» »

Google je postal mobilni operater

Google je postal mobilni operater

Official Google Blog - Kot so napovedali minuli mesec, je Google postal tudi mobilni operater. Za zdaj omejena na ZDA, a storitev Fi omogoča uporabo mobilnega telefona v Sprintovem in T-Mobilovem omrežju. Google je torej MVNO (mobile virtual network operator), ki gostuje v že postavljenih omrežjih. Storitev je za zdaj dostopna le s povabilom, kot je za Googlove novosti že običaj, potrebujete pa še Nexusa 6. Pokrit je dobršen del kontinentalnih ZDA (glej sliko).

Čeprav gre za gostovanje na T-Mobilu in Sprintu, Google navaja številne prednosti nove storitve. Med njimi je avtomatična izbira boljšega signala, prav tako bo Google avtomatično izbral 4G LTE ali Wi-Fi, odvisno od jakosti signalov. Pri povezavi na Wi-Fi bodo podatki šifrirani, tako da prisluškovanje ne bo mogoče. Preklapljanje bo neopazno in ne bo prekinilo klica.

Telefonska številka bo odslej živela v oblaku, tako da ne bo treba fizično menjavati SIM-a. Isto številko bo moč uporabljati na poljubnem telefonu, tablici ali prenosnem računalniku. Vsaka naprava, ki podpira Google Hangouts, bo povezljiva s telefonsko številko primarnega aparata.

Pomembna prednost pa bo tudi cena. Za 20 dolarjev mesečno dobimo osnovni paket (telefonija in smsi neomejeno), potem pa vsak gigabajt prenesenih podatkov stane 10 dolarjev (naročilo v paketu, neporabljeni viški pa se vračajo kot dobropis!). Cene bodo enake tako v ZDA kakor v tujini, in sicer v 120 podprtih državah; razen v ZDA je drugod raba za zdaj omejena na Wi-Fi.

58 komentarjev

«
1
2

Apple ::

Kdaj pride k nam narediti mal reda?
LP, Apple

njyngs ::

Glede na cene ne bo nekega reda delal - sploh kar se prenosov tiče.

opeter ::

Za slovenske razmere niti ni poceni.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

facepalm ::

koncno bojo ukinili nepotrebne sim kartice.
se usb port skenslat in bomo lahko koncno imeli popolnoma waterproof telefon:)

mtech7 ::

še koga spominja zgornja slika joutube posnetka na WTC

nekikr ::

opeter je izjavil:

Za slovenske razmere niti ni poceni.

Če prav berem je precej poceni. Namreč opcija, da imaš telefonsko številko (in naročnino ter podatke) na vseh napravah in ne kot ločeno naročnino je precej dobra stvar. iBuy.

dottor ::

Dejte upoštevat zanih tečaja. € ni več 1.33$ ampak 1.08$. Se pravi za 20€ dobiš samo neomejeno klicev in SMSov in 10€ te pride vsak GB podatkov.
Xeon X5650@3.8GHz |Asus P6T|
2x4GB+4x2GB|ASUS R9 280X@1100MHz|
WD Green 240GB SSD + 4x1TB Hitachi

Darkjaar ::

Mobitel pa ima akcijo za 24EUR, kjer dobiš neomejeno klicev in smsov + 10GB podatkov. V tej naši deželi nam je še lepo kar se tiče cen telefonskih naročnin in interneta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Darkjaar ()

phong ::

Za slovenske razmere niti ni poceni.


Če vzameš, da po tej ceni deluje v 120 državah, je to hudo poceni.

Samo primer, kje nas pri gostovanju najbolj odirajo naši operaterji:
ZDA, Švica, Turčija ...:
Mobitel - 3,08€/min
Tušmobil - 3,5€/min - 6€/min
Simobil - 2,6€/min

Da o kakšnih še bolj "eksotičnih" državah sploh ne pišem.... Groza.

