» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
20 / 184
»»

Miha 333 ::

Zarfot je izjavil:

HappyPills je izjavil:

Gleda se 1 leto glede na odprtje spja kokr vem.


A lahko nekdo potrdi tole?

Gleda se katerokoli 12-mesečno obdobje, se pravi na katerikoli datum leto dni nazaj.

Midway ::

Pred kratkim sem ustanovil normiran s.p. in postal atipični davčni zavezanec, ker poslujem s strankami iz EU in ne presegam letni dohodek 50k €. Ker bi si moral nabaviti kar nekaj opreme, razmišljam, da bi prostovoljno prijavil za navadnega davčnega zavezaneca. Če prav razumem, bi:
- strankam iz EU še vedno zaračunal 0% DDV (reverse charge),
- SLO strankam moral zaračunati 22% DDV in
- lahko kupoval opremo in dobil povrnjen DDV.

Lahko kdo prosim potrdi, če zgoraj napisano drži in me opomni, če sem še morda kaj izpustil.

Miha 333 ::

Midway je izjavil:

Pred kratkim sem ustanovil normiran s.p. in postal atipični davčni zavezanec, ker poslujem s strankami iz EU in ne presegam letni dohodek 50k €. Ker bi si moral nabaviti kar nekaj opreme, razmišljam, da bi prostovoljno prijavil za navadnega davčnega zavezaneca. Če prav razumem, bi:
- strankam iz EU še vedno zaračunal 0% DDV (reverse charge),
- SLO strankam moral zaračunati 22% DDV in
- lahko kupoval opremo in dobil povrnjen DDV.

Lahko kdo prosim potrdi, če zgoraj napisano drži in me opomni, če sem še morda kaj izpustil.


- Reverse charge samo, če je kupec davčni zavezanec z veljavnim ID DDV. Če ni, mu moraš praviloma zaračunati DDV.
- Če se prijaviš prostovoljno, moraš biti v sistemu najmanj 5 let.

c0dehunter ::

Pozdravljeni klapa, 2. vprašanja.

1.) V SLO nimam nobenega prometa. 70% je prihodkov iz Google Ireland (AdSense), 30% pa iz USA (Google, Apple). To pomeni da zame teh 50k limit za prestop iz malega (atipičnega) v polnega (tipičnega) DDV zavezanca ne velja?

DePalmo je izjavil:

Kar pa meni ni bilo jasno je, da meja 50.000 za atipični DDV velja samo za zaslužke v Sloveniji! Vedno sem mislil da je meja ko dosežeš te zaslužke v Sloveniji in EU, nihče mi pa ni tega povedal da za tujino to ne velja! Ker sem že tuhtal o alternativah ko bom presegel 50.000, ampak če je tole res, je tole jamajka! Itak je moj glavni dohodek iz EU.



2.) Imam polni normirani s.p.. Ne razumem sledečega. Namreč enkrat piše da na leto lahko zaslužiš 100k, drugič pa da 150k. Kaj je zdaj res?

Zavezanec lahko pri ugotavljanju davčne osnove davčnega leta upošteva normirane odhodke v višini 80 % pod naslednjimi pogoji:

- če v davčnem letu pred tem davčnim letom njegovi prihodki iz dejavnosti ne presegajo 50.000 evrov (popoldanski s.p.) ali
- če v davčnem letu pred tem davčnim letom njegovi prihodki iz dejavnost ne presegajo 100.000 evrov in je bila pri zavezancu obvezno socialno zavarovana vsaj ena oseba za polni delovni čas, neprekinjeno najmanj pet mesecev (navadni s.p.),
in ni z drugimi določbami tega člena ali zakonom drugače določeno.

