» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
23 / 185
»»

Kleemen ::

To mora imet vsak podjetnik, sicer pa saj se ne gre za to, ampak če je 0eur mesečnega dohodka zakaj bi imel brez potrebe še dodatne stroške s prispevki, glede na to da so izredne razmere. Saj ko bodo uvedli karanteno kot v Italiji bodo zaposlenim vseeno plačali bolniško, kdo bo pa podjetnikom kriv stroške zaradi izrednega stanja? Ravno zaradi tega so podali na obrtni zbornici predlog za vsaj minimalno pomoč podjetnikom s strani države.

black ice ::

Kleemen je izjavil:

To mora imet vsak podjetnik, sicer pa saj se ne gre za to, ampak če je 0eur mesečnega dohodka zakaj bi imel brez potrebe še dodatne stroške s prispevki, glede na to da so izredne razmere. Saj ko bodo uvedli karanteno kot v Italiji bodo zaposlenim vseeno plačali bolniško, kdo bo pa podjetnikom kriv stroške zaradi izrednega stanja? Ravno zaradi tega so podali na obrtni zbornici predlog za vsaj minimalno pomoč podjetnikom s strani države.

Podjetje lahko kadarkoli zapreš, če ti ne znese. Tvoji zaposleni bodo pa vedno našli druge delodajalce.

St235 ::

Kleemen je izjavil:

To mora imet vsak podjetnik, sicer pa saj se ne gre za to, ampak če je 0eur mesečnega dohodka zakaj bi imel brez potrebe še dodatne stroške s prispevki, glede na to da so izredne razmere. Saj ko bodo uvedli karanteno kot v Italiji bodo zaposlenim vseeno plačali bolniško, kdo bo pa podjetnikom kriv stroške zaradi izrednega stanja? Ravno zaradi tega so podali na obrtni zbornici predlog za vsaj minimalno pomoč podjetnikom s strani države.

A ce imas 0 dohodka potem ne rabis placat prispevkov? Zanimivo, a tudi zdravniskih storitev ne rabis?

BigWhale ::

St235 je izjavil:

da, omejitev različnih kombinacij kot takih ni.


Nekaj omejitev vseeno je. Znanka je dala kot dejavnost, izstreljevanje raket v vesolje (nekaj v tem stilu) pa ji niso pustili. :)

Povsem razumljivo, jasno. :))

St235 ::

BigWhale je izjavil:

St235 je izjavil:

da, omejitev različnih kombinacij kot takih ni.


Nekaj omejitev vseeno je. Znanka je dala kot dejavnost, izstreljevanje raket v vesolje (nekaj v tem stilu) pa ji niso pustili. :)

Povsem razumljivo, jasno. :))


Praviloma ni omejitve kombinacij. Seveda, pa so omejitve za posamezne dejavnosti. Prvo kot prvo lahko registriraš samo dejavnosti v skladu z klasifikacijo SKD in za določene dejavnosti veljajo posebni pogoji, da jih lahko regitriraš. Recimo različne obrti (da ne gremo v ekstreme). Ravno tako ne moreš kar tako registrirat dejavnosti, ki zahtevajo koncesije, ali sodijo med dejavnosti javne uprave itd... ampak to nima veze z kombinacija, ki so na voljo nekomu, ki registrira s.p.

error7891 ::

Ali je možno plačevati akontacijo za davek vnaprej? Nekje sem prebral, da FURS vrne vsa preplačila, ki so večja od 10€ in ne vem, če je to stara informacija ali še velja.

Lani sem imel popoldanski SP, letos imam polnega. In ker bi tako moral ob koncu leta vrniti precej velik znesek me zanima, če lahko vsak mesec nakažem npr. 1/10 zneska (ki si ga približno izračunam glede na letne prihodke) na njihov račun in potem ko bom oddal davčno napoved za 2020, ne bo velike razlike glede vrnitve oz plačila davka?

poweroff ::

Kleemen je izjavil:

To mora imet vsak podjetnik, sicer pa saj se ne gre za to, ampak če je 0eur mesečnega dohodka zakaj bi imel brez potrebe še dodatne stroške s prispevki, glede na to da so izredne razmere. Saj ko bodo uvedli karanteno kot v Italiji bodo zaposlenim vseeno plačali bolniško, kdo bo pa podjetnikom kriv stroške zaradi izrednega stanja? Ravno zaradi tega so podali na obrtni zbornici predlog za vsaj minimalno pomoč podjetnikom s strani države.

