» »

Nova raziskava: moderna tehnologija ne povečuje stresa, včasih ga celo zmanjšuje

Nova raziskava: moderna tehnologija ne povečuje stresa, včasih ga celo zmanjšuje

Uporaba družabnih omrežij omogoča, da smo bolje seznanjeni z dogodki v življenju prijateljev. Če so ti negativni, tudi sami doživljamo stres. To je pomembnejši faktor kakor FOMO.

Slo-Tech - Tolikokrat smo že slišali, da moderna tehnologija komunikacije - družabna omrežja, nenehni dostop do interneta, elektronska pošta - zvišuje raven stresa v življenju posameznika, da se zdi to kot neizpodbitno dejstvo. Celo nov termin so že skovali: fear of missing out (FOMO). Raziskovalci s Pew Research Centra in Univerze Rutgers so se odločili to raziskati in ugotovitve so presenetljive: raba interneta in družabnih omrežij ne povečuje stresa, temveč ga v nekaterih primerih celo znižuje. Kaj pa je zdaj to?

Strah pred tehnologijo je star toliko kot človeštvo. Če so ob izumu televizije ljudje skeptično spraševali, kdo neki bo vsak večer sedel pred leseno škatlo z gibljivmi sličicami, ter kasneje za telefon trdili, da uničuje pristne človeške odnose in komunikacijo, tudi današnja skepsa ni nič čudnega. Tehnologija nedvomno spreminja naše življenja, veliko vprašanje pa je, ali so spremembe negativne, pozitivne ali nič od tega.

V najnovejši raziskavi so zajeli 1801 odraslih, katerih raven stresa so izmerili v standardnem testu. V glavnem gre za 10 vprašanj o življenju, v katerih odgovarjajo o občutkih glede nepredvidljivosti, nadzora in količine obveznosti v življenju, ter dajejo sorazmerno natančno sliko o stresu, ki ga posameznik občuti. Številni dejavniki, ki povzročajo stres, so dobro znani in raziskani; mednje sodijo negotova zaposlitev, odsotnost partnerja, stres bližnjih itd. Učinki digitalnih tehnologij pa sistematično še niso bili raziskani. Ta raziskava je majhen del, ki bo pomagal osvetliti to uganko.

Ko so ljudi izprašali o stresu, so analizirali njihovo digitalno vedenje, pri čemer so kontrolirali za vse ostale spremenljivke. Rezultati so pokazali, da redni uporabniki interneta in družabnih omrežij niso bolj pod stresom. Edina izjema je stres, ki ga ljudje doživljajo zaradi negativnih situacij, v katerih se znajdejo bližnji oziroma prijatelji, ter jih na družabnih omrežjih toliko laže opazimo. Ženske so dosti bolj dojemljive za to izjemo in so nasploh bolj pod stresom kakor moški.

Zanimivo je, da nekatere aktivnosti na družabnih omrežjih znižujejo stres. To so na primer uporaba Twitterja, elektronske pošte in večpredstavnostnih sporočil na telefonih (MMS). Zlasti ženske jih uporabljajo pogosteje in če jih, si znižujejo raven stresa. Znano je, da komunikacija z drugimi ljudmi in pogovor o težavah pomaga proti stresu in tovrstna komunikacija je eden izmed načinov. Verjetno ni boljša kot pogovor ob kavi, a če za slednjega nimamo možnosti, je bolje potarnati prijatelju po elektronski pošti kakor storiti nič. In tako lahko družabna omrežja celo znižujejo stres. Tudi ta učinek je izrazitejši pri ženskah, ker moški pač redkeje uporabljajo družabna omrežja v ta namen.

21 komentarjev

PaX_MaN ::

Verjetno ni boljša kot pogovor ob kavi, a če za slednjega nimamo možnosti, je bolje potarnati prijatelju po elektronski pošti kakor storiti nič.

Uf, pol smo slovenci narod brez stresa, glede na to kolk jamramo po širnih prostranstvih Siola.net, er, internetov.

D3m ::

Danes pri meni doma na kavi sem imel dva človeka, ki sta visela na iPhone-ih.
Komunikacija v živo počasi izumira.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Boobiz ::

Čakte malo, a ni stres neki, kar se meri skozi daljše časovno obdobje in ma neke resne psihične in fizične posledice? Te modeli so merili zgolj občutke pri uporabi tehnologije v določenem momentu.
I'm drunk, what's your excuse?

PrihajaNodi ::

Boobiz je izjavil:

Čakte malo, a ni stres neki, kar se meri skozi daljše časovno obdobje in ma neke resne psihične in fizične posledice? Te modeli so merili zgolj občutke pri uporabi tehnologije v določenem momentu.


Tudi jaz sem taki mislil. Da o koncentraciji ne bi. Tehnologija je super za nekaj % ljudi ki jo znajo izkorostiti.

Kenpachi ::

D3m je izjavil:

Danes pri meni doma na kavi sem imel dva človeka, ki sta visela na iPhone-ih.
Komunikacija v živo počasi izumira.


iPhoni so ziher krivi, ja...

