» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
41 / 182
»»

poweroff ::

LapD je izjavil:

Če je tujina pazi, ker EU je enako kot Slovenija, če delaš za ZDA ali Švico (verjetno po novem tudi UK) pa se ne šteje v kvoto ddv.

Ampak če posluješ s Švico pa moraš vseeno biti registriran za DDV?
sudo poweroff

Kripto mesi ::

A ni bilo rečeno, da če npr. programer dela iz Slovenija za podjetje v EU, da se ta prihodek ne šteje v obdavčljiv promet, torej mu pri doseženih 50k ni potrebno registrirati za zavezanca za DDV (atipični seveda mora biti)?

jabe ::

pingme je izjavil:

jabe je izjavil:

torej maske in prispevke dam oboje v 2.6?
jaz verjamem, da obvaladaš, ampak ne pozabi, da jaz večino časa ne vem, o čem govoriš. Računovodski žargon mi je kot kitajščina. Mene samo zanima kam naj kam vpišem, da bo mir. Akontacijo dohodnine sem že popravila na 10mesečno akontacijo, pa naj bo dobropis, ker samo tako ne javi napake. Scenarija, da nekdo ne bi nekaj plačal na zadnji dan, ne priznavajo.


Prihodke, prispevke s strani države, maske in utd sešteješ in vpišeš pod 1.
Pod 2.8 vpišeš utd.
To ne vse. Pod 2.6 ne vpisuješ ničesar.


Najlepša hvala. Bom tako naredila.

Me pa zanima nekaj drugega. saj je vseeno za te 4% davka od tega, ni panike. Bolj me matra meja 80%. Gre to na princip, da se pač samoneprijaviš in ne vračaš, ker pač od dela si bil pod 80% ali je to narobe in gre tole vse v teh 80% in če presežeš zaradi mask in prispevkov, potem moraš vračati UTD?

ali3n ::

Ne, pomoči se pri ugotavljanju kriterijev ne upoštevajo.
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

jabe ::

no, še uradno, kar povedal pingme:
https://www.gov.si/novice/2021-02-01-po...

sem že oddala in fertik za letos s tem.

Hvala za pomoč!

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

Recordman ::

Kripto mesi je izjavil:

A ni bilo rečeno, da če npr. programer dela iz Slovenija za podjetje v EU, da se ta prihodek ne šteje v obdavčljiv promet, torej mu pri doseženih 50k ni potrebno registrirati za zavezanca za DDV (atipični seveda mora biti)?

Je bilo receno ze veckrat in to drzi.
Pred leti sem tule objavil pisni odgovor FURSa na to temo, kdor zeli ga lahko poisce.

LapD je izjavil:

Če je tujina pazi, ker EU je enako kot Slovenija, če delaš za ZDA ali Švico (verjetno po novem tudi UK) pa se ne šteje v kvoto ddv.

To ne drzi. V kvoto se steje samo promet, ki bi bil v primeru registracije za DDV obdavcljiv v Sloveniji. Ker se pri storitvah uporablja princip obrnjene davcne obveznosti, te ne bodo nikoli obdavcene v Sloveniji. Posledicno se prihodki iz tega naslova ne stejejo v kvoto 50k za obvezen vstop v sistem DDV.

Zgodovina sprememb…

Kripto mesi ::

Hvala za potrditev. Sam sem bil sicer prepričan, da je tako, a mi je LapDjev komentar spet dal malo misliti (ker sem ravno par € pod mejo 50k).

Mato989 ::

Kam že lahko nakažem na kater TRR da enkrat plačam skupno cifro prispevkov (popoldanski sp) in bo FURS sam vzel dol?

Nikjer ne najem zdaj, ve kdo na pamet mogoče =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

pingme ::

Mato989 je izjavil:

Kam že lahko nakažem na kater TRR da enkrat plačam skupno cifro prispevkov (popoldanski sp) in bo FURS sam vzel dol?
Nikjer ne najem zdaj, ve kdo na pamet mogoče =)


Kolikor vem to ni mogoče, oz. lahko enkratno plačilo narediš zgolj s sklenitvijo e-računa.

Mato989 ::

pingme je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Kam že lahko nakažem na kater TRR da enkrat plačam skupno cifro prispevkov (popoldanski sp) in bo FURS sam vzel dol?
Nikjer ne najem zdaj, ve kdo na pamet mogoče =)


Kolikor vem to ni mogoče, oz. lahko enkratno plačilo narediš zgolj s sklenitvijo e-računa.


Hmmm, upal bi it stavit da sem nekje prebral da lahko na en račun vse nakažeš in FURS pobira dol in poplačuje "dolgove" ki jih maš do države oz. blagajn.