Po novem normiranec v dveh zaporednih letih ne sme preseči prihodkovnega praga 300.000 evrov
Zakon o dohodnini je letos na področju normirancev uvedel tudi novost – zgornjo omejitev prihodkov, ki jih normiranec sme doseči v dveh zaporednih letih poslovanja. Gre za določbo 14. odstavka 48. člena, ki določa, da mora zavezanec, čigar povprečje prihodkov iz dejavnosti v dveh zaporednih predhodnih davčnih obdobij preseže 150.000 evrov izstopiti iz sistema normiranca. Ta pogoj zavezancu omogoča, da lahko ostane v sistemu, če ima v dveh zaporednih davčnih obdobjih skupno do 300.000 evrov prihodkov
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

Zgodovina sprememb…

user4683 ::

Ce ze imas "nenormiran" s.p., ga lahko spremenis v normiranca, ce v preteklem letu nisi presegel 100k prihodkov.

Ko enkrat imas normiranca je meja, da ostanes normiran, skupaj 300k v dveh zaporednih letih.

pero50 ::

Za vse ki niste davčni zavezanci, just in case če ne veste, meja, da postaneš davčni zavezanec je 50.000€ v zadnjih 12ih mesecih. normirani stroški so pa druga stvar in je meja 300.000€ v zadnjih dveh letih.

Dolgo časa sem mislil, da je to eno z drugim ampak ni. K sreči mi je računovodkinja po-knjižila račune in me opozorila, da mi manjka samo 2.000€ vstopa v sistem zavezanec za ddv, jaz pa sem lagano mislil izstavit še 20.000€ računov v naslednjih dveh mesecih :/

mat xxl ::

pero50 je izjavil:

Za vse ki niste davčni zavezanci, just in case če ne veste, meja, da postaneš davčni zavezanec je 50.000€ v zadnjih 12ih mesecih. normirani stroški so pa druga stvar in je meja 300.000€ v zadnjih dveh letih.

Dolgo časa sem mislil, da je to eno z drugim ampak ni. K sreči mi je računovodkinja po-knjižila račune in me opozorila, da mi manjka samo 2.000€ vstopa v sistem zavezanec za ddv, jaz pa sem lagano mislil izstavit še 20.000€ računov v naslednjih dveh mesecih :/



To sploh ne drži, davčni zavezanec si že takoj, ko registriraš normiran s.p.!

Zavezanec za DDV, pa postaneš pri 50 k eur pa še to ni nujno, če opravljaš samo oproščeno dejavnost niti takrat NE.

Za normirane stroške, si malo več preberi, to, kar ti navajaš je samo maksimum, da si še lahko normiran !

jype ::

pero50 je izjavil:

Dolgo časa sem mislil, da je to eno z drugim ampak ni. K sreči mi je računovodkinja po-knjižila račune in me opozorila, da mi manjka samo 2.000€ vstopa v sistem zavezanec za ddv, jaz pa sem lagano mislil izstavit še 20.000€ računov v naslednjih dveh mesecih :/
Zato se je pa najbolj pametno registrirati za DDV kar takoj, pa teh dilem potem ni.

c0dehunter ::

c0dehunter je izjavil:

Pozdravljeni klapa, 2. vprašanja.

1.) V SLO nimam nobenega prometa. 70% je prihodkov iz Google Ireland (AdSense), 30% pa iz USA (Google, Apple). To pomeni da zame teh 50k limit za prestop iz malega (atipičnega) v polnega (tipičnega) DDV zavezanca ne velja?

DePalmo je izjavil:

Kar pa meni ni bilo jasno je, da meja 50.000 za atipični DDV velja samo za zaslužke v Sloveniji! Vedno sem mislil da je meja ko dosežeš te zaslužke v Sloveniji in EU, nihče mi pa ni tega povedal da za tujino to ne velja! Ker sem že tuhtal o alternativah ko bom presegel 50.000, ampak če je tole res, je tole jamajka! Itak je moj glavni dohodek iz EU.