Ja, pa res. Če imaš 0 EUR mesečnih prihodkov, zakaj bi moral plačevati prispevke?

Pa ne se zdaj ustavit pri takih malenkostih, no!

Zakaj moram plačevati najemnino za poslovne prostore? Zakaj moram odplačevati kredit?

Naj se sprejme zakon in se ustavi plačevanje najemnin in odplačevanje kreditov, če mesečnih prihodkov ni.

Aja, pa očesa samoupravnega socializma, Edvarda Kardelja bi lahko tudi klonirali, zdaj ko je znanost že dovolj napredovala... :))
sudo poweroff

chort ::

error7891 je izjavil:

Ali je možno plačevati akontacijo za davek vnaprej? Nekje sem prebral, da FURS vrne vsa preplačila, ki so večja od 10€ in ne vem, če je to stara informacija ali še velja.

Lani sem imel popoldanski SP, letos imam polnega. In ker bi tako moral ob koncu leta vrniti precej velik znesek me zanima, če lahko vsak mesec nakažem npr. 1/10 zneska (ki si ga približno izračunam glede na letne prihodke) na njihov račun in potem ko bom oddal davčno napoved za 2020, ne bo velike razlike glede vrnitve oz plačila davka?


Ne vem kako je s tem letos, vem pa, da se pred dvemi leti niso nič branili, ko sem ob vsakem prejemu sredstev na račun takoj nakazal 4% v proračun.

ali3n ::

error7891 je izjavil:

Ali je možno plačevati akontacijo za davek vnaprej? Nekje sem prebral, da FURS vrne vsa preplačila, ki so večja od 10EUR in ne vem, če je to stara informacija ali še velja.

Lani sem imel popoldanski SP, letos imam polnega. In ker bi tako moral ob koncu leta vrniti precej velik znesek me zanima, če lahko vsak mesec nakažem npr. 1/10 zneska (ki si ga približno izračunam glede na letne prihodke) na njihov račun in potem ko bom oddal davčno napoved za 2020, ne bo velike razlike glede vrnitve oz plačila davka?


Sami od sebe ne vrnejo nič. Je treba poslati zahtevek.

greš na edavke, dokumenti/ostale vloge/lastni dokument.

V wordu napišeš

Zadeva: Vloga za vračilo preplačanega davka

Spoštovani,

prosim za vračilo preplačanega davka.

error7891 :)



Njihovo evidenco vidiš na eDavkih (glej Vpogledi - eKartica).
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ali3n ()

DePalmo ::

Kako ne? Jaz sem imel preplačilo akontacije dohodnine za lansko leto in v januarju sem še plačal po starem in sem imel še od tam nekaj preplačila. Sprva so mi vse poknjižili kot preplačilo in sem sklepal da se bo to upoštevalo v naslednjih mesecih in bom pač toliko manj plačal dohodnine, a so mi nato vrnili vse do zadnjega centa v dveh nakazilih. Sami od sebe, nisem nobenih zahtevkov pošiljal.

chort ::

DePalmo je izjavil:

Kako ne? Jaz sem imel preplačilo akontacije dohodnine za lansko leto in v januarju sem še plačal po starem in sem imel še od tam nekaj preplačila. Sprva so mi vse poknjižili kot preplačilo in sem sklepal da se bo to upoštevalo v naslednjih mesecih in bom pač toliko manj plačal dohodnine, a so mi nato vrnili vse do zadnjega centa v dveh nakazilih. Sami od sebe, nisem nobenih zahtevkov pošiljal.

