» »

Normiran s.p. vprašanja... ?

Normiran s.p. vprašanja... ?

Temo vidijo: vsi
««
53 / 188
»»

poweroff ::

Ja, potem pa si zastavi cilj, da boš v npr. letu, dveh dosegel 300k letno. Ali več.

Saj mogoče je pa ta cilj čisto dosegljiv. Mogoče boš potem prvo leto malo na slabšem, naslednje pa že precej na boljšem.
sudo poweroff

user4683 ::

tecton je izjavil:

Thx za odgovore, upam da morda vlada kaj ukrepa (volitve so blizu :), drugace pa bo potrebno razmisliti o hrvaski/bosni, Snezic press https://siol.net/posel-danes/novice/zak...

Upam da ves, da se moras tja tudi dejansko preseliti, drugace imas bolj malo od nizkih davkov :) Snezic precej stvari v svojih reklamah "pozabi povedati" in si hitro ravo toliko shady, kot ce bi pri nas presezek prihodka obracal prek tete s frizerskim salonom.

Kripto mesi ::

poweroff je izjavil:

Ja, potem pa si zastavi cilj, da boš v npr. letu, dveh dosegel 300k letno. Ali več.

Saj mogoče je pa ta cilj čisto dosegljiv. Mogoče boš potem prvo leto malo na slabšem, naslednje pa že precej na boljšem.

Ker iz 150k kar takoj skočiš na 300k. Si že dokazal svojo neumnost, ne rabiš tega vleči še dlje.

poweroff ::

Kako da ne. Kot poslušam tukaj, kupiš malo kriptovalut (preko firme, seveda), cene IT storitev itak same rastejo, vsak ima vsaj po par nepremičnin (lahko jih oddajaš preko firme), skratka, vsi so sami bogataši, blazno uspešni, pa skoraj nič ne delajo.

:))

Koliko se lahko razširi, bo vsak sam vedel. Nekaj časa bo seveda trajalo, ampak verjetno vsak sam za svoj posel ve kaj je dosegljivo in kaj ne.
sudo poweroff

hamez66 ::

Moja rešitev za leto 2022 in 2023 je ukinitev s.p., aktivnost trgovanja pa tolikšna, da se ne more šteti kot dejavnost. Še status kmeta si zrihtam, da mi teče delovna doba in da sem zdravstveno zavarovan. 2024-tega pa verjetno spet normirani s.p.

Ne vem, če je to 100% legitimno in legalno, ampak mi zakoni ne dajejo občutka, da bi bilo s tem kaj narobe.

FireSnake ::

Ali se da:
- Prispevek delodajalca za pokojninsko in invalidsko zavarovanje
- Prispevek zavarovanca za primer bolezni in poškodbe izven dela

Plačati v enem?

Ker gledam, da so različni računi in različni sklici.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

velikBrokoli ::

Če gre za isti TRR, potem ja, drugače pa morajo biti posebej.

Preberi si: https://www.fu.gov.si/fileadmin/Interne...

8 KAKO ZMANJŠATI STROŠKE POLOŽNIC

FireSnake ::

Ne, ne gre za isti TRR.
Hvala za tisto zgoraj, preberem.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

pingme ::

FireSnake je izjavil:

Ali se da:
- Prispevek delodajalca za pokojninsko in invalidsko zavarovanje
- Prispevek zavarovanca za primer bolezni in poškodbe izven dela
Plačati v enem?
Ker gledam, da so različni računi in različni sklici.


Vsi štirje prispevki so tako v breme delodajalca kot zavarovanca oz. v žargonu zaposlenih od bruto (zavarovanec) in na bruto (delodajalec), ker tako kot si ti napisal izgleda kot da dva plača en in dva drug.

Odgovor pa je: DA, samo si moraš ali urediti e-račun ali pa greš na e-davke na PODO_OPSVZ obrazec -> pripravi plačilna navodila -> izberi vse (tj. vse štiri) in daš ePlačilo (mislim, da sta podprti le NLB in NKBM).
Ta druga opcija je včasih najboljša rešitev, ker je e-račun dokaj nezanesljiv (prejšnji mesec so mislim da poslali šele 19-tega, rok je pa 20-tega, tako da ni ravno "lufta").

