» »

Cena ogrevanja s klimo

Cena ogrevanja s klimo

1 2 3
4
5

jernejl ::

Če bi v bloku vsi izklopili radiatorje, bi imel noter 10 ali 12 stopinj. Greje se na račun sosedov, se pravi je čisto pošteno, da nekaj tudi plača.

On plačuje samo delež skupne porabe celega bloka. V bloku je lahko 100 stanovanj, ogrevajo pa ga praktično samo neposredni sosedje.

Trenutni sistem obračunavanja s poštenostjo nima dosti skupnega.

Ko občasno vključim ogrevanje s klimo, moram kljub zaprtim radiatorjem plačati 20% porabe vseh ostalih, čeprav se ne ogrevam na račun nikogar drugega.
Pošteno bi bilo, da bi tudi sosedje pokrili del mojega računa za elektriko, če vključim klimo, kalorifer, oljni radiator, termoakumulacijsko peč, igram igre ali pridelujem bitcoine.

Utk ::

Ti se čisto enako greješ na račun drugih, če imaš zaprte radiatorje ali pa odprte. Samo da če bi imel zaprte, se bi grel samo na njihov račun in bi imel not recimo 18 stopinj, tako imaš pa malo več, ker si dogrevaš še sam. In enako tvoji sosedje izkoriščajo tebe.

jernejl ::

Če se ogrevam s klimo in imam zaprte radiatorje (ter podobno temeraturo kot sosedje), potem se nič enako ne grejem na račun drugih. Račun za toplotno energijo plačam v celoti pri elektriki, poleg tega pa ostalim stanovalcem subvencioniram še 20% njihove porabe (ker se teh 20% njihove porabe pač "socializira").

Po tej logiki bi se lahko tudi delež porabljene električne energije porazdelil med vse stanovalce, saj vemo, da se veliko te energije pretvori v toploto.

ProGo ::

jernejl je izjavil:

Če se ogrevam s klimo in imam zaprte radiatorje (ter podobno temeraturo kot sosedje), potem se nič enako ne grejem na račun drugih. Račun za toplotno energijo plačam v celoti pri elektriki, poleg tega pa ostalim stanovalcem subvencioniram še 20% njihove porabe (ker se teh 20% njihove porabe pač "socializira").

Po tej logiki bi se lahko tudi delež porabljene električne energije porazdelil med vse stanovalce, saj vemo, da se veliko te energije pretvori v toploto.


Napačno razmišljaš. Tudi če imate vsi enako temperaturo v stanovanjih, ti še vedno sosed greje tvojo steno, ki je zaradi NJEGOVEGA ogrevanja topla cca 20-22C, namesto zunanjih npr. -8C, kot bi bila, če te sosed ne bi grel.

To da si se odločil, da se ogrevaš z individualnim način om ogrevanja in ne s centralno, v ničemer ne vpliva na dajstvo, da ti sosed ohranja toplo steno. V nasprotnem primeru, bi ti tam imel konkretne toplotne izgube.

šernk ::

Bojler greješ 2x na dan, kupil pa bi STČ. 2x kurjenje je zaradi šparanja, nato pa z levo roko dnar skozi okno za STČ, čeprav bi bojler lahko delal ves čas?


če bojler dela cel dan (razen zvečer od 19-22 ure, da pade ponovno ogrevanje vode po tuširanjih potem v nižjo tarifo) na mesec porabi praktično enako, kot v trenutnem režimu oziroma na mesec še kakšnih 5kW več (meritve bile izvedene).

STČ je pod opcijsko...problem je poraba poleti, ker porabi bojler vse skupaj za 30€ na mesec (pozimi pa tja v 60€). Dejstvo je da za odplačilo STČ porabiš praktično 4 leta, kar je pa na meji upravičenosti naložbe. Zdaj če ti bo toplotna delala 10 let si notri, če ti bo pa kompresor zaribal 6. leto si pa spet na začetku.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

jernejl ::

Napačno razmišljaš. Tudi če imate vsi enako temperaturo v stanovanjih, ti še vedno sosed greje tvojo steno, ki je zaradi NJEGOVEGA ogrevanja topla cca 20-22C, namesto zunanjih npr. -8C, kot bi bila, če te sosed ne bi grel.

Ne. Če je v obeh stanovanjih enaka temperatura, skozi steno ne prehaja nobena toplota niti v eno niti v drugo smer. Tako da ni prav nobenega razloga, zakaj bi moral jaz sosedu (ali on meni) karkoli plačevati.

Za razliko do neke namišljene situacije, kjer bi namesto soseda bila samo zunanja stena? Po tej tvoji logiki bi moral jaz sosedu plačati za ogrevanje stene, on pa meni nazaj enako, in se na koncu zadeve (enako kot zgoraj) poravnajo.

Malajlo ::

sosed greje tvojo steno, ki je zaradi NJEGOVEGA ogrevanja topla cca 20-22C, namesto zunanjih npr. -8C, kot bi bila, če te sosed ne bi grel.

Ne. Če je v obeh stanovanjih enaka temperatura, skozi steno ne prehaja nobena toplota niti v eno niti v drugo smer. Tako da ni prav nobenega razloga, zakaj bi moral jaz sosedu (ali on meni) karkoli plačevati.

Če sosed ne bi grel, bi se temperatura spustila na zunanjo. Kaj si slabo prebral?

jernejl ::

Ja, in?

primar ::

Ma ene tu res j*be termodinamika :).

LP

dj_uro ::

kaj tebi ni jasno? - če noben ne bi grel svojega stanovanja, bi bilo mrzlo... In bi ti porabil 6x več energije, da bi si (sam) ogreval stanovanje...

ker pa vsi skrbijo, da imajo v stanovanju toplo, (in kako boš to dosegel drugače, kot da kuriš???), prehaja toplota na stene in drugam...

a je sosedovih 20 stopinj od boga danih??
vw-klub.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dj_uro ()

ProGo ::

Kakorkoli obračaš, ali noben ne plača nobenemu, ali ti njemu in on tebi nazaj isti znesek. Popolnoma irelevantno za debato.

Ti imaš zaradi soseda toplo steno, on ima zaradi tebe toplo steno. Korist je za oba nedvoumna, saj imata znatno nižjo toplotno izgubo skozi to steno, ker na drugi strani ni mrzlega zraka.

