» »

Router Security

Router Security

Route66 ::

Lep Pozdrav.

Imam problem glede rutarja in sicer glede varnosti. Ravnokar sem opazil, da mi na Routerju utripa znakec Security in se po tem čez nekaj časa celo ugasni.

Zanima me kaj moram narediti, da bo varnost ponovno vzpostavljena?

hvala
  • spremenilo: Route66 ()

imagodei ::

- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

Route66 ::

imagodei je izjavil:

Rutar



Zdaj si me pa nasmejal :D :D

Ne dej resno, če morda veš kako ponovno usposobim varnost...

Route66 ::

Route66 je izjavil:

imagodei je izjavil:

Rutar



Zdaj si me pa nasmejal :D :D

Ne dej resno, če morda veš kako ponovno usposobim varnost...



Ko stisnem gumb WPS mi začne Security utripat vendar utripa zgolj nekaj minut potem pa se ponovno ugasne? Kaj storiti?

Bi mi lahko kdo pomagal lepo prosim...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Route66 ()

SaXsIm ::

Ne pritiskat WPS gumba.
SaXsIm

Route66 ::

Ne pritiskat WPS gumba.

Prosim če mi poveš zakaj in kaj ta kumb pomeni?

Ravnoakar sem poklical na T2 in ugotovil da bo tole gromozanska pizdarija.

Situacija je taka, da naj bi moral črnega belkina (Routerja) nesti na servis, da ga pregledajo. Sicer mi je dal možnost, da povežem Routerja z računalnikom z navadnim kablom (vendar ga potem nisem vprašal kako naprej), ker mi je ponudil drugo možnost in sicer, da bi se povezal z njihovim T2 Routerjem tako, da bi ga izklopil in bi potem oni lahko iz tam postorili ostalo sicer bi mi internet delal počasneje.

Zdaj ne vem kaj narediti. Sem mislil, da je vse skupaj bolj preprosto pa vidim, da sem v deep šitu :/ . Zddaj je k*rac ker imam odprto omrežje in mi lahko vsak sosed špijuna notri :/

Res sem razočaran me kar malo skrbi :/

Sem mislil, da bo potrebno pod nastavitve na računalniku in da bom moral pač samo spremeniti geslo pa vidim, da je zadeva veliko težja...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Route66 ()

Ribič ::

Route66 je izjavil:

Prosim če mi poveš zakaj in kaj ta kumb pomeni?

WPS Pomeni Wireless Protected Setup in je mišljen za povezovanje dveh ali več WiFi naprav na tvoj brezžični router, pri čemer se izogneš ročni konfiguraciji zaščite omrežja na uporabniških napravah. Na žalost je ta protokol ranljiv in omogoča hekerjem udor v tvoje omrežje. Zato ga pač ne uporabljaj in zaščito raje nastavi ročno (Če ne veš katere nastavitve uporabiti, potem izberi WPA2 PSK in dobro geslo).

Sicer pa priporočam, da na routerju zamenjaš firmware. Uporabi dd-wrt ali kaj podobnega, tovarniški firmware vsebujejo tu in tam kakšno resno ranljivost. Npr. poglej kaj je bilo z modelom TL-WDR4300.

Route66 ::

Ribič hvala za odgovor ampak nimam pojma kaj si napisal.

WPA2 PSK, Kaj je to in kje to nastavim?

Bi mi lahko lepo prosim po korakih povedal kako nastavim najboljšo zadevo. Lepo te prosim, da me rešiš iz te luknje.

Ribič ::

WPA2 PSK je moderna vrsta zaščite brezžičnih omrežji, pri čemer se celotna povezava med routerjem in napravami šifrira z uporabo posebnega gesla, ki se deli med vsemi napravami. WPA je kratica za WiFi Protected Access in PSK pomeni Pre-Shared Key (deljeno geslo). V nastavitvah routerja pod rubriko Wireless ponavadi najdeš možnosti za zaščito svoje dostopne točke in tu imaš nekaj možnosti na izbiro.

