» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
19 / 182
»»

XLapse ::

WhiteAngel je izjavil:

XLapse je izjavil:

WhiteAngel je izjavil:

XLapse je izjavil:

in če presežem 50k , sem pol navaden zavezanec in kaj to pomeni?


Da boš tudi strankam iz Slovenije izstavljal račune z vključenim DDV.

stranke iz slovenije nimam. UK in ZDA. 70% UK, 30% ZDA

Kar me zanima, da skrajšamo vse je to.

Imam 70.000€ v enem letu,

To je 2.800€ davka.
Če sem DDV zavezanec. Je moj neto še vedno 67.200, al kaj manj al kaj ma to veze v praksi?


Mešaš dohodnino in DDV. 2800€ bo dohodnina po normirani davčni stopnji za davčno osnovo 70.000€ (ta ne vključuje DDV) in se plača 1x letno. Obračun DDV-ja se dela mesečno oz. na tri mesece in ti ga enkrat država vrne, drugič ga moraš doplačati - odvisno od toka.


Ja pa točno to me zanima, kaj s stem DDV-jem. Ga morem plačat? Torej še 22% ? Doplačat v kakem primeru? Država vrne, what? Od kakega toka? To če mi malo bolje razložiš. Zgoraj mi je napisal da če sem atipičen, se ne bo poznalo na financah, če pa sem navaden zavezanec pa zgleda da se bo?
alien technology

St235 ::

Poznalo se ne bo tebi, se bo pa tvojemu naročniku v UK, ker bo moral plačat DDV. Pri atipičnih davčnih zavezancih velja obrnjena davčna obveznost, kar pomeni, da mora plačat in odvest DDV naročnik. Za ZDA to nima veze, ker so izven EU.

Precej po kmečko razloženo:
https://neda.si/blog/mali-davcni-zaveza...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

XLapse ::

Hvala Lakotnik29 razumem, torej je točno tako komplicirano kot sem govoril in tisti razni da kompliciram očitno ne brezveze

imam rešitev. Pazim da ne gre čez 50.000EUR na leto, kar se da naredit in se zadovoljim z max 50k na leto, kar bo več kot preveč glede na to da je samo 4% davka. Bom v tej smeri probal, ker mislim da moj distributer ne misli plačevat nobenega ddv-ja in to bodo sami problemi.

Še to, UK zapušča EU, bo to še vedno veljalo v bodočnosti?
alien technology

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: XLapse ()

St235 ::

imam rešitev. Pazim da ne gre čez 50.000EUR na leto, kar se da naredit in se zadovoljim z max 50k na leto, kar bo več kot preveč glede na to da je samo 4% davka. Bom v tej smeri probal, ker mislim da moj distributer ne misli plačevat nobenega ddv-ja in to bodo sami problemi.


Atipični davčni zavezanec si ne glede na letni promet, tako da celoten koncept normiranca odpade, če naročnik ni pripravljen plačat DDV.

Še to, UK zapušča EU, bo to še vedno veljalo v bodočnosti?

tole ti bo znala pa edino kaka vedeževalka odgovorit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

XLapse ::

St235 je izjavil:


Atipični davčni zavezanec si ne glede na letni promet, tako da celoten koncept normiranca odpade, če naročnik ni pripravljen plačat DDV.


Pa ga imamo. Block. Pa sem vedel jaz da to ne bo šlo na normiranca itak...

Ja tako je to da je distributer samo posrednik, za njimi pa je naprimer spotify in apple in če misliš da bodo oni komu plačevali DDV lol, malo morgen. Torej smo ugotovili da se sploh ne da, ti Lakotnik pa hvala bogu zate
alien technology

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: XLapse ()

St235 ::

Zakaj točno pa ne bi plačevali DDV? Pravnik osebam pogosto to ne igra bistvene vloge, tako, da ne škodi vprašat.

XLapse ::

St235 je izjavil:

Zakaj točno pa ne bi plačevali DDV? Pravnik osebam pogosto to ne igra bistvene vloge, tako, da ne škodi vprašat.

to je pač komplicirana pogodba. Ti si za njih 'contractor' ... In vem vnaprej da ne bo šlo. Ker dejansko mi ne izplačuje Angleška firma, ampak vse možno, recimo Norveška, Apple itak ZDA, Spotify recimo Švedska.. To je ena velika zmeda.

Sem siguren da to se ne da naredit.

DDV pa nimajo sploh iz kje izplačat, saj denar kateri mi ga nakažejo, ni njihov ampak od Appla naprimer. Oni so posrednik.
alien technology

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: XLapse ()

tony1 ::

Po mojem pa delaš iz muhe slona, in je vsakemu zavezancu za DDV jasno, da mora plačati tudi DDV.

Mavrik ::

Vsaka EU firma, zavezana za DDV, bo znala kako pohandlati DDV reverse charge.

Daj nehi bluzit pa najami računovodjo da ti razloži stvari za tvoj primer.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

XLapse ::

bom šel do računovdkinje, ampak samo še to :



To sem pisal davnega 2017 ko sem še ugotavljal sploh kako rešit kaj.. In vidite da niso tax deducted.