Lahko še nekdo tole pojasni prosim? Sedaj sem atipični DDV zavezanec. V SLO nimam obdavčljivega prometa, v tujini pa preko 50k. Se moram registrirati kot tipični DDV zavezanec?
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

chort ::

Tega sicer nisem nikogar spraševal, vendar sem po 5 letih prebijanja 50k še vedno le atipični DDV zavezanec. Vse prihodke imam iz EU (nič iz SLO), nihče me v vsem tem času ni opomnil, da naj kaj spremenim. Enako je pri partnerki, zato sklepam, da je ok, ne pa me jemati kot referenco. :)

c0dehunter ::

Hvala za input :) Če pa še ima kdo kak upvote/downvote na chortov odgovor, pa kar na plano.
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

black ice ::

Mislim, da chortov odgovor kar drži. Lahko pa preveriš na FURSu na 08 200 1002.

LeQuack ::

Kdaj bodo uvedli normirani d.o.o
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

opeter ::

Miha 333 je izjavil:

Zarfot je izjavil:

HappyPills je izjavil:

Gleda se 1 leto glede na odprtje spja kokr vem.


A lahko nekdo potrdi tole?

Gleda se katerokoli 12-mesečno obdobje, se pravi na katerikoli datum leto dni nazaj.


Lahko malo bolj podrobno? Recimo, da si oz. boš od 2019. januarja do 2020. decembra presegel 50.000 tisoč, potem avtomatično postaneš DDV zavezanec?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Matthew ::

LeQuack je izjavil:

Kdaj bodo uvedli normirani d.o.o


Normirani d.o.o. že obstaja.

LeQuack ::

Matthew je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Kdaj bodo uvedli normirani d.o.o


Normirani d.o.o. že obstaja.


Se pravi da ne rabiš vodit računovodstva in je pavšalen davek glede na prihodke?
Quack !

SmeskoSnezak ::

Bo mogoce moderator ali pa kdo spisal nek povzetek zadnjih postov, in jih dal na zacetek teme kot Q&A ali pa osnovne informacije o normiranih s.p.

Thc
Smeska
@ Pusti soncu v srce... @

martincek1 ::

Eno teoretično vprašanje:

Na Paypal sem 1.12. dobil $1000.
Nato sem 10.12 denar prenakazal na Slo. banko z njihovo konverzijo.

Kateri znesek se napiše na račun?
a) $1000 s konverzijo na dan 1.12
b) $1000 s konverzijo na dan prenakazila
Na račun bom itak dobil za njihovo oderuško konverzijo manjši znesek.

Meni se sicer edino smiselno zdi opcija a), ko je bil račun tudi izdan.

Zgodovina sprememb…

Miha 333 ::

martincek1 je izjavil:

Eno teoretično vprašanje:

Na Paypal sem 1.12. dobil $1000.
Nato sem 10.12 denar prenakazal na Slo. banko z njihovo konverzijo.

Kateri znesek se napiše na račun?
a) $1000 s konverzijo na dan 1.12
b) $1000 s konverzijo na dan prenakazila
Na račun bom itak dobil za njihovo oderuško konverzijo manjši znesek.

Meni se sicer edino smiselno zdi opcija a), ko je bil račun tudi izdan.


Po računovodskih pravilih, če si dobil 1000 USD, se na račun napiše 1000 USD. Dopiše se referenčni tečaj ECB na dan izdaje računa in pretvorjeni znesek po tem tečaju. To je tudi osnova za knjiženje oz. prihodek. Razlika ob dejanski konverziji se knjiži kot prihodek oz. odhodek na konto za pozitivne oz. negativne tečajne razlike. Oz. če si normiranec, se samo upošteva morebiten prihodek od tega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

jype ::

LeQuack je izjavil:

Kdaj bodo uvedli normirani d.o.o
Je že.

LeQuack je izjavil:

Se pravi da ne rabiš vodit računovodstva in je pavšalen davek glede na prihodke?
Drži.

opeter je izjavil:

Lahko malo bolj podrobno? Recimo, da si oz. boš od 2019. januarja do 2020. decembra presegel 50.000 tisoč, potem avtomatično postaneš DDV zavezanec?
Drži.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

c0dehunter ::

jype je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Se pravi da ne rabiš vodit računovodstva in je pavšalen davek glede na prihodke?
Drži.


