» »

optimalno organiziranje slik na PC-ju

optimalno organiziranje slik na PC-ju

franci0 ::

Recimo da imam 10 000 slik na računalniku. Nahajajo se v 100 različnih mapah. Nekatere slike so podvojene,vendar imajo drugačno ime.

1. Kako se znebiti duplikatov, glede na to da imena ne morem primerjat?
2. Na vsaki sliki bi rad naredil tag oz. oznako, katera oseba je na sliki, kje je bila slika posneta in po možnosti še na katerem dogodku.
3. Rad bi si naredil shortcute/binde, da če npr stisnem tipko 1, bo šla aktualna slika v mapo 1. Tipka 2, slika gre v mapo 2, itd.
4. NE želim uporabiti te rešitve, ki je že integrirana Windows,saj je preveč zamudna in ni user friendly.
5. Ko bom vse uredil, želim iskati po slikah tudi tako: Želim, da mi prikaže vse slike na kateri se nahaja Oseba1 in Oseba2, ne sme se pa nahajati Oseba3 in ne sme biti slikano v Mestu Ptuj npr.

Zavedam se, da bo me ta projekt stal več deset ur časa. Ampak, če bom že vložil toliko časa, hočem da je narejeno tako kot treba,
torej da mi rešitev ponuja kar se da dosti opcij. Če je rešitev plačljiva, so be it. Ker imam slike na vsaj 5 usbjih, diskih, dvdjih ipd,
si želim končno narediti RED, da bom točno vedel kje se nahajajo vse slike.

Dvomim, da je na trgu sploh kaj takega, kar bi rešilo vse moje navedene točke, ampak vseeno vas prosim za pomoč.

Hvala.

lambda ::

Lightroom. Ampak ne bo zastonj (lahko pa uporabiš trial in vse urediš v roku enega meseca, preden ti poteče - ampak potem dvomim, da boš hotel iti nazaj na filesystem). Obstaja še nekaj open source alternativ, vendar ne vem kako zmogljive so.

Podpira pa vse, razen za točko 3 ne vem ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lambda ()

Xxxzilla ::

Mene pa zanima ista zadeva vendar za filme?

fosil ::

Problem naprednih rešitev je v tem, da so vezane na določen program.
Slike pa bi verjetno rad imel do smrti, oziroma recimo kakšnih 50 let.
Torej tudi če danes vse to zrihtaš v nulo, čez kakšnih 10 let ali več stvar verjetno ne bo več funkcionirala, ker se bo spremenil program, OS...
Zato je po moje najbolje izbrat čimbolj robustno in neodvisno varianto.
Torej mape, po letih in dogodkih oziroma lokacijah.
Tako je!

lambda ::

Saj to se da tudi znotraj LR recimo. Lahko imaš tako urejeno, da če nekega dne vržeš LR stran, nisi nič na slabšem, kot če bi vedno vodil vse v FS ročno.

Lonsarg ::

Programov ki karkoli urejajo izven filesystema se tusi jest izogibam, oziroma poskrbim da so albumi po mapah, ekstra informacije ima pa pač program shranjene, nujno zlo. Recimo Picasa people tagi so mi bili super, samo kaj ko je šla kompatibilnost by by, ko sem zadeve prenesel na gDrive, namesto ločen težje obvladljiv picasa prostor.

Če že moraš res, potem ja izberi program, ki je dokaj znan, da bo podprt. Pa NAJPREJ, ne glede na program lepo ročno uredi alike v albume in poslrbi da ti jih program pusti pri miru. Torej vedno najprej po albumih in brisat fotke brez nekaj posebnih programov in šele nato, te albume obdelat z raznimi programi za taganje itd, čez desetletja mi boš hvaležen.

Ko imaš enkrat po albumih urejeno duplikati ne bodo problem, ker bodo v istem albumu, torej ko boš imel po datumih urejeno boš takoj pri urejanju videl da sta dve fotki identični.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Anney ::

Xxxzilla je izjavil:

Mene pa zanima ista zadeva vendar za filme?


Tale je odličen in še zastonj: http://www.emdb.tk/

Not A Number ::

Kaj pa LightZone? Je "Open-source digital darkroom software for Windows/Mac/Linux"

Nisem ga še preizkusil, ga imam pa na to-do seznamu že nekaj časa.

opeter ::

Jaz za sortiranje svojih slik uporabljam FastStone-ov Image Viewer. Kupil sem si Business licenco, čeprav je program v osnovi brezplačen.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

skyline ::

Odvisnosti od dolocenega softvera se znebis tako, da podatke pises direktno v IPTC metadata v fotkah. Zagotovo bo tudi cez 20 let obstajal program, ki bo lahko to prebral.

