» »

CES: Prvi usmerjevalnik za 802.11ad je tu

CES: Prvi usmerjevalnik za 802.11ad je tu

Slo-Tech - Pred približno poldrugim letom smo pisali, da Samsung razvija gigabitni Wi-Fi pod komercialno oznako WiGig, ki se uradno imenuje 802.11ad. Sedaj smo videli tudi prvi s tem standardom združljiv usmerjevalnik, ki pa roko na srce vsaj vizualno ni presežek.

Wi-Fi 802.11ad ima najvišjo teoretično hitrost prenosa 4,6 Gb/s oziroma 575 MB/s, kar je približno petkrat hitreje od dvokanalnega 802.11ac, ki je trenutno najhitrejši. Standard so kovali vse od leta 2009, leta 2014 pa dokončali. Višjo hitrost dosega na račun višje frekvence 60 GHz, kar seveda negativno vpliva na domet. Pri tako visoki frekvenci so problem že običajne ovire, saj imajo ti valovi tako kratko valovno dolžino (5 milimetrov), da se na večjih predmetih ne uklanjajo več. In tako imate za omaro temo.

Kako bo to delovalo v praksi, je na CES-u predstavil TP-Link s svojim usmerjevalnikom Talon AD7200, ki je prvi usmerjevalnik s podporo 802.11ad. Poleg tega seveda podpira tudi običajna kanala 2,4 GHz in 5 GHz, 802.11ac pa vse do klasike 802.11a/b/g/n. Za primerjavo: 800 Mb/s prek 2,4 GHz, 1733 Mb/s prek 5 GHz, 4600 Mb/s prek 60 GHz.

Ostale že poznamo, zato povejmo nekaj o novincu 802.11ad. Ta nima z 802.11ac ali ostalimi počasnejšimi standardi prav dosti skupnega. Namenjen je povezavi med bližnjimi napravami, ki so po možnosti v vidnem polju in nepremične. Signal resda ponuja visoke hitrosti prenosa, a je že po nekaj metrih neuporaben, zaustavi pa ga že polica. To pomeni, da opravlja podobno funkcijo kot Bluetooth, le da je precej hitrejši. Počasi kapljajo tudi naprave, ki ga podpirajo - denimo prenosniki X1 iz Lenova ali nekateri Acerjevi TravelMate.

75 komentarjev

«
1
2

Han ::

Magnet za prah.

Pentium ::

Koliko W moči pa oddaja tole? Videti je s temi antenami, da lahko daš na sredino jajce in bo kuhano čez nekaj minut :)

brodul ::

Vec anten se ne pomeni vecjo moc. :D
Tukaj je stos, da imas antene na razlicnih razdaljah in imaz zaradi tega v dolocenih antenah isti sprejem kot v starih standartih, v drugih antenah se ti pa faze odbojev sestejejo in imas boljso razmerje signal/sum.
Potem so pa se ostali triki, samo so malo bolj kompleksni.
Pretending to be a mature adult is so exhausting.

AC_DC ::

Samo 8 anten :D ?
Če ga obrneš za 180° lahko služi kot podstavek za pivo/mizica.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

Vesoljc123 ::

Aha, potem ni fora močnejšega kuhanja jajc, ampak bolj ekonomično :D

popster ::

Bo treba počakat da pride gor še DD-wrt in potem pocasi nabavit tele napravce..

...:TOMI:... ::

Bedarija. Kdor rabi visoko hitrost bo priklopil kabel. Kdor rabi mobilnost in doomet, bo uporabil pa brezžični signal, vendar mobilnost in hitrost sta skegani med sabo.

Sploh ne vem, zakaj delajo tako neuporabne zadeve. To ni tehnološki napredek, to je korak v napačno smer.
Tomi

Mordecai ::

So že ah in af.

skika ::

...:TOMI:... je izjavil:

Bedarija. Kdor rabi visoko hitrost bo priklopil kabel. Kdor rabi mobilnost in doomet, bo uporabil pa brezžični signal, vendar mobilnost in hitrost sta skegani med sabo.

