» »

Medosebni odnosi v IT podjetjih & roki & nadure

Medosebni odnosi v IT podjetjih & roki & nadure

«
1
2

Madmax_ ::

Pozdravljeni!

Iz zaposlitvenih oglasov za programerje vidim, da se med drugim zahteva timsko delo in držanje rokov.
Zanima me kakšni so odnosi med programerji/razvijalci programske opreme in med podrejenimi in nadrejenimi - ali je kaj negativnih (neetičnih) odnosov npr. žaljenje, zmerjanje, zajebavanje, podjebavanje, pripisovanje nekaj kar ni res, posmehovanje, opazke, nadiranje, karanje itd itd.
Zase lahko napišem, da sem kar nekaj služb pustil zaradi omenjenih zadev. IT-jevce imam za bolj intelegentne - no napišite kako je...

Kako pa je z roki za izdelavo projektov? Ali vsepovsod zahtevajo tako striktno držanje rokov? Mislim med izdelavo novega unikatnega projekta, ki ga prvič delaš se lahko pojavi na stotine problemov, ki jih je treba rešiti in seveda terjajo čas in kako se lahko potem držiš rokov??

Kako je z nadurami? Se zahteva veliko nadur? Ko sem bil nazadnje redno zaposlen so zatevali vsak mesec 30-40 nadur. Je v IT kaj drugače?

Ali lahko delaš kot programer (bolj) samostojno, mislim živimo v individualističnem svetu, zakaj ne bi mogli delati bolj samostojno? Saj vse življenje se učiš (programirat ali kaj druga) samostojno...potem bi lahko delal tudi samostojno...


Hvala za odgovore in lep pozdrav!

Tody ::

To je čisto odvisno od podjetja do podjetja, lahko celo od projekta do projekta. Če delaš na nekem lowlevel projektiču potem vrjetno tudi pritiska nimaš. Jaz zaenkrat nisem doživel nekih hudih pritiskov, res pa je da nisem lih programer razvijalec.

AndrejO ::

Madmax_ je izjavil:

Iz zaposlitvenih oglasov za programerje vidim, da se med drugim zahteva timsko delo in držanje rokov.

To je generična zahteva za kakršno koli produktivno udejstvovanje pri delu, ki presega "jaz zase".

Madmax_ je izjavil:

Zanima me kakšni so odnosi med programerji/razvijalci programske opreme in med podrejenimi in nadrejenimi - ali je kaj negativnih (neetičnih) odnosov npr. žaljenje, zmerjanje, zajebavanje, podjebavanje, pripisovanje nekaj kar ni res, posmehovanje, opazke, nadiranje, karanje itd itd.
Zase lahko napišem, da sem kar nekaj služb pustil zaradi omenjenih zadev. IT-jevce imam za bolj intelegentne - no napišite kako je...

Po mojih izkušnjah IT-jevci ne odstopamo od siceršnjega povprečja, za tega pa opažam, da je bolj odvisno od splošne lokalne kulture kraja/države, kot pa od stroke.

Madmax_ je izjavil:

Kako pa je z roki za izdelavo projektov? Ali vsepovsod zahtevajo tako striktno držanje rokov? Mislim med izdelavo novega unikatnega projekta, ki ga prvič delaš se lahko pojavi na stotine problemov, ki jih je treba rešiti in seveda terjajo čas in kako se lahko potem držiš rokov??

Naivno: Ugibaš na pamet in brez podatkov.
Manj naivno: Ugibaš na podlagi nepopolnih podatkov ter zgolj navidezno primerljivih izkušnenj iz preteklosti, vsako oceno prefinjeno množiš s 4 preden jo izrečeš.
Malo bolj realistično: Projekt razbiješ na etape, vsaki etapi določiš merljiv cilj, končen rok izdelave prilagajaš glede na napredek. Etapa je definirana kot tisto, kar lahko časovno dobro oceniš. Roki etap so tako določljivi, čeprav je končni rok izgradnje viadukta zgolj optimistična ocena.
Guru: V življenju si naredil že toliko realističnih etap in napak, da projekt samo povohaš, pa že veš koliko bo teh etap, koliko bo katera resnično trajala, katere so kritične, kdaj se bo projekt končal in kako uspešno se bo končal. Seveda si tudi že toliko star, da te več nihče ne vpraša za mnenje, ker kot star prdec menda več nimaš pojma.

Madmax_ je izjavil:

Kako je z nadurami? Se zahteva veliko nadur? Ko sem bil nazadnje redno zaposlen so zatevali vsak mesec 30-40 nadur. Je v IT kaj drugače?

YMMW. Oddelal jih boš natančno toliko, za kolikor boš pri izbiri delodajalca spregledal takšne slabe delovne navade. Pravila preprosto ni, so samo izjeme. Največjo uslugo si boš naredil tako, da boš za konkretno podjetje preveril pri trenutno zaposlenih ali še ne dolgo nazaj zaposlenih.

Madmax_ je izjavil:

Ali lahko delaš kot programer (bolj) samostojno, mislim živimo v individualističnem svetu, zakaj ne bi mogli delati bolj samostojno? Saj vse življenje se učiš (programirat ali kaj druga) samostojno...potem bi lahko delal tudi samostojno...

Če te privlači samostojno delo, postani s.p., ustanovi svoj d.o.o. Tako boš sam svoj gospodar, vse tvoje dileme okoli "odnosov v službi" bodo odpadle. Ni ti potrebno riniti v delo tam, kjer se boš priključil že obstoječi ekipi, tudi če ta obsega zgolj direktorja, tajnico in Jožeta, ki razvaža tonerje. Boš pa verjetno ugotovil, da težko karkoli narediš sam, s strankami in dobavitelji boš še vedno moral znati komunicirati, ali pa boš moral komunicirati z ljudmi (ekipo), ki jih boš najel, če te spretnosti nimaš sam. Gl. svoje prvo vprašanje o sposobnosti "timskega dela".