OPN - Odprta dostopna točka, vsak se lahko priklopi nanj
WEP - Zastarel protokol za šifriranje (izogibaj se ga, ker je ranljiv)
WPA - Novejši protokol, ki je bolj varen
WPA2 - Najnovejši protokol, ki ti nudi najboljšo zaščito.

Izbrati moraš še način avtentikacije - ponavadi je to kar geslo, ki ga vpišeš v nastavitvah routerja in nato še v vseh napravah, ki se priklopijo na tvoj router preko Wi-Fi. Obstajajo tudi druge možnosti, kot npr. WPA Enterprise (radius), samo o tem nebi kompliciral. Skratka izberi tole opcijo: WPA2-PSK + AES-CCM + dobro geslo.

Route66 ::

Ribič

Kako pridem do nastavitev? Star programi? Ko v start napišem Wireless mi ne pokaže nič uporabnega....

Ribič ::

Najprej moraš nastavitve spremeniti na routerju, šele na to na ostalih napravah (npr, prenosnik). Samo jaz bi pred tem še enkrat 'formatiral' router in nanj naložil novejši firmware (lahko tudi originalen). Kateri model routerja pa sploh imaš?

Route66 ::

Ribič je izjavil:

Najprej moraš nastavitve spremeniti na routerju, šele na to na ostalih napravah (npr, prenosnik). Samo jaz bi pred tem še enkrat 'formatiral' router in nanj naložil novejši firmware (lahko tudi originalen). Kateri model routerja pa sploh imaš?



Madona je to zakopliciran.

Belkin G Wireless Router Model:F5D7234

Tole pride kaj v poštev?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Route66 ()

Ribič ::

Eto, tule imaš celotna navodila za tvoj router (so sicer v angleščini): www.belkin.com/support/dl/man_f5d7234-4...
Npr. na strani 43 in naprej ti lepo piše kako konfigurirati WiFi in zaščito. Na strani 69 pa opisuje kako nadgraditi firmware.

Route66 ::

Kaj je to sploh firmware in zakaj ga je pomembno nadgraditi?

Ma ni šanse, da bo jaz tole skupaj spravil. Sploh ne vem kako se lotiti te zadeve :/

Ne razumem zakaj moram vse spremeniti zakaj ni ta recimo samo gumba security off/on bi bilo še najlažje.

Ribič

Kako sploh pridem v ta Belkin program (če je to sploh program). Kaj obstaja cd sem ga morda dobil zraven v kompletu?

Drugače pa imam točno takšen model:



Security ni osvetljen. Wired in wireless pa mi utripata...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Route66 ()

Route66 ::

No čaki zdaj sem prišel notri v ta Belkin program. Zgoraj sem vtipkal 192.168.2.1 in mi je odprlo Belkinovo stran.

Saj je to prava stran? Ali se motim?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Route66 ()

GTX970 ::

OP je dokaz, da bi morali za računalnike ljudje prvo opraviti en minimalen tečaj, tako kot za fitofarmacevtska sredstva ali za izpit za moped.

A res pričakuješ da te bo nekdo za rokco vodil skozi cez postopek kje moraš klikniti ?

Route66 ::

GTX970 je izjavil:

OP je dokaz, da bi morali za računalnike ljudje prvo opraviti en minimalen tečaj, tako kot za fitofarmacevtska sredstva ali za izpit za moped.

A res pričakuješ da te bo nekdo za rokco vodil skozi cez postopek kje moraš klikniti ?


GTX970

Vem, da ti gre na K ampak glede Routerja pa res nimam pojma, ker nikoli nisem imel nikakršnega stika z Routerjem, resno. In glede na to, da to da je to vse zavarovano z nekimi IP-ji raje vprašam kot pa da potem še bolj zafrknem vse skupaj.

Lim00n ::

Pokliči prijatelja ki se spozna na zadeve in mu kupi gajbo piva.

