» »

Ustanovitev normiranega s.p. - prosim za nasvete

Ustanovitev normiranega s.p. - prosim za nasvete

«
1
2

podjetnik15 ::

Pozdravljeni.

V novem letu se nameravam opogumiti in odpreti pavšalni popoldanski (dopolnilni) s.p. vendar bi vas prosil za nekaj nasvetov.

Fizičnim osebam iz raznih koncev sveta (EU, USA, ...) bi nudil storitev in me zanima kako je z računi. Za storitev bi jim izdal račun v PDF obliki, ki bi si ga lahko prenesli, kopijo PDF-ja bi hranil v svoji evidenci, vsa plačila bi seveda bila elektronska.

Glede na to, da bo S.P. registriran v Sloveniji moje stranke pa bodo mednarodne me zanima, če je dovoljeno, da jim ponudim samo račun v angleškem jeziku. Ali jim moram ponuditi na izbiro slovensko / angleško verzijo računa?

Ima mogoče kdo kakšen (minimalen) primer računa, ki bi bil sprejemljiv za našo zakonodajo?

Zahvaljujem se vam za vaše nasvete in pomoč :)

Gandalfar ::

Za izdajo racunov v tujino bos rabil bit DDV zavezanec.

S 1.1.2015 bos tudi imel bistveno bolj kompleksen proces izdaje racunov tujim fizicnim osebam - http://ec.europa.eu/taxation_customs/ta...

Kar pomeni, da si bos skoraj zagotovo rabil najt en vmesni servis, ki bo racune zate izdajal - npr. Amazon ali kaksen drug, ki si bo zato procente vzel.

V praksi zatorej ne bos ti fizicni osebni nikoli direktno racuna izdal ampak bo zate to naredil en posrednik, ti bos pa to samo prefaktoriral pri sebi.

Glede na to, da poslovanje z EU en kos netrivialnega finančnega poslovanja boš skoraj zagotovo moral investirat par sto eur v računovodsko svetovanje.

GGGGG ::

Za izdajanje računov je najlažje uporabiti kakšno od web "računovodskih" storitev. Imaš takšne, ki pokrivajo komplet računovostvo, vodenje zalog, obračune plač itd in takšne, ki omogočajo bolj ali manj le izdajanje računov. Jaz uporabljam cebelca.biz pa je super za te namene.

Račun lahko načeloma izdajaš v svojem jeziku. To, da jezik prevedeš v jezik stranke je tvoja dobra volja. Ali je to smiselno ali ne, moraš vedeti sam.

Če si mogoče spregledal. Za poslovnje s tujino moraš biti DDV zavezanec.

Okapi ::

Za izdajo racunov v tujino bos rabil bit DDV zavezanec.
Si 100% prepričan? Ker kolega ima popoldanski sp, posluje samo z Italijani in AFAIK ni zavezanec za DDV.

O.

podjetnik15 ::

Uf, kakšna komplikacija. Se pravi kot normirani S.P. bi moral biti najprej davčni zavezanec kjer vodim vse izdane račune, vsako stranko pa pred izdajo moram vprašati iz katere države je (ime in naslov verjetno ne potrebujem?). Na podlagi te informacije bi moral aplicirati pravilno vrednost DDV.

Sem pravilno razumel oz. sem napisal kaj narobe?

@Okapi: upam, da je to res tako mogoče :)

tony1 ::

Letos se je še dalo biti "mali davčni zavezanec za namene poslovanja s tujino", kjer si bil v praksi zavezanec za DDV samo pri poslovanju s tujino. (Nekako tako, no.)

Če bo to še mogoče, pa vprašaj *dobrega* računovodjo (večina jih je hudo povprečnih in jih z nekaj guglanja daš pri kakšni specifiki hitro v koš), ki se spozna na poslovanje s.p.jev s tujino.

Še glede statusa normiranca: trenutno je to absolutno najboljša oblika "podjetja" v našem pravnem redu, če bo večina tvojih računov izdanih za plačilo storitev. Na vse druge oblike pozabi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Okapi ::

Torej, če se ne bo kaj spremenilo, si lahko zavezanec samo za namen poslovanja z EU. Na račune za tujino napišeš, da DDV ni obračunan po 1. odstavku 25. člena ZDDV-1 - obrnjena davčna obveznost, na domače račune pa, da DDV ni obračunan po 1. točkI 94. člena ZDDV-1 - ker nisi zavezanec za DDV.

