» »

Smer pretoka zraka

Smer pretoka zraka

Sajco ::

Živjo,

rabim vaše mnenje glede ustreznega pretoka zraka v ohišju Cooler Master MICRO GLADIATOR RC-600.

Konfiguracija računala:
- Ohišje Cooler Master MICRO GLADIATOR RC-600
- Procesor Intel Core i5 2500K 3.3GHZ 6M
- Matična plošča GIGABYTE GA-P67A-UD4-B3
- Grafična kartica Gigabyte NVIDIA GeForce GTX460 1GB, DDR5
- CPU hladilnik Intel stock (zaenkrat, menjava za Scythe Kotetsu)
- 2x 1TB HDD
- 1x 256GB SSD OCZ Vertex4

Na sliki je prikaz kako so razporejeni ventilatorji. CPU hladilnik je zaenkrat še original, ampak ga imam namen zamenjati. Je to OK razporeditev? Trenutno ima CPU temperaturo ob minimalni obremenitvi med 39 in 41.


 Razporeditev ventilatorjev

Razporeditev ventilatorjev

axee ::

Večina bo predlagala spredaj in pri strani intake, zadaj in zgoraj exhaust, ker je tudi najboljša rešitev. Vseeno pa samo da opomnem, nek zračni pretok lahko imaš samo z zaprtim ohišjem - neuporabljene luknje zaprte, ne pa ta nesmiselno razporejena ohišja z odprtinami vsepovsod.

Spredni ventilator bo najbrž popolnoma nepotreben, shladil ne bo praktično nič zaradi kletke za diske, morda bi lahko spustil temperaturo diskom za kakšno stopinjo, to je pa to, če že. Vpliva na ostale komponente ne bo. Tako da jaz ga nebi uporabil, dokler diski ostajajo na zdravih temperaturah (do 45°C), kar zagotovo bodo.

Stranski ventilatorji imajo zelo velik vpliv na temperature, recimo spodnji bo najbrž odlično shladil grafično, zgornji je popolnoma nepotreben. Vseeno uporaba ni potrebna, ker že same odprtine naredijo svoje, pri negativnem pretoku: IMHO je najboljša rešitev samo 2 izhodna ventilatorja, ki bosta silila zrak skozi stranske odprtine.

Sajco ::

Hvala za mnenje.

Sprednji ventilator sem odklopil za test. Diskoma je sicer temperatura narastla za 6° (iz 29° na 35°), je pa zato padla temperatura CPU za 2-3°. Zgleda, da se je prej vroč zrak od diskov mešal z zrakom okoli CPU in s tem povzročal višjo temperaturo.

Glede stranskega ventilatorja. Trenutno imam montiranega samo zgornjega. Se mi zdi smisleno, ker je še stock Intel hladilnik in zrak od ventilatorja piha direktno nanj. Če bom menjal hladilnik, bom zaradi višine moral prestaviti ventilator na spodnje mesto, ali pa ga odstraniti. Najbolje bo verjetno, da stestiram obe varianti in se odločim za boljšo.

bluefish ::

Temperatura diskov je še vedno povsem sprejemljiva. Precej bolj so namreč občutljivi na nihanje te.

axee ::

Kot si sam rekel, samo s svojim testiranjem dobiš prave odgovore, mi samo špekuliramo na podlagi izkušenj. Jaz v osnovnih ohišjih vedno izkoriščam samo izhodne ventilatorje, saj vhodni ponavadi vplivajo samo na eno komponento: grafično, že zaradi nerodne lege v ohišju..

Ko se kupuje pa kakšno boljše ohišje z prašnimi filtri pa je druga zgodba.

gddr85 ::

Odvisno kaj bi rad. Pozitivni ali negativni pritisk. Če nimaš prašnih filtrov naj bi venti, ki vlečejo zrak ven, nabirali več prahu skozi špranje, kot tisti s filtrom, ki vlečejo zrak notr.

Sajco ::

Najbolj pri vsem mi gre na živce vent od CPU hladilnika, ki zgleda ravno pri tej temperaturi okoli 40° nadležno spreminja zvok. Upam, da se bo to z novih hladilnikom rešilo.

Drugače pa ima ohišje res veliko lukenj. Načeloma je čez celo sprednjo stran filter, ampak je pa povsod drugje brez (ob strani, zadaj, zgoraj). Najbolje, da počakam na nov hladilnik in potem z novim setupom testiram.

axee ::

Ja stock hladilnik je res nadležen, spreminjanje hitrosti predvsem. Z novim hladilnikom boš ziher zadovoljen, če računaš na Scythe Kotetsu ;)

Sajco ::

Računam na tega ja. :) Samo upam, da bo šel v kišto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sajco ()

Ribič ::

gddr85 je izjavil:

Odvisno kaj bi rad. Pozitivni ali negativni pritisk. Če nimaš prašnih filtrov naj bi venti, ki vlečejo zrak ven, nabirali več prahu skozi špranje, kot tisti s filtrom, ki vlečejo zrak notr.

Meni tudi tole najeda!

