» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
54 / 188
»»

user4683 ::

Omenjali so se minimalni prispevki, ostalo je blo pa tolk all over the place in (klasicne) konfliktne informacije o max prihodkih, da je blo treba nardit recap :))

maticb492 ::

No minimalni prispevki = minimalni izračunani seveda. Če služiš 100k na leto je drugo leto ~800€

Če na novo odpreš SP je to še nižje drugače:

v prvih 12 mesecih poslovanja po prvem vpisu v poslovni register ali v drug register oziroma evidenco oproščene plačila prispevka zavarovanca in prispevka delodajalca za ZPIZ v višini 50 odstotkov zneska prispevka

v naslednjih 12 mesecih oproščene prispevka zavarovanca in prispevka delodajalca za ZPIZ v višini 30 odstotkov zneska prispevka

v tretjem letu znaša višina prispevkov zavarovanca in prispevka delodajalca za ZPIZ 100 odstotkov zneska prispevka (Več: prispevki za s.p.)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

tony1 ::

Cupakabra123 je izjavil:

Ok stekam. Koliko pa si placujete prispevkov? Pac kako dolocis koliko je dovolj, ker nocem placevati minimalnih. Kako si glede na prispevke lahko izracunas koliko bos imel po zdajsnjih pogojih penzije.


a) Prispevki s.p.ja so navzgor omejeni. Ja, s.p. ima socialno kapico.

b) Zelo je modro, da o tem sploh razmišljaš. Pejt na spletno stran ZPIZa, se tam registriraj s certifikatom in nato poglej izpis preteklih ZPIZU javljenih plač in plačanih prispevkov, ko si bil še redno zaposlen. Nato si višino prispevkov s.p.ja prilagodi, da bo približno enaka kot je bila prej z redno plačo.

ZPIZ ima menda sedaj tudi simulacijo izračuna pokojnine (seveda ob predpostavki, da se naslednjih 40 let zakonodaja ne bo spremenila, kar ni realno), naštudiraj jo.

c) Videl boš, da našo državo vodijo kekci. FURS je s.p.jevcem kot del prijazne države prodal možnost, da ti po defaultu kar oni vsak mesec določijo minimalne prispevke (to velja vsaj za 95% s.p.jev) in ti ustrezne položnice prek eračuna pošljejo v Klik.

Čeprav bi si človek mislil, da bo država izjemno zainteresirana, da ljudje plačujejo višje prispevke od minimalnih (saj razliko med tvojo zanič penzijo iz minimalnih prispevkov in penzijo+socialno podporo do skupne višine nekih 600 EUR, kolikor naj bi bilo treba za preživetje doplača proračun in ne ZPIZ) boš moral obrazen za višje prispevke sam ročno oddajati vsak mesec, kot se je to počelo v starih časih (ko te opcije z eračuni še ni bilo).

d0rK ::

Ali je zares oddaja davčne napovedi za normiranca tako enostavna kot je napisano tukaj: https://www.iracunovodstvo.eu/navodila-... ??

Oddajam napoved za obdobje 4.8.-31.12. Ampak od 4.8 do 1.9 sem imel popoldanski sp, naprej pa polnega. Ali moram to kako upoštevati pri napovedi?

beerfarmer ::

Vprašanje glede DDV za normiranca, ki preseže 50k eur v obdobju 1 leta. če se samodeklariraš pri odpiranju si bojda na ta status obsojen 60 mesecev.

pol leta po odprtju bom presegel 50k prometa. do te točke bi izdajal račune brez DDV in šele z računom, ki preseže 50k, bi začel z izdajanjem računov z ddv. takrat tudi uredim dokumentacijo na evem in postanem zavezanec. je tak plan ok?

Mike_Rotch ::

Prijavo naredi čim prej, ker zna trajati kak mesec, mogoče tudi dlje. V prijavi pošlji ustrezna dokazila. Najboljše je, če pošlješ pretekle izdane račune in pogodbe.

Boš izdajal račune v Slovenijo?

AvtoR ::

Malo offtopic.
Do kdaj je treba oddati bilanco za normiranca? Nekaj sem slišal, da so podaljšali rok do konca aprila?

LapD ::

Rok za oddajo obračunov DDPO in DohDej je 3. maj 2022.
web&motion designer

AvtoR ::

Hvala za informacijo:)

Cupakabra123 ::

Se en nasvet bi potreboval. Ce sem redno zaposlen ali lahko ustanovim SP za polni delovni cas?

