» »

Dogodivščine z EPOX 8K9A in XP 1700+

Dogodivščine z EPOX 8K9A in XP 1700+

TribesMan ::

Poizkusil sem naviti kolegov računalnik, ki je sestavljen iz plošče epox 8K9A (KT400) in Athlona XP 1700+. Zadeva je sledeča navil sem ga na 2230 (165*13.5) pri 1.7V. Tukaj pa se potem začnejo dogajati stvari, ki mi niso še čisto jasne. Namreč v primeru ko nastavim FSB na (ali več kot) 166MHz računalnik sploh ne POSTa. Bi si mislu da je kriv RAM, samo je zelo malo verjetno, ker deluje pri 165 z ultra timingi, pri 166 ali več pa se računalnik sploh ne zbudi, ne glede na timinge. Torej če je kdo že imel podobne težave in jih je uspešno rešil naj mi prosim pove kako.

Druga stvar pa se nanaša na pomnilnik. V kompjutru je ena ploščica 256Mb PC2700 (333DDR) meni neznane firme. Na čipih je velik znak VT pod njim piše 5A 0312 pod tem pa VT3225804T-6. Deluje kot sem že omenil sinhrono z vodilom pri 165MHz z Ultra timingi (Sandra napiše 4-1-1 7-1-1-1 2-2-2), potem pa sem si rekel, če usekamo nesinhrono delovanje, lohka probam do kje pride pomnilnik! Dam pomnoževanje za frekvenco RAMa 1.25*FSB in gremo najprej sem ga sprobal na 180MHz(360DDR) špila vse na ultra. Potem probam še 190MHz(380DDR) vse spet na Ultra in zadeva spet dela BP (zlaufam par krogov 3DMarka pa sandro). Potem itaq gremo na 200MHz(400DDR) spet vse brez problema pri defoult napetosti z ultra timingi. OK potem sem probal še nekajkrat in ugotovil da zadeva pride do 206MHz(412DDR) vse ultra, tukaj sem spet prišel do problema s FSBjem, ki ne gre čez 165MHz. Zato sem probal pomnoževalnik 1.5*FSB, da sem dosegel frekvenco pomnilnika 221(DDR442) in to je bla najvišja frekvenca kjer je vse še delovalo, kar je več se sistem sesuje med 3DMarkom. Zdej pa vprašanje ki me mori, ali pri nesinhronem delovanju lahko rečemo da je RAM pod istim stresom kot pri sinhronem, ali bi pri sinhronem delovanju dosegel manjše frekvence?? Mnenja zaželjena. Anybody?

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

mega_n00b:) ::

mam podobno težavo... na 166 FSB delujejo RAMI bp na kr dobrih timingih... ko pa dam npr višje (167 npr) pa racunalo sploh ne posta več... pa seveda tudi zmanjšam agresivnost timingov

čudno

TribesMan ::

Če koga slučanjo zanimajo ti rami sem našel sliko in test:

Test



Firma še vedno neznana

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

mega_n00b:) ::

moja firma je tud neznana ;((

mogoče ma čip kako zaščito da ga ne moraš višje laufat ko max Mhz?
a je to mogoče?

pa npr. tud ko zvišam voltažo se ne zgodi nič

morphling1 ::

Ram v je v asinhronem delovanju pod dosti manjšo obremenitvijo, v bistvu je obremenitev nekako enaka hitrosti fsb-ja. Zadeva dela tako hitro kot dela fsb ostalo bolj počiva.

Dej za hec probaj recimo 180 FSB sinhrono z relaksiranimi timingi in nižjim množilnikom. Epox plate imajo namreč avtomatsko vklapljanje fast cpu command decodinga in ta nastavitev je pa zelo zahtevna. Fora je pa v tem da na Epox platah tega ne moreš izklapljat ali vklapljat v biosu pač pa se to avtomatsko naredi pri določenih fsb-jih, pa še ene par zadev Epox plate kar avtomatsko pretikajo, recimo command rate iz 1t na 2t ne glede na to kar maš nastavljeno v biosu, seveda spet pri nekem fsb-ju.