Zaraki Kenpachi.

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

m0LN4r ::

Kenpachi je izjavil:

D3m je izjavil:

Danes pri meni doma na kavi sem imel dva človeka, ki sta visela na iPhone-ih.
Komunikacija v živo počasi izumira.


iPhoni so ziher krivi, ja...


Nevem kaj ma prebiranje par strani novic na dolgi vožnji z vlakom, verjetno na šiht
z
dvema človekoma na kavi (obisk), ki nemoreta tisto 1urco zdržat brez telefona.

Potem ne idi na obisk/kavo in mu prek fbja pošlj kavico. Efekt bo celo pod črto boljši.

Hujše/hujši so pa tisti, ki imajo tko nujne zadeve, da morajo to počet med vožnjo.

Kdor se sprehaja kaj po mestu in gleda v avte, točno ve o čem govorim.
Celo pa ženska, ki pridrvi iz Europarka pa ma v prvem krožišču že telefon v roki. Ja treba je hitr potračat, kaj je kupla ane.
Kdo jebe ostale udeležence v prometu in ogledala.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

St753 ::

Hujše/hujši so pa tisti, ki imajo tko nujne zadeve, da morajo to počet med vožnjo.
Kdor se sprehaja kaj po mestu in gleda v avte, točno ve o čem govorim.

Včasih me prime, da bi začel kamne metat v šipe takim pacjentom, bi se mogoče še kdo zavedal, da se kaj dogaja okoli njega :D.

d4vid ::

St753 je izjavil:

Hujše/hujši so pa tisti, ki imajo tko nujne zadeve, da morajo to počet med vožnjo.
Kdor se sprehaja kaj po mestu in gleda v avte, točno ve o čem govorim.

Včasih me prime, da bi začel kamne metat v šipe takim pacjentom, bi se mogoče še kdo zavedal, da se kaj dogaja okoli njega :D.


Jaz se v avtu drzim pravila, da telefona ne uporabljam, razen ce prejmem kak nujen klic, ponavadi se ustavim na avtobusni postaji, drugace dam pa na zvocnik. Pac mam slabo izkusnjo, ko sem zaradi neumnosti letel cez steklo ven iz avta, avto pa na streho.

Pa še denarja nimam za policiste :D
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

vostok_1 ::

Droni so vedno obstajali in vedno bodo.

Markoff ::

D3m je izjavil:

Danes pri meni doma na kavi sem imel dva človeka, ki sta visela na iPhone-ih.
Komunikacija v živo počasi izumira.

Zakaj jih nisi vrgel iz stanovanja? Upam, da nista bila tvoja starša. :O

d4vid je izjavil:

Pac mam slabo izkusnjo, ko sem zaradi neumnosti letel cez steklo ven iz avta, avto pa na streho.

Se mi zdi, da je tvoj največji problem ta, da se v avtu ne pripašeš. :O
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

d4vid ::

Markoff je izjavil:

D3m je izjavil:

Danes pri meni doma na kavi sem imel dva človeka, ki sta visela na iPhone-ih.
Komunikacija v živo počasi izumira.

Zakaj jih nisi vrgel iz stanovanja? Upam, da nista bila tvoja starša. :O

d4vid je izjavil:

Pac mam slabo izkusnjo, ko sem zaradi neumnosti letel cez steklo ven iz avta, avto pa na streho.

Se mi zdi, da je tvoj največji problem ta, da se v avtu ne pripašeš. :O

Pripnem se vedno ;)
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

gus5 ::

Uporaba moderne i-tehnologije morda res ne povzroča stresa, je pa lahko razlog stresa, če so (redni, pogosti) uporabniki te tehnologije dlje časa ločeni od nje. Tj. stres povzroča ne-uporaba. V teh primerih se lahko pojavi 'no-mo-pho-bia' (stres, povezan z ločenostjo od tehnoloških napravic) ali 'FoMO' (stres, povezan z bojaznijo, da je oseba izključena iz spletnih socialnih omrežji). Lahko pa se pojavi psihična motnja, ki je hujše vrste kot prej omenjeni.

Razširjeno sebstvo ni nov pojav; že antropologi na začetku 20. stoletja so naleteli na ljudstvo (ki ga je tvorilo več klanov), katerega 'posamezniki' svojega sebstva niso omejili le na svoje biološko telo, pač pa so ga 'razširili' na celoten klan, ki so mu pripadali. Sebstva, omejenega le na telo posameznika, sploh niso poznali. (Po drugi strani pa je Freud imel oprava s pacienti, ki so svoje misli 'slišali' kot tuje glasove, se izživljali nad lastnim telesom ipd., vse zato, ker je bilo njihovo sebstvo omejeno le na del telesa ali pa niti na del ne in so svoje telo v celoti zavračali kot 'tuje'; podobno, kot so kot 'tuje' zavračali 'prisluhe' oz. 'glasove' kognitivnih aktivnostih lastnih možganov. Sebstvo je lahko tako raztegljivo prav zato, ker je konstrukt.)