In skozi vsa leta operaterji niso prav nič bolj povezali sveta (s takšnimi povsem nerealnimi cenami, ki so tu, da se zmotiš (po nesreči kličeš), ne pa, da uporabljaš storitev mobilne telefonije). Le Evropska komisija je naredila premike naprej. In izgleda bo sedaj še Google in podobni. Res dobrodošlo.

hotwheels ::

"In 120+ countries, data usage costs the same $10 per GB as it does in the US (data speed is limited to 256kbps/3G). Check email, get directions, and keep in touch with friends and family when on your trip. Also, call around the world for 20c per minute and send unlimited international texts."
Meh, če ne potuješ se definitivno ne splača. Pa pozabljate, da so to cene brez davkov.

matijadmin ::

Mene pa bolj zanima, kdaj bom telefon samo poklical želeno osebo (na podlagi napovedi), ko ga bom vlekel iz žepa ter koliko (zasebnosti) me bo to stalo.
Vrnite nam techno!

nekikr ::

Ko boš nehal smetiti teme.

Meh, če ne potuješ se definitivno ne splača.

Kaj pa, če uporabljaš to še na dveh tablicah?

hotwheels ::

Za to pa ne poznam cen ostalih operaterjev, tako da vprašanje. Pri nas je menda okoli 2EUR dodatna SIM kartica (omejitev 1?). Sicer pa ljudi, ki bi imeli 2 tablici ni ravno veliko.
Tujina je za podatke zelo neugodna, klici so OK cene, ampak mislim, da so ravno podatki to, kar v tujini najbolj rabiš.

Zgodovina sprememb…

nekikr ::

5,95€ mesečno stane SIM 2 pri Mobitelu. Ob tem, da moraš kupiti napravo (vzemimo najbolj prodajani iPad), ki stane zaradi 3G cca. 100€ več. Tu pa ne rabiš nobene dodatne naročnine in lahko vzameš navadno WiFi only napravo.

Poleg tega:
Dohodni glasovni klici na SIM 2 so omogočeni s klicem na mobilno številko kartice SIM 2. Uporabniki si lahko aktivirajo tudi preusmeritve klicev med nosilno SIM in SIM 2. Storitev preusmeritev klica je brezplačna, medtem ko se vzpostavljena zveza zaradi preusmeritve obračunava kot klic z vaše nosilne na to številko, glede na čas trajanja klica.

Dodatna kartica SIM 2 se v času gostovanja v tujem omrežju obnaša kot ločeno naročniško razmerje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

Pithlit ::

nekikr je izjavil:

Tu pa ne rabiš nobene dodatne naročnine in lahko vzameš navadno WiFi only napravo.

Tu mi moje razumevanje situacije povzroča težave.

Kakšna je razlika uporabe wifi only naprave prek tega googlovega omrežja, ali prek moje wifi povezave (ajmo, jasno mi je uno z "one SIM to rule them all" varianto)? Mislim, wifi omrežje pač rabiš imet dostopno če ga hočeš uporabljat, ne glede na to a je operater gugl al pa tuš. No, kot že rečeno, razumevanje mi dela težave... verjetno.
Life is as complicated as we make it...

stara mama ::

Da boš klical kolega in mu bo kazalo tvojo telefonsko, tebi pa vsi stroški grejo na en račun.
In zakupljene količine ter enaka telefonska bojo veljale na VSEH napravah, ki si jih lastiš - sim ali brez.
Brez doplačil.

Zgodovina sprememb…

Pithlit ::

Če imaš wifi only napravo je to pol tko kot če uporabljaš... skype? Še vedno ne razumem kako je to guglovo omrežje prednost na wifi only napravah.
Life is as complicated as we make it...

facepalm ::

Darkjaar je izjavil:

Mobitel pa ima akcijo za 24EUR, kjer dobiš neomejeno klicev in smsov + 10GB podatkov. V tej naši deželi nam je še lepo kar se tiče cen telefonskih naročnin in interneta.


pssst, da te nebi kdo slisal:)))
moras racunat, da je pri nas tudi kupna moc nizja kot v zda.
vem pa, da se ze v sosednji italiji dobi ugodnejse (in tudi drazje) pakete kot pri nas (ceprav je standard visji).

hojnikb ::

tudi cro in at mata cenejše pakete kot mi. Tale googlov paket za domestic uporabo sploh ni tako ugoden.
#brezpodpisa

detroit ::

a ma iste cene povsod al ma dumpinške? Yep nisem prebral:P
Skero

M-XXXX ::

hojnikb je izjavil:

tudi cro in at mata cenejše pakete kot mi. Tale googlov paket za domestic uporabo sploh ni tako ugoden.

