekvence.

Za pomoč se zelo zahvaljujem!

Lp.
  • polepsal: Mavrik ()

Highlag ::

Torej takole. Čip ima maksimalno napajalno napetost +/- 18V. Priporočajo okoli +/- 14V. Gladilni kondenzatorji usmernika dvignejo napetost za koren iz 2. Usmerniški mostiček poje še cca 1,2V

14V / sqrt(2) = 9.89V

9,89+1,2=11,1V

Ker je standardna napetost bližje 12V lahko vzameš takšnega,ki ima izhodno napetost 2x12V.

12-1,2=10,8
10,8*sqrt(2)=15,27V, kar je še vedno sprejemljivo

Za moč, bi pa rekel,da rabiš vsaj 40VA transformator. Če dobiš več ni panike.

Gladilni kondenzatorji se običajno računajo preko palca takole 1000uF / 1A toka.
Imaš 40W porabe maks. To je nekaj manj od 3A. Tako rabiš minimalno 3000uF, ki morajo biti porazdeljeni med +12V 0 in -12V. Ker pa tule ni pametno varčevat bi sam vzel vsaj 2x 4700uF 25V kondenzatorja.

Ne vem pa kaj misliš s kondenzatorji za uravnavanje frekvence.
Never trust a computer you can't throw out a window

jjedat ::

HVALA ZA ODGOVOR
Nekaj transformatorjev imam doma in me zanima če bi lahko uporabil katerega od teh
1. ima 16.5V-2.72A-45VA
2. ima 15V-120mA za VA ni podatkov(je majhen in zalit)
3. ima 13Vx2/1A ne piše koliko ima VA izgleda takole http://www.aliexpress.com/item/1-set-TD... in se mi zdi da imam takšnega doma spodaj bom dodal sliko.

Lahko bi uporabil 2 in 3. Drugega za napajanje zakasnilnega vklopa z ne 555 in relejem ter za tda1524 , tretjega pa za ojačevalnik sam ne vem če je drugi dovolj močen za ne 555 in tda1524. Drugače imam že dva testna sestavljena ojačevalnika tda2030 in ju imam priklopljena na 3 transformator med transformatorjem imam 2200uF kondenzator in pa LM317 s katerim nastavljam napetost, saj mi da 3 transformator po glajenju na dveh 13 voltnih linijah kar 34-36V za to sem dal vmes regulator ki je trenutno nastavljen na 24V. Na 3 transformator mi ta dva ojačevalnika skupaj igrata odlično tudi pri max glasnosti ,sem kar presenečen glede zvoka .

Glede kondenzatorjev za uravnavanje frekvence sem mislil vprašat kakšne velikosti morajo biti menda so to navadni kondenzatorji sem slišal da ne smejo biti keramični ampak folijski služili pa naj bi za odstranjevanje 50HZ iz omrežne napetosti, da se ne sliši brum in šum po zvočnikih .

 1 transformator

1 transformator





 3 transformator

3 transformator

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jjedat ()

settler ::

Si transformator kaj obremenil, preden si ga šel merit? Če ne, je to razlog za tistih 35V.

jjedat ::

Ja sem takrat je 30V pa sta oba ojačevalnika gor priklopljena drugače se pa kar fajn zagreje transformator po kakih 20 minutah ko oba špilata na max sam sej to je menda normalno drugače pa napetost kar vstraja na 30v tudi ko je trasformator zagret in obremenjen. Pa sej to je normalna napetost če gledaš da je transformator 2x13V je to skupaj 26v plus napetost po glajenju pride na 35v

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jjedat ()

settler ::

Zato jih pa vežeš vzporedno, da imaš 12V in ne zaporedno ;) Pa bo nato napetosti po glajenju tistih 15V.

jjedat ::

Sem že probal to vezavo pa je 15V premalo že za en ojačevalec ,igra že ampak že pri polovici glasnosti začne hroščet po zvočnikih kar pa pri 24v ne drugače imam dovolj veliko hladilno telo tako da lahko dam dovolj veliko napetost . Drugače grem v četrtek v HTE po material in začnem izdelovat . V petek pa pridejo prve slike rezultatov vsaj upam da bo čas za izdelavo .
Kaj mislite glede 2 transformatorja če dam vmes lm7812 da zmanjšam 15V na 12 .Mislite da ima dovolj moči za tda1524 in ne555 z relejem.
Aja shemo ojačevalnika najdete v datashet. Drugače bom še jutri dodal vse električne načrte za izdelavo ojačevalca , zakasnilnega vklopa z ne555, mešalko z tda1524,ter vso ostalo dokumentacijo.