Glede na tvojo trditev, da bi ti moral sosed subvencionirati 20% tvoje elektrike, se ne strinjam s tabo. Če meniš da je za blok bolje, da ukinete centralno ogrevanje in preidete na individualne toplotne črpalke, potem je potrebno samo 75% soglasij lastnikov, potem porežete cevi centralnega ogrevanja in ga ugasnete, nato si vsak montira svojo klimo na balkon. V tem primeru ni več SKUPNEGA ogrevalnega sistema in 20% fiksni del stroškov odpade, vsak plačuje svojo elektriko. Dokler pa je sistem SKUPEN, ga pa morate SKUPNO vzdrževati, tudi če ga ti ne uporabljaš PRAV NIČ. Ker če ti ne prispevaš svoj delež k vzdrževanju, ga morajo pokriti drugi lastniki, kar pa ni prav. Ti si kupil stanovanje IN sistem centralnega ogrevanja. Sedaj ga vzdržuj.

Okapi ::

To spada v teorijo iger. Dokler vsi grejejo, se lahko en šverca na njihov račun, ne da bi to drugi sploh opazili. Več kot je takih, ki se švercajo na tuj račun, bolj morajo preostali greti in bolj opazni so "padalci".

V igro nato stopijo faktorji in različna pravila, kaj se sme in kaj se ne sme. Pri nas recimo lahko do konca zapreš ventile na radiatorjih. Topla voda potem teče mimo radiatorjev, ampak voda se pri prehodu čez vse stanovanje še vedno malo shladi in števec veselo beleži porabo (kar je seveda pravilno). Ne smeš pa zapreti glavnega ventila, pri števcu (da bi porabo spravil na 0).

Mnenja o tem, ali lahko s tem glavnim ventilom uravnavaš temperaturo v stanovanju, so pa deljena (prav iz strahu, da bi ga kdo povsem zaprl). S tem da glavni ventil je namenjen prav temu in smo pri nadgradnji ogrevalnega sistema celo doplačali, da je lahko ventil daljinsko voden (v stanovanju imaš termostat in s tem enim ventilom lahko uravnavaš temperaturo v stanovanju).

Mnenja so bila zelo različna tudi glede tega, kolikšen delež sploh predstavlja odčitek na števcu. Po moji logiki bi moral 100% (+ faktor glede na lego stanovanja), ali vsaj 90%, glede na to, da merimo dejansko porabo energije (ohlajanje vode). Tudi poraba vode (imamo individualne števce) se plača 100% glede na števec. Kvečjemu bi lahko potem med stanovalce glede na kvadraturo porazdelili razliko med vsoto individualnih števcev in odčitkom glavnega števca za ves blok. Ampak to je očitno že raketna znanost za tiste, ki kasirajo.;((

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

nagobčnik ::

dj_uro je izjavil:

kaj tebi ni jasno? - če noben ne bi grel svojega stanovanja, bi bilo mrzlo... In bi ti porabil 6x več energije, da bi si (sam) ogreval stanovanje...

ker pa vsi skrbijo, da imajo v stanovanju toplo, (in kako boš to dosegel drugače, kot da kuriš???), prehaja toplota na stene in drugam...

a je sosedovih 20 stopinj od boga danih??


To vse v principu drži. Problem je le, da nekateri mislijo, da so upravičeni do tega, da sosedje kurijo, da bodo oni sami lahko pokurili "6x manj". V resnici pa odrasel človek razume, da je default stanje to, da nihče okoli ne kuri, če kdo pa, je to pač bonus. In ne pravica.

Če ogrevaš, ker hočeš imet not določeno temperaturo, je pač neizogibno, da bo ta toplota nekam šla. To je tvoja toplota, ti si jo plaču in spustil v svoje stanovanje, zdaj pa še poskrbi, da ti bo ostala tam, kjer jo želiš. Drugi ne bodo. Kot da bi mi pes zbežal in tam enega mimoidočega nalajal, potem bi jaz njega postrani gledu, kaj se neki igra z mojim psom, če pa sploh ni cepljenja plačal.

jernejl ::

ker pa vsi skrbijo, da imajo v stanovanju toplo, (in kako boš to dosegel drugače, kot da kuriš???), prehaja toplota na stene in drugam...

Če je v sosednjih stanovanjih enako toplo, toplota nič ne prehaja drugam.

a je sosedovih 20 stopinj od boga danih??

Torej, če bi hipotetično bilo v mojem stanovanju 25 stopinj, v sosedovem pa 20, bi mu jaz moral dati še nagrado - on namreč steno ogreva na 20 stopinj in znižuje moj strošek ogrevanja :)

Ti imaš zaradi soseda toplo steno, on ima zaradi tebe toplo steno. Korist je za oba nedvoumna, saj imata znatno nižjo toplotno izgubo skozi to steno, ker na drugi strani ni mrzlega zraka.

Poudarek na OBA. Zakaj bi potem jaz (če se ogrevam s klimo) moral njemu subvencionirati 20% njegove porabe, on pa meni ničesar?

Dokler pa je sistem SKUPEN, ga pa morate SKUPNO vzdrževati, tudi če ga ti ne uporabljaš PRAV NIČ. Ker če ti ne prispevaš svoj delež k vzdrževanju, ga morajo pokriti drugi lastniki, kar pa ni prav. Ti si kupil stanovanje IN sistem centralnega ogrevanja. Sedaj ga vzdržuj.

Vzdrževanje s plačilom ogrevanja nima nobene veze.
Radiatorji v stanovanju so moji in če želim nove, jih moram kupiti sam, ne kupujejo mi jih sosedje.
Sistemi ogrevanja, ki so v lasti bloka, se vzdržujejo posebej in ne preko računa za ogrevanje (temveč iz rezervnega sklada).
Torej ni nobenega razloga, da bi moral plačevati vzdrževanje preko računa za ogrevanje.

