» »

Siv prah mi povzroča strah

Siv prah mi povzroča strah

Ribič ::

Živjo!

V svoji sobi imam z nekega razloga visoko koncentracijo prahu, kar mi povzroča par preglavic. Imam tudi računalnik, ki se med obratovanjem dokaj segreje, zato me je malce strah glede pregrevanja. Iz tega razloga sem na zadnjem delu računalnika namestil ventilator za dodatno hlajenje. Gre za nek star zalmanov ventilator, ki je v prejšnjem računalniku služil za hlajenje CPU-ja in ima tako dokaj visok pretok zraka. Stvar je nameščena tako, da piha v notranjost ohišja, na zunanji strani pa je nameščen še prašni filter (sloj 4mm debele sintetične volne, ki se ponavadi uporablja v kuhinjah za nape).

No, čez kak mesec ali dva se mi na tem filtru nabere 2mm debela plast sivega prahu, ki močno ovira pretok zraka, zato je filter potrebno redno čistiti. Sicer stvar za enkrat deluje OK, ampak v kratkem bom pa nadgradil grafično kartico za eno dosti močnejšo, pa me zopet malo skrbi zaradi hlajenja. Imate kakšno idejo kako bi lahko tole hlajenje izboljšal in uredil, da se nebi filter tako hitro zamašil? Razmišljal sem, da bi moral površino filtra nekako povečati, saj se s tem zmanjša padec tlaka na filtru in posledično poveča pretok zraka. Na stranici računalnika pa lahko namestim še dodatni ventilator s filtrom.

lp

111111111111 ::

Ventilator naj odvaja toploto. Če sem prav prebral sedaj piha v notranjost, mora biti ravno obratno, ventilator mora sesati vroč zrak iz kište.

mihec87 ::

Ventilatorji se ponavadi dajejo tako da spredaj ter ob strani pihajo noter, zadaj ter na vrhu pa naj vlečejo ven...

fujtajksel ::

Razmišljaš najbrž načeloma vredu. Boljša ohišja imajo dovodne ventilatorje in pred njimi mrežice za prah.
Fajn bi bilo uštimat en monitoring, ki bi zapiskal, kadar se filter zapaca. Kakšni klimati imajo zato delta_p senzorje, verjetno pa bi se dalo naštimat alarm na kakšno temperaturo v škatli.
Obstajajo tud stand-alone filtri za zrak v obliki škatle z ventilatorjem in filtrom pa mogoče še čim, tako da do računalnika pride manj. Namenjene alergikom, kadilcem ipd.
Tudi ionizator zna malo očistit zrak, s tem da se ionizirani prašni delci lepijo na stene in tla okrog njega.

Ribič ::

111111111111 je izjavil:

Ventilator naj odvaja toploto. Če sem prav prebral sedaj piha v notranjost, mora biti ravno obratno, ventilator mora sesati vroč zrak iz kište.

Filter sem izdelal lastnoročno. Ideja je, da ventilator piha prečiščen zrak v notranjost računalnika in vročega izpihuje skozi špranje. Če bi vroči zrak vlekel ven, bi na vsaki špranji noter vleklo prah in bi tako računalnik postal kanta za smeti.

joze67 ::

Vodno hlajenje.

Spajky ::

IMHO najprej je treba ugotovit, kaj je ta prah in od kod izvira, pol pa rešitve ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

lonewolf_ ::

Mi smo včasih imeli itison pod, pa je bila katastrofa... v samem mescu je bilo več kot 2mm prahu na hladilniku procesorja.
Kakršnakoli preproga ob računalniku zna škodit (glede prahu) več kot pa nek parket ali pa laminat. Seveda pa bo treba verjetno čistit malo večkrat na mesec, kakšen boljši sesalec ali pa na obstoječem menjat boljši filter.
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

radiokills ::

111111111111 je izjavil:

Ventilator naj odvaja toploto. Če sem prav prebral sedaj piha v notranjost, mora biti ravno obratno, ventilator mora sesati vroč zrak iz kište.


