» »

Servis prenosnega diska

Servis prenosnega diska

GummyBear ::

Znanec ima problem s prenosnim trdim diskom. Otroku je 2,5'' disk po nesreči padel na tla in sedaj so ostali brez svojih stvari. Nesel je že na servis, kjer so mu rekli, da bi takšno servisiranje stalo vsaj 500 €. Zaradi visoke cene se za servis ni odločil, še zmeraj pa išče cenejše možnosti za povrnitev podatkov. Tukaj pridem na vrsto jaz. Nekaj bi rad preizkusil, čeprav tega še nisem počel. V glavi imam vso potrebno teorijo in vse lepo preštudirano. Potreboval bi samo nov delujoč disk, v katerega bi vstavil plošče iz starega diska... zamenjal bi kot zgoščenko v CD predvajalniku.

Zavedam pa se, da bi moral dobiti identičen (ali vsaj kompatibilen) trdi disk, da se bi vse lepo prilegalo. Še zmeraj pa obstaja verjetnost, da bi šlo kaj narobe. Skratka, če je znancu toliko do podatkov, bi moral tvegati nekaj evrov za nabavo novega diska. Uspeh ni zagotovljen, a teoretično bi lahko dobil podatke nazaj (ali pa vsaj nekaj njih). Zanima me, ali se je že kdo poigral s tem? Bi bilo to možno izvesti v praksi ali drugi disk ne bi več prebral podatkov na ploščah? Kot sem rekel, ploščo si predstavljam kot zgoščenko (če dela v enem predvajalniku, dela tudi v drugem). Lahko pa da se motim in ima vsak disk svoj protokol zapisa in bi bili za drugi disk podatki neuporabni.

Sami ::

Kaj pa je šlo pri disku, elektronika ali mehanski del?

Če je šla elektronika lahko probaš kje dobit disk iste serije in poizkusiš.....drugače pa Kotar.....bo pa drago.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

technolog ::

Potreboval bi samo nov delujoč disk, v katerega bi vstavil plošče iz starega diska... zamenjal bi kot zgoščenko v CD predvajalniku.


Stvari niti pod razno ne delujejo tako in možnost za uspeh brez specializiranega orodja je 0.01%.

Arctander ::

Imaš brezprašno komoro?

Ko disk enkrat odpreš, se kontaminira s prahom in je z njim bolj ali manj konec. In to je samo eden od problemov.

technolog ::

In še skafander iz nanovlaken. Tud človeško telo oddaja noro enih prašnih delcev vsako sekundo.

GummyBear ::

Nisem še diska odpiral, ker sem delo prepustil servisu. Meni je jasno, da bo nekaj evrov treba odšteti, čeprav morda ne bo nič iz tega... če se znanec strinja, potem ne vidim problema. V device managerju se disk sicer pokaže, ne pa tudi particije v raziskovalcu. Verjetno je tudi s konektorjem nekaj narobe, saj reagira na to, kako držim kabel. Pa tudi čuden zvok spušča med delovanjem. Vzrok je lahko marsikaj.

Zaenkrat nimam niti orodja, niti brezprašne komore. Orodje ni največji problem, nabaviš ga, ko veš kaj potrebuješ. Na youtubu sem videl nekaj posnetkov, kjer ljudje rešujejo diske na običajni pisalni mizi, brez kakršnekoli komore ali skafandra, pa še s prstom kažejo kaj je bilo narobe. Če disk dela pri njih, bi moral tudi meni.
Glede prahu se strinjam, pa vseeno, disk ne bo nekje na razstavi... snamem ploščo in namestim v drugi disk (2 minuti dela). Sploh pa ne pričakujem, da bom dobil vse podatke nazaj, če dobim vsaj nekaj slik, posnetkov ali karkoli je že na disku, bo to odtehtalo ceno. Disk pa tako in tako ni moj, če je znanec pripravljen tvegati, potem v redu, jaz nimam ničesar na kocki.

Sami ::

Verjetno je tudi s konektorjem nekaj narobe, saj reagira na to, kako držim kabel. Pa tudi čuden zvok spušča med delovanjem.