Dohodnino ali davek na dohodek normiranega S.P.? To dvoje se izključuje, saj je davek na dohodek normiranega S.P. cedularni, in se pri dohodnini ne upošteva.
Meni so ob letnem obračunu davka tudi vrnili preplačano, niso mi pa med letom vračali preplačanih akontacij davka.

Mare3 ::

Jaz se še vedno ne morem prijaviti na edavke. Kaj počnejo in v čem je problem?

chort ::

Mare3 je izjavil:

Jaz se še vedno ne morem prijaviti na edavke. Kaj počnejo in v čem je problem?

Ravnokar probal, meni dela brez problemov, je pa res da je osveževanje eKartice trajalo skoraj 5 minut, običajno traja cca 10 sekund.

Mare3 ::

chort je izjavil:

Mare3 je izjavil:

Jaz se še vedno ne morem prijaviti na edavke. Kaj počnejo in v čem je problem?

Ravnokar probal, meni dela brez problemov, je pa res da je osveževanje eKartice trajalo skoraj 5 minut, običajno traja cca 10 sekund.


Ko odpres e-davke in pritisnes vstop ti avtomatsko odpre okence za vpis kode za kartico? Uporabljaš halcom?

chort ::

Mare3 je izjavil:

chort je izjavil:

Mare3 je izjavil:

Jaz se še vedno ne morem prijaviti na edavke. Kaj počnejo in v čem je problem?

Ravnokar probal, meni dela brez problemov, je pa res da je osveževanje eKartice trajalo skoraj 5 minut, običajno traja cca 10 sekund.


Ko odpres e-davke in pritisnes vstop ti avtomatsko odpre okence za vpis kode za kartico? Uporabljaš halcom?

Ne, uporabljam SIGEN-CA, tam ni vpisovanja, tako da tega ne morem preverit :)

Mare3 ::

Ok ugotovil sem v čem je bil problem. Program od halcoma Nexus Personal sem moral posodobiti in sedaj deluje. Če bo še kdo imel težave naj proba najprej to.

Slayer69 ::

Vprašanje glede oddaje DDD-DDD obrazca (letno poročilo) oz kaj vse se šteje v prihodke... torej poleg očitnih zadev vem, da moraš prijavit tudi morebitne pozitivne bančne obresti na poslovnem računu, ne vem pa kako je s prilivi za ti. "cashback"? Mogoče kdo ve? Izgleda pač dost podobno kot obresti, vendar ne vem če se upošteva isto...

Torej, da še malo razširim s konkretnim primerom, če mogoče ni čisto jasno kaj sprašujem. Npr N26 nudi na poslovnem računu 0,1% cashback na plačila. Torej recimo, da zapravim 1000eur, dobim od njih čez kak mesec nakazan 1eur. Saj vem da se sliši smešno in da to itak nima nobenega konkretnega vpliva, ampak vseeno ne vem a moram takšne transakcije prijavit ali ne? Pred leti, ko sem imel še Slo. račun mi je bilo sicer tudi smešno, ko sem moral prijaviti tistih par eur (oz bolje rečeno centov) natečenih obresti, ampak takrat sem našel uradni dokument kjer je bilo to jasno zapisano... za ta cashback pa res nič ne najdem...

sandmat ::

Isto je kot za obresti. Dobil si prihodek s tega naslova

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sandmat ()

Okapi ::

? To je popust, ne prihodek. Plačal si 0,1% preveč in so ti vrnili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Slayer69 ::

Okapi je izjavil:

? To je popust, ne prihodek. Plačal si 0,1% preveč in so ti vrnili.


Ja ravno o tem sem jaz razmišljal, da pač so mi vrnili kar sem "preplačal" in da to ni prihodek, ampak samo manjši odhodek. Ampak to je samo moja laična razlaga, nikjer nisem nič uradnega našel na to temo.

Ampak po drugi strani pa mi tega ni vrnil prodajalec komur sem plačal, ampak banka (torej mi je delila del svojega profita od te transakcije)... tako da po tej logiki bi pa lahko smatral tudi kot prihodek?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Slayer69 ()

sandmat ::

obresti ti tudi "vrača" banka. Jaz tega ne bi tretiral kot manjši odhodek, ker že ime transakcije pove, da je šlo za nekaj drugega. Kaj pravi tvoje računovodstvo?

