» »

Windows xp - uporaba v službi

Windows xp - uporaba v službi

accord37 ::

Pozdravljeni vsi skupaj.

Imam eno vprašanje in sicer glede windows xp. V službi uporabljamo prenosnike. Med njimi je eden ki je že kar nekaj let star in ne prenese kaj več kot windows xp. Pred kratkim so v naši firmi prenehali izdajati windows xp in smo vsi prešli na windows 7. Ker pa je računalnik še soliden za naše delo bi želel namestiti nazaj windows (sedaj so gor linuxi). Zdaj me pa zanim če kdo ve če se da kje iz neta sneti legalne windows xp, kajti nočem da bi bil kakšen problem če bi ga kdaj pa kdaj vtaknil v mrežo in povzročil kakšen problem (če bi bili windowsi nelegalni).

Ps.: Linuxi so zdaj bili gor ampak mi niso všeč, in se zelo lovim če je treba kdaj kaj na hitro urediti.

Pa zanima me še kaj je s temi windowsi ki se ponujajo na softonic spletnih straneh in podobno? je to legalno ali ne?

Kaj mi svetujete v tem primeru?

hvala in lep pozdrav
  • spremenil: accord37 ()

Aston_11 ::

accord37 je izjavil:

Pozdravljeni vsi skupaj.

Imam eno vprašanje in sicer glede windows xp. V službi uporabljamo prenosnike. Med njimi je eden ki je že kar nekaj let star in ne prenese kaj več kot windows xp. Pred kratkim so v naši firmi prenehali izdajati windows xp in smo vsi prešli na windows 7. Ker pa je računalnik še soliden za naše delo bi želel namestiti nazaj windows (sedaj so gor linuxi). Zdaj me pa zanim če kdo ve če se da kje iz neta sneti legalne windows xp, kajti nočem da bi bil kakšen problem če bi ga kdaj pa kdaj vtaknil v mrežo in povzročil kakšen problem (če bi bili windowsi nelegalni).

Ps.: Linuxi so zdaj bili gor ampak mi niso všeč, in se zelo lovim če je treba kdaj kaj na hitro urediti.

Kaj mi svetujete v tem primeru?

hvala in lep pozdrav


Navadi se na linux, če dela.

francek1 ::

A je original gor imel nameščen XP?
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

hojnikb ::

dej specse, da vidimo, če res ne gre druga kot winxp
#brezpodpisa

accord37 ::

francek1 je izjavil:

A je original gor imel nameščen XP?


original je bil xp home edition. na samem prenosiku je še product key

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: accord37 ()

accord37 ::

hojnikb je izjavil:

dej specse, da vidimo, če res ne gre druga kot winxp


prenosnik je pa dell latitude c510/610

Heavy ::

accord37 je izjavil:

francek1 je izjavil:

A je original gor imel nameščen XP?


original je bil xp home edition. na samem prenosiku je še product key



Lahko greš na kakšno torrent stran pa snameš XP home, zapečeš cd in namestiš. Ob inštalaciji vneseš ključ, ki je na prenosniku napisan in to je to.

hojnikb ::

dj to starino v zaslužen pokoj ;)
#brezpodpisa

Ghost7 ::

Močno odsvetujem WinXP, namesti si distribucijo Linuxa, ki ti bo nudila največ. Poleg tega so praviloma hitrejše in se posodabljajo.
Mogoče za tako star (hardware)sistem uporabi kašno distribucijo kot je CentOS6, ki ima še vedno GNOME2, vendar je redno posodobljen. Poleg tega namestiš še EPEL repozitorij in dobiš brezplačnega programja za celo goro.

Sanjati o XP in sodobnem win programju, kjer skoraj nihče več ne špara na RAMu, da bo delalo hitro, sploh pa varno, je žal utopično.
Vsak antivirusni požre ogromno RAMa, kaj šele kakšen drug varnostni sistem.

lp

accord37 ::

hojnikb je izjavil:

dj to starino v zaslužen pokoj ;)


res da je starina ampak za to kar ga potrebujem je super. Da ip spremenim in se conectam v drugo mašino in nastavljam parametre je super. Čisto nezahtevno.