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pingme ()

FireSnake ::

Hvala za napisano.
Za ta mesec sem že plačal. Drugi mesec pa poskusim tole.

Edit: sem poskusil e-plačilo. Zgeneriralo PDF na katerem so dve položnici :)
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

delavec44 ::

Probaj še e-račun, tam je le ena položnica. Vse druge opcije ostanejo na voljo, tudi če ga prejemaš.

FireSnake ::

Poskusim.

Edit: se ne bom špilal zdaj, da mi ne bo še enkrat plačalo.
Bom poskusil naslednji mesec.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

pingme ::

FireSnake je izjavil:

Hvala za napisano.
Za ta mesec sem že plačal. Drugi mesec pa poskusim tole.

Edit: sem poskusil e-plačilo. Zgeneriralo PDF na katerem so dve položnici :)


Potem nisi dal pravilno - eno je da ti zgenerira UPN, drugo pa da te preusmeri na e-banko in tam plačaš seveda le en nalog (seveda je predizpolnjen), ampak kot sem napisal - podprti banki sta le NLB in NKBM (pa še ta je šele od konca lanskega leta)

delavec44 ::

FireSnake je izjavil:

Poskusim.

Edit: se ne bom špilal zdaj, da mi ne bo še enkrat plačalo.
Bom poskusil naslednji mesec.


Kako ti bo samo plačalo. To je e-račun, ne direktna bremenitev. Dobiš ga v banko in se potem sam odločiš ali ga plačaš ali zbrišeš.
Itak pa če sedaj oddaš, to velja šele za drug mesec. Tako da ne čakaj ;)

jabe ::

eRačun se ne plača sam. Pride v spletno banko in je predizpolnjen, ampak ti moraš plačilo se vedno potrditi. Je pa samo en.

FireSnake ::

jabe je izjavil:

eRačun se ne plača sam. Pride v spletno banko in je predizpolnjen, ampak ti moraš plačilo se vedno potrditi. Je pa samo en.


Tako bom naredil drugi mesec. K sreči imam en gotovinski račun na NKBM, pa bom od tam.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

DePalmo ::

Dovolj zgodaj se naroči nanj, drugače ga prejmeš šele čez dva meseca. So te že opzorili na to. Plačilo pa ne bo avtomatično, boš moral kar lepo ročno potrditi ali ga pa preprosto izbrišeš.

d0rK ::

V januarju sem bil v izolaciji zaradi korone. Kaj lahko vse uveljavljam za znižanje stroškov?

Na ZZZS sem ze poslal za nadomestio in ga tudi dobil. Sami so mi odvedli prispevke za un znesek, zdaj sem pa vseeno dobil v placilo polne?! Ali mi pripada kaksno znižanje prispevkov?

delavec44 ::

Si pa malo zamudil. Do 15. bi moral oddati sam vlogo za prispevke v e-davkih namesto, da si čakal, da so ti jo sami vložili avtomatsko. Tam vpišeš bolniško in plačaš prispevke le za tiste dni, ko si delal.

d0rK ::

Ni nobenega ugovora? Lahko za naslednji mesec upoštevam? Po telefonu sem govoril z žensko na ZZZS ki sem ji rekel da še nikoli nisem tega počel. Lahko bi kej omenila.

delavec44 ::

Ne vem, to so osnove. Ni pa njena naloga, bi bilo bolje da bi furs vprašal.

https://zavezanec.zzzs.si/wps/portal/po...!ut/p/z1/04_Sj9CPykssy0xPLMnMz0vMAfIjo8ziTY08zQwtTQx8DQzcDQ0CLTzcAv0CjA0Ngo31C7IdFQFoKhip/

Zgodovina sprememb…

d0rK ::

Da se urediti. V vlozenih dokumentih gres na izracun prispevkov in izberes popravek, razlog je popravek do 60 dni. Nato izberes pevi dan zadrzanosti, ponovis datum v naslednjem oknu in potem zadnji dan zadrzabosti ter izberes razlog.