Ok, jim bom pisal in postal odgovor, ker sem siguren da to ne gre! Da mi bo Apple plačeval DDV ali pa oni, malo morgen! Nimate pojma! Lakotnik je ugotovil da to ne bo šlo. Bom se pa pozanimal vseeno.
alien technology

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: XLapse ()

BigWhale ::

Napisali so ti tocno to kar ti tukaj na forumu ljudje razlagajo. FFS, daj ze nehaj bluzit. DDV se v EU obracunava ze skor 30 let, ti pa zdej nakladas, da eni ne bodo hotl delat enih stvari, stvari za katere sploh ne ves tocno kaj so. :)

XLapse ::

BigWhale je izjavil:

Napisali so ti tocno to kar ti tukaj na forumu ljudje razlagajo. FFS, daj ze nehaj bluzit. DDV se v EU obracunava ze skor 30 let, ti pa zdej nakladas, da eni ne bodo hotl delat enih stvari, stvari za katere sploh ne ves tocno kaj so. :)


Do zdej ga niso plačali, zdej na mojo zahtevo pa bodo plačali.. Najbolj da jim pišem ampak dokler recimo da mi napišejo da se da, do takrat bom verjel da se ne da. Ok ne bom več nakladal, bom probal uredit pa bom šel do računovodkinje c u (ne da se to)
alien technology

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: XLapse ()

Okapi ::

LOL, na tvojo zahtevo jim ni treba čisto nič delati, in tebe tudi čisto nič ne briga, kaj oni počnejo. Če ne obračunavajo DDV, je to njihov problem, ne tvoj.
Ti moraš samo njihovo številko DDV imeti, da jo napišeš na račun in da lahko to poslovanje prijaviš FURSU, vsak mesec posebej, v rekapitulacijskem poročilu.

Če tvoje stranke niso zavezanci za DDV v njihovih (EU) državah, postane pa malo bolj zapleteno. Potem pa ti do 35.000 evrov na leto (za posamezno državo) ni treba obračunavati DDV, nad 35.000 evrov letnega prometa moraš pa stranki zaračunati DDV (po njihovi stopnji) in ga tudi plačati.

XLapse ::

Okapi je izjavil:

LOL, na tvojo zahtevo jim ni treba čisto nič delati, in tebe tudi čisto nič ne briga, kaj oni počnejo. Če ne obračunavajo DDV, je to njihov problem, ne tvoj.
Ti moraš samo njihovo številko DDV imeti, da jo napišeš na račun in da lahko to poslovanje prijaviš FURSU, vsak mesec posebej, v rekapitulacijskem poročilu.



če sem atipični zavezanec morajo plačat DDV, nisi bral?
alien technology

Okapi ::

Ampak če ga ne, to ni tvoj problem. Tebe nič ne briga, kaj oni počnejo. Kazen bodo oni plačali, ne ti.

St235 ::

XLapse je izjavil:

Okapi je izjavil:

LOL, na tvojo zahtevo jim ni treba čisto nič delati, in tebe tudi čisto nič ne briga, kaj oni počnejo. Če ne obračunavajo DDV, je to njihov problem, ne tvoj.
Ti moraš samo njihovo številko DDV imeti, da jo napišeš na račun in da lahko to poslovanje prijaviš FURSU, vsak mesec posebej, v rekapitulacijskem poročilu.



če sem atipični zavezanec morajo plačat DDV, nisi bral?


kar ti hoče okapi povedat je, da je to potem njihov problem in ne tvoj.
Ti napišeš rekapitulacijsko poročilo, noter navedeš zneske in njihov ID za DDV oziroma VAT, potem FURS obvesti njihovo državo, da so dolžni plačat davek in lokalni davčni urad to potem preverja, če je plačano.

Bo pa tvoj problem, če ti bodo zaradi tega odpovedali sodelovanje.

Okapi je izjavil:

Ampak če ga ne, to ni tvoj problem. Tebe nič ne briga, kaj oni počnejo. Kazen bodo oni plačali, ne ti.


Če mu bodo zaradi tega odpovedali sodelovanje, boš pa ti prevzel odgovornost?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

BigWhale ::

St235 je izjavil:


Okapi je izjavil:

Ampak če ga ne, to ni tvoj problem. Tebe nič ne briga, kaj oni počnejo. Kazen bodo oni plačali, ne ti.


Če mu bodo zaradi tega odpovedali sodelovanje, boš pa ti prevzel odgovornost?


A zato, ker je sel na forum sprasevati za nasvete, namesto v kak racunovodski servis, bo kr forum odgovoren? :) Dej, no ...

Ce pa dela s taksnimi salabajzerji, da zaradi DDVja odpovedujejo sodelovanje pol nej pa poisce druge mal manj salabajzerske stranke.

St235 ::

Sam vprašam, ker tako veselo trobi, da to ni njegov problem. Ne vem pa zakaj naj bi bil forum odgovoren. bi blo lepo videt, da bi naš wanna be poštar enkrat stal za nasveti, ki jih deli.