Meni in vecini fotografskih kolegov se najbolje sluzi sortiranje po mapah v stilu YYYY-MM-DD - ime eventa (da OS folderje po defaultu sortira kronolosko) + dodajanje keywordov in captionov posameznim fotkam. Industry standard za fotoreporterje je Photo Mechanic, vecino se da narest tudi z Lightroomom.

Tocki 1 in 3 sta precej tezje izvedljivi. Obstaja precej duplicate finderjev, ampak na tvojem mestu ne bi upal tega pocet avtomatsko. Pregledas/posortiras na roke in je, sicer ti gre precej casa ampak na koncu imas ufuran workflow, ki ti od takrat naprej ne bo vzel vec kot par minut dela.

popster ::

Kaj pa LightZone? Je "Open-source digital darkroom software for Windows/Mac/Linux"

Nisem ga še preizkusil, ga imam pa na to-do seznamu že nekaj časa.

js sm preizkusil Darktable vendar je precej buggy tako da ostajam na Gwenview in Digikam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: popster ()

jacal ::

Poskusi Daminion. Brezplačna verzija omeji velikost posameznega kataloga na 15000 slik/glasb/dokumentov/kar že, pa še ta omejitev po mojih izkušnjah trenutno ne velja za beta različice, ki jih dobiš, če se včlaniš v forum. Razvoj je hiter, od tod nekaj zamude pri razhroščevanju in dokumentaciji. Za metapodatke v fotkah uporablja adobe XMP toolkit in exiftool in mi doslej ni še ničesar sfižil. Za pisanje v "surove" datoteke uporabljam pa raje kar exiftool(GUI). Pri tem, kar daminion počne ("DAM"), precej poseka lightroom.

Lightzone je v fazi 4.1 rc01, stabilen in osupljiv program brez večjih hroščev, redno ga uporabljam. Toplo priporočam. Za nekatere stvari je brez primere, zlasti ko gre izbrati, kaj na sliki želiš in česa ne želiš urejati. Noise reduction je malo za konkurenco, a bo stvar v naslednji različici prenovljena. Manjka distortion correction, a je bilo opaziti prizadevanja, da bi se integriralo lensfun. Lepih želja na forumu je veliko, zaresen programer pa je, kolikor vem, trenutno en sam, omenil je že, da potrebuje sveže krvi. Krasen urejevalnik, kot rečeno, za organiziranje slik pa ni posebno uporaben, in to se, kot kaže in kakor upam, ne bo kmalu spremenilo.

slitkx ::

Pri iskanju več enakih slik si pomagam s programom Everything, http://www.voidtools.com/.
Je pa res hudič imeti toliko slik.

k3k3tz ::

za duplikate, tudi če so obrezani, obrnjeni... d'peg

feryz ::

slitkx je izjavil:

Je pa res hudič imeti toliko slik.
Moje slike: Datotek: 43.626, map: 479

Olórin ::

mape poimenuj po sistemu LETO MESEC-DAN in bo tudi v file sistemu lepo urejeno.

10.000 slik je malo. vzemi si kak dan in jih uredi.

1. pri tako majhni količini slik je najboljše da se jih znebiš ročno.

2. kako boš ljudi tagal nevem, niti nevem zakaj bi se s tem ubadal. Kraj dogodka označi v imenu mape.

3. ..... če imaš 600 map, bindov ne boš naredil.

4. katere funkcije? filesistem je epski in zanesljiv.

5. ....... to bi moral prebrati takoj, ne bi niti šel komentirat.

Slik imaš malo, ni tak problem to uredit ročno. Tam med 2000 in 3000 jih jaz naredim na povprečnem 1 tedenskem izletu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Olórin ()

slitkx ::

Moje slike sicer niso problem, mat pa jih ima z ene par telefonov, pa s fotoaparata, pa pridobljene od drugod.
In valda ničesar ni organizirala. Zdaj pa sem ji zatežil, da naj za začetek pregleda posamezne mape (označene kot NEUREJENO), da izbriše "brezvezne" slike. Če si bo vsak tretji dan vzela čas (tudi za videoposnetke), bo morda čez kak mesec in pol bolje.

Aja, btw, tudi CCleaner ima že nekaj časa vgrajen dober iskalnik multiplih enakih datotek.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

urejanje glasbe

Oddelek: Programska oprema
202284 (382) bellaalice
»

Kako strukturirate mape s fotografijami?

Oddelek: Pomoč in nasveti
202104 (1630) kingsix
»

[bash] Sortiranje fotografij po datumu

Oddelek: Programiranje
101388 (949) Mike0
»

galerija

Oddelek: Izdelava spletišč
6635 (506) bzp
»

Kako do reda na diskih (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
656092 (4654) Doman

Več podobnih tem