Spodaj v postavki 120 odstejes od mesecne osnove kolicino ur kolikor si manjkal ter to stevilo vneseš se v postavko 140. Torej 168 je bila mesecna osnova, manjkal 6 dni je 48 ur, redno delo je 120 in zadzanost ki ni v breme zavezanca je 48. In oddas.

delavec44 ::

Super da si uredil in tudi napisal. Vemo nekaj novega.

cl1ck ::

Dober dan, imam vprašanje kakšne so posledice oz. kaj je potrebno storiti, če v tekočem letu presežem 50.000€ prihodkov kot normiranec? A so kakšne posledice? V spominu imam, da je 50k€ nega magična meja za normiranca, ampak po pregledu te teme več nisem 100% :)
Prav tako, a so kakšne razlike, če izstavljam račune domači ali pa tuji firmi, ki pa ima prav tako sedež v EU?

black ice ::

50k je omejitev za DDV, ce se ne motim. Ce izstavljas racune podjetjem v EU moras postati atipicni zavezanec za DDV, malenkost popraviti nacin kako izdajas racune ter vsak mesec oddati VIES-KP in DDV-O obrazca do 20. v mesecu za prejsnji mesec.

delavec44 ::

Ja, pa nima veze tekoče leto, ker se vedno gleda zadnjih 12 mesecev.

cl1ck ::

black ice je izjavil:

50k je omejitev za DDV, ce se ne motim. Ce izstavljas racune podjetjem v EU moras postati atipicni zavezanec za DDV, malenkost popraviti nacin kako izdajas racune ter vsak mesec oddati VIES-KP in DDV-O obrazca do 20. v mesecu za prejsnji mesec.

Hvala za informacije, torej postati je potrebno atipični zavezanec za DDV. Kaj pa pomeni,da je 50k omejitev za DDV, in kaj za mene kot normiranca pomeni, da postanem zavezanec za DDV? A to potem pomeni tudi višji davek, ali samo določen napis na izdanem računu?

maticb492 ::

cl1ck je izjavil:

black ice je izjavil:

50k je omejitev za DDV, ce se ne motim. Ce izstavljas racune podjetjem v EU moras postati atipicni zavezanec za DDV, malenkost popraviti nacin kako izdajas racune ter vsak mesec oddati VIES-KP in DDV-O obrazca do 20. v mesecu za prejsnji mesec.

Hvala za informacije, torej postati je potrebno atipični zavezanec za DDV. Kaj pa pomeni,da je 50k omejitev za DDV, in kaj za mene kot normiranca pomeni, da postanem zavezanec za DDV? A to potem pomeni tudi višji davek, ali samo določen napis na izdanem računu?



Če imaš več kot 50k OBDAVČLJIVEGA prometa (promet storitev v tujino NI obdavčljiv, zato se NE šteje), moraš začet obračunavat 22% DDVja na svojih računih, in ta pobran DDV pač plačaš državi, če si ga ne odbiješ, to je to, ni neke hude matematike zadaj.

Drugače pa za vse, ki berejo temo oz. bodo brali, naj eksplicitno napišem, da večinoma pišemo tu iz predpostavke IT - torej storitve v tujino (niso obdavčljive), ker NI enako za vse, če imaš recimo spletno trgovino itd, se moraš posvetovati z računvodstvom!
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

sandmat ::

cl1ck je izjavil:

black ice je izjavil:

50k je omejitev za DDV, ce se ne motim. Ce izstavljas racune podjetjem v EU moras postati atipicni zavezanec za DDV, malenkost popraviti nacin kako izdajas racune ter vsak mesec oddati VIES-KP in DDV-O obrazca do 20. v mesecu za prejsnji mesec.

