» »

Telesni skenerji na ameriških letališčih neučinkoviti

Telesni skenerji na ameriških letališčih neučinkoviti

ABC News - Telesni skenerji, ki so se na ameriških in drugih letališčih začeli uporabljati pred sedmimi leti, so zaradi svoje neučinkovitosti domala neuporabni, razkriva ABC, ki se sklicuje na interno poročilo ameriške TSA. Od 70 primerov so agentje NSCT v 67 primerih uspeli skozi telesne skenerje neopazno prenesti orožje ali razstreliva.

V preteklosti so telesni skenerji dvignili že veliko prahu, kjer so bili eni glavnih očitkov, da omogočajo neoviran pogled skozi obleko, zaradi česar so jih nekaj tudi umaknili in zamenjali. Da skenerji niso stoodstotni, je že znano. Že pred tremi leti smo poročali, kako je mogoče - in to so v ZDA že v praksi preizkusili - s spretno došitim stranskim žepom pretihotapiti kovinske predmete mimo skenerja.

Rdeče ekipe redno preverjajo varnost in zanesljivost ameriških protiterorističnih sistemov, kamor sodijo tudi pregledi letališč. Leta 2013 je tako njihov agent uspel prinesti eksploziv skozi letališče Newark, ki ga niso odkrili niti pri ročnem pregledu. Tedaj je direktor TSA pred Kongresom dejal, da gre za ljudi, ki izjemno dobro poznajo varnostne protokole in točne vedo, kaj jih lahko zaobidejo, medtem ko teroristi takšnega znanja verjetno nimajo.

Na dan objave zadnjih izsledkov so odstavili vodjo TSA, ki je funkcijo opravljal šele od januarja. Jeh Johnson, vodja Nacionalne varnosti, je po prejemu poročila zahteval sestanek z vrhom TSA, kjer so mu zagotovili, da so že uvedli nekatere spremembe. A žal se vse skupaj zdi, kot da je šlo za veliko davkoplačevalskega denarja, ki je končal v pravih žepih, učinek pa je bolj slab.

24 komentarjev

gazibo ::

Zdej bo pa treba se nadgradin in postavit se bolj invasive sistem ane ?

PaX_MaN ::

Hm, novica nič ne pravi o skenerjih, pravi pa o osebnih pregledih in detektorjih kovin.

Glugy ::

Smrdi po korupciji.

opeter ::

A žal se vse skupaj zdi, kot da je šlo za veliko davkoplačevalskega denarja, ki je končal v pravih žepih, učinek pa je bolj slab.

Ta zadnji stavek pove bistvo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

nekikr ::

Ja, čudna novica, tudi originalna. O skenerjih ni besede, čeprav so v naslovu, edini velik fail so v bistvu ročni pregledi in detektorji kovin. In če so skenerji neučinkoviti, kot piše v naslovu, kako/zakaj, tega odgovora ni? 24kur tip novice?

GTX970 ::

https://slo-tech.com/forum/t552589/p479...
20. jan 2013
ZDA z letališč umikajo telesne skenerje, ki preveč razgalijo potnike

Magic1 ::

To je pač realnost pa ne samo v Ameriki. Razni ukrepi in akcije so samo lep način, kako obrati večino prebivalstva. Cel protiteroristični boj je le način kako upravičiti miljarde dolarjev letno pokurjenega davkoplačevalskega denarja. Nadzor je minimalen, ker gre za državno varnost. Za lobiste daš par milijonov, potem pa obrneš posel za miljardo.
Magic

Glugy ::

Ja in pol k te kvazi novi sistemi navjo učinkoviti bojo ta argument uporabil za še več nadzora nad prebivalci.

Phantomeye ::

Vprašanje je zakaj potem ni bilo nobenega incidenta?