Ribič ::

Jojna no res, kakšne osnovne stvari...

Route66 je izjavil:

Kaj je to sploh firmware in zakaj ga je pomembno nadgraditi?

Firmware je program oz. kup programov oz. še bolj natančno operacijski sistem, ki teče na routerju (podobno, kit windows na računalniku). Nadgraditi ga je priporočljivo, ker tako zakrpaš varnostne pomankljivosti, ki jih sicer lahko hekerji zlonamerno izkoristijo, da te spravijo ob par tisoč evrov ali pa še kaj drugega.

Route66 je izjavil:

Ne razumem zakaj moram vse spremeniti zakaj ni ta recimo samo gumba security off/on bi bilo še najlažje.

Kot sem že omenil, ima ravno ta gumb varnostno pomankljivost, zato ga v nastavitvah raje onesposobi.

Route66 je izjavil:

Kako sploh pridem v ta Belkin program (če je to sploh program). Kaj obstaja cd sem ga morda dobil zraven v kompletu?

V nastavitve routerja prideš tako, da uporabiš brskalnik. Odpri Chrome, Firefox ali pa internet explorer in v naslovno vrstico (tam, kjer vpušeš facebook) napiši IP naslov routerja: http://192.168.0.1 ali http://192.168.1.1 Nato se moraš v router logirati z geslom, ki si ga nastavil ob inštalaciji routerja. V primeru, da ga nisi nastavil, je to še ena varnostna pomankljivost s tvoje strani, ki jo lahko nekdo izkoristi, da ti povzroči glavobol.

Route66 ::

Ribič tisto stran od Routerja sem našel. Potem sem kliknil Wireless in zahteva geslo, ki pa pojma nimam kakšno je.

Ne morem verjeti, da en reset Routarja naredi takšno p*zdarijo.

Gejspodar ::

O Mohammad!

Človeka zanima zakaj utriplje WPS ikona ko pritisne WPS gumb. Ta gumb nima prav nič z varnostjo routerja (vsaj kar se njega tiče ne).
Kot da bi spraševal zakaj ti na armaturi utripa lučka, ko med vožno odpreš vrata avta.

Pusti pri miru dokler deluje.

Route66 ::

Gejspodar je izjavil:

O Mohammad!

Človeka zanima zakaj utriplje WPS ikona ko pritisne WPS gumb. Ta gumb nima prav nič z varnostjo routerja (vsaj kar se njega tiče ne).
Kot da bi spraševal zakaj ti na armaturi utripa lučka, ko med vožno odpreš vrata avta.

Pusti pri miru dokler deluje.


Pa saj ne utripa WPS ikona. Sam sem sklepal da sta Security pa WPS povezana glede na to, da ko stisnem knof WPS začne security lučka utripati, potem čez kakšne 3 minute pa ugasne...

Ma dej jst ne vem kaj narest.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Route66 ()

Route66 ::

Bi mi lahko nekdo, ki je to že naredil se pravi da je konfiguriral routar ozrioma, da je moram ponovno vzpostaviti zaščito bi mi lahko nekdo lepo prosim povedal postopek?

mat xxl ::

Daj naberi 30 eur in pokliči kakega , ki to obvlada , ker sam ne boš zmogel, ker se ti več, kot očitno tudi sanja ne, kaj delaš.

boogie_xlr ::

Skoraj vsak domači router(usmerjevalnik po slovensko) ima drugačen vmesnik, čeprav so funkcionalnosti vsem skupne. Če ne poznaš funkcionalnosti routerja(PPPoE, NAT, Firewall, DHCP, Wireless AP, WPS, Wireles security, ...), potem še tako trotlziher vmesnik lahko dela težave.

dj_uro ::

kar bole me oči, ko to berem...
s kje pa si?

