» »

Polnilni cikli Windows laptopa

Polnilni cikli Windows laptopa

CyberPunk ::

Se da s kakšnim programom na Windows laptopu preveriti, koliko polnilnih ciklov je že dala skozi baterija? Kar vidim v Everestu, so recimo podatki Designed Capacity, Fully Charged Capacity in Wear Level, iz katerih pa ni razvidno, če je obraba posledica velikega števila polnjenj in praznjenj ali zgolj "starost".
Koliko ciklov naj bi načeloma povprečen laptop zdržal, preden je baterija neuporabna (kar pomeni, da zdrži pol ure ali manj)?

hojnikb ::

za hpje maš recimo hp battery check
#brezpodpisa

fujtajksel ::

Ne vem če je tu smiselno govorit o ciklih. Za baterijo je najslabše če je ves čas na štromu na 100% ali pa ves čas na 0%, tudi če ima malo ciklov. Na razne indikatorje izpraznjenosti pa se ne da zanest - meni npr je že kazalo da je fuč, potem sem pa dal izvest kalibracijo in se ne pritožuje več. Pa še vsak proizvajalec ima po svoje. Kar dejansko šteje je kolk časa nekega tipa uporabe ti zdrži, ampak moraš vedet kolk časa enakega tipa uporabe je zdržala nova.

CyberPunk ::

To pa prvic slisim, da bi bilo pri prenosnikih slabo, ce je na elektriki. A nimajo ze precej dolgo vgrajene kontrole, ki preneha s polnjenjem, ko je na 99%? Torej takrat pac baterija pociva in se naprava napaja iz omrezja; ko gres "na teren" z baterijo, se pa porablja baterija. Vsaj ce sklepam na podlagi izkusenj. Pri mojem domacem je wear level 0, polna kapaciteta je se vedno skoraj enaka designed capacity, saj je bil v glavnem vedno doma na omrezju, ce pa sem rabil zadnje case baterijo, pa ni bistvene razlike v njeni zmogljivosti danes ali ob nakupu par let nazaj. Pri netbooku, ki sem ga bolj uporabljal baterijsko, je Everest kazal procente pri wear level in polna kapaciteta se je scasoma znizevala. Podobno je bilo pri telefonih.
(Vem pa, da so cenejse naprave - npr. nekateri brivniki, elektricni nozi ipd. - ki te kontrole nimajo in eksplicitno pise v navodilih, da je treba takoj po polnjenju odklopiti.)

BorutK-73 ::

fujtajksel je izjavil:

Ne vem če je tu smiselno govorit o ciklih. Za baterijo je najslabše če je ves čas na štromu na 100% ali pa ves čas na 0%, tudi če ima malo ciklov. Na razne indikatorje izpraznjenosti pa se ne da zanest - meni npr je že kazalo da je fuč, potem sem pa dal izvest kalibracijo in se ne pritožuje več. Pa še vsak proizvajalec ima po svoje. Kar dejansko šteje je kolk časa nekega tipa uporabe ti zdrži, ampak moraš vedet kolk časa enakega tipa uporabe je zdržala nova.

Odvisno od prenosnika. Če gre elektrika mimo baterije, nima kaj škodit bateriji, ko je na 100% se izklopi polnjenje.

fujtajksel ::

BorutK-73 je izjavil:

Odvisno od prenosnika. Če gre elektrika mimo baterije, nima kaj škodit bateriji, ko je na 100% se izklopi polnjenje.


Ne ne, polnjenje se itaq izklopi, ne gre za to da bi se polnil nad 100%, tist bi bilo res prehudo. Ampak že to da je dolgo časa na 100% ni zdravo za baterijo in to velja za vse Li-ion. Zato jih skladiščijo in prodajajo napol prazne. Valjda pa imaš baterijo predvsem zato da bo prenosnik čimdlje delal, če zmanjka štroma, življenjska doba baterije pa je sekundarna. Nekateri prenosniki imajo battery management ki na omrežju cikla npr med 80% in 90%, za nek kompromis; pa neki telefoni začivkajo da so polni preden so zares na 100%. Globoko ciklanje baterije tudi žre življenjsko dobo, tipično za Li-ion je enih 500 polnih ciklov.

ghost13xc ::

Seveda Run + cmd pa vpisi noter powercfg -energy -output c:\energy-report.html

Report ti shrani na disk c :)

mirancar ::

fujtajksel je izjavil:

BorutK-73 je izjavil:

Odvisno od prenosnika. Če gre elektrika mimo baterije, nima kaj škodit bateriji, ko je na 100% se izklopi polnjenje.