Velja pa enako pravilo kot pri navadnem d.o.o - ko si boš dobiček izplačal iz normiranega d.o.o. na svoj osebni račun, boš plačal 25% davka.
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

poweroff ::

Hitro vprašanje (ja, lahko bi si sam pogledal, ampak raje vprašam): dejanski (tim. efektivni) davek je pri normalnem normiranem s.p.ju 6,5%?

Se pravi, če sedajle naredim posel vreden 100 EUR, plačam državi 6,5 EUR, ostane mi 93,5 EUR (ob predpostavki, da sem ZPIZ in ZZZS prispevke že plačal)?
sudo poweroff

Okapi ::

:)) Za Dansko ne vem, ampak finančna logika ti malo šepa.
Lahko bi tudi rekel, da ti ostane 100 evrov, davek, kolikor ga pač je, pa plačaš iz istega vira kot socialne prispevke.

Vazelin ::

Zakaj vse računalniške firme ne ponujajo dela na ta način, preko normiranega SP? Pa to je trenutno naravnost idealno. Kaj češ lepšega kot da si 25letnik, da dobiš nekaj stotakov več namesto večjo penzijo čez 40 let. Sem bral en članek kjer, kolega od jypa joka, kako niso konkurenčni firmam, ki furajo normirance. Zakaj še oni ne ponudijo tega normirancem in se raje smilijo sami sebi medtem ko izgubljajo hud kader? :))
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

Okapi ::

Več razlogov. En je, da se tega ne sme kar povprek početi. Če hočeš imeti ljudi, ki delajo v tvoji firmi, od 9. do 5., na tvoji opremi, potem po zakonu ne smeš imeti tam espejev dlje kot krajši čas.

Druga stvar je, da espe lahko od danes na jutri gre, brez odpovednega roka.

Vazelin ::

Druga stvar je, da espe lahko od danes na jutri gre, brez odpovednega roka.

Do 2 meseca pa redno zaposleni, s tem da se vsakemu ki piči drugam popolnoma je*e za obstoječo firmo in od takega nimaš kaj pričakovat ;)
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

MadMicka ::

Matthai, državi plačaš 4 EUR, 20% davka od prihodkov, zmanjšanih za 80%.

Zarfot ::

poweroff je izjavil:

Hitro vprašanje (ja, lahko bi si sam pogledal, ampak raje vprašam): dejanski (tim. efektivni) davek je pri normalnem normiranem s.p.ju 6,5%?

Se pravi, če sedajle naredim posel vreden 100 EUR, plačam državi 6,5 EUR, ostane mi 93,5 EUR (ob predpostavki, da sem ZPIZ in ZZZS prispevke že plačal)?


Kje si dobil 6,5%? Normiran s.p. plačuje 4%.

BigWhale ::

Zarfot je izjavil:

poweroff je izjavil:

Hitro vprašanje (ja, lahko bi si sam pogledal, ampak raje vprašam): dejanski (tim. efektivni) davek je pri normalnem normiranem s.p.ju 6,5%?

Se pravi, če sedajle naredim posel vreden 100 EUR, plačam državi 6,5 EUR, ostane mi 93,5 EUR (ob predpostavki, da sem ZPIZ in ZZZS prispevke že plačal)?


Kje si dobil 6,5%? Normiran s.p. plačuje 4%.


Efektivni davek je tisto, ko upostevas VSE davke, ki jih posameznik placa. Se pravi, davek na dobicek + dohodnina + vsi drugi davki + vse reci, ki se ne imenujejo davki ampak se jim rece prispevki + ddv.

Okapi ::

Je pa res, da se pri normiranih espejih tega ne da vnaprej natančno izračunati, ker prispevki niso natančno vezani na prihodke, ampak so minimalni prispevki takšni, kot bi bili pri 60% povprečne plače, oziroma pri 1009 evrov bruto na mesec.