Torej je nekaj z mehanskim delom, se glava zatika,...itd., raje prepusti strokovnjaku, ker bo 99,9% šlo vse v maloro.
970A-UD3P,AMD FX 8350,16GB DDR3\1600,RX480 8GB,Tt 750W

technolog ::

Svetujem, da greš ven iz te loss situacije zate. Vsak možen izid ima negativne posledice, nekatere celo katastrofalne, kot na primer kaka tožba. Preberi si tudi "Why you should not ever fix the computer for free".


Tko da razen če je ta znanec oče ali sin, pusti zadevo znancu naj se heca.

Zgodovina sprememb…

GummyBear ::

technolog je izjavil:

Svetujem, da greš ven iz te loss situacije zate. Vsak možen izid ima negativne posledice, nekatere celo katastrofalne, kot na primer kaka tožba. Preberi si tudi "Why you should not ever fix the computer for free".

Tko da razen če je ta znanec oče ali sin, pusti zadevo znancu naj se heca.


Prebral sem 10 razlogov, katere imam predhodno v mislih. Zame je servis računalnika kot nekakšen operacijski poseg... lahko je še tako enostaven, pa obstaja možnost, da gre kaj narobe in pacient ne preživi. To dam predhodno vedeti, preden se česarkoli lotim. Kar pa zadeva znanca, upam, da je toliko priseben, da se bo pravilno odločil. Če bo disk prišel v moje roke, potem je znanec obupal in mu je bolj ali manj vseeno, ampak še zmeraj ima nekaj upanja.

Se pa strinjam s trditvijo "people may not respect your time". To tudi sam opažam - ko nekomu ponudiš prst, ostaneš brez roke. Začne se s popravljanjem računalnika in konča z odstranjevanjem gesla za prijavo, ker ljudje nimajo niti toliko časa, da bi pogooglali. Še slabše je, ker se dobre informacije hitro širijo in te kmalu pokliče od prijatelja prijatelj. Dobra stvar je, da je povprečen uporabnik toliko neveden, da si v minuti lahko zmisliš 2 laži in se ga elegantno rešiš.

St235 ::

Si sploh probal pridobit podatke z kakšnim recovery software? Če se disk pokaže v device managerju, potem je teoretično možno dobit podatke tudi tako.

A sploh veš kaj je z diskom narobe? A sploh kaj je narobe (mislim fizično) ali je mogoče težava zgolj v sesuti tabeli particij?

Diskov se načeloma ne popravlja. Tudi profesionalen laboratorij, kjer bi reševali podatke ti le teh ne bo vrnil na obstojem in delujočem disku.

Slovenistan ::


Prebral sem 10 razlogov, katere imam predhodno v mislih. Zame je servis računalnika kot nekakšen operacijski poseg... lahko je še tako enostaven, pa obstaja možnost, da gre kaj narobe in pacient ne preživi.


Za operacijski poseg moraš imeti leta izkušenj in prakse, kar ti nimaš, ker nimaš niti najmanjšega pojma o diskih.

Tu ni možnosti da pacient preživi. Je 0

Pri opremi, kjer se pogovarjamo od 200.000-500.000€ je možnost uspeha 40-50%. Naprej se meri v milijonih (Reševanje diskov iz porušenega WTC)
Cena storitve pa v 10.000€


Plošče v disku niso cd-ji in se jih ne menja.

Tvoja najboljša in edina možnost je software-sko reševanje podatkov. V pogoju da diska ne boš še dodatno zjebal.

V ostalih primerih naj se skeširajo ali pa pozabijo na podatke.

V kotarju delajo luzerji, pošiljajo diske naprej tistim ki vedo kako in kaj, če jih sami ne zjebejo prej.
Vsaka moja žalost tebi da sijaj, v meni smeh a ti oči rosiš zakaj
Vse prekleto bi na mene zlil in žal, naše sanje in življenje bi prodal

M-XXXX ::

Dajte ga srat no. Četrt miljona opreme za reševanje diskov? V sloveniji? Ahaha resno no.