Moj primer:

Imam redno sluzbo, delal bi za amerisko stranko iz slovenije preko normiranega SP. Med pogajanji SP-ja se nimam. V kolikor bi bilo vse ok, bi ustanovil sp, dal odpoved in podpisal pogodbo. Je to izvedljivo ali moram pocakati, da mine odpovedni rok in sem "brezposelen" :)

sandmat ::

odpreš popoldanca, daš odpoved, začneš plačevat polne prispevke, ko ti poteče odpovedni rok.

Okapi ::

Pri odpiranju espeja ni razlike med "popoldanskim" in "polnim", je samo razlika, kako prijavljaš in plačuješ prispevke. Dokler si zaposlen, plačuješ popoldanski pavšal, ko nisi več zaposlen, pa začneš prijavljati 40 urni delovni teden in plačevati polne prispevke.

amacar ::

Če ne boš že prej delal za nih je brezveze odpirati popoldanski sp. Podpišeš pogodbo z US firmo, daš odpoved, "izračunaš" zadnji delovni dan, odpreš sp (pri odpiranju izbereš, da ti začne veljati naslednji dan po izteku odpovednega roka)-

brlo ::

maticb492 je izjavil:

Če služiš 100k na leto je drugo leto ~800EUR


Kako to da, da če služiš 100k, da je potem potrebno namesto ~400EUR pa plačat ~800EUR prispevkov mesečno?

A to se kar spremeni, ko presežeš 100k?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: brlo ()

maticb492 ::

brlo je izjavil:

maticb492 je izjavil:

Če služiš 100k na leto je drugo leto ~800EUR


Kako to da, da če služiš 100k, da je potem potrebno namesto ~400EUR pa plačat ~800EUR prispevkov mesečno?

A to se kar spremeni, ko presežeš 100k?



Prvo leto so minimalni prispevki, ker še lani nisi imel dohodkov, iz katere bi ti povišali osnovo. Naslednje leto se ti pa potem dvigne (minimalni), ker se štejejo dohodki (+vplačani prispevki) za lansko leto.

EDIT: Če odpreš na novo SP imaš sicer še dodatne "popuste", prvo leto -50% pa do tretjega leta še nekaj malega.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

jabe ::

dele delam obračun za 2021... na hitro sem pregledala in skupaj naštela, da je bilo utdja 6600€ - 6 x 1100€. je to prav? nakazanih je bilo sicer 7700€, ampak januarja je bilo bržkone 1100 nakazanih za december in so bili že v prejšnjem obračunu.

logik ::

jabe je izjavil:

dele delam obračun za 2021... na hitro sem pregledala in skupaj naštela, da je bilo utdja 6600€ - 6 x 1100€. je to prav? nakazanih je bilo sicer 7700€, ampak januarja je bilo bržkone 1100 nakazanih za december in so bili že v prejšnjem obračunu.


Točno tako.

beerfarmer ::

Mike_Rotch je izjavil:

Prijavo naredi čim prej, ker zna trajati kak mesec, mogoče tudi dlje. V prijavi pošlji ustrezna dokazila. Najboljše je, če pošlješ pretekle izdane račune in pogodbe.

Boš izdajal račune v Slovenijo?


SP mam plan odpreti v kratkem in se sprašujem kako se opredeliti ob registraciji. kot ddv zavezanec ali ne. Če vem, da bom vsako leto konkretno presegal promet 50k, se je verjetno najenostavneje kar takoj opredeliti kot DDV zavezanec, da ne kompliciram z naknadnimi prijavami in pošiljanjem papirjev?

ali se splača opraviti samoprijavo šele po tem, ko presežem 50k?

delavec44 ::

Kot se je že zgoraj pisalo, 5 let je dolga doba in kdo ve kaj se bo vse zgodilo vmes. Jaz bi definitivno vstopil, ko dosežeš prag 50k€ in lahko potem tudi izstopiš normalno, ko ga več ne dosegaš.
Pa to ni samoprijava ;)

Mike_Rotch ::

V vsakem primeru se moraš sam prijaviti v DDV.

Okapi ::

beerfarmer je izjavil:

Mike_Rotch je izjavil:

Prijavo naredi čim prej, ker zna trajati kak mesec, mogoče tudi dlje. V prijavi pošlji ustrezna dokazila. Najboljše je, če pošlješ pretekle izdane račune in pogodbe.