Da so šalabajzerji je pa več kot očitno, če s Shintarotom sodelujejo.

BigWhale ::

XLapse je izjavil:

Do zdej ga niso plačali, zdej na mojo zahtevo pa bodo plačali.. Najbolj da jim pišem ampak dokler recimo da mi napišejo da se da, do takrat bom verjel da se ne da. Ok ne bom več nakladal, bom probal uredit pa bom šel do računovodkinje c u (ne da se to)


Nekaj povsem normalnega je, da stranko obvestis o tem, da bos moral postati zavezanec za DDV in da bo posledicno na racunu se DDV zraven. Ce si oni tgega ne bodo mogli odbijati je to njihov problem. Ce bos zarad tega za njih predrag se bos pa moral sam odlocit kaj bos naredil. Al bos poiskal mal manj revno stranko al bos pa pozrl tisti DDV in spustil ceno.

XLapse ::

imajo kakih 500.000 strank če ne več... In so šalabajzerji veliki ja, da vi ste tako trdi v glavo da ne razumete kaj je to posrednik in da pri tem poslu tega ni ker so plačniki naprimer spotify apple tidal amazon in tako dalje... Ni to neka vsakdanja stvar.

evo primer ZDA distributerja (so oni tudi šalabajzerji s 1.000.000 uporabniki in ni šans da ti sploh sprejmejo komade, morejo bit zelo dobri da ti sploh sprejmejo)



IN VI MISLITE DA BODO ONI PLAČEVALI DDV, A DENAR OD APPLE INC ZDA. HA HA HA HA HA HA. - Pa to govorim za UK isto samo sm prilepil za primer ZDA distrota.
alien technology

Okapi ::

Bolj je problem, ker tebi očitno ni nič jasno.
Recimo, služiš z reklamami AdSense. V EU to izplačuje Google Ireland. Njihova davčna številka je IE6388047V, in obračunavajo DDV, kot je treba, ti jim izstavljaš račune, kjer DDV ni obračunan (ker ga oni plačajo), poslovanje prijavljaš v rekapitulacijskem poročilu. Nobenega problema, vse po pravilih.

Sem prepričan, da enako velja za vsa velika podjetja. Če je plačnik registriran v EU, dobro ve, kako je treba obračunavati DDV. Če plačnik ni v EU, je pa tako ali tako preprosto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

XLapse ::

Bom jim pisal, bo pa zguba časa ker ne gre to tako pri temu. Velike firme zdej tko, to je velika firma ampak ne zdej tako velika. Velika firma gor dol, denar katerega mi izplačajo, niso oni ustvarili ali bili moja stranka, oni so posredovali moje skladbe naprej v zameno za plačilo in meni pa v zameno dajo denar katerega dobijo od raznih spotify amazon itd. ... Po kaki logiki bodo oni sploh kaj plačevali, če niso moja stranka, samo posrednik, jaz njim nisem nobene storitve ali blaga predal. Meni v praksi plača Apple, Amazon, Google in tako dalje.. NJIH PA POZABI sploh kontaktirat za te zadeve. Sploh se ne da nič izdat brez posrednikov itak.

Če recimo da te sprejme apple direktno, pol bi šlo, ampak moreš izpolnjevat neke pogoje, imet US Tax ID in plačilo je zamaknjeno daleč.

Jaz nimam kaj cukat za rokav nobenega tukaj, namreč to konc koncev ni ne storitev ne blago, nič od takih stvari. Jaz mislim da to ne bo šlo. Bomo vidli čez nekaj dni
alien technology

jest10 ::

Torej ti plačuj ddv in problemi bodo izginili.

XLapse ::

jest10 je izjavil:

Torej ti plačuj ddv in problemi bodo izginili.

nevem če se pol sploh več splača? pol mislim da postane podobno kot zdej obdavčitev. Ne rešim nič. Akontacija+ddv , računovodski ker ne bom mogel sam to in sm na istem.

Sedaj DDVja ni. Pa lahko grem na 200k na leto.
alien technology

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: XLapse ()

BigWhale ::

XLapse je izjavil:

IN VI MISLITE DA BODO ONI PLAČEVALI DDV, A DENAR OD APPLE INC ZDA. HA HA HA HA HA HA. - Pa to govorim za UK isto samo sm prilepil za primer ZDA distrota.


Dejmo tle zakljucit precej enostavno, da v bistvu pojma nimas kaj govoris. :)

DePalmo ::

Aha, sedaj je malce bolj jasno zakaj se gre. Naj ti probam razložit, mogoče ti bo potem kaj bolj jasno.

Ker ti očitno plačuje Amazon, Spotify itd., vedi da to niso majhne firme in imajo VAT/DDV bolj naštudiran kot ti. Če do sedaj njim nisi posredoval DDV ID/številke, zate niso trgali in plačevali davka. Ker pa jo sedaj boš, ga pa bojo trgali. To pomeni da ne bojo plačevali iz svojega žepa, ampak bojo od tvojega zaslužka odbili davek, plačali davek zate in ti nakazali preostalo.

