» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
21 / 182
»»

poweroff ::

Glede tega je IP-RS že dal mnenje... zdajle se ne spominjam točnega izreka, ampak nekaj v stilu, da je to vse OK. Če si s.p. to ni več osebni podatek, in to je to. Ker je pač zakonska podlaga za to.

In ne, nove davčne ne moreš dobiti (vsaj mislim, da ne).

Pač, tipično pravniško črkobralstvo...

Ja, pri operaterjih pa lahko s pomočjo DŠ narediš marsikaj. Recimo izklopiš ali vklopiš določene storitve. Konkretno preverjeno pri BOB-u... >:D
sudo poweroff

jernejl ::

McHusch je izjavil:

A obstaja kakšen pametni razlog, da ima s.p. isto davčno številko kakor fizična oseba?
Kot je že nekdo zgoraj omenil, s.p. je fizična oseba, ki opravlja dejavnost, zato nima posebne DŠ.

Oziroma drugače -> ali lahko po zaprtju s.p-ja od FURS-a zahtevaš, da ti dodelijo novo davčno številko kot fizični osebi? :-)

Ne, lahko pa ustanoviš novo osebo (npr. d.o.o.) in ob odprtju zanjo zahtevaš posebno DŠ ter posluješ preko slednje.

Ker vsi ostali podatki od s.p.-ja, ki so javni, niso nujno enaki kot tvoji osebni, denimo sedež, bančni račun
Tudi ime in priimek morata biti del firme (imena podjetja), pa gre za osebni podatek.

jest10 ::

tony1 je izjavil:

nato pa je NLB izumil osebno-poslovni račun, ki je omogočal oboje (bil je tipa T, tako da je bil viden tudi AJPESu) obenem pa je ustrezal predpisu banke o tipu računa za s.p.je in je bil precej ugoden. Preveri, kako je danes...

Je še vedno tako. Osnovni račun za 2,6€ mesec imam za poslovno uporabo.

Mato989 ::

jernejl je izjavil:

McHusch je izjavil:

A obstaja kakšen pametni razlog, da ima s.p. isto davčno številko kakor fizična oseba?
Kot je že nekdo zgoraj omenil, s.p. je fizična oseba, ki opravlja dejavnost, zato nima posebne DŠ.

Oziroma drugače -> ali lahko po zaprtju s.p-ja od FURS-a zahtevaš, da ti dodelijo novo davčno številko kot fizični osebi? :-)

Ne, lahko pa ustanoviš novo osebo (npr. d.o.o.) in ob odprtju zanjo zahtevaš posebno DŠ ter posluješ preko slednje.

Ker vsi ostali podatki od s.p.-ja, ki so javni, niso nujno enaki kot tvoji osebni, denimo sedež, bančni račun
Tudi ime in priimek morata biti del firme (imena podjetja), pa gre za osebni podatek.


Samo ime in priimek lahko spremenis davcne pa ne
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

hamez66 ::

A lahko že zdaj januarja oddam napoved za odmero dohodnine, in bo potem zadeva prej razrešena? Rok je mislim da 31.3., ampak ne vidim posebnega razloga, zakaj bi čakal do takrat..?

McHusch ::

Da

BigWhale ::

Vcasih so rekl, da je boljs cim bolj na konc oddat, da te majo manj casa preverjat. :))

martincek1 ::

Odpiram Transferwise račun, na katerega bom od US stranke mesečno dobival denar (in ga nakazoval na Slo. banko). Predvidevam, da lahko odprem Borderless (Personal) račun in ne Business?

martincek1 ::

Hvala. Na davčno pa predvidevam da je treba prijaviti vse odprte račune na TransferWise, v mojem primeru za EUR in USD?

Bobo95 ::

Eno vprašanje:

Imam normiran s.p. in sem atipični davčni zavezanec.
Vsak mesec moram oddati obrazca DDV-O in VIES-KP. Še kaj drugega?

