» »

Priklop štedilnika - kako?

Priklop štedilnika - kako?

«
1
2 3

Pretorijanec ::

Pozdravljeni.

Pred kratkim sem kupil nov štedilnik in ugotovil, da prikop zahteva nekaj poznavanja "štromarstva". Ne vem ali sem zadevi, ob dobrih navodilih, dorasel sam, ali pa je treba poklicati električarja. Kot osnovnošolec (in slo-techovski zelenec) in kasneje srednješolec sem po slo-techovih vodičih in kakšnih tujih navodilih uspel sestaviti kakšno preprosto stvar. Ampak takrat je šlo za 12V in vsega skupaj za 10 € feršterkerije, zdaj je pa stvar v 220V in štedilniku, tako da ne znam čisto oceniti ali se lotiti zadeve sam, ali ne.

Cilje je priklopiti ta štedilnik na elektično omrežje.

 shema

shema



Na žalost so navodila proizvajaleca zelo skopa; v uporabniškem priročniku o samem priklopu ni kaj veliko povedano, razen kateri kabel je priporočljivo uporabiti. Tako da je še največ informacij na shemi, ki je prilepljena na zadnji strani štedilnika.

 priklop pečica

priklop pečica



Tako zgleda priklop na pečici.

 priklop stena

priklop stena



To pa je priklop na steni.

 kabel

kabel



Kot rečeno: edina stvar iz navodil: uporabite tak kabel (ali pa štiri druge možnosti...).

Skratka, vsake pomoči, napotka, opisa bom zelo vesel.

s51as ::

Lahko povežeš tako ket je narisano na zgornji levi slikici. Rjav kabel na 123, moder na 45 in rumeno zelen na PE. Drgače je pa mišljen kot optimalen verjetno 3fazni priklop ker gre pri električnih štedilnikih lahko za kar velike porabe (tudi več kot 7kW) in v tem primeru kaka 16 A varovalka ne bo dovol (do 3500 W).
It's just me myself and I

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s51as ()

[D]emon ::

Ce nisi ziher, bi na tvojem mestu rajsi napraskal tistih 40 eur in poklical stromarja. :)
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

dxx ::

Malo švoh napeljavo imaš iz stene. Poveže se kot ti je s51as napisal. Dobro bi bilo, če bi imel še 2 fazna in še 2 ničelna vodnika iz stene,ker pri tvoj obstoječi vezavi bo prišlo do pregrevanja kabla v steni in ti zna metat varovalko ven ob sočasni uporabi več plošč/ pečice.
Štedilnik, vsaj ponavadi, nima "pure" 3 fazni priklop (zamik faz pa to), važno je da gre do njega dovolj debel kabel. Ponavadi se to rešuje tako da se pripelje dodatne žice do štedilnika.

zrataj4201 ::

Priklopiš na enega od 1,2 ali 3, saj so trenutno povezani med seboj.Uporabiti bi moral PGP kabelj, ki ni finožičen. Z PPL(katerega imaš sam) pa moraš uporabiti kabeljske čevlje ali vilice.Lahko tudi kabeljske tulce(votlice).Uporaba navedenega je neizogibna, če ne želiš imeti požara zaradi slabega stika.Finožičen kabelj se namreč stisne in se ga nekaj izmuzne ven, potem pa se zaradi premalega preseka spoj začne greti in vse se nadaljuje do požara. Res je, da se to dogaja samo pri vklopljeni pečici.
Zato toplo priporočam za tistih par evrov uporabiš PGP 3x2.5 mm2 ki ima eno trdo žico. Spoje dobro zategni. Lahko pa pokličeš kakšnega sošolca, ki hodi na elektro, pa ti bo to naredil za kakšno pivo ali dva.
Če si kje iz Celja ti sam naredim zastonj.Aja, ne smem, mi nova davčna prepoveduje verjetno tudi brezplačno pomoč.
Kaj češ, imamo takšno vlado, ki jo podpiramo.

telexdell ::

Kar lepo poveži barve v steni z barvami na štedilniku. Rjavo barvo privijači na sponko 3 in modro na št. 5. Zeleno/rumena pa na sponko sponko kjer je priključen zeleno/rume kabel na štedilniku. Ker je v steno očitno kabel 2,5 mm2 le preveri, če imaš varovalko za štedilnik na razdelilniku 16 A ali največ 20 A. Za kabel med zidno dozo in štedilnik lahko uporabiš poljuben izoliran kabel, preseka najmanj 1,5 mm2.