Ravno tako se vprašaj tudi, če imaš vse nujne talente, ki jih potrebuješ za samostojno uresničitev svoje naslednje ideje. Včasih je namreč potrebno napisati tudi uporabniški priročnik.

ZaphodBB ::

Guru: V življenju si naredil že toliko realističnih etap in napak, da projekt samo povohaš, pa že veš koliko bo teh etap, koliko bo katera resnično trajala, katere so kritične, kdaj se bo projekt končal in kako uspešno se bo končal. Seveda si tudi že toliko star, da te več nihče ne vpraša za mnenje, ker kot star prdec menda več nimaš pojma.

Haha, dobra. Nihče ne mara ljudi, ki že na začetku povedo, da bo pojekt predolg in predrag.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Šmorn ::

Imam srečo, da ravnokar pripravljamo projekt malo bolj realistično. Z etapami in merljivimi cilji. Kar se tiče nadur sem trenutno nekje na 20 na mesec. Velja pa bolj princip kakor si ustvariš, tako imaš. Je pa res, da se dela in taki izleti kot je tale, ko med službenim časom pišem na forumu, ne vplivajo blagodejno na delovni čas. Se pravi sem včasih na šihtu 9 ur, ker pa vmes visim na interentu si pišem 8 ur.

Malajlo ::

20 ur je dobrih 10%. Problem nastane, ko jih je 50 ali celo 100. Ali delaš prepočasi, delaš preveč napak, ali pa je premalo resursov. Ali jih je celo zadosti, pa ne dohajajo (glej prva možna razloga).
Nadur naj se ne bi delalo. Pika. Če ne moreš v osmih urah podelati, se zahteva preveč, ali pa imaš previsoko plačo.

Val202 ::

ZaphodBB je izjavil:

Guru: V življenju si naredil že toliko realističnih etap in napak, da projekt samo povohaš, pa že veš koliko bo teh etap, koliko bo katera resnično trajala, katere so kritične, kdaj se bo projekt končal in kako uspešno se bo končal. Seveda si tudi že toliko star, da te več nihče ne vpraša za mnenje, ker kot star prdec menda več nimaš pojma.

Haha, dobra. Nihče ne mara ljudi, ki že na začetku povedo, da bo pojekt predolg in predrag.


Haha, tudi tukaj. Kako pogosto se to rado dogaja. Vsi najraje slišijo kako bo projekt takoj narejen in mimogrede, ko pa gre kasneje vse narobe, se pa noben ne sekira, niti ne pomisli na tistega, ki je rekel, da bo razvoj projekta dolg in zapleten.

trololo2 ::

Val202 je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

Guru: V življenju si naredil že toliko realističnih etap in napak, da projekt samo povohaš, pa že veš koliko bo teh etap, koliko bo katera resnično trajala, katere so kritične, kdaj se bo projekt končal in kako uspešno se bo končal. Seveda si tudi že toliko star, da te več nihče ne vpraša za mnenje, ker kot star prdec menda več nimaš pojma.

Haha, dobra. Nihče ne mara ljudi, ki že na začetku povedo, da bo pojekt predolg in predrag.


Haha, tudi tukaj. Kako pogosto se to rado dogaja. Vsi najraje slišijo kako bo projekt takoj narejen in mimogrede, ko pa gre kasneje vse narobe, se pa noben ne sekira, niti ne pomisli na tistega, ki je rekel, da bo razvoj projekta dolg in zapleten.


No nehajta vendar s tem negativizmom :)). Sicer je pa taka mnenja bolje zadržati zase, nikomur niso všeč, še najmanj pa projektnemu vodji.

driver_x ::

OP, AndrejO ti je dobro razložil. Sam bi dodal, da so odnosi precej odvisno od posameznikov in (skoraj) nič od branže. Z leti se sicer naučiš različnih prostopov za različne ljudi. Pomembno je tudi zavedanje, da je timsko delo ekipni šport, kjer je uspeh posameznika odvisen od uspeha ekipe. Sam bi v soji cca. 20 letni karieri v ITju tole izpostavil kot največji problem v medčloveških odnosih. Določeni ljudje tega preprosto niso sposobni preseči in kljub svoji strokovnosti gledajo le na svojo osebno korist ter s tem naredijo v ekipi več škode kakor koristi.

noraguta ::

ma stvar projektnega vodenja. če nekdo ne zna postavit naročniku jasnih rokov, do kdaj se mora zjasnit kaj hoče, zmeni se pa za primopredajo produkta, je že v začetku vse zajebano. take projekte se sme delat samo za ogabno velik denar ljudi pa pošteno plačat.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

lambda ::

Sem videl obračunavanja na osebnem nivoju, sem videl tudi pritiske z nadurami in kronično zamujanje rokov. Danes, ko gledam nazaj, lahko rečem, da je bilo krivo gnilo vodstvo projekta in pa nekaj posameznikov z osebnostnimi motnjami. A normalni smo tam čisto ok krmarili.

Trenutna zaposlitev? Nadure niso spodbujane, občutek imam, da niti niso kaj preveč zaželjene. Zanje prosijo le izjemoma, ko pride kak rok, da se stisne za nekaj dni, max teden ali dva skupaj. Posledica dolgotrajnega nadurnega dela je iztrošenost zaposlenih, to pa vodi v druge težave, na počutje zaposlenih, odnose v ekipi, med drugim tudi v več bolniških - pametna vodstva se tega zavedajo.

Če lahko delamo bolj samostojno? "When you treat people like children, you get children's work.". Priporočam v branje, obdela nekaj tematike te teme.