Boš izdajal račune v Slovenijo?


SP mam plan odpreti v kratkem in se sprašujem kako se opredeliti ob registraciji. kot ddv zavezanec ali ne. Če vem, da bom vsako leto konkretno presegal promet 50k, se je verjetno najenostavneje kar takoj opredeliti kot DDV zavezanec, da ne kompliciram z naknadnimi prijavami in pošiljanjem papirjev?

ali se splača opraviti samoprijavo šele po tem, ko presežem 50k?

Osnovno vprašanje je, kdo bodo tvoje stranke. Če bodo to podjetja, ki so zavezanci za DDV, jih to, da jim boš zaračunal 22% DDV ne bo motilo. Ti boš imel pa dodatno korist, ker boš lahko opremo in storitve za poslovanje plačevl 22% ceneje (DDV boš dobil vrnjen). Slabost je samo malo dodatne papirologije - enkrat mesečno boš moral v edavkih izpolnit obrazec za prijavo DDV (koliko si ga zaračunal strankam, in koliko si ga plačal, ko si kupoval opremo). 5 minut dela, še zlasti, če ne izdajaš veliko računov. V glavnem, ni treba čakati, da presežeš 50k prometa.

Če pa posluješ s fizičnimi osebami, jim 22% DDV precej podraži nakupe pri tebi, in v tem primeru pač odlašaš, dokler se da.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

beerfarmer ::

Okapi je izjavil:

beerfarmer je izjavil:

Mike_Rotch je izjavil:

Prijavo naredi čim prej, ker zna trajati kak mesec, mogoče tudi dlje. V prijavi pošlji ustrezna dokazila. Najboljše je, če pošlješ pretekle izdane račune in pogodbe.

Boš izdajal račune v Slovenijo?


SP mam plan odpreti v kratkem in se sprašujem kako se opredeliti ob registraciji. kot ddv zavezanec ali ne. Če vem, da bom vsako leto konkretno presegal promet 50k, se je verjetno najenostavneje kar takoj opredeliti kot DDV zavezanec, da ne kompliciram z naknadnimi prijavami in pošiljanjem papirjev?

ali se splača opraviti samoprijavo šele po tem, ko presežem 50k?

Osnovno vprašanje je, kdo bodo tvoje stranke. Če bodo to podjetja, ki so zavezanci za DDV, jih to, da jim boš zaračunal 22% DDV ne bo motilo. Ti boš imel pa dodatno korist, ker boš lahko opremo in storitve za poslovanje plačevl 22% ceneje (DDV boš dobil vrnjen). Slabost je samo malo dodatne papirologije - enkrat mesečno boš moral v edavkih izpolnit obrazec za prijavo DDV (koliko si ga zaračunal strankam, in koliko si ga plačal, ko si kupoval opremo). 5 minut dela, še zlasti, če ne izdajaš veliko računov. V glavnem, ni treba čakati, da presežeš 50k prometa.

Če pa posluješ s fizičnimi osebami, jim 22% DDV precej podraži nakupe pri tebi, in v tem primeru pač odlašaš, dokler se da.


hvala okapi, to sicer razumem in ni problema. stranke so sicer tuje vendar s sedežem v sloveniji, tako da poslujem s "slovenskimi" firmami in DDV ni problem. Mene samo zanima kakšna je praksa, če veš, da boš presegel 50k v enem letu in odpiraš SP čez en mesec. DDV zavezanec takoj, DDV zavezanec od računa, ki preseže 50k naprej? kaj se zgodi, ko enkrat presežem 50k, poleg dodatnih stroškov, urejanja papirologije s fursom in extra obrazca na mesec? računi do 50k ostanejo brez DDV, moram za nazaj kaj plačevat?

Če prav razumem postanem DDV zavezanec po 50k, torej če izdajam račune po 10.1k na mesec, po 4. izdanem računu že začem s prijavo za DDV zavezanca, da imam do naslednjega mesca, ko bom izdal 5. račun, ki bo presegel 50k, že vse urejen. s 5. računom začnem dodajat DDV in tako poslujem potem naprej. drži?

Zgodovina sprememb…

user4683 ::

Ce bos ob ustanovitvi zelel poststi zavezanec, te bo FURS njverjetneje povprasal zakaj in prosil za dokazila (predpogodbe, obrazlozitev kdo bodo stranke ipd), da bos res presegel ta prag.