Ghost7 ::

accord37 je izjavil:

hojnikb je izjavil:

dj to starino v zaslužen pokoj ;)


res da je starina ampak za to kar ga potrebujem je super. Da ip spremenim in se conectam v drugo mašino in nastavljam parametre je super. Čisto nezahtevno.


Torej dejstvo, da ne potrebuješ WinXP, koliko pa imaš RAMa (pa ja ne samo 128)? Je to res še Pentium 3?

737 ::

Mislim, da z XP ne bi smelo biti problemov. Popravki bodo še nekaj let, če bo treba. Sam jih imam nameščene na nekaj starih Thinkpadih, čeprav sem drugače ljubitelj linuxa. Po dolgotrajnem preizkušanju vseh možnih distribucij se je izkazalo, da so XP in njihovi driverji najbolje optimizirani ter da se z njim iz stare mašine iztisne največ.

Tr0n ::

accord37 je izjavil:

Med njimi je eden ki je že kar nekaj let star in ne prenese kaj več kot windows xp. Pred kratkim so v naši firmi prenehali izdajati windows xp in smo vsi prešli na windows 7.

8.1 ali 10 ti bosta komot laufala tudi na starejsem hardware-u. Probaj.

hojnikb ::

Nebota. Hardwareske restrikcije
#brezpodpisa

konspirator ::

Za p3 1 ghz in 128 mb rama mu predlagaš w8/10 ?

tinyxp ali kak drug podoben linux distro (damn small linux, puppy linux, tiny core linux, deLicate linux antiX, slitaz, lxle).

Zgodovina sprememb…

Aston_11 ::

128 rama? Jaz sem imel tudi tak prenosnik in je bil že nov neuporaben. Dodal 128, in je ostal nekoliko manj neuporaben.

hojnikb ::

128MB je bilo v času win98 čist ok
#brezpodpisa

Heavy ::

XP je minimum zahteval 64MB, 128MB je pa kar 2x več :D

Tr0n ::

Aja, 128 MB RAMa. Stran vrzi to. :)

Sicer Windows 8.1 laufa tudi na 64 MB RAMa, ampak ni ravno uporabno (beri: pocasno).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()

hojnikb ::

128MB in xp je kr pain in the ass
#brezpodpisa

737 ::

V ne vem katerem letniku že smo vse vaje za fiziko napisali in sprintali pri sošolcu na 386 s 4 MB RAM-a. Na njem je z nekim hackom tekel Win 95. Ni šlo hitro, se je pa dalo in še lepo je izgledalo.

Aston_11 ::

Če so bili DX ali kaj že, 32 bit, potem je šlo, seveda si inštaliral eno večnost, jeba je bilo še najbolj, če je bilo premalo rama. To ste delali enih 20-22 let nazaj, po mojem.

pegasus ::

Mah na 386 s 4mb rama smo inštaliral os/2 in laufal gor win3.1 + nekaj dos instanc z raznimi špili. Hkrati.

Za p3 prenosnik pa res kak droben linux, kot jih je že naštel konspirator.

Heavy ::

Aston_11 je izjavil:

Če so bili DX ali kaj že, 32 bit, potem je šlo, seveda si inštaliral eno večnost, jeba je bilo še najbolj, če je bilo premalo rama. To ste delali enih 20-22 let nazaj, po mojem.



19 let nazaj in to iz tistih 13 disket (čez en mesec je 20. obletnica izida Win95) :)

737 ::

Op, poišči poste uporabnika Spajky. On je prišel najdlje z optimizacijo starih strojev. Poišči tudi tukaj:
www.elektronik.si

m0LN4r ::

a čas za tako početje vam tudi plačajo? cele dneve zajebancije, da pol dela na koncu kot en 5 let star smartphone?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

737 ::

Stari software dela na stari strojni opremi enako hitro, kot takrat, ko je bila nova.