Slayer69 ::

Mah sej to je fora da nimam več računovodstva... ker normiran sp je res tako simpl da lahko delaš načeloma vse sam. Samo ravno za tole zadevo pa nisem čisto prepričan (če bi imel računovodstvo bi itak direkt vprašal njih ;).

Mah bom potem še to dodal pa je... glede zneska je itak minimalno, samo malo več dela mam s tem (tako da tudi če je odveč pač ne bo neke škode)

Okapi ::

sandmat je izjavil:

obresti ti tudi "vrača" banka.

Banka ti nič ne vrača - obresti so v bistvu najemnina, ki ti jo banka plačuje, da lahko začasno uporablja tvoj denar.

sandmat ::

Okapi je izjavil:

sandmat je izjavil:

obresti ti tudi "vrača" banka.

Banka ti nič ne vrača - obresti so v bistvu najemnina, ki ti jo banka plačuje, da lahko začasno uporablja tvoj denar.

Napisano je bilo v kontekstu cashbacka, zato narekovaji. Hvala za sodelovanje in več sreče prihodnjič.

Choc ::

Pozdravljeni.

Oddati moram obrazec za izračun dohodnine od dohodka dejavnosti (normirani).

Letos sem prvič DDV zavezanec (normirani sp) in me zanima, če je dovolj, da na obrazcu IZRAČUN DOHODNINE OD DOHODKA IZ DEJAVNOSTI (NORMIRANI) samo izpolnim rubriko 1 (PRIHODKI, ugotovljeni po računovodskih predpisih), kamor vpišem seštevek vseh izdanih računov v 2019 brez davka. Račune sem izstavil v Slovenijo, EU in USA. Ali moram za račune izven SLO vpisati še v rubriko 1.1 "Dohodki, od katerih je bil odtegnjen davek na viru, vključno z davčnim odtegljajem"?

Zelo se zahvaljujem za pomoč!

martincek1 ::

Poišči na netu: Kurinčič DDD-DDD

Oddajam po teh navodilih že več let, in nikoli nobenega problema.
(prej tudi z računovodkinjo potrdil, da je vse okej)
Glede na to, da si normiran sp, je res vse super enostavno.

Pa seveda je letos oddaja preko e-davkov, tako da to glede Silvester Fineus pač spustiš. Če nimaš prvo leto odprtega SPja pač vpišeš 01.01.2019-31.12.2019 in greš naprej na 'Obrazec'.

Zgodovina sprememb…

Choc ::

Hvala za tole. Nekako tako sem tudi jaz izpolnjeval do zdaj. Skrbi me samo, ker sem po novem DDV zavezanec (normirani sp) in če se zaradi tega kaj spremeni (obračunani DDV na računih in računi kjer je reverse charge VAT).

CoreySteel ::

Kurinčiča sem tudi jaz uporabil pri prvem oddajanju in je bil v veliko pomoč. Potem sem si pa naredil kar lastni "tutorial" in se posnel pri oddajanju, tako da zdaj res rabim 10minut za vse skupaj. V roku enega leta itak pozabiš, pa prav pride :)
Twitter: @CoreySteel_

black ice ::

rainman13 ::

Pozdravljeni, mi lahko nekdo pomaga kako se pridobi >> prihodki, ugotovljeni po računovodskih predpisih:
Za primer sem si vzel lanski obračun, ki je S.p za obdobej odprl 01.11 - 31.12. in imel prilivov točno 2000 eur. Znesek je bil 1237,70 eur ( po računovodskih predpisih )....mi lahko kdo obrazloži, kako se je prišlo do tega zneska
>> 2000 ZASLUŽEK
>> DAVČNO PRIZNANI ODHODKI (TOČKA 8) = 99,16
>> RAZLIKA MED DAVČNO PRIZNANIMI PRIHODKI IN ODHODKI: 247,54 EUR
>> DOHODNINA: 49,51 EUR
>> OSNOVA ZA DOLOČITEV AKONTACIJE ALI PREDHODNE AKONTACIJE: 1485,24 EUR
>>AKONTACIJA ALI PREDHODNA AKONTACIJA: 297,05 EUR