če si iz LJ, ti lahko JAZ pridem uredit...
drugače pa;

192.168.2.1
up.ime: admin
geslo: admin (po vsej verjetnosti je tako...) drugače pa piše na spodnji nalepki na routerju
ko boš prišel not, naredi printscreen (upam, da veš kaj je to: zajem trenutnega prikaza monitorja) in sliko pripopaj sem...
vw-klub.si

r3Qui3m ::

@Route66
Po domače povedano: Ko pritisneš tisti gumb je normalno da dela samo 3 minute. To je sistem samodejnega dodeljevanja ključa (gesla). Deluja pa samo v primeru, da imaš na napravi ki uporablja wireles nameščen original Belkin program. V tem programu izbereš opcijo samodejne nastavitve wirlesa in stisneš ta gumb na routerju. Ko ta lučka utripa se samodejno poveže in vzpostavi geslo. Protokol varovanja pa moraš sam določit že prej. (Toliko po spominu, ko je imel prijatelj nekaj takega) Popravite detajle, če sem preveč usekal mimo.

Route66 ::

dj_uro je izjavil:

kar bole me oči, ko to berem...
s kje pa si?

če si iz LJ, ti lahko JAZ pridem uredit...
drugače pa;

192.168.2.1
up.ime: admin
geslo: admin (po vsej verjetnosti je tako...) drugače pa piše na spodnji nalepki na routerju
ko boš prišel not, naredi printscreen (upam, da veš kaj je to: zajem trenutnega prikaza monitorja) in sliko pripopaj sem...


Ne živim v ljubljani. Sem ti poslal ZS

Route66 ::

Zdaj ko sem v tistem belkinem sistemu imam od stari pod wireless. Security in kliknem na to in mi pokaže Security Mode > Disabled. Ko kliknem na to pa mi odpre možnosti: wpa/wpa2, wpa 2 only, wpa only, WEP Sicer ne vem kaj sploh pomenijo vse te končnice ampak me zanima če je možno izvedeti kaj sem imel nastavljeno pred tem oziroma katera izbira je prava. Naj povem imamo pri bajti še 2 računalnika (če bo to kaj pomagalo) tako, da verjetno to velja za vse 3...

GTX970 ::

Ko kliknem na to pa mi odpre možnosti: wpa/wpa2, wpa 2 only, wpa only, WEP Sicer ne vem kaj sploh pomenijo vse te končnice

Tragikomedija, ker imaš obrazloženo danes pred 2 urama v tej temi:
https://slo-tech.com/forum/t638349/p472...

gddr85 ::

Route66 ::

Evoooooooooooooooooooooo deluje :D :D :D! Šel sem pod security in izbral WPA/WPA 2 in izbral geslo in potrdil. Na ruterju mi zdaj sveti zaščita.

Zdaj me zanima kaj točno pomeni WPA/WPA2 (izbral sem jo ker mi jo je predlagal ribič, da naj bi bila najnovejša različica.

Izbral sem tudi geslo. Kako je z geslom zdaj ali lahko vseeno kdo pride notri, glede na to, da sem od začetka vstop v stran brez geslo oziroma sem izbral Submit...

Route66 ::

Izbrati moraš še način avtentikacije - ponavadi je to kar geslo, ki ga vpišeš v nastavitvah routerja in nato še v vseh napravah, ki se priklopijo na tvoj router preko Wi-Fi. Obstajajo tudi druge možnosti, kot npr. WPA Enterprise (radius), samo o tem nebi kompliciral. Skratka izberi tole opcijo: WPA2-PSK + AES-CCM + dobro geslo.

Ribič. Sam sem izbral WPA/WPA2 Ker mi druge možnosti niti ni ponujalo oziroma ponujalo mi je 4 možnosti vendar kot si napisal zgoraj naj bi bila ta najboljša tako, da sem izbral to + potem sem vtipkal še geslo tako, da upam, da bo vse v redu in, da ne bo prišlo, do kakšnih nepotrebnih težav...

Ribič ::

Route66 je izjavil:

Bi mi lahko nekdo, ki je to že naredil se pravi da je konfiguriral routar ozrioma, da je moram ponovno vzpostaviti zaščito bi mi lahko nekdo lepo prosim povedal postopek?