Moraš pa potem vsak mesec izpolniti rekapitulacijsko poročilo, kje napišeš, komu in koliko si izdal računov v EU.

Ampak če se greš sp, ni biti zavezanec za DDV nič strašnega. Pač zbiraš račune in vsak mesec v e-davkih prijaviš, koliko si zaslužil in porabil. 15 minut dela vsak mesec, v zameno pa lahko vso robo za dejavnost kupuješ 22% ceneje. Zoprno je bit zavezanec za DDV samo v primeru, če posluješ predvsem s fizičnimi osebami. V tem primeru je bolje ne biti, da je lahko tisto, kar prodajaš, 22% cenejše.

O.

Mavrik ::

podjetnik15 je izjavil:

Pozdravljeni.


Ima mogoče kdo kakšen (minimalen) primer računa, ki bi bil sprejemljiv za našo zakonodajo?

Zahvaljujem se vam za vaše nasvete in pomoč :)


NUJNO se o tem pogovori z računovodjo in zraven imej pripravljeno razlago KOMU in KAKO boš KAJ prodajal, ker se pogoji prodaje in obdavčenje MOČNO razlikuje glede na to kaj prodajaš, v kaki količini in boš tu na forumu dobil zavajujoče informacije, ki te bodo pripeljale do resnih problemov s FURS.

Okapi je izjavil:

Torej, če se ne bo kaj spremenilo, si lahko zavezanec samo za namen poslovanja z EU. Na račune za tujino napišeš, da DDV ni obračunan po 1. odstavku 25. člena ZDDV-1 - obrnjena davčna obveznost, na domače račune pa, da DDV ni obračunan po 1. točkI 94. člena ZDDV-1 - ker nisi zavezanec za DDV.


Če prodajaš fizični osebi (ki po definiciji ni zavezanec za DDV) obrnjene davčne obveznosti ne moreš uporabiti - saj fizična oseba nima tega kje poračunati a ne?. Fizični osebi v EU moraš kar lepo zaračunati ustrezen DDV, v drugih državah pa glede na lokalno zakonodajo. Zato moje zgornje opozorilo - te stvari so urejene po področjih in jih ne moreš kar pavšalno obravnavati.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Vikking ::

tony1 je izjavil:


Še glede statusa normiranca: trenutno je to absolutno najboljša oblika "podjetja" v našem pravnem redu, če bo večina tvojih računov izdanih za plačilo storitev. Na vse druge oblike pozabi.


Ne poznam niti enega, ki je mislil biti normiranec, ter se mu je po predvidenem izračunu to tudi izplačalo.
Normiranec se lepo sliši, kako ni treba teh papirjev onih paprijev, ampak verjemi večini se ne splača biti. In NI najboljša oblika podjetja. Zelo zavajujoče!

Tako kot je že Mavrik napisal, niti ne vemo kakšno storitve oz. ali blago bo prodajal v tujino, so to tuje fizične, tuje pravne oseb, so te tuje pravne osebe zavezanci, niso zavezanci, bo posloval znotraj EU, zunaj EU...

Vsekakor si pa lahko komot s.p. ki ni zavezanev za DDV, avtomatično pa postaneš zavezanec za DDV (do konca tekočega leta) ko prodaš storitev oz. blago v tujino. Oddaja se DDV in RP-O to je to!

Okapi ::

Če prodajaš fizični osebi (ki po definiciji ni zavezanec za DDV) obrnjene davčne obveznosti ne moreš uporabiti - saj fizična oseba nima tega kje poračunati a ne?.
Ja, na to kombinacijo nisem pomislil. V mislih sem imel samo sp, ki dela za firme v tujini.