Tim55 ::

Kako je pa s klimo, ko temperature padejo pod ledišče? Je nevarnost, da zamrzne cev, po kateri odteka kondenz, če je le ta namontirana zunaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tim55 ()

svecka ::

klime ponavadi držijo do tam do -10 stopinj. Za do -25 stopinj pa moraš dokupiti grelnik. Grelnik je v bistvu samo žica ovita v plastiko, ki segreva cev, po kateri se odtekuje kondenz.

Če grelnika ne bi bilo, potem bi ti odtok zamrznil in bi se ti začel nabirati zelo debel led v sami zunanji enoti, kar bi posledično lahko pripeljalo tudi do poškodbe ventilatorja zaradi ledu nabranega okrog vetrnic ali na njih.


Pa še eno stvar dodam. Ko se na klimi nabere led, se klima sama ustavi in se samoočisiti (okrog 5 min). Vendar lahko očisti samo zunanjo enoto (predvsem okrog vetrnic), ne pa odtok kondenza.

Pa ne smemo pozabiti da grelnik tudi kuri elektriko, kar nekateri ki ga imajo vgrajenega ne upoštevajo pri izračunu elektrike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

francek1 ::

Invictus je izjavil:

V pripravi je sprememba zakona, kjer bodo vsakemu obračunali ogrevanje na 20 stopinj. Pavšal.

Pa če se greje ali ne.

Ne vem kdaj bo pa to res sprejeto.

Edino pravilno! Ker tak sistem kot je sedaj je nevzdržen. Letos sem ogreval enako kot lani, zaradi kurčevih šparovnih sosedov pa dobil dvojni račun.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

francek1 ::

nagobčnik je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Sensei ti ne razumeš zakaj so mlade družine v slabem položaju. Oni morajo imet stanovanje segreto na 24°C, sej veš dojenčki pa take fore, sosedovi upokojenci pa uživajo pri 20°C. Kar privede do tega, da upokojenci sploh ne rabijo odpreti radiatorja, ker jih zadosti greje 24°C topla stena. Tako se večino stroška ogrevanja prevali na mlade družine v bloku.


Men se zdi, da blokarji totalno dramatizirajo. Če sosed ogreva na 20, ti pa na 24, je odtekanje toplote k njemu komaj zaznavno, saj to ni nobena ogromna temperaturna razlika. Da bi bla neka omembe vredna razlika, bi moral sosed met 10 stopinj not, pa ždet cel dan v treh puloverjih. Verjetno bo, sam da vas zaj*be, ker to mu je glavni cilj v življenju. Hell, jaz živim v neizolirani bajt, brez sosedov, pa ko je zuni povprečna dnevna temperatura 15 tudi na oblačen dan ne ogrevam sploh (pa to je na vse 4 stene, ne sam na eni), pa mam not 21 stopinj. The horror.

Če pa to res tako strašansko moti, pa vzemte stiropor in lepilo v roke, pa pejte limat na steno, ki meji na soseda. Ampak ker se je težko zase brigat in svoje probleme lastnoročno rešit, bomo pa izumljali neko novo birokracijo, faktorje, high tech korektorje, zakone za minimalno 20 stopinj itd. Kdo je koga silu v pritličje, v najvišje nadstropje, na sever, na jug, v kot? Nihče, sami ste si verjetno izbrali, lahk pa tud prodate, če je predrago ogrevanje. Pa mate faktorje, pa to zdaj ni dost, verjetno boste še 100x sistem spremenili, tko dolgo pač, dokler ne bodo tanajbolj glasni plačali najmanj. Vsaj dokler ne bodo prišli novi, še bolj glasni, potem pa jovo na novo. Sprijaznili se z realnostjo ne bomo, pa če bomo spotoma prišli do točke, da bo zapovedano, da maš lahko minimalno 25 stopinj not. Še za bajtaše spotoma, da ne bo naftarjem, štromarjem in gozdarjem profit padu, da malo gospodarstvo poženemo.

Prjatu, ti s svojim razmišljanjem malo lutaš...problem ni v tem, da bi zaradi šparovnih sosedov imel večjo porabo, ampak da ti upravitelj zato, ker imaš pol bloka takih pametnjakovičev ali še več, večino skupnih stroškov obesi tebi. In imaš tako račun, ki je lani znašal 150 €, letos pri enaki porabi 320 €. Kaj boš pa zdaj rekel???
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

nagobčnik ::

Kaj vam upravitelj dela nimam pojma niti nisem komentiral. Samo to, da se mi zdi mim vtikovanje v to, kako in koliko sosed ogreva svoje stanovanje. Če ti hočjo nerazumno zaračunat, je pa že dobro, da se s klimo spogleduješ in jih pustiš, naj se prcajo med sabo. Jaz bi isto nardil. Od kod maš idejo, da mam jsz kaj proti? Prav nasprotno.

jernejl ::

ampak da ti upravitelj zato, ker imaš pol bloka takih pametnjakovičev ali še več, večino skupnih stroškov obesi tebi.

Ne vem kako imate pri vas urejeno, ampak po pravilniku o načinu delitve se fiksni del razdeli glede na površino stanovanj. V skladu s pravilnikom tako za ta fiksni delež plačaš manj, če stanovalci bloka šparajo.

Spajky ::

jernejl je izjavil:

...za ta fiksni delež plačaš manj, če stanovalci bloka šparajo.
Bolj ko šparajo, cenejši je ta fixni delež ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

fosil ::

Problem je variabilni del.
Recimo da je fiksni del 20% in variabilni 80%.
In vzemimo ekstremni primer, da si ti edini v bloku ki kuri, vsi ostali pa šparajo.
V tem primeru boš ti plačal 80% porabe celega bloka.
In tudi če imajo vsi zaprto poraba bloka ne bo nič, sploh če so cevi po vertikalah.
Tako je!

Gogyto ::

Še moja izkušnja.

Zaradi čudnih odnosov z upravnikom in nekaterimi sosedi sem se pred dvemi leti odločil za ogrevanje s klimo. Glede na postavitev stanovanja sem moral vzet dve klimi - ena mi greje spalnico in otroško sobo, druga dnevno in kuhinjo... Račun z montažo cca 3 jurje. Pa mi je po dveh letih žal edino ker jih nisem montiral že prej. No ja, to je bolj vezano na kolobocije z delilniki, ki smo jih dobili takrat. Kletno stanovanje, ena zunanja stena (je ne greje sosed). Klime pozimi laufajo non stop, edino temp. zmanjšam zjutraj, ko se gre v službo in šolo; ko pridemo domov, nastavim nazaj, tako da je notri cca 22°C.
Računa za štrom nisem imel višjega od 180€ (komplet štrom). ZA primerjavo - poleti, ko klim ne rabim, je račun nekih 55€.