Mufasa ::

Balkanizacija poklica pomeni...Bob the builder preseže roke za faktor x, na sestanku se ga pohvali, morda ob koncu leta dobi xtra eno plačo. Mallory the salesperson doseže/preseže projekcijo prodaje in dobi masten bonus (40%+ letnega zaslužka) ter gre na službeno sponzoriran fuckfest z ostalimi salesi v Koromandijo. Proporcionalna motivacija ftw

Takšno je po mojih izkušnjah stanje doli. Že če bi se lastniki odpovedali v praksi ničvrednim steakom v večini firm (ali ogromnimi bonusi za vse zaslužne, če je krenulo tisto leto) bi psihološko dosegli veliko, tako pa 7-15, 5h surfanja 2h sestankov 1h malce, študentje/externi delajo, mi pa pejmo dam...
"Es ist nicht genug, zu wissen, man muss auch anwenden;
es ist nicht genug, zu wollen, man muss auch tun."
- Johann Wolfgang von Goethe

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mufasa ()

Invictus ::

Realnost v slovenskem IT svetu je sledeča:

1. Prodajalec proda projekt stranki z nerealnimi roki in ceno
2. Projektni vodja ne zna projekta razbiti na etape, še manj pa določiti kriterije za zaključek projekta.
3. Projektni vodja je velikokrat kar sam prodajalec.
4. Inženirjev se ne posluša. Na večino pripomb inženirjev je odgovor "rodi, stvori" ...
5. Nadure so pravilo, ne izjema. Če ne delaš zastonj nadur, se ne vklopiš v duh podjetja.
6. Če imaš srečo, je nekaj nadur celo plačanih. Ponavadi takrat ko zagroziš z odpovedjo.
7. Tudi po 5 letih dela delaš zastonj nadure za "referenco". Za koga že ?
8. Nagrado v podjetju dobi ponavadi nekdo ki je naredil največ zastonj nadur. Sam sem 1x predlagal nagrado za idiota leta. Šefi tega niso dobro sprejeli ...
9. Neplačane nadure se zbrišejo prvi dan po novem letu. Čeprav je to kaznivo.
10. Neplačanih nadur ne smeš koristit kot plačan dopust. Razen za kak dan, kjer opraviš kake zadeve na občini ali kaki drugi upravni enoti. To pa res ne gre. Potem glej točko 9.
11. Projekti se vedno zaključijo v rokih. Potem se projekt nadaljuje na vzdrževalni pogodbi. V neskončnost, ker stranka nikoli ne potrdi kriterijev zaključka projekta. ker jih nikoli ni bilo.
12. Stranke so večinoma glupe in lene. Misli da ker je plačala zunanjega izvajalca, da ji ni treba nič delat.
13. Stranke ti ne dajo dostopa do sistemov da bi preveril stanje in pogledal kaj je treba narediti.
14. Če že dobiš dostop, potem ti stranke ne postijo nič spreminjat. Ampak po tvojih navodilih pa tudi ne znajo nič narediti. zajebejo vse in krivijo izvajalca.
15. Kontrole projektnega vodja na projektov skoraj ni, ker poročil inženirjev nihče ne bere.
16. Dostikrat zahtevajo dnevno poročanje, mapak ne vedo kaj se dogaja zaradi točke 15.
17. Uporaba kakega softwara za kontrolo projektov in poročanje je bolj izjema kot pravilo.
18. MS Project je vse kar rabi projektni vodja. Seveda ga ne deli z inženirji, tako da so le ti v temi.
19. Inženirjev se ne obvešča o spremembah na projektu. Oz. se jih ko je sprememba že usklajena s stranko.
20. Seveda so po toči 19, roki ostlai enaki. Niso se podaljšali. Sledi točka 5.

Naj bo dovolj zaenkrat. Pač moje izkušnje v slovenskih firmah. Bi se dalo ob kakem razmisleku ob piru še kaj dodati.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Isotropic ::

upam, da mufasa vidi to temo :)

ZaphodBB ::

Invictus je izjavil:

Realnost v slovenskem IT svetu je sledeča:

1. Prodajalec proda projekt stranki z nerealnimi roki in ceno
2. Projektni vodja ne zna projekta razbiti na etape, še manj pa določiti kriterije za zaključek projekta.
3. Projektni vodja je velikokrat kar sam prodajalec.
4. Inženirjev se ne posluša. Na večino pripomb inženirjev je odgovor "rodi, stvori" ...
5. Nadure so pravilo, ne izjema. Če ne delaš zastonj nadur, se ne vklopiš v duh podjetja.
6. Če imaš srečo, je nekaj nadur celo plačanih. Ponavadi takrat ko zagroziš z odpovedjo.
7. Tudi po 5 letih dela delaš zastonj nadure za "referenco". Za koga že ?
8. Nagrado v podjetju dobi ponavadi nekdo ki je naredil največ zastonj nadur. Sam sem 1x predlagal nagrado za idiota leta. Šefi tega niso dobro sprejeli ...
9. Neplačane nadure se zbrišejo prvi dan po novem letu. Čeprav je to kaznivo.
10. Neplačanih nadur ne smeš koristit kot plačan dopust. Razen za kak dan, kjer opraviš kake zadeve na občini ali kaki drugi upravni enoti. To pa res ne gre. Potem glej točko 9.
11. Projekti se vedno zaključijo v rokih. Potem se projekt nadaljuje na vzdrževalni pogodbi. V neskončnost, ker stranka nikoli ne potrdi kriterijev zaključka projekta. ker jih nikoli ni bilo.
12. Stranke so večinoma glupe in lene. Misli da ker je plačala zunanjega izvajalca, da ji ni treba nič delat.
13. Stranke ti ne dajo dostopa do sistemov da bi preveril stanje in pogledal kaj je treba narediti.
14. Če že dobiš dostop, potem ti stranke ne postijo nič spreminjat. Ampak po tvojih navodilih pa tudi ne znajo nič narediti. zajebejo vse in krivijo izvajalca.
15. Kontrole projektnega vodja na projektov skoraj ni, ker poročil inženirjev nihče ne bere.
16. Dostikrat zahtevajo dnevno poročanje, mapak ne vedo kaj se dogaja zaradi točke 15.
17. Uporaba kakega softwara za kontrolo projektov in poročanje je bolj izjema kot pravilo.
18. MS Project je vse kar rabi projektni vodja. Seveda ga ne deli z inženirji, tako da so le ti v temi.
19. Inženirjev se ne obvešča o spremembah na projektu. Oz. se jih ko je sprememba že usklajena s stranko.
20. Seveda so po toči 19, roki ostlai enaki. Niso se podaljšali. Sledi točka 5.