Ne poznam niti enega, ki je mislil biti normiranec, ter se mu je po predvidenem izračunu to tudi izplačalo.
V storitvenih dejavnosti je takih veliko. Tudi z upoštevanjem socialnih prispevkov je težko priti na 70% oziroma po novem celo 80% stroškov, vsaj če nič ne goljufaš.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

podjetnik15 ::

Stranke bodo fizične osebe, gre se za elektronske storitve, zneski bodo večinoma pod 50 EUR, bodo pa stranke res iz celega sveta. Predvidoma bo strank kar precej [po prvem letu bi videl, če se splača kakšna druga oblika podjetja]. Stroškov načeloma ne bom imel oz. bodo le-ti zelo nizki. Zato se mi zdi normirani S.P. za začetek idealen.

Na koncu se bom res posvetoval tudi z računovodjo (lahko tudi predlagate kakšne dobre z referencami, lahko na privat), sem pa želel najprej tu na forumu dobiti prvo sliko, ker sem sklepal, da podoben profil podjetnikov že obstaja.

Vikking ::

Okapi je izjavil:

Če prodajaš fizični osebi (ki po definiciji ni zavezanec za DDV) obrnjene davčne obveznosti ne moreš uporabiti - saj fizična oseba nima tega kje poračunati a ne?.
Ja, na to kombinacijo nisem pomislil. V mislih sem imel samo sp, ki dela za firme v tujini.

Ne poznam niti enega, ki je mislil biti normiranec, ter se mu je po predvidenem izračunu to tudi izplačalo.
V storitvenih dejavnosti je takih veliko. Tudi z upoštevanjem socialnih prispevkov je težko priti na 70% oziroma po novem celo 80% stroškov, vsaj če nič ne goljufaš.

O.


Dejavnosti brez stroškov: potnih, prevoza na delo, malice, OS, vsi nekako pozabijo na oljšave, splošna, za otroke... Zelo majhen %. Mogoče po novem več, ampak še vedno za zelo specifične dejavnosti, kjer OS takorekoč ni, oz. so vrednosti le teh izredno majhne,

podjetnik15: potem si podrobno poglej link ki ga je prilepil uporabnik Gandalfar.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

podjetnik15 ::

Načeloma je to mišljeno kot podjetje, kjer "ne bi bilo zaposlenih". Jaz sem drugače zaposlen drugje, kjer se plačujejo vsi prispevki. Tudi zato sem mislil, da bi bil normirani dopolnilni S.P. idealen.

Okapi ::

Dejavnosti brez stroškov: potnih, prevoza na delo, malice, OS, vsi nekako pozabijo na oljšave, splošna, za otroke... Zelo majhen %. Mogoče po novem več, ampak še vedno za zelo specifične dejavnosti, kjer OS takorekoč ni, oz. so vrednosti le teh izredno majhne,
Praktično vse dejavnosti, pri katerih sediš doma za računalnikom in nekaj počneš (programiraš, pišeš, oblikuješ, prevajaš, svetuješ ...).

Stranke bodo fizične osebe, gre se za elektronske storitve, zneski bodo večinoma pod 50 EUR, bodo pa stranke res iz celega sveta.
Ena od možnosti v takih primerih je, da v tujini dobiš firmo, ki bo posredovala tvoje delo. Ti boš stranki izdal račun v imenu te firme, stranka bo plačala tej firmi (po zakonodaji države, v kateri je ta firma), ti boš pa enkrat na mesec firmi izdal račun in pokasiral za svoje delo. Sem precej prepričan, da takšne firme obstajajo, in tudi ne vidim nič nezakonitega pri takem početju.

O.

podjetnik15 ::

Hvala Okapi. Tudi ta način mi seveda ustreza. Če pozna kdo konkretna podjetja, ki se s tem ukvarjajo mi jih seveda lahko tu ali na privat pripiše.

jeanmike ::

Hmm.. a mogoče kdo ve kako je potem če si normiranec in nisi zavezanec za DDV in prodajaš svoje izdelke npr. na Etsy ali Ebay?

Vikking ::

normiranec vs. navaden ni nobene razlike glede DDV-ja. Razlika je le glede ugotavljanje davčne osnove

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

podjetnik15 ::

Imam še eno vprašanje (Okapi? :)

Če vpeljem za plačevanje PayPal in si potem mesečno prenakažem denar iz PayPal na TRR, bi mi bilo potem izdajanje računov kaj lažje? [igra PayPal v tem primeru nekakšnega posrednika?]