Sploh ne vem, zakaj delajo tako neuporabne zadeve. To ni tehnološki napredek, to je korak v napačno smer.


Aha po tvojem mnenju nerabimo več kot 802.11g vse ostalo je brezveze in korak v napačno smer.

vostok_1 ::

skika je izjavil:

...:TOMI:... je izjavil:

Bedarija. Kdor rabi visoko hitrost bo priklopil kabel. Kdor rabi mobilnost in doomet, bo uporabil pa brezžični signal, vendar mobilnost in hitrost sta skegani med sabo.

Sploh ne vem, zakaj delajo tako neuporabne zadeve. To ni tehnološki napredek, to je korak v napačno smer.


Aha po tvojem mnenju nerabimo več kot 802.11g vse ostalo je brezveze in korak v napačno smer.


Meh "b" bo tud vredi.

Ampak ja. V fiziki, there's no free lunch.

Take antene so predvsem zato, da je signal bolj usmerjen in maš več dBjev posledično.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

Lonsarg ::

Brezžični signal, ki ne more skozi človeka je roko na srce res neuporaben za WiFi, morda za relejni switch iz enega konca sobe na drugo da ne vlečeš kabla:)

Spajky ::

skika je izjavil:

... po tvojem mnenju nerabimo več kot...
...Za doma ziher ne ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Spajky ()

Greghorian ::

..ravno za doma bi bil primeren. Glede nato da prenosnik pogosto prenašam okoli, nebi imel nič proti, če bi lahko streamal sliko iz prenosnika direktno na zunanji monitor oz TV, ne da bi mi bilo treba priklopiti hdmi.

Zgodovina sprememb…

golf3 ::

Pa saj to lahko že zdaj, ne rabiš 4,5gbps povezave za to.

djurodrljaca ::

Tole ni neumnost zaradi velike hitrosti prenosa, ampak zaradi izjemno kratkega dometa in tega, da že list papirja zaustavi signal...

Mavrik ::

Zmontiraš router pod strop in imaš praktično vedno vidno površino. Če nimaš ti pad fallbackne na 802.11ac (ki še vedno gre komot do 500Mbit) če ne pa na n (ki še vedno gre komot to 100Mbit) in potem na 802.11g (ki je pač crappy 20Mbit). V vsakem primeru si na boljšem in PAZI TO - na izključi ti polaganja gigabit kabla če ga rabiš za kaj drugega!

Sam janezeki bi pa raje po pisarnah in domovih vlačili izključno kable da bi šli zaposlenim/stanujočim maksimalno na živce a ne? :P
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Greghorian ::

golf3 je izjavil:

Pa saj to lahko že zdaj, ne rabiš 4,5gbps povezave za to.

Ubistvu bi rabil, če bi hotel imeti 1:1 kvaliteto slike brez laga v primerjavi s HDMI.

Zgodovina sprememb…

Dr_M ::

Jest imam doma se 5GHz radio izklopljen zaradi slabega dometa. Na wifiju so pa itak samo telefoni in tablice, vse ostalo kabel, prenosnika pa nimam.
Da bi moral pa zraven routerja stat, da bi mi wifi delal....koga hecajo tej komedijanti?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

SambaShare ::

Dr_M je izjavil:

Jest imam doma se 5GHz radio izklopljen zaradi slabega dometa. Na wifiju so pa itak samo telefoni in tablice, vse ostalo kabel, prenosnika pa nimam.
Da bi moral pa zraven routerja stat, da bi mi wifi delal....koga hecajo tej komedijanti?


Naj raje pohitijo z 802.11ah :|. Za tisto vidim neko realno potrebo, tole se tudi meni zdi bz. Če že prenašaš take količine podatkov imaš na voljo kabel, za ostale stvari je tudi 2.4Ghz dovolj.