Spajky ::

737 je izjavil:

..poišči poste uporabnika Spajky. ..prišel najdlje z optimizacijo starih strojev...
Vsak si mora sam izbrat dovolj lahek OS (ala WinXP + Lite program) in si ga sklesat po svojih osn.potrebah za starejši komp. Pa MS Office (ali OpenOffice) na vsak način izbegnit.

Je po netu brdo lahkih alternativ; za kaj spisat je pa tudi WordPad Ok. Pravtako pa je na oldapps.com množica starejših malih non-bloated free programčkov, ki zadovoljivo opravijo nezahtevno delo. ... in ko star komp "leti", pol intaliraš "Crome 69" ali najnovejši Flash in raketa postane polž >:D>:D in če nimaš starejšega bekapa sistema, si spet v riti :)) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

737 ::

Vendarle še obstajajo ljudje, ki niso podlegli hipnotičnemu reklamiranju IT korporacij.

konspirator ::

Spajky
Je po netu brdo lahkih alternativ; za kaj spisat je pa tudi WordPad Ok.

Pravi moški delajo 100 stranske diplomske v beležnici (notepad) in tiskajo iz zx Spectruma ter za dobro jutro pišejo scada šoferje v zbirniku na vax/vms 1.0 !

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

737 je izjavil:

Stari software dela na stari strojni opremi enako hitro, kot takrat, ko je bila nova.

Hitro že, samo ni vseeno kako je združljivo z naprej in ali uporabi 500W za kar bi lahko 50W.

Mene pa svadijo taka podjetja, ko jim pošlješ recimo novejši PDF, notr maš določene novejše elemente, zadeva je krepko večja kot nekoč in potem ti pošlejo nazaj email, da oni tega nemorejo odpret, da naj shranim starejšo. In potem greš shraniš zadevo v starejši obliki in ti lepo reče, to pa to pa to "will not be supported"
Enako velja za CAD ipd. Pol se pa zafrkavaš na 1001 načinov, da spraviš zadevo v tak format, da lahko oni potem to odprejo na svoji predpotopni opremi. Pa da kregarije okoli formatov sploh ne omenjam, ko delaš z ljudmi iz različnih področij in en dela še na tako starem HW in SW, da se potem cela ekipa mora njemu prilagajat in pretvarjat v neke xy formate, dva dni googlat kako spravit nekaj čez ipd.

Ali pa, kot imajo nekatere blagajne še 2500+ semprone (386rama, 80gb HDD) in trgovki zašteka aplikacija za blagajno, ki je povezana s spletno robo in potem čakaš 10 minut na račun ali še več, če mora restartat računalnik in potem čakat še 10 minut, da se vse postavi.

Razumem, da CNC mašine majo probleme, ampak eni pa res imajo več škode s tem šparanjem kot koristi -> izguba strank. Jaz več za tiskat tja sigurno nebom poslal, kjer sem moral pretvorit zadevo v tak staro obliko, da na koncu so vse zjebali z barvami pa še določene pisave niso bile podprte. Ravnotako, ko je morala punca celotno pohištvo iz objekta brisat, ker njihova mašina tega ni prebavila, da je lahko gradbenik popravil par instalacij. Dvojno delo, dvakratna zguba časa.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

konspirator ::

Pri cadu lahko shraniš v dxf (2d) ali iges/step (3d).
To mora odpreti vsak program.