Mavrik ::

Kako si pa to predstavljaš da bi delovalo? Kaj bi napisal na račun? Komu ga izdal in kako razložil plačilo? :)

Spomni se, merodajni je prihodek, ki si ga dobil kot plačilo izdanega računa in to se piše v poročilo.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Okapi ::

podjetnik15 je izjavil:

Imam še eno vprašanje (Okapi? :)

Če vpeljem za plačevanje PayPal in si potem mesečno prenakažem denar iz PayPal na TRR, bi mi bilo potem izdajanje računov kaj lažje? [igra PayPal v tem primeru nekakšnega posrednika?]
Ne. Paypal je v bistvu isto kot tvoj račun na banki. A stranka nakaže denar direktno na tvoj račun na banki, prek kreditne kartice ali paypala, je vseeno. Pomembno je, kaj piše na računu, ki ga dobi kupec.

O.

podjetnik15 ::

OK, razumem. Samo potem je sploh mogoče legalno narediti to kar je predlagal Okapi, da imaš nekega "velikega" posrednika v vsaki državi, ki ti potem mesečno nakaže akumuliran denar? Ker tudi za to ne vem kako bi razložil plačilo / napisal račun.

Kako potem sploh poslujejo razni razvijalci iger v Sloveniji, ki tržijo programe na Google Play in Apple Store?

Nekako imam občutek, da vsak dela to nekoliko po svoje (napačno?) in je samo sreča, da ni več davčnih inšpekcij po Sloveniji. Ker v nasprotnem primeru bi (po mojem) v večini odkrili nepravilnosti.

[Okapi, tvojega odgovora pred submitom mojega reply-ja še nisem videl]

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Nimaš posrednika v vsaki državi, samo enega, ki pokriva ves svet (imaš sicer lahko tudi več posrednikov, ampak ni nujno). V bistvu to deluje tako, da ti prodaš svojo storitev (ali izdelek) temu posredniku, on pa potem to prodaja naprej. Pri izdelkih je precej jasno, kako to deluje (klasična trgovina), pri storitvah malo manj.

O.

podjetnik15 ::

Na ta način deluje tudi Google Play in Apple Store? Lahko kdo, ki npr. prodaja svoje mobilne igre/programe opiše kako posluje v praksi? :)

tony1 ::

Vikking je izjavil:

tony1 je izjavil:


Še glede statusa normiranca: trenutno je to absolutno najboljša oblika "podjetja" v našem pravnem redu, če bo večina tvojih računov izdanih za plačilo storitev. Na vse druge oblike pozabi.


Ne poznam niti enega, ki je mislil biti normiranec, ter se mu je po predvidenem izračunu to tudi izplačalo.
Normiranec se lepo sliši, kako ni treba teh papirjev onih paprijev, ampak verjemi večini se ne splača biti. In NI najboljša oblika podjetja. Zelo zavajujoče!


Živčke na špagco. Jasno sem napisal, da to velja za primer, ko živiš od delanja storitev. V tem primeru plačaš 4% davka, in lahko napišeš do 100K računov v 12 mesecih (če si samozaposlen). Birokracije pa pravzaprav ni. Beat that.

Vikking ::

tony1 je izjavil:



Živčke na špagco. Jasno sem napisal, da to velja za primer, ko živiš od delanja storitev. V tem primeru plačaš 4% davka, in lahko napišeš do 100K računov v 12 mesecih (če si samozaposlen). Birokracije pa pravzaprav ni. Beat that.


Zavajujoče. Razmisli malo! oziroma pač daš državi več, ter ti zato ostane manj.

Ša najslabši razlog zakaj biti normiranec je, ker ni birokracije! Ta razlog zakaj biti normiranec je popolnoma nepomeben.

Ne trobit neumnosti, prosim no!

GGGGG ::

Ša najslabši razlog zakaj biti normiranec je, ker ni birokracije! Ta razlog zakaj biti normiranec je popolnoma nepomeben.


Jaz sem predvsem zaradi tega izbral normirani s.p. Mi lahko prosim razložiš, zakaj živim v zmoti.

Vikking ::

Koliko imaš prejetih računov na leto? 20, 100, 10.000? pa razmisli kako zelo zelo težko je tiste račune upoštevati.