Poglejte si posnetek. Ali pa ostalih 14125214 iz youtuba ko so ljudje doma menjavali pa je ratalo. Če nimaš čisto nič za zgubit: probaš. V najboljšem primeru ti uspe kaj rešit, v najslabšem primeru imaš več izkušenj za naslednjič.

Še enkrat sem šel tole brat pa se smejat. A resno mislite, da če pade en prahek pa vse čudežno neha delat? :D

#000000 ::

ojej, lahko je tle kr neki stvari šlo cu grunt, od elektronike na samem disku, od kontrolerja s katerin ga povežeš na PC, za začetek naj pogleda če ima kak znanec kolega ipd, enak prenosni disk, potem zamenjaš diske in probaš, če dela pol OK. če ne probaš še menjat elektroniko samega diska (mora pa bit identičen) če ti to rata si zmagal. Potem je pa več faz, in vsaka je dražja od prejšnje.

Ne poznam firme v sloveniji ki bi ilema v lasti PC-3000 kartico s katero delaš mala čuda z diskom, od menjave firwera, brisanja bad sektorjev, erorrjev ipd. in še precej vrč, ampak kartica stane od 3-5 k eurov, kar je v bistvu malo za to branžo, pa je vseeno mism da nima noben slo lab ki se bavi s tem.

Slovenistan ::

Ne poznam firme v sloveniji ki bi ilema v lasti PC-3000 kartico s katero delaš mala čuda z diskom, od menjave firwera, brisanja bad sektorjev, erorrjev ipd. in še precej vrč, ampak kartica stane od 3-5 k eurov, kar je v bistvu malo za to branžo, pa je vseeno mism da nima noben slo lab ki se bavi s tem.

Majo klone s piratskim SW ki dela enako.

Sicer pa

http://www.tannaris.si/resevanje-podatk...
Vsaka moja žalost tebi da sijaj, v meni smeh a ti oči rosiš zakaj
Vse prekleto bi na mene zlil in žal, naše sanje in življenje bi prodal

#000000 ::

no ja sej verjetno res, pe še klonov je bolj mal, ker tud klon ni izpod 1400 eur :)

zanimivo je tole, pred letom al pa cca 18 meseci sem naročeval pri ace lab tako kartico za člveka "pazi sada" iz IRANA, fak IRANCI imajo keš za take zadeve pri nas pa ga ni junaka ki bi upal prdnit tolk keša da si olajša delo :)

Slovenistan ::

"nasi" dobijo iz rusije klone
Vsaka moja žalost tebi da sijaj, v meni smeh a ti oči rosiš zakaj
Vse prekleto bi na mene zlil in žal, naše sanje in življenje bi prodal

#000000 ::

ja sej tud original je ruski :)

Slovenistan ::

Da da kamerad :)
Vsaka moja žalost tebi da sijaj, v meni smeh a ti oči rosiš zakaj
Vse prekleto bi na mene zlil in žal, naše sanje in življenje bi prodal

darkolord ::

AFAIK imajo pri Kotarju vsaj PC-3000 in Deepspar.

crniangeo ::

Maitim ; cenejsi kot kotar
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

mihec87 ::

Naj nese firmi ki se ukvarja z reševanjem podatkov in tam poizve za ceno...Ne pa nek lokalni servis....

Z menjavo plat itd.. pa se igraj pri diskih kjer ni kaj izgubit.... Ker če laiku tako razlagaš kot tule da so kot cd-ji in samo menjaš potem si to on predstavlja točno tako in misli da je precej verjetno da bo šlo v resnici pa so možnosti zelo male... Ta na yt ne pove pri koliko diskih ni uspelo ter koliko jih je zašuštral...

Slovenistan ::

Če samo odšravfaš vijake ki držijo plate je disk fuč. Plate so točno določeno razporejene in centrirane med sabo. Zapisovanje je namreč paralelno. Zjebeš eno, zjebeš vse.
Vsaka moja žalost tebi da sijaj, v meni smeh a ti oči rosiš zakaj
Vse prekleto bi na mene zlil in žal, naše sanje in življenje bi prodal

gddr85 ::

ja tista s prahom in da vse takoj crkne je mal tko, če maš folk ki na yt fura odprte diske, pa browsa po winsih

Mad_Lion ::

Slovenistan je izjavil:

Če samo odšravfaš vijake ki držijo plate je disk fuč. Plate so točno določeno razporejene in centrirane med sabo. Zapisovanje je namreč paralelno. Zjebeš eno, zjebeš vse.