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

Ni tako simple, niti dxf več med različnimi programi (ali so linije, polylinije, layerji, merila itd.) ne prenese vseh zadev in ko pride do večkratnega pretvarjanja in izmenjave naprej nazaj potem pa so problemi import/export.
Recimo IFC je ena izmed novih vmesnih alternativ, pa še to ni vedno tako enostavno. BIM je tudi še eksotika tukaj in 3D delo z SWjem z vsaj 2013.
Ko je Janac dal rezati ohišje sem moral zadevo shranit v 5+ različnih formatih in pri vsakem sprobat vse compatibility settingse in na koncu so oni rekli, da nimajo pojma. Jaz si pa ne grem, zaradi njih nalagat 10 let star autocad.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

pegasus ::

10 let je še praktično mlado ... predstavljaj si delat v letalski industriji, kjer moraš bit data kompatibilen vsaj 30 let, ali pa v gradbeništvu (50+ let) ... Hitro prideš nazaj na papir in svinčnik.

m0LN4r ::

Ja sej, ko ti vodja projekta ala mutibarič, reče da on tega neve naredit, da mu je treba sprintat in to za novogradnjo 2015
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

čuhalev ::

Vsi tisti, ki mislite, da bo računalnik z XP počasen, pomislite, kako se vam je včasih ta isti računalnik (ko je bil še nov) zdel hiter.

Morate vedeti, da v industriji uporabljajo opremo dokler ta dobesedno ne ckrne. Recimo en kolega še v letu 2015 potrebuje disketnik, ker mu program na CNC stroju bere le z diskete, čeprav ima CNC stroj tudi USB vrata, a mu programska oprema ne podpira branja načrtov iz USB.

Enako bo v kakšni tiskarni, kjer uporabljajo preverjeno, čeprav staro, opremo, da se jim ni potrebno vsako leto učiti, se igrati z nastavitvami in iskanjem gonilnika.

Problem nastane, ko potrebnega programa zaradi ,,postaranja programa" ne moreš več kupiti, čeprav ti bi starejša verzija veliko bolj koristila kot nova.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: čuhalev ()

m0LN4r ::

Razlog je šparanje, nič drugega, to da uporabljajo disketnike, moraš preko meje z lupo iskat take ali so pa res mali.

"Diskete" pa "učenje vsako leto" ne gre skup. Mogoče bolj na vsakih 10 let. In ja verjamem, da za tiste, ki rišejo samo črtice v dvade, o ostalem pa pojma nimajo, res mislijo, da je njihova oprema dovolj za _njih_ za druge so pa ovira
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

dominuspro ::

Nehajte turit Linux človeku, ki je eksplicitno napisal, da hoče Windowse.

Pobereš na microsoft strani. Npr: https://www.microsoft.com/en-us/downloa...

Inštaliraš in vpišeš kodo na prenosniku. Če slučajno ne dela, pokličeš Microsoft podporo.

konspirator ::

Tole je samo sp3.

ingeniero ::

m0LN4r: To si ti nekaj cudnega za Janaca shranjeval ... Jaz se nikoli nisem imel problemov z njimi, pa so dobili dxf generiran s SW in z AutoCADom ...

dominuspro ::

konspirator je izjavil:

Tole je samo sp3.


Pardon, nisem bil pozoren, ker mej je linux razp...
Jst bi poklical podporo in vprašal za nadomestni cd oz. download link.

Ghost7 ::

dominuspro je izjavil:

Nehajte turit Linux človeku, ki je eksplicitno napisal, da hoče Windowse.

Pobereš na microsoft strani. Npr: https://www.microsoft.com/en-us/downloa...

Inštaliraš in vpišeš kodo na prenosniku. Če slučajno ne dela, pokličeš Microsoft podporo.


Priporocam, da se dobita in mu pomagas to instalirat. Mogoce bosta v dveh dneh koncala ;) Srecno!

konspirator ::

Na travnikih najdeš xp iso.

google iskanje "xp iso" vrne nekaj rezultatov.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Star prenosnik-windows xp ali 8 (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
8414058 (10322) Spajky
»

Optimizacija starega pisarniškega računalnika (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
11612251 (9208) mihagr
»

Ko ne bo več XP...

Oddelek: Pomoč in nasveti
427224 (5593) Pithlit
»

Konec osnovne podpore za Visto in Office 2007 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
11430366 (27082) Half-Saint

Več podobnih tem