Katere birokracije je tako zelo manj? da se odpoveš vsem olajšavam, ter da konec leta ne vrneš državi popolnoma nič?

Normiranec je za tiste, ki se ukvarjajo s takšno dejavnostjo v kateri izredno težko prikažejo kakršnekoli stroške.
Na podlagi predvidenih prihodkov in odhodkov, olajšav se naredi finačna projekcija, ki lahko dokaj dobro prikaže kaj se splača. To bi moral s.p. storiti najprej, preden z glavo skoči v normiranca!

Malo je takšni podjetij ki ima letno 100k € prihodkov in skoraj nič stroškov, nobenih OS. Večinoma se prej ali slej takšen s.p. zaradi zavoravanja odgovornosti, odloči za d.o.o.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

M.B. ::

podjetnik15 je izjavil:

Na ta način deluje tudi Google Play in Apple Store? Lahko kdo, ki npr. prodaja svoje mobilne igre/programe opiše kako posluje v praksi? :)

Gre verjetno tako da odpreš firmo v cipru al pa v delaware, ker vsaj na Google Play iz Slovenije ne moreš prodajat ničesar.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

GGGGG ::

Koliko imaš prejetih računov na leto? 20, 100, 10.000? pa razmisli kako zelo zelo težko je tiste račune upoštevati.


Nobenega. Če bi bili, bi mi jih bilo ZELO težko upoštevati.

Normiranec je za tiste, ki se ukvarjajo s takšno dejavnostjo v kateri izredno težko prikažejo kakršnekoli stroške.


To nekateri že ves čas govorijo.

Vikking ::

GGGGG je izjavil:

Koliko imaš prejetih računov na leto? 20, 100, 10.000? pa razmisli kako zelo zelo težko je tiste račune upoštevati.


Nobenega. Če bi bili, bi mi jih bilo ZELO težko upoštevati.

Normiranec je za tiste, ki se ukvarjajo s takšno dejavnostjo v kateri izredno težko prikažejo kakršnekoli stroške.


To nekateri že ves čas govorijo.


Kaj potem kompliciraš? uporabnik tony1 je zapisal da eksplicitno se splača biti normiranec zato, ker ni birokracije. Splača se kot sma oba zapisla, nimaš stroškov, ne pa zato ker se ti ne da par pairjev še zbrati skupaj.

GGGGG ::

Meni se splača predvsem zato, ker se mi ne da papirjev zbirat skupaj. Ker sem normiranc, nimam nobenih prejetih računov. Če ne bi bil normiranc, bi imel en kup prejetih računov in zajebancije z računovodstvom, pisanjem kilometrine, iskanjem stvari, ki jih bom kupil "na firmo" itd.

Invictus ::

Če delaš samo v tujini, je najlažje odpreti firmo v tujini.

Okapi je izjavil:

Za izdajo racunov v tujino bos rabil bit DDV zavezanec.
Si 100% prepričan? Ker kolega ima popoldanski sp, posluje samo z Italijani in AFAIK ni zavezanec za DDV.

O.

Potem pa je v prekršku.

Za tujino moraš biti DDV zavezanec. Po slovenski zakonodaji.

Drugače pa najdi kakega kolega, ki ima firmo in je DDV zavezanec, izdaj račun preko njega, ti pa njemu račun iz s.p.

Deluje ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

tony1 ::

Vikking je izjavil:

tony1 je izjavil:



Živčke na špagco. Jasno sem napisal, da to velja za primer, ko živiš od delanja storitev. V tem primeru plačaš 4% davka, in lahko napišeš do 100K računov v 12 mesecih (če si samozaposlen). Birokracije pa pravzaprav ni. Beat that.


Zavajujoče. Razmisli malo! oziroma pač daš državi več, ter ti zato ostane manj.


Normiranemu s.p.ju se (od 1.1.2015) prizna 80% stroškov. Daj mi no pojasni, kako bi lahko plačal državi manj davka kot 4% vsote prometa (od 1.1.2015 naprej), če živim od storitev in ne naredim več kot 100K prometa?

Če se potrudim prekočiti ostalo nakladanje: zagovarjam idejo, da je v mojem poslu pomemben core biznis.