Naprimer:
zaslužil si 100.000 EUR
Spotify oz. druga EU firma bo plačala zate 22% davka, torej 22.000 EUR
ti dobiš 78.000 EUR

Prej oz. sedaj ko jim še nisi posredoval DDV ID, si dobil 100.000 EUR, po novem boš dobil "samo" 78.000 EUR.

Sedaj kaj bolj jasno?


Kar pa meni ni bilo jasno je, da meja 50.000 za atipični DDV velja samo za zaslužke v Sloveniji! Vedno sem mislil da je meja ko dosežeš te zaslužke v Sloveniji in EU, nihče mi pa ni tega povedal da za tujino to ne velja! Ker sem že tuhtal o alternativah ko bom presegel 50.000, ampak če je tole res, je tole jamajka! Itak je moj glavni dohodek iz EU.

Imam pa tudi samo eno informativno vprašanje (to pomeni da ne rabim citatov zakona, ampak kmečki odgovor). Kako to da prihodki izven EU niso obdavčeni? Torej če bi jaz dobil stranko iz USA ali Kanade in bi zaslužil naprimer 100.000 EUR na leto, bi plačeval samo prispevke in nič drugega? Nobene akontacije dohodnine? (naj omenim da imam normirani s.p. in sem atipični DDV zavezanec)
Nekako mi ne gre v račun da se država odpove tem davkom ...

Miha 333 ::

DePalmo je izjavil:


Imam pa tudi samo eno informativno vprašanje (to pomeni da ne rabim citatov zakona, ampak kmečki odgovor). Kako to da prihodki izven EU niso obdavčeni? Torej če bi jaz dobil stranko iz USA ali Kanade in bi zaslužil naprimer 100.000 EUR na leto, bi plačeval samo prispevke in nič drugega? Nobene akontacije dohodnine? (naj omenim da imam normirani s.p. in sem atipični DDV zavezanec)
Nekako mi ne gre v račun da se država odpove tem davkom ...

Kje si to prebral? Seveda so vsi dohodki obdavčeni. Edino DDV-ja so dohodki iz tujine praviloma oproščeni.

St235 ::

DePalmo je izjavil:

Aha, sedaj je malce bolj jasno zakaj se gre. Naj ti probam razložit, mogoče ti bo potem kaj bolj jasno.

Ker ti očitno plačuje Amazon, Spotify itd., vedi da to niso majhne firme in imajo VAT/DDV bolj naštudiran kot ti. Če do sedaj njim nisi posredoval DDV ID/številke, zate niso trgali in plačevali davka. Ker pa jo sedaj boš, ga pa bojo trgali. To pomeni da ne bojo plačevali iz svojega žepa, ampak bojo od tvojega zaslužka odbili davek, plačali davek zate in ti nakazali preostalo.

Naprimer:
zaslužil si 100.000 EUR
Spotify oz. druga EU firma bo plačala zate 22% davka, torej 22.000 EUR
ti dobiš 78.000 EUR

Prej oz. sedaj ko jim še nisi posredoval DDV ID, si dobil 100.000 EUR, po novem boš dobil "samo" 78.000 EUR.

Sedaj kaj bolj jasno?


Kar pa meni ni bilo jasno je, da meja 50.000 za atipični DDV velja samo za zaslužke v Sloveniji! Vedno sem mislil da je meja ko dosežeš te zaslužke v Sloveniji in EU, nihče mi pa ni tega povedal da za tujino to ne velja! Ker sem že tuhtal o alternativah ko bom presegel 50.000, ampak če je tole res, je tole jamajka! Itak je moj glavni dohodek iz EU.

Imam pa tudi samo eno informativno vprašanje (to pomeni da ne rabim citatov zakona, ampak kmečki odgovor). Kako to da prihodki izven EU niso obdavčeni? Torej če bi jaz dobil stranko iz USA ali Kanade in bi zaslužil naprimer 100.000 EUR na leto, bi plačeval samo prispevke in nič drugega? Nobene akontacije dohodnine? (naj omenim da imam normirani s.p. in sem atipični DDV zavezanec)
Nekako mi ne gre v račun da se država odpove tem davkom ...


jao, ne ločiš med DDV in obdavčitvijo dohodkov/prihodkov?

Miha 333 je izjavil:

DePalmo je izjavil:


Imam pa tudi samo eno informativno vprašanje (to pomeni da ne rabim citatov zakona, ampak kmečki odgovor). Kako to da prihodki izven EU niso obdavčeni? Torej če bi jaz dobil stranko iz USA ali Kanade in bi zaslužil naprimer 100.000 EUR na leto, bi plačeval samo prispevke in nič drugega? Nobene akontacije dohodnine? (naj omenim da imam normirani s.p. in sem atipični DDV zavezanec)
Nekako mi ne gre v račun da se država odpove tem davkom ...