Naj bo dovolj zaenkrat. Pač moje izkušnje v slovenskih firmah. Bi se dalo ob kakem razmisleku ob piru še kaj dodati.

Tudi sam sem to živel in doživel. In ja, to je "industry standard" vsaj za večino podjetij, ki so na trgu petnajst let in več - ter posledično poslujejo skoraj izključno z javnim sektorjem in državnimi firmami.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

dellon ::

ZaphodBB je izjavil:

Invictus je izjavil:

Realnost v slovenskem IT svetu je sledeča:

...

Tudi sam sem to živel in doživel. In ja, to je "industry standard" vsaj za večino podjetij, ki so na trgu petnajst let in več - ter posledično poslujejo skoraj izključno z javnim sektorjem in državnimi firmami.


Sliči na Comtrade :)

Se pa ne bi mogel bolj strinjati s tem kar je napisal Invictus. Neplačane nadure bi rekel da so tihi standard v slo IT podjetjih. Da ne govorimo o delu med vikendi.

Tr0n ::

Invictus, pozabil si "testira se zares sele ne produkciji in hotfixi so del vsakdanjika, ki so vcasih tako hot, da gredo kar direktno na produkcijo". :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tr0n ()

ZaphodBB ::

Se pa ne bi mogel bolj strinjati s tem kar je napisal Invictus. Neplačane nadure bi rekel da so tihi standard v slo IT podjetjih. Da ne govorimo o delu med vikendi.

Poglej si koncept "salaried worker". Neplačane nadure so standard širom sveta za praktično vse službe belih ovratnikov.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

driver_x ::

Pred leti sem delal v eni firmi, kjer so ukinili plačevanje nadur. Zaposleni smo se na to odzvali tako, da smo nadure nehali delati, kar je pomenilo, da smo ob 16.00 zaprli računalnike in odšli domov. Če smo bili pri stranki, smo zaključili toliko prej, da smo upoštevali še čas vožnje domov, četudi je za naslednji dan ostalo samo za pol ure dela. Ko je direktor nad tem početjem zavihal nos sem mu lepo povedal, da imam že zadosti hobijev in ne mislim za hobi delati še na firmi. Plačane nadure so se nato kmalu vrnile.
Seveda pa ni vse črno belo in tudi nadure morajo biti od nekoga odobrene. Doživel sem tudi primere ljudi, ki popoldne niso imeli doma nič za početi in so zato ostajali na firmi in presurfali pol interneta ter pričakovali, da bodo za to dobili tudi plačilo.
Aja, pa en razgovor za zaposlitev sem prekinil po tem, ko sem direktorja vprašal na podlagi katerih meril določajo stimulacijo, on pa je odgovoril da pogledajo, koliko časa kdo ostaja na firmi.

dellon ::

ZaphodBB je izjavil:

Se pa ne bi mogel bolj strinjati s tem kar je napisal Invictus. Neplačane nadure bi rekel da so tihi standard v slo IT podjetjih. Da ne govorimo o delu med vikendi.

Poglej si koncept "salaried worker". Neplačane nadure so standard širom sveta za praktično vse službe belih ovratnikov.


Mja.

Problem je ker imam jaz v pogodbi napisano da delam osemurni delavnik od 8.00-16 in ne 8.00 ~ 18.00 ali še dlje, kar je ti. "Fleksibilni delavnik". Vendar pa je problem da je flesibilen samo navzgor, če pa hočiš it prej iz šihta te pa šefi gledajo postran (mislim, da je bila to ena točka v invictusovem postu).

ZaphodBB ::

Problem je ker imam jaz v pogodbi napisano da delam osemurni delavnik od 8.00-16 in ne 8.00 ~ 18.00 ali še dlje, kar je ti. "Fleksibilni delavnik". Vendar pa je problem da je flesibilen samo navzgor, če pa hočiš it prej iz šihta te pa šefi gledajo postran (mislim, da je bila to ena točka v invictusovem postu).

Seveda, ker tako mora biti po slovenski zakonodaji, ki pa ni v skladu z globalno poslovno prakso.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Invictus ::

dellon je izjavil:


Se pa ne bi mogel bolj strinjati s tem kar je napisal Invictus. Neplačane nadure bi rekel da so tihi standard v slo IT podjetjih. Da ne govorimo o delu med vikendi.

Sranje. Pozabil na neplačano delo med vikendi :D.

Tr0n je izjavil:

Invictus, pozabil si "testira se zares sele ne produkciji in hotfixi so del vsakdanjika, ki so vcasih tako hot, da gredo kar direktno na produkcijo". :)

To je bilo pod točko, Projekt zaključen ob roku, in nikoli dokončan na vzdrževakni pogodbi ;).