To, da vsak konec meseca goljufivo pišem potne naloge, kupujem hardver na firmo (da se potem mulci z Elitebooki igrajo igrice) mi samo čas in živce jemlje. Nein, danke.

GGGGG ::

Normiranemu s.p.ju se (od 1.1.2015) prizna 80% stroškov. Daj mi no pojasni, kako bi lahko plačal državi manj davka kot 4% vsote prometa (od 1.1.2015 naprej), če živim od storitev in ne naredim več kot 100K prometa?


Si že sam ugotovil. S tem, kar nekateri imenujejo "kreativno računovodstvo". S pisanjem fake potnih in kupovanju elektronike na firmo za širšo familjo.

WarpedGone ::

Eno čist začetniško vprašanje: kaj točno se šteje v to kvoto 100k?
Plačila izdanih računov v 2015 al tut tisto kar je blo izdano v 2014 a plačano šele v 2015?
Vem, osnove, a tut to je treba enkrat razpucat in utrdit.
Zbogom in hvala za vse ribe

Vikking ::

GGGGG je izjavil:

Normiranemu s.p.ju se (od 1.1.2015) prizna 80% stroškov. Daj mi no pojasni, kako bi lahko plačal državi manj davka kot 4% vsote prometa (od 1.1.2015 naprej), če živim od storitev in ne naredim več kot 100K prometa?


Si že sam ugotovil. S tem, kar nekateri imenujejo "kreativno računovodstvo". S pisanjem fake potnih in kupovanju elektronike na firmo za širšo familjo.


ajajaj. Naredi se finačna projekcija. Pa se ugotovi. Ve se kakšna je splošna olajšava, koliko pride še zraven če koristiš otroka, koliko bo letni stroške malice, okvirni potni če so, Pot na delo če obstaja, nakup OS, stroški telefona, elektrike, interneta, nakup drobnega materila, nakup rač opreme, stoli, mize, omare, vse kar lahko uporavič z nakupm da potrebuješ v svoji dejavnosti.
Saj je logično manjše kot je razmerje med odhodki in prihodki manj se splača biti normiranec.

Gre se za to da se kot normiranec odpoveš vsem olajšavam tudi poračunavanju davčne izgube.

Kar se tiče praga 100k EUR pa boš kot normirani dopolnilni s.p. moral imeti vsaj enega 5 mesecev zaposlenega. Da boš lahko koristil ta prag.

Warpedone: davčno leto je enako koledarskemu letu. Gleda pa se datum opravljene storitve. Če je bila storitev opravljena leta 2014 in je na izdanem računu zavedeno tako, spada v leto 2014. Torej lahko imaš datum izdaje v letu 2015, datum opravljene storitve v letu 2014. To spada v leto 2014. Datum plačila ni pomemben.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

WarpedGone ::

Tnx.
Zbogom in hvala za vse ribe

GGGGG ::

Ve se kakšna je splošna olajšava, koliko pride še zraven če koristiš otroka, koliko bo letni stroške malice, okvirni potni če so, Pot na delo če obstaja, nakup OS, stroški telefona, elektrike, interneta, nakup drobnega materila, nakup rač opreme, stoli, mize, omare, vse kar lahko uporavič z nakupm da potrebuješ v svoji dejavnosti.


Tole je del tistega kompliciranja, ki se mu z normiranim s.p. izogneš.

LuiIII ::

No ker imam sam precej izkušenj z raznimi oblikami s.p.-jev (100% brez DDV, 100% z DDV, nenormirani popoldanski z DDV in normirani popoldanski z DDV) lahko rečem, da če imaš dejavnost, kjer nabavljaš vsaj malo materiala in imaš nekaj kilometrine ter volje in časa za kreativno računovodstvo potem je zate gotovo nenormiran s.p. z DDV. Če pa si zaposlen in zavarovan drugje in nimaš večjih realnih stroškov, potem pa je zate normiran s.p. (do seveda 50k€ na leto) prava reč.

tony1 ::

Vikking: Izguba časa in denarja za računovodjo, ki bo takšno kolobocijo peljal. Jaz tega časa nimam, že za zaresno delo mi ga hudičevo manjka. (Verjamem pa, da gre računovodskemu cehu na živce izguba posla :D.)

Za mejo 100K sem tudi napisal, da velja v primeru, ko si samozaposlen.