Okapi ::

Malo bluziš, ne? Nobenih dokazil ne zahtevajo, ker ni nobenega pogoja, da si lahko zavezanec. To se kot (samozaposlen) podjetnik prosto odločiš, tudi če imaš 5 evrov letnega prometa. Ker ni pogojev, ti tudi ne morejo reči, da ne smeš biti. Lahko ti samo rečejo, da moraš biti, če presežeš mejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

amacar ::

Za atipicnega ddv zavezanca so npr. od mene zahtevali pogodbo, da se vidi, da bom res delal s podjetjem iz EU (posredovati sem moral tudi VIES stevilko).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: amacar ()

Okapi ::

Ja, za atipičnega je drugače. Pogovarjamo se o navadnem. Status atipičnega lahko zlorabljaš, ker dobiš davčno številko, s katero lahko v EU kupuješ brez DDV (doma pa DDV ne zaračunavaš strankam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

user4683 ::

Ko sem odpiral doo in obkljukal, da zelim biti zavezanec, so me prijazno poklicali in vprasali ce imam kaksne predpogodbe iz katerih je razvidno, da bom imel dovolj obdavcljivega prometa. Ker sem imel pogodbe samo za tujino (izven EU), so mi rekli, da naj bom kar lepo nezavezanec. Tudi navadnega lahko "zlorabljas", ker vse kupujes brez ddv, sam ga pa ne zaracunavas. Bi lahko vztrajal pri tem, da zelim biti zavezanec? Verjetno. So od mene zahtevali dokazila (kot sem uvodoma zapisal)? So.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

user4683 ::

S FURSovega dokumenta o DDVju (besedna zveza "*obdavcljiv* promet" verjetno ni za okras):
Ali je določena oseba davčni zavezanec za namene DDV, pa je odvisno predvsem od izpolnjenosti dveh pogojev, in sicer:
1. oseba mora opravljati obdavčljivo ekonomsko dejavnost oziroma jo ima namen opravljati in
2. navedeno dejavnost mora opravljati neodvisno.


V istem dokumentu (in pravilniku o izvajanju ddv) tudi pise, da moras P2 obrazcu predloziti predpogodbe ipd. Kaj FURS pocne z njimi me ne zanima, jaz sem samo omenil mojo izkusnjo. Ocitno nisem edini in dejansko ima moje "bluzenje" neko osnovo.

Mike_Rotch ::

Okapi je izjavil:

Malo bluziš, ne? Nobenih dokazil ne zahtevajo, ker ni nobenega pogoja, da si lahko zavezanec. To se kot (samozaposlen) podjetnik prosto odločiš, tudi če imaš 5 evrov letnega prometa. Ker ni pogojev, ti tudi ne morejo reči, da ne smeš biti. Lahko ti samo rečejo, da moraš biti, če presežeš mejo.


Ima kar prav. Že lep čas je potrebno za vstop v DDV priložiti dokazila, da dejansko posluješ. Račune, pogodbe ali druga dokazila, da boš dejansko presegel prag.

Tole je iz Oktobra 2021 iz s.pja. Enako sem v zadnjih cca. 10 letih delal na 3 d.o.ojih in vedno je bilo potrebno predložiti dokazila.

pingme ::

FURS rabi dokazila zgolj zato, ker se ločuje med:
a) si ali boš presegel 50k v 12 mesecih
b) prostovoljno se vključiš v DDV, torej kljub temu, da nisi oz. ne boš presegel

V primeru (a) se moraš prijaviti, lahko pa se tudi takoj odjaviš, ko pogoji niso več izpolnjeni.
V primeru (b) pa moraš ostati DDV zavezanec vsaj 60 mesecev.

Mike_Rotch ::

Meni je bilo razloženo, da rabijo potrdila zaradi kontrole nad slamnatimi podjetji, ki so kupovala osnovna sredstva brez davka.

user4683 ::

Tako je, furs nima rad, da si odbijas ddv za dejavnost, pri kateri ga sam ne zaracunavas. S strani fursa mi je bilo receno, da si ddv lahko odbijes od stvari, ki jih uporabljas (ali bos uporabljal) za opravljanje obdavcljive dejavnosti. Ce je to dejansko kje v zakonu napisano se mi pa ni dalo ugotavljati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

pingme ::

user4683 je izjavil:

Tako je, furs nima rad, da si odbijas ddv za dejavnost, pri kateri ga sam ne zaracunavas. S strani fursa mi je bilo receno, da si ddv lahko odbijes od stvari, ki jih uporabljas (ali bos uporabljal) za opravljanje obdavcljive dejavnosti. Ce je to dejansko kje v zakonu napisano se mi pa ni dalo ugotavljati.