ZaphodBB je izjavil:


Poglej si koncept "salaried worker". Neplačane nadure so standard širom sveta za praktično vse službe belih ovratnikov.

Nekako inženirji ne spadajo med te poklice po tujini. Razen ko postaneš kak senior ali arhitekt.

Drugače se vsaj v nemčiji ali VB upošteva 8 urni delovnik. odvisno pa tudi od podjetja. Ampak kjer se delovnik ne upošteva, je tudi plača reda 20, pa tudi do 50% večja.

dellon je izjavil:

"Fleksibilni delavnik". Vendar pa je problem da je flesibilen samo navzgor, če pa hočiš it prej iz šihta te pa šefi gledajo postran (mislim, da je bila to ena točka v invictusovem postu).

V eni mojih zaposlitev smo imeli fleksibilen delovnik, ampak si moral biti od 8:00 - 16:00 v firmi. Seveda mojega vprašanja kje je tu fleksibilnost, niso šefi ravno dobro prebavili.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Isotropic ::


Nekako inženirji ne spadajo med te poklice po tujini. Razen ko postaneš kak senior ali arhitekt.

itak da spadajo, inženirji so povsod salaried, z izjemami seveda.
v usa je še zakon, da IT workerji (sysadmini) ne morejo biti kaj drugega oz. nimajo zakonsko plačanih nadur.

Roadkill ::

Zase lahko napišem, da sem kar nekaj služb pustil zaradi omenjenih zadev. IT-jevce imam za bolj intelegentne


Khm... Upam, da nimaš previsoka pričakovanja. Morda je nivo izobrazbe malo višji, kot za tekočim trakom ali v pekarni, ampak ti to ne garantira nekega prijetnega sobivanja. Sploh, ker si očitno bolj občutljive narave.

Edina zadeva, ki ti jo delo v IT industriji zagotavlja je dobra možnost za hemeroide in pa klimatizirano delovno mesto. Vse ostalo si boš moral izborit sam enako, kot v drugih white collar službah.

Najprej si zrihtaj službo, kjer boš delal nekaj, kar te vsaj pogojno veseli in je plačano približno po tvojih pričakovanjih, potem se pa obremenjuj s pogoji dela im medčloveškimi odnosi v pisarni.
Ü

AndrejO ::

Roadkill je izjavil:


Edina zadeva, ki ti jo delo v IT industriji zagotavlja je dobra možnost za hemeroide in pa klimatizirano delovno mesto. Vse ostalo si boš moral izborit sam enako, kot v drugih white collar službah.

Razen, če si ne izbereš službo v kakšnem večjem podatkovnem centru. Potem hemeroidi ne bodo tveganje, klimatizacijo na konstantnih 18C pa boš zasovražil do konca življenja skupaj z neznosnim hrupom.

Ni vse v IT-ju "white collar". Še zlasti ne, ko je potrebno poklekniti pod mizo in poiskati iztaknjen kabel, da se bo slika znova pojavila na zaslonu računovodjinega računalnika.

ZaphodBB ::


Ni vse v IT-ju "white collar". Še zlasti ne, ko je potrebno poklekniti pod mizo in poiskati iztaknjen kabel, da se bo slika znova pojavila na zaslonu računovodjinega računalnika

Če se ti to ne zdi "white collar", potem še nisi videl "blue collar" joba.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

AndrejO ::

Meh, sem tudi na traku že delal normo. White/blue je predvsem razlika med ugledom enega in drugega, ne nujno fizično zahtevnostjo ali "posedovanjem" niše v golobnjaku.

ZaphodBB ::

Po mojem so to bolj moderne delitve za katere še nimamo posebnega izrazoslovja. IT, je pač danes neka support funkcija, ki ni ne povsem blue, ne white collar.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Red_Mamba ::

Ce vam povem pogoje moje nove sluzbe se boste zjokali :P

Pogodba ima urno postavko in minimum 40ur na teden. Na vzgor ni omejeno dokler ne pretiravas in ti ne udari na zdravje :))
Vse nadure so placane.

Folk je v sluzbi zato, ker radi opravljajo svoje delo. Kar pomeni da drug drugemu pomagajo. Nadrejeni te vspodbujajo in te ne tisijo dol kot v slo.
Poleg tega pa ce si sposoben in zagnan so ti vsa vrata v podjetju odprta...

Ce to primerjam z mojimi izkusnjami iz Slo je kot dan in noc. Ubistvu sploh ne mores folku dopovedat kako slabo je stanje v slo dokler sami ne izkusijo tujine ;)
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Isotropic ::

a si contractor

Mavrik ::

Red_Mamba je izjavil:

Ce vam povem pogoje moje nove sluzbe se boste zjokali :P

Pogodba ima urno postavko in minimum 40ur na teden. Na vzgor ni omejeno dokler ne pretiravas in ti ne udari na zdravje :))
Vse nadure so placane.

Folk je v sluzbi zato, ker radi opravljajo svoje delo. Kar pomeni da drug drugemu pomagajo. Nadrejeni te vspodbujajo in te ne tisijo dol kot v slo.
Poleg tega pa ce si sposoben in zagnan so ti vsa vrata v podjetju odprta...


Ne razumem, a zate je delo preko 40 ur na teden dobra stvar? Ali pa si preprosto pozabil povedati zakaj so pogoji tako dobri? O.o
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Invictus ::

AndrejO je izjavil:


Ni vse v IT-ju "white collar". Še zlasti ne, ko je potrebno poklekniti pod mizo in poiskati iztaknjen kabel, da se bo slika znova pojavila na zaslonu računovodjinega računalnika.

Vsi ITjevci ne priklapljajo nazaj monitorjev.

