» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
24 / 187
»»

Okapi ::

Zakaj bi jih vsem oprostila? Jaz sem samozaposlen, delam od doma, plačilo je zagotovljeno, imam pa trenutno celo več dela kot običajno, ker moram poleg rednih zadev reševati še en kup dodatnih zapletov, povezanih s pandemijo.

In takih, ki tudi sedaj normalno naprej delajo in služijo, je še dosti.

MadMicka je izjavil:

Prispevke, ki zapadejo v plačilo aprila, maja in junija, bo potrebno plačati, ampak šele do 31.3.2022, glej 13. člen ZUIPPP.

https://www.uradni-list.si/glasilo-urad...

Razen če se ne prijaviš kot poslovna žrtev krize, potem ti jih plača država.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

pero50 ::

Ali smo tisti, ki lahko delamo nemoteno naprej ampak ne moremo iti robe zmontirat, tako da tudi ni prihodkov upravičeni do "subvencije"? Praktično je to izpad dohodka, ko bo pa karantene konec, se bo pa lahko vse nadoknadilo.

Okapi ::

Če si pošten, potem ne.

Kleemen ::

Okapi je izjavil:

Zakaj bi jih vsem oprostila? Jaz sem samozaposlen, delam od doma, plačilo je zagotovljeno, imam pa trenutno celo več dela kot običajno, ker moram poleg rednih zadev reševati še en kup dodatnih zapletov, povezanih s pandemijo.

In takih, ki tudi sedaj normalno naprej delajo in služijo, je še dosti.

MadMicka je izjavil:

Prispevke, ki zapadejo v plačilo aprila, maja in junija, bo potrebno plačati, ampak šele do 31.3.2022, glej 13. člen ZUIPPP.

https://www.uradni-list.si/glasilo-urad...

Razen če se ne prijaviš kot poslovna žrtev krize, potem ti jih plača država.


Torej za ta mesec moramo naslednji mesec plačat samo polovico prispevkov ali jih tudi za Marec plača država? Ker ukrep uradno velja od 13.3. do 31.5. z možnostjo podaljšanja do 30.6.

HappyPills ::

Kako se to gleda. Jaz delam projektno pri meni ni mesečnega prometa? In potem bodo gledali če bo men projekt ki sem ga dokončal januarja plačan v maju bom v prekršku, čeprav zdaj nič ne moram delat ker imam doma otroke čez.

Kleemen ::

Jaz tudi delam projektno, ampak so mi vse račune že poravnali in sem prejel zadnje nakazilo 20ga ta mesec. Sicer pa če bodo gledali podrobno bi bilo fer da gledajo kdaj je bil izdan račun in ne kdaj si dobil nakazilo. Če ne ni fore. Tudi zaposleni ki so delali Februarja normalno so komaj sred Marca dobili nakazano plačo.

HappyPills ::

Ja saj to. Pa kako je ta del ko gledajo prvo polletje 2019, ki mora bit boljše od prvega polletja 2020? Jaz 2019 v prvem pol letju nisem imel izdanega 1 računa šele septembra torej je avtomatsko 1 račun že da sem zaslužil več? Tole je čisto neživljensko. Izpadli bomo samo zaradi tega, ker nimamo mesečnih prilivov.

Kleemen ::

Saj leto 2019 nima veze s to pomočjo? Gleda se samo od meseca Februarja 2020 naprej.

Okapi ::

Za firme bodo primerjali z lanskim letom. Če imaš sedaj 20% prometa manj, kot si imel lani, si upravičen do pomoči, sicer nisi. In če boš teh 20% do konca leta nadoknadil, boš moral pomoč vrnit.

HappyPills ::

Sej to. Se pravi odpadem, ker sem imel lansko polletje manjši promet kot letos to pa zato ker sem letos imel izdan račun ter priliv za lansko leto. Fejst.

In če boš nadoknadil boš moral vrnit 3x! Tako da pozor!

Zgodovina sprememb…

Kleemen ::

Wtf, kje to piše? A ne velja to kot so povedali po tv?

Kdor ima že v Marcu 25% manj posla kot v Februarju prejme 350eur pomoči in v Aprilu in Maju 700eur mesečno + plačilo prispevkov. Ukrep velja za obdobje od 13.3. do 31.5. z možnostjo podaljšanja do 30.6.