Hvala za informacije, torej postati je potrebno atipični zavezanec za DDV. Kaj pa pomeni,da je 50k omejitev za DDV, in kaj za mene kot normiranca pomeni, da postanem zavezanec za DDV? A to potem pomeni tudi višji davek, ali samo določen napis na izdanem računu?


Ne. Postat moraš tipični zavezanec, če si presegel 50k (z izjemami poslovanja s tujino). Zate to pomeni, da moraš obračunat še 22% DDV. Če boš zniževal cene (fizične stranke) ali dodal 22% na račun (poslovne stranke) je tvoja odločitev. 22% zneska boš pač plačal državi.

Nad 50k boš plačal še 20% davka (nimaš normiranih stroškov).

maticb492 ::

sandmat je izjavil:



Nad 50k boš plačal še 20% davka (nimaš normiranih stroškov).


To velja za popoldanca.... Drugače je 100k, če je redni normiran SP.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Okapi ::

Pomembna razlika med biti zavezanec za DDV ali ne je samo za tiste, ki delajo pretežno za fizične stranke. Se pravi, če prodajaš solato na trgu, ali če servisiraš računalnike po domovih, nočeš nikakor biti zavezanec, ker moraš zaračunati DDV in si zato dražji od konkurence, ki niso zavezanci za DDV.

Če pa delaš pretežno ali izključno za podjetja, si pa finančno celo na boljšem. Strankam DDV, ki ga zaračunaš, ne predstavlja ovire, ker ga dobijo nazaj, na drugi strani pa tudi ti dobiš nazaj DDV, ki ga plačaš, ko nabavljaš opremo ali material za poslovanje.

Pri čemer je treba dodati, da imajo problem tudi tisti zavezanci za DDV, ki poslujejo pretežno z javno upravo, šolami, raznimi zavodi in podobno, ker ti pogosto tudi niso zavezanci in zanje DDV predstavlja strošek.

Administrativno je pa razlika v tem, da moraš kot zavezanec enkrat na mesec izpolnit en formular na eDavkih (kamor vpišeš svoj mesečni promet in vsoto zaračunanega in plačanega DDVja). 5 minut dela.

delavec44 ::

Okapi je izjavil:

Pri čemer je treba dodati, da imajo problem tudi tisti zavezanci za DDV, ki poslujejo pretežno z javno upravo, šolami, raznimi zavodi in podobno, ker ti pogosto tudi niso zavezanci in zanje DDV predstavlja strošek.


Tudi recimo banke, zavarovalnice in podobno.

poweroff ::

Eno vprašanje, če kdo ve.

A imaš lahko naslov/sedež slovenskega podjetja (s.p.-ja) v tujini?
sudo poweroff

beerfarmer ::

Začetniško vprašanje. Na normirani SP bom delal 10k na mesec. Pričakujem torej okoli 120k eur prometa na leto, skupni letni dobiček pa naj bi v prvem letu znašal okoli 110.376,24 eur (orientiram se po https://sp-izracun.si/izracun).

Si pravilno predstavljam, da je za izračun dobička v drugem letu SP-ja potrebno vnesti "dosežen dobiček v lanskem letu za določitev zavarovalne osnove" v 3. koraku na sp-izracun.si, kar je v mojem primeru 110.376,24 eur? tako se v drugem letu konkretno povečajo mesečni prispevki (na 2.344,87 eur) in se dobiček zmanjša na 87.061,56 eur? Nato se vzame 87.061,56 eur za določitev zavarovalne osnove in se izračuna dobiček za tretje leto in tako naprej?

Hvala za odgovore!