Kje si to prebral? Seveda so vsi dohodki obdavčeni. Edino DDV-ja so dohodki iz tujine praviloma oproščeni.


pa kake oprostitve DDV? ljudje božji osnovno načelo je da se DDV računa v državi od kjer prihaja naročnik... EU ima pri tem pač svoje specifike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Miha 333 ::

St235 je izjavil:


Miha 333 je izjavil:

DePalmo je izjavil:


Imam pa tudi samo eno informativno vprašanje (to pomeni da ne rabim citatov zakona, ampak kmečki odgovor). Kako to da prihodki izven EU niso obdavčeni? Torej če bi jaz dobil stranko iz USA ali Kanade in bi zaslužil naprimer 100.000 EUR na leto, bi plačeval samo prispevke in nič drugega? Nobene akontacije dohodnine? (naj omenim da imam normirani s.p. in sem atipični DDV zavezanec)
Nekako mi ne gre v račun da se država odpove tem davkom ...

Kje si to prebral? Seveda so vsi dohodki obdavčeni. Edino DDV-ja so dohodki iz tujine praviloma oproščeni.


pa kake oprostitve DDV? ljudje božji osnovno načelo je da se DDV računa v državi od kjer prihaja naročnik... EU ima pri tem pač svoje specifike.

In kako bo naročnik američan ali kanadčan plačal DDV, ko sploh ne ve kaj to je? V tem primeru ga ne plača nihče, zato sem popolnoma prav napisal.

St235 ::

Kaj ti revez res mislis da smo edina drzava, ki ima ddv? A sploh ves kaj to je? Zakaj po tvoje kanacani nimajo ddv?

WhiteAngel ::

Miha 333 je izjavil:

St235 je izjavil:


Miha 333 je izjavil:

DePalmo je izjavil:


Imam pa tudi samo eno informativno vprašanje (to pomeni da ne rabim citatov zakona, ampak kmečki odgovor). Kako to da prihodki izven EU niso obdavčeni? Torej če bi jaz dobil stranko iz USA ali Kanade in bi zaslužil naprimer 100.000 EUR na leto, bi plačeval samo prispevke in nič drugega? Nobene akontacije dohodnine? (naj omenim da imam normirani s.p. in sem atipični DDV zavezanec)
Nekako mi ne gre v račun da se država odpove tem davkom ...

Kje si to prebral? Seveda so vsi dohodki obdavčeni. Edino DDV-ja so dohodki iz tujine praviloma oproščeni.


pa kake oprostitve DDV? ljudje božji osnovno načelo je da se DDV računa v državi od kjer prihaja naročnik... EU ima pri tem pač svoje specifike.

In kako bo naročnik američan ali kanadčan plačal DDV, ko sploh ne ve kaj to je? V tem primeru ga ne plača nihče, zato sem popolnoma prav napisal.


Jap, pa točno tako je. Jaz izstavim račun za 1000$ in to brez DDV, ker sploh nisem zavezanec. V USA konkretno velja obrnjena davčna obveznost in poravnajo ta račun plus nakažejo dva davka svojemu davčnemu uradu - eden je state tax, drugi federal.

Zgodovina sprememb…

St235 ::

Kako je tocno tako? Pa si sploh prebral kaj trdi?

Kot sem ze povedal DDV (oziroma karkoli imajo posamezne drzave) se pravilomaplaca v drzavi narocnika (eu ima tukaj zaradi enotnega trga svoja pravila).

Ampak to ne pomeni da davka ne placa nihce, kot kekec trdi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

CoreySteel ::

Še dobro da sem šele sedaj odprl to temo, drgač bi pomoje izgubil živce. Pa zdaj ko sem ugotovil, da je to shintaro je tut vse skp precej bolj logično :D

Kot atipični zavezanec in normiranec pošiljam račune Amazonu, Googlu, firmi iz EEA in firmi iz EU. Nikjer nobenega problema z DDV, vse je tako kot so že predhodniki napisali.

Pa ZDA ni "reverse charge".
Twitter: @CoreySteel_

Miha 333 ::

St235 je izjavil:

Kako je tocno tako? Pa si sploh prebral kaj trdi?

Kot sem ze povedal DDV (oziroma karkoli imajo posamezne drzave) se pravilomaplaca v drzavi narocnika (eu ima tukaj zaradi enotnega trga svoja pravila).

Ampak to ne pomeni da davka ne placa nihce, kot kekec trdi.

Ne spreminjaj trditev, govora je bilo o DDV in če prodaš v ZDA, ga plača točno nihče. In dokler me bo nekdo pri podajanju faktičnih informacij klical kekec, se umikam iz debate.

WhiteAngel je izjavil:

Miha 333 je izjavil:

St235 je izjavil:


Miha 333 je izjavil:

DePalmo je izjavil:


Imam pa tudi samo eno informativno vprašanje (to pomeni da ne rabim citatov zakona, ampak kmečki odgovor). Kako to da prihodki izven EU niso obdavčeni? Torej če bi jaz dobil stranko iz USA ali Kanade in bi zaslužil naprimer 100.000 EUR na leto, bi plačeval samo prispevke in nič drugega? Nobene akontacije dohodnine? (naj omenim da imam normirani s.p. in sem atipični DDV zavezanec)
Nekako mi ne gre v račun da se država odpove tem davkom ...