Če imaš 80% normiranih stroškov, je treba imeti dobrih 60.000 evrov letnih prihodkov, da prideš do te "mninimalne" espejevske "plače". Če je prihodkov manj, je dejanski (preračunani) odstotek prispevkov višji od tistih 38%, kolikor se sicer plača prispevkov od bruto bruto plače.

tony1 ::

Pojasni na dolgo in široko, kaj si sploh hotel povedati.

Normiranec plača v enem letu cca. 12 x 380 EUR prispevkov in 4% davka.

To je valda manj od 38%?

Okapi ::

Prispevki so načeloma 38% od bruto plače. Bruto "plača" normiranega espeja je 20% prihodkov. Ostalo so stroški. Ampak prispevki so enaki do 60.000 prihodkov. Če zaslužiš manj, plačaš relativno več prispevkov. V glavnem, ne moreš vnaprej preracunati odstotka.

MadMicka ::

Okapi, kaj sedaj nekaj bluziš in se vlečeš ven. Človek je čisto korektno vprašal. Če že ima pokrite prispevke iz enega posla in potem z drugim poslom zasluži 100 EUR, koliko od tega drugega posla plača državi. Odgovor je 4 EUR, to bi mu moral povedati že v prvem postu, ne rabiš sedaj pametovati.

BigWhale ::

Matthai je sicer spraseval za efektivno obdavcitev. Efektivno obdavcitev se vedno izracuna glede na posameznika. 4% je pa davka na dobicek.

Efektivna obdavcitev je nekaj drugega kot normirana dohodnina.

poweroff ::

Okapi je izjavil:

:)) Za Dansko ne vem, ampak finančna logika ti malo šepa.
Lahko bi tudi rekel, da ti ostane 100 evrov, davek, kolikor ga pač je, pa plačaš iz istega vira kot socialne prispevke.

Danska? (Denmark)?

Kaj si hotel povedati?

Zarfot je izjavil:

poweroff je izjavil:

Hitro vprašanje (ja, lahko bi si sam pogledal, ampak raje vprašam): dejanski (tim. efektivni) davek je pri normalnem normiranem s.p.ju 6,5%?

Se pravi, če sedajle naredim posel vreden 100 EUR, plačam državi 6,5 EUR, ostane mi 93,5 EUR (ob predpostavki, da sem ZPIZ in ZZZS prispevke že plačal)?


Kje si dobil 6,5%? Normiran s.p. plačuje 4%.

Ja, včasih je bil ta delež 6,5%. Hvala za odgovore.

Mogoče je izraz "efektivni davek" res napačen, pač, hotel sem povedati (vprašati) tole:

tony1 je izjavil:

Normiranec plača v enem letu cca. 12 x 380 EUR prispevkov in 4% davka.


To je to, kar me je zanimalo. Včasih je bil pa ta odstotek malce drugačen.
sudo poweroff

CoreySteel ::

BigWhale je izjavil:

Matthai je sicer spraseval za efektivno obdavcitev. Efektivno obdavcitev se vedno izracuna glede na posameznika. 4% je pa davka na dobicek.

Efektivna obdavcitev je nekaj drugega kot normirana dohodnina.

Sorry ampak ti si zakompliciral, če je OP rekel, da je že plačal vse prispevke. Torej so ga zanimali samo teli 4%.
Twitter: @CoreySteel_

St235 ::

poweroff je izjavil:

Okapi je izjavil:

:)) Za Dansko ne vem, ampak finančna logika ti malo šepa.
Lahko bi tudi rekel, da ti ostane 100 evrov, davek, kolikor ga pač je, pa plačaš iz istega vira kot socialne prispevke.

Danska? (Denmark)?

Kaj si hotel povedati?

Zarfot je izjavil:

poweroff je izjavil:

Hitro vprašanje (ja, lahko bi si sam pogledal, ampak raje vprašam): dejanski (tim. efektivni) davek je pri normalnem normiranem s.p.ju 6,5%?

Se pravi, če sedajle naredim posel vreden 100 EUR, plačam državi 6,5 EUR, ostane mi 93,5 EUR (ob predpostavki, da sem ZPIZ in ZZZS prispevke že plačal)?