Kleemen ::

Aha, kot razumem se gleda prvo polletje (od Januarja do Junija) 2019 in prvo polletje 2020? Če si imel prvo polletje lani več dohodka kot letošnje prvo polletje ti ni treba vračat, če boš imel letos od Januarja do Junija večji dohodek kot lani boš moral vračat?

martincek1 ::

Jaz sem od prejšnjega meseca zelo povečal produktivnost, iskal nove stranke in si zborbal okej zaslužek za tele krizne čase... če bi vedel ka jbodo naumli, bi se odločil za pomoč in v tem vmesnem času delal na svojih projektih za prihodnost. Tako pa zdaj delam 12 ur na dan, medtem ko _čisto vsi_ cel cajt jamrajo, da nimajo kej za delat.

jest10 ::

Se pravi S.P.jevci v turizmu bodo potegnili ta kratko, saj je zima za večino mrtva sezona in bo težko prikazati, da bi marca zaslužil manj kot februarja

Kleemen ::

Kot pravijo se ne gleda samo februar in marec ampak tudi prvo polletje leta 2019.

Upravičen do pomoči je tisti, ki ima Več kot 20% upad prometa, glede na isto obdobje lani (prvo polletje) 37.cl.


To je verjetno to @jureflux?

LapD ::

Za samostojne podjetnike velja samo to (nobenih kalkulacij prve polovice leta 2019 in podobno, tisto je za podjetja):

Ti bodo za mesec marec prejeli 350 evrov, če bodo dokazali upad dohodka v primerjavi s februarjem za vsaj 25 odstotkov, za april in maj pa po 700 evrov, če bodo dokazali upad dohodka v primerjavi s februarjem za vsaj 50 odstotkov. Hkrati bo država krila tudi vse pripadajoče prispevke za socialno varnost.

Upravičenci bodo upravičenost do tega dohodka dokazali z izjavo, ki jo bodo prek e-davkov predložili Finančni upravi RS (Furs). Upravičencu, ki bo vložil izjavo do 18. aprila za mesec marec, bo Furs mesečni temeljni dohodek nakazal 25. aprila. Upravičenec, ki bo vložil izjavo od 19. do 30. aprila za marec in/ali april, bo nakazilo prejel do 10. maja. Tisti, ki bo vložil izjavo od 1. do 31. maja za katerega koli od treh mesecev ali vse mesece skupaj, pa bo nakazilo lahko pričakoval 10. junija.

Če se bo izkazalo, da izjava upravičenca o zmanjšanju dohodkov ni resnična, bo moral prejemnik vrniti trikratnik izplačila skupaj z zamudnimi obrestmi.
web&motion designer

Kleemen ::

Kaj se šteje pod podjetje? d.o.o. in podobno? Ali kakšna je razlika med podjetjem in spjem?

Okapi ::

Podjetje je pravna oseba, espe pa fizična.

Kleemen ::

Aja potem pa sploh ni panike. Čeprav tudi v omenjenem primeru bo večina lahko koristila. Kdo pa bo naredu letos od Januarja do Junija več kot lansko leto, glede na to da večina nima dohodka letos od Marca do Junija.

rafaellsi ::

Izpadli bodo tisti s.p-ji ki res delajo projektno. Če delaš na projektu mesec ali dva, in si izdal račun v začetku marca (po zaključenem projektu) nikakor ne boš upravičen do nikakršne pomoči. Gelede na to, da v februarju praktično niso imeli prometa, je nemogoče da bi imeli v naslednjih mesecih manj prometa. ....

jest10 ::

Kleemen je izjavil:

Kot pravijo se ne gleda samo februar in marec ampak tudi prvo polletje leta 2019.

Upravičen do pomoči je tisti, ki ima Več kot 20% upad prometa, glede na isto obdobje lani (prvo polletje) 37.cl.


To je verjetno to @jureflux?

To bodo gledali pol na koncu glede vračila pomoči

zk_eu ::

Seveda to velja tudi za s. p. Vendar velja v primeru izplačila mesečnega temeljnega dohodka.