Rad bi prekinil pogodbo z računovodstvom, ker 61€ na mesec je preveč za samo tale 2 obrazca.

black ice ::

Mesečno oddaš DDV-O, VIES-KP, plačaš akontacijo dohodnine in prispevke. Enkrat na leto oddaš letno poročilo. Zakaj pa tega ne vprašaš računovodstva, če ga že plačuješ? :)

Bobo95 ::

To je to, super.
Manj biznisa bo za njih, če mi povejo. Posledično me je sram vprašat.

martincek1 ::

Če je DDV-O prazen, potem VIES-KP ne oddajaš.

tony1 ::

Bobo95 je izjavil:

To je to, super.
Manj biznisa bo za njih, če mi povejo. Posledično me je sram vprašat.


V bistvu je moje mnenje tako: absolutno so to reči, ki jih lahko vodiš sam; kot vidiš pa boš moral nekaj dela vložiti v to, da boš zadeve naštudiral.

Po drugi strani tistih 60 komadov ni veliko (nekaj več dela je zato, ker si DDV zavezanec), če ti vse zrihtajo v piko in korektno vodijo vse evidence. Odvisno tudi od količine posla, včasih se ti splača računovodstvo delati sam, če imaš dovolj dela pa na neki točki več ne.

Okapi ::

Predvsem odvisno od števila izdanih računov. Če imaš enega (ali 2-3) na mesec, imaš z izpolnjevanjem DDV-O in VIES 15 minut dela na mesec. Ne dosti več kot s posredovanjem podatkov računovodstvu.

Bobo95 ::

martincek1 je izjavil:

Če je DDV-O prazen, potem VIES-KP ne oddajaš.


Moram pa oddati DDV-O tudi če je 0?

Še eno vprašanje:
Vsote se vnaša brez centov. Kakšno cifro pa vnesem, če je npr. promet 1.000,64 en mesec, potem pa naslednji mesec 1.000,42?
Vnesem 1.000 za prvi mesec, potem pa 1.001 za drugi mesec?

tony1 ::

Pojma nimam. Je to ostalo še iz časov tolarjev ali kaj?

Ker gre "le" za poročila bi sam navodilo vzel dobesedno in navajal cela števila, brez tistega kar je v decimalnih mestih.

(Običajno računovodsko zaokroževanje je sicer vedno tako, da zadnjo decimalno mesto zaokrožiš navzgor da ne delaš izgube, ampak tukaj zdrava pamet odpove. Beri: to je vprašanje za tvojega računovodjo :-)).

Ales ::

Kako se je pa pri matematiki zaokroževalo? ;)

Če je 1.000,64 je 1.001, če je 1.000,42 je 1.000...

Enkrat je malenkost v tvoje dobro, drugič v proračunsko, na malo daljši rok se zgliha...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()

martincek1 ::

Do zdaj sem vedno zaokroževal navzdol, ker nikoli ni bilo čez 50 centov. Ampak se mi zdi, da se celo vedno zaokrožuje navzdol :D

DDV-O pa oddaš tudi, če je prazen. Ne pozabit, ker takoj fašeš kazen 2000e.

tony1 ::

Ales je izjavil:

Kako se je pa pri matematiki zaokroževalo? ;)

Če je 1.000,64 je 1.001, če je 1.000,42 je 1.000...

Enkrat je malenkost v tvoje dobro, drugič v proračunsko, na malo daljši rok se zgliha...


Ko se greš biznis, ne šmerglaš matematike ampak le tisto, kar koristi. Biznisu.

Ales ::

A dajte nabijat no.

tony1 ::

Kratko: "vpišite zneske brez centov" bi se matematično reklo "cente zanemarite" in ne "znesek zaokrožite na celo število".

mat xxl ::

Vidiš tony1, ko pa pride kontrola, je pa to tvoje NAROBE !!!

Pravilno je znesek zaokrožite na celo število.

Je pa tako, ko boš delal sam in kiksnil, ker ne veš, boš takoj odkartal za ene 3 letno vodenje računovodstva.