Kje si dobil 6,5%? Normiran s.p. plačuje 4%.

Ja, včasih je bil ta delež 6,5%. Hvala za odgovore.

Mogoče je izraz "efektivni davek" res napačen, pač, hotel sem povedati (vprašati) tole:

tony1 je izjavil:

Normiranec plača v enem letu cca. 12 x 380 EUR prispevkov in 4% davka.


To je to, kar me je zanimalo. Včasih je bil pa ta odstotek malce drugačen.


Mislim da se odstotek kot tak ni nic spreminjal od kar so izlocili normirane s.p. iz sistema dohodnine. Ker svoj cas se je na primer priznalo samo 10% normiranih stroskov ostalo je slo pa v dohodnino.

OrkAA ::

poweroff je izjavil:


tony1 je izjavil:

Normiranec plača v enem letu cca. 12 x 380 EUR prispevkov in 4% davka.


To je to, kar me je zanimalo. Včasih je bil pa ta odstotek malce drugačen.


Ampak to je spet poenostavitev. Toliko normiranec placa prvo leto. Ce imas prihodke kolikor toliko blizu zgornje meje (100k), prispevki v roku 2-3 let pridejo zelo blizu jurja na mesec.

Po mojih izkusnjah je efektivna obdavcitev (skupaj s prispevki in ostalimi stroski) tam med 15-20%.

Se pa celotna racunica podre, ce zbolis. Ali pa ce ti dopust pomeni izpad dohodka.

klemenSLO ::

OrkAA je izjavil:

poweroff je izjavil:


tony1 je izjavil:

Normiranec plača v enem letu cca. 12 x 380 EUR prispevkov in 4% davka.


To je to, kar me je zanimalo. Včasih je bil pa ta odstotek malce drugačen.


Ampak to je spet poenostavitev. Toliko normiranec placa prvo leto. Ce imas prihodke kolikor toliko blizu zgornje meje (100k), prispevki v roku 2-3 let pridejo zelo blizu jurja na mesec.

Po mojih izkusnjah je efektivna obdavcitev (skupaj s prispevki in ostalimi stroski) tam med 15-20%.

Se pa celotna racunica podre, ce zbolis. Ali pa ce ti dopust pomeni izpad dohodka.


Kako pa to kej pokrivate, oziroma imate urejeno če bi se zgodilo?
Žena ma SP pa je ravno uzela od Merkurja za 14€/mesec zavarovanje bolniške odsotnosti. tu dobiš maksimalno 24 mesečnih rent po 500€. Zavarovanje se sklene za 3 leta.... To je recmo če pade pa si zlomi nogo roko.... in da 3 mesce ne more delat... tok da je csaj nekaj pokrito.
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

tony1 ::

St235 je izjavil:

poweroff je izjavil:

Okapi je izjavil:

:)) Za Dansko ne vem, ampak finančna logika ti malo šepa.
Lahko bi tudi rekel, da ti ostane 100 evrov, davek, kolikor ga pač je, pa plačaš iz istega vira kot socialne prispevke.

Danska? (Denmark)?

Kaj si hotel povedati?

Zarfot je izjavil:

poweroff je izjavil:

Hitro vprašanje (ja, lahko bi si sam pogledal, ampak raje vprašam): dejanski (tim. efektivni) davek je pri normalnem normiranem s.p.ju 6,5%?

Se pravi, če sedajle naredim posel vreden 100 EUR, plačam državi 6,5 EUR, ostane mi 93,5 EUR (ob predpostavki, da sem ZPIZ in ZZZS prispevke že plačal)?


Kje si dobil 6,5%? Normiran s.p. plačuje 4%.

Ja, včasih je bil ta delež 6,5%. Hvala za odgovore.

Mogoče je izraz "efektivni davek" res napačen, pač, hotel sem povedati (vprašati) tole:

tony1 je izjavil:

Normiranec plača v enem letu cca. 12 x 380 EUR prispevkov in 4% davka.