PS- požara pa se zaradi kabla ne boj. Bo v pečici in na kuhališču precej bolj vroče in precej večja nevarnost, kot pa na kablu za štedilnikom.>:D>:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

SaXsIm ::

@dxx - kakšna dva dodatna ničelna vodnika? Čemu?
SaXsIm

fikus_ ::

Fajn bi bilo da bi imel 3f v dozi, ampak nimaš. Tako da ti ne preostane drugega kot da vežeš, kot ti je napisal telexdell. V glavnem povežeš enake barve, nimaš kaj falit.
Pa za priklop uporabi 2,5 mm2 kabel(verjetno je priložen?!).

fosil ::

Priklopiš kot že omenjeno.
Ker gre za indukcijo, razmisli o tem, da bi potegnil od elektro omarice še kakšno fazo, če je možno.
To ti bo sicer moral naredit električar.
Do takrat pa bi se jaz izogibal hkratnemu vklopu vseh plošč.
Tako je!

...:TOMI:... ::

Najbolj optimalno bi bilo uporabiti vezavo 400 V 3N (slika levo spodaj). Če je možnost, predelaj inštalacijo na to vezavo. Potrebuješ še 2 ali pa 3 žice (dodatna nula), trdožilne (črno, sivo in modro barvo), oziroma kabel 3x2,5 mm2 trda žila, v katerem so barve žil črna (ali rjava ali siva), modra in rumeno-zelena. Zaporedje faz ni pomembno, je pa zaželeno, da se za L1 uporabi rjava, L2 črn in L3 siva.

Če ni možnosti, uporabi vezavo na sliki levo zgoraj.

Kot so napisali, uporabiti je treba trdo žilo ali pa fastone (votlice, očesa ali vilice) in mehko žilo. To je predpogoj, da se sploh priklopi.

Dodatna nula ni potrebna, vendar jaz bi jo dal, zaradi varnosti. Če odleti nula, je mnogo več škode, kot če odleti faza. Brez nule lahko skupiš veliko naprav v hiši.

Naslednja stvar so pa še fizični priklopi. Na sliki se vidi te bakrene "U" člene, ki povezujejo priključne sponke. Te člene je treba odstranit oziroma jih prestavit, glede na ustrezno vezavo, ki bo izbrana. Da ne bo pokalo.

Še tole, doza za stalni priklop, ki jo imaš sedaj (btw, to je pravilna odločitev, mnogo boljša, kot uporaba vtičnice) je že sedaj bila preobremenjena, saj se vidi, da je malo stopljena plastika na faznem vodniku.

OBVEZNO je treba predelati inštalacijo! Indukcijska kuhališča so še bolj močna, kot klasika.
Tomi

Zgodovina sprememb…

Machete ::

Pa preveri če imaš na omari (če si samo zamenjal kuh.pl in pečico) dovolj zračenja (za oba aparata), kot je verjetno prikazano v dokumentaciji, ker indukcija rabi nekaj zraka (zračnik v coklu, pretok zadaj itd..).

Pretorijanec ::

Hej!

Fantje, zakon ste! Hvala, res. Po opisih sodeč bi stvar znal sam priklopit. Ampak ker gre za indukcijo, bi blo fajn še en kabel iz omarce potegnt, kar pa se raje ne lotevam sam. No, zdaj mi je jasno v čem je stvar. Če bom štromarja klicu, bom vedel kaj od njega hočem, če se pa sam spravim delat, pa tudi kar.

Hvala vsem, fajn mi je, da se lahko informirano odločim.

energetik ::

Pretorijanec je izjavil:

Hej!

Fantje, zakon ste! Hvala, res. Po opisih sodeč bi stvar znal sam priklopit. Ampak ker gre za indukcijo, bi blo fajn še en kabel iz omarce potegnt, kar pa se raje ne lotevam sam. No, zdaj mi je jasno v čem je stvar. Če bom štromarja klicu, bom vedel kaj od njega hočem, če se pa sam spravim delat, pa tudi kar.