Warpedone: Drži kar je bilo navedeno.

Običajno računovodje podelijo nasvet, da je dobro račun izdati čimprej po opravljeni storitvi. Če si torej nekaj delal do konca decembra, je najbolje izdati račun za storitve že 31.12.

_Tom_ ::

Invictus je izjavil:

Če delaš samo v tujini, je najlažje odpreti firmo v tujini.

Okapi je izjavil:

Za izdajo racunov v tujino bos rabil bit DDV zavezanec.
Si 100% prepričan? Ker kolega ima popoldanski sp, posluje samo z Italijani in AFAIK ni zavezanec za DDV.

O.

Potem pa je v prekršku.

Za tujino moraš biti DDV zavezanec. Po slovenski zakonodaji.



...


Ne zavajaj. Odvisno od tega, koliko in s kom posluje in kaj je njegova dejavnost.

Vikking je izjavil:

GGGGG je izjavil:

Normiranemu s.p.ju se (od 1.1.2015) prizna 80% stroškov. Daj mi no pojasni, kako bi lahko plačal državi manj davka kot 4% vsote prometa (od 1.1.2015 naprej), če živim od storitev in ne naredim več kot 100K prometa?


Si že sam ugotovil. S tem, kar nekateri imenujejo "kreativno računovodstvo". S pisanjem fake potnih in kupovanju elektronike na firmo za širšo familjo.


ajajaj. Naredi se finačna projekcija. Pa se ugotovi. Ve se kakšna je splošna olajšava, koliko pride še zraven če koristiš otroka,...

Gre se za to da se kot normiranec odpoveš vsem olajšavam tudi poračunavanju davčne izgube.



Kot je razvidno, je OP zaposlen, torej z normirano dopolnilno dejavnostjo ne bo izgubil dohodninskih olajšav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _Tom_ ()

Vikking ::

Kakšno kolobocijo?
Večina je navadnih s.p.-jev, normirancev je za vzorec. Vse kar moreš narediti je da računovodstvu poleg izdanih, prineseš še prejete račune. Ko greš v trgovino pač vzameš (kar je v povezavi s tvojo dejavnostjo) na s.p.

Če se ti ne da, se ti ne da, da pa se ne splača, pa verjetno res ne, ker z 10kEUR letnimi stroški imaš prihodek 100k EUR. Malo morgen, takšnih je za vzorec.

Tom: seveda izgubi, Ima cedularno obdavčitev in izgubi vse olajšave. 4% od prihodkov ga pokne država to je to. Nobenih olajšav za znižanje davčne osnove. Nevem kje eni bluzite? normirani je normirani, med navadnim normiranim in dopolnilnim normiranim je le razlika v višini prispevkov. Kjer je treba še dodati da po novem kjer je prag 100k EUR, bo moral imeti dopolnilni normirani imeti vsaj enega zaposlenega za 5mesecev (za polni delovni čas v tekočem letu. Če bo želel koristiti prag 100k EUR. Drugače ne sme preseči 50k EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

Mavrik ::

Vikking: Daj razloži ti to meni... a to pomeni da vi dejansko zagonite 80% svojih prihodkov na leto za crap kot so mize, material, bencin in ostali stroški? 80% vsega kar zaslužiš? Ali to tako na veliko ponarejaš papirje?

Ker res ne razumem kako ti uspe, ko delaš manj kot 50K letnega prometa zagoniti 80% vsega kar zaslužiš in poleg še preživeti.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

Okapi ::

LuiIII je izjavil:

No ker imam sam precej izkušenj z raznimi oblikami s.p.-jev (100% brez DDV, 100% z DDV, nenormirani popoldanski z DDV in normirani popoldanski z DDV) lahko rečem, da če imaš dejavnost, kjer nabavljaš vsaj malo materiala in imaš nekaj kilometrine ter volje in časa za kreativno računovodstvo potem je zate gotovo nenormiran s.p. z DDV. Če pa si zaposlen in zavarovan drugje in nimaš večjih realnih stroškov, potem pa je zate normiran s.p. (do seveda 50kEUR na leto) prava reč.
Kot normirani sp si tako ali tako navzgor omejen s tem, koliko lahko zaslužiš. Letos je bilo največ, kar si moral plačati davkov, 3750 evrov, naslednje leto bo pa celo samo 2500 evrov. To je torej največ, kar lahko s "kreativnim računovodstvom" sploh prihraniš (če prijaviš, da si bil na nuli ali v izgubi). A se splača, si mora pa vsak sam preračunati (in pri tem upoštevati, da lahko dobi davčnega inšpektorja, ki ima drugačne predstave, kaj so upravičeni stroški),