KAKO DOBIMO ZNESEK 1237,70 EUR ( RAČUNOVODSKIH PREDPISIH)

Najlepša hvala

CoreySteel ::

Prihodek se ne pridobi, prihodek sam vneseš v obrazec. Se pravi v tvojem primeru bi to moralo biti 2000 EUR.
Twitter: @CoreySteel_

Miha 333 ::

Kleemen je izjavil:

Kaj novega glede plačila prispevkov za Marec? Bo država upoštevala predlog obrtne zbornice, da nam ne bo potrebno plačilo prispevkov za en mesec zaradi corone?

Kolikor berem po medijih, ne bo nobene oprostitve, ampak samo možnost odloga plačila do 2 leti za letošnji april, maj in junij.

Kleemen ::

Tako je. Če pa zapreš sp se ti baje prizna denarno nadomestilo, ker se kao v tem trenutku šteje "pandemija" in ti zato pripada nadomestilo. Je že kdo to uveljavljal? Ker me zanima približno kakšen znesek je to nadomestilo in če se splača zapret sp naprimer za 2-3 mesece, ker sam trenutno že 2 meseca nisem delal, sp imam pa še vedno odprt. Kot kaže pa do sredine Maja skoraj sigurno ne bomo nič delali, če bo šlo tako naprej.

UVELJAVLJANJE PRAVICE DO DENARNEGA NADOMESTILA ZA SAMOZAPOSLENE

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ocenjuje, da je razglašeno pandemijo mogoče uvrstiti med druge primerljive razloge za prenehanje opravljanja dejavnosti.

Denarno nadomestilo se samostojnim podjetnikim, ki ste prenehali opravljati dejavnost zaradi pandemije, lahko prizna, vendar le ob pogoju, da imate vsaj 9 mesecev v zadnjih 24 mesecih plačane prispevke za obvezno socialno varnost.

xeon ::

A obstaja kje statistika, na koliko SPjev so do zdaj vplivale razmere na trgu in je bilo prisiljeno zapreti ali koliko SPjev je zaprlo/propadlo ta mesec?

Kleemen ::

En bolj znanih spjevcev, ki je zapru sp je Vlado Kreslin. :D

Okapi ::

Ampak ne zaradi korone.

Kleemen ::

Seveda zakaj pa. :)

Kleemen ::

No končno pametni ukrepi vlade.

Vsi samozaposleni oproščeni plačila prispevkov + akontacije dohodnike + vsak prejme 70% minimalne plače. To velja od Marca do Maja. Več kot odlično.

CoreySteel ::

Vsi, ki jih je prizadela kriza, seveda. Da ne bo shintaro mislil, da ne bo treba plačat prispevkov :D
Twitter: @CoreySteel_

Kleemen ::

In kako se to gleda? Jaz ne delam že od sredine Februarja, zadnje nakazilo na poslovni trr pa sem prejel prejšnji teden, ampak to nima veze verjetno.

CoreySteel ::

Sprejeta je vrsta usmeritev za pomoč samozaposlenih: do izredne pomoči bodo upravičeni vsi, ki bodo s posebno izjavo razglasili prizadetost zaradi krize.

Kaj je ta posebna izjava in kdo bo to preverjal, pa ne vem. Verjetno še malo prekmalu za to, glede na to, da je bila komaj tiskovka.
Twitter: @CoreySteel_

Kleemen ::

Če že en mesec in pol nisi imel dela verjetno spadaš pod to. Saj korona je v Sloveniji manj kot en mesec, verjetno tudi če v mesecu Marcu nisi imel dela je dovolj. Dohodki za nazaj (Januar in Februar) pa verjetno niso pomembni oz. nevem zakaj bi bili.