Hvala vsem, fajn mi je, da se lahko informirano odločim.
Ni važno ali je indukcija ali steklokeramika - če so vžgane vse 4 plate je to cca. 6kW porabe, to je cca 26A. Torej če boš priklopil na tvoj obstoječi enofazni 16A priključek, niti pod razno ne boš mogel uporabljati vseh plat naenkrat. Povleči bi moral vsaj še eno fazo do tvoje doze.
Lahko pa do takrat uporabljaš do 2 plati na polno, morda 3 na manjši moči, ker varovalka zdrži kratkotrajne manjše preobremenitve. Recimo ko sem preizkušal 6A avtomatsko varovalko, mi je zdržala nekaj minut 12A toka.

telexdell ::

energetik je izjavil:

riključek, niti pod razno ne boš mogel uporabljati vseh plat naenkrat. Povleči bi moral vsaj še eno fazo do tvoje doze.
Lahko pa do takrat uporabljaš do 2 plati na polno, morda 3 na manjši moči, ker varovalka zdrži kratkotrajne manjše preobremenitve. Recimo ko sem preizkušal 6A avtomatsko varovalko, mi je zdržala nekaj minut 12A toka.

Potegniti še en kabel da bo lahko napajal 6 kW oz. vlekel tok 26A??? Koliko pa je močna glavna varovalka? Mar medtem ko bo kuhal ne bo gorela nobena svetilka ali drug električni porabnik (hladilnik, TV, računalnik, pralni stroj, bojler za vodo...)? Kdaj pa sploh na vseh kuhališčih istočasno kuhamo s polno močjo?

Z varovalko varujemo kabel pred termičnimi preobremenitvami in ne varujemo porabnika. Kabel v dozi je 2,5mm2 in takšnega lahko varujemo z varovalko do 20 A. Večji tok pa ne bo tekel nikoli.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

GTX970 ::

Problem znajo biti ob hkratni uporabi pečice tudi kakšni likalniki, ker bo prevelik tok na varovalki.

energetik ::

telexdell je izjavil:

energetik je izjavil:

riključek, niti pod razno ne boš mogel uporabljati vseh plat naenkrat. Povleči bi moral vsaj še eno fazo do tvoje doze.
Lahko pa do takrat uporabljaš do 2 plati na polno, morda 3 na manjši moči, ker varovalka zdrži kratkotrajne manjše preobremenitve. Recimo ko sem preizkušal 6A avtomatsko varovalko, mi je zdržala nekaj minut 12A toka.

Potegniti še en kabel da bo lahko napajal 6 kW oz. vlekel tok 26A??? Koliko pa je močna glavna varovalka? Mar medtem ko bo kuhal ne bo gorela nobena svetilka ali drug električni porabnik (hladilnik, TV, računalnik, pralni stroj, bojler za vodo...)? Kdaj pa sploh na vseh kuhališčih istočasno kuhamo s polno močjo?

Z varovalko varujemo kabel pred termičnimi preobremenitvami in ne varujemo porabnika. Kabel v dozi je 2,5mm2 in takšnega lahko varujemo z varovalko do 20 A. Večji tok pa ne bo tekel nikoli.

Drug vodnik bo jasno na drugi fazi in drugi varovalki a ne? A sm slučajno napisal da bo na isti?:|
Morda ti ne kuhaš, ampak jaz imam recimo velikokrat, ko kuham kosilo, po 3 plate na polno vžgane ene 5min. 1800 W + 1500W + 2200 W .... 24A. Jasno imam kuhališče priklopljeno na 2 fazi.
S tem da OP ima v kompletu še pečico. Priklapljati 4 plate + pečico na 1 fazni vodnik z 2,5 preseka je malce smešno. Šlo bi s 4kvadrat vodnikom in "industrijsko" 35A glavno varovalko.

Zgodovina sprememb…

Matko ::

Veliko brezskrbnega svetovanja pri zadevi, ki je lahko potencialno nevarna.
Boš v primeru požara razložil: "tako mi je svetoval nn iz ST?"

Štedilnik ima normirano priključno moč 10.6 kW in z lahkoto se preseže dopustni tok za 2.5mm2 vodnik.
NE pisat, saj nebo nikoli hkrati vklopil. Zakaj kupite avto z zračnimi blazinami, se imate namen zaleteti?

Kakšne imaš glavne varovalke? Lahko se zgodi, da bo v primeru hkratnega delovanja bojlerja in še česa, prišlo do pregoretja.
To se seveda zgodi za vikend! Kar pomeni praznično tarifo za elektro.