Poleg tega pa je še pri nekaterih diskih alignment glav in plošč zapisan na fw čipu, ki je na pcbju torej če menjaš samo elektroniko ali pa plošče (kar je ravno zaradi zgoraj citiranega razloga laiku malo nemogoče naredit) brez da bi odlotal in na novo prilotal fw čip tudi nisi naredil nič.

scipascapa ::

300-400€ papa, tako je, ko daješ "otroku".

FX6300B ::

scipascapa je izjavil:

300-400€ papa, tako je, ko daješ "otroku".

Kaj ko bi malo pomislil, tudi ti si bil nekoč "otrok". Vsakemu se lahko zgodi, tudi tebi ko nisi "otrok" da ti disk pade na tla, se motim?

gddr85 je izjavil:

ja tista s prahom in da vse takoj crkne je mal tko, če maš folk ki na yt fura odprte diske, pa browsa po winsih


+1 disk bo delal dokler bo glava lahko brala :D drugače pa ja s prahom tudi pripomore h temu da "crkne" vendar ponavadi ta prah pride na plate od diska in potem ima glava probleme z branjem/pisanjem vendar če bo en sam prahek padel gor bo disk večinoma funkcionalen no vsaj tako meni razlišlja tista stvar v glavi XD
May the force be with you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FX6300B ()

scipascapa ::

disk nima kaj biti v bližini otrok, preventiva.

FX6300B ::

kidding me? ko sem bil jaz star 8 let sem se že igral z diski, procesorji itd., sem tudi kaj kdaj uničil čeprav malo stvari in sedaj imam 16 tako da takrat sem bil defenitivno otrok, sedaj sem na pol XD drugače pa simple nimaš zunanjega diska ampak imaš navadnega v ohišju ,tam bo otroku bolj težko padel na tla.Pač bo malo dražja šola za starše in pa tudi otrok se bo naučil previdnega ravnanja z diskom. LP

PS: moj predlog če niso res zelo pomembni podatki naj jih raje kar pozabijo ker 500€ ni malo
May the force be with you!

mat xxl ::

če je disk, padel na tla, če se ne pobere , če ni možen recover particij... pozabite na vse skupaj .....

Da se rešiti diske, kjer gredo ležaji, odleti kaj na elektroniki ipd ., ko pa močno pade na tla pa ???, kaka znamka in model pa sta samega diska, ker videl sem že disk, ki je pred mano poletel ene 3 m po zraku, ker ga je nekdo namerno zabrisal..., pa zanimivo je vse delalo, ker je bil disk tak, da varno parkira glave samo jamstva pa ni .... včasih so bila ohišja diskov 5 x večja imela dvojna ali trojna vpetja in je disk preživel marsikaj, sedaj pa je vse ultra malo in ni nič od nič zaščite in če pade, pač rečeš pa pa in pomahaš .....

Miha 333 ::

Draga šola. Zdi se mi smiselno omeniti pomembnost varnostnih kopij. Ker disk bi lahko tudi sam od sebe crknil. Če nimaš podatkov na 3 nosilcih, od tega vsaj na enem offline, je isto, kot da jih nimaš.

Aja, če že misliš poskušati reševati podatke, daj disk na za to usposobljen servis. Ker sam tega ne moreš rešiti, lahko pa še bolj / nepovratno zaj...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

Glugy ::

Mal si z rezervo jemlji določene komentarje tle. Morš razumet da so taka dela določenim ljudem tle služba ki jo rabijo. Je pa res da če hočš za zihr daš strokovnjaku pa plačaš če so ti podatki tok vredni, če si pripravljen mal tvegat pa pač se pozanimaš ..vse podatke o servisu diska k jih lahk jih zbereš pol pa narediš pa tud če ti ne rata lahk vsaj rečeš da si probu. Ampak ja če so to podatki nekoga druzga mu moraš prej povedat da je tud dost velka verjetnost da ti ne rata ker tega prej še nisi počel. Če ti da zeleno luč ti da zeleno luč, če ne pa pač ne greš v to. Je pa sigurno zanimiva stvar že iz tega ker je vsekakor izziv.