To je to, kar me je zanimalo. Včasih je bil pa ta odstotek malce drugačen.


Mislim da se odstotek kot tak ni nic spreminjal od kar so izlocili normirane s.p. iz sistema dohodnine. Ker svoj cas se je na primer priznalo samo 10% normiranih stroskov ostalo je slo pa v dohodnino.


Seveda se je s konfliktnimi ljudmi težko pogovarjati, in zaradi enega forumskega kričača niti slučajno ne bom šel srfat podatkov, ampak odkar se dohodnina normiranega s.p.ja plačuje kot cedularni davek, se je ta procent menda spremenil iz na 4% šele nekje leta 2014. Šlo se je za to, da se je najprej priznalo 70% nato pa 80% normiranih stroškov.

Vse skupaj pa ni bistveno.

OrkAA je izjavil:

poweroff je izjavil:


tony1 je izjavil:

Normiranec plača v enem letu cca. 12 x 380 EUR prispevkov in 4% davka.


To je to, kar me je zanimalo. Včasih je bil pa ta odstotek malce drugačen.


Ampak to je spet poenostavitev. Toliko normiranec placa prvo leto. Ce imas prihodke kolikor toliko blizu zgornje meje (100k), prispevki v roku 2-3 let pridejo zelo blizu jurja na mesec.


Pred časom je nekdo navajal podatke o številu normiranih s.p.jev s 50k+ letnega prihodka in število takšnih je bilo nekaj deset; skratka dovolj malo, da jih lahko za namen izvirnega vprašanja zanemarimo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

St235 ::

tony1 je izjavil:

St235 je izjavil:

poweroff je izjavil:

Okapi je izjavil:

:)) Za Dansko ne vem, ampak finančna logika ti malo šepa.
Lahko bi tudi rekel, da ti ostane 100 evrov, davek, kolikor ga pač je, pa plačaš iz istega vira kot socialne prispevke.

Danska? (Denmark)?

Kaj si hotel povedati?

Zarfot je izjavil:

poweroff je izjavil:

Hitro vprašanje (ja, lahko bi si sam pogledal, ampak raje vprašam): dejanski (tim. efektivni) davek je pri normalnem normiranem s.p.ju 6,5%?

Se pravi, če sedajle naredim posel vreden 100 EUR, plačam državi 6,5 EUR, ostane mi 93,5 EUR (ob predpostavki, da sem ZPIZ in ZZZS prispevke že plačal)?


Kje si dobil 6,5%? Normiran s.p. plačuje 4%.

Ja, včasih je bil ta delež 6,5%. Hvala za odgovore.

Mogoče je izraz "efektivni davek" res napačen, pač, hotel sem povedati (vprašati) tole:

tony1 je izjavil:

Normiranec plača v enem letu cca. 12 x 380 EUR prispevkov in 4% davka.


To je to, kar me je zanimalo. Včasih je bil pa ta odstotek malce drugačen.


Mislim da se odstotek kot tak ni nic spreminjal od kar so izlocili normirane s.p. iz sistema dohodnine. Ker svoj cas se je na primer priznalo samo 10% normiranih stroskov ostalo je slo pa v dohodnino.


Seveda se je s konfliktnimi ljudmi težko pogovarjati, in zaradi enega forumskega kričača niti slučajno ne bom šel srfat podatkov, ampak odkar se dohodnina normiranega s.p.ja plačuje kot cedularni davek, se je ta procent menda spremenil iz na 4% šele nekje leta 2014. Šlo se je za to, da se je najprej priznalo 70% nato pa 80% normiranih stroškov.

Vse skupaj pa ni bistveno.


O cem to bluzis? Ker si prelen da bi dejansko pogledal, sem jaz konflikten?

Drugace pa ja, sem pogledal in je bila sprememba 2015.

tony1 ::

Ni se mi dalo pogledati, ker nisem pravnik in to ni pravna debata.

Matko ::

predlog:
uskladite se, ali je debata za "redni" ali "popoldanski" normirani s.p.

poweroff ::

Za "popoldanski" normirani.