Mogoče sem pa sanjal.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

amacar ::

Kolikor vem je splošen sklic SI56011008881000030 SI19 DŠ-99996. Vsaj na tega sem plačeval včasih, ko sem nakazoval iz slovenske banke. Sedaj ko plačujem z Revolutom mi je vseeno, ker imam nastavljeno na mesečno ponavljanje, nakazilo pa je tako zastonj, tako da zaradi "lepšega knjiženja" plačam vsako na svoj račun.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: amacar ()

slloty ::

Kako je z stroski zaposlitve dodatnega delavca v normiran sp.(ni davcni zav.) in je ta ze redno zaposlena? Naredila bi cca 500e prih/mes.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: slloty ()

sandmat ::

kako bi rad zaposlil dodatnega že drugje zaposlenega delavca, dopolnilno?

jabe ::

On odpre popoldanski SP in ti izda račun.

mat xxl ::

jabe je izjavil:

On odpre popoldanski SP in ti izda račun.


Za kar mu mora stalni delodajalec izdati izrecno dovoljenje, sicer ga lahko odpusti skladno z veljavno delavno zakonodajo.

Beli_Zajcek ::

mat xxl je izjavil:

jabe je izjavil:

On odpre popoldanski SP in ti izda račun.


Za kar mu mora stalni delodajalec izdati izrecno dovoljenje, sicer ga lahko odpusti skladno z veljavno delavno zakonodajo.


Dovoljenje delodajalca rabiš le, če bi rad popoldne delal iste stvari kot v službi. Če delaš popolnoma druge stvari potem konkurenčna prepoved ne pride v igro in ne rabiš delodajalca spraševat za dovoljenje. Še povedat mu ne rabiš, da imaš v svojem prostem času popoldansko dejavnost.

mat xxl ::

Kak link, na zakon, kjer to piše, sam sem slišal, za točno tako odpoved, pa je odpuščeni tožil in izgubil, pa je bil s.p. samo za oddajanje lastnih nepremičnin v najem, kar tam, kjer je bil zaposleni niso opravljali, res so se pa želeli znebiti, nekaj kadra.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mat xxl ()

Kripto mesi ::

Daj ne bluzi baba cula baba rekla zgodbic, ni to roomba tema.

http://www.evem.si/ali-za-popoldanski-s...

mat xxl ::

Človek je imel individualno pogodbo in notri navedeno, da rabi soglasje za vsako dodatno dejavnost.

jabe ::

Pa še kej se je dogajalo, naprej se pa prodaja zgodbico, da je letel zaradi spja.

ali3n ::

Po zaključku vsakega koledarksega leta narediš obračun za prejšnje leto.
Če gre za normiranca - tri vsote: izdani računi (prihodki), plačani prispevki in plačana akont. dohodnine.
Na podlagi tega obračuna ti poračunajo za nazaj in se ti odmeri (nova) višina akontacije dohodnine za tekoče leto.
Na edavkih poišči obrazec DDD-DDD.
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

slloty ::

Je smotrno odpret klasicni trr na n26 oz revolut in ga uporabljati kot poslovni racun. Kot nizkocenovna alternativa slo. poslovnemu racunu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: slloty ()

jabe ::

Tako n26 kot revolut ponujata brezplačni poslovni račun. S tem ne kršis niti njihovih pogojev, ko bi osebnega uporabljal za poslovne namene. In ja tega je smotrno uporabljati, nas je več takih...

HappyPills ::

Ja plus na poslovnem imaš kup drugih stvari ki pridejo prav, od več deviznih podračunov naprej itd.

slloty ::

Hvala dragi S-Tovci :*

DePalmo ::

Osebnega imam na N26, poslovnega na Revolutu sem odprl 2.2. in zaprl 25.2. ker pač niso resni. Mogoče da sem sam naletel na mino, ampak da se moram dvakrat v enem mesecu verificirat mi ni ravno logično, sploh pa ker sem v drugo že imel zaprt račun na slovenski banki in nisem več mogel dobiti ustreznih papirjev za verifikacijo, online poslovnih profilov pa pač nimam, izpis iz Ajpesa pa pač ni dovolj dober za njih. Druga cvetka je pa bila da sem prejel nakazilo iz EU in so mi ga zavrnili ker "je šel skozi neko drugo banko in niso prejeli vseh detajlov ki bi jim ustrezali". In so pač preprosto zavrnili transakcijo in vrnili denar, jaz se naj pa jebem in prosim stranko da naj ponovno pošlje ...