Mavrik ::

Dr_M je izjavil:

Jest imam doma se 5GHz radio izklopljen zaradi slabega dometa. Na wifiju so pa itak samo telefoni in tablice, vse ostalo kabel, prenosnika pa nimam.
Da bi moral pa zraven routerja stat, da bi mi wifi delal....koga hecajo tej komedijanti?


Očitno ljudi preveč neumne da bi razumeli, da taka oprema zelo prav pride recimo pisarnam kjer daš router v konferenčni pod strop in imajo vsi hitro mrežo v tistem prostoru. A ste res tako neumni da takih primerov ne morete razumeti oz. kaj točno vam manjka pri razumevanju tega, da je to pač oprema ki pride prav določenim (a ne vsem) ljudem?
The truth is rarely pure and never simple.

Dr_M ::

Mavrik je izjavil:

Dr_M je izjavil:

Jest imam doma se 5GHz radio izklopljen zaradi slabega dometa. Na wifiju so pa itak samo telefoni in tablice, vse ostalo kabel, prenosnika pa nimam.
Da bi moral pa zraven routerja stat, da bi mi wifi delal....koga hecajo tej komedijanti?


Očitno ljudi preveč neumne da bi razumeli, da taka oprema zelo prav pride recimo pisarnam kjer daš router v konferenčni pod strop in imajo vsi hitro mrežo v tistem prostoru. A ste res tako neumni da takih primerov ne morete razumeti oz. kaj točno vam manjka pri razumevanju tega, da je to pač oprema ki pride prav določenim (a ne vsem) ljudem?



A ste res eni tako neumni, da dajete res zelo obskuren primer kot argument?
Primerjave racunalnistva z avtomobili so res malo mimo, ampak popularne. Kaj bi delal z avtomobilom z 3000kW in najvecjim dometom 1km? Ja, za kaksno zadevo bi se ga dalo uporabit.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Thuban ::

Mavrik je izjavil:

Dr_M je izjavil:

Jest imam doma se 5GHz radio izklopljen zaradi slabega dometa. Na wifiju so pa itak samo telefoni in tablice, vse ostalo kabel, prenosnika pa nimam.
Da bi moral pa zraven routerja stat, da bi mi wifi delal....koga hecajo tej komedijanti?


Očitno ljudi preveč neumne da bi razumeli, da taka oprema zelo prav pride recimo pisarnam kjer daš router v konferenčni pod strop in imajo vsi hitro mrežo v tistem prostoru. A ste res tako neumni da takih primerov ne morete razumeti oz. kaj točno vam manjka pri razumevanju tega, da je to pač oprema ki pride prav določenim (a ne vsem) ljudem?


a ste res tako neumni da med konferenco potrebujete 4.5 gb prenosa? Zelo produktivni sestanki, ja.

Greghorian je izjavil:

..ravno za doma bi bil primeren. Glede nato da prenosnik pogosto prenašam okoli, nebi imel nič proti, če bi lahko streamal sliko iz prenosnika direktno na zunanji monitor oz TV, ne da bi mi bilo treba priklopiti hdmi.


ja, čimveč sevanja je najboljše za zdravje. Nekako je treba poganjat zdravstvo in dobivat raka.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

Mavrik ::

Thuban je izjavil:


a ste res tako neumni da med konferenco potrebujete 4.5 gb prenosa? Zelo produktivni sestanki, ja.


Od kdaj točno pa si ti v pozicij da lahko razlagaš drugim kaj rabijo? Ker točno takega blodenja je polno tu. Tako da prosim, vseznalec, povej mi kaj moje podjetje rabi deployano v pisarni da nam vsi tako na veliko razlagate kako nič ne rabimo in kako mora biti počasen wifi dovolj vsem?
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Thuban ::

enostavno. od kdaj si ti?

cel forum ti pravi da je zadeva useless, ti pa najdeš nek trapast primer ko "naj bi to rabil".