Kje si to prebral? Seveda so vsi dohodki obdavčeni. Edino DDV-ja so dohodki iz tujine praviloma oproščeni.


pa kake oprostitve DDV? ljudje božji osnovno načelo je da se DDV računa v državi od kjer prihaja naročnik... EU ima pri tem pač svoje specifike.

In kako bo naročnik američan ali kanadčan plačal DDV, ko sploh ne ve kaj to je? V tem primeru ga ne plača nihče, zato sem popolnoma prav napisal.


Jap, pa točno tako je. Jaz izstavim račun za 1000$ in to brez DDV, ker sploh nisem zavezanec. V USA konkretno velja obrnjena davčna obveznost in poravnajo ta račun plus nakažejo dva davka svojemu davčnemu uradu - eden je state tax, drugi federal.

Je to dvoje kakorkoli sorodno DDV? Ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

Lonsarg ::

Če pustimo te kratice in točna imena sta dva glavna davka. Eden je na dobiček, drugi se pa obračuna ob prodaji, pa če mu eni rečejo state tax drugi pa DDV. US je sicer ena redkih držav ki ima drug izračun in tega davka ob prodaji na izračunava na podlagi dodane vrednosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

St235 ::

Miha 333 je izjavil:

St235 je izjavil:

Kako je tocno tako? Pa si sploh prebral kaj trdi?

Kot sem ze povedal DDV (oziroma karkoli imajo posamezne drzave) se pravilomaplaca v drzavi narocnika (eu ima tukaj zaradi enotnega trga svoja pravila).

Ampak to ne pomeni da davka ne placa nihce, kot kekec trdi.

Ne spreminjaj trditev, govora je bilo o DDV in če prodaš v ZDA, ga plača točno nihče. In dokler me bo nekdo pri podajanju faktičnih informacij klical kekec, se umikam iz debate.

WhiteAngel je izjavil:

Miha 333 je izjavil:

St235 je izjavil:


Miha 333 je izjavil:

DePalmo je izjavil:


Imam pa tudi samo eno informativno vprašanje (to pomeni da ne rabim citatov zakona, ampak kmečki odgovor). Kako to da prihodki izven EU niso obdavčeni? Torej če bi jaz dobil stranko iz USA ali Kanade in bi zaslužil naprimer 100.000 EUR na leto, bi plačeval samo prispevke in nič drugega? Nobene akontacije dohodnine? (naj omenim da imam normirani s.p. in sem atipični DDV zavezanec)
Nekako mi ne gre v račun da se država odpove tem davkom ...

Kje si to prebral? Seveda so vsi dohodki obdavčeni. Edino DDV-ja so dohodki iz tujine praviloma oproščeni.


pa kake oprostitve DDV? ljudje božji osnovno načelo je da se DDV računa v državi od kjer prihaja naročnik... EU ima pri tem pač svoje specifike.

In kako bo naročnik američan ali kanadčan plačal DDV, ko sploh ne ve kaj to je? V tem primeru ga ne plača nihče, zato sem popolnoma prav napisal.


Jap, pa točno tako je. Jaz izstavim račun za 1000$ in to brez DDV, ker sploh nisem zavezanec. V USA konkretno velja obrnjena davčna obveznost in poravnajo ta račun plus nakažejo dva davka svojemu davčnemu uradu - eden je state tax, drugi federal.

Je to dvoje kakorkoli sorodno DDV? Ni.


Če tega ne veš, potem res škoda da se oglašaš v temi. Pa če bi opazil je bil kot primer tega idiotizma navedena tudi kanada, ki vsekakor ima DDV.

DePalmo ::

Koliko je davkov in kako se imenujejo čez lužo ni relevantno v mojem vprašanju, moje vprašanje je: kako to da se SI / EU odpove plačilu davka če gre čezmejno plačilo oz. plačilo za storitev opravljeno izven EU. In kje sem to pobral? Ko izdaš račun EU stranki, ali obračunaš DDV ali dopišeš "obrnjena davčna obveznost", če pa izdaš nekomu iz ZDA ali Kanade, pa ne napišeš ničesar. Torej se DDV-ja ne obračuna? In se nič ne šteje v mejo 50.000 EUR za atipičnega DDV zavezanca?

In glede na Lakotnikov odgovor (ja, nekateri smo res nevedni in lahko prilezeš dol s svojega prestola in nam smrtnikom lepo razložiš ali pač bodi tiho in bo nekdo drug), sklepam da se še vedno plača dohodnino oz. davek na dobiček.

Okapi ::

Tebe to bega, ker si verjetno napačno predstavljaš, kdo plača DDV. Fursu ga res nakažeš ti, ampak v resnici ga je plačal kupec (ti si samo posrednik). Če kupec ni iz EU, in blago odnese iz EU, mu tega davka ni treba plačati - zakaj bi Američan plačeval nek davek EU?

