» »

4k monitor

4k monitor

1
2
»

DarwiN ::

Prvi 8k monitorji menda pridejo konec leta, zdaj ko imamo dp 1.3 grafične kartice.

Tudi 4k@144Hz.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

DarwiN ::

Drgač pa za večino ljudi je že 100 ppi čist dovolj oster monitor..

Tukaj ste pač eni preseratorji @ FirstWorldProblems. :)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

cekr ::

Če potegnem poševno črto, hočem, da je to res črta, ne pa štengce.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

gddr85 ::

za to je vse kar je 120+ ppi čist ok, razen če črtico gledaš iz 5cm ;)

cekr ::

Nekoč je neki BG dejal, da je 640KB rama več kot dovolj.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

DarwiN ::

Ja, kot pri VR očalih... Tam bo cekr zahteval 64k resolucijo. :D
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

gddr85 ::

za cekra bi bil en 8k 29" glih taprav, kej več pa že ne bo dovolj ppi ;)

cekr ::

DarwiN je izjavil:

Ja, kot pri VR očalih... Tam bo cekr zahteval 64k resolucijo. :D


Ne bom, ker jih ne rabim.

Sem ti že povedal, resolucija mene ne zanima.
Pomemben je dpi, ki ga poznamo s papirja, in je tehnično čisto izvedljiv.
Ne morem se pa sprijaznit, da v zadnjih 10 in več letih ni bilo prav nobenega napredka na tem področju.
Samo večali so diagonalo. Kmalu bodo imele stopnice na blejskem otoku boljši dpi.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Mavrik ::

Verjetno bodo morali najprej zrihtati da se računalniki ne bodo popoloma usrali na takih resolucijah. Moj 15" MBP je skoraj neuporabno počasen v precej aplikacijah ko ga štekam na 28" 4K monitor.
The truth is rarely pure and never simple.

mailer ::

Dell ima na voljo model P4317Q, katerega cena se giblje okoli 1000€ in osveževanje 60Hz.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

DarwiN ::

Ta Dell ima porodne težave z burn-inom. Podobno kot Philipsov BDM4350UC. Slednjega so celo izbrisali iz uradne Philipsove strani, ker se folku meša in jih vračajo kot zastavo. :)

Res katastrofalen nadzor kakovosti v teh dveh primerih, da imamo burn-in težave v letu 2016.

Ampak pri takšni velikosti pride prav IPS, kjer pa je ponudba zelooo omejena, zato sta tudi ta dva zgornja monitorja veliko obetala. Sem imel Samsunga z VA panelom in je obup. Tudi če si gledal naravnost v center monitorja, so barve na robovih pošteno zbledele.

Tako da zaenkrat ostaja edina opcija Sony 43X8300C.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

PARTyZAN ::

Ne bluzit. Večji DPI rabimo. Če ne prej, si boste premislili, ko boste enkrat začeli uporabljat kak laptop s spodobno resolucijo. Potem kar naenkrat postanejo vse 1920x1200 24ke ogabno meglene.

Samo developerji aplikacij se morajo zmigat in popravit vmesnike, da se bodo pravilno skalirali.

kixs ::

PARTyZAN je izjavil:

Ne bluzit. Večji DPI rabimo. Če ne prej, si boste premislili, ko boste enkrat začeli uporabljat kak laptop s spodobno resolucijo. Potem kar naenkrat postanejo vse 1920x1200 24ke ogabno meglene.

Samo developerji aplikacij se morajo zmigat in popravit vmesnike, da se bodo pravilno skalirali.


To ni "samo". Ampak je kljucnega pomena.

66speeder66 ::

Jaz bi imel 4k 24" takoj za ceno okrog 250 eu. Osebno ne maram monitorjev večjih od 24", sploh pa ne na pisalni mizi.
Ne moreš imeti vsega verjetno... al pa ja no, ampak... mogoče...
ne vem...
la toya

Lonsarg ::

Kar se tiče DPIja in torej ostrine teksta(razen teksta visokega DPIja ne rabiš) pa je to kar fajn zadeva, ampak mnogo precenjena. Prvi vtis je sicer vav, 1 dan dela na enem in drugim pa tam-tam. Skratka nekaj 10% ekstra denarja za večjo od strino od 1080p na 27" dam, karkoli več, meh.

Kar se tiče velikosti mi pa nobenih 100EUR ni škoda, vsaj ne tam do okoli 40" 21:9 oziroma 32" 16:9, kar pokrije glavni del vidnega polja na zdravi razdalji do ekrana.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Invictus ::

Nekateri pač bolj cenimo svoje oči in svojo produktivnost, kot tistih 200-300 EUR za dražji in boljši monitor...

Zato 4k.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Lonsarg ::

Saj ne rečem je fajn, ampak dokler lahko komaj za malo večji denar dobiš 34" - 21:9 - 1440p monitor je to drugo neprimerno boljša izbira.