Še ena primerjava mi je ostala v spominu - in ta me je definitivno prepričala v moj prav s klimami. Soseda je lanskega januarja pri isti postavitvi stanovanja v kleti plačal z enim odprtim radiatorjem 200€ računa po delilnikih, medtem ko sem jaz dal za komplet štrom 150€. Verjameš ali ne. Ko je slišala za mojo rešitev, je prec začela kalkulirati, kje bi kredit vzela za nabavo klim.

In morda še en vidik, ki sem ga kot uporabnik obeh sistemov doživel in ki je odločitev za klime toliko bolj pospešil. Ko sem se prvi mesec in še naprej ukvarjal s temi famoznimi delilniki v naši hiši, sem ugotovil, da je to lahko fin vir nategovanja. NA razna vprašanja mi nihče ni znal konkretno pojasniti, zakaj nekdo plača xy, nekdo drug xx in nekdo tretji spet yzx.. Odgovori v stilu različne moči radiatorjev, različne lege in različne kvadrature mi pač niso prepričljivi. Za KWh pa vsak dan vem, koliko stane, ne glede na vse prjle omenjene 'faktorje'. In že zato sistem z delilniki ne more bit pravičen, pa lahko reče kdor kar hoče. Tako menim sam, da je bil nakup klim in ogrevanje z njimi ZAME terna - tako s finančnega vidika (po oceni z majstrom, ki mi jih je monitral sva prišla do zaključka, da mi bodo denar povrnile v cca 5 - 6 kurilnih sezonah); da ne govorim glede psihičnega, ko se ne rabim kregat s sosedi in upravnikom.

Magic1 ::

Seveda boš imel probleme in to kaj kmalu, saj bodo dvignili % pavšala in boš kljub ogrevanju s klimo, še dodatno plačeval 100EUR za ogrevanje. Problem je, ker bodo tebe obravnavali kot švercarja.
Problem starih blokov, kjer je skoraj nemogoče naredit fer obračunavanje.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Gogyto ::

Magic1, ja, edino takih stvari se bojim...

Čeprav, po drugi strani - glede na poznavanje sosedov; ne verjamem, da bodo šli v to smer.. Vsi šparajo kot pri norcih in že ko je upravnik nakazal, da bo potrebno popravljati izravnalni koeficient, so vsi zgornji gladko preslišali zadevo.. Normalno, zdaj plačujejo občutno manj in niso nori, da bojo omogočili še komu imet nižji račun...

SeMiNeSanja ::

Če bi hotel dejansko pravično zaračunavati ogrevanje v bloku, bi moral imeti temperaturne senzorje v prav vsakem prostoru in konstantno beležiti temperature.

Tako bi lahko izračunal povprečno temperaturo v celotni stavbi, na osnovi tega pa potem izdelal delilnik glede na odstopanja v plus in minus od povprečja. S tem bi tudi tisti 'šparovni', kateri se grejejo na račun sosedov z odprtimi radiatorji dobili ustrezno zaračunanih tistih 'nakradenih' 20 stopinj.

Žal je tak sistem bistveno predrag za vzpostaviti in vzdrževati, potem pa se 'improvizira', kar na koncu privede do tega, da se marsikdo počuti opeharjenega.

Reycis ::

Glavni problem predvsem pri starejših blokih kjer je izolacija slabša in namesto kalorimetrov uporabljajo delilnike so toplotne izgube po stopniščih IN stanovanjih do katerih pride tudi če so popolnoma vsi radiatorji zaprti v popolnoma vseh stanovanjih. To izgube žal povečini plačujejo le tisti, ki radiatorjev nimajo zaprtih. To seveda ni pošteno in bi bilo potrebno, da to plačajo vsi stanovalci po kvadraturi. Te izgube so več ali manj fiksne in odvisne samo od zunanje temperature. Recimo da imamo blok s 100 stanovanji ki so vsa enako velika in se vsa enako grejejo. Pride račun od toplarneza cel blok 15.000 EUR vsako upravnik vsakemu stanovanju zaračuna 150EUR. Če pa se naenkrat 90 stanovanj neha ogrvati pa račun za celoten blok ne bo znašal 1.500 EUR ampak bo zaradi toplotnih izgub še vedno znašal VSAJ 5.000 EUR. Če imajo v bloku sistem 40% po kvadraturi in 60% po porabi bo razdelil 2.000 EUR med 100 stanovanj (to je 20 EUR za stanovanja ki se ne ogrevajo) in 3.000 EUR med 10 stanovanj, ki so se ogrevala (to je 320 za stanovanja ki se ogrevajo). Kar naenkrat se tistim, ki se še vedno ogrevajo račun več kot podvoji. Še posebej je to zajebano v zgradbah kjer tečejo vertikale čez stanovanja.

V tako ekstremnem primeru kot je opisan zgoraj bi moral upravnik imeti možnost, da spremeni formulo na 80% po kvadraturi in 20% po porabi. Tako bi recimo v zgornjem primeru stanovanja z zaprtimi radiatorji plačala ogrevanje 40 EUR in stanovanja z odprtimi radiatorji 140. V praksi najbrž do takih ekstremov ne prihaja, pa bi bilo najbrž dovolj, če bi se manjši delež zaračunaval po kvadraturi. Kakšen količnik točno bi bil po kvadraturi in kakšen po porabi bi moralo biti dovoljeno upravniku, da določi sam. Za mediacijo pri sporih bi lahko skrbel ZUN (združenje upravnikov nepremičnin) v končni fazi pa lahko tudi sodišče.

Mimogrede v novejših stanovanjih, kjer boljša izolacija in imajo kalorimetre tega problema ni. V teh zgradbah so se zaradi bolj učinkovite porabe toplote položnice za ogrevanje znižale vsem.

nagobčnik ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Če bi hotel dejansko pravično zaračunavati ogrevanje v bloku, bi moral imeti temperaturne senzorje v prav vsakem prostoru in konstantno beležiti temperature.