LP!:)

Highlag ::

Torej brnenje odstranjujejo gladilni kondenzatorji pri mostičku in ti so vedno elektroliti. Ostali kondenzatorji na poti zvoka ne odstranjujejo brnenja (razen če je kakšen filter v veji), je pa prav da so folijski.
3 transformator je prešibek za poganjanje ojačevalca, pa še z regulatorjem dodatno omejuješ tok, kar lahko slabo vpliva na reprodukcijo ob višji glasnosti. (Pride do clipinga, kar lahko v končni fazi celo skuri zvočnik, če predolgo vstrajaš)
Never trust a computer you can't throw out a window

jjedat ::

Kako pa je s prvim trafotom je dovolj močan za dva tda2030 pa da mu samo zgladim napetost kar pomeni da bo napetost pri obremenitvi 22V ,ta bi služil za napajanje dveh tda2030 ojačevalcev ,ta tretji ki ima pa 2x12V pa bi lahko bil za napajanje tda1524 ter zakasnitvenega vezja za to je pa dovolj močan vsaj upam zato ker ne bi rad kupil nov transformator ker se mi zdi da stanejo kar veliko če gledaš proti vezju ki te vse skupaj pride max 30E .

jjedat ::

Tukaj so še obljubljeni načrti:
SHEMA OJAČEVALNIKA
SHEMA PREDOJAČEVALNIKA
http://blog.audioworkshop.org/tda2050-h... NA TEJ STRANI JE SHEMA ZAKASNILNEGA VKLOPA Z RELEJEM EDINO KAR JE TREBA SPREMENITI JE UPOR NA RELEJU R8 KI NI 10K AMPAK 47OHM KER DRUGAČE POČI V ZVOČNIKIH, ZAKASNILNI VKLOP SE VKLOPI PO 5 SEC .

jjedat ::

Kako je s 1 trafotom je dovolj močan ali moram kupiti močnejšega.:)

jjedat ::

Sem probal priklopit 1 transformator na dva ojačevalca ter nato 3 in ni razlike v zvoku sploh ni clipinga tak da je 3 transformator kar uredo.

negotiator ::

@jjedat

Tretji transformator ima okoli 13VA, TDA2030 pa naj bi dal ven 14W pri 4ih ohmih. To je recimo da ravno dovolj za en ojačevalec, s tem, da vleče malo več toka, za kolikor je narejen. To, da ti na dveh dela v redu, je pač znak, da ne dobivaš ven 2× 14W ampak manj (zaradi premajhnega vhodnega signala, ali pa uporabljaš več, kot 4ohmske zvočnike, ali pa je moč le teh nižja od 14W).

LP

PS: če bi delalo na polni moči, bi ti dva ojačevalca sigurno sesedla 3. trafo dovolj, da bi vse hreščalo.
All easy problems have already been solved.

Zgodovina sprememb…

jjedat ::

Hvala za odgovor potem se pravi da ebay laže. Moj kolega je gor naročil kit tda2030 stereo ojačevalnik,ki naj bi bil 2x18w zraven pa je še dobil ta 3 transformator potem se pravi da ta reč nikoli s takim transformatorjem ne mora dati 2x18w moči kvečjemu manj.

jjedat ::

Mogoče je res premajhen vhodni signal ko imam na radio priklopljenga bom zdajle priklopo na računalnik pa poročam kako bo.

negotiator ::

jjedat je izjavil:

Hvala za odgovor potem se pravi da ebay laže. Moj kolega je gor naročil kit tda2030 stereo ojačevalnik,ki naj bi bil 2x18w zraven pa je še dobil ta 3 transformator potem se pravi da ta reč nikoli s takim transformatorjem ne mora dati 2x18w moči kvečjemu manj.


To se kar navadi. Ebay sicer ne laže, lažejo predvsem ebay-evi uporabniki, predvsem kitajci, ki zelo radi navajajo lažne oz. pretirane podatke. Recimo: kupil sem polnilec in baterije za eno lučko, pa še podatki so bili videti realni (ne pretirani), potem je pa vse skupaj svetilo par sekund in konec...

Enako je z drugimi stvarmi. Ali ne delajo, ali pa imajo pretirane zmogljivosti za ceno... Na smeh mi je šlo recimo v kitajski trgovini, ko sem zagledal led lučko z močjo "22000W"...

Skratka, pazi se nategov.

Kaj pa sploh piše na tretjem trafu? 2×13V 1A? če je tako, potem je to 13VA.
All easy problems have already been solved.