Bi pa za 4K 40" 21:9 monitor tudi jaz slabzga jurja dal:) Tako da brez skrbi 4K se bo prijel, samo takrat ne bomo več na majhnih 24" ekranih.

cjen ::

jaz mislim da se vedno 3/4 udelezencev te debate ne razume razlike med DPIjem, resolucijo in velikostjo ekrana. Kajti, kot vidim si vsi zelijo 42" 4K monitorje,hkrati pa so mnenja, da kar je manj kot to, je neuporabno. Noben pa ne razume, da v tem trenutku predvsem potrebujemo vecji DPI, kot pa vecje diagonale. Ko bo dosezena meja 300DPI naj pa vecajo diagonale.

razumem pa, da je se vedno tezava z upscalingom, oz predvsem z orodnimi vrsticami programov. Kar pomeni, da bodo morali programerji malo pohiteti.

66speeder66 ::

Lonsarg je izjavil:

Saj ne rečem je fajn, ampak dokler lahko komaj za malo večji denar dobiš 34" - 21:9 - 1440p monitor je to drugo neprimerno boljša izbira.

Bi pa za 4K 40" 21:9 monitor tudi jaz slabzga jurja dal:) Tako da brez skrbi 4K se bo prijel, samo takrat ne bomo več na majhnih 24" ekranih.


Nope, dokler bom na svet bodo 24" 4k žveli. :) Kdo pa rabi 34" na pisalni mizi, moraš bit že kar idiot.
Ne moreš imeti vsega verjetno... al pa ja no, ampak... mogoče...
ne vem...
la toya

Zgodovina sprememb…

cekr ::

Dva monitorja s 27", 300dpi in razmerjem stranic 16:10 bi bil pravi balzam za delo in oči.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

mtosev ::

Kolk vem ni nobenih 27" 16:10 ips zaslonov kajne?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Mavrik ::

cjen je izjavil:

jaz mislim da se vedno 3/4 udelezencev te debate ne razume razlike med DPIjem, resolucijo in velikostjo ekrana. Kajti, kot vidim si vsi zelijo 42" 4K monitorje,hkrati pa so mnenja, da kar je manj kot to, je neuporabno. Noben pa ne razume, da v tem trenutku predvsem potrebujemo vecji DPI, kot pa vecje diagonale. Ko bo dosezena meja 300DPI naj pa vecajo diagonale.

razumem pa, da je se vedno tezava z upscalingom, oz predvsem z orodnimi vrsticami programov. Kar pomeni, da bodo morali programerji malo pohiteti.


Zakaj točno "rabimo" (kdorkoli "vi" ste) večji DPI in ne diagonale?
The truth is rarely pure and never simple.

gddr85 ::

ne, 27 16:10 so redki, če sploh

drugč pa ja, kaj ti pomaga 40", 50" 4k ekran, če je ostrina potem enaka kot na nekem 24 2.5k monitorju imo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

66speeder66 ::

Mavrik je izjavil:

cjen je izjavil:

jaz mislim da se vedno 3/4 udelezencev te debate ne razume razlike med DPIjem, resolucijo in velikostjo ekrana. Kajti, kot vidim si vsi zelijo 42" 4K monitorje,hkrati pa so mnenja, da kar je manj kot to, je neuporabno. Noben pa ne razume, da v tem trenutku predvsem potrebujemo vecji DPI, kot pa vecje diagonale. Ko bo dosezena meja 300DPI naj pa vecajo diagonale.

razumem pa, da je se vedno tezava z upscalingom, oz predvsem z orodnimi vrsticami programov. Kar pomeni, da bodo morali programerji malo pohiteti.


Zakaj točno "rabimo" (kdorkoli "vi" ste) večji DPI in ne diagonale?


Mislim, da je to stvar posameznika, nekateri pač želimo večjo ostrino. Če se nekaterim to zdi brez veze, potem imajo že sedaj opcije za 1080p ali 1440p in širšo diagonalo, ampak brez večje ostrine. Nakterim je to pač dovolj.
Ne moreš imeti vsega verjetno... al pa ja no, ampak... mogoče...
ne vem...
la toya

Zgodovina sprememb…

Lonsarg ::

66speeder66 je izjavil:


Nope, dokler bom na svet bodo 24" 4k žveli. :) Kdo pa rabi 34" na pisalni mizi, moraš bit že kar idiot.

Pa se zavedaš da ultrawide 34" je 2x25" 16:10 zlepljena skupaj? Torej govorimo kar se višine tiče zgolj en inch večji velikostni razred od tvojih priljubljenih 24":) Samo pač dva ekrana hkrati in to brez črnega roba v sredi, luksuz vglavnem.

In ne ni to maksimum, še kak inch ali dva več (torej 27" 16:10 višine) bi bil še večji luksuz.