Pravilno je, da ceniš vsako delo, tudi tuje, lahko, pa kot so ti napisali postaneš strokovnjak in tudi slediš vsem davčnim spremembam, mnenjem, ki jih v naši Banani ni malo...., ni težko samo vprašanje kaj se bolj splača, se ukvarjati z "main biznisom" ali papirologijo .

St235 ::

tony1 je izjavil:

Ales je izjavil:

Kako se je pa pri matematiki zaokroževalo? ;)

Če je 1.000,64 je 1.001, če je 1.000,42 je 1.000...

Enkrat je malenkost v tvoje dobro, drugič v proračunsko, na malo daljši rok se zgliha...


Ko se greš biznis, ne šmerglaš matematike ampak le tisto, kar koristi. Biznisu.


Če tvojemu biznisu dela 50 centov na mesec kakršnokoli omembe vredno razliko, delaš nekaj zelo narobe.

tony1 ::

In celo brez iskanja debilov, nepismenih in kakšno mantro že ima zadnje čase... Opic?

Danes je nenavadno dobre volje.

mat xxl je izjavil:

Vidiš tony1, ko pa pride kontrola, je pa to tvoje NAROBE !!!

Pravilno je znesek zaokrožite na celo število.


Potem naj pa tako napišejo!!! ;((

Seveda se lahko strinjam, zato sem že deset postov zgoraj (brez vsakega zafrkavanja) OPju napisal, da tistih 60 evrov mesečno ni veliko, če je vse opravljeno kot je treba. Z vidika kazni pa sploh.

steev ::

Ali moraš kot DDV zavezanec ob koncu leta oddati še kakšen dodatni obrazec poleg tistega, ki ga oddajaš vsak mesec?
:|

BigWhale ::

Bobo95 je izjavil:

martincek1 je izjavil:

Če je DDV-O prazen, potem VIES-KP ne oddajaš.

Moram pa oddati DDV-O tudi če je 0?


VIES-KP oddas samo ce je bil promet, DDV-O pa oddas vsak mesec. Tudi, ce notri napises same nicle.

Ce ne oddas obrazca je kazen 2000 EUR. In jo zaracunajo. :>

CoreySteel ::

Jaz sem enkrat pozabil oddati, pa sem dobil "samo" poziv naj oddam.
Twitter: @CoreySteel_

Okapi ::

Jaz tudi.

Bobo95 ::

Katero številko je potem potrebno vnesti? ;((

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: noob96 ()

Ales ::

Od 0,01 do vključno 0,49 se zaokroži na 0. Od vključno 0,50 do 0,99 se zaokroži na 1.

Zaokroževanje iz tam nekje 6. razreda osnovne šole. ;((

Bobo95 ::

Ok. Zakaj mi je pa do sedaj računovodski servis vedno navzgor naokroževal? Ali je možno, da je računovodkinja šele v 5. razredu?

7.18 -> 8
6.65 -> 7
1.61 -> 2
6.40 -> 7

Koliko so tej centi v resnici zanemarljivi? Bo FURS kompliciral, če je preveč/premalo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bobo95 ()

St235 ::

FURS se s parnimi oziroma stotinskimi izravnavami praviloma ne obremenjuje. Info iz druge roke, je da včasih komplicirajo davčni inšpektorji, ampak osebno še nisem imel te izkušnje. Zagotovo, pa ne bodo komplikacij v primeru centnih preplačil.

MadMicka ::

Zaokrožiš v svojo korist in je, stroške gor, prihodke dol. Ne pride niti cent razlike pri davku.

hamez66 ::

Pri poslovanju z gotovino lahko s.p. prejme največ 5000 eur v gotovini v eni ali več povezanih transakcijah. Kakšni so kriteriji, da transakcije niso več povezane? Nekdo bi namreč rad kupil bitcoin z gotovino, kar trenutno stane približno 9200 eur. Če mu danes prodam za 5000, kdaj lahko zopet pride z gotovino in kupi preostanek?