Looooooka ::

Ker nihče ni nič poskusil.
Sistem bi bil verjeno enako "učinkovit", če bi potnikom rekel, da jih bo naprava skenirala in bi jih za 5 sekund postavil med okvir vrat z lučko.
Večino ljudi tko al tko skrbijo razni zastoji in sankcije tko, da tud v kovčke ne dajo stvari, za katere niso zihr, da so legalne.
Ko te enkrat recimo pokličejo, da prideš odpret kovček zaradi smešno zloženega potovalnega likalnika, ki na skenerju zgleda kot bomba...začneš tudi tega pakirat na zelo očiten način. Ne zaradi sankcij, ampak zaradi potencialne zgube časa.
Če si terorist si boš pa tko al tko vzel cajt pa nekaj nekam spravil. Na youtubu maš recimo modela, ki je redno postal posnetke o tem kako lahko s stvarmi, ki jih kupiš na letališču sestaviš precej nevarne zadeve. Med drugim tudi eksplozivno telo. Torej si lahko nevaren po security check pointu in pač preden prideš na letalo. Če zadeve pustiš v tisti njihovi duty free vrečki in zadeve sestaviš na letalu...ti skener spet ni čisto nič pomagal, ker ob skeniranju nisi imel ničesar pri sebi.

Je pa spet vprašanje če bi bilo ljudem bolj očitno šlatanje varnostnikov večji vdor v zasebnost kot tisti skener...

Zgodovina sprememb…

nekikr ::

Ko te enkrat recimo pokličejo, da prideš odpret kovček zaradi smešno zloženega potovalnega likalnika, ki na skenerju zgleda kot bomba

Jaz sem bil že precej prepričan, da me bo doletel najmanj rektalni pregled, ker sem si upal v kovček dati tak avtopolnilec. In to v Evropi mimogrede.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

3furious ::

Phantomeye je izjavil:

Vprašanje je zakaj potem ni bilo nobenega incidenta?

Ker še zdaleč ni toliko teroristov, kot trdi vlada ZDA.
In the age of information, ignorance is a choice.

carota ::

Bodo pa šli nazaj na Cavity search. :))

Vlayke ::

PaX_MaN je izjavil:

Hm, novica nič ne pravi o skenerjih, pravi pa o osebnih pregledih in detektorjih kovin.


To sicer drži. Je pa tudi res, da so skenerji v ZDA privzeto sredstvo za pregled. Če boš šel tam na letališče, imaš več kot 70% šanse, da te bojo dal skozi skener. Lahko sicer odkloniš, ampak potem se precej dobro spoznaš z enim od varnostnikov tam :-) Pa še cel terminal ve, da si odklonil zadevo.

AndrejO ::

V SFO in IAD tale "pat down" nič nič groznega in nič drugačen od tistega, ki si ga deležen kjerkoli v EU, kjer ti "vratca" zapiskajo.

Seveda tudi ni nič bolj učinkovit ali uporaben.

Kdor se želi naučiti vse o varnosti letališč, se mora izobraževati v Tel Avivu. Se kdo spomne kdaj je nazadnje nekdo tam uspel pretihotapiti na letalo karkoli nevarnega?

kuglvinkl ::

AndrejO je izjavil:

V SFO in IAD tale "pat down" nič nič groznega in nič drugačen od tistega, ki si ga deležen kjerkoli v EU, kjer ti "vratca" zapiskajo.

Seveda tudi ni nič bolj učinkovit ali uporaben.

Kdor se želi naučiti vse o varnosti letališč, se mora izobraževati v Tel Avivu. Se kdo spomne kdaj je nazadnje nekdo tam uspel pretihotapiti na letalo karkoli nevarnega?


Ja, ko sem letel z El Alom, je blo treba bit tri ure prej na letališču. Sledi podroben pogovor z varnostno službo, ki ste sprašuje o tvoji skupini, če si z njo. Npr. Ali poznaš tisto punco tam? Če je odgovor ne, se oba umakneta na detaljno spraševanje. Kovček se odpre, vse zložiš ven, pregledaš pred njim, ali je vse tvoje, si sam pakiral, je bil kovček dlje časa kje puščen ipd. Skratka, sam sem dobil filing, da jih bolj skrbi, če ti je kdo kaj podatknil.
Your focus determines your reallity

AndrejO ::

Internet je poln različnih zgodb od "pomahali so mi skozi" pa do "v spodnjh gatah čakal na rezultat pregleda prtljage". Praksa pa kaže, da so zelo uspešni pri "klasifikaciji" kako natančno koga pregledati. Ker čisto vseh pač ne morejo za vsak primer sleči do spodnjega perila.

