» »

Intel bojda pripravlja le dva namizna Broadwella

Intel bojda pripravlja le dva namizna Broadwella

TechSpot - Intelovi procesorji iz družine Skylake so praktično za ovinkom in na prodajne police prihajajo že v drugem polletju. To pomeni, da procesorjev Broadwell za namizne računalnike, torej takšnih, ki sedejo na podnožje LGA1150, ne bo kaj dosti. Za zdaj kaže, da bomo videli le dva.

V drugem letošnjem četrtletju bomo dobili procesorja Core i7-5775C in i5-5675C, ki bosta zgrajena v 14-nm litografiji na arhitekturi Broadwell. Porabila bosta do 65 W električne energije, integrirano bosta imela grafiko Iris Pro 6200, podpirala pa bosta pomnilnik tipa DDR3L-1600. Močnejši brat bo imel frekvenco 3,3 GHz (s Turbo do 3,7 GHz) ter 6 MB tretjenivojskega predpomnilnika in osem niti s HyperThreadingom (štiri jedra), šibkejši pa frekvenco 3,1 GHz (s Turbo do 3,6 GHz) in 4 MB predpomnilnika ob štirih nitih (in štirih jedrih). Oba bosta sedla tudi na plošče z veznim naborom Z97, če bo posodobljen BIOS to podpiral.

Povedno je, da sta na primer novinca počasnejša od najmočnejših procesorjev iz serije Haswell, ki gredo tovarniško od 4 GHz oziroma 4,4 GHz v načinu Turbo. Recimo, dve leti star Core i7-4770K bo ostal hitrejši od novincev. Prav tako ni jasno, ali je to povezano z dejstvom, da bosta Broadwella le dva. Viri špekulirajo, da ima Intel težave pri zagotavljanju višjih frekvenc v 14-nm tehnologiji. Resnejše novosti naj bi tako prihranili za Skylake, ki bo tudi kmalu tu. To je druga težava za Intel, saj so običajno družine časovno dlje narazen, a je Broadwell toliko zamudil, da se je zaril globoko v Skylake. Lahko pa se seveda vsi skupaj motimo, saj se je Intel zavil v molk.

81 komentarjev

«
1
2

Hynix ::

Se pravi, bullsh**? 2 bedna proca, jst pa kupu 4690k in Z97 upajoč na konkreten upgrade čez 2 leti, brez da bi plato menju. Noro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hynix ()

Dr_M ::

Jup, tale 1150 platforma je precej sibka, verjetno najslabsa odkar imamo Core.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Dami ::

Danes menjat sam proc na 2 leti je brezveze, se mi zdi da je večja potreba po menjavi matične zaradi novih funkcij (m.2, usb 3.1 itd...).
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

Hynix ::

Me periferija ne gane preveč. Usb 3.0 in m.2, bosta pa tut še dobra kake pol desetletja. Jst pa mislu, kok bom pršparu pr menjavi proca. God damn.

darkolord ::

A bojo Haswelle še štancali?

4790k je namreč res huda zadeva pa bi bilo škoda, da bi ga ukinili, dokler ni spodobnega nadomestka ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

tititus ::

darkolord je izjavil:

A bojo Haswelle še štancali?

4790k je namreč res huda zadeva pa bi bilo škoda, da bi ga ukinili, dokler ni spodobnega nadomestka ...


Zgleda da bo res tako. Broadwell ima kup težav v proizvodnji za desktop. Konec koncev to le je primarno mobilni cpu, kjer je TDP kritičen in je optimiziran za kar se da nizko porabo in ne kar se da velik performans.

Glede na pregrevanje haswella je broadwell le še globje v težavah.

hojnikb ::

Dr_M je izjavil:

Jup, tale 1150 platforma je precej sibka, verjetno najslabsa odkar imamo Core.

še vedno daleč pred amd turdom.
#brezpodpisa

D3m ::

hojnikb je izjavil:

Dr_M je izjavil:

Jup, tale 1150 platforma je precej sibka, verjetno najslabsa odkar imamo Core.

še vedno daleč pred amd turdom.


A s tem se tolažite.
|HP EliteBook|R5 6650U|

hojnikb ::

Žal je tako. Če bi amd udaril z čim dobrim, tudi intel nebi štancal inkrementalne updejte z par % perf. boosta.

Očitno mi bo še stari i5 ivo še dolgo služil :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

D3m ::

PhenomII še zmeraj odlično služi.
|HP EliteBook|R5 6650U|

gddr85 ::

ja, kak x6 1xxxT se še dans dobr drži

Dr_M ::

Mnja, imam Phenoma x6 in Ivya side by side. Oba dovolj rama, oba s hitrim SSDjem, pa je ze v windowsih precejsnja razlika v hitrosti.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

7982884e ::

lol no, kolk sem že naveličan izjav "___ še vedno odlično služi". seveda vam odlično služi, saj vam bi tud nek star pentium ali core 2 duo. ne vem kaj ima to relevance s čimerkoli v tej debati.