N ali AC je pa res počasen ja. svašta.


Za resno delo rabiš kabel. Vedno. Za pizdarije preko wifija pa je AC več kot dovolj dober.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

Mavrik ::

Thuban je izjavil:

enostavno. od kdaj si ti?

cel forum ti pravi da je zadeva useless, ti pa najdeš nek trapast primer ko "naj bi to rabil".

N ali AC je pa res počasen ja. svašta.


Še vedno ne vem če se poznava, da lahko veš kako prepustnost v prostorih mi (ali kdorkoli na tem svetu) rabi, da tako vehementno trdiš da je nekaj useless. Za cel svet si prepričan da veš? Ker če veš pridi na razgovor, take genije odlično plačamo.
The truth is rarely pure and never simple.

Thuban ::

Ja, kvalitete kabla ne prekosi nič. Wifi je za igračkanje na telefonu, za delo ni primeren.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Mavrik ::

Thuban je izjavil:

Ja, kvalitete kabla ne prekosi nič. Wifi je za igračkanje na telefonu, za delo ni primeren.


Argumentiraj prosim :) Za kako delo? V katerih pogojih? V kakih kapacitetah?

Ker recimo fantje s 32c3 recimo se ne strinjajo s tabo :)
The truth is rarely pure and never simple.

Thuban ::

Vsako delo v vseh pogojih.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Dr_M ::

Mavrik je prevec bustat in ne razume ene stvari.
Vlozenega je bilo kar nekaj sredstev za razvoj, nardil so eno stvar, ki je zelo pogojno uporabna. Proizvajalci bodo seveda to popadli in zacel vgrajevat v svoje routerje, kar bo seveda visalo ceno. Ce bos hotel dober router, bos moral placat tudi to neuporabno rec, ker brez ga pac ne bos dobil. To sklepam po danasnji situcaciji, kar prakticno ne dobis res zmogljivega routerja brez AC, dobro, so neki mikrotiki, ampak to redkokdo kupi za doma, ampak potem smo spet tam, ce enterprise routerji niti ne uporabljajo AC, kje je sele AD.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

Thuban ::

Mavrik je izjavil:

veš kako prepustnost v prostorih mi (ali kdorkoli na tem svetu) rabi


če rabiš večjo prepustnost imaš tu kabel. Takrat ko rabiš WIFI, ker si on the go pa je AC več kot dovolj.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Mavrik ::

Thuban je izjavil:

Vsako delo v vseh pogojih.


Oprosti, you're full of shit. CCC fantje dokazujejo da nimaš prav. Tovarniški obrati v nemčiji (recimo VAG grupa) dokazujejo da nimaš prav. Konferenčne sobe in delovni prostori na Googlu, Facebooku in Microsoftu (drugih nisem videl) dokazujejo da nimaš prav. Pisarne praktično kateregakoli IT podjetja v Sloveniji, Telekoma in še koga dokazujejo da nimaš prav.

802.11ac in hitrejši standardi celo omogočajo da udobno delajo ljudje ki imajo vzpostavljene konferenčne klice, deljene povezave in delajo tudi z večjimi projekti (400Mbit 802.11ac je dovolj da se tudi CAD datoteke udobno delijo med sestanki in načrtovanjem, tanov standard bo to naredil še nekoliko udobneje in ne bo zapravljal toliko časa dragim strokovnjakom). Brez zapravljanja časa z vlačenjem kablov (če bi dejansko kadarkoli delal v bolj modernih podjetjih bi pogruntal kakšen resen problem so kabli recimo na sestankih in srečanju večjih ekip).

Je pa res da moraš dejansko pogledati ven s svojih omejenih plašnic da pogruntaš zakaj je večja prepustnost uporabna vsem ljudem, ki delajo karkoli na poti v deljenih ekipah.
The truth is rarely pure and never simple.

Thuban ::

ne, je vse na kablu. Wifi je za igračkanje.