Tisti, ki ti bo delal naj ti obvezno izstavi račun!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matko ()

...:TOMI:... ::

Bolje kot račun je kvalitetna izvedba predelave inštalacije in meritev inštalacije.

Pa ne zagovarjam dela na črno, hočem povedati, da ti račun nič ne pomaga, ko se nekaj vžge in ti zagori. Bolj mirno spiš, če so meritve ok, kot pa če imaš račun.

2,5 mm zadostuje za priklop tega štedilnika. 4 mm kvadrat kabel ne boš spravil v te sponke, zato ne pretiravat.
Tomi

mirator ::

...:TOMI:...Račun ti omogoča, da ob slabi storitvi lahko zahtevaš povrnitev škode. Kako pa veš, če si laik, da ti je nekdo izdelal ok meritve?
2,5 mm2 bi ustrezalo za trifazni priklop nikakor pa ne za dvofazni ali celo enofazni priklop. Lahko si sicer pomagaš, da vgradiš tripolni inštalacijski odklopnik in do štedilnika napelješ tri kable s presekom 2,5 mm2. Vendar še vedno obstaja problem, ki ga je navedel @Matko. Obstaja velika verjetnost, da ti bo pogosto pregorevala glavna varovalka.

SaXsIm ::

Neverjetno. Na tem slo-techu vedno vsi naenkrat postanejo inženirji elektrotehnike, ko se odpre tema o priklopu štedilnika. Prvi odgovor je bil ustrezen. Pika. Zadeva bo delala pri takšnem priklopu. Je nevarno? Ne. Če imaš varovalko primerno kablu (kar najverjetneje imaš, če je inštalacija že narejena). Zna vreči varovalko ven pri previsoki obremenitvi? Ja. Lahko pride do požara? Ne.
SaXsIm

zrataj4201 ::

To je debata za navadnega elektrikarja z prakso. Kaj konkretno je bilo povedanega za stopnjo elektro inženirja? Je le opis za pravilni priklop, vendar za laika je finožični kabel lahko požar.To govorim iz prakse.Zato "pretiravanja" o požaru so na praem mestu in prvi odgovor za priklop laiku precej pomanjkliv.Sam je izrazil, da bi sam priklopoil in fotografija PPL kablja, ki pa brez tulcev,votlic,kabeljskih čevljev je prenevaren.

energetik ::

SaXsIm je izjavil:

Neverjetno. Na tem slo-techu vedno vsi naenkrat postanejo inženirji elektrotehnike, ko se odpre tema o priklopu štedilnika. Prvi odgovor je bil ustrezen. Pika. Zadeva bo delala pri takšnem priklopu. Je nevarno? Ne. Če imaš varovalko primerno kablu (kar najverjetneje imaš, če je inštalacija že narejena). Zna vreči varovalko ven pri previsoki obremenitvi? Ja. Lahko pride do požara? Ne.
Lej, imaš prav, da če je priključek ustrezno ščiten (predvidevam da 16A varovalka) ne bo nevarno ob dobro narejenem enofaznem priklopu. Ampak tale zadeva ima 9,5 kW nazivne že brez boost funkcije na indukcijskih platah. To je 40A, če vse skupaj prižge. Že če bo vklopil pečico in 2 plati, mu bo v par minutah vrglo ven varovalko. Uporabno?? Razen če bo kuhal samo kavo in kakšne makarone in bo imel ostale plate in pečico za okras.
Za normalno uporabo je torej potrebno do vtičnice povlečt še eno fazo, še bolje 2, da bo 3f priklop.

Zgodovina sprememb…

Aston_11 ::

Jaz sem imel steklokeramiko na isti liniji in vse ostalo tudi. Razen tega, da je bil varovalka v nedeljah vrela, je bilo ok.

Bellzmet ::

Lahko ena razlaga za laika, se pravi:
1. če so 3 žice iz stene je ena od teh faza in sem gor so ponavadi vezane varovalke 10A ali 16A? In priklop max. do 3500W?
2. če so 4 žice iz stene sta dve od teh faza in je lahko 20A ali 25A varovalka? ... Ali prav razumem?