Vlayke ::

Vsekakor. Izrael ima daleč najbolj kompetentno varnostno službo na letališčih, kjerkoli.

Looooooka ::

nekikr je izjavil:

Ko te enkrat recimo pokličejo, da prideš odpret kovček zaradi smešno zloženega potovalnega likalnika, ki na skenerju zgleda kot bomba

Jaz sem bil že precej prepričan, da me bo doletel najmanj rektalni pregled, ker sem si upal v kovček dati tak avtopolnilec. In to v Evropi mimogrede.

Jst sm mel eno tisto teleskopsko palico za samoobrambo sabo(prepovedano) direkt pod likalnikom. Zasvical sem kokr, da bi mel torbo od Janšata in kolo od Jankovića :P pa da bi me ustavili ob goreči stavbi z Baričevičevim psom in dildotom v roki.
So se sam zasmejal, ko so vidl likalnik :)

Vlayke je izjavil:

Vsekakor. Izrael ima daleč najbolj kompetentno varnostno službo na letališčih, kjerkoli.

Ker nimajo problema s tem, da pregledi potnikov temeljijo na rasnem(rasističnem) profiliranju potnikov.
Povsod drugje je to prepovedano :)

AndrejO je izjavil:

V SFO in IAD tale "pat down" nič nič groznega in nič drugačen od tistega, ki si ga deležen kjerkoli v EU, kjer ti "vratca" zapiskajo.

Seveda tudi ni nič bolj učinkovit ali uporaben.

Kdor se želi naučiti vse o varnosti letališč, se mora izobraževati v Tel Avivu. Se kdo spomne kdaj je nazadnje nekdo tam uspel pretihotapiti na letalo karkoli nevarnega?

Je lažje čez/pod zid spravit tko da dvomim da se sploh kdo trudi.

Zgodovina sprememb…

Vlayke ::

Looooooka je izjavil:


Vlayke je izjavil:

Vsekakor. Izrael ima daleč najbolj kompetentno varnostno službo na letališčih, kjerkoli.

Ker nimajo problema s tem, da pregledi potnikov temeljijo na rasnem(rasističnem) profiliranju potnikov.
Povsod drugje je to prepovedano :)



Ja? Kje točno je to prepovedano? Vsak šef varnosti ti bo povedal, da je rasno (in drugo) profiliranje en glavnih faktorjev pregleda potnikov. Če si drugačen od povprečja, obstaja večja verjetnost, da boš nevaren, kot če si enak ostalim.

Besedi rasno in rasistično, pa drugače nista sopomenki.

marvin42 ::

Rdeče ekipe... komunisti? :)
Mostly Harmless

Vlayke ::

marvin42 je izjavil:

Rdeče ekipe... komunisti? :)


U bistvu: ja. :D

Izraz "Red team" izvira iz obdobja hladne vojne, kjer je ameriška vojska v trenažnih scenarijih imela dve ekipi. Plava so bli američani, rdeča je bla pa vzhodna Evropa s Sovjetsko Zvezo na čelu.
Izrazoslovje se je ohranilo od takrat.

smash ::

67 od 70 profijev

če pa skenerjev nebi bilo bi bil pa rezultat tak, da bi tudi amaterji nosili na avion vse živo, zdaj pa se amaterji zaradi skenerjev ne upajo

AndrejO ::

Resnici na ljubo se v kabino in v prtljažni prostor dovoli vnesti LiIon baterije. Kar je na letalu že čisto dovolj nevarno, če seštejem količino litija med mojim prenosnikom, tablico, telefonom in k tem dodam še rezervno baterijo ali dve.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Telesni skenerji na ameriških letališčih neučinkoviti

Oddelek: Novice / Varnost
2412115 (8279) AndrejO
»

ZDA z letališč umikajo telesne skenerje, ki preveč razgalijo potnike (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
7421228 (15577) GTX970
»

Bloger prelisičil telesne skenerje s spretno došitim stranskim žepom

Oddelek: Novice / Varnost
158518 (6070) gendale
»

Naprave, ki vas "slečejo" do golega, že na letališčih v ZDA (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
8313211 (9272) SasoS

Več podobnih tem