Ja, rabim max možno prepustnost, zato imam KABEL.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

Mavrik ::

Dr_M je izjavil:

Mavrik je prevec bustat in ne razume ene stvari.
Vlozenega je bilo kar nekaj sredstev za razvoj, nardil so eno stvar, ki je zelo pogojno uporabna. Proizvajalci bodo seveda to popadli in zacel vgrajevat v svoje routerje, kar bo seveda visalo ceno. Ce bos hotel dober router, bos moral placat tudi to neuporabno rec, ker brez ga pac ne bos dobil. To sklepam po danasnji situcaciji, kar prakticno ne dobis res zmogljivega routerja brez AC, dobro, so neki mikrotiki, ampak to redkokdo kupi za doma, ampak potem smo spet tam, ce enterprise routerji niti ne uporabljajo AC, kje je sele AD.


Ja. Seveda. Preveč sem neumen da bi mislil da mi prav pride to, da imam lahko konferenčni klic s 15 ljudmi brez renovacije celotne pisarne in doma. Res :)
The truth is rarely pure and never simple.

dope1337 ::

Prosim, ne mi o VAG ... V WV uporabljajo med robot omaricami in Fanuc roboti optiko ... Zakaj? Ker je kul ... Idioti ...

Toliko o smiselnosti
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dope1337 ()

Thuban ::

Mavrik je izjavil:


Ja. Seveda. Preveč sem neumen da bi mislil da mi prav pride to, da imam lahko konferenčni klic s 15 ljudmi brez renovacije celotne pisarne in doma. Res :)


si prelen da bi vtaknil kabel v računalnik ko moraš imet konferenčni klic s 15 ljudmi?
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Mavrik ::

dope1337 je izjavil:

Prosim, ne mi o VAG ... V WV uporabljajo med robot omaricami in Fanuc roboti optiko ... Zakaj? Ker je kul ... Idioti ...


Poleg Wifi deploymenta za nadzor, skenerje v obratih, tablice s poročili in podobnim v tovarniških obratih - saj drugače nam ne bi plačevali za tako rešitev a ne? :) (Ne trdim da je Wifi za vse uporaben. Se ga pa široko uporablja ker je bistveno bolj praktičen).
The truth is rarely pure and never simple.

Thuban ::

tablice s poročili pa res rabijo faking 4.5 gb prenosa ja.

kot sem rekel, ko si on the go so g, n in ac dovolj hitri. res ne dojameš tega?
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

LuiIII ::

AC je dovolj za doma, za delo pa je 40Gb zaenkrat še.

dope1337 ::

Mavrik je izjavil:

dope1337 je izjavil:

Prosim, ne mi o VAG ... V WV uporabljajo med robot omaricami in Fanuc roboti optiko ... Zakaj? Ker je kul ... Idioti ...


Poleg Wifi deploymenta za nadzor, skenerje v obratih, tablice s poročili in podobnim v tovarniških obratih - saj drugače nam ne bi plačevali za tako rešitev a ne? :) (Ne trdim da je Wifi za vse uporaben. Se ga pa široko uporablja ker je bistveno bolj praktičen).


V katerih tovarnah se uporablja wifi na skenerjih (kraj)? Še v eni ga nisem videl, vse laufa po kablu (vecina profinet). Plz edjucate me on this one (pa sem bil že v več k petih različnih tovarnah pri postavljanju obratov (VW) ... Od lakirnic, verder tehnike, robotika, ipd).

(Ne trdim da je Wifi za vse uporaben. Se ga pa široko uporablja ker je bistveno bolj praktičen).