Pa pokaži te tako cenejše pakete. In da ne bo pomote par € gor al pa dol ne naredi neke razlike.

Dosan ::

 Primerjava cen v US

Primerjava cen v US



Edit: Še source: http://www.androidpolice.com/2015/04/22...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Dosan ()

lovro535v2 ::

pri nas se za 20€ dobi neomejen klici in smsi in pa 4GB interneta tako da je ta stvar kar draga pa še deluje samo na nexus 6.
Raspberry Pi 512MB 32GB Raspbian/Asus P7P55D Intel core i5 2,66ghz
LGA 1156 8GB Kingston DDR3 WD Black 1TB Gigabyte GT430 W7/
Nexus 7 2013 32GB/Oneplus one 64GB Sandstone black.

Qushaak ::

Meni je to super ideja in precej velik korak k globalnemu poenotenju (zmanjševanju vpliva gostovanja). Sej cene se bodo pa sčasoma "zregulirale", ko se konkurenca pojavi.

#000000 ::

Kok vidim oni tisto kar nisi porabil ne računajo, se pravi kar ostane neporabljeno interneta se odračuna oz. plačaš manj.

hotwheels ::

@Dosan ta primerjava je pa res nesramno pristranska! Ni vključenih ne prepaid paketov (ki so cenejši) ampak so cene iz naročniških razmerij z vezavo, in ne MVNO operaterjev, ki so kar se podatkov tiče konkretno cenejši.

WhiteAngel ::

Spet se dogaja vendor lock-in (zaprt komunikacijski protokol) in izkoriščanje monopola na enem področju (iskalnik, gmail, android) za novo storitev. EU bo verjetno nabila Googlu milijardno kazen, če bo tole širil v EU.

hojnikb ::

lovro535v2 je izjavil:

pri nas se za 20€ dobi neomejen klici in smsi in pa 4GB interneta tako da je ta stvar kar draga pa še deluje samo na nexus 6.

Za 10€ dobiš pri zelenih neomejene klice in smse. Za to kar hoče met google 20$.

Btw, storitve v tujini veljajo samo v wifi omrežju !!
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

hotwheels ::

Preko mobilnih podatkov tudi menda? Če so podatki v tujini vključeni v kvoto, ampak z omejitvijo 250kbps. Sicer vprašanje kako zgleda klic pri taki hitrosti?

hojnikb ::

Piše, da je raba omejena na wifi, torej samo wifi.



Yes, if you're traveling to one of the 120+ countries where we have coverage you can call and text to anywhere in the world. Unlimited international texts are included in your plan. If you're using cell coverage, calls cost 20c per minute. If you're calling over Wi-Fi, per-minute costs vary based on which country you're calling and you're charged only for outbound calls. Please check our international rates for more information.


ubistvo je novica neumni spisana.. Torej v tujini maš smse zastonj, klice po 20c na minuto čez 2G in odvisno od države, če si na wifi.

Pa še to, če države ni na seznamu podprtih, roaming odpade.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

tikitoki ::

Prenos podatkov je nesramno drag, kakorkoli pogledaš. Za v tujini je pa ponavadi edina smotrna rešitev nakup lokalne SIM kartice, s cemer se izognes oderanju.
BTW, tudi slovenski operaterji imajo za v tujini zelo zanimive opcije, ce ti je dosegljivost na domaco stevilko pac pomembna.

MrStein ::

WhiteAngel je izjavil:

Spet se dogaja vendor lock-in (zaprt komunikacijski protokol) in izkoriščanje monopola na enem področju (iskalnik, gmail, android) za novo storitev. EU bo verjetno nabila Googlu milijardno kazen, če bo tole širil v EU.

