» »

Warning: H/W Monitor Status Abnormal

Warning: H/W Monitor Status Abnormal

SG_101 ::

PC sem imel izključen iz elektrike, ko sem ga priklopil nazaj, se je izpisala tale napaka (slika).

Kaj to pomeni? Nisem pa spreminjal nobenih nastavitev v biosu oz. kje drugje, saj ta računalnik (ki je že kar star, vendar drugače še vedno odlično dela) bolj redko uporabljam (za vikend).

 s1

s1



 s2

s2

BorutK-73 ::

Napajalnik te heca. Si izklopil iz elektrike in ponovno zagnal?

SG_101 ::

Sem probral ja, pa je isto... v bistvu se mi je ta zadeva pokazala že prejšnji vikend, pa se mi ni dalo s tem ukvarjat. Sem ravnokar prišel domov in ponovno zagnal PC in še vedno to kaže...

solatko ::

Napajalnik - poglej voltaže.
Delo krepa človeka

hojnikb ::

Ni nujno da je napajalnik. Lahko se je senzorjem na plati zmešal.
#brezpodpisa

s1m0n ::

A še bi sistem sploh pravilno delal s toliko višjimi napetostmi?
12V je kar visoko pa tudi 5V

Temp pa še bolj smešna :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

hojnikb ::

Itk, to se je senzorjem sfuzlalo. Itk lahko takoj preveriš z kakim voltimetrom.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

solatko ::

Najenostavneje je zamenjat napajalnik, preizkusit in potem naprej. Ker gre za starejšo mašino, preglej kondenzatorje. Na tej plošči niso vsi solid.
Delo krepa človeka

hojnikb ::

Najenostavneje je preverit napetosti, ker to nič ne stane.
#brezpodpisa

boogie_xlr ::

-128 kaže da prebere same 1 (11111111) v 8 bitnem registru za temperaturo. Probaj clearati CMOS.

solatko ::

Neobremenjen PSU ti bo praviloma kazal zaželjene podatke, ko pa ga obremeniš pa slabi kondenzatorji in diode neredijo svoje. Meritve bi moral delat na plati, kar pa ne zna vsak.
Tudi sposojeni PSU nič ne stane.
Delo krepa človeka

SG_101 ::

Bom probal napajalnik zamenjat, upam da najdem kje kaksenega. Je pa drugace uporaba PCja odsvetovana ali pa ga lahko uporabljam normalno naprej tudi s trenutnim napajalnikom?

BorutK-73 ::

Poglej še napetosti v Bios-u, lahko je napaka v programu.

Zgodovina sprememb…

FX6300B ::

on to gleda v BIOSu
May the force be with you!

ST-777 ::

SG_101 je izjavil:

Je pa drugace uporaba PCja odsvetovana ali pa ga lahko uporabljam normalno naprej tudi s trenutnim napajalnikom?
Napajalnik, ki ima previsoke ali prenizke napetosti, lahko poškoduje druge komponente.

En primer: TOPOWER TOP-500PM 500W ATX12V v2.3 Power Supply: "It will glitch your computer and even destroy components. It drops voltage on the Sata power and makes the HDD spazz out. ... Stay away!" http://www.newegg.com/Product/Product.a...

SG_101 ::

Žal nisem kje dobil kakšnega starega napajalnika, da bi probral kako pa kaj. Trenunto pa sem na tem PCju in imam prižganega 30 min in zaenkrat dela vse normalno. Imam nameščen program AIDA64, zanima me, če se da kje razbrati, da bi se videlo, če glede napetosti vse štima oz. so kakšne nepravilnosti?

BorutK-73 ::

Lahko preverjaš s tem programom:
http://openhardwaremonitor.org/

Ni pa tako natančen kot je v Bios-u.

ST-777 ::

SG_101 je izjavil:

zanima me, če se da kje razbrati, da bi se videlo, če glede napetosti vse štima
Uporabljam HWMonitor, ki pokaže tudi min. in max. napetosti. Če napetosti bistveno odstopajo od tistih, kot bi morale biti ali pa je po cca eni uri med min. in max. napetosti precejšnja razlika, to že kaže, da ni nekaj v redu z napajalnikom.

Moj napajalnik so na testu obremenili s 152W do 652W in so za 12 V izmerili: 12,02 V do 12,10 V. Koliko pa lahko največ niha napetost, da še ni težav, pa poišči na spletu.