Zgodovina sprememb…

jest10 ::

negotiator je izjavil:


Kaj pa sploh piše na tretjem trafu? 2×13V 1A? če je tako, potem je to 13VA.

Ne. Potem je to 26VA

jjedat ::

Na trafotu piše
EI57

MODEL:BDT-57A547 LF
I/P:230V/50Hz RED-RED
O/P:13VX2/1A YELLOW-BLACK-YELLOW
SHENZHEN XINGYAODA ELECTRONICS CO.,LTD

Pač tak je sestavljen tist listek ko je na trafotu prilepljen.
Men se zdi da je okoli 30VA ker če na google napišeš tda2030 transformator pa greš pod slike ti take podobne ven vrže ,če greš nato pogledat pod opis slik piše da so 30VA al pa tudi manj sej sem že zgoraj dodal slike kako izgleda

negotiator ::

jjedat je izjavil:

Na trafotu piše
EI57

MODEL:BDT-57A547 LF
I/P:230V/50Hz RED-RED
O/P:13VX2/1A YELLOW-BLACK-YELLOW
SHENZHEN XINGYAODA ELECTRONICS CO.,LTD

Pač tak je sestavljen tist listek ko je na trafotu prilepljen.
Men se zdi da je okoli 30VA ker če na google napišeš tda2030 transformator pa greš pod slike ti take podobne ven vrže ,če greš nato pogledat pod opis slik piše da so 30VA al pa tudi manj sej sem že zgoraj dodal slike kako izgleda


Ja, da navitja sta, sem pa bukselj :D Čeprav še vseeno premalo za 2×18W amplifier ;)

jest10 je izjavil:

negotiator je izjavil:


Kaj pa sploh piše na tretjem trafu? 2×13V 1A? če je tako, potem je to 13VA.

Ne. Potem je to 26VA


Res je.
All easy problems have already been solved.

Zgodovina sprememb…

jjedat ::

Sedaj sem sprobal priklopit ojačevalnik na prenosnik in igra veliko glasneje.Malo popačenje se pojavi le ko dam ojačevalnik čisto naglas če potenciometer odvijem za 3mm ni popačenja,sam to je menda normalno saj ima pri18W 10% popačenja. Gor imam prikloplenje JBL zvočnik ki ima 110W RMS in 330W PEAK powerja, pred zvočnikom imam tudi kretnico saj je to kombinirani zvočnik ima pač nizkotonec in visokotonec skupaj.Aja gor imam priklopljen 3 transformator in igra v redu sem sprobu bass test in je v redu . Sedaj me samo še zanima kako močan transformator potrebujem za napajanje tda1524(predojačevalnik)in za ne555 z relejem koliko mora biti močan ko grem jutri v mesto pa bom nabavil robo da začnem izdelovat . Drugače pa igra zelo dobro že sam odsebe kako še le bo ko bo imel predojačevalnik.

>:D Komaj čakam da bo izdelana stereo verzija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jjedat ()

jjedat ::

Sedaj me samo še zanima kako močan transformator potrebujem za napajanje tda1524(predojačevalnik)in za ne555 z relejem koliko mora imeti Amperiov in koliko VA-vatov

jjedat ::

A bi bil takle transformator uredo ima 9 in 12V 1VA in 200mA za napajanje ne555 in tda1524

negotiator ::

TDA1524 rabi 12V, 35mA, se pravi, da ne veliko. Za kaj bi že rabil ne555? Lahko bi priklopil na enak trafo, kot bo za glavni ojačevalnik.

9V, po usmeritvi dobiš ene 11.5V, tako da raje uporabi 12, pa regulator na 12, ali pa poglej specifikacije tda1524, če lahko obratuje na manj, ali pa več (v tem primeru mogoče ne boš rabil regulatorja) voltih.
All easy problems have already been solved.

Zgodovina sprememb…

jjedat ::

Ne555 bi potreboval za zakasnitveno vezje(ob vklopu ojačevalnika nastane pok v zvočniku in je vsaj meni zelo nadležen) da rele po vklopu ojačevalca naredi preko upora kratek stik na izhodu ter čez 5 sekund vklopi linijo za zvočnike (odklopi nastali kratek stik)ter tako prepreči pok. Zadeva deluje preverjeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jjedat ()

jjedat ::

Ali se da to narediti na bolj enostaven način?:)

negotiator ::

Kaj pa, če bi preprosto samo odklopil zvočnik z relejem za čas poka??
All easy problems have already been solved.