Mhm, tako bi lahko še tisti, ki se ogreva na klimo in že sam plača elektriko, še enkrat plačal svojo "visoko temperaturo", ne glede na to, da je že prišla iz njegovega žepa. Pa ne samo to, tudi gospodinjski aparati oddajajo toploto. Tko da bo treba potem še lepo račune za elektriko skp dat in odštet še to. Pa ljudje tud oddajajo toploto. Če ma kdo ful množičen obisk, mu je treba to kompenzirat, ker je zagrel s tem steno. Pa še tist človk, ki več požre, več toplote odda. Kompenzirat. Če se greste pravično, se pejte do konca.

Ampak dejansko bi najbolj pravično in najmanj komplicirano bilo, da bi se blokarji končno sprijaznili s fizikalnimi dejstvi, recimo tem, da imajo stene tudi v blokih pač določeno toplotno prevodnost, tudi če ni okol nobenega soseda. Ko odpreš radiator, si toploto "naročil" ti in je prav, da jo plačaš ti. Primarno ogrevaš sebe, šele posredno soseda. Ne vtikuj se v to, da sosed mogoče profitira od stranskih produktov tvojega ravnanja. Lahko nardiš tako, da bo stranskih za produktov za soseda manj - z notranjo izolacijo stene. Ne pride ti sosed ponoči krast toplote z vrečo. TI njega greješ prostovoljno, ker veš, da gre nekaj toplote tudi k njemu in si vseeno prostovoljno odprl radiator. Šenkal si mu.

Mogoče pa hoče met sosed v spalnici 17 stopinj, ker ma 300 kil in ga kuha, pa mu ti posredno segrevaš stanovanje proti njegovi volji. Najboljš, da mu pokriješ neki elektrike, ker si mora nazaj na 17 shladit s klimo, ker ti kradeš njegov hlad pa še nalašč mu ga uničuješ s svojimi radiatorji. Če se greste pravično, se pejte do konca.

Pa tudi poletne faktorje pri elektriki za klime je treba nardit, če se gremo pravičnost. Hladi se tudi ne samo od sebe, pa nimajo vsi isto hladno. Klimaši majo poln kufer vas šparovnih šleperjev, ki se hvalite, kako nič za hlajenje ne porabite. Seveda ne, če vam sosedje zraven steno hladijo. Če bi se šli pravičnost...

al1976 ::

torej fer play bi bil delez na kvadratni meter bivalne povrsine.

seveda alternativni viri ogrevanja bi tu odpadli pa prej se okna fiksirat in urediti centralno prezracevanje :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: al1976 ()

nagobčnik ::

al1976 je izjavil:

torej fer play bi bil delez na kvadratni meter bivalne povrsine.

Se prej pa okna fiksirat in urediti centralno prezracevanje :)


Ne, ker enmu paše 19, enmu pa 25.

Gogyto ::

al1976 je izjavil:

torej fer play bi bil delez na kvadratni meter bivalne povrsine.

seveda alternativni viri ogrevanja bi tu odpadli pa prej se okna fiksirat in urediti centralno prezracevanje :)


Ferplej bi po mojih izkušnjah bil možen edino v idealnih primerih, ko bi vsi imeli enako lego, enak razpored, enake radiatorje in enako poštimana okna... Torej - nemogoče, ker pademo že na prvi točki. Kletno stanovanje =/= pritličnemu nad podhodom =/= drugemu nadstropju =/= podstrešnemu...

Reycis ::

Da napišem še eno teoretsko računico za blok z kalorimetri. 100 enako velikih stanovanj se enakomerno normalno ogreva in vsako porabi 1 GJ (gigajoul) toplotne energije. Na priključku toplarna izmeri porabo 130 GJ toplotne energije. Vsako stanovanje plača 1.3 GJ toplotne energije. 90 Stanovanj ugasne ogrevanje. Ostalih 10 še vedno porabi po 1 GJ toplotne energije. Še vedno imamo 30GJ toplotne izgube in toplarna izmeri in zaračuna porabo 40 GJ toplotne energije. 30 GJ je toplotnih izgub in se razdeli med vsa stanovanja. Preostalih 10 GJ se 40% obračuna po kvadraturi in 60% po porabi. Torej 34 GJ energije se zaračuna po kvadraturi in 6 po porabi. Stanovanja, ki so se prenehala greti plačajo vrednost 0.34 GJ in stanovanja, ki so se ogrevala plačajo za 0.94 GJ energije.

Če upoštevaš da so prej povečini vsi razmetavali s toplotno energijo zdaj pa vsi pazijo potem je zelo verjetno, da tisti, ki se še naprej grejejo imajo najmanj isto toplo kot prej. In tisti, ki so se nehali greti imajo največ 3 stopinje manj kot prej. Oba pa plačata manj in pošteno.

Še najbolš pa je, da ugasneš radiatorje in si inštaliraš klimo. V povprečju 80 EUR manj ogrevanja in 30 EUR več elektrike.

oo7 ::

Pri nas imamo klimo v dnevni sobi ampak je pozimi nismo še nikoli prižgali.

Imamo svoja drva tako, da ogrevamo kar na drva. Imamo peč na drva 300l toplotno črpalko in 1000l zalogovnik. Hiša je stara 25 let 5cm stiropor in še prva lesena okna.
Z pečjo ogrevamo spodnji in srednji štuk. Ookoli 14 ure zakurim peč in ponavadi nazadnje naložim tam okoli 22 ure zvečer. V srednjem nastropju imamo termostat, ko je tam 24 stopinj se pumpa ugasne in takrat peč začne greti vodo v zalogovniku. V spodnjem štuku, kjer je kurilnica je vedno 2-3 stopinje več kot zgoraj trenutno 26,5c.
Zutraj ob 5 uri pa začne zalogovnik šibat vročo vodo po radijatorjih tako, da zutraj ne rabimo kurit.
Pr nas smo celo zimo v hiši oblečeni tako kot poleti>:D

BorutK-73 ::

26C pozimi, kaj ste v kopalkah?!