Glejte 37. člen:

Izjava upravičenca, da zaradi epidemije COVID-19 ne more opravljati dejavnosti ali jo opravlja v bistveno
zmanjšanem obsegu, je informacija javnega značaja in se objavi na spletni strani Finančne uprave
Republike Slovenije. Do pomoči so upravičeni tisti samozaposleni, ki jim bodo prihodki v prvem polletju
2020 upadli za več kot 20% glede na isto obdobje leta 2019 in v drugem polletju 2020 niso dosegli več kot
20% rast prihodkov glede na isto obdobje leta 2019. V primeru, da ta pogoj pomoči ni dosežen, mora
upravičenec vrniti celotno pomoč.
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zk_eu ()

Kleemen ::

jest10 je izjavil:

Kleemen je izjavil:

Kot pravijo se ne gleda samo februar in marec ampak tudi prvo polletje leta 2019.

Upravičen do pomoči je tisti, ki ima Več kot 20% upad prometa, glede na isto obdobje lani (prvo polletje) 37.cl.


To je verjetno to @jureflux?

To bodo gledali pol na koncu glede vračila pomoči


Za sp je dovolj da imaš 25% manj dobička v Marcu kot Februarju in 50% manj v Aprilu in Maju pa ni treba nič vračat. To ima pa najmanj 80% spjev, če ne skoraj vsi, glede na to da od Marca dalje skoraj noben ne dela več.

zk_eu je izjavil:

Seveda to velja tudi za s. p. Vendar velja v primeru izplačila mesečnega temeljnega dohodka.

Glejte 37. člen:

Izjava upravičenca, da zaradi epidemije COVID-19 ne more opravljati dejavnosti ali jo opravlja v bistveno
zmanjšanem obsegu, je informacija javnega značaja in se objavi na spletni strani Finančne uprave
Republike Slovenije. Do pomoči so upravičeni tisti samozaposleni, ki jim bodo prihodki v prvem polletju
2020 upadli za več kot 20% glede na isto obdobje leta 2019 in v drugem polletju 2020 niso dosegli več kot
20% rast prihodkov glede na isto obdobje leta 2019. V primeru, da ta pogoj pomoči ni dosežen, mora
upravičenec vrniti celotno pomoč.


A ni 37. člen samo za pravne osebe?

Sicer pa skoraj ni možno, da bi imel kdo letos v Januarju in Februarju (če od Marca do Junija ne dela) večji dohodek kot lansko leto od Januarja do Junija. Razen nekdo, ki res dela samo par večjih projetkov letno, kot je rekel @rafaellsi, ampak teh ni več kot 5% pomoje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kleemen ()

zk_eu ::

Ne, 37. člen govori o vračilu mesečnega temeljnega dohodka, katerega upravičenci so zgolj s. p., verski uslužbenci in kmetje.

Za pravne osebe velja 22. člen s smiselno enako vsebino.

V bistvu te država na nek način "kaznuje", če se boš trudil izgubo notri spraviti. Na koncu dneva res drži, da država nič ne da.
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zk_eu ()

zk_eu ::

Recimo še takole.

Zaenkrat je zadeva sprejeta na Vladi RS. Upajmo, da bo kakšna poslanska skupina v DZ spregledala in vložila ustrezen amandma. Ker meni določilo ni niti najmanj smešno.
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

HappyPills ::

Da, kot kaže je to to. Te s projekti bomo padli ven.

Kleemen ::

Kaj ima pa veze drugo polletje? Saj je logično da če ni dohodka v prvem polletju bomo delali toliko več v drugem polletju in verjetno presegli lanski znesek dohodka. Nevem zakaj so sploh naredili to pomoč, če jo bo večina morala potem 3x vračat, ker bodo itak po koncu korone presegli znesek lanskega polletja. Potem se pravi da vsi, ki dobimo pomoč moramo paziti drugo polovico leta da naredimo približno prometa kot lansko polovico polletja da ne gre čez, ker če ne bo treba vračati. To je vsa umetnost. S tem še dodatno spodbujajo delo na črno.

zk_eu ::

Točno tako, šala je v polletju. Ko bi vsaj dali četrtletje, bi mi bilo še razumljivo.