LapD ::

Rok za oddajo poročila za 2019 se je premaknil na 31. 5. to še velja? A potem tudi akontacije dohodnine ne bo treba plačat do junija al kako bo s tem, če je kdo kje zasledil? Čeprav je verjetno bolje sproti dajat, da te potem ne udari vse za nazaj.
web&motion designer

chort ::

LapD je izjavil:

Rok za oddajo poročila za 2019 se je premaknil na 31. 5. to še velja? A potem tudi akontacije dohodnine ne bo treba plačat do junija al kako bo s tem, če je kdo kje zasledil? Čeprav je verjetno bolje sproti dajat, da te potem ne udari vse za nazaj.

Jaz sem poročilo že oddal in mi v eKartici piše, da je rok za poračun za lani 20.4.2020. Morda samo niso spremenili.
Plačevanje sproti je pa res fajn, ker te drugače udari na koncu leta :)

Kleemen ::

Minimalna bruto plača znaša za plačilo dela, opravljenega od 1. januarja 2020 do 31. decembra 2020: 940,58 evrov bruto.


Samozaposleni verjetno prejmemo 70% bruto plače, torej okrog 650eur?

Mato989 ::

Kleemen je izjavil:

Minimalna bruto plača znaša za plačilo dela, opravljenega od 1. januarja 2020 do 31. decembra 2020: 940,58 evrov bruto.


Samozaposleni verjetno prejmemo 70% bruto plače, torej okrog 650eur?


Verjetno boste dobili 70% neto, ker bodo prispevke plačali iz proračuna... logično bi bilo... torej 70% od 700€ neto. čeprav po drugi strani se bi naj plača zmeraj gledala bruto. Ampak če boste samozaspoleni dobili 70% bruto bo to več, kot zaposleni ki dobijo 80% bruto in se odbijejo prispevki...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Kleemen ::

Mato989 je izjavil:

Kleemen je izjavil:

Minimalna bruto plača znaša za plačilo dela, opravljenega od 1. januarja 2020 do 31. decembra 2020: 940,58 evrov bruto.


Samozaposleni verjetno prejmemo 70% bruto plače, torej okrog 650eur?


Verjetno boste dobili 70% neto, ker bodo prispevke plačali iz proračuna... logično bi bilo... torej 70% od 700€ neto. čeprav po drugi strani se bi naj plača zmeraj gledala bruto. Ampak če boste samozaspoleni dobili 70% bruto bo to več, kot zaposleni ki dobijo 80% bruto in se odbijejo prispevki...


Možno ja, najbolj logično. Ampak ko izdaš račun oz. delaš za naročnika pa je nakazilo vedno bruto, ampak mogoče v tem primeru bo neto, glede na to da nam plačajo prispevke in davek. No v vsakem primeru bo odlično.

Kleemen ::

Sem malo prebrskal in vidim, da so tudi v novici na 24ur objavili. Potrebno bo izpolniti obrazec in na podlagi tega bomo oproščeni prispevkov, davka in 70% neto plače kar je točno 490eur. Tako da kot smo predvidevali. :)

https://www.24ur.com/novice/gospodarstv...

Kleemen ::

Nov paket ukrepov tudi za spje predstavljen. Kdor ima že v Marcu 25% manj posla kot v Februarju prejme 350eur pomoči in v Aprilu in Maju 700eur mesečno + plačilo prispevkov (verjetno tudi akontacijah dohodnine?). Ukrep velja za obdobje od 13.3. do 31.5. z možnostjo podaljšanja do 30.6. Vse jasno, nič pa ne povejo kako je s plačilom prispevkov za tale mesec torej Marec? Predvidevam, da jih bomo morali plačat sami ampak samo za obdobje od 1.3. do 13.3. torej polovični prispevki?

MadMicka ::

Prispevke, ki zapadejo v plačilo aprila, maja in junija, bo potrebno plačati, ampak šele do 31.3.2022, glej 13. člen ZUIPPP.

https://www.uradni-list.si/glasilo-urad...
««
23 / 185
»»