P. S. Še vedno me zanima kaj je z Dansko?
sudo poweroff

poweroff ::

Podatki o poslovnih subjektih so seveda javni, razlog za to je med drugim tudi varnost pravnega prometa. Lahko se odločiš zgolj za neobjavo e-maila in telefonske številke. Sedež je javen (problem, če je to tvoj domači naslov), davčna številka pa tudi (ki je hkrati tudi tvoja osebna davčna).

Če te skrbi zasebnost, se moraš odločiti za drug tip podjetja oz. poslovanja (npr. podjemna pogodba,...).
sudo poweroff

tony1 ::

Ja, lahko se vidi tip dejavnosti, prihodki pa verjetno ne. Poglej si vse javne podatke njegovega s.p.ja, pa boš videl.

Detajle okrog osebnega in poslovnega računa (če sta še vedno nujna oba posebej ali ne) sem že pozabil, poglej na netu. Pred leti smo še lahko mutili tako, da smo imeli 2 osebna računa (za drugega si poslal dopis na DURS, da ga uporabljaš za svoj s.p.) zaradi nižjih stroškov, nato pa je NLB izumil osebno-poslovni račun, ki je omogočal oboje (bil je tipa T, tako da je bil viden tudi AJPESu) obenem pa je ustrezal predpisu banke o tipu računa za s.p.je in je bil precej ugoden. Preveri, kako je danes...

Sicer pa 80k eur ni nič posebnega, in se glede tega ne sekiraj, toliko naredi prometa sosed, ki mizari, en drug, ki štavfa avte pa 2x toliko. In vsak gotovo kaj dobi plačano še na roke...

McHusch ::

poweroff je izjavil:

Podatki o poslovnih subjektih so seveda javni, razlog za to je med drugim tudi varnost pravnega prometa. Lahko se odločiš zgolj za neobjavo e-maila in telefonske številke. Sedež je javen (problem, če je to tvoj domači naslov), davčna številka pa tudi (ki je hkrati tudi tvoja osebna davčna).

Če te skrbi zasebnost, se moraš odločiti za drug tip podjetja oz. poslovanja (npr. podjemna pogodba,...).


A obstaja kakšen pametni razlog, da ima s.p. isto davčno številko kakor fizična oseba? Oziroma drugače -> ali lahko po zaprtju s.p-ja od FURS-a zahtevaš, da ti dodelijo novo davčno številko kot fizični osebi? :-)

Ker vsi ostali podatki od s.p.-ja, ki so javni, niso nujno enaki kot tvoji osebni, denimo sedež, bančni račun ... Davčne pa ne moreš imeti druge. Zakaj?

Furbo ::

A obstaja kak pameten razlog, zakaj bi bil to problem? Po tem, ko imaš nekaj časa s.p. jo vsaj veš na pamet. :)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

chort ::

McHusch je izjavil:


A obstaja kakšen pametni razlog, da ima s.p. isto davčno številko kakor fizična oseba? Oziroma drugače -> ali lahko po zaprtju s.p-ja od FURS-a zahtevaš, da ti dodelijo novo davčno številko kot fizični osebi? :-)

Ker vsi ostali podatki od s.p.-ja, ki so javni, niso nujno enaki kot tvoji osebni, denimo sedež, bančni račun ... Davčne pa ne moreš imeti druge. Zakaj?

Obstaja, ker si kot s. p. fizična (ne pravna) oseba z dejavnostjo. DŠ tako označuje tebe lično i personalno ;)

McHusch ::

Furbo je izjavil:

A obstaja kak pameten razlog, zakaj bi bil to problem? Po tem, ko imaš nekaj časa s.p. jo vsaj veš na pamet. :)


Da - davčna številka je osebni podatek. Na kakšni zavarovalnici ali mobilnem operaterju lahko prek telefona samo s poznavanjem davčne številke prepričaš svetovalca, da si to res ti, in dosežeš kakšne spremembe.
««
20 / 184
»»