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

MadMicka ::

Pomoje, celo, če bi bil upoštevajoč dejanske stroške in splošno olajšavo kot s.p. finančno na koncu leta nekoliko na boljšem, je še vedno bolje biti normiranec. Ti ni treba skrbeti za davčno. Vedet je treba, da sedaj, ko se nabirajo normiranci, si bo lahko davčna vzela več časa za tiste, ki vodijo "kreativno" računovodstvo.

_Tom_ ::

Vikking je izjavil:

Kakšno kolobocijo?

Tom: seveda izgubi, Ima cedularno obdavčitev in izgubi vse olajšave. 4% od prihodkov ga pokne država to je to. Nobenih olajšav za znižanje davčne osnove. Nevem kje eni bluzite? normirani je normirani, med navadnim normiranim in dopolnilnim normiranim je le razlika v višini prispevkov. Kjer je treba še dodati da po novem kjer je prag 100k EUR, bo moral imeti dopolnilni normirani imeti vsaj enega zaposlenega za 5mesecev (za polni delovni čas v tekočem letu. Če bo želel koristiti prag 100k EUR. Drugače ne sme preseči 50k EUR.


Ok, še zadnjič, tokrat malo bolj počasi, da boš razumel: Ker je OP zaposlen, se splošna olajšava, dodatne olajšave in olajšave za vzdrž. družinskih članov upoštevajo pri zniževanju dohodkov iz zaposlitve; torej je tvoja trditev, da ne bo imel več olajšav, napačna.

qshtr ::

Ok, še zadnjič, tokrat malo bolj počasi, da boš razumel: Ker je OP zaposlen, se splošna olajšava, dodatne olajšave in olajšave za vzdrž. družinskih članov upoštevajo pri zniževanju dohodkov iz zaposlitve; torej je tvoja trditev, da ne bo imel več olajšav, napačna.


Tole sem tudi jaz na več mestih opazil, da je različno razloženo. Ali imaš mogoče bolj "verodostojen" vir, kjer to piše?

Invictus ::

Dobiček iz normiranega s.p. se ne šteje v dohodnino. Temu pravijo tako imenovani končni davek.

Da dosežeš 100k v letu 2015, moraš imeti enega zaposlenega ali biti samozaposlen vsaj 5 mesecev. In seveda DDV zavezanec. Ampak če ne delaš s končnimi strankami, ampak s podjetji, ta tako ali tako dobijo nazaj odbitni DDV. Nisem pa siguren ali se DDV šteje v kvoto 100k ali ne.

Davek je 20% na 20% dohodka. Ceneje ne bo šlo. K temu je treba prišteti še prispevke.

Računovodstva ne rabiš. Za končni obračun greš na davčno, vzameš obrazec, izpolniš 3 ali 4 rubrike in oddaš. Cifra, ki jo prijaviš je skupek izdanih (ne plačanih) računov v letu 2014 (za letos).

Če kdo misli da je pisanje lažnih potnih nalogovkupovanje inventarja in vodenje zalog ter reprezentance lažje, naj kar izvoli. Ampak ob inšpekcijskem pregledu bo to vse zavrnjeno. Večina ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

turk1990 ::

Izdanih računov? In kaj če računi niso, oziroma ne bodo plačani?

Invictus ::

Države ne zanimajo plačani računi, samo izdani ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odprtje normiranega spja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16440026 (14901) Recordman
»

SP račun podjetju iz ZDA

Oddelek: Loža
348693 (4014) Mike_Rotch
»

Prihodki iz tujine in dohodnina (kot fizična oseba)

Oddelek: Loža
4314485 (13172) Vikking
»

Nekaj vprašanj v zvezi z odpiranjem S.P.-ja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5614446 (13008) pirx

Več podobnih tem