Kje vidiš izkoriščanje monopola?
To lahko Ford enako lansiral (edino aparate bi moral 3rd party vzeti).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

facepalm ::

po pravici povedano, ce bojo ukinili gostovanje v EU, ne bom prav nic pogresal operaterja Google:)
jaz sem s svojim operaterjem zadovoljen (tudi s ceno paketa).

vostok_1 ::

Čist mau off-topic. A vas taki butt-fucking-stupid-hipster promo videji (npr. video iz novice) pritegnejo k nakupu/izdelku/storitvi?
Pri men deluje ravno nasprotno. Izgleda mi pokroviteljsko, sfejkano in pretirano. Mogoče sem še mau old-school, ampak trend takih reklam je dandanes več kot očiten. Really fucking annyoing.
Kot slabost je to, da potem morajo še vsi posnemat stil, ker drugače noben ga ne bo jemal resno. Pol pa na kickstarterju izpadeš, kot mahatma ghandi na amfetaminih.

hotwheels ::

Meni tudi ni najbolj všeč ta novi stil. (Sicer sama grafika mi je všeč) Applove reklame so mi naprimer dosti bolj zanimive in gledljive (pa daleč od tega, dane bi bile pocukrane itd, govorim o stilu). Zakaj? Verjetno zato, ker je nekaj realnega, otipljivega na sliki, na teh Googlovih reklamah pa so neki barvni liki, črte in animacije.

matter ::

Nisem bral vsega, ampak ali je zadeva VoLTE in VOIP, ali tudi GSM ?
Grem basket pa bom neloke metal

BigWhale ::

hojnikb je izjavil:

tudi cro in at mata cenejše pakete kot mi. Tale googlov paket za domestic uporabo sploh ni tako ugoden.


Primerjava z nasimi cenami je rahlo zgresena. Primerjati jo je treba s cenami drugih ameriskih operaterjev. :)

Kandidat ::

vostok_1 je izjavil:

Čist mau off-topic. A vas taki butt-fucking-stupid-hipster promo videji (npr. video iz novice) pritegnejo k nakupu/izdelku/storitvi?
Pri men deluje ravno nasprotno. Izgleda mi pokroviteljsko, sfejkano in pretirano. Mogoče sem še mau old-school, ampak trend takih reklam je dandanes več kot očiten. Really fucking annyoing.
Kot slabost je to, da potem morajo še vsi posnemat stil, ker drugače noben ga ne bo jemal resno. Pol pa na kickstarterju izpadeš, kot mahatma ghandi na amfetaminih.



Jst moram rečt, da so mi taki filmčki odvratni. Že ka slišim tisto tipično muzikco mi rata kr malo slabo. Pa načeloma nimam nič proti splošni main stream kulturi in pop zadevam, ampak takšni videoti so mi pa res gnili!

In res je prav smotano, ko nove firmice posnemajo ta stil. Enkrat sem neki zašel na Kickstarter in fak, res.. ene par promicij, ki sem jih videl so imele ta t.i. "stupid-hipster-pocukran-gejevski-.." stil. Da odgovorim še na tvoje vprašanje... mene bi takšna reklama zgolj odvrnila od nakupa.

vostok_1 ::

I'm not the only one then. :P

nekikr ::

Smo že trije. Ampak smo v manjšini, Google že ve kaj dela, bolje kot mi.

avister ::

nekikr je izjavil:

Smo že trije. Ampak smo v manjšini, Google že ve kaj dela, bolje kot mi.


Seveda ve,

dokler še dela: https://www.google.com/maps/place/33.30...!4m2!3m1!1s0x0:0x0?hl=en

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: avister ()

stara mama ::

Zakaj droid ščije na pakistan?

Egidij88 ::

wtf?!?!?!? 8-O

Lonsarg ::

matter je izjavil:

Nisem bral vsega, ampak ali je zadeva VoLTE in VOIP, ali tudi GSM ?