Na srečo sta sicer pogoja določena komulativno, torej oba hkrati. A menim, da bo veliko podjetnikov vračalo temeljni dohodek, če bo določilo obveljalo kot je.
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zk_eu ()

Kleemen ::

No hvala, ker ste delili ta pomemben podatek. Good to know. Ker po tv so povedali kot da dobimo vsi sp 1100eur darila, potem se pa zaposleni pritožujejo zakaj mi toliko in oni samo 80% plače. Torej bo treba od Julija do Decembra paziti na izdane račune. In obvezno si preračunat lanski dohodek od Julija do Decembra, tako da se ne bo šlo več kot 20% čez. Ker vračilo bo ogromno. Če dobimo sedaj plačane prispevke (cca. 800eur) + 350+700+700 = 2550eur x3 = 7650eur za vračilo državi.

jernejl ::

Kje ste pa prebrali ta x3?

Meni se sicer ne zdi narobe, če se mora pomoč vrniti, če je podjetnik "izgubo" spravil notri kasneje. Je pa nepošteno, če to primerjamo z nagradami drugih skupin, predvsem upokojencev, pa tudi študentov (in še koga).
Za upokojence že vemo, da njihovi letošnji dohodki ne bodo nič manjši od lanskih (v resnici bodo zaradi uskladitev še višji), pa bodo kljub temu prejeli dodatek, ki jim ga ne bo potrebno vračati.
Podobno je pri študentih - dodatka ne bo treba vračati tistim, katerih letošnji dohodek bo višji od lanskega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

Kleemen ::

Če se ne motim je potrebno vrniti trikratni znesek pomoči. Torej vse skupaj plačani prispevki in minimalna plača. Zato so verjetno tudi povišali iz 70% minimalne plače na 100% minimalne plače, da potem dobijo tok več nazaj. :D

HappyPills ::

Bomo vidli jaz sem poslal email ter jih opozoril na problematičnost tega člena. Zdaj kolk pa berejo to pa nevem.

joggi79 ::

Cisto tako za info, ce je slucajno kdo gledal... kaj pa je za "kao popoldanski sp"? Moj sp ni moja primarna sluzba, vseeno pa vsak mesec nanese tistih slabih 80eur prispevkov (od katerih ze do sedaj razen financiranja drzave tako ali tako ne bo nic) plus akontacija itd.. Glede na odloke imam obe dejavnosti s katerimi se ukvarjam, 100% ustavljeni, kar pomeni da od srede marca ni nobenih prihodkov in jih kot kaze se lep cas ne bo, tako da jim ne bi ravno placeval ce vem da se lep cas ne bo nic.

Kleemen ::

Pomoje dobijo 100+ mailov dnevno in dvomim da vse to preberejo. Preletijo pa skoraj sigurno, odvisno koliko imajo časa še za to. No jaz sem se odločil da speljem vse projekte po karanteni do Novembra in potem zaprem s.p. Od Julija do Decembra letos pa skoraj sigurno ne bo več dohodka kot lansko drugo polletje, tako da me nekako ne skrbi za vračilo. Če je še kakšna druga fora glede vračanja pa nevem in se niti ne bi čudil, glede na to da vsak dan zvem nekaj novega. :D Pa tudi po tv upam, da bodo to omenili ker verjamem da 3/4 spjev tega sploh ne ve. Parim poznanim sem povedal in so se čudili da kakšen 37. člen da saj noben ni tega omenil nikjer.

Če se ne motim (nisem 100%) za popoldanski sp ne velja nič in ne prejmejo nobenih pomoči. Ker tudi ni velik strošek in ga lahko kadarkoli zaprete in potem po karanteni nazaj odprete.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kleemen ()

Kleemen ::

Izkoriščat? Imam še par velikih projektov za izpeljat čez poletje in jesen, potem čez zimo nič tako da ne bo dohodka in tudi spja ne potrebujem. Saj sp se lahko kadarkoli odpre in zapre, kje je problem?

Kleemen ::

Če delate imate odprt sp in dohodke. Jaz delam projekte in ne rabim odprtega spja vsak mesec, kot tisti ki imajo redne naročnike vsak mesec. Kaj ni jasno? :D

Mato989 ::

martincek1 je izjavil:

Jaz sem od prejšnjega meseca zelo povečal produktivnost, iskal nove stranke in si zborbal okej zaslužek za tele krizne čase... če bi vedel ka jbodo naumli, bi se odločil za pomoč in v tem vmesnem času delal na svojih projektih za prihodnost. Tako pa zdaj delam 12 ur na dan, medtem ko _čisto vsi_ cel cajt jamrajo, da nimajo kej za delat.