Zato sem trenutno v iskanju poslovnega računa pri nas, N26 nočem uporabljat za to ker je osebni in ker ga imam bolj ali manj za online nakupe in plačila s kartico, pa všeč mi je da imam poslovni in osebni račun ločen. Raje nekaj plačam in vem da bo delalo kot je treba, kot pa da sem konstantno na podpori pri Revolutu.

mat xxl ::

Pojdi na San Paolo Intesa oziroma Sveti Pavle .....

Kleemen ::

Glede na napovedane nove ukrepe (neuradno) se že kaj ve kako bo naprej s temeljnim dohodkom za s.p.? Ker če od Aprila naprej ne bo več pomoči se nam glede na pogoje ne splača več imet s.p. in jih oz. nas bo veliko spet zapiralo. Ampak če omejijo delo potem se pričakuje, da dajo spet temeljni dohodek, kar je najbolj fer, če ne smemo delat.

LapD ::

DePalmo je izjavil:

Osebnega imam na N26, poslovnega na Revolutu sem odprl 2.2. in zaprl 25.2. ker pač niso resni. Mogoče da sem sam naletel na mino, ampak da se moram dvakrat v enem mesecu verificirat mi ni ravno logično, sploh pa ker sem v drugo že imel zaprt račun na slovenski banki in nisem več mogel dobiti ustreznih papirjev za verifikacijo, online poslovnih profilov pa pač nimam, izpis iz Ajpesa pa pač ni dovolj dober za njih. Druga cvetka je pa bila da sem prejel nakazilo iz EU in so mi ga zavrnili ker "je šel skozi neko drugo banko in niso prejeli vseh detajlov ki bi jim ustrezali". In so pač preprosto zavrnili transakcijo in vrnili denar, jaz se naj pa jebem in prosim stranko da naj ponovno pošlje ...

Zato sem trenutno v iskanju poslovnega računa pri nas, N26 nočem uporabljat za to ker je osebni in ker ga imam bolj ali manj za online nakupe in plačila s kartico, pa všeč mi je da imam poslovni in osebni račun ločen. Raje nekaj plačam in vem da bo delalo kot je treba, kot pa da sem konstantno na podpori pri Revolutu.


Meni se ne da več jajcat s temi tujimi računi odkar imam na Intesi za 7 eur poslovni+osebni račun. Mogoče je še kje kakšna bolj ugodna kombinacija, ampak enostavnost tega paketa odtehta per eur na mesec.
web&motion designer

sandmat ::

Kleemen je izjavil:

Glede na napovedane nove ukrepe (neuradno) se že kaj ve kako bo naprej s temeljnim dohodkom za s.p.? Ker če od Aprila naprej ne bo več pomoči se nam glede na pogoje ne splača več imet s.p. in jih oz. nas bo veliko spet zapiralo. Ampak če omejijo delo potem se pričakuje, da dajo spet temeljni dohodek, kar je najbolj fer, če ne smemo delat.

čaki a nisi par strani nazaj mutil kako boš račune izdajal v 2021, da v 2020 pobereš pomoč?

Kleemen ::

Ne nisem izdal računa že od Oktobra 2020 ker sedaj par mesecev nismo smeli delat, sedaj pa tudi bolj težko glede na to da je 3/4 stvari prepovedanih.

poweroff ::

Uporabljat N26 za poslovni račun ni ravno najboljša ideja:
https://www.tellerreport.com/business/-...

Pa spomnim se še vsaj enega primera.
sudo poweroff

amacar ::

Waw izmed 7milijonov uporabnikov poznaš 2 primera. Čestitke. Nas je pa ogromno, ki z N26 za poslovni račun nimamo problema.
Sploh pa tale pripeljen članek je zgodba o neumnem uporabniku, pametnega že ne bi pofishali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: amacar ()

DePalmo ::

Tudi z Revolutom so ljudje zadovoljni, ampak jaz sem imel slabo izkušnjo. Pri nas pač zastonj računov ni, se pa da letno pridt z manj kot 100 EUR skozi in bom pač ubral to pot. In čeprav sem iskal (tudi za osebno rabo) čimcenejše oz. brezplačne račune, imam še vedno osebnega in po novem tudi poslovnega v Sloveniji, tujega N26 pa uporabljam bolj ali manj za "igračkanje".

Zaenkrat sem se odločil za poslovni račun pri Sparkasse ker tam že imam osebnega. Račun 6.5/mesec, spletna in mobilna banka že vključena ker jih imam za osebni račun (tam sta pa brezplačni ;)), še nekaj nakazil in sem na cca. 95 EUR na leto. Tudi ljubi mir je nekaj vreden.