Tukaj bi se zelo strinjal s tabo. Celo probam jim vcepit v tto njihovo mongoloidsko glavo v obratih, naj prešaltajo na wifi, da ne bo šlo "n" kilometrov profinet kabla za brezveze ... Ampak se ne dajo pjebi, bolj se jim gre za zanesljivost ter varnost in NIKAKOR nočejo prešaltat na wifi oz. katerokoli obliko brezžičnega prenosa. Zato me preseneča, da mi probavaš prodat stvari, ki vem da jih vaše stranke nočejo (vkolikor se še kar pogovarjama o avtoindustriji ter avtomatiziranih skladiščih).
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dope1337 ()

Mavrik ::

Thuban je izjavil:


si prelen da bi vtaknil kabel v računalnik ko moraš imet konferenčni klic s 15 ljudmi?


Oprosti, sam če še nisi videl kako take ekipe delajo in s kakimi težavami se soočajo potem se nimava več kaj pogovarjati :/ Ker mi je res butasto odgovarjati na tvoje enovrstičnice.
The truth is rarely pure and never simple.

Thuban ::

orposti ampak nisem še videl težav pri uporabi optike.

Ali gigabit lan linije.

morda bi bil problem res če bi moral s 15 ljudmi klepetat v hd kvaliteti s 60 fps in 3d sliko, to pa.

z wifijem se ne zajebavam nikdar, ga imam za _on the go_ kadar rabim hitrost uporabim kabel. Vedno. Ker če sem preveč len da bi vklopil kabel, to pomeni da hitrosti niti ne rabim.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

Mavrik ::

dope1337 je izjavil:


V katerih tovarnah se uporablja wifi na skenerjih (kraj)? Še v eni ga nisem videl, vse laufa po kablu. Plz edjucate me on this one (pa sem bil že v več k petih različnih tovarnah pri postavljanju obratov (VW) ... Od lakirnic, verder tehnike, robotika, ipd).


Obrati in pisarne v Stuttgartu uporabljajo naš software na tablicah ki se povezuje preko Wifija na centralni strežnik. Točnega ti ne vem povedat ker so delali deployment zunanji izvajalci in vidimo naprave samo preko omrežnega vmesnika. Se je pa delal podoben Wifi deployment pri drugem proizvodnem podjeju v Brandenburgu, kakih 50km iz Berlina, kjer se je izkazalo da je bistveno bolj poceni in praktično postaviti APje po hali kot pa vlačiti kable za tablice za nadzor in telemetrijo. Zaradi interference je 5GHz Wifi bil edini uporaben, saj je na 2.4 bila prepustnost praktično nična.

Tu se gre tudi za praktičnost ker se hočejo nadzorniki sprehajati okoli s svojimi iPadi in prenašati dokaj ogromne dokumente (naš primarni software se ukvarja s prikazovanjem in urejanjem PDF dokumentov). 802.11g je bil nemškim majstrom prepočasen :P

Je pa res da so uporabniki večinoma managerji v svojih pisarnah na iPadih in pizdijo če wifi ni dost hiter :P
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Thuban ::

na tablicah rabijo 4.5 Gb/s prenosa?


5GHZ AC omrežje je po tvojem mnenju PRESLABO za uporabo na tablich?
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thuban ()

root987 ::

@Mavrik: Why do you even bother? Pust jih, lokalni kmetki pa naj bodo happy z N/AC...

Popolnoma iste ludistične argumente (da ne rečem kaj drugega) smo poslušali ob prvi omembi HD standarda, Retina zaslonih, N/AC standardu, pa 4k standarda, SSD diskih, itd. ad infinitum.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Thuban ::

Mavrik je izjavil:

kot pa vlačiti kable za tablice za nadzor in telemetrijo


torej praviš da za telemetrijo rabiš 4.6 Gb/s prenosa, da dela?
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

dope1337 ::

Mavrik je izjavil:

dope1337 je izjavil:


V katerih tovarnah se uporablja wifi na skenerjih (kraj)? Še v eni ga nisem videl, vse laufa po kablu. Plz edjucate me on this one (pa sem bil že v več k petih različnih tovarnah pri postavljanju obratov (VW) ... Od lakirnic, verder tehnike, robotika, ipd).