Prosil bi še za tole. Npr. za tale štedilnik:
http://www.beko-si.com/resources/files/...

je na 5. strani navedeno:
poraba 8.2 kW, varovalke min 16Ax3, tip kabla 5x1,5mm2 ali 3x2,5mm2.

Kaj to pomeni, da rabim 3 varovalke v omarici in je na vsako vezana 1 faza ali kako? Kaj pa če je ena varovalka samo, koliko mora biti močna?

Invictus ::

Pomeni da rabiš 3 fazni priklop, kjer je vsaka varovalka 16A minimalno ...

Kar večina, če ne kar vsa, stanovanja nimajo ...

Število žic pa nima nič vpliva na priklop faz, ker ne veš kaj ti je električar delal ... Lahko so tam v luftu, ali pa ker je imel električar ravno tak kabel pri roki ...

Poglej na položnico od elektra kakšen imaš nazivni priklop.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

driver_x ::

zrataj4201 je izjavil:

Z PPL(katerega imaš sam) pa moraš uporabiti kabeljske čevlje ali vilice.Lahko tudi kabeljske tulce(votlice).Uporaba navedenega je neizogibna, če ne želiš imeti požara zaradi slabega stika.


Ali lahko poveš kaj več o tem? Ali se za natikanje kabelskih tulcev uporablja kakšno posebno orodje ali kaj takega? Ali jih lahko na kabel prispajkam?

Bellzmet ::

A pa je vsaka faza pri dvofaznem ali trofazni napeljavi (od omarice z varovalkamido porabnika) povezana na svojo varovalko ali kako? Nula in ozemljitev pa na...? Je kje kakšen link "osnove elektoinstalacij"?

Aston_11 ::

Bellzmet je izjavil:

A pa je vsaka faza pri dvofaznem ali trofazni napeljavi (od omarice z varovalkamido porabnika) povezana na svojo varovalko ali kako? Nula in ozemljitev pa na...? Je kje kakšen link "osnove elektoinstalacij"?
Iz fida ven ti gre svoja linija na svojo varovalko, varovano pa je vse, razen ozemljitve. Vmes pa spraviš še preko odvodnikov zaradi kakšne prenapetosti.

Invictus ::

driver_x je izjavil:

zrataj4201 je izjavil:

Z PPL(katerega imaš sam) pa moraš uporabiti kabeljske čevlje ali vilice.Lahko tudi kabeljske tulce(votlice).Uporaba navedenega je neizogibna, če ne želiš imeti požara zaradi slabega stika.


Ali lahko poveš kaj več o tem? Ali se za natikanje kabelskih tulcev uporablja kakšno posebno orodje ali kaj takega? Ali jih lahko na kabel prispajkam?

Ja, so posebne klešče da dobro stisnejo fini kabel v te votlice.

Ne spajkaj tega, ker najbrž tega ne znaš prav dobro. Poleg tega se ti bo cin stopil če bo prišlo do kakih temperatur tam okoli in se bo spoj poslabšal. Je pač termično labilen.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

cebelar123 ::

Se uporablja posebno orodje. Ampak sem videl tudi že marsikje da so jih nastiskali s čem drugim.
 pravo orodje

pravo orodje

int47 ::

driver_x je izjavil:

Ali jih lahko na kabel prispajkam?

Ne uporabljaj spajke s svincem!
Svinec je mehak, zaradi tega pritisk na pospajkano žico pod vijakom upade. Rezultat je slab stik.

...:TOMI:... ::

Spajka se ne priporoča. Če že, samo konjice, pa še to je zelo zelo vprašljivo. Bolje, da ne.

Sicer pa, kaj je narobe s svinčeno spajko? Je namreč mnogo boljša, kot spajka brez svinca.

Iz slike je razvidno, da je kabel trdožilni v steni. Mehkožilni kabel na zadnji sliki je iz interneta? Ali so vam prodali zraven 2 m tega kabla? Če so, jih je treba zapret, ker laik ne more naredit priklopa s tem kablom.

Ta kabel je dolg kak meter ali 2, zato ni nek strošek kupiti nov trdožilni kabel v elektro trgovini na metre.
Tomi

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

Bellzmet je izjavil:

Lahko ena razlaga za laika, se pravi:
1. če so 3 žice iz stene je ena od teh faza in sem gor so ponavadi vezane varovalke 10A ali 16A? In priklop max. do 3500W?
...