2x'=2 ::

nagobčnik je izjavil:

SeMiNeSanja je izjavil:

Če bi hotel dejansko pravično zaračunavati ogrevanje v bloku, bi moral imeti temperaturne senzorje v prav vsakem prostoru in konstantno beležiti temperature.


Mhm, tako bi lahko še tisti, ki se ogreva na klimo in že sam plača elektriko, še enkrat plačal svojo "visoko temperaturo", ne glede na to, da je že prišla iz njegovega žepa. Pa ne samo to, tudi gospodinjski aparati oddajajo toploto. Tko da bo treba potem še lepo račune za elektriko skp dat in odštet še to. Pa ljudje tud oddajajo toploto. Če ma kdo ful množičen obisk, mu je treba to kompenzirat, ker je zagrel s tem steno. Pa še tist človk, ki več požre, več toplote odda. Kompenzirat. Če se greste pravično, se pejte do konca.

Ampak dejansko bi najbolj pravično in najmanj komplicirano bilo, da bi se blokarji končno sprijaznili s fizikalnimi dejstvi, recimo tem, da imajo stene tudi v blokih pač določeno toplotno prevodnost, tudi če ni okol nobenega soseda. Ko odpreš radiator, si toploto "naročil" ti in je prav, da jo plačaš ti. Primarno ogrevaš sebe, šele posredno soseda. Ne vtikuj se v to, da sosed mogoče profitira od stranskih produktov tvojega ravnanja. Lahko nardiš tako, da bo stranskih za produktov za soseda manj - z notranjo izolacijo stene. Ne pride ti sosed ponoči krast toplote z vrečo. TI njega greješ prostovoljno, ker veš, da gre nekaj toplote tudi k njemu in si vseeno prostovoljno odprl radiator. Šenkal si mu.

Mogoče pa hoče met sosed v spalnici 17 stopinj, ker ma 300 kil in ga kuha, pa mu ti posredno segrevaš stanovanje proti njegovi volji. Najboljš, da mu pokriješ neki elektrike, ker si mora nazaj na 17 shladit s klimo, ker ti kradeš njegov hlad pa še nalašč mu ga uničuješ s svojimi radiatorji. Če se greste pravično, se pejte do konca.

Pa tudi poletne faktorje pri elektriki za klime je treba nardit, če se gremo pravičnost. Hladi se tudi ne samo od sebe, pa nimajo vsi isto hladno. Klimaši majo poln kufer vas šparovnih šleperjev, ki se hvalite, kako nič za hlajenje ne porabite. Seveda ne, če vam sosedje zraven steno hladijo. Če bi se šli pravičnost...


dober komentar.
Vsi razmišljate o izjemnih izgubah preko sten in stropov, realno (sem malo računal) pa so majhne (seveda odvisno od zgradbe). Sam spalnice tudi ne ogrevam in soba ne meji na nobenega soseda, razen strop in tla, kjer pa so izgube skoraj nične (sem računal).
Kaj potem bi tudi tisti, ki imajo v bloku individualno ogrevanje morali plačevat sosedu, ker manj/več kuri?

SeMiNeSanja ::

Prepoveš 'individualno ogrevanje' in je stvar rešena.

Dejansko vsi ti problemi nastajajo, ker vedno nekdo iz vrste skače - enkrat tisti, ki zapirajo radiatorje in se ogrevajo na račun 'toplotnih izgub', drugič pa na račun takih, ki zadeve rešujejo z 'individualnim pristopom'.

Kljub temu, pa se da upoštevati tudi prispevek 'individualnega ogrevanja'. Če greješ na povprečno temperaturo zgradbe si 'toplotno nevtralen' - jo ne odjemaš od drugod, niti jo ne oddajaš. Torej bi bil avtomatično izvzet iz bilance zgradbe.
Čim pa ogrevaš na manj, pa s tem povzročaš izgube in se pridružiš tistim, ki imajo zaprte radiatorje. Načeloma pa bi lahko ob višjem ogrevanju celo terjal neko povračilo, saj si doprinesel k toplotni bilanci celotne zgradbe.

šernk ::

Eni bi hoteli, da kar vsi ogrevamo na isto temperaturo. Pri nas v hiši imamo 2 skrajnosti.

soba pod mano mora imeti minimalno 26°C, sobe okoli mene od 19-22, moja soba (kjer preživim večino dneva) pa od 15-18°C. Ne odstopam od te temperature 99% zime. Ker vse kar je zame pozimi nad 20°C v hiši je preveč. Pri 26°C sredi zime moram praktično vse sleči iz mene da lahko sploh kaj delam, živeti na takšni temperaturi za moje pojme ni mogoče, pri 22 se pa sprehajam okoli v kratkih rokavih. Lahko rečem da je temperatura ravno pravšnja za lenarit na kavču, ampak spet...zunaj je 0 stopinj, ko prideš iz 22 na 0 ali obratno je enostavno prevelik šok za telo.

me zanima kdo bo poleti pri 22°C se zunaj sprehajal v dolgih. Večina jih bo v natikačih...
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

Okapi ::

Pri meni doma je, odkar imam klimo, 12 mesecev na leto 24 stopinj.;)

O.

nagobčnik ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Prepoveš 'individualno ogrevanje' in je stvar rešena.

Dejansko vsi ti problemi nastajajo, ker vedno nekdo iz vrste skače - enkrat tisti, ki zapirajo radiatorje in se ogrevajo na račun 'toplotnih izgub', drugič pa na račun takih, ki zadeve rešujejo z 'individualnim pristopom'.

Kljub temu, pa se da upoštevati tudi prispevek 'individualnega ogrevanja'. Če greješ na povprečno temperaturo zgradbe si 'toplotno nevtralen' - jo ne odjemaš od drugod, niti jo ne oddajaš. Torej bi bil avtomatično izvzet iz bilance zgradbe.
Čim pa ogrevaš na manj, pa s tem povzročaš izgube in se pridružiš tistim, ki imajo zaprte radiatorje. Načeloma pa bi lahko ob višjem ogrevanju celo terjal neko povračilo, saj si doprinesel k toplotni bilanci celotne zgradbe.


Individualno ogrevanje je tudi kuhanje, gledanje TV, celo obiski. Ti bi naredu Camp Auschwitz?