Zgodovina sprememb…

maticb492 ::

ne, vneseš dobiček, kar je 20% od prometa (80% so normirani stroški, ne pa dobiček) - torej 120 * 0.2 (+ lanski prispevki, ampak to je skoraj zanemarljivo oz. boš okvirno imel prav brez tega) (EDIT: Preberi tooltip/hint na inputu, pa ti bo jasno)

Drugače tu se zavedaš da si čez omejitev in več kot 1 leto ne smeš imeti toliko dohodkov, ne :) ?
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Cupakabra123 ::

maticb492 je izjavil:

ne, vneseš dobiček, kar je 20% od prometa (80% so normirani stroški, ne pa dobiček) - torej 120 * 0.2 (+ lanski prispevki, ampak to je skoraj zanemarljivo oz. boš okvirno imel prav brez tega) (EDIT: Preberi tooltip/hint na inputu, pa ti bo jasno)

Drugače tu se zavedaš da si čez omejitev in več kot 1 leto ne smeš imeti toliko dohodkov, ne :) ?
Koliko pa smes zasluziti da ostanes na normirancu. Ravno se pogajam nekaj in ponujajo do 8k. Je bolje vzeti manj da ostanem na normirancu lahko?

Ce jaz prav razumem je 100k na leto in v dveh letih ne smes preseci 300k. Ocitno se motim in prosim da me nekdo popravi XD

Zgodovina sprememb…

maticb492 ::

Cupakabra123 je izjavil:

Koliko pa smes zasluziti da ostanes na normirancu. Ravno se pogajam nekaj in ponujajo do 8k. Je bolje vzeti manj da ostanem na normirancu lahko?

Ce jaz prav razumem je 100k na leto in v dveh letih ne smes preseci 300k. Ocitno se motim in prosim da me nekdo popravi XD



100k na leto oz 300k (z povezanimi osebami) v 2 letih. Zdaj v praksi ne vem točno kaj to pomeni, ker ne bom presegel 100k še zaenkrat, upam da bom imel take probleme čez kakšno leto ali dve :)


Torej če recimo leto 2022 zaslužiš 300k, ne smeš v letu 2023 nič, potem pa lahko spet naprej. Pomembno je da tam pomeni Povezane osebe, to je po domače povedano tam zato da ne odpre še punca en SP, pa enega mama, in tako pereš denar. Torej če imasta z punco oba SP, potem imata SKUPAJ 300k, seveda to FURS ne ve, dokler se ne vpiči v to kak inšpektor, potem lahko najebeš.

Ja, če je razlika majhna, je bolje vzeti manj. Pa recimo razliko v kripto ali kaj takega, hehe :D

EDIT: Ko govorim ne smeš, in da ima punca SP je seveda vedno predpostavka NORMIRANI, in da "ne smeš" pomeni da ostaneš NORMIRANI, da se ne bo kdo vpičil v to.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Cupakabra123 ::

maticb492 je izjavil:

Cupakabra123 je izjavil:

Koliko pa smes zasluziti da ostanes na normirancu. Ravno se pogajam nekaj in ponujajo do 8k. Je bolje vzeti manj da ostanem na normirancu lahko?

Ce jaz prav razumem je 100k na leto in v dveh letih ne smes preseci 300k. Ocitno se motim in prosim da me nekdo popravi XD



100k na leto oz 300k (z povezanimi osebami) v 2 letih. Zdaj v praksi ne vem točno kaj to pomeni, ker ne bom presegel 100k še zaenkrat, upam da bom imel take probleme čez kakšno leto ali dve :)


Torej če recimo leto 2022 zaslužiš 300k, ne smeš v letu 2023 nič, potem pa lahko spet naprej. Pomembno je da tam pomeni Povezane osebe, to je po domače povedano tam zato da ne odpre še punca en SP, pa enega mama, in tako pereš denar. Torej če imasta z punco oba SP, potem imata SKUPAJ 300k, seveda to FURS ne ve, dokler se ne vpiči v to kak inšpektor, potem lahko najebeš.