Moram pa priznati da je support od Revoluta odziven, prijazen in uporaben, tukaj pa nimam pripomb. Pač njihova butasta pravila, za katere pa support pač ni kriv.

mat xxl ::

Jao, slabi podjetniki, se imate čas ukvarjati za 10 eur mesečno, kako boste na tuji banki prihranili denar,med tem pa izgubljate na stotine eurov v poslu, pa tega še opazite ne.

DePalmo ::

Stara banka cca. 215 EUR/leto.
Nova banka cca. 98 EUR/leto.

Malo razlike pa je in ja, imam čas in voljo se s tem ukvarjat. Temu se reče optimizacija stroškov, tako kot da ne hodim več vsak dan v trgovino ampak enkrat do dvakrat na mesec.

Sicer pa, če ti razlike dobrih 100 EUR na leto nič ne pomeni, imaš zgoraj kje lahko dobiš cenejši poslovni račun in si ga odpri, razliko med staro in novo banko pa nakaži meni na TRR.

jabe ::

N26, revolut ipd je za poslovni račun s.p.ja, kamor lahko brez usajanja katerekoli stranke hodi denar od izstavljenih računov. Gor je denarja za tekoče stroške. Tako spja kot privat. Google Pay je pa itak top. Kartic ne nosim s seboj spljoh.

Vse ostalo gre ven iz bank oziroma na Sparkasse udobni pozitivni račun, kjer pač tista zlata rezerva počiva. Kdor je imel opravka s supportom od teh tujih mobilnih bank, ve, zakaj ne bo puščal denarja tam. Vse je fino, dokler ni problema, potem pa ni več tako zelo fino.

S tem sem na nuli, kar se tiče bančnih poslov. Brez neke silne telovadbe ali dela, ki bi mi čas kradel. Je precej enako kot prej glede samega dela s temi računi. Prenakazovanje s poslovnega na privat, ker je bilo od tam ceneje vse. Edina razlika je bila, da sem mogla plačat na koncu meseca nekaj za to. Če ne bi tok najedali s temi poslovnimi računi, ki so vsi dragi, če jih uporabljaš (ni to samo vodenje trr), marsikdo, vključno z mano, sploh ne bi alternativ iskal. Ko pa te enkrat prisilijo, da nekaj moraš izbrati in si moraš vzeti 5 min da pregledas, kaj se sploh ponuja in potem najdeš zastonj varianto... Ja pol nej pa sebi pripišejo.

borut_p ::

Nlb se vedno omogoca mesani racun, kjer za sp ne rabis nic doplacat.

srus ::

Zanima me, če si prav razlagam zgornjo mejo letnih prihodkov, ki jih lahko ima normirani s.p., da lahko obračunava normirane stroške in da še lahko ostane normirani s.p.. Torej sem normirani s.p., plačujem prispevke samo zase, nimam zaposlenih, nisem popoldanski s.p..

Če prav razumem, lahko letno naredim do 100.000 EUR prihodkov, vendar v dveh zaporednih letih ne smem narediti več kot 150.000 EUR prihodkov letno.

Drži?

user4683 ::

srus je izjavil:

Zanima me, če si prav razlagam zgornjo mejo letnih prihodkov, ki jih lahko ima normirani s.p., da lahko obračunava normirane stroške in da še lahko ostane normirani s.p.. Torej sem normirani s.p., plačujem prispevke samo zase, nimam zaposlenih, nisem popoldanski s.p..

Če prav razumem, lahko letno naredim do 100.000 EUR prihodkov, vendar v dveh zaporednih letih ne smem narediti več kot 150.000 EUR prihodkov letno.

Drži?

Ne. Če lahko narediš do 100k in hkrati manj kot 150k/letno, bi bila ta druga omejitev irelevantna, ker je vedno true:)

Takole gre... Če si že normiran s.p. je pogoj, da ostaneš, da v dveh letih skupaj ne presežeš 300.000eur. Lahko eno leto 100k in naslednje 199k in nato spet 100k in je vse ok.

Pogoj 100k, ki se pogosto narobe rine v te debate, je relevanten samo v primeru da še nisi normiran in bi z novim letom rad postal. Normiran lahko *postaneš* samo v primeru, da v preteklem letu (kot "navaden" sp) nisi imeti več kot 100k prihodkov.

srus ::

Berem poglavje 5.1 na https://www.fu.gov.si/fileadmin/Interne...

pa mi ni najbolj jasno. Eksplicitno je zapisano, da so lahko najvišji normirani stroški 80.000 EUR.

chort ::

user4683 je izjavil:

srus je izjavil:

Zanima me, če si prav razlagam zgornjo mejo letnih prihodkov, ki jih lahko ima normirani s.p., da lahko obračunava normirane stroške in da še lahko ostane normirani s.p.. Torej sem normirani s.p., plačujem prispevke samo zase, nimam zaposlenih, nisem popoldanski s.p..