Mavrik je izjavil:

Red_Mamba je izjavil:

Ce vam povem pogoje moje nove sluzbe se boste zjokali :P

Pogodba ima urno postavko in minimum 40ur na teden. Na vzgor ni omejeno dokler ne pretiravas in ti ne udari na zdravje :))
Vse nadure so placane.

Folk je v sluzbi zato, ker radi opravljajo svoje delo. Kar pomeni da drug drugemu pomagajo. Nadrejeni te vspodbujajo in te ne tisijo dol kot v slo.
Poleg tega pa ce si sposoben in zagnan so ti vsa vrata v podjetju odprta...

Ce to primerjam z mojimi izkusnjami iz Slo je kot dan in noc. Ubistvu sploh ne mores folku dopovedat kako slabo je stanje v slo dokler sami ne izkusijo tujine ;)


Ne razumem, a zate je delo preko 40 ur na teden dobra stvar? O.o


Hoče samo povedati da so nadure plačane. Kar v Slo skoraj po pravilu niso ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Roadkill ::

Mavrik je izjavil:

Ne razumem, a zate je delo preko 40 ur na teden dobra stvar? Ali pa si preprosto pozabil povedati zakaj so pogoji tako dobri? O.o


Ne želi nam povedat, ker bi se zjokal. A veš, ker smo slovenčki in smo idioti, ker nismo šli v tujino, kjer je vse super. :D
Ü

noraguta ::

AndrejO je izjavil:

Roadkill je izjavil:


Edina zadeva, ki ti jo delo v IT industriji zagotavlja je dobra možnost za hemeroide in pa klimatizirano delovno mesto. Vse ostalo si boš moral izborit sam enako, kot v drugih white collar službah.

Razen, če si ne izbereš službo v kakšnem večjem podatkovnem centru. Potem hemeroidi ne bodo tveganje, klimatizacijo na konstantnih 18C pa boš zasovražil do konca življenja skupaj z neznosnim hrupom.

Ni vse v IT-ju "white collar". Še zlasti ne, ko je potrebno poklekniti pod mizo in poiskati iztaknjen kabel, da se bo slika znova pojavila na zaslonu računovodjinega računalnika.

ja za tovrstno delo pa nucaš najmanj beneficirani delovni staž.
pa dejte nehat z belimi ovratniki. večini se še srajce ne da oblečt za na šiht.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

AndrejO ::

Invictus je izjavil:


Vsi ITjevci ne priklapljajo nazaj monitorjev.

Nikoli nisem tega trdil. IT je tako široko področje, da notri ujameš vse od nastavljanja pasti za podgane v kanalizacijski jaških, pa do belih laboratorijskih halj, ko pod mikroskopom "pripenjajo" elektrode na možgane podgan.

Če pogledam samo "podganjo" vertikalo. ;)

Invictus je izjavil:

Hoče samo povedati da so nadure plačane. Kar v Slo skoraj po pravilu niso ...

Edina razlika med "tam" in "tu" je splošni etos sprejemanja in spoštovanja zakonodaje. Tudi v Sloveniji bi postale nadure hitro nezaželjene in vedno plačane, če oškodovani posamezniki ne bi samo nebogljeno odmahovali z rokami in se posluževali neštetih izgovorov, namesto, da bi spisali prošnjo za brezplačno pravno pomoč in vlagali izterjave proti tistim, ki zakonov ne spoštujejo.

noraguta ::

Mavrik je izjavil:

Red_Mamba je izjavil:

Ce vam povem pogoje moje nove sluzbe se boste zjokali :P

Pogodba ima urno postavko in minimum 40ur na teden. Na vzgor ni omejeno dokler ne pretiravas in ti ne udari na zdravje :))
Vse nadure so placane.

Folk je v sluzbi zato, ker radi opravljajo svoje delo. Kar pomeni da drug drugemu pomagajo. Nadrejeni te vspodbujajo in te ne tisijo dol kot v slo.
Poleg tega pa ce si sposoben in zagnan so ti vsa vrata v podjetju odprta...


Ne razumem, a zate je delo preko 40 ur na teden dobra stvar? Ali pa si preprosto pozabil povedati zakaj so pogoji tako dobri? O.o

hoče povedat, da če žrtvuješ svoj cajt,od tega nekaj rata. ne pa da sviraš kurcu, na konc pa projekt propade ali zvodeni ker ni resourcov ali zaradi slabega vodenja, ali pa zaradi česa drugega. stvari nekako klapajo kot si predstavljaš in se lahko zaneseš na povwsem samoumevne stvari, katere pri nas ne funkcionirajo pa če maš še tako fajn zakonodajo pa še pogodbo za sabo.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Invictus ::

Roadkill je izjavil:

Mavrik je izjavil:

Ne razumem, a zate je delo preko 40 ur na teden dobra stvar? Ali pa si preprosto pozabil povedati zakaj so pogoji tako dobri? O.o


Ne želi nam povedat, ker bi se zjokal. A veš, ker smo slovenčki in smo idioti, ker nismo šli v tujino, kjer je vse super. :D

Pravzaprav ste, ker nočete pogledati kako je drugje. Kako se ljudje upirajo že samo temu da bi poslali CV ali pa ga celo napisali. Sem poskušal par ljudi spravit v tujini, bi dobili dobre tarife. Njihov CV še danes "čakam".

Raje delate zastonj nadure.

Dokler bo dovolj takih ovc, toliko časa bodo delodajalci slabo delali z zaposlenimi. Šele ko bo zmanjkalo dobrih ljudi, bodo začeli razmišljati o boljših delovnih pogojih, in mogoče celo boljši organiziranosti in vodenju.