Lahko bi se seveda odločili, da tudi Američane in Japonce in Ruse in Kitajce obdavčimo, če hočejo kupovati pri nas, ampak za gospodarstvo je pomemben izvoz - da ne prodajamo samo sami sebi, ampak dobimo tudi denar, ki je nastal zunaj. In zato izvoz ni obdavčen z DDV.

St235 ::

DePalmo je izjavil:

Koliko je davkov in kako se imenujejo čez lužo ni relevantno v mojem vprašanju, moje vprašanje je: kako to da se SI / EU odpove plačilu davka če gre čezmejno plačilo oz. plačilo za storitev opravljeno izven EU. In kje sem to pobral? Ko izdaš račun EU stranki, ali obračunaš DDV ali dopišeš "obrnjena davčna obveznost", če pa izdaš nekomu iz ZDA ali Kanade, pa ne napišeš ničesar. Torej se DDV-ja ne obračuna? In se nič ne šteje v mejo 50.000 EUR za atipičnega DDV zavezanca?

In glede na Lakotnikov odgovor (ja, nekateri smo res nevedni in lahko prilezeš dol s svojega prestola in nam smrtnikom lepo razložiš ali pač bodi tiho in bo nekdo drug), sklepam da se še vedno plača dohodnino oz. davek na dobiček.


Razčistit si je potrebno najprej kaj kakšen davek pomeni in kdo je do njega upravičen.

Davek na dohodek/prihodek ali kakorkoli se zadeva imenuje (da ne bomo spet zgubljal časa s tem kako kakšna država kaj poimenuje) se obdavči glede na mesto nastanka. Torej če jaz dobim plačo iz nemčije, mi davek zaračuna nemčija. Če iz amerike, potem mi jo Američani itd... Pri tem je pomembno razumet da pa poleg te obdavčitve obstaja še termin Svetovni dohodek, kjer si ti matični davčni državi (katere davčni rezident si) dolžan plačevat davek tudi v svoji državi za vse kar zaslužiš po svetu. V izgogib dvojnemu obdavčevanju pa so države med seboj sprejele dogovore, da se isti dohodek/prihodek ne obdavčuje 2x.

Davek na dodano vrednost ali pa sales tax pa so davki na potrošnjo in se zaračunajo tam kjer se denar troši in se potem X stvar uporablja. Vsaka država je praviloma upravičena do tega, da pobere davek na potrošnjo za stvari, ki so primarno namenjene uporabi v dotični državi. Tako kadar nekaj prodaš Kanačanu(ni važno ali storitev ali blago) in bo to on koristil v kanadi, je potrebno plačat davek na potrošnjo v Kanadi. Tudi, če Kanačan nekaj fizično kupi pri nas in ima namen zadevo odpeljat iz države dobi lahko DDV povrnjen.

Dokler ni bilo EU je bilo to povsem normalno tudi pri nas. Si šel v Avstrijo kupit računalnik in si ob izstopu zahteval vračilo avstrisjkega DDV. Potem bi pa moral zadevo prijavit na naši strani in plačat slovenski DDV. Pri tem je pomembno to, da je državi izvoznici načeloma popolnoma vseeno ali ti zadevo prijaviš v svoji matični državi, med tem ko je državi uvoznici (tvoji državi) spet popolnoma vseeno koliko davka na dodano vrednost si ti plačal v tretji državi.

Ker imamo v EU enoten trg, pa so seveda pravila igre povsem drugačna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

user4683 ::

Ravnokar sem s FURSa prejel še odgovor glede meje za normirance, ki potrjuje kar sem ves čas razlagal.

Meja 100.000 evrov prihodkov iz tretjega odstavka 48. člena ZDoh-2 predstavlja prihodkovni pogoj za obstoječe zavezance, ki prehajajo iz sistema ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem dejanskih prihodkov in dejanskih odhodkov v način ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov. Dodaten pogoj, ki ga mora tak zavezanec izpolnjevati je, da ima skladno z zakonom, ki ureja pokojninsko in invalidsko zavarovanje, obvezno zavarovano vsaj eno osebo za polni delovni čas, neprekinjeno najmanj pet mesecev.

Štirinajsti odstavek 48. člena ZDoh-2 pa določa pogoje za obvezen izstop iz sistema ugotavljanja davčne osnove na podlagi normiranih odhodkov tako, da mora zavezanec, čigar povprečje prihodkov iz dejavnosti, ugotovljenih po pravilih o računovodenju, dveh zaporednih predhodnih let presega 150.000 evrov za davčno leto zgotavljati davčno osnovo na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov in voditi ustrezne poslovne knjige, evidence in poslovno poročilo, ki jih je dolžan voditi za ugotavljanje davčne osnove na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov. Štirinajsti odstavek se za razliko od tretjega odstavka 48. člena ZDoh-2 nanaša na zavezance, ki so že v sistemu normiranih odhodkov. To pomeni, da morajo zavezanci, ki so že v sistemu ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov, izstopiti iz sistema normiranosti, če povprečje njihovih letnih prihodkov v dveh zaporednih predhodnih letih presega 150.000 evrov oziroma skupno 300.000 evrov prihodkov v dveh letih.

mat xxl ::

Zanima me nekaj tretjega ......

