» »

Računalnik se naključno ugasne

Računalnik se naključno ugasne

prenasalec ::

Ob nevihtnem vremenu nekaj dni nazaj se je moj računalnik zaradi izpada elektrike za manj kot sekundo resetiral, celotna vsebina diska je tako postala neuporabna. Drugim računalnikom v hiši se izpad elektrike sploh ni poznal. Kakorkoli, Windowse sem namestil na novo in opazil, da kljub sveži inštalaciji računalnik deluje počasneje kot prej. Poleg tega pa se po nekaj časa uporabe kar ugasne, brez zvokov, opozoril, česarkoli, samo ustavi se.
Očitno je, da se je računalnik nekako poškodoval med nevihto, mene pa zanima, kako bi ugotovil, katera izmed komponent je zanič oziroma če bo treba zamenjati kar cel računalnik?

Han ::

Najbolj verjetno cenen napajalnik, ki ni zdržal že kratkotrajnega nihaja v napetosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

prenasalec ::

Sicer se je že ogromnokrat zgodilo, da se mi je računalnik resetiral med nevihto, vendar ni bilo nikoli tako hudo.
Obstaja način, da bi preveril, če je z napajalnikom vse v redu?

Han ::

Če imaš pri roki multimeter, lahko pomeriš napetosti na izhodih (12, 5, 3,3V). Za kateri napajalnik gre? Napiši še ostale komponente...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

prenasalec ::

Nobenih takih pripomočkov nimam pri sebi, sem pa v Speccyju našel par informacij.
Komponente:

Napetosti:

Han ::

Če je v kišti še prvi napajalnik, je zrel za menjavo. Preveri še kondenzatorje na osnovni plošči, pa disk stestiraj z WD Data Lifeguard Diagnostic.

GTX970 ::

Model in starost napajalnik, kateri cpu & grafična ?

prenasalec ::

@Han
WD Data Lifeguard Diagnostic pravi, da je vse OK.

@GTX970
Za starost nimam pojma, nisem namreč prvi uporabnik računalnika.
Napajalnik: http://www.tonerliga.de/Netzteile/LC_Po...
Cpu in grafična sta napisana na sliki tri poste višje.

Han ::

Če na plati ni napihnjenih kondijev, menjaj napajalnik. Pa ne za LC, ampak boljšega, npr. BeQuiet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

prenasalec ::

Med pregledovanjem kondenzatorjev sem opazil, da je ventilator nekoliko prašen. V Speccyju sem videl, da je temperatura CPUja 100°C. Spihal sem računalnik s kompresorjem, tako da nobenega prahu ni več, temperatura se zdaj giblje od 70° do 90°. To je najbrž previsoka temperatura?

Še screenshot:

Zgodovina sprememb…

lovro535v2 ::

100C° je sigurno preveč kot tudi 90C° menjaj termalno pasto in potem bomov vidli če bo vredu.
Raspberry Pi 512MB 32GB Raspbian/Asus P7P55D Intel core i5 2,66ghz
LGA 1156 8GB Kingston DDR3 WD Black 1TB Gigabyte GT430 W7/
Nexus 7 2013 32GB/Oneplus one 64GB Sandstone black.

Insan3Lik3 ::

probaj še a programom CoreTemp, preveri če je hladilnik lepo pritrjen na procesor, umes pa še termalno pasto zamenjaj ja
NZXT s340 White | Gigabyte GA-B85-HD3 | Intel i5-4690K | Corsair Vengeance 8GB
1600MHz DDR3 | Gigabyte GTX 970 G1 Gaming | Transcend SSD SSD370, 256 GB |
Western Digital Black 1TB | Corsair CS750M 750W

SloBiscuit ::

Probaj z drugim napajalnikom iz drugega računalnika. Nima veze kateri proizvajalec je, le glej da bo skoraj isti Wattage(W), če imaš npr 600W probaj dobiti vsaj 500W. Če se ne prižge, potem izklopi elektriko grafični kartici, če le ta seveda potrebuje dodatno napajanje.
neznanec555

Mitch ::

Ja, pri tem push-pin mehanizmu se rado zgodi da kateri izmed štirih pinov ne "sede" dobro v plato. Prav tako obvezno nanesi za riževo zrno nove termalne paste na sredino procesorja...

ST-777 ::

prenasalec je izjavil:

Sicer se je že ogromnokrat zgodilo, da se mi je računalnik resetiral med nevihto
Prenapetostna zaščita je koristna reč, na primer tale: http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...

prenasalec ::

Ugotovil sem, da eden od zatičev na hladilniku ni bil na mestu. Vse sem pritrdil in zdaj so temperature spet normalne. Hvala vsem za čas :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Grafična kartica se segreva, računalnik se resetira

Oddelek: Strojna oprema
242265 (1745) Han
»

Crknil napajalnik?

Oddelek: Strojna oprema
485459 (3839) Marko86
»

Zatikanje računalnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
585584 (4410) BorutK-73
»

Resetiranje računalnika.

Oddelek: Pomoč in nasveti
142343 (2161) Seagram
»

Računalnik se samodejno ugasne

Oddelek: Pomoč in nasveti
132610 (2439) Xserces

Več podobnih tem