Obrati in pisarne v Stuttgartu uporabljajo naš software na tablicah ki se povezuje preko Wifija na centralni strežnik. Točnega ti ne vem povedat ker so delali deployment zunanji izvajalci in vidimo naprave samo preko omrežnega vmesnika. Se je pa delal podoben Wifi deployment pri drugem proizvodnem podjeju v Brandenburgu, kakih 50km iz Berlina, kjer se je izkazalo da je bistveno bolj poceni in praktično postaviti APje po hali kot pa vlačiti kable za tablice za nadzor in telemetrijo. Zaradi interference je 5GHz Wifi bil edini uporaben, saj je na 2.4 bila prepustnost praktično nična.

Tu se gre tudi za praktičnost ker se hočejo nadzorniki sprehajati okoli s svojimi iPadi in prenašati dokaj ogromne dokumente (naš primarni software se ukvarja s prikazovanjem in urejanjem PDF dokumentov). 802.11g je bil nemškim majstrom prepočasen :P


Aha ... ok ... Vidim, da vi delate na komunikaciji uprava-obrat ... Tukaj bi šlo čez, saj nimajo dejansko nič s samim obratom, samo razbirajo stvari, ki se tam dogajajo. Dejanskega vpliva na proizvodnji proces pa dejansko nimajo xD SOLD.

P.S. Tukaj se gre o mizerni količini podatkov (par MB/s bi bilo veliko preveč). Sem skozi leta izgubil ves respekt do "nemških majstrov". Sem veliko več pričakoval iz njihove strani. Dokumentacijo imajo super urejeno, tukaj se pa vse konča. Vsaj tisti, ki dejansko vedo kar delajo lahko opravijo svoje delo korektno na ta račun če že kaj.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dope1337 ()

Mavrik ::

dope1337 je izjavil:



Aha ... ok ... Vidim, da vi delate na komunikaciji uprava-obrat ... Tukaj bi šlo čez, saj nimajo dejansko nič s samim obratom, samo razbirajo stvari, ki se tam dogajajo. Dejanskega vpliva na proizvodnji proces pa dejansko nimajo xD SOLD


Mislim jasno, mission critical stvari ne grejo po zraku ker pač... interferenca. (Čeprav, če pogledaš SCADA predavanja na CCCjih ima grozljivo dosti obratov te stvari kar čez nezaščiteni wifi). Gre pa telemetrija in analitika direktno v upravo preko wifija (en del), ter pač ljudem na tablice dokumenti / načrti etc (drug del). Je pa res da je zmagovalni del tu 5GHz wifi ne toliko prepustnost. Prepustnost večinoma ljudje rabijo na sestankih ker pač 802.11ac gre tam do 400Mbit skupnega (vsi klienti!) prenosa in so ljudje živčni ko ne morejo odpirati fajlov hkrati ko se dela načrtovanje.
The truth is rarely pure and never simple.

Thuban ::

veš zakaj bodo ti ljudje še bolj živčni? ko bo signal izginjal ko se bo človek postavil med njih in router.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

dope1337 ::

Če že majo cloud rešitve ... A ne se bi moral prenašati samo GUI? oz mizerna količina podatkov, ne pa celotni fajli? No, vsaj jz bi se tako lotil problematike ... Prikaz (makar šifriranih) podatkov, pa res ne bi smel biti tako velik ...

To je tako, kot, da bi si vsakič prenašal celotno bazo, za vpogled tedenskega urnika ...
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Router za običajnega uporabnika na optiki (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
539418 (7654) XS!D3
»

Wi-Fi dobiva nova imena: 802.11ax bo WiFi 6

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
276874 (4127) SeMiNeSanja
»

Nakup novega WIFI Routerja

Oddelek: Omrežja in internet
134664 (4340) Sami
»

Samsung razvija gigabitni Wi-Fi

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
185678 (4208) johnnyyy
»

WiFi - prihodnost 2.4GHz

Oddelek: Omrežja in internet
256227 (5616) blackbfm

Več podobnih tem