Če pa kdo misli da pri 1500 EUR neto nima delovnega časa 8 ur ampak neomejenega, pa kar ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

noraguta ::

problem teh nadur je, da so ponavadi nepotrebne. v kar precejšnem številu podjetij. ponekod je pa prav luštno.
je pa res, da itjevci radi tud dve ure pijejo kaffe, presrvajo boga is svašta ko ni nič za počet, pa se ne razburjajo pretirano.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

Smurf ::

Se moji odgovori, trenutno delam kot razvojnik v enem izmed (mislim, da lahko recem) high tech podjetij v Sloveniji.

Madmax_ je izjavil:

Pozdravljeni!
Iz zaposlitvenih oglasov za programerje vidim, da se med drugim zahteva timsko delo in držanje rokov.
Zanima me kakšni so odnosi med programerji/razvijalci programske opreme in med podrejenimi in nadrejenimi - ali je kaj negativnih (neetičnih) odnosov npr. žaljenje, zmerjanje, zajebavanje, podjebavanje, pripisovanje nekaj kar ni res, posmehovanje, opazke, nadiranje, karanje itd itd.
Zase lahko napišem, da sem kar nekaj služb pustil zaradi omenjenih zadev. IT-jevce imam za bolj intelegentne - no napišite kako je...

Osebno vedno jemljem podrejene, so-drenjene (:P) in nadrenjene z enakim spostovanjem in fer odnosom. Vse ostalo ni profesionalno. Moram tudi reci, da imam do sedaj zelo dobre izkusnje z zaposlenimi in se nisem naletel na kretene, kot so zgoraj opisani (vs eod zgoraj nastete stvari so mi precej nepredstavljive).

Madmax_ je izjavil:


Kako pa je z roki za izdelavo projektov? Ali vsepovsod zahtevajo tako striktno držanje rokov? Mislim med izdelavo novega unikatnega projekta, ki ga prvič delaš se lahko pojavi na stotine problemov, ki jih je treba rešiti in seveda terjajo čas in kako se lahko potem držiš rokov??

Hja roki, po eni strani je treba razumeti, da vcasih je dejansko _deadline_ in da lahko firma izgubi tudi miljone €, ce ti ga ne uspe izpolniti. Na tebi je, da vodstvo vsaj poskusas povedati koliko bo nekaj trajala oz. ce ti kaj ne bo uspelo. Zame je osebno to, da delas stevilne nadure za ulovitev deadline napaka v nacrtovanju deadlinov (se posebej, ce se ponavlja). Sem pa seveda tudi jaz ze bil v taki situaciji, da s(em)mo delali po 12 ur na dan, da je bilo nekaj narejeno. Ampak v takem primeru pricakujem od delodajalca, da je toliko fer, da si lahko po deadlinu vzamem nekaj dodatnega dopusta, da se sestavim nazaj (pa tudi kaksno nagrado za izpolnjen projekt). Si pa predstavljam, da tak nacin delanja, ko si starejsi tezje funkcionira.


Madmax_ je izjavil:


Kako je z nadurami? Se zahteva veliko nadur? Ko sem bil nazadnje redno zaposlen so zatevali vsak mesec 30-40 nadur. Je v IT kaj drugače?

Jaz delam nadure le, ce je za njimi kaksen res dober razlog. Zastonj jih ne bi delal nikoli (ker kot je nekdo omenil, imam tudi jaz veliko drugih hobijev). Razen, ce imam tako visoko placo, da ze ta pokriva to.

Madmax_ je izjavil:


Ali lahko delaš kot programer (bolj) samostojno, mislim živimo v individualističnem svetu, zakaj ne bi mogli delati bolj samostojno? Saj vse življenje se učiš (programirat ali kaj druga) samostojno...potem bi lahko delal tudi samostojno...

Kej verjetno ja, vsega pa niti slucajno. Osebno imam tedensko kar nekaj sestankov, redki so projekti, kjer delamo samo ena oseba.

noraguta ::

dej, dej razvojnik pa sestanki. ne gre skupej. en sestank na tedn več ne gre. pa ma da vsak na sestank prinese spisane pripombe in specifikacije in se jih da vsem vpletenim v vednost, ne da se spreminaja vse skup po telefonu take sem kar nadrl da pozabljam. sploh če morš še pri produktu pazit na dobre prakse in standarde.

"ozaveščene" firme so rade prirejale še kaka izobraževanja. kjer ti je lapal ravno en tak aberveznik kot si sam. potrata cajta. z eno izjemo model iz BEA je bil pa edini fascinanten, ker sem jih videl v celi karjeri. ostalo pa ološ na kvadrat.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

AndrejO ::

Tale s sestanki je kar zanimiva. Do sedaj moja najboljša izkušnja je izogibanje tako, da se vsi udeleženi poskusimo uskladiti preko e-pošte pred tedenskim sestankom. Kadar nam uspe, ga tako lahko mirno odpovemo in čas namesto usklajevanja v živo porabimo za kaj drugega.

Ne uspe vedno, ampak zaenkrat je uspešnost še nad 50%.

Po drugi strani pa imam redno sestaneke, kjer ni nikakršnega dnevnega reda, kje je debata odprta za vse teme in se lahko odvija tudi preko videokonference. Kadar si del razpršene ekipe je to čas investiran v to, da dobiš občutek za ljudi s katerimi delaš in, da tudi ostali dobijo občutek zate. Nismo roboti in takšna interna "čebljanja" rešujejo splošne komunikacijske probleme, še preden se ti pojavijo.

Roadkill ::

Invictus & Co. vedno bolj imam občutek, da ste nekateri šli v tujino samo zato, da se lahko večvredne počutite na slo techu.

Nimajo nemci/angleži kakih zanimivih tech forumov, da bi tam svoj intelekt razdajali?