In kaj je to narobe... bodi vesel, saj delaš za sebe ne za druge...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

LapD ::

joggi79 je izjavil:

Cisto tako za info, ce je slucajno kdo gledal... kaj pa je za "kao popoldanski sp"? Moj sp ni moja primarna sluzba, vseeno pa vsak mesec nanese tistih slabih 80eur prispevkov (od katerih ze do sedaj razen financiranja drzave tako ali tako ne bo nic) plus akontacija itd.. Glede na odloke imam obe dejavnosti s katerimi se ukvarjam, 100% ustavljeni, kar pomeni da od srede marca ni nobenih prihodkov in jih kot kaze se lep cas ne bo, tako da jim ne bi ravno placeval ce vem da se lep cas ne bo nic.


Za popoldance je Počivalšek rekel, da ker to ni njihov primarni vir dohodka/zavarovanja iz tega naslova ne bo nadomestila. Koristili naj bi ugodnosti iz naslova redne zaposlitve. Tako da je verjetno najboljša rešitev zaprtje sp-ja in potem na novo.
web&motion designer

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LapD ()

poweroff ::

Čakaj, čakaj, kaj je sedaj to?

Kaj bo država dajala podjetnikom? Kakšen preklet socializem je to?!?

Država mora biti VITKA. Državo je treba zmanjšat! Nima se kaj vmešavat v gospodarstvo!

Now, put your money where your mouth was... :))

Tole je bilo malo za hec... ampak mogoče pa ne bi bilo slabo, da bi se državno pomoč odreklo tistim podjetjem, kjer so lastniki zagovarjali ideje o vitki državi.

Me zanima, kako bi bilo to izvedljivo v praksi... >:D
sudo poweroff

luli ::

poweroff je izjavil:

Čakaj, čakaj, kaj je sedaj to?

Kaj bo država dajala podjetnikom? Kakšen preklet socializem je to?!?

Država mora biti VITKA. Državo je treba zmanjšat! Nima se kaj vmešavat v gospodarstvo!

Now, put your money where your mouth was... :))

Tole je bilo malo za hec... ampak mogoče pa ne bi bilo slabo, da bi se državno pomoč odreklo tistim podjetjem, kjer so lastniki zagovarjali ideje o vitki državi.

Me zanima, kako bi bilo to izvedljivo v praksi... >:D

Se absolutno strinjam. Ampak z dodatkom, da naj se tistim, ki vitke države niso zagovarjali, povišajo trošarine in DDV. DDV na recimo 40% za socialno in debelo državo, trošarine pa za 100%, zato da se bo odplačevalo dolg.

Okapi ::

poweroff je izjavil:

Čakaj, čakaj, kaj je sedaj to?

Kaj bo država dajala podjetnikom? Kakšen preklet socializem je to?!?

Država mora biti VITKA. Državo je treba zmanjšat! Nima se kaj vmešavat v gospodarstvo!

Now, put your money where your mouth was... :))

Tole je bilo malo za hec... ampak mogoče pa ne bi bilo slabo, da bi se državno pomoč odreklo tistim podjetjem, kjer so lastniki zagovarjali ideje o vitki državi.

Me zanima, kako bi bilo to izvedljivo v praksi... >:D
Saj ne dajejo kar povprek. Dober podjetnik bo sam s svojimi močmi prebrodil krizo, kvečjemu bo še kaj doniral Civilni zaščiti in Rdečemu križu. Jaz sicer doniral ne bom nič (nisem tako zelo dober ;) ), pomoči pa tudi ne bom potreboval.

Mato989 ::

poweroff je izjavil:

Čakaj, čakaj, kaj je sedaj to?

Kaj bo država dajala podjetnikom? Kakšen preklet socializem je to?!?

Država mora biti VITKA. Državo je treba zmanjšat! Nima se kaj vmešavat v gospodarstvo!

Now, put your money where your mouth was... :))

Tole je bilo malo za hec... ampak mogoče pa ne bi bilo slabo, da bi se državno pomoč odreklo tistim podjetjem, kjer so lastniki zagovarjali ideje o vitki državi.

Me zanima, kako bi bilo to izvedljivo v praksi... >:D


Se strinjam, AMPAK, pol država ne sme podjetnikom z odloki onemogočat poslovanja =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

showsover ::

Seveda, Mato989, zadeva je strasno enostavna.