Dejansko si izgube čist enako sami povzročajo tisti, ki odpirajo radiatorje. Če ni toplote, se tud zgubit ne more - ni izgub. Zakaj bi moralo bit neko default predpisano stanje, da imaš radiatorje odprte? In ne npr., da imaš po defaultu zaprte, plača pa lepo tisti, ki jih odpira (ker očitno želi on imet bolj toplo). Ker vsepovsod v preostalem svetu je tako. Od bajt naprej.

Okapi ::

V bajti se težko švercaš na gretje od soseda čez cesto.>:D

O vseh pravdah zaradi sosedove hruške, ki dela senco, pa raje ne bi.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

nagobčnik ::

Okapi je izjavil:

V bajti se težko švercaš na gretje od soseda čez cesto.>:D


To ni res, sam dost natančen in pravičen nisi. Jaz sem prepričan, da se sosedu čez cesto zagreje bajta za 0.0000001 stopinjo od okoliškega zraka, ki ga jaz segrevam z izgubami iz moje bajte. In pol ima pa namest 4.9999999 stopinje not točno 5 stopinj, in uživa not na polno v treh puloverjih na mojih plečih. Tko da jst mislim, da bi mi on moral pokrit 25 % od kurilca na kurilno sezono, k se šlepa na moj račun.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Bodi potem do konca pošten. Pokriti bi ti moral 0,000001% stroškov kurjave. Ko bo po 20 letih znesek dosegel 1 cent, mu mirno izstavi račun.

O.

nagobčnik ::

Sej sm, k da mu zagrejem bajto za 0.000000001 stopinjo, pač tolk znesejo nujni fiksni stroški investicije v peč, vzdrževanje, dimnikar itd. To se pač deli po številu bajt, ki se jih ogreva, ne po porabi.

Res, je, da sm mal čez palec zračunu teh 25 % porabe. Bom popravu. 1 cent za energijo, pa pol moje investicije v kurilnico, to bo pošteno, jst se strinjam.

Zgodovina sprememb…

Reycis ::

Ma do ekstremnih računov v blokih kjer se mnogo stanovanj ne greje ne prihaja zaradi izgub čez stene sosedov ampak zato, ker fiksne toplotne izbue, ki nastanejo tudi če noben ne ogreva plačuje peščica tistih, ki se ogreva.

Sicer pa večina stanovanj meji na stopnišče/hodnik s slabo izolirano steno kjer je ponavadi temperatura tudi 10 stopinj nižja. Tam se popuši več, kot čez dobro izolirano zunanjo steno in mnogo več kot na steni na soseda, ki ima morebiti 3 stopinje manj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Reycis ()

SeMiNeSanja ::

Ne razumem vas - po eni strani se repenčite čez tiste, ki se grejejo na račun sosedov in ostalim dvigujejo račune, po drugi strani pa govorite, da si sam kriv, če si odprl svoj radiator.

Očitno se oglašajo takšni, ki jim je predvsem do trollanja, sami pa še nikoli niso rabili plačati kurjave.

Stanovanjski blok je celota, kot tak ima vire ogrevanja in izgube. Če samo vsak gleda svoj 'vrtiček', nikakor ni možno pravično porazdeliti stroškov ogrevanja. Treba je gledati toplotno bilanco celotne zgradbe, kar pa je naloga, ki zagotovo presega zmožnosti nekoga, ki trdi, da bi mu moral sosed plačati 25% porabe goriva v njegovi hiši.
Kaj je pri tej bilanci pravično in kaj ne, pa je že samo po sebi lahko dokaj zahtevno vprašanje. Nekdo, ki kar naprej nekaj peče v pečici ali nekdo, ki ima v sobi tri računalnike ima seveda popolnoma drugačen pogled na pravičnost, kot nekdo, ki takšnih dodatnih virov toplote nima. Teoretično bi lahko celo trdili, da se večina porabljene elektrike pretvori v toploto, tako da bi morali upoštevati še porabo elektrike posameznega stanovanja?
Prišli bi do ekstremno absurdnih kalkulacij, potreboval bi stotine merilcev toplote,.....

Zato se je treba sprijazniti s tem, da neke popolnoma pravične porazdelitve stroškov ni možno doseči, lahko pa se ji skušaš približati. Sem pa zagotovo spada tudi vsaj delno pokrivanje toplotnih izgub s strani tistih, ki imajo priprte radiatorje, medtem ko skozi njihovo stanovanje teče vroča razvodna cev centralnega ogrevanja.

svecka ::

Prosim da nehate nekateri trolat tukaj z nekimi kvazi izmišljenimi pravilniki, kjer bo po novem potrebno imeti min 20 stopinj v stanovanju.

Tukaj si lahko prebereto o novem pravilniku:

http://www.energetika-portal.si/novica/...


In še link do osnutka o novem pravilniku (15.1.2015):
http://www.energetika-portal.si/fileadm...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

nagobčnik ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Zato se je treba sprijazniti s tem, da neke popolnoma pravične porazdelitve stroškov ni možno doseči, lahko pa se ji skušaš približati. Sem pa zagotovo spada tudi vsaj delno pokrivanje toplotnih izgub s strani tistih, ki imajo priprte radiatorje, medtem ko skozi njihovo stanovanje teče vroča razvodna cev centralnega ogrevanja.


Drži. Vprašanje ostane, kdo bo določu, kdaj je dost "pravično" in kaj je že picajzlanje. Eni so se sprijaznili s sistemom že zdaj in jim je vse naprej picajzlanje. Eni se še niste in sanjate o nekih senzorjih. Eni pa se še takrat ne bi in bi sanjali še o upoštevanju porabe elektrike. Eni se še takrat ne bi in bi sanjali o upoštevanju oddajanja telesne toplote. Eni bi pogruntali, da je začel folk motit senzorje s kockami ledu/svečami in bi jih hoteli stran spravt. Eni bi potem ...

Gogyto ::

svecka je izjavil:

Prosim da nehate nekateri trolat tukaj z nekimi kvazi izmišljenimi pravilniki, kjer bo po novem potrebno imeti min 20 stopinj v stanovanju.

Tukaj si lahko prebereto o novem pravilniku:

http://www.energetika-portal.si/novica/...