Ja, če je razlika majhna, je bolje vzeti manj. Pa recimo razliko v kripto ali kaj takega, hehe :D

EDIT: Ko govorim ne smeš, in da ima punca SP je seveda vedno predpostavka NORMIRANI, in da "ne smeš" pomeni da ostaneš NORMIRANI, da se ne bo kdo vpičil v to.
A pa mora biti vedno se ena oseba "zaposlena". Ce delas sam je kaj nizji znesek na leto in skupaj v dveh?

maticb492 ::

Cupakabra123 je izjavil:

A pa mora biti vedno se ena oseba "zaposlena". Ce delas sam je kaj nizji znesek na leto in skupaj v dveh?


Tista "ena" zaposlena oseba boš ti :)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Cupakabra123 ::

Aja pa se nekaj. Ce pac presezes in pac nimas druge. Koliko visji so potem stroski z navadnim sp-jem ali doo-jem napram normirancu? Ta s kripto je pa smart drugace. Nisem niti pomislil da se lahko zmenis za manj in potem kripto v wallet :))

maticb492 ::

Cupakabra123 je izjavil:

Aja pa se nekaj. Ce pac presezes in pac nimas druge. Koliko visji so potem stroski z navadnim sp-jem ali doo-jem napram normirancu? Ta s kripto je pa smart drugace. Nisem niti pomislil da se lahko zmenis za manj in potem kripto v wallet :))



Mislim, to se zajebavam, ker je itak delo na črno oz. ilegalno, tako da ne bo kdo rekel da dajem nasvete k utaji davkov, hehe :D


Navadni sp je dohodninska lestvica, če nimaš nobenih stroškov, je to X% od vsega. Če nimaš normiranih stroškov, jih dokazuješ z računi. S tem da seveda tudi prispevki so strošek.
https://mladipodjetnik.si/podjetniski-k...

EDIT: Na kratko; navaden SP se ti ne splača kot IT/programer, ker razen samih prispekov in nakup kakih komponent + software ne boš imel nobenih stroškov. Bolje je ostati normiranc, ker dohodninska lestvica je 50% nad 70k :)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Mike_Rotch ::

Do 100k letno plačaš efektivno 4% davka (torej 4000 eur). Znesek nad 100k je obdavčen z 20%. Naprimer, za dodatnih 50k plačaš 10k davka.

Za 8k mesečno je normiran s.p. praktično davčna oaza. Do 150k letno je še vedno zelo ugoden in predvsem enostaven način poslovanja. Če nameravaš služiti več kot 150k letno naslednjih nekaj let, se ti splača poiskati alternativo.

Cupakabra123 ::

Ok stekam. Koliko pa si placujete prispevkov? Pac kako dolocis koliko je dovolj, ker nocem placevati minimalnih. Kako si glede na prispevke lahko izracunas koliko bos imel po zdajsnjih pogojih penzije. Ce je kdo pripravljen deliti kako si mesecno porazdeli stroske bi bil ful hvalazen za primerjavo. Lahko kdo tudi poda primer za recimo 8k mesecno, ki je nek maksimum, ki ga lahko zasluzis na leto.

Aja pa se ena stvar. Poznam ful ljudi, ki ves zasluzek dobijo od ene stranke. Kakor sem slisal to ni ok in je procentualno omejeno. Ali to drzi ali lahko dobis tudi recimo 100k na leto od ene stranke recimo 10 let zapored?

beerfarmer ::

maticb492 je izjavil:

ne, vneseš dobiček, kar je 20% od prometa (80% so normirani stroški, ne pa dobiček) - torej 120 * 0.2 (+ lanski prispevki, ampak to je skoraj zanemarljivo oz. boš okvirno imel prav brez tega) (EDIT: Preberi tooltip/hint na inputu, pa ti bo jasno)

Drugače tu se zavedaš da si čez omejitev in več kot 1 leto ne smeš imeti toliko dohodkov, ne :) ?


hvala. se mi je zdel, da ga biksam.

lahko poveš več o omejitvi? vem, da bom moral postat davčni zavezanec in da bom lahko kot normirane stroške upošteval le 80k prometa. ne bom pa presegel meje 300k na 2 leti, torej lahko ohranim status normiranca?

maticb492 ::

Cupakabra123 je izjavil:

Ok stekam. Koliko pa si placujete prispevkov? Pac kako dolocis koliko je dovolj, ker nocem placevati minimalnih. Kako si glede na prispevke lahko izracunas koliko bos imel po zdajsnjih pogojih penzije. Ce je kdo pripravljen deliti kako si mesecno porazdeli stroske bi bil ful hvalazen za primerjavo. Lahko kdo tudi poda primer za recimo 8k mesecno, ki je nek maksimum, ki ga lahko zasluzis na leto.