Obstajajo IT podjetja v sliveniji, ki niso javna uprava ali njihovi priseski. Obstajajo celo podjetja, ki imajo normalne zaposlene. Celo taka, ki pošteno plačujejo za opravljeno delo.

Ampak vem, da se nekatreim to pač zdi mit, ali pa samo blodnje nazadnjaka, kateremu je služba in država v kateri živi všeč in ne čuti potrebe, da bi bil pakistanc v londonu ali pa albanc na dunaju. Če vsaj tolk uživate v tujini, kot jaz tule v prelepi mali, potem je to super, vam privoščim!
Ü

noraguta ::

tisto o sestankih:
ta taktika se mi ni obnesla najbolje, tedensko se dobit, vržt na mizo kaj je česa ni, se skregat, pa naslednji teden ponovi vajo sicer ratajo vsi dremavi pa tempo pade. če se vse uskladi po mailu potem ni neke kontrole nad izvedenim in pripombami. potem se pa čez 3 mesece nekdo spomni: "jaz sem to unmo povedal!" nikjer pa zabeleženo, pa nihče drug ni nič vedel.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

Blinder ::

me veseli da tudi IT-jevci delajo brezplačne nadure.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

black ice ::

Kdor jezika špara, kruha strada ali kako že gre.

Invictus ::

Roadkill je izjavil:

Invictus & Co. vedno bolj imam občutek, da ste nekateri šli v tujino samo zato, da se lahko večvredne počutite na slo techu.

Obstajajo IT podjetja v sliveniji, ki niso javna uprava ali njihovi priseski. Obstajajo celo podjetja, ki imajo normalne zaposlene. Celo taka, ki pošteno plačujejo za opravljeno delo.

Ampak vem, da se nekatreim to pač zdi mit, ali pa samo blodnje nazadnjaka, kateremu je služba in država v kateri živi všeč in ne čuti potrebe, da bi bil pakistanc v londonu ali pa albanc na dunaju. Če vsaj tolk uživate v tujini, kot jaz tule v prelepi mali, potem je to super, vam privoščim!

Kot večina, ko se omeni tujina, si tudi ti bralno pola pismen. Kje sem omenil da živim v tujini ?

Ja, nekaj takih firm se najde tudi v Sloveniji. Večinoma startupov, ki so nastali prepozno da bi si odrezali dober kruh ob državnih naročilih.

Še več se pa najde šalabajzerskih firm, kjer se dela kot sem napisal.

Če te moja tujina moti, pač ne beri mojih postov. Ampak, sorči, tam se ve kako se dela in kako se planira. Pa sem dal nrkaj podjetij skozi.

Sicer pa nikjer ne piše da sem se preselil. Funkcionalna pismenost ???
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

AndrejO ::

Invictus je izjavil:

Sicer pa nikjer ne piše da sem se preselil. Funkcionalna pismenost ???

Verjetno ne. Zagotovo pa velja "Assumption is the Mother of All Fu*kups". 8-)

Smurf ::

@noraguta, AndrejO
S sestanki sem mislil take kjer se ljudje vidijo v zivo, ne preko telefona (telefona tudi jaz ne maram, ker je dostikrat tezko slediti). Jaz imam recimo v povprecju v enem tednu, interni sestanek z ostalimi razvijalci, sestanek z outsource ekipo s katerimi sodelujemo pri enem projektu, in pa se 1-2 sestanka s strankami/prodajniki/etc.

Po mojih izkusnjah s takimi sestanki prihranim cas (za e-maile bi potreboval vec casa). Se pa seveda razume, da pridejo ljudje pripravljeni na sestanek in se ne bluzi o ne cem tretjem.

noraguta ::

Smurf je izjavil:

@noraguta, AndrejO
S sestanki sem mislil take kjer se ljudje vidijo v zivo, ne preko telefona (telefona tudi jaz ne maram, ker je dostikrat tezko slediti). Jaz imam recimo v povprecju v enem tednu, interni sestanek z ostalimi razvijalci, sestanek z outsource ekipo s katerimi sodelujemo pri enem projektu, in pa se 1-2 sestanka s strankami/prodajniki/etc.

Po mojih izkusnjah s takimi sestanki prihranim cas (za e-maile bi potreboval vec casa). Se pa seveda razume, da pridejo ljudje pripravljeni na sestanek in se ne bluzi o ne cem tretjem.

polnč ne razvijaš, nimaš cajta. saj sem bolj avtističen. ampak sama priprava dokumentacije te stane še dodaten dan. vmes paše naštudirat na novo stvari, pa si gotov.

dajat potuho ljudem z maili je pa spet traparija. vem ker sem jo delal prepogosto. odpre se projektna dokumentacija kjer se zagotovi sledljivost in se jo potem striktno vodi in popravlja glede na sestanke, revizije. je najbolj simpl in ziher. sestanki so pa za cenkanje in razlago kaj se da, kej ne, kaj je treba preučit.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: noraguta ()

Smurf ::

Ne, ostane mi se 35-37 ur za razvijanje. A vi mate slucajno celodnevne sestanke?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakonodaja glede pozivanja k neplačanim naduram na delu

Oddelek: Problemi človeštva
224493 (3584) ABX
»

Razmere v proizvodnji za Apple boljše kot pred leti, a slabše kot lani

Oddelek: Novice / Ostale najave
309161 (6533) nekikr
»

LinkedIn zaradi neizplačevanja nadur z milijonsko poravnavo

Oddelek: Novice / Ostale najave
2910644 (8194) Blinder
»

Francoski sindikati omejujejo elektronska sporočila izven delovnega časa

Oddelek: Novice / Ostale najave
2110677 (8449) Invictus
»

Prevoz do dela (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12126890 (22976) Invictus

Več podobnih tem