» »

Microsoftova Cortana pride na Android in iOS

Microsoftova Cortana pride na Android in iOS

Microsoft - Iz Microsofta so uradno sporočili, da bo glasovna pomočnica Cortana na voljo tudi na drugi platformah, ne la na lastni, s čimer so potrdili marčevska predvidevanja. Uporabniki Androida bodo Cortano prejeli konec junija, na iOS pa pride pozneje, a še letos. Cortana na Android in iOS prihaja v okviru programa Phone Companion, ki bo vgrajen v Windows 10 in bo poskrbel, da se bo Windows razumel z vsemi prenosnimi napravami, ne glede na operacijski sistem, ki na njih teče.

Microsoft si želi doseči popolno interoperabilnost vseh naprav, pri čemer seveda niso edini. Da jim uporabniki ne bi pobegnili na primer na Applove naprave, je edina pot podpora vseh ali vsaj čim več naprav. In tako bo Windows 10 imel Phone Companiona, ki bo ob priključitvi telefona na računalnik avtomatično zaznal operacijski sistem in ponudil namestitev orodij za konkretno platformo. V Windows Phonu bo integracija hipna in avtomatična, Android in iOS pa bosta potrebovala namestitev. Čisto vseh funkcij slednja ne bosta imela, ker Cortana na Windows vendarle izkorišča nekatere sistemske klice, ki jih drugod ni - npr. preklapljanje med aplikacijami ali možnost brezročnega krmiljenja z vzklikom Hey Cortana.

Sicer pa bo Phone Companion na konkurenčni platformi prinesel večino funkcij, ki jih ima na Windows. Med njih štejemo sinhronizacijo datotek, predvajanje glasbe z OneDriva, dosegljivost zapiskov z OneNotom in urejanje Officeovih dokumentov brez povezave. Vse to bo možno na vseh platformah. Cortana in Phone Companion sta za zdaj dostopna le preizkuševalcev, ki so del programa Windows Insider Program.

12 komentarjev

Snackbarru ::

Zakaj bi kdo to uporabljal? Voice control je useless gimmick.

klinker ::

Ce bi prebral novico, bi vidu da to ne bo samo voice control.

smash ::

Snackbarru je izjavil:

Zakaj bi kdo to uporabljal? Voice control je useless gimmick.


useless? v avtu to že zdej uporabljam....ok google...call ...

Frgazor ::

smash je izjavil:


useless? v avtu to že zdej uporabljam....ok google...call ...


kako pa izgovarjaš imena kontaktov?

ko se bom lahko pogovarjal po slovensko bo zadeva zanimiva

Mufasa ::

Ok Gordana...make clean install Burek
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

AndraZK ::

Na Androidu narekovanje v slovenščini deluje že zelo dobro (razen narečja). Razume tudi slovenska imena v kontaktih. Meni so delali vsi, kar sem jih probal. Poleg tega imaš v imeniku posebno polje (phonetic name), kamor bi v primeru težav lahko vnesel kaj drugega. Jaz sem to polje želel testirati ter takrat ugotovil, da ga slovenci očitno ne rabimo več :)
Govorim za Nexus 5, stock android 5.1+
The Matrix Has Me...

Haniball ::

AndraZK je izjavil:

Na Androidu narekovanje v slovenščini deluje že zelo dobro (razen narečja). Razume tudi slovenska imena v kontaktih. Meni so delali vsi, kar sem jih probal. Poleg tega imaš v imeniku posebno polje (phonetic name), kamor bi v primeru težav lahko vnesel kaj drugega. Jaz sem to polje želel testirati ter takrat ugotovil, da ga slovenci očitno ne rabimo več :)
Govorim za Nexus 5, stock android 5.1+


Uporabljaš kakšne posebne nastavitve glede tega? Predvidevam da imaš v "Google Settings / Search & Now / Voice / Languages" izbran SLO jezik. Ga imaš označenega tudi kot primarnega in ali imaš zraven tega izbran še kak drug jezik?

Egidij88 ::

Na Nexusu ni voica, ko je ekran izklopljen. Moto X ima to in v avtu je super.

AndraZK ::

Drži, "Ok google" na N5 deluje samo ob prižganem ekranu. In pa komande delujejo samo, če je primarni jezik ENG (verjetno sem spada tudi call komanda...).
Jaz imam: Default primary: English (US), Others: Slovenščina (Slovenija)
Tudi offline slovenščine še ni, imam samo English.

Stvar vsekakor še ni popolna, me je pa vseeno presenetilo zadnjič, kako daleč smo že. Predvsem slovensko narekovanje in dobro lovljenje slovenskih imen v kontaktih. V praksi še nisem veliko uporabljal, samo igral sem se.
The Matrix Has Me...

Haniball ::

Sem stestiral diktiranje in res lepo deluje.

Kako pa je z voice komandami? Če rečem "make a note" in potem nadaljujem v slovenščini, potem nekako ne prepozna menjave jezika in zadeva seveda ni OK.

AndraZK ::

Ja, komand v SLO še ni, hkrati pa naj menjava jezika sredi stavka ne bi delovala. Tako da smo s komandami omejeni na ENG. Vsaj takšne informacije imam jaz...
The Matrix Has Me...

MrNighthawk ::

Je vredu za multitasking ampak dokler je ne naredijo za območje slovenije imaš na windowsih cluster fuck.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 10 Anniversary Update nared (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
32290087 (76137) Malajlo
»

Applove novosti na WWDC: macOS Sierra, iOS 10, watchOS 3

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
2911954 (9491) hojnikb
»

Windows 10 je tu! (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
262101033 (79816) MrStein
»

Predogled Windows 10 za telefone je tu

Oddelek: Novice / Windows Mobile
3314815 (11420) noraguta
»

Cortana v akciji

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
3817013 (13908) Tody

Več podobnih tem