Pa še eno vprašanje. Kdaj je potrebno, da stranko identificiraš in njeno ime napišeš na račun? Če gremo v gostilno, nihče ne vpraša za ime, na elektronskih računih pa ponavadi je zapisano ime. Ampak če želim ročno izdati račun preko miniBlagajne (fursova aplikacija za račune), ga lahko izdam tudi brez podatkov kupca in gre zadeva skozi.

jype ::

hamez66 je izjavil:

Pri poslovanju z gotovino lahko s.p. prejme največ 5000 eur v gotovini v eni ali več povezanih transakcijah. Kakšni so kriteriji, da transakcije niso več povezane? Nekdo bi namreč rad kupil bitcoin z gotovino, kar trenutno stane približno 9200 eur. Če mu danes prodam za 5000, kdaj lahko zopet pride z gotovino in kupi preostanek?
Nakazati mora na tvoj poslovni račun. Z gotovino ne bo šlo zaradi zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma.

hamez66 je izjavil:

Pa še eno vprašanje. Kdaj je potrebno, da stranko identificiraš in njeno ime napišeš na račun? Če gremo v gostilno, nihče ne vpraša za ime, na elektronskih računih pa ponavadi je zapisano ime. Ampak če želim ročno izdati račun preko miniBlagajne (fursova aplikacija za račune), ga lahko izdam tudi brez podatkov kupca in gre zadeva skozi.
Nimam pojma, ampak zdi se mi, da so v EU neke meje pri 2500 evrih. To se mi zdi na podlagi teženja paypala.

šikan ::

mam normiran s.p.
ne VEM točki mi je rekla da lahko tudi na osebni račun kaj gre. Konkretno eno nakazilo je na osebni, vse ostalo na poslovni. Bo cool?
Torej ta meja 150.000€ letno jo mislijo kaj spreminjat kaj pravite?
Mislite da bo še trajala ta normiran s.p. varjanta?

Kaj akontacijo dobim na naslov s.p. -ja za plačat al kako to gre?
Jutri se dobim z računovodkinjo pa bo že ona vse povedala. Je pa draga 70€, je pa vse vedla kako naredit, zato jo bom obdržal.

A prispevke mam zdej polovične? (Danes odprl) in kolko so ?

tony1 ::

"mam normiran s.p.
ne VEM točki mi je rekla da lahko tudi na osebni račun kaj gre. Konkretno eno nakazilo je na osebni, vse ostalo na poslovni. Bo cool?"

To je nemogoče.

šikan ::

na VEM točki na obali, je rekla prvo to ena, pol še druga, dve različne osebe, isto rekle. Lahko tudi na osebni, odvisno je od banke je rekla, za davčno je okej. Tako je rekla tam.

tony1 ::

Ne razumeš, kaj govoriš. To so resne reči, in za to plačuješ računovodjo, pa ti naj ta pojasni reči.

Bejba ti je govorila, da imajo nekatere banke tudi osebno poslovni račun (ki stane nekje toliko kot osebni račun, samo da je tipa T, in je enak poslovnemu), ki se ga lahko povsem po regelcih uporabi tudi kot poslovnega. Potem pa obstaja še "običajni" poslovni račun (ki je tudi tipa T), ki pa je nekaj dražji od osebnega ali osebno poslovnega.

Kjer se pa predvsem motiš je pa v tem, da ti kot s.p.ju smejo plačevati račune malo na osebni, malo pa na poslovni račun. To nikakor ni mogoče. S.p. mora imeti definirano, kateri račun bo uporabljal (pa naj bo ta katerekoli vrste že), in nakazila smeš prejemati izključno na tega. Če ne si v davčnem prekršku.

šikan ::

ja sej računovodja je rekla da na poslovni:)) na VEM pa da lahko tud na osebni:|

Za vsak slučaj bom prešaltal nakazilo na poslovni in rešeno.