Ne ne, polnjenje se itaq izklopi, ne gre za to da bi se polnil nad 100%, tist bi bilo res prehudo. Ampak že to da je dolgo časa na 100% ni zdravo za baterijo in to velja za vse Li-ion. Zato jih skladiščijo in prodajajo napol prazne. Valjda pa imaš baterijo predvsem zato da bo prenosnik čimdlje delal, če zmanjka štroma, življenjska doba baterije pa je sekundarna. Nekateri prenosniki imajo battery management ki na omrežju cikla npr med 80% in 90%, za nek kompromis; pa neki telefoni začivkajo da so polni preden so zares na 100%. Globoko ciklanje baterije tudi žre življenjsko dobo, tipično za Li-ion je enih 500 polnih ciklov.

kljub temu se ob nonstop na elektriki praktično ne kvarijo, mislim da kontroler baterije sam po sebi ob dolgem priklopu poskrbi da je baterija na nekje 95%. Baterija je meni na 6 let starem netbooku za 300 eur bila še zmeraj zelo dobra, pri čemer sem ga ene 2 let normalno uporabljal, ostalo je bil vedno priklopljen ko je lahko

cikli pa pravijo za starejše (~2008 leto) baterije 300 ciklov, za novejše in kvalitetnejše Apple trdi da njihove zdržijo 1000 ciklov

prepocen kitajske so pa običajno fuč že ob dobavi

http://www.apple.com/batteries/why-lith...
https://support.apple.com/sl-si/HT201585

CyberPunk ::

ghost13xc je izjavil:

Seveda Run + cmd pa vpisi noter powercfg -energy -output c:\energy-report.html

Report ti shrani na disk c :)


Noče:

Enabling tracing for 60 seconds...
Observing system behavior...
Could not open the NT Kernel Logger. The NT Kernel Logger is already in use. E
nsure that all other performance monitoring utilities, including Reliability and
Performance Monitor are not currently in use.

ghost13xc ::

Zapri Performance Monitor

CyberPunk ::

Hm, nisem ga niti prizgal. Razen ce je kaj v zvezi z Action Centrom in laufa po defaultu?

ghost13xc ::

Ja ce imas 8 ali 10 je vklopljen, pri 7 ni. Taks manager pa ga ugasni :)

CyberPunk ::

Imam Windows 7. Kako se proces imenuje, ker ne najdem nicesar, kar bi spominjalo nanj, ne v task managerju ne v process explorerju?

Alexius Heristalski ::

perfmon verjetno.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

ghost13xc ::

Service (process) se imenuje mmc.exe. Ali imas originalne Win?? Ce imas predelavo (s spleta, travniki itd) oz okuzen pc potem je jasno, da nekaj ni vredu... Ce ga nisi sam pognal (Performance Monitor), potem je malce sumljivo... Naredi restart in poizkusi ponovno :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ghost13xc ()

CyberPunk ::

Original na laptopu. A ni mmc.exe proces, ki laufa zadeve kot npr. Event Viewer, Computer Management ipd.? Sem preveril, ga ni. Ker je tisto javilo "including Reliability and Performance Monitor", gre najbrz za tisti default task, ki stalno nadzira "zanesljivost". Bom preveril.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Življenska doba baterije pri prenosniku (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
716256 (4781) link_up
»

Kako polniti baterijo oz. vpliv polnjenja na življensko dobo.

Oddelek: Mobilne tehnologije
162893 (2405) bajsibajsi
»

Android aplikacija: charging plan

Oddelek: Loža
253372 (2738) jest10
»

Kako ravnati z litij-ionskimi baterijami (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6020144 (16771) MrStein
»

Microsoft: baterije niso problem

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
4813076 (10993) Bor H

Več podobnih tem