Če dela preko WiFija je lahko edino VOIP(ki ja nadpomenka vseh protokolov za pogovor preko interneta v bistvu...). Če bi kombiniral VoLTE in VOIP in GSM imaš probleme z prenosom klica, edina zanesljiva možnost, da preneseš klic iz enega na drugo omrežje brez prekinitev je en protokol ne glede na omrežje.

MrStein ::

Dela seveda na GSM (oziroma kar imajo ameri namesto tega: CDMA).
Dela pa tudi preko WiFi, seamlessly, preklop med pogovorom.
S tem da je "GSM" trenutno podprt samo v dveh ZDA omrežjih, drugod po svetu pa le WFi (ali pa še ta ne v nekaterih državah).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Lonsarg ::

matter je sicer spraševal po protokolih ne po omrežjih in kolikor vem je zadeva kot Google voice, torej VOIP tudi kadar je na GSM omrežju, pač uporablja Ege ali UMTS internet za klice.

Drugače pa v 120 državah podpira roaming, samo pač zastonj ni, za zastonj moraš biti na WiFiju.

Jst ::

Končno nekaj pametnega iz Googla. To bo ustvarilo pritisk na operaterje, kateri nas lupijo za vsako storitev.

Tudi če ne potuješ, se splača, če le hočeš imeti na vsakem zaslonu možnost klicanja. In jaz bi to takoj vzel. Trenutno sem na Tušmobilu. Če prav razumem Fi, sam avtomatsko izbira povezavo, ki je (naj)hitrejša. Torej ko bom šel v Rovta Vas, kjer je signal samo od Mobitela, ne bom dobil višjega računa, ker sploh ne bo pomembno, na katerem operaterju sem trenutno. Zame super zadeva. Zakaj ne bi mogel klicati iz prenosnika/tablice/Kindle*/xbox/pametni tv/... če pa imajo vsi mikrofon, zvočnik in nekateri kamero.

Naj mobilni operaterji lepo postanejo samo ponudnik infrastrukture in konec. In ker bo Google preferiral hitrejše povezave in s tem bo najbrž temu primerno plačeval, bo nastal pritisk na operaterje, da so v koraku s časom in čimprej začnejo ponujati najnovejše tehnologije.

Izmed vseh tako imenovanih "disruptive technologies" se mi ta še najbolj dopade.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

LuiIII ::

No ja jaz dam za telefon tam okoli 70€/mesec in imam data roaming vklopljen 24/7. Glede na to, da sem včasih tudi po dva tedna izven Slovenije (v EU) se mi zdi to sprejemljiva cena sploh če primerjam data roaming cene, ki jih plačujejo kaki kolegi avstrijci in nemci. Tiste 3€/dan (EU neomejeno ali kako se že imenuje zadeva) je čisto OK za neomejene klice, sporočila in 1GB/dan prenosa podatkov. Ko omenim tujcem kakšen paket je to, me večina samo debelo gleda.

DarkSite ::

Ne pozabimo, da je Google postal delni lastnik Spacex-a. Spacex pa namerava v prihodnjih letih poslati v orbito na tisoče satelitov. Tako bo Google pridobil dostop do vsakega kotička sveta mimo trenutnih operaterjev. Free web, satelite network itd.

SpaceX recently announced plans to provide Internet access through a global network of about 4,000 satellites starting within five years. The private spaceflight company also revealed that it has raised $1 billion in funding from Google and Fidelity to help make those plans a reality.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Google Sunroof izračuna, ali se vam splača streho pokriti s sončnimi celicami

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2914982 (8308) Magic1
»

Google je postal mobilni operater (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5819388 (13940) Jupito
»

Meje med zvrstmi komunikacije se zabrisujejo

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
113802 (2632) Lonsarg
»

Gmail odslej s podporo za telefonske klice (v ZDA) (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
6116333 (14013) Bor H
»

Google ponuja odklenjen Android

Oddelek: Novice / Android
114501 (2917) techfreak :)

Več podobnih tem