V navodilih na strani 8 ti lepo piše, da Security lučka utripa takrat, ko je v poteku konfiguracija za WPS in to se zgodi po tem, ko pritisneš WPS gumb.

Gejspodar je izjavil:

Človeka zanima zakaj utriplje WPS ikona ko pritisne WPS gumb. Ta gumb nima prav nič z varnostjo routerja (vsaj kar se njega tiče ne).
Kot da bi spraševal zakaj ti na armaturi utripa lučka, ko med vožno odpreš vrata avta.
Vprašal je tudi kaj naj naredi, da vzpostavi varnost. Ker tega modela routerja ne poznam, sem glede na njegove izjave sklepal, da mu je nekdo šaril po routerju. In posledično je dobil navodila z moje strani kaj storiti. Res pa je, da se OP očitno ne spozna najbolje na te zadeve.

Route66 je izjavil:

Zdaj ko sem v tistem belkinem sistemu imam od stari pod wireless. Security in kliknem na to in mi pokaže Security Mode > Disabled. Ko kliknem na to pa mi odpre možnosti: wpa/wpa2, wpa 2 only, wpa only, WEP Sicer ne vem kaj sploh pomenijo vse te končnice ampak me zanima če je možno izvedeti kaj sem imel nastavljeno pred tem oziroma katera izbira je prava. Naj povem imamo pri bajti še 2 računalnika (če bo to kaj pomagalo) tako, da verjetno to velja za vse 3...
Saj sem ti nekaj postov nazaj razložil kaj pomenijo. Če ti piše Disabled, pomeni, da je povezava nezaščitena in se ti lahko kdorkoli na router poveže in počne kar želi na tvoj račun. Če želiš zadevo zaščititi, uporabi WPA2 in geslo - povežejo se lahko samo uporabniki, ki poznajo geslo. WPA je pač vrsta zaščite in pravtako je to WPA2, ki je nekoliko novejši. Opcija WPA/WPA2 pa ti omogoča, da router uporablja obe zaščiti paralelno zaradi kompatibilnosti s starejšimi napravami, ki še ne poznajo WPA2. Danes lahko WPA praktično izklopiš in uporabljaš samo WPA2 (WPA2 Only).

Route66 je izjavil:

Ribič. Sam sem izbral WPA/WPA2 Ker mi druge možnosti niti ni ponujalo oziroma ponujalo mi je 4 možnosti vendar kot si napisal zgoraj naj bi bila ta najboljša tako, da sem izbral to + potem sem vtipkal še geslo tako, da upam, da bo vse v redu in, da ne bo prišlo, do kakšnih nepotrebnih težav...
Geslo si nekam zapiši, da ga ne pozabiš in ta list shrani na varno mesto. Minimalna dolžina gesla pri uporabi zaščite WPA/WPA2 je 8 znakov.

Rias Gremory ::

Če je možno ne uporablat WPS-ja in ga izklopi, če se da.

Wi-Fi Protected Setup @ Wikipedia
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

dj_uro ::

TOLIKO O RESNOSTI TEME!!!!!

http://izklop.com/?url=forum/posts&foru...
vw-klub.si

Route66 ::

Ribič hvala za vso razlago zares sem ti hvaležen!

hvala


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Laptop na wifi ne dosega polne hitrosti

Oddelek: Pomoč in nasveti
403259 (1983) matobeli
»

Ojačanje zaščite domačega omrežja (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5010480 (8807) Yacked2
»

WPA ali WPA 2

Oddelek: Omrežja in internet
91569 (1276) petra_v
»

prenosnik in povezava z internetom preko routerja - nekaj vprašanj

Oddelek: Pomoč in nasveti
92367 (1851) Miro-Slav
»

Problem z wirelessom

Oddelek: Omrežja in internet
51070 (976) Žiga-

Več podobnih tem