CellarDoor ::

ja, pa kaj mar Intelu, če konkurenca spi, vsaj glede CPU-jev, tako to gre

hojnikb ::

>seveda vam odlično služi, saj vam bi tud nek star pentium ali core 2 duo. ne vem kaj ima to relevance s čimerkoli v tej debati.

Še vedno mi. V resnici skoraj 80% časa prebijem na laptopu s tem, ker je enostavno dovolj za daily opravila (ssd seveda dost pomaga). Za "number crunching" je pa jasno močnejša mašina.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

CellarDoor ::

za daily opravila ti že PiBox zadostuje

hojnikb ::

Tak mazohist pa nisn, no :)
#brezpodpisa

feryz ::

Jaz imam E8400, s PC-ji se ukvarjam že od 386-tke dalje. Se pravi, mahnjen na računalnike.
Ampak dejansko ne najdem pametnega razloga za menjavo več kot 6 let starega sistema. Igre vštete.

CellarDoor ::

feryz je izjavil:

Jaz imam E8400, s PC-ji se ukvarjam že od 386-tke dalje. Se pravi, mahnjen na računalnike.
Ampak dejansko ne najdem pametnega razloga za menjavo več kot 6 let starega sistema. Igre vštete.

GTA5 mogoče?

Zgodovina sprememb…

gddr85 ::

pozabu najbrž dodat stare igre vštete

Isotropic ::

hojnikb je izjavil:

>seveda vam odlično služi, saj vam bi tud nek star pentium ali core 2 duo. ne vem kaj ima to relevance s čimerkoli v tej debati.

Še vedno mi. V resnici skoraj 80% časa prebijem na laptopu s tem, ker je enostavno dovolj za daily opravila (ssd seveda dost pomaga). Za "number crunching" je pa jasno močnejša mašina.

kot da sploh rabiš number crunching (razen gaminga)

Looooooka ::

Heh, ko mas par instanc VSja odprtih pa kj debugas(bog ne daj da je kaj se v virtualki) se ti vsak % pozna in ti je težko it na celo malce slabši procesor, kaj šele da bi shajal s stari mašino, ki "dela".
Bi blo pa fino da dano ven nekaj kar bi se poznalo na bateriji in performanci. Obljube zadnjih 2 let so bel bl tko...40% obljubljenega. Pa proizvajalci so šli zarad slim designa potem pe z baterijami varčevat.
Če bo s skylake-om isto potem je vseeno če kar nehajo gledat na manjšo porabo. Bomo pal kabel vlačil s sabo pa naj vsaj procesor dela opazno hitreje.

hojnikb ::

Isotropic je izjavil:

hojnikb je izjavil:

>seveda vam odlično služi, saj vam bi tud nek star pentium ali core 2 duo. ne vem kaj ima to relevance s čimerkoli v tej debati.

Še vedno mi. V resnici skoraj 80% časa prebijem na laptopu s tem, ker je enostavno dovolj za daily opravila (ssd seveda dost pomaga). Za "number crunching" je pa jasno močnejša mašina.

kot da sploh rabiš number crunching (razen gaminga)


Seveda ti bolje veš kot mene kaj rabim :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

3p ::

hojnikb je izjavil:

Žal je tako. Če bi amd udaril z čim dobrim, tudi intel nebi štancal inkrementalne updejte z par % perf. boosta.



Obstaja zgornja meja zmogljivosti (IPC). Ker frekvenc na tej tehnologiji ne bojo več bistveno privili, ni pričakovati velikih skokov. Drugo so namenski procesorji in novi ukazi, ki pospešujejo posamezne funkcije (recimo kriptografija...).

AMD sicer pripravlja novosti (Zen), ampak spet... ne bojo skočili preko zgornje meje.

issak ::

No, glih sem 4790K nabavil, vidim da ne bi nič profitiral s čakanjem. Bom raje grafično zamenjal :D

hojnikb ::

3p je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Žal je tako. Če bi amd udaril z čim dobrim, tudi intel nebi štancal inkrementalne updejte z par % perf. boosta.



Obstaja zgornja meja zmogljivosti (IPC). Ker frekvenc na tej tehnologiji ne bojo več bistveno privili, ni pričakovati velikih skokov. Drugo so namenski procesorji in novi ukazi, ki pospešujejo posamezne funkcije (recimo kriptografija...).