Aja pa se ena stvar. Poznam ful ljudi, ki ves zasluzek dobijo od ene stranke. Kakor sem slisal to ni ok in je procentualno omejeno. Ali to drzi ali lahko dobis tudi recimo 100k na leto od ene stranke recimo 10 let zapored?



Če boš služil 8k na mesec plačaj računvodstvu 50EUR na mesec pa ti bojo odgovorili na vsa vprašanja. Drugače je pa maksimum prispevkov okoli 2k na mesec. Karkoli od minimuma do maksimuma si pa sam lahko določiš.

Jaz ne bi plačeval več kot minimum... zato ker tale naša davčna oaza normirancev in takšne plače za ITjevce ne vem kako dolgo še bojo, pri pokojnini se ti pa v 40 letih delovne dobe 5 let minimalnih prispevkov ne bo poznalo napram temu kar lahko narediš če razliko pametno investiraš sam.

beerfarmer je izjavil:

hvala. se mi je zdel, da ga biksam.

lahko poveš več o omejitvi? vem, da bom moral postat davčni zavezanec in da bom lahko kot normirane stroške upošteval le 80k prometa. ne bom pa presegel meje 300k na 2 leti, torej lahko ohranim status normiranca?



Bom prepustil komu z praktičnimi izkušnjami, je pa en že gor nekaj napisal :)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Ales ::

maticb492 je izjavil:

... Povezane osebe, to je po domače povedano tam zato da ne odpre še punca en SP, pa enega mama, in tako pereš denar. Torej če imasta z punco oba SP, potem imata SKUPAJ 300k, seveda to FURS ne ve, dokler se ne vpiči v to kak inšpektor, potem lahko najebeš. ...

No, odvisno, kaj punca dela. Lahko imata oba legitimen sp in ne bosta kar postala povezani osebi z davčnega vidika samo zato, ker sta fant in punca.

Če pa bi punca odprla sp zato, da prevzame nas en del fakturiranja od fantove dejavnosti, potem pa bi davčna imela kaj za povedat...

(samo povem, da si ne bo kdo narobe predstavljal...)

beerfarmer je izjavil:

... vem, da bom moral postat davčni zavezanec ...

Ali se boš moral registrirati za plačilo DDV je odvisno tudi od tega, v katero državo izdajaš račune. Če so vse tvoje stranke v Sloveniji, potem boš pri tem prometu že padel v DDV. Pa pazi, registrirati se moraš v tistem mesecu, ko boš dosegel mejo, gledano za tekočih 12 mesecev v nazaj.

maticb492 ::

Z tem DDVjem smo imeli že 15x v tej temi debato hehe :D

TL:DR: Če ne boš izdajal kot IT/Programer, računov za svoje storitve, v Slovenijo (nad 50k v SLO), potem ne padeš v DDV zavezanca. Za druge storitve to ni nujno da velja isto.

Za to lahko garanitram 100%, ker imam nad 50k prometa v tujino (EU) na normirancu in sem seveda samo atipični zavezanec. Če boš izdajal račune v EU moraš postati atipični zavezanec za namene poročanja, ne boš pa obračunal DDVja. Če boš izdajal račune v USA (ali UK zaradi brexita) ti kolikor vem ni treba postati atipinči zaezanec.

EDIT: Da bomo natančni je tu še ena predpostavka: poslovanje z firmami oz pravnimi osebami. Če hočeš delati za fizične osebe iz tujine, ni nujno isto.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Mike_Rotch ::

Ok stekam. Koliko pa si placujete prispevkov? Pac kako dolocis koliko je dovolj, ker nocem placevati minimalnih.