Highlag ::

Kakšen rele pa imaš? Običajno je rele največje breme, ki ga moraš upoštevati pri izbiri transformatorja.

Sam imam izdelano vezje prikazano tule: http://highlag.site40.net/projekt9b.htm - (zaščita zvočnikov piše pokončno ob strani 3 z vrha). Vezje ob priklopu napajanja pritegne rele in ga sprosti čez nekaj sekund - da se izogneš poku, ima pa tudi funkcijo odklopa zvočnikov, če se na izhodu ojačevalca pojavi enosmerna napetost (ki lahko skuri zvočnike).
Never trust a computer you can't throw out a window

jjedat ::

Na tej povezavi je shema zakasnilnega vezja z relejom to shemo sem uporabil že pri prejšnjem ojačevalniku in deluje kot se šika rele je 12V 8A z 8 nogicami. http://blog.audioworkshop.org/tda2050-h...

Tako še slika nabavnega materiala. Zadeve se bom kar lotil zdajle. Edino kar še moram kupiti je material za mešalko tda1524A,kupil ga bom kasneje ko bom stestiral to vezje da vse deluje izpravno.

 Pa gremo veselo na delo

Pa gremo veselo na delo

>:D

jjedat ::

Eno vprašanje še imam na hladilnik od tda2030 mora priti v- a ne potem mora biti tudi na tda2030 v- zdaj pa nevem kako naj dobim gor -minus na tda2030 če je pa s sljudno podložko in s plastičnim nastavkom za vijak izoliran od hladilnega telesa.



Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jjedat ()

negotiator ::

@jjedat

Kakor vem, bi moral biti tudi eden od pinov povezan tja, kamor je hladilnik, pa uporabi tisti pin.
All easy problems have already been solved.

jjedat ::

Ja lahko bi tudi tako naredil sem se nečesa domislil kaj če dam tisto plastičnio zaščito samo iz vijaka dol sem to pravkar naredil sedaj pa ima ohišje od tda2030 stik s hladilnim telesom tak da bo menda tako v redu drugače pa je trenutno napredovanje ojačevalce v polnem teku.
Še slike:D





 Še zadnja starn

Še zadnja starn

jjedat ::

 Nadaljevanje . Grem počasi proti koncu z izdelavo

Nadaljevanje . Grem počasi proti koncu z izdelavo



jjedat ::

 Že skoraj končan ojačevalnik.Napajalno vezje ter zakasnitveno vezje že deluje povezati še moram samo ojačevalnika med seboj .

Že skoraj končan ojačevalnik.Napajalno vezje ter zakasnitveno vezje že deluje povezati še moram samo ojačevalnika med seboj .

:))





 Tist črn izolir trak je samo za zaščito pred omrežno napatostjo 230V

Tist črn izolir trak je samo za zaščito pred omrežno napatostjo 230V

negotiator ::

Uporabi raje vroče lepilo za zaščito pred omrežno napetostjo, ker izolirni trak se lahko hitro preluknja na ostrih žicah/kontakih.
All easy problems have already been solved.

jest10 ::

jjedat je izjavil:

Ja lahko bi tudi tako naredil sem se nečesa domislil kaj če dam tisto plastičnio zaščito samo iz vijaka dol sem to pravkar naredil sedaj pa ima ohišje od tda2030 stik s hladilnim telesom tak da bo menda tako v redu drugače pa je trenutno napredovanje ojačevalce v polnem teku.

Al pa če bi odstranil sljudno podložko in bi imel še boljši toplotni stik.
(ta je uporabna takrat, kadar imaš na hladilnik napopanih več elementov, ki so na različnih potencjalih)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

jjedat ::

Dober bom odstranil tudi sludnjo podložko.

jjedat ::

Že skoraj dokončan ojačevalnik priklopit še moram samo zakasnitveno vezje. Drugače pa ima zelo dober , glasen zvok . Dodati še moram samo predojačevalnik in je to to.:D



Lp.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jjedat ()

jjedat ::

Tako ojačevalnik je zaključen:). Zahvaljujem se vsem za pomoč. Še zadnje slike ojačevalnika.







Lp!;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Misteriozna kartica

Oddelek: Pomoč in nasveti
8798 (632) [D]emon
»

Transformator iz napajlnika, predelava za ojačevalnik tda7294

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
163323 (2899) jjedat
»

Predelan računalniški napajalnik

Oddelek: Strojna oprema
152218 (1646) jjedat
»

Okvara wifi sobnega termostata

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
61170 (1061) tony1
»

Utripanje LED diod

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
145573 (5400) Mikron

Več podobnih tem