Do nedavnega sem vedno ventilatorje montiral tako, da so zrak sesali ven iz ohišja, luknje pa sem od znotraj zalepil s filtrom za nape. Vseeno pa so se med režami začeli nabirati prašni delci, ki so v določeni meri prešli v notranjost računalnika. Tako, da po novem uporabljam samo še sisteme, ki zrak vpihujejo (preko filtra) v notranjost ohišja, da pri odprtinah piha ven. Zadevo moram še malo izpopolniti npr. na zadnji strani računalnika sem moral pocvikati mrežo na ohišju, saj je ta ovirala pretok zraka. Sedaj se na temu mestu nahaja ena velika odprtina. Čez njo sem nato montiral filter in pod filtrom še tanjšo mrežo iz kovinskih žic, da ga ne posesa v ventilator. Curek zraka v notranjosti pa moram še vsmeriti v matično ploščo, saj se mi ta na določenem mestu pregreva.

lp

axee ::

Še ena opcija je ekstremno stišanje: ko se ti 2-3 ventilatorji vrtijo 99% ćasa na 350RPM je čiščenje 1x na leto čisto dovolj :) Zato raje ne uporabljam prašnih filtrov in si z posledično boljšim pretokom lahko privoščim tako majhne obrate.

djready ::

Vidm da ti je stranski ventilator nekako vmes med napajalnikom in grafično, če ti je napajalnik gor obrnjen se potem grafični ventilator in ventilator od napajalnika nekako tepeta za zrak (v bistvu kateri ima boljši ventilator zmaga).

Če imaš v ohišju luknje in mrežico spodaj, napajalnik dol obrni.
Asus M5A97 R2.0, Fx 6300 4.4Ghz, XFX 280x OC BE, 8GB Ram, XFX 550w, Win7

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: djready ()

Sajco ::

Hvala za opozorilo. Ampak napajalnik je že od začetka obrnjen navzdol. Tako da je spodnji stranski ventilator namenjen samo grafični.

Šolar ::

kam pa moj teče moj zrak oz. je dobro usmerjen?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Šolar ()

gddr85 ::

na zadnji strani ven, če nimaš spredaj venta pa ti vleče vroč zrak, in skoraj nič hladnega pride notr.

Šolar ::

Kako spredaj?


prosim pokaži (nariši) na tej siki

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Šolar ()

Xserces ::

axee ti je že vse povedal...
Večina bo predlagala spredaj in pri strani intake, zadaj in zgoraj exhaust, ker je tudi najboljša rešitev. Vseeno pa samo da opomnem, nek zračni pretok lahko imaš samo z zaprtim ohišjem - neuporabljene luknje zaprte, ne pa ta nesmiselno razporejena ohišja z odprtinami vsepovsod.

 Tako

Tako

+ Stranski ventilator za dovanjanje hladnega zraka grafični kartici...
Zdaj je osebna preferenca za sprednjega kot je tudi že axee povedal o temperaturah za diske.

Imam pa tut en vprašanje zate axee. Si imel kdaj kakšen silverstone raven ohišje (obrnjen za 90°)? Je to to ali ni? Če si ga seveda imel.
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Xserces ()

Sajco ::

Še eno vprašanje imam za mojo kišto.

Kako obrnit hladilnik? Da bo zrak pihal skozi hladilnik proti zadnjemu ventilatorju (120mm) ali proti zgornjemu (140mm)?

Tnx.

djready ::

Se mi zdi ampak so zgornji ventilatorji bližje hladilniku in bo kot da bit dal še en ventilator na hladilnik in izboljšal hlajenje. Drugače pa oba in zgornji in zadnji vlečeta zrak ven. Problem je koliko je blizu ventilator od hladilnika tistemu nad grafično, če kar blizu mu bo šel ves tist zrak v ventilator od hladilnika, tako ga bo verjetno najbolje obrniti da piha zrak proti zadnjemu ventilatorju na ohišju.
Asus M5A97 R2.0, Fx 6300 4.4Ghz, XFX 280x OC BE, 8GB Ram, XFX 550w, Win7

axee ::

Xserces je izjavil:

Imam pa tut en vprašanje zate axee. Si imel kdaj kakšen silverstone raven ohišje (obrnjen za 90°)? Je to to ali ni? Če si ga seveda imel.


Sem, ampak tako dolgo nazaj, ko so bile grafične z blower hladilnikom (ki ne vpliva na temperature ostalih komonent in izpihuje samo zadaj), temperature so bile temu primerno boljše, kako pa bi deloval z odprtimi GPU hladilniki lahko pa samo ugibam, vse je tako samo na pozitivnem airflowu in spodnjih ventilatorjih..

Sam bolj sestavljam tihe sisteme, kjer ni ničesar premalo, pa tudi ne preveč, zato o hudih gaming sistemih z večimi GPU-ji in težkim navijanjem, ki bi tovrstno hlajenje potrebovali, ne vem dosti.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Hlajenje ohišja

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
304799 (4273) Seljak
»

Postavitev napajalnika

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
131800 (1291) solatko
»

Ohišje (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
709303 (7887) undertacker
»

Optimalna postavitev ventilatorja

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
264749 (2402) svetetko
»

Katero ohišje za prezračitev(navijanje)?

Oddelek: Kaj kupiti
242297 (1528) nuclear

Več podobnih tem