Nujno vprašanje, koliko časa rabi poslovni račun za postati aktiven če ga odprem jutri? Ker bi ga rabil že takoj. Čakam matično k dobim jutri.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: šikan ()

Ales ::

šikan je izjavil:

ja sej računovodja je rekla da na poslovni:)) na VEM pa da lahko tud na osebni:|


Ne razumem, zakaj smajliji. Ne kapiraš. Še enkrat pozorno preberi, kar je bilo napisano.

Moraš imeti dva ločena računa, enega zate in enega za s.p.. Vse poslovne transakcije morajo iti na tega za s.p..

Tudi ta za s.p. je lahko "osebni", če ti banka to dovoli in omogoča, in s tem bo stroškovno cenejši. Ampak moraš imeti dva ločena bančna računa, v tem primeru pač dva "osebna". Točno to si ti povedali na VEM točki, samo verjetno nisi razumel.

Za vsak slučaj bom prešaltal nakazilo na poslovni in rešeno.
Nič "za vsak slučaj", moraš ga.

BigWhale ::

Ales je izjavil:

Moraš imeti dva ločena računa, enega zate in enega za s.p.. Vse poslovne transakcije morajo iti na tega za s.p..

Tudi ta za s.p. je lahko "osebni", če ti banka to dovoli in omogoča, in s tem bo stroškovno cenejši. Ampak moraš imeti dva ločena bančna računa, v tem primeru pač dva "osebna". Točno to si ti povedali na VEM točki, samo verjetno nisi razumel.


Ne, ne rabis imeti dveh racunov. Jaz ze kar nekaj let delam samo s poslovnim. Drugace pa, ce ti nekdo placa kaksno storitev in ti denar nakaze na osebni racun, ti FURS ne bo nic rekel, dokler bos ta prihodek prijavil v letnem porocilu. Lahko bi ti tezila banka ampak zaradi ene ali pa dveh taksnih transakcij ti verjetno tudi na banki ne bo nihce tezil.

To, da moras imeti dva locena racuna je predvsem politika poslovanja bank, ki so se odlocile, da bodo TRRje za samostojne podjetnike mal dodatno zaracunavale.

HappyPills ::

Odpreš na Revolut in mirna Bosna. Pa še zastonj je.

šikan ::

BigWhale je izjavil:

Ales je izjavil:

Moraš imeti dva ločena računa, enega zate in enega za s.p.. Vse poslovne transakcije morajo iti na tega za s.p..

Tudi ta za s.p. je lahko "osebni", če ti banka to dovoli in omogoča, in s tem bo stroškovno cenejši. Ampak moraš imeti dva ločena bančna računa, v tem primeru pač dva "osebna". Točno to si ti povedali na VEM točki, samo verjetno nisi razumel.


Ne, ne rabis imeti dveh racunov. Jaz ze kar nekaj let delam samo s poslovnim. Drugace pa, ce ti nekdo placa kaksno storitev in ti denar nakaze na osebni racun, ti FURS ne bo nic rekel, dokler bos ta prihodek prijavil v letnem porocilu. Lahko bi ti tezila banka ampak zaradi ene ali pa dveh taksnih transakcij ti verjetno tudi na banki ne bo nihce tezil.

To, da moras imeti dva locena racuna je predvsem politika poslovanja bank, ki so se odlocile, da bodo TRRje za samostojne podjetnike mal dodatno zaracunavale.


torej kar je rekla na VEM je resnica...



Imam vprašanje, naredil sm svoj prvi račun .. Transakcija payoneer. To pošljem računovodkinji in ona posreduje naprej ? Ja saj vem da jutri sm pri njej ampak sm nestrpen js bi to vse takoj rešil in normalno delal


Na payoneer in paypal bo več kot je na poslovnem (vmes kaj takoj porabim) , računi bodo mal večji kot bo na poslovnem oz na banki, to ni nben problem če delam račune za direkt iz paypal in payoneer?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: šikan ()

HappyPills ::

Ti kar normalno delaj, važno le da imaš vse TRRje prijavljene in, da vse dohodke prijaviš fursu (kar bo naredila računovodkinja) ostalega se nimaš kej za bat. Tudi na Fursu se lahko stvari vpraša, folk se boji, da če bojo vprašal da bodo, kar kazen dobil al neki pa ni tako :).

poweroff ::

Ne se hecat s temi zadevami. Če ti že dajo kakšen odgovor, naj ti dajo pisno. In naj bo to FURS. Meni so na FURSu enkrat po telefonu rekli eno, potem sem pa poslal še pisno vprašanje, so pa rekli povsem nasprotno.