tikitoki ::

Moznost za uspeh je zelo majhna. Porocaj kako se je izslo. Profesionalno resevanje je tako drago, da bi bilo smisleno le za izredno pomembne podatke.

darkolord ::

Glugy je izjavil:

Mal si z rezervo jemlji določene komentarje tle. Morš razumet da so taka dela določenim ljudem tle služba ki jo rabijo. Je pa res da če hočš za zihr daš strokovnjaku pa plačaš če so ti podatki tok vredni, če si pripravljen mal tvegat pa pač se pozanimaš ..vse podatke o servisu diska k jih lahk jih zbereš pol pa narediš pa tud če ti ne rata lahk vsaj rečeš da si probu. Ampak ja če so to podatki nekoga druzga mu moraš prej povedat da je tud dost velka verjetnost da ti ne rata ker tega prej še nisi počel. Če ti da zeleno luč ti da zeleno luč, če ne pa pač ne greš v to. Je pa sigurno zanimiva stvar že iz tega ker je vsekakor izziv.
Sploh ni problem to, da zadevo poskuša sam popraviti.

Problem je, da po neuspešnem laičnem "popravilu" (še posebej, če vsebuje odpiranje) disk precej verjetno postane popolnoma nepopravljiv tudi za profesionalce. Torej ne samo, da "ti ne rata", ampak s tem lahko uničiš še vse, kar se je rešiti dejansko tudi dalo.

Slovenistan ::

darkolord je izjavil:

Glugy je izjavil:

Mal si z rezervo jemlji določene komentarje tle. Morš razumet da so taka dela določenim ljudem tle služba ki jo rabijo. Je pa res da če hočš za zihr daš strokovnjaku pa plačaš če so ti podatki tok vredni, če si pripravljen mal tvegat pa pač se pozanimaš ..vse podatke o servisu diska k jih lahk jih zbereš pol pa narediš pa tud če ti ne rata lahk vsaj rečeš da si probu. Ampak ja če so to podatki nekoga druzga mu moraš prej povedat da je tud dost velka verjetnost da ti ne rata ker tega prej še nisi počel. Če ti da zeleno luč ti da zeleno luč, če ne pa pač ne greš v to. Je pa sigurno zanimiva stvar že iz tega ker je vsekakor izziv.
Sploh ni problem to, da zadevo poskuša sam popraviti.

Problem je, da po neuspešnem laičnem "popravilu" (še posebej, če vsebuje odpiranje) disk precej verjetno postane popolnoma nepopravljiv tudi za profesionalce. Torej ne samo, da "ti ne rata", ampak s tem lahko uničiš še vse, kar se je rešiti dejansko tudi dalo.


Je popravljiv za profesionalce. Samo ena nula se doda strošku.

Namesto 500€, 5000€
Vsaka moja žalost tebi da sijaj, v meni smeh a ti oči rosiš zakaj
Vse prekleto bi na mene zlil in žal, naše sanje in življenje bi prodal

darkolord ::

Ne

BorutK-73 ::

OP, naj bo to šola prijatelju. Nikoli ne imeti pomembnih podatkov samo na enem nosilcu! Cloud, hdd, magari tudi dvd.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Reševanje podatkov s trdega diska - kje, za kakšno ceno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5122895 (8995) darkolord
»

Podjetje za reševanje podatkov

Oddelek: Strojna oprema
264436 (3557) solatko
»

Reševanje podatkov fizično poškodovanega diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
317254 (6452) MadMax
»

Servis Kotar d.o.o. in moja izkušnja! (prosim za nasvet) (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
8525028 (21789) kuglvinkl
»

ne zazna diska = crknjen disk?!

Oddelek: Pomoč in nasveti
172558 (2351) bluefish

Več podobnih tem