AMD sicer pripravlja novosti (Zen), ampak spet... ne bojo skočili preko zgornje meje.

Sj ni treba razmišljat samo v okviru klasičnih pohitritev (ala višanje frekvence in ipcja). Intel bi lahko kamot delal že na integraciji gpuja in cpuja v neko heterogeno celoto (ala HSA). AMD že nekaj poskuša, a kaj ko software še ni tam.

Prostora za izboljšave je še, samo če ni potrebe izboljšat pač piliš isti kos železa dokler gre.
#brezpodpisa

Blazz ::

kokr sm jaz bral po spletu, naj bi intel samo 2 broadwella releaseal v Q2, nič pa ni rečeno kaj bo v Q3....

3p ::

hojnikb je izjavil:


Sj ni treba razmišljat samo v okviru klasičnih pohitritev (ala višanje frekvence in ipcja). Intel bi lahko kamot delal že na integraciji gpuja in cpuja v neko heterogeno celoto (ala HSA). AMD že nekaj poskuša, a kaj ko software še ni tam.


Kot OpenCL misliš? To je že, ampak spet... tole je le za specifične algoritme.

7982884e ::

3p je izjavil:


AMD sicer pripravlja novosti (Zen), ampak spet... ne bojo skočili preko zgornje meje.
tisto o IPC velja za intel, medtem ko AMD, pri katerih je IPC sel dol napram starim phenomom II, lahko se ogromno izboljsa

mtosev ::

jaz pa bom počakal na next gen skylake-e.to naj bi prišlo mid/late 2016 right?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Dr_M ::

Ne, skylake-e mogoce 2017, ce bo sreca..
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Qushaak ::

Dr_M je izjavil:

Ne, skylake-e mogoce 2017, ce bo sreca..

Skylake (microarchitecture) @ Wikipedia
http://fudzilla.com/news/processors/373...

Res je, da je Fuddzila rumeni tisk, samo tudi drugje so take novice. Da bi pa za leto in pol zategnili pa res dvomim.

Dr_M ::

Mi se pogovarjamo o skylake-e, ki je na drugem podnozju.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Qushaak ::

Se opravičujem. -e sem pa spregledal. Ja pot do tega je pa še dolga.

Magic1 ::

Razvoj osnovnih plošč je joke, v zadnjih 6 letih niso res skoraj nič naredil. Če si takrat nabavil plato s sato3 in usb 3.0 imaš lahko še danes sistem, ki ti normalno poganja vse igre v FHD.
Magic

GTX970 ::

Razvoj osnovnih plošč je joke, v zadnjih 6 letih niso res skoraj nič naredil.

Seveda je joke, ker jim amd ne diha več za ovratnik.
Za intel kravatarje (ki odločajo kaj bodo dali v prodajo) je dovolj, da ima podjetje vsako leto 5-10% rasti, četudi 5 let leto prodajajo enako robo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

Magic1 ::

Debili pač, zato pa jih tablice tako hitro lovijo. Še par let in normalen človek ne bo rabil PCja, saj boš tablico priklopil na Tv/monitor in delal vse kar potrebuješ(če ti bo slučajno 10 inčev premalo).
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

hojnikb ::

normaln človek (whatever that is) že danes nerabi pcja.
#brezpodpisa

Dr_M ::

A mi, ki nam tablica ne more nadomesti kiste pod mizo/na mizi, smo pa nenormalni?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

mitja73 ::

Magic1 je izjavil:

Debili pač, zato pa jih tablice tako hitro lovijo. Še par let in normalen človek ne bo rabil PCja, saj boš tablico priklopil na Tv/monitor in delal vse kar potrebuješ(če ti bo slučajno 10 inčev premalo).


Itak, v sluzbi in npr blagajnicarka v Merkatorju ti bo delala racun s tablico, skenala bo kr s kamero.
Ti bos pa cakal in cakal in cakal ....
Se mi zdi da marsikdo ne vidi izven svojih plasnic niti stopinje levo in desno ....

hojnikb ::

> Itak, v sluzbi in npr blagajnicarka v Merkatorju ti bo delala racun s tablico, skenala bo kr s kamero.

zakaj ne ? Tablica bi lahko kamot služila kot terminal za POS storitve. Sj večina POS terminalov je all-in-one sistemov, ki so precej podobni tablicam.

>A mi, ki nam tablica ne more nadomesti kiste pod mizo/na mizi, smo pa nenormalni?

ne, samo pademo v tist promil ljudi, ki jim pač tabletka nemore nadomestit kište. In s tem ni nč narobe.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Dr_M ::

In s tem ni nč narobe.