No, če bi šlo kaj narobe, imam od njih uraden papir... v prvem primeru pa samo "po telefonu so tako rekli".
sudo poweroff

šikan ::

HappyPills je izjavil:

Ti kar normalno delaj, važno le da imaš vse TRRje prijavljene in, da vse dohodke prijaviš fursu (kar bo naredila računovodkinja) ostalega se nimaš kej za bat. Tudi na Fursu se lahko stvari vpraša, folk se boji, da če bojo vprašal da bodo, kar kazen dobil al neki pa ni tako :).


Prvo sem šel po matično , pol na banko in pol pri računovodkinji, mam že odprt poslovni račun. Na banki so hotli pogodbe za odpret poslovni račun. Plačeval bom slovencem DDV za provizijo mojih plačnikov. (Zelo zelo malo, večina so itak free, ni provizije)
En manjši znesek je Dubai in so ful zakomplicirali na banki, oz. ni blo problema ker je manjši znesek.

Noben pa nikjer ne omenja, da če imaš velike dobiček oz prihodke, se prispevki temu primerno višajo. Če imam 70.000EUR prispevki poskočijo drugo leto. Nima veze itak ZPIZ ne plačujem, ker sem oproščen, dobim še nagrado 200EUR.

Edini strošek

Manjše transakcije prispevkov izlkjučen ZPIZ, torej drobiž.
4% obdavčitve.
Ker je tujina + razne ugodonosti kjer je več dela, mi je računovodski nabil 80EUR mesečno, kar je meni v redu, ker ni enostavno ker je tujina+ uveljavljanje bonusa in zbitek ZPIZ

Seveda boste vsi rekli da je predrago, ampak pri njen oz njeni firmi nimam kaj falit, vse naštudirano v nulo do pikice , zadeva že lavfa. Sem izredno vesel da sem šel iz 2.000EUR akontacije na 200EUR.
Zdej lahko diham.

Naučila me je pravilno izstavit račun, poslala mi Excel tabel(e) za evidenco računov , vsak mesec ji pošljem vse izdane račune, da še ona dela evidenco. Pošiljala mi bo QR za plačat akontacijo itd.
Letno bomo poročali kolko je blo.
Zelo enostavno vse, saj ne morem verjet da končno lahko diham z normalno obdavčitvijo + mi teče delovna doba. Win.

poweroff je izjavil:

Ne se hecat s temi zadevami. Če ti že dajo kakšen odgovor, naj ti dajo pisno. In naj bo to FURS. Meni so na FURSu enkrat po telefonu rekli eno, potem sem pa poslal še pisno vprašanje, so pa rekli povsem nasprotno.

No, če bi šlo kaj narobe, imam od njih uraden papir... v prvem primeru pa samo "po telefonu so tako rekli".


Preveč kompliciraš

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: šikan ()

DePalmo ::

HappyPills je izjavil:

... Tudi na Fursu se lahko stvari vpraša, folk se boji, da če bojo vprašal da bodo, kar kazen dobil al neki pa ni tako :).

Sem jih enkrat klical ker mi je računovodkinja narobe svetovala in sem bil napizdjen da so oni samo kontrolorji in ne dajejo informacij, da naj se obrnem kam drugam. Očitno sem potem rešitev pravilno uganil ker do sedaj še ni bilo kazni, pa je tega že dve leti.

black ice ::

To si samo naletel na osebo, ki je imela slab dan. Ali pa si imel ti slab dan in so se te hoteli čimprej znebiti. :)
««
21 / 182
»»