Kar se tiče pa ostrine pa gre za logaritmsko funkcijo. Razlika ostrine med 1080p in 1440p je za ene faktor 10krat večja kot razlika med 1440p in 4K. Pač diminishing returns.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

DarwiN ::

Sej če bi bilo skaliranje v windowsih porihtano, potem ni absolutno nobenega argumenta proti ekstremno visokemu PPIju. Večji je, boljše je. Tudi 500 PPI. Ampak tu eni geeki ne upoštevate zakona padajočih donosov.. Tam do 100-120 PPI se vse pozna, naprej pa vedno manj in kmalu postane nesmiselno višat PPI. 27" 1440p in 40" 4k sta z 110 PPI ravno sweet spot za 99% uporabnikov. Ampak, 1%-erji, #FirstWorldProblems

Glede velikosti pa velja enako kot pri TVjih. Ljudje ste old school in greste po stopničkah postopoma na večje. 40" monitorja se bojite ravno tako kot 75" TVja..Čez 10 let vas bo pa večina na takšnih zaslonih. :D
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

rokp ::

DarwiN je izjavil:

Ljudje ste old school in greste po stopničkah postopoma na večje. 40" monitorja se bojite ravno tako kot 75" TVja..


This. Delam na enem 40" 4K in nekje drugje na enem 28" 4K. Če ta drugi ne bi bil le za kakšno uro ali dve na teden, bi resno razmišljal, da ga zamenjam s 40".

cekr ::

Eno je igračkanje, kjer vse leti, in je včasih še HDfull preveč.
Če pa delaš in gledaš črke,številke..., je pe clear slika pravi balzam.

Recimo: imam TV 55" 4K, je za TV super. Pravzaprav trenutno itak ne more biti izkoriščen.
Za slike je super. Ampak, da bi pa to imel za delo pa odpade. Dpi je v tem primeru porazen.
Nisem potem čisto nič pridobil.
Itak ti za mizo več kot 30" nič ne koristi, ker potem samo glavo okoli vrtiš, da kaj ujameš. No, odvisno, kaj delaš. Za grafike/načrtovalce... more biti super čim večja zadeva. Seveda, s primernim dpi.
Do pravih dpi je pa še daleč. Bo treba najprej samo tehnologijo grafičnih kartic uredit, da ne boš potreboval zraven še celo elektrarno.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

gddr85 ::

eni pač nimajo navadnih miz in je za njih desktop pc gledanje na 4k tv iz 1.5m razdalje, ker je čist ok, če ga imaš kam dat, za normalne pisalne mize je pa mal tko gledat na 40" ekran iz razdalje 60cm in tam vidiš 4k piksle mal drugač kot iz 1.5m+ ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

Invictus ::

66speeder66 je izjavil:


Nope, dokler bom na svet bodo 24" 4k žveli. :) Kdo pa rabi 34" na pisalni mizi, moraš bit že kar idiot.

Tisti, ki resno delajo ?!?!?!
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

DarwiN ::

Hah ja, tile 21:9 monitorji šele povzročajo fobijo pri ljudeh.. 34" številka, joj mene, kako češ to skozi vrata dobit? :)

Dejansko pa gre za 27tko z lepotnim popravkom. :D

You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

mtosev ::

Meni se zdi 24" in 1920x1200 čisto dovolj. Sam sem še na 1680x1050 na 22" ips monitorju
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

badabim ::

Zanimivo kako 1200 ppi nič ne moti kadar je govor o tiskalnikih, na monitorjih to vodi v verske vojne.

66speeder66 ::

Lonsarg je izjavil:

66speeder66 je izjavil:


Nope, dokler bom na svet bodo 24" 4k žveli. :) Kdo pa rabi 34" na pisalni mizi, moraš bit že kar idiot.

Pa se zavedaš da ultrawide 34" je 2x25" 16:10 zlepljena skupaj? Torej govorimo kar se višine tiče zgolj en inch večji velikostni razred od tvojih priljubljenih 24":) Samo pač dva ekrana hkrati in to brez črnega roba v sredi, luksuz vglavnem.

In ne ni to maksimum, še kak inch ali dva več (torej 27" 16:10 višine) bi bil še večji luksuz.

Kar se tiče pa ostrine pa gre za logaritmsko funkcijo. Razlika ostrine med 1080p in 1440p je za ene faktor 10krat večja kot razlika med 1440p in 4K. Pač diminishing returns.


Kje si pa pobral da govorim za 34" zlepleni zadevi? :)
Ne moreš imeti vsega verjetno... al pa ja no, ampak... mogoče...
ne vem...
la toya

Zgodovina sprememb…

Voluharr ::

Jaz imam Dell P2815Q to je 3840*2160 (UHD) na 28" kar nanese 157.35 DPI.

Brez zamere ljubiteljem 4K resolucije na telefonih. Ampak raje bi videl isto resolucijo na 32" monitorju.
Priznam ko glodaš slike je vredu vendar za programiranje ob kaki zaspani uri pa ni ravno prava velikost črk.
Saj se da približat, vendar nima to smisla, ker s tem zgubljaš delovno površino.

Poleg tega je ta moj P2815Q sposoben max 30fps ob veliki zakasnitvi. Ko premakneš kurzor je zakasnitev opazna.

Ni najbolše je blo pa pocen.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

4K monitorji (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Kaj kupiti
29271032 (20874) Yenk
»

Velik monitor - slabosti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
576909 (4975) Han
»

Velikost monitorja vs. resolucija.

Oddelek: Zvok in slika
436249 (5170) prowb
»

27inch monitor (strani: 1 2 3 412 13 14 15 )

Oddelek: Kaj kupiti
719196095 (96053) Crni_Dejan

Več podobnih tem