"ddv lahko odbijes od stvari, ki jih uporabljas" - to je pa seveda logično!? Nenazadnje moraš računalnike, telefone in ostalo kramo voditi med osnovnimi sredstvi in jih amortizirati.
In če izstopiš iz DDV in sredstvo ni zamortizirano, moraš tudi plačati DDV razliko, da ne bi kdo mislil, da lahko odpreš s.p. z DDV, kupiš drag računalnik, dobiš vrnjen DDV in s.p. zapreš.

Mike_Rotch ::

Lahko pa odpreš 50 d.o.o.jev z isposojenim ustanovnim kapitalom, na vsakega kupiš bager za 50 jurjev (z DDV), ki ga za 45 jurjev prodaš naprej enem espejevcu. Vmes izdaš za 100, 200 jurjev fiktivnih računov v zameno za provizijo zaradi znižanja davčne osnove. Potem pa počakaš, da ti banka zapre TRR zaradi dolgov, papirji od firme priročno izginejo v požaru ali poplavi in firma gre v likvidacijo brez stečaja. Aja, lastnik in direktor je seveda 90 letni državljan BiH.

Če greš malo googlat boš zelo podoben primer našel v Sloveniji par let nazaj. Samo, da je šlo za nekih 400 firm, če se ne motim.

user4683 ::

pingme je izjavil:

user4683 je izjavil:

Tako je, furs nima rad, da si odbijas ddv za dejavnost, pri kateri ga sam ne zaracunavas. S strani fursa mi je bilo receno, da si ddv lahko odbijes od stvari, ki jih uporabljas (ali bos uporabljal) za opravljanje obdavcljive dejavnosti. Ce je to dejansko kje v zakonu napisano se mi pa ni dalo ugotavljati.


"ddv lahko odbijes od stvari, ki jih uporabljas" - to je pa seveda logično!? Nenazadnje moraš računalnike, telefone in ostalo kramo voditi med osnovnimi sredstvi in jih amortizirati.
In če izstopiš iz DDV in sredstvo ni zamortizirano, moraš tudi plačati DDV razliko, da ne bi kdo mislil, da lahko odpreš s.p. z DDV, kupiš drag računalnik, dobiš vrnjen DDV in s.p. zapreš.

Daj vsaj citiraj cel moj stavek - "za opravljanje OBDAVCLJIVE dejavnosti". Kaj to pomeni pa vprasaj FURS, jaz (in Mike_Rotch) sva samo napisala po cem te bo FURS povprasal, ko bos zaprosil za vstop v DDV.

BorutF ::

Letos sem prvic vlozil Obračun akontacije dohodnine.

Privzet znesek v rubriki 25 (obračunana akontacija dohodnine od dohodka iz dejavnosti) je bil nizji od moje placane akontacije za 2021, zato sem ga spremenil.

Kasneje sem dobil email s strani FURS-a, da sem naredil napako in naj vlozim popravek.

Odgovoril sem jim, da sem vplacal vec, njihov odgovor je bil zgolj naj vnesem obracunano akontacijo in ne placano. Zato sem vlozil popravek.

Ali moram glede preplacane akontacije storiti se kaj drugega?

Ne vem zakaj je razlika med obracunano in placano. Res pa je, da sem ves cas placeval znesek, ki mi ga je podala referentka na SPOT tocki, kasneje nisem v nobeni odlocbi nasel tega zneska, morda je tud prislo do napacne komunikacije.

Izak ::

Poglej si v edavkih na kartici koliko imaš preplačila pri akontaciji dohodnine. Če je pri saldo stolpcu negativen znesek, je to preplačilo.

beerfarmer ::

Eno vprašanje - je kdo od SP-jevcev, ki ste obenem tudi davčni zavezanci, že ugotovil, ali se da odbijati ddv pri plačevanju operativnega leasinga za službeno vozilo?

po vsem kar sem prebral, sklepam, da ne (nisem avtoprevoznik, taxi služba, ali druga izjema), po drugi strani pa z operativnim leasingom vozilo le najemam in ga uporabljam (tudi) v službene namene. torej, kaj je pravilni odgovor?

