» »

Kako pretvoriti enosmerni tok iz 24 v 20voltov

Kako pretvoriti enosmerni tok iz 24 v 20voltov

kajkaj ::

Rad bi si naredil pretvornik iz 24v v20 voltov 4,5amperov. To zadevo rabim za polnjenje notebooka v kamionu. Ker nisen štromar o tem nimam pojma zato vas prosim za pomoč. Slišal pa sem da naj bi bilo to izvedljivo. Hvala

Boris

041244956@pinkponk.com

P.S.:
Sem vprašal v trgovini kjer sem kupu PC za original pa se da dobit sam 12voltna zadeva.8-O

zlabo ::

Hmm, najbolj simpl zadeva bi bila da bi zaporedno vezu 6 močnostnih diod, s čimer dobiš padec napetosti:
0,7V x 6 = 4,2V
Rezultat bi bil, da bi bilo na izhodu 19.8V, kar pa bi blo ok.
Samo moraš izbrat take diode ki zdržijo tak tok.

LP, zlabo

Highlag ::

Ja to bi delovalo, samo mogoče nebi bilo slabo upoštevati, da je padec na diodah raje manjši.

Poleg tega bi diode oddajale kar precej toplote. Vgradnja na eno vezje, kjer bi bile lepo razmaknjene in kakšnim ventilatorjem, ki bi pihal čez njih.

Recimo diode P600 ali P1000 proizvajalca Diotec bi bile kar dobre.
www.diotec.com
Never trust a computer you can't throw out a window

Geny ::

Jest bi ti predlagal da greš in kupiš pretvornik iz 12V enosmerne napetosti na 230V izmenične napetosti. Zadeva stane cca 15.000SIT je pa zelo uporabna saj lahko nanjo priklopiš vse naprave ki imajo moč cca 200 do 300W.
Če v kamionu nimaš možnosti dobiti izvora napetosti bi ti priporočal da si nabaviš še pretvornik iz 24V na 12V ker ti pretvorniki sigurno prav pridejo ko greš kam z avtomobilom.
To mi deli!

zlabo ::

zakaj iz 24V DC na 230V AC in nazaj na 20V DC, če se da velik bolj elegantno in poceni....??

Geny ::

fora je v tem da če bi imel 230v potem bi lahko za napajanje računalnika uporabil napajalnik ki ga enostavno priklopi doma v 230voltno vtičnico!
RAZUMLJIVO?
Hkrati bi lahko priklopil si včasih tudi kakšno tv in podobno! Skratka vse kar je na 230V!
To mi deli!

zlabo ::

Jah samo jaz še vseeno nebi tako.
Če malo pomisliš koliko boš imel na toplotnih izgubah...
Še vseeno maš lohk not pretvornik, kljub temu da napajaš notebooka na moj način:P

Pudding ::

Jest bi kar direkt not vtaknu :D 24V je precej bliz 20V...

Azrael ::

@Pudding:

Hmm, ne vem koliko je to dobro.

Zoprnija vsega tega je, da napetost v tovornjaku ni stalnih 24V, ampak precej niha, lahko doseže tudi 28, 29V. Če je tisti polnilec take enostavne sorte in nima kaj prida stabilizirane napetosti, potem bo šlo z diodami, drugače rabiš nekaj stabiliziranega, samo pri linearnem stabilizatorju se bo v najbolj neugodnem slučaju kuhalo 40W... Switcher bi bila bolj elegantna rešitev, samo je kar precej dela. Mogoče ima kdo kakšno simpl sheme?

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

kajkaj ::

To zadevo iz 12 na 230v imam. Samo pri tem je en problem zadeva se ful greje pa še napetost v kamionu preveč niha da bi to delal tak ko mora. Zato bi prosil za kako shemo za to varjanto iz 24 na 20.

PPG78 ::

Vzameš regulator LM338, nekaj uporov in kondenzatorjev in en velik hladilnik pa je. To je regulator za 5A, ampak ker verjetno ni stalna poraba 4,5A bi bil verjetno OK. Če želiš bolj zanesljivo zadevo pa vzameš LT1038CK (Conrad) ki je za 10A. Sheme imaš v datasheetih od elementov.

Drugače pa najdeš en nastavljiv regulator ki zmore vsaj 5A. Če te skrbijo toplotne izgube pa poišči en step-down, ampak to je pa že bolj eksotika v naših trgovinah.

LP, Peter

kajkaj ::

Vse lepo in prav sam jaz bi vseen prosil za kako shemo. Pol bom pa probo pa vido kaj je najbolš.

LP

PPG78 ::

Takole, poglej TUKAJ Imaš vse lepo napisano. Glede na to da boš to uporabljal v tovornjaku iz sheme odstraniš greatz GR1. Pri avtorju lahko naročiš tudi vezje.

LP, Peter

pitagora ::

ja pa predupor daj mocan!!
tisith plus minus 8 voltov bo pa ja zdrzal za tokove pa hladilno rebro na upor!!
lp pitagora

zlabo ::

Pomojem bo še najbolš če uporabiš tisto vezje ki ti ga je dal PPG78, samo se ti bo nekoliko grelo in boš imel mal izgube...

Pitagora, to je neuporabna rešitev. Kot prvič so že povedali da nap. v tovornjaku niha (če ne bi blo tko, bi lohk diode uporabu), drugič pa bi blo to mal čudn ker bi se ti glede na obremenitev napetost zelo spreminjala, računalnik pa itak nima skos iste porabe.

LP, zlabo

kajkaj ::

Hvala za pomoč bom probu polbom pa vidu a je ok.

LP:)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

UTP KABEL - Luč

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
172331 (1943) Invictus
»

DC-DC pretvornik

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
71433 (1334) VolkD
»

DC-AC pretvornik

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
176794 (5308) cegu
»

Timer 12 V

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
313584 (3111) drjack.dj
»

transformator iz 12V na 19V KUPIM

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
71584 (1524) egomez

Več podobnih tem