Vsak sp zapre svojo dejavnost in (ne)posredno preide pod peruti drzave, ki prej ali slej klecne.

Tudi jaz bom, ce mi prekinejo overseas pogodbe, ne bom placeval nekega sranja tam (v bistvu tu) nekomu za nic.

Raje pograbim nekaj kock na dvoriscu :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

jernejl ::

poweroff je izjavil:

Tole je bilo malo za hec... ampak mogoče pa ne bi bilo slabo, da bi se državno pomoč odreklo tistim podjetjem, kjer so lastniki zagovarjali ideje o vitki državi.

V resnici bi moralo biti ravno obratno. Vitkejša država bi pomenila več rezerv, manj potrebe po zadolževanju in plačevanju obresti. Tako da tisti, ki zagovarjajo vitko državo, bi morali dobiti pomoč, zagovornikom debele države bi pa rekli, da pomoči ne morejo dobiti, ker so sredstva že šla za debelo državo (ali pa bi jim pomoč dali in takoj vzeli nazaj za potrebe financiranja debele države).

Mato989 ::

showsover je izjavil:

Seveda, Mato989, zadeva je strasno enostavna.

Vsak sp zapre svojo dejavnost in (ne)posredno preide pod peruti drzave, ki prej ali slej klecne.

Tudi jaz bom, ce mi prekinejo overseas pogodbe, ne bom placeval nekega sranja tam (v bistvu tu) nekomu za nic.

Raje pograbim nekaj kock na dvoriscu :-)


To je edino pravilno, vsi zaprite SPje pa bo... morda bo država vidla da ta kvazi karantena ni dobra za gospodarstvo!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

budnost ::

zk_eu je izjavil:

Ne, 37. člen govori o vračilu mesečnega temeljnega dohodka, katerega upravičenci so zgolj s. p., verski uslužbenci in kmetje.

Za pravne osebe velja 22. člen s smiselno enako vsebino.

V bistvu te država na nek način "kaznuje", če se boš trudil izgubo notri spraviti. Na koncu dneva res drži, da država nič ne da.



Ta 37.člen je tako neživljenski in krivičen, da bo veliko s.p. moralo vračati pomoč. Treba bi ga bilo ukiniti ali drugače opredeliti. V bistvu jih bo država "kaznovala", če bodo morebiti v drugem delu leta delali več kot so v enakem obdobju 2019. Bizarno.

37. člen (vračilo mesečnega temeljnega dohodka)
Izjava upravičenca, da zaradi epidemije COVID-19 ne more opravljati dejavnosti ali jo opravlja v bistveno zmanjšanem obsegu, je informacija javnega značaja in se objavi na spletni strani Finančne uprave Republike Slovenije. Do pomoči so upravičeni tisti samozaposleni, ki jim bodo prihodki v prvem polletju 2020 upadli za več kot 20% glede na isto obdobje leta 2019 in v drugem polletju 2020 niso dosegli več kot 20% rast prihodkov glede na isto obdobje leta 2019. V primeru, da ta pogoj pomoči ni dosežen, mora upravičenec vrniti celotno pomoč

Okapi ::

black ice je izjavil:

Če kdo ni uspel najti:
Kurinčič PDF
MP navodila - oddaja preko e-Davkov

Ena dopolnitev, ki je v teh navodilih ni, in pride v poštev za vse, ki so lani spodobno zaslužili.;)

Namreč, če je bilo prihodkov manj kot 50.000, se v obrazec samodejno vpiše vsota 80% normiranih stroškov, in ustrezna višina dohodnine in akontacije. Če pa vpišete več kot 50.000 prihodkov, ostane, brez opozorila, polje z normiranimi stroški prazno, izračun dohodnine in akontacije pa, kot bi normiranih stroškov sploh ne bilo, skratka, astronomski;)

Najprej mi ni bilo nič jasno, v navodilih na obeh citiranih linkih pa to sploh ni omenjeno. No, rešitev je preprosta, vsak mora sam izračunati, koliko pride 80% normiranih stroškov, in to ročno vpisati v ustrezno polje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

zk_eu ::

budnost je izjavil:

zk_eu je izjavil:

Ne, 37. člen govori o vračilu mesečnega temeljnega dohodka, katerega upravičenci so zgolj s. p., verski uslužbenci in kmetje.