Pravilno izvedena elektro instalacija je izvedena tako, da se ne poškoduje, ne glede na to, kaj nanjo priključiš! Torej lahko na isto 10A varovalko priključiš vse porabnike v hiši (el. štedilnik, pečico, hladilnih, termoakumulacijsko peč. infra grelnik v kopalnici, električne panele za ogrevanje stanovanja. boljler...). Kablu se ne bo zgodilo nič. Električnim aparatom se ne bo zgodilo nič. Varovalka pa bo po nekem času prekinila tokokrog, če bo skozi porabnike stekel tok večji od 10 A.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Bellzmet ::

OK to vem. Samo glede teh faz me zanima. Ali pomeni 1 faza vezava na 1 varovalko ali kako gre to?

Invictus ::

Bellzmet je izjavil:

OK to vem. Samo glede teh faz me zanima. Ali pomeni 1 faza vezava na 1 varovalko ali kako gre to?

Vsaka faza ima svojo glavno varovalko. Po kateri moči pač plačuješ priključek elektru ...

Zadaj pa lahko ti namečeš 100 varovalk, če hočeš ....
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

energetik ::

Bellzmet je izjavil:

Lahko ena razlaga za laika, se pravi:
1. če so 3 žice iz stene je ena od teh faza in sem gor so ponavadi vezane varovalke 10A ali 16A? In priklop max. do 3500W?
2. če so 4 žice iz stene sta dve od teh faza in je lahko 20A ali 25A varovalka? ... Ali prav razumem?
Iz tega, kolk žic gleda iz stene, ne moreš nič sklepat (sploh če je napeljava stara), ker ne veš kako so takrat napeljevali.
Če je vse standardno, pridejo na navadno vtičnico 3 vodniki, rumenozelen (zemlja), moder (nula) in črn/siv/rdeč (faza), vse 2,5mm2. Faza preko 16A varovalke. Zemlja in nula vsaka s svoje zbiralke mimo varovalk.
Za luči pride podobno, le da 1,5mm2, faza preko 10 A varovalke in nato stikala.
Za štedlnik in trofazno pa enako kot za vtičnico, le da zraven še 2 fazi, vsaka preko svoje 16A varovalke.

Kako je pa pri tebi, lahko samo ugibamo, bi bilo potrebno izmeriti.

Bellzmet je izjavil:

OK to vem. Samo glede teh faz me zanima. Ali pomeni 1 faza vezava na 1 varovalko ali kako gre to?
Vsaka faz gre lahko v razdelilni omarici na N-varovalk, odvisno koliko krogov imaš.
Če imaš FID, gre pa prej vsaka faza (in nula) še skoz FID.

Zgodovina sprememb…

cebelar123 ::

Priklopit boš moral štedilnik 1f ker nimaš druge izbire. Če je problem kako imaš priklopljeno vzami ven varovalko in če ti samo to vtičnico izklopi pol imaš posebej varovalko samo za pečico "kar je normalno". Kako se pa barve priključijo pa je že nekdo napisal.

Nevem zakaj morate zadaj tu človeka zmesti s tem kako naj vleče še en kabel čez celo stanovanje in podobne. Pač če bo preveliki tok ti bo varovalko ven vrglo in je to to.

Bellzmet ::

OK mi je malo bolj jasno (upam).

1. se pravi, če imam za glavno varovalko za stanovanje 1x35A pomeni, da imam 1 fazni tok?
2. če bi hotel zadevo vezat, kot je to označeno na fotki OP-ja levo spodaj (400v 3N) bi rabil 5 žilni kabel. Vsaka faza bi šla na svojo 16A varovalko?

lp

driver_x ::

Bellzmet je izjavil:

OK to vem. Samo glede teh faz me zanima. Ali pomeni 1 faza vezava na 1 varovalko ali kako gre to?


Glavna varovalka (tista na dovodu pred števcem) je ločena za vsako fazo. Pri trofaznih porabnikih imaš prav tako varovalko na vsaki fazi, ki so poleg tega še povezane med seboj, da če ti odleti varovalka na eni fazi, potem odklopi še varovalki na preostalih fazah.

...:TOMI:... ::

V tem primeru, ko imaš 1 fazni hišni priključek bi ti svetoval naslednje:

Pripelji še dodatne žice do doze, (se pravi še 2 "fazi" in še dodatno nulo ali celo dve dodatni). Se pravi, namesto teh brik ("U" členov) bi raje uporabil dodatne kable, vezane v elektro omari. Vsak kabel na svojo varovalko.