STsmrt2 ::

beerfarmer je izjavil:

Eno vprašanje - je kdo od SP-jevcev, ki ste obenem tudi davčni zavezanci, že ugotovil, ali se da odbijati ddv pri plačevanju operativnega leasinga za službeno vozilo?

po vsem kar sem prebral, sklepam, da ne (nisem avtoprevoznik, taxi služba, ali druga izjema), po drugi strani pa z operativnim leasingom vozilo le najemam in ga uporabljam (tudi) v službene namene. torej, kaj je pravilni odgovor?

sm probal neki zmučkat ma mi je rekla da se ne da.

Mato989 ::

Mimogrede, če slučajno kdo ve, preden kličem, mel sem odprt s.p. ko sem bil polno zaposlen (tam ene 5 mesecev)... torej če prav razumem, če zdaj odprem polni s.p. ne morem uveljavit olajšave za prispevke ker sem že bil 1x vpisan v poslovni register četudi te olajšave kot popoldanski s.p. ne moreš koristit?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

maticb492 ::

Jap, 100% ne moreš koristit.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Mato989 ::

maticb492 je izjavil:

Jap, 100% ne moreš koristit.


Kr bedno glede na to da kot "popoldanski" s.p. sploh ne moreš koristit hkrati pa izgubiš pravico....
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

maticb492 ::

Pač pravno gledano "popoldanc" itak ne obstaja seveda, zato teoretično bi jih lahko uporabil, če bi imel koga zaposlenega na popoldancu, mislim da?
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Mato989 ::

maticb492 je izjavil:

Pač pravno gledano "popoldanc" itak ne obstaja seveda, zato teoretično bi jih lahko uporabil, če bi imel koga zaposlenega na popoldancu, mislim da?


Valda, ampak pričakoval bi da ti pravica ostane da jo pokoristiš za sebe ko si prvič POLNO zavarovan preko s.p.

Pač je kar je, kakorkoli, kr bedno tole.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Okapi ::

Te olajšave niso kar tako darilo za vsakogar, ampak za tiste, ki začenjajo iz nič, da se jim olajša začetek.

maticb492 ::

Okapi je izjavil:

Te olajšave niso kar tako darilo za vsakogar, ampak za tiste, ki začenjajo iz nič, da se jim olajša začetek.


Oz. po domače povedano vse, ki odprejo sp :D

Poznam normiranca, ki služi že od prvega mesca dovolj da bi Pahor preživel s takšno plačo, pa je začel z olajšavo.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Mato989 ::

Okapi je izjavil:

Te olajšave niso kar tako darilo za vsakogar, ampak za tiste, ki začenjajo iz nič, da se jim olajša začetek.


Saj načeloma vsak ki odpre s.p. in se polno zavaruje preko s.p. načeloma začne iz nič... to da si pač prej imel nekaj mesecev popoldanski s.p. da si izstavil za nekaj K računov in tam te olajšave sploh nisi imel možnosti porabit (razen če bi nekoga zaposlil) je pač legalna neumnost... ampak tako je, spremenilo se ne bo tako da hvala za odgovor maticu!

Razlike med mano ki sem leta 2020 imel 5 mesecev s.p. in kolegu ki je bil ves ta čas moje sodelavec in ni imel popodlanskega s.p. in zdaj oba odpreva s.p. in se polno zavarujeva, pač ni... razen za zakon. Še več on bo na boljšem kot jaz, ker jaz sem zaslužil v 5 mesecih na popoldanski s.p. MANJ kot on dobi od države zaradi olajšave v 2 letih =)

Pač sem bil neumen in nisem pogledal, bi raje zrihtal na črno ali preko drugega s.p. jaz butelj sem pa 1x želel bit pošten in odprl popoldanski s.p....
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

velikBrokoli ::

Al pa ne jokaš o tistih nekaj jurčkih, ki jih boš s tem "zgubil" in raje razmišljaš o tem kako boš več denarja naredil.

Ampak saj vem, to je Slovenija. Najbrž boš v delovnem razmerju in nateguješ ter to delaš samo zaradi nižjih davkov. Klasično slovensko. :))

Zgodovina sprememb…

kriptobog ::

Mato989 je izjavil:

Okapi je izjavil:

Te olajšave niso kar tako darilo za vsakogar, ampak za tiste, ki začenjajo iz nič, da se jim olajša začetek.