Jaz plačujem minimalno. Mislim, da je okoli 450 eur. Ne vidim smisla v tem, da bi plačeval več.

Aja pa se ena stvar. Poznam ful ljudi, ki ves zasluzek dobijo od ene stranke. Kakor sem slisal to ni ok in je procentualno omejeno. Ali to drzi ali lahko dobis tudi recimo 100k na leto od ene stranke recimo 10 let zapored?


Ni procentualno omejeno. Gre za to, da lahko FURS presodi, da tvoje delo ni podjetništvo ampak delovno razmerje, ki je urejeno drugače. Nisem še slišal, da bi komu, ki dela za tujo stranko na daljavo kdo kaj kompliciral.

Za to lahko garanitram 100%, ker imam nad 50k prometa v tujino (EU) na normirancu in sem seveda samo atipični zavezanec. Če boš izdajal račune v EU moraš postati atipični zavezanec za namene poročanja, ne boš pa obračunal DDVja. Če boš izdajal račune v USA (ali UK zaradi brexita) ti kolikor vem ni treba postati atipinči zaezanec.


Tudi za druge storitve to velja. Jaz sem se želel registrirati v DDV pa mi niso pustili, ker ne poslujem s Slovenijo :) Če izdajaš račune izven EU ni treba biti atipični zavezanec.

lahko poveš več o omejitvi? vem, da bom moral postat davčni zavezanec in da bom lahko kot normirane stroške upošteval le 80k prometa. ne bom pa presegel meje 300k na 2 leti, torej lahko ohranim status normiranca?


Glede meje za normiranca imaš prav. Uveljavljaš lahko max. 80k normiranih stroškov. Normiranec pa lahko ostaneš dokler v 2 zaporednih letih ne presežeš 300 jurjev.

user4683 ::

Pa kje pobirte te nasvete?

1. Max prihodek je 300k na dve leti
2. Normiranih stroškov je 80% (a ne več kot 80k), dohodnine je 20% od dobička. (pri 150k prihodka imaš torej 70k dobička in plačaš 14k dohodnine)
3. Višine prispevkov si ne določiš sam ampak se izračunajo iz dobička v preteklem letu. Prvo leto so minimalni (cca 450/mesec). Lahko pa si plačuješ več kot ti naračunajo. Recimo pri cca 120k/leto boš od oka plačal 20k prispevkov (in še 8k dohodnine)
4. Do 150k se ti absolutno splača bit normiran. Če bi to malo presegel, se ti splača zaslužit manj, da si pod mejo in ostaneš normiran. Če misliš to mejo preseči za par 10k pa je tvoja naslednja najboljša izbira verjetno doo, se pa stvari zakomplicirajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

maticb492 ::

user4683 je izjavil:

Pa kje pobirte te nasvete?

1. Max prihodek je 300k na dve leti
2. Normiranih stroškov je 80% (a ne več kot 80k), dohodnine je 20% od dobička. (pri 150k prihodka imaš torej 70k dobička in plačaš 14k dohodnine)
3. Višine prispevkov si ne določiš sam ampak se izračunajo iz dobička v preteklem letu. Prvo leto so minimalni (cca 450/mesec). Lahko pa si plačuješ več kot ti naračunajo. Recimo pri cca 120k/leto boš od oka plačal 20k prispevkov (in še 8k dohodnine)
4. Do 150k se ti absolutno splača bit normiran. Če bi to malo presegel, se ti splača zaslužit manj, da si pod mejo in ostaneš normiran. Če misliš to mejo preseči za par 10k pa je tvoja naslednja najboljša izbira verjetno doo, se pa stvari zakomplicirajo.



No saj smo isto napisali?

Drugače pa ja, lahko bi naredili nek sticky post enkrat, ker se itak večinoma ista vprašanja ponavljajo, kar je logično.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000
««
53 / 188
»»