In še link do osnutka o novem pravilniku (15.1.2015):
http://www.energetika-portal.si/fileadm...


Ja valjda. In kdo bo preverjal, koliko stopinj ima kdo v stanovanju? LOL
Za informacijo - inšpektor nima vstopa v stanovanje, tudi če bi na podlagi informacije hotel preveriti dejansko stanje na licu mesta. Potrjeno kako leto nazaj na Val202 s strani samega energetskega inšpektorja, ko so imeli milijon oddaj na temo delilnikov toplote in nepravilnosti, ki so se dogajale v zvezi z njimi. Od tega, da se takšen obračun izvaja v stavbah, kjer NIMAJO vsa stanovanja nameščena delilnikov (kar je prekršek) do drugih nepravilnosti.

Po drugi strani - kdo lahko določi, koliko stopinj meni odgovarja? Če mi paše imeti 10 stopinj, to ne bi smelo motit nobenega. Je pa res, da s tem tvegam uničenje stanovanja na dolgi rok z vlago, plesnijo in ostalimi posledicami podhlajenega stanovanja. Da ne govorim o lastnem zdravju.

S takšnimi 'popravki' zakona pa samo dokazujejo, da so že v prvo zajeb*li zadevo in zdaj na različne načine skušajo uporabnike še dodatno prisiliti, da bodo še naprej molzne krave. Zakaj bi jaz moral podpirati nekoga, če se s klimo grejem za faktor 2,5x nižji na istih stopinjah v stanovanju? Potrebno se je zavedati, da večina stanovanjskih blokov v nobenem primeru ne more imeti pravičnega obračuna, ker so bili grajeni po drugačnih principih in drugačnih izvedbah kot pa jih 'zahteva' pravilnik z delilniki. Večina blokov je pač še vedno starejše izdelave, ko teh standardov še niti ni bilo. In je nemogoče narediti ferplej z nekimi kvazi delilniki na radiatorjih. Ni šans. In, ko folk dobiva visoke račune, se z vseh odgovornih strani slišijo vse sorte odgovori, ki samo dodatno mešajo meglo. Od različnosti radiatorjev, leg, oken, do for z 'barabami', ki imajo zaprte radiatorje, pa nekih dodatnih del na ogrevalni tehniki, ki bi dodatno koštala uporabnike že samo za namestitev... Vse to je za moje pojme larifari; nateg. Stanovalci so tako zmešani z informacijami z vseh strani, da niti ne vejo, kam se obrnit za prave informacije.

Vse to govorim iz prve roke. Been there, done that...;)

2x'=2 ::

Gogyto je izjavil:

svecka je izjavil:

Prosim da nehate nekateri trolat tukaj z nekimi kvazi izmišljenimi pravilniki, kjer bo po novem potrebno imeti min 20 stopinj v stanovanju.

Tukaj si lahko prebereto o novem pravilniku:

http://www.energetika-portal.si/novica/...


In še link do osnutka o novem pravilniku (15.1.2015):
http://www.energetika-portal.si/fileadm...


Ja valjda. In kdo bo preverjal, koliko stopinj ima kdo v stanovanju? LOL
Za informacijo - inšpektor nima vstopa v stanovanje, tudi če bi na podlagi informacije hotel preveriti dejansko stanje na licu mesta. Potrjeno kako leto nazaj na Val202 s strani samega energetskega inšpektorja, ko so imeli milijon oddaj na temo delilnikov toplote in nepravilnosti, ki so se dogajale v zvezi z njimi. Od tega, da se takšen obračun izvaja v stavbah, kjer NIMAJO vsa stanovanja nameščena delilnikov (kar je prekršek) do drugih nepravilnosti.

Po drugi strani - kdo lahko določi, koliko stopinj meni odgovarja? Če mi paše imeti 10 stopinj, to ne bi smelo motit nobenega. Je pa res, da s tem tvegam uničenje stanovanja na dolgi rok z vlago, plesnijo in ostalimi posledicami podhlajenega stanovanja. Da ne govorim o lastnem zdravju.

S takšnimi 'popravki' zakona pa samo dokazujejo, da so že v prvo zajeb*li zadevo in zdaj na različne načine skušajo uporabnike še dodatno prisiliti, da bodo še naprej molzne krave. Zakaj bi jaz moral podpirati nekoga, če se s klimo grejem za faktor 2,5x nižji na istih stopinjah v stanovanju? Potrebno se je zavedati, da večina stanovanjskih blokov v nobenem primeru ne more imeti pravičnega obračuna, ker so bili grajeni po drugačnih principih in drugačnih izvedbah kot pa jih 'zahteva' pravilnik z delilniki. Večina blokov je pač še vedno starejše izdelave, ko teh standardov še niti ni bilo. In je nemogoče narediti ferplej z nekimi kvazi delilniki na radiatorjih. Ni šans. In, ko folk dobiva visoke račune, se z vseh odgovornih strani slišijo vse sorte odgovori, ki samo dodatno mešajo meglo. Od različnosti radiatorjev, leg, oken, do for z 'barabami', ki imajo zaprte radiatorje, pa nekih dodatnih del na ogrevalni tehniki, ki bi dodatno koštala uporabnike že samo za namestitev... Vse to je za moje pojme larifari; nateg. Stanovalci so tako zmešani z informacijami z vseh strani, da niti ne vejo, kam se obrnit za prave informacije.

Vse to govorim iz prve roke. Been there, done that...;)


Če prav razumem, merilnik sam meri temperaturo v sobi.

Gogyto ::

2x'=2 je izjavil:



Če prav razumem, merilnik sam meri temperaturo v sobi.


Hmm, mislim, da ti merilniki merijo zgolj razliko med temperaturo prostora in radiatorjem.
1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ogrevanje v neizolirani hiši (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14042752 (34734) kixs
»

Izkušnje s toplotno črpalko regija, moč, delovanje, vrsta izolacije etc. - samo eno m (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8733610 (30503) konspirator
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6615697 (13487) T_F_7
»

Climastar Avant radiatorji

Oddelek: Loža
195380 (4996) Moharsan
»

Ogrevanje - Nafta / Elektrika

Oddelek: Loža
3710716 (9691) gruntfürmich

Več podobnih tem