SG_101 ::

hm, sem naložil tale program HWMonitor, pa mi pod "Voltages" prikazuje le "VBAT". Ko sem gledal nek screenshot tega programa na enem angleškem forumu, je imel tisti še druge napetosti...(tiste iz biosa: 3,3V; 5,5V; 12V)

ST-777 ::

SG_101 je izjavil:

hm, sem naložil tale program HWMonitor, pa mi pod "Voltages" prikazuje le "VBAT".
Pri meni HWMonitor (zaženem ga kot administrator v Win 7) pod "Voltages" prikazuje za matično ploščo pod Value pet različnih vrednosti (tudi za 3,3V, 5V, 12V), ko upoštevam še min. in max. napetosti jih je vsega skupaj 15.

BorutK-73 ::

Meni kaže takole:

ST-777 ::

Nekaj o "varnih" Voltih.

Safe Voltage ranges for +12V +5V +3.3V:
"The MAXIMUM voltages on the 3.3\\5 and +12v rails at idle should not exceed as follows;
+12v = No higher than 12.5v MAXIMUM
+5v = 5.3v MAXIMUM
+3.3v = 3.5v MAXIMUM" http://www.overclock.net/t/85508/safe-v...

In še tole: "Use a multimeter to get accurate reads. I've found that software is rarely 100% accurate. ... it is possible that the reading you get from BIOS is also inaccurate."

Nagi Bator ::

SG_101 je izjavil:

 s2

s2




Glede na to sliko bi posumil na zanic senzor! Zakaj?
Ker kaze enako (previsoko) napetost za 3.3V linijo in baterijo,
ki je sicer tudi 3.3V, vendar nima prav nic skupnega z napajalnikom!
Ce bolje pogledas, je prav cudno, da so vse napetosti priblizno za 1/3 previsoke. Senzor po moje.

Edit:
woops, slabo pogledal - ni baterija. Vseeno je nenavadno, da je vse za kakih 30% previsoko

Zgodovina sprememb…

SG_101 ::

Sem našel nekaj časa, da sem stestiral tale program...

Po kakšnih 2 urah delovanja (net + cca. 1 ura filma) so podatki takšni:



Prve dve stvari se nista niti malo spremenili. Potem se najbrž lahko sklepa, da pač določeni senzorji na matični plošči ne delujejo, PC pa je drugače OK in deluje kot mora in ni nevarnosti, da bi se kaj "skurilo"?

ST-777 ::

@SG_101, uporabljam CPUID HWMonitor in pokaže precej več podatkov kot tvoj program. Temperatura 38 stopinj tvojega diska še ni kritična, se pa verjetno precej poviša ob bolj zahtevnem delu na računalniku. Svetujem, da spremljaš to temperaturo in če te moti hrup ventilatorja na procesorju (ki je sedaj 2836 RPM) da znižaš vrtljaje. Pri meni ventilator redko preseže 800 RPM in disk 28 stopinj.

BorutK-73 ::

Napetosti so zdaj ok?

SG_101 ::

v biosu je še vedno enako kot v ssju, ki sem ga dal na začetku teme. s kakšnim drugim programom mi pa pokaže le tisto, kar sem prilepil zgoraj...noben program mi ne pokaže več različnih napetostih kot recimo ST-777, ki uporablja enak program kot jaz...

ST-777 ::

@SG_101, na tvoji sliki ne vidim napetosti 5 in 12 V, ki jih moj program pokaže. Program moraš zagnati kot skrbnik, sicer ti pokaže mnogo manj.

BorutK-73 ::

SG101-Testiraj še z drugim programom.
Naprimer: http://www.hwinfo.com/

SG_101 ::

ST-777 sem zagnal program kot administrator pa ne pokaže teh vrednosti. Ne vem zakaj ne. Sprobal sem vsaj 3-4 programe, pa o teh napetostih 5 in 12 V ni ne duha ne sluha.

BorutK-73 sem sprobal tudi tega.

Frenckie ::

Odvisno, koliko merilnih senzorjev ima osnovna plošča.

SG_101 ::

Da malo obudim temo....včeraj ko sem prižgal PC, je ta napaka izginila sama od sebe...ob zagonu računalnika mi zadeve iz uvodnega posta ne prikazuje več, prav tako pa mi program CPUID HWMonitor kaže še preostale vrednosti (3,3V, 5V, 12V) in so v mejah normale. V glavnem svašta. Delal, šraufal, menjal, nameščal nisem nič. Problem je (zaenkrat) po skoraj 2 mesecih izginil sam od sebe. :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

težava(prosim poglejte)

Oddelek: Pomoč in nasveti
231142 (767) princ135
»

Antec NeoPower 480 W vs. Tagan 480 W (mini test)

Oddelek: Strojna oprema
322130 (1594) DjTonic
»

Kako do čimboljšega delovanja

Oddelek: Navijanje
331927 (1435) Tugo
»

volt "-12" .... prevec??

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
271262 (979) morphling1

Več podobnih tem