Nedavno objavljena študija Univerze v Missouriju dokazuje, da pogosta uporaba moderne tehnologije lahko razširi sebstvo tipičnega zahodnjaka (ki je sicer omejeno le na telo) v iSebstvo. Tj. da heavy-uporabnik modernih i-napravic le-te začne dojemati kot del svojega jaza. Ločitev oseb od njihovih i-napravic ima lahko resne posledice, ki se ne omejijo le na stres, zmanjšanje kognitivnih zmožnosti, pač pa tudi na 'sesutje' njihovega sebstva oz. njihovega samo-zavedanja.

D3m ::

Markoff je izjavil:

D3m je izjavil:

Danes pri meni doma na kavi sem imel dva človeka, ki sta visela na iPhone-ih.
Komunikacija v živo počasi izumira.

Zakaj jih nisi vrgel iz stanovanja? Upam, da nista bila tvoja starša. :O

d4vid je izjavil:

Pac mam slabo izkusnjo, ko sem zaradi neumnosti letel cez steklo ven iz avta, avto pa na streho.

Se mi zdi, da je tvoj največji problem ta, da se v avtu ne pripašeš. :O


Starša nimata pametnih telefonov. Uporabljata sledeče.

|HP EliteBook|R5 6650U|

PrihajaNodi ::

gus5 je izjavil:

Uporaba moderne i-tehnologije morda res ne povzroča stresa, je pa lahko razlog stresa, če so (redni, pogosti) uporabniki te tehnologije dlje časa ločeni od nje. Tj. stres povzroča ne-uporaba. V teh primerih se lahko pojavi 'no-mo-pho-bia' (stres, povezan z ločenostjo od tehnoloških napravic) ali 'FoMO' (stres, povezan z bojaznijo, da je oseba izključena iz spletnih socialnih omrežji). Lahko pa se pojavi psihična motnja, ki je hujše vrste kot prej omenjeni.

Razširjeno sebstvo ni nov pojav; že antropologi na začetku 20. stoletja so naleteli na ljudstvo (ki ga je tvorilo več klanov), katerega 'posamezniki' svojega sebstva niso omejili le na svoje biološko telo, pač pa so ga 'razširili' na celoten klan, ki so mu pripadali. Sebstva, omejenega le na telo posameznika, sploh niso poznali. (Po drugi strani pa je Freud imel oprava s pacienti, ki so svoje misli 'slišali' kot tuje glasove, se izživljali nad lastnim telesom ipd., vse zato, ker je bilo njihovo sebstvo omejeno le na del telesa ali pa niti na del ne in so svoje telo v celoti zavračali kot 'tuje'; podobno, kot so kot 'tuje' zavračali 'prisluhe' oz. 'glasove' kognitivnih aktivnostih lastnih možganov. Sebstvo je lahko tako raztegljivo prav zato, ker je konstrukt.)

Nedavno objavljena študija Univerze v Missouriju dokazuje, da pogosta uporaba moderne tehnologije lahko razširi sebstvo tipičnega zahodnjaka (ki je sicer omejeno le na telo) v iSebstvo. Tj. da heavy-uporabnik modernih i-napravic le-te začne dojemati kot del svojega jaza. Ločitev oseb od njihovih i-napravic ima lahko resne posledice, ki se ne omejijo le na stres, zmanjšanje kognitivnih zmožnosti, pač pa tudi na 'sesutje' njihovega sebstva oz. njihovega samo-zavedanja.


Dobro napisano. Smo kot kiborgi.

lobo_feroz ::

že antropologi na začetku 20. stoletja so naleteli na ljudstvo (ki ga je tvorilo več klanov), katerega 'posamezniki' svojega sebstva niso omejili le na svoje biološko telo, pač pa so ga 'razširili' na celoten klan, ki so mu pripadali.

Zanimivo, imas mogoce kaksen link?

opeter ::

D3m je izjavil:

Danes pri meni doma na kavi sem imel dva človeka, ki sta visela na iPhone-ih.
Komunikacija v živo počasi izumira.


Priporočam ogled japonskega animiranega filma Vexille.
http://www.imdb.com/title/tt0970472/
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

opeter ::

D3m je izjavil:



Kul! Kje se da kupit takšen telefon in koliko je cena?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

D3m ::

Če se ne motim ga ne prodajajo več. Je bil pa tam 40€.
|HP EliteBook|R5 6650U|

m0LN4r ::

Poglej malo v azijo.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

GTX970 ::

m0LN4r ::

https://www.youtube.com/user/m0LN4r


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Uporabniki Facebooka živijo dlje (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5412280 (9745) cryptozaver
»

Študija: intenzivni uporabniki družbenih omrežij pogosteje depresivni

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
349503 (6995) ripmork
»

Britanska vlada želi podatke z družabnih omrežij v realnem času

Oddelek: Novice / Zasebnost
4210607 (7682) joze67
»

Uporaba Facebooka škoduje razpoloženju

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3317673 (14742) vesolc

Več podobnih tem