V bistvu bi naredil vezavo po shemi 400 V 3N (slika levo spodaj), vendar bi bila povsod ista faza. Kar pa je enako shemi 230 V na sliki levo zgoraj, vendar brez brik.

Te dodatne kable lahko pustiš tudi v enem kosu, da gredo direktno iz stene na priključnico štedilnika. Tako se izogneš slabim spojem. Za obstoječe 3 žice pa pač uporabiš obstoječi priklop na vzidano dozo.

35 A glavna varovalka bo zdržala to, brez težav.


Šele sedaj ko sem vse napisal sem opazil, da OP sploh nikjer ni omenjal 1 faznega priključka.
Tomi

int47 ::

Bellzmet je izjavil:

1. se pravi, če imam za glavno varovalko za stanovanje 1x35A pomeni, da imam 1 fazni tok?

Ja.

Bellzmet je izjavil:

2. če bi hotel zadevo vezat, kot je to označeno na fotki OP-ja levo spodaj (400v 3N) bi rabil 5 žilni kabel. Vsaka faza bi šla na svojo 16A varovalko?

Ne, ker je to recept za požar.

V trofaznem sistemu so vektorji posameznih faz zamaknjeni za 120 stopinj.
Po ničelnem vodniku se vrača vektorska vsota tokov, zato tok v ničelnem vodniku ne preseže toka v faznih vodnikih.*
Pri simetričnem 3f bremenu je tok v ničelnem vodniku 0.*

Če tri fazne vodnike 5 žilnega kabla priključiš na isto fazo, je fazni zamik 0 stopinj. Tok v ničelnem vodniku je enak seštevku faznih tokov.
Torej imata ničelni in ozemljitveni vodnik 3x premajhen presek. Dovoljena obremenitev kabla (moč) bo enaka, kot če bi uporabil trožilni kabel enakega preseka.

*Velja za linearna bremena.

mirator ::

int47 je izjavil:

Bellzmet je izjavil:

1. se pravi, če imam za glavno varovalko za stanovanje 1x35A pomeni, da imam 1 fazni tok?

Ja.

Bellzmet je izjavil:

2. če bi hotel zadevo vezat, kot je to označeno na fotki OP-ja levo spodaj (400v 3N) bi rabil 5 žilni kabel. Vsaka faza bi šla na svojo 16A varovalko?

Ne, ker je to recept za požar.

V trofaznem sistemu so vektorji posameznih faz zamaknjeni za 120 stopinj.
Po ničelnem vodniku se vrača vektorska vsota tokov, zato tok v ničelnem vodniku ne preseže toka v faznih vodnikih.*
Pri simetričnem 3f bremenu je tok v ničelnem vodniku 0.*

Če tri fazne vodnike 5 žilnega kabla priključiš na isto fazo, je fazni zamik 0 stopinj. Tok v ničelnem vodniku je enak seštevku faznih tokov.
Torej imata ničelni in ozemljitveni vodnik 3x premajhen presek. Dovoljena obremenitev kabla (moč) bo enaka, kot če bi uporabil trožilni kabel enakega preseka.

*Velja za linearna bremena.

Ja to je zelo pomembno. S pet žilnim kablom in tremi varovalkami v isti fazi ni dovoljeno priklapljati el. naprav. V takšnem primeru je namreč, kot je zapisano že zgoraj, tok v nuli, vsota tokov v posameznih faznih vodnikih. In še nekaj je pomembno. Če delaš enofazni priklop z dvema ali tremi kabli, se mora uporabiti tripolna varovalka oz. inštalacijski odklopnik (enak kot je za trifazni priklop), tako da je mogoče el. napravo nedvoumno hkrati odklopiti od električne napetosti.

Bellzmet ::

OK vidim, da so zadeve bolj zakomplicirane kot sem mislil:) Bo treba električarja poklicat.

int47 ::

Ni nujno.

Če prav razumem, si samo zamenjal štedilnik z drugim, ki ima lahko večjo porabo.
Ker je poraba štedilnika predvsem odvisna od načina uporabe, predlagam da novi štedilnik priključiš na obstoječo instalacijo po zgornji levi shemi. Nato boš videl, kaj se bo zgodilo.