Zadevo boš skoraj sigurno rešil na ta način, nastavi nižji množilnik in 166 MHz, kjer praviš da ti še vse deluje. Pojdi v windovse in odpri wpcredit ter poišči register kjer se fast cpu decode vklaplja in izklaplja.
Poglej si sledeče registre:
48=38
55=84
6A=FF
6B=F0
93=FF
94=5F
96=F9
PCI
70=A0
71=48
To so bile moje najbolj agresivne nastavitve za 8k3a, zdaj se ne spomnim več kateri točno premika cpu decode ali pa command rate. Malo pobrskaj. Potem pa začni dvigovat fsb v windowsih s programčkom, ki se imenuje SET FSB ko premilkaš z njim se timingi ne spreminjajo, kot pri nastavljanju iz biosa zato je zadeva zelo uporabna za Epox plate in na ta način se tudi pri visokih fsb-jih doseže agresivne nastavitve, ki jih bios ne dovoljuje oz. jih avtomatsko izklopi.
Za wpcredit rabiš še pcr datoteko za VIA266A čipset, ki deluje tudi z kt333/400 saj med njimi ni velikih razlik, mislim pa da je celo zraven.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

TribesMan ::

morph hvala za obširna navodila sam sem že rešil problem. Nov bios sem nalodal pa dela. Bom probal mal s tem WPCREDITom da vidim kaj pravi. Zdej pridem do največ 205MHz z Ultra timingi, kar pa ni slabo za RAM za 9000SIT a ne?? Drgač sm pa na netu bral da so ti čipi remarkani winbondi. Nori japanci jih furajo na 230MHz pri 2.9V. Se slišimo po ponovnih preizkusih.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

morphling1 ::

Saj to kar se dela z wpcreditom je pač manualno nastavljanje biosa v winsih dosti bolj detaljno kot je mogoče v biosu. In to da ti z novim biosom deluje, samo pomeni da so eno nastavitev (velika verjetnost da cpu decode) izklopili
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

TribesMan ::

Točno tako kot si rekel. Cpudecode je off. Ampk ta wpcredit je pa tud fuk matere božje predn kej pogruntaš. Konc koncev se mi pa itaq ne da več kej dost zafrkavat, ker itaq ni moja mašina. Zdej sem nastavu 200MHz*11=2200MHz, kar naj bi blo hitreje od XP2700+. Kolega je tolk zadovoln da je nasmejan do ušes. Jest pa zdej vem vsaj to kok dobr se AMDji navijajo, sem zelo pozitivno presenečen. Drgač pa ni švoh 11500 pik v 3DMarku z R9100, še posebej če veš da je bla mašina z monitorjem 150kSIT. Not too shabby! Thanks za nasvete o wpcredit.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

VASkO ::

offtopic

kolko ma pa ta 9100 clocke? jaz dobim na NF2 pa 200mhz FSB pa 2300mhz CPU pa 275/275 na 8500LE 128MB samo 10400 pik.

morphling1 ::

Vasko to pa je nizek rezultat, jaz sem imel s staro 8500 še na palominotu okrog 1970 MHz, pri 275/275 ~10500 pik. Glede na to da imaš n2, pa dc, pa 200 fsb, pa 2.3 cpu bi moralo to biti čez 11k
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

TribesMan ::

Radeon je bil na 300/300 MHz, drgač je pa itaq 12k točk zgornja meja za R9100. Poglej če mas FastWrites vklopljen, pa da maš vse AGP latencye izklopljene.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RAM Real Life Speed anketa - prošnja (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
998720 (6159) tiborrr
»

Baza RAM timingov

Oddelek: Navijanje
382670 (1606) DimmniBurek
»

KT600 ali nForce2

Oddelek: Kaj kupiti
492127 (1253) tac
»

DDR400 počasnejši od DDR333?

Oddelek: Strojna oprema
212005 (1709) TribesMan
»

kam po 200MHz CAS2 CMD1 DDR 512MB ram? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
544073 (3274) asPeteR

Več podobnih tem