Če prav razumem, lahko letno naredim do 100.000 EUR prihodkov, vendar v dveh zaporednih letih ne smem narediti več kot 150.000 EUR prihodkov letno.

Drži?

Ne. Če lahko narediš do 100k in hkrati manj kot 150k/letno, bi bila ta druga omejitev irelevantna, ker je vedno true:)

Takole gre... Če si že normiran s.p. je pogoj, da ostaneš, da v dveh letih skupaj ne presežeš 300.000eur. Lahko eno leto 100k in naslednje 199k in nato spet 100k in je vse ok.

Pogoj 100k, ki se pogosto narobe rine v te debate, je relevanten samo v primeru da še nisi normiran in bi z novim letom rad postal. Normiran lahko *postaneš* samo v primeru, da v preteklem letu (kot "navaden" sp) nisi imeti več kot 100k prihodkov.

To, in pa dejstvo, da ti v normirane stroške šteje 80% od največ 100kEUR letno - torej efektivno največ 80kEUR. Če zaslužiš recimo 150kEUR na leto, se ti torej od tega odbije 80kEUR normiranih stroškov, in imaš davčnega dobička 70k, od katerega se ti obračunajo prispevki in davki.

Edit: razlika je ta, da do 300kEUR v dveh zaporednih letih lahko _ostaneš_ v sistemu normiranih stroškov, kar ne pomeni, da se ti normirani stroški upoštevajo za celoten znesek 300kEUR v dveh letih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: chort ()

user4683 ::

Tako je, pri 150k letnih prihodkov je prispevkov in dohodnine "precej" več, ampak še vseeno *zelo* malo v primerjavi z alternativami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

srus ::

OK, hvala obema sedaj mi je jasno. Kakšne pa so davčne stopje za tiste prihodke nad 100.000 EUR letno?

chort ::

srus je izjavil:

OK, hvala obema sedaj mi je jasno. Kakšne pa so davčne stopje za tiste prihodke nad 100.000 EUR letno?

enaka kot za tiste pod 100k, brez normiranih stroškov - 20%.

user4683 ::

Auch, eni pa mečete številke ven kot da denar na drevju raste... A pade z vaše mize tudi kaj za nas, reveže?

Seveda, v obliki precej večjih vplačil v skupno blagajno od nekoga, ki ima prihodkov 30k/letno.

jabe ::

borut_p je izjavil:

Nlb se vedno omogoca mesani racun, kjer za sp ne rabis nic doplacat.


Ja, ampak če se prestavljam na NLB, zakaj se ne bi drugam, kjer je zastonj? In marsikdo je na istem, ki se je na koncu potem odločil kot jaz. Če bi pa bila na NLB in bi mi rekli takrat tam, ni problem, kar naj nakazujejo, pa ne bi nič več okoli gledala najbrž.

poweroff ::

amacar je izjavil:

Waw izmed 7milijonov uporabnikov poznaš 2 primera. Čestitke. Nas je pa ogromno, ki z N26 za poslovni račun nimamo problema.
Sploh pa tale pripeljen članek je zgodba o neumnem uporabniku, pametnega že ne bi pofishali.

Dejstvo je, da je tole tveganje, ki ga je smiselno upoštevati v biznisu. Če tebi oz. tvojemu biznisu par EUR nižji stroški banke opravičijo tako tveganje, tudi prav. Je pa prav, da se tveganja zavedaš.
sudo poweroff

slloty ::

Chao, kako je z placilom odmere za dohodnino (za tromesecje).DDD-DDD? Na kaj pazit? Kako oddat priloge, v kateri obliki/dokumentu?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: slloty ()

Slayer69 ::

Zdravo,

Gledam danes kartico zavezanca (normiran s.p.) in vidim, da imam 2 akontaciji "v dobrem" (v času covida sem redno vse normalno plačeval, saj poslovanje ni bilo prizadeto). To gre verjetno samo za kakšno odloženo plačilo in se bo na koncu verjetno vse poračunalo, ko bom oddal letno poročilo?

Torej, ali normalno plačujem še naprej, ali se rabim s tem kaj ukvarjati (priznam, da nisem prav dosti spremljal teh odlokov in kaj vse se je dogajalo/spreminjalo v lanskem letu).
««
41 / 182
»»