Pri tem je pomembno, da varovalka za štedilnik ostane takšna, kot je po načrtu.

Boost funkcija ni v v uporabi ves čas kuhanja in tudi grelec pečice izklaplja termostat.
Če ne bo šlo, lahko še vedno predelaš instalacijo.

fikus_ ::

Vidim da so te zmedli! Zveži po shemi zgoraj levo, po barvah kablov, nimaš kaj falit! Uporabi 2,5 mm2 "enožični" trižilni kabel.
Če bo pa prevelika obremenitev, ti bo pa varovalko izklopilo.

Če imaš dovod elektrike 1f v stanovanje itak nimaš druge izbire.

telexdell ::

V Sloveniji je na stotisoče stanovanj z enofaznim priključkom pa imajo praktično v vseh štedilnike in pečice na elektriko. Tudi proizvajalci izdelujejo aparate, katere lahko priključiš tako eno kot tri fazno. Kot je videti iz prve forke je priklop za štedilnik povsem solidno narejen. Torej enostavno poveeži rjavo žico na steni z rjavo na štedilniku, modro z modro in zeleno/rumeno z zeleno/rumeno. Nato pa si skuhaj dobro kavo, namesto da prebiraš neumnosti, katere nekateri pišejo.

PS- sem v otroštvu živel v hiši, kjer so na enofazni priključek 25 A bila priključena 3 gospodinjstva z dvema dojenčkoma (3x el. štedilnik, 3x pečica, 3x pralni stroj, 3x...). Res je mogoče enkrat na leto (običajno v nedeljo, ko so povsod pekli pečenko, zraven pa še prali plenice)) skurilo glavno varovalko, drugače pa ta hiša ni nikoli zgorela in še danes stoji.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

mirator ::

Zakaj pa naj bi hiša zgorela? Ko je bila obremenitev prevelika je pač varovalka (kar je tudi njen namen) pregorela. Ni pa nobeno čudo, da lahko na 25 A glavno varovalko funkcionirajo tri gospodinjstva. Verjetno si že slišal za faktor istočasnosti in če se aktivnosti posameznih gospodinjstev ne prekrivajo, je odvisno od potreb posameznega gospodinjstva, 25 A varovalka lahko povsem ustrezna.
Bi pa obstajala možnost požara v primeru, če bi nekdo varovalko zamenjal s 35 ali celo 50 A.

marvin42 ::

Nisem bral celotne teme, sem pa videl, da so nekateri predlagali naj zveže po barvah kablov. PREVIDNO PRI TEM POČETJU! Kje pa piše, da je tisti, ki je napeljeval tiste kable, upošteval pravila o teh barvah? Vprašajte kakšnega štromarja, vam bo vsak lahko povedal cel kup zgodb o tem.
Mostly Harmless

telexdell ::

marvin42 je izjavil:

Nisem bral celotne teme, sem pa videl, da so nekateri predlagali naj zveže po barvah kablov. PREVIDNO PRI TEM POČETJU! Kje pa piše, da je tisti, ki je napeljeval tiste kable, upošteval pravila o teh barvah? Vprašajte kakšnega štromarja, vam bo vsak lahko povedal cel kup zgodb o tem.

Če so instalacijo delali "majstri" potem da. Glede na vgradnjo doze in priklop žic pa je to instalacijo delal električar. Pri teh pa (za hišne instalacije) obstaja standard: zeleno/rumena je vedno ozemljitev. Modra je vedno nevtralni vodnik. Črna ali rjava pa fazni vodnik.

Del na elektriki itak nihče pri zdravi pameti ne bo pričel brez faznega preizkuševalca je pa itak jasno.>:D>:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

cebelar123 ::

HAHHAHA čisto po slo-techovsko se je to razvilo. Mislim da je najboljše če pustiš priklop in iz te teme napišeš doktorsko nalogo.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nova idukcijska plošča crkuje - Beko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
15722368 (3626) hafnerurban
»

Priklop vtičnice ??

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4815219 (4438) starfotr
»

Indukcijska plošča (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6528041 (19890) mat xxl
»

Varovalke v stanovanju

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4016886 (15717) imagodei
»

Priklop steklokeramične kuhalne plošče (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8644934 (41335) Volk|

Več podobnih tem