Ko presežemo 50.000 eur se moramo prijaviti v sistem ddv- ja. Sam opravljam 100% samo dejavnost, ki je v sistemu ddv- ja oproščena dejavnost. Oddajanje stanovanjskih prostorov, in slišim, namige, da če se ob dohodkih, ko vidiš, da boš šel čez mejo obrneš na Furs za prijavo v sistem DDV in to pojasniš, da navadno zavrnejo registracijo za DDV, kar bi tudi sam želel, ne glede na promet čez 50.000 eur, ima, kdo izkušnje z tako zadevo ?

pero50 ::

Eno vprašanje, kar se sicer mene ne tiče, ampak stvar je takšna. Kupil sem neko orodje, katerega ne rabim, zato sem ga prodal naprej. Tip je rekel, če mu lahko napišem račun na firmo, ker je davčni zavezanec, jaz pa sem normiranec.

Torej Jaz sem plačal 500€ + DDV = 610€, če mu naprej napišem račun za 610€, bo tudi on plačal 610€ + 0% DDV, kolikor ga obračunam na računu, torej on ne dobi vračila davka, jaz pa plačam na teh 610€ še enkrat 4% oziroma 25€ davka, ker se mi to šteje kot prihodek?

Sem kaj pomešal, oziroma ali obstaja kak "boljši" način za preprodajo v tem primeru :D

mat xxl ::

Pero50 točno tako, kot si že sam napisal, ob predpostvki, da ti nisi zavezanec za DDV.

Ales ::

pero50 je izjavil:

Tip je rekel, če mu lahko napišem račun na firmo, ker je davčni zavezanec, jaz pa sem normiranec.

Eno z drugim nima blage veze. Tudi če si normiranec, si lahko registriran za plačilo DDV.

Mogoče je on mislil nekaj drugega, ti pa si ga narobe razumel. Vprašaj ga, ti bo hitro postalo jasno.

Torej Jaz sem plačal 500€ + DDV = 610€, če mu naprej napišem račun za 610€, bo tudi on plačal 610€ + 0% DDV

Brez "tudi". Ti si plačal 500 EUR (in DDV, od katerega prvotni prodajalec nima nič), on bo 610 EUR. On bo torej plačal 110 EUR več kot bi plačal, če bi kupil tam, kjer si ti.

kolikor ga obračunam na računu, torej on ne dobi vračila davka, jaz pa plačam na teh 610€ še enkrat 4% oziroma 25€ davka, ker se mi to šteje kot prihodek?
Tako je. On "zgubi" 110 EUR, ti pa 25 EUR.

Ampak močno se mi dozdeva, da tvoj "kupec" ni imel ravno tega v mislih.

DrSergioDJ ::

Eno kratko in najverjetneje enostavno vprašanje;

Pri štetju prometa preteklih 12 mesecev zaradi meje 50.000€ za vstop v sistem DDV me zanima, ali se šteje po mesecih (recimo oktober 2018 - september 2019) ali točno od dneva do dneva (recimo 09. 09. 2018 - 09. 09. 2019).
...

HappyPills ::

Gleda se 1 leto glede na odprtje spja kokr vem.

Zarfot ::

HappyPills je izjavil:

Gleda se 1 leto glede na odprtje spja kokr vem.


A lahko nekdo potrdi tole?

jest10 ::

Gleda se tekoče leto - od današnjega datuma leto nazaj.

martincek1 ::

Dve vprašanji:

Ali kdo izmed vas oddaja davke preko Klika z e-računom? Za prejšni mesec mi piše, da je status 'Pregledan' in še vedno je račun viden med 'Prejeti dokumenti' in ne 'Plačani in drugi dokumenti'. V arhivu je seveda vidno, da je bilo že plačano.

Druga stvar - za dopolnilno zavarovanje sem dobil e-račun 0e. Zna bit to napaka zavarovalnice, je to kakšen poračun (dvomim), ker dvomim da so že kakšen zakon sprejel v parlamentu...

Fora je v tem, da planiram jutri zgodaj zjutraj računalnik nesti na servis in bi rad danes porihtal/plačal zadeve. Če ima kdo kakšno informacijo, bi bil zelo vesel!

sandmat ::

plačujem s klikom preko UPN in nisem imel težav do sedaj. Preveri na edavkih, če je vse plačano.

Za dopolnilno zavarovanje: nima veze ali si zaposlen ali samozaposlen. Pokliči zavarovalnico magar in vprašaj kaj se dogaja. Če si podpisal katero od novih akcij (zdravnik mimo vrst nekineki), potem je to mogoče posledica (brezplačno dopolnilno X mesecev ali podobno).
««
19 / 182
»»