Ocitno je narobe, ce ti ne more nadomestit.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

hojnikb ::

In kdo to pravi ?
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Dr_M ::

Med drugim tvoj post namiguje na to. Pa se un z normalnim...
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

hojnikb ::

Magic1 je izjavil:

Razvoj osnovnih plošč je joke, v zadnjih 6 letih niso res skoraj nič naredil. Če si takrat nabavil plato s sato3 in usb 3.0 imaš lahko še danes sistem, ki ti normalno poganja vse igre v FHD.


In kaj ma zdej razvoj plat veze pri procesorjih ?
Plate vedno bolj strmijo k temu, da so samo še pasivna komponenta, ki vseskupaj drži. Kr poglej AM1 platformo, nobenga čipseta, samo nekaj glue logike in par krmilnikov za tisto, kar nemoreš spravit v SoC. Intel je šel celo tako daleč, da je integriral VRMje direkt v proc.

Sicer pa, v 6 letih smo dobil kr nekaj. Nativne usb3.0 (vsi ki se spomnejo NEC kontrolerjov vedo, zakaj je to dobro), pci-e 3.0, spodobne fičerije tudi na lowendu, spodobni fan controlerji. V zadnjem času pa tudi M.2 in nvme podporo...

Dr_M je izjavil:

Med drugim tvoj post namiguje na to. Pa se un z normalnim...

Ne, ne namiguje na to. Narobe sklepaš.
Oznaka "normalno" pa ni moja.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Shegevara ::

mitja73 je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Debili pač, zato pa jih tablice tako hitro lovijo. Še par let in normalen človek ne bo rabil PCja, saj boš tablico priklopil na Tv/monitor in delal vse kar potrebuješ(če ti bo slučajno 10 inčev premalo).


Itak, v sluzbi in npr blagajnicarka v Merkatorju ti bo delala racun s tablico, skenala bo kr s kamero.
Ti bos pa cakal in cakal in cakal ....
Se mi zdi da marsikdo ne vidi izven svojih plasnic niti stopinje levo in desno ....


Jaz razumem tablico kot koncept. Tablica je koncept za računalnik, ki zmogljivost žrtvuje za mobilnost in morda ceno in enostavnost uporabe..

Takšni "računalniki" so obstajali vse od takrat ko so lahko. Začelo se je s prvimi prenosnimi računalniki, ki so se evolvirali v ultrabooke in sedaj še tablice.

Na enak način so "računalniški geeki" pred desetletjem, dvem, trem vihali nosove pred takratnimi prenosniki, kot jih sedaj pred tablicami, češ, kaj ti bo ta nezmogljiva roba.

Vendar zakaj bi bila tablica/prenosnik nezmogljiva roba, če uporabljaš računalnik za gledat youtube v postelji in igrati angry-birds na vlaku, ja zakaj bi pa kupoval kišto z najnovejšim i7 intelom in nevemkakšno grafično kartico.

Res ne razumem zakaj tak backlash nad tablicami, pač naj ima to robo človek, če mu koristi, zakaj pa ne.

Magic1 ::

A ste se zdaj usedl na izraz normalen. A bo povprečen oz. večinski del populacije bolje?

Prednost tablic ni samo prenosljivost, temveč tudi enostavnost, cenovno ugodno, tiho, varčno, nazahtevno s placom,...
Pa jaz ne morem brez Pc-ja, da ne bo gdo mislil, da na suho navijam za tablice.
Magic

mtosev ::

zame tablica nikoli ne bo mogla nadomestiti navednega kompa pa, čeprav imam tudi 8.1 tablico, ampak to je samo ko si pač oddaljen od desktopa in tablica je easy za nosit naokoli
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Qushaak ::

mitja73 je izjavil:

Itak, v sluzbi in npr blagajnicarka v Merkatorju ti bo delala racun s tablico, skenala bo kr s kamero.
Ti bos pa cakal in cakal in cakal ....
Se mi zdi da marsikdo ne vidi izven svojih plasnic niti stopinje levo in desno ....

Tablica bi bila odličen nadomestek za terminale. Sej skeniral bi pa z anmenskim barcode skenerjem z laserjem, ki bi bil preko Bluetooth-a povezan s tablico. Popolnoma nobena znanstvena fantastika.
Skenirat kode s fotokamero pa bo vedno (precej) počasnejše kot z namenskimi "laserji".
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Intel uradno izdal Skylake (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Procesorji
15539614 (23729) SuperVeloce
»

Intelova prva procesorja iz družine Skylake (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Procesorji
14956554 (22854) m0LN4r
»

Intel Broadwell (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
17536163 (26401) SuperVeloce
»

Novi Broadwelli z zmogljivejšo grafiko med čakanjem na novo družino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Procesorji
11730118 (23526) Jst

Več podobnih tem