Wrong. V ohišju naj bi bil (malenkosten) nadtlak. V nasprotnem primeru bi vleklo prah v ohišje skozi spoje/špranje med stranicami in ohišjem.

dj_uro ::

Vodno hlajenje pomaga samo pri temperaturi cpu in gpu, nikakor pa se s tem sistemom ne znebis prahu znotraj kiste...zal
vw-klub.si

zee ::

dj_uro je izjavil:

Vodno hlajenje pomaga samo pri temperaturi cpu in gpu, nikakor pa se s tem sistemom ne znebis prahu znotraj kiste...zal


Bistveno pa zmanjsa kolicino prahu.

Najbolj poceni in efektivna resitev je sicer, da ohisje ni na tleh ampak na mizi.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

taz ::

Tako kakor so že omenli. Spredaj (in s strani) naj ti pihajo ventilatorji not, zadaj pa ven. Glej da bo več ventilatorjev za not, kakor za ven, ker ti bo v nasprotnem primeru skozi vse luknje vleklo not prah. Nameščene imej filtre, kjer ti piha not, sam čistim filtre na 14 dni. Tle v LJ sem zraven AC, pa je praha nenormalno veliko, doma na primorskem se mi je tolko praha, kolikor se mi ga tukaj nabere v 14 dneh, nabralo v enem mesecu ali pa še več.
Ena rešitev za zmanjšanje nabiranja prahu na filtrih je, kakor so že omenili, da postaviš kišto na mizo.

111111111111 ::

radiokills je izjavil:

111111111111 je izjavil:

Ventilator naj odvaja toploto. Če sem prav prebral sedaj piha v notranjost, mora biti ravno obratno, ventilator mora sesati vroč zrak iz kište.


Wrong. V ohišju naj bi bil (malenkosten) nadtlak. V nasprotnem primeru bi vleklo prah v ohišje skozi spoje/špranje med stranicami in ohišjem.


Saj vem, saj vem. Napisal sem neumnost. Se posipam s prahom... eee... pepelom. S kolegom sva enkrat zrezala stranico računalnika in gor prilepila kopaniški ventilator nekaj takega:
 Ventilator

Ventilator

in takrat sva bila pametna, da mora vlečt vroč zrak ven. :)

Zgodovina sprememb…

Spajky ::

zee je izjavil:

...Najbolj poceni in efektivna resitev je sicer, da ohisje ni na tleh ampak na mizi...
.. zato mam jest pa desktop kišto že čez deset let, pa še filtre na input fanu ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Ribič ::

zee je izjavil:

Najbolj poceni in efektivna resitev je sicer, da ohisje ni na tleh ampak na mizi.

Ohišje računalnika je na omari nad pisalno mizo. Prah pa ne vem od kje prihana. Verjetno res od postelje in ostalih tekstilov v moji sobi.

Ventilator sem originalno imel nameščen na sprednji strani, vendar pa mi ohišje ne omogoča, da bi tam namestil tudi filter, zato sem ventilator prestavil zadaj. Moral sem tudi modificirati ohišje, tako, da sem pocvikal ven tisto mrežico za ventilator in tako močno povečal pretok zraka.

Ribič ::

Bom kar tule vprašal. Glede ventilatorjev, kakšno oznako mora zadeva imeti, da gre za tak ventilator z visokim pretokom zraka? Sem že kupil enega 120x120 mm, pa piha bolj nežno. Moj starejši zalman 80x80mm piha veliko močneje.

fujtajksel ::

Hm, sej ideja večjih ventilatorjev je da za hlajenje ustrezen pretok dosežejo z manj obrati, "pihanja" in decibeli. Regulacija naj bi skrbela za to da je temperatura ustrezna (pod predpostavko da nimaš tolk zaprašenega filtra, da na max obratih ni več dovolj pretoka).

gddr85 ::

cfm
pod to oznako je ponavadi cifra kolk zraka spiha

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Novo ohišje in hlajenje (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
617201 (5610) solatko
»

Položaj napajalnika PSU - ventilator obrnjen gor ali dol?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
5907 (813) djready
»

Smer pretoka zraka

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
193287 (2625) axee
»

Hlajenje ohišja

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
304822 (4296) Seljak
»

Athlon - pregrevanje

Oddelek: Strojna oprema
131543 (1298) Skankulja

Več podobnih tem