Saj načeloma vsak ki odpre s.p. in se polno zavaruje preko s.p. načeloma začne iz nič... to da si pač prej imel nekaj mesecev popoldanski s.p. da si izstavil za nekaj K računov in tam te olajšave sploh nisi imel možnosti porabit (razen če bi nekoga zaposlil) je pač legalna neumnost... ampak tako je, spremenilo se ne bo tako da hvala za odgovor maticu!

Razlike med mano ki sem leta 2020 imel 5 mesecev s.p. in kolegu ki je bil ves ta čas moje sodelavec in ni imel popodlanskega s.p. in zdaj oba odpreva s.p. in se polno zavarujeva, pač ni... razen za zakon. Še več on bo na boljšem kot jaz, ker jaz sem zaslužil v 5 mesecih na popoldanski s.p. MANJ kot on dobi od države zaradi olajšave v 2 letih =)

Pač sem bil neumen in nisem pogledal, bi raje zrihtal na črno ali preko drugega s.p. jaz butelj sem pa 1x želel bit pošten in odprl popoldanski s.p....


Ja za ta drobiž je pa sp res bv...

logik ::

Verjetno še komu zanimiv članek na temo normirancev in prihajajočih volitev:

https://www.finance.si/8998857/Pred-vol...

Vprašali smo jih:
- Kakšen je vaš odnos do sistema normiranih s. p.? Se vam zdijo s. p. primerno davčno obremenjeni? Se na tem področju zavzemate za kakšne spremembe - kakšne?
- Se vam zdi problematično, da normirani s. p. poleg prispevkov plača le štiri odstotke davka od prihodkov, kar se v bistvu najbolj splača raznim svetovalcem, ki materialnih stroškov tako rekoč nimajo oziroma so zelo nizki?
- Bi obdržali sistem normiranih s. p.?

Povzetki odgovorov:

Gibanje Svoboda:
Sistem normiranih s. p. bi obdržali, je pa potreben prenove z namenom povečanja davčne pravičnosti.
...
Strinjamo se z ugotovitvijo, da sistem, kot je zdaj, ni pravičen do ostalih subjektov na trgu, zato načrtujemo prenovo obdavčitve normiranih s. p. z namenom povečanja davčne pravičnosti.

SDS:
Sistem normiranih s. p. bi obdržali.
...
V SDS se bomo v naslednjem mandatu zavzemali za zvišanje prihodkovnega praga za vključitev v sistem pavšalne obdavčitve s 100.000 na 150.000 evrov za zavezance, pri katerih je bila obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovana vsaj ena oseba za polni delovni čas neprekinjeno najmanj pet mesecev. Dodatno je treba prispevke, ki jih popoldanski s. p. vplačajo v pokojninsko blagajno, všteti v osnovo za izračun pokojnine.

SD:
Sistema normiranih s. p. ne bi obdržali, a je to odvisno od socialnega dialoga. Zagovarjamo načelo 'vsako delo šteje', ki pa ga je treba razumeti skupaj z načelom 'evro je enak evru'. Nismo naklonjeni temu, da imajo nekatere statusne rešitve bistveno drugačno davčno obravnavo od drugih.

NSi:
V NSi si bomo vsekakor močno prizadevali za ohranitev sistema normiranih s. p. Sistem normiranih s. p. je dober.

Levica:
Za področje obdavčitve samozaposlenih je treba najti novo sistemsko rešitev.
...
Zavzemamo se za postopno izenačitev davkov in prispevkov na dohodke samozaposlenih z davki in prispevki dohodkov iz zaposlitve. Samozaposleni z nižjimi prihodki bodo tako plačevali nižje, samozaposleni z višjimi prihodki pa višje davke in prispevke.

Povežimo Slovenijo:
Sistem normiranih s. p. bi obdržali.
...
Trenutna ureditev je med bolj ugodnimi v Evropi, kar pomeni, da imamo potencial za razmislek o višjih obremenitvah oziroma bolj pravični porazdelitvi bremen.

LMŠ:
Sistem normiranih s. p. je prav, da ostane. O plačilu prispevkov v višini štirih odstotkov prihodkov pa podpiramo, da se odpre strokovna razprava o ustreznosti tega načina obdavčitve.
««
54 / 188
»»