Za pravne osebe velja 22. člen s smiselno enako vsebino.

V bistvu te država na nek način "kaznuje", če se boš trudil izgubo notri spraviti. Na koncu dneva res drži, da država nič ne da.



Ta 37.člen je tako neživljenski in krivičen, da bo veliko s.p. moralo vračati pomoč. Treba bi ga bilo ukiniti ali drugače opredeliti. V bistvu jih bo država "kaznovala", če bodo morebiti v drugem delu leta delali več kot so v enakem obdobju 2019. Bizarno.

37. člen (vračilo mesečnega temeljnega dohodka)
Izjava upravičenca, da zaradi epidemije COVID-19 ne more opravljati dejavnosti ali jo opravlja v bistveno zmanjšanem obsegu, je informacija javnega značaja in se objavi na spletni strani Finančne uprave Republike Slovenije. Do pomoči so upravičeni tisti samozaposleni, ki jim bodo prihodki v prvem polletju 2020 upadli za več kot 20% glede na isto obdobje leta 2019 in v drugem polletju 2020 niso dosegli več kot 20% rast prihodkov glede na isto obdobje leta 2019. V primeru, da ta pogoj pomoči ni dosežen, mora upravičenec vrniti celotno pomoč


Se čisto strinjam. So tudi na spletnih Financah na to opozorili. Glede na odziv ljudi, pa mislim, da se bo ta določba spremenila.
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

Kleemen ::

Člen je verjetno narejen namensko, ker pričakujejo da bodo po virusu vsi toliko več delali in s tem presegli lansko polovico polletja in s tem bili primorani vračati pomoč. Ni življensko, je pa za njih pametno in kot neke vrste kredit, ki ga moraš vrniti če presežeš uspeh iz lanskega leta. Predlagam, da si preračunate točne dohodke iz lanskega leta od Julija do Decembra in če boste uveljavljali pomoč pazite, da jih letos od Julija naprej ne presežete za več kot 20%. ;)

budnost ::

zk_eu je izjavil:

budnost je izjavil:

zk_eu je izjavil:

Ne, 37. člen govori o vračilu mesečnega temeljnega dohodka, katerega upravičenci so zgolj s. p., verski uslužbenci in kmetje.

Za pravne osebe velja 22. člen s smiselno enako vsebino.

V bistvu te država na nek način "kaznuje", če se boš trudil izgubo notri spraviti. Na koncu dneva res drži, da država nič ne da.



Ta 37.člen je tako neživljenski in krivičen, da bo veliko s.p. moralo vračati pomoč. Treba bi ga bilo ukiniti ali drugače opredeliti. V bistvu jih bo država "kaznovala", če bodo morebiti v drugem delu leta delali več kot so v enakem obdobju 2019. Bizarno.

37. člen (vračilo mesečnega temeljnega dohodka)
Izjava upravičenca, da zaradi epidemije COVID-19 ne more opravljati dejavnosti ali jo opravlja v bistveno zmanjšanem obsegu, je informacija javnega značaja in se objavi na spletni strani Finančne uprave Republike Slovenije. Do pomoči so upravičeni tisti samozaposleni, ki jim bodo prihodki v prvem polletju 2020 upadli za več kot 20% glede na isto obdobje leta 2019 in v drugem polletju 2020 niso dosegli več kot 20% rast prihodkov glede na isto obdobje leta 2019. V primeru, da ta pogoj pomoči ni dosežen, mora upravičenec vrniti celotno pomoč


Se čisto strinjam. So tudi na spletnih Financah na to opozorili. Glede na odziv ljudi, pa mislim, da se bo ta določba spremenila.


V bistvu te bodo "kaznovali", če boš imel motivacijo delat in s tem ustvarjat davek za državo. Nekako tako, če bi študentom, ki naj bi zdaj dobili 150 evrov/mesec, kasneje to odvzeli, če bo delal preko študenta. Ali socialni prejemniki, če bi se kasneje morebiti zaposlili bi morali vračati...če pa so doma...bodo pa dobili še naprej...Upam, da se to res spremeni in da so v naglici to pozabili...Nisem pa povsem prepričan v to.
««
24 / 187
»»