» »

Zaščita pred izpraznitvijo akumulatorja

Zaščita pred izpraznitvijo akumulatorja

perci ::

Že več let si lastim Lancio Lybro, ki ima zelo butast sistem notranjih bralnih lučk.

Problem so predvsem tiste na zadnjih sedežih, ki jih vklopi oseba, ki sedi na zadnjih sedežih, ob izhodu pa jih seveda pozabi izklopiti. Ker so precej reflektorsko usmerjene, jih na sprednjem sedežu sploh ne opazim, če nisem ekstra pozoren.

Skratka, sigurno se mi je že ene petkrat (štejem zelo konzervativno) zgodilo, da me je avto pričakal s praznim akumulatorjem. Seveda ob najbolj nemogočih situacijah.

Zanima me, ali obstaja kakšna simpl rešitev mojega problema. Da bi na lučke napeljal neko zaščito (mogoče timer), ki bi jih po (recimo) 20 min uporabe avtomatsko ugasnil?

Sej bi si nabavil energijsko postajo, vendar tist morš pol spet vzdrževat pa pazit, da je skos napolnjena...zaenkrat zadevo rešujem z 220v polnilcem akumulatorjev, vendar to ne pride v poštev, ko se ti mudi (traja kakšno urco, da avto vžge).
  • spremenil: perci ()

steev ::

Jih zvežeš na kontakt?
:|

perci ::

Super ideja, kako pa to naredim? Je simpl ali moram razdret pol avta in je bolje, da grem k avtoelektričarju?

Vikking ::

Poišči na ebay-u za: "Dome Light Delay Control Module"

Če pa voziš folk ki za sabo ne ugasne lučk, pa poberi žarnice ven in bo mir.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

perci ::

Bom pogleda, hvala.

Ti ljudje, ki jih vozim na zadnjih sedežih, so v glavnem eni in isti - žena. Ker se v avtosedežu vozi še hči, ki jo je treba vsake tolko popedenat, lučka mora bit.

Vikking ::

Torej se lučke potrebujejo ko so odprta vrata?

Potem ti zveže na stikalo vrat vse zadnje lučke (se pravi bi gorele samo pri odrptih vratih in se ugasnile pri zaprtih). Kar pomeni da zadevo preveže kar pod ohišjem lučk, drugače pa bi rabil nek delay timer.

Če vozilo zakasnitev ugasnitve lučk že ima, vendar je prehitro, se bi pogledalu z računalnikom modul ki skrbi za to in če je možno zadevo preko računalnika podaljašti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vikking ()

perci ::

Nene, rabi jih med vožnjo, občasno.

PA tisto za odprta vrata ni problem. Ko vrata odpreš se lučke itak prižgejo in potem čez nekaj časa ugasnejo. Problem je, če so vrata zaprta in je lučka ročno prižgana.

RejZoR ::

Pa vedi, da ti vsaka taka izpraznitev akumulatorja hudo skrajša življensko dobo akumulatorja. Da ne boš v hujšem mrazu presenečen, če bo odpovedal.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

perci ::

Z izpraznitvijo ni nič narobe. Problem je, če stoji prazen.

Brane22 ::

V bistvu je pri avtoakumulatorju narobe tudi z 100% izpraznitvijo.

Te zadeve načeloma ne nosijo veliko polnilno/praznilnih ciklov. Optimizirane so za velike rkatke občasne obremenitve ( vžig motorja), nato pa se pričakuje, da bo alternator naredil svoje.

erkgheoruugh ::

Potrjujem zgoraj napisano.

Letos trikrat zaporedoma izpraznil aku. Malo po sklopu nesrečnih naključij, malo po neumnosti. Ta tretjič sem ga dal pomerit in je kazal pod 50%, kar je pomenilo fuč, zamenjaj. Avto je normalno deloval do prvega mraza. Potem pa fuč. Nov akumulator. Star je bil cca tri leta.

jype ::

Naslednjič kupi avto, ki ga niso dizajnirali šalabajzerji. Ja, resno mislim: Če je narejen tako, da skoraj vsak mesec sprazniš akumulator, potem je narejen zelo slabo in bi se spodobilo, da ti tako napako odpravijo na tovarniške stroške, ampak seveda tega ne bodo storili, ker če pozabiš ugasniti luč je to baje izključno tvoja napaka.

Cenejša rešitev je, da tiste lučke nadomestiš z LED lučkami in boš imel lahko s polnim akumulatorjem prižgane cel mesec, pa ga ne boš izpraznil. Dobijo se na internetu.

Olórin ::

kot je rekel jype.

kupi led lučke za kabino. Te bodo lahko prižgane nonstop naslednjih 10 let. Dobiš jih tako na internetu kot tudi v večini trgovin z avtodeli.

Prihodnjič pa kupi avto, ki so ga dejansko razmišljeno skonstruirali. Recimo... ne italijanski avto.

perci je izjavil:

Z izpraznitvijo ni nič narobe. Problem je, če stoji prazen.


avtomobilski akumulator nikakor ni namenjen 100% izpraznitvi. Posebno ne, če se to dogaja redno, kot recimo pri tebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Olórin ()

Klemzz ::

Kaj ma tle veze italjan, če je lučka ročno pržgana na stikalo?

matter ::

Vezo ima s tem, da imajo nekateri že tako dizajnirano, da se po x minutah zaklenjenosti avtomobila skoraj vsa elektrika ugasne (ala radio, luči ...).
Grem basket pa bom neloke metal

GTX970 ::

Ta lučka zadaj je original vezava ?
Nisem še videl avta, ki ne izklopi vso elektriko v kabini po nekaj minutah, ko ugasneš motor in odstraniš ključ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

perci ::

Jezus, keri komentarji. Hvala tisti, ki dejansko dajete konsktruktivne predloge.

Za tiste, ki menite, da je najbolj, da kar zamenjam avto, ker je butasto zdizajnirano pa no comment. Pa seveda je problem, ker je italijan, normalno...kako pa. Fotr ma za v hosto še vedno VW golf 2, 89 letnik. Ne boste verjel, če ročno prižgeš lučko, se akumulator ravno tako sprazni. Švabski avto? Nemogoče, ne?

Sicer pa sem zaradi tega butastega dizajna jst največ preklel, tko da ne rabim pametovanja za stvari, ki jih sam dobro vem.

GTX970, original vezava, jap. Je pa avto star, 2004 letnik.

Hvala za predlog glede ledic, a mogoče ve kdo, če obstajajo take, ki bi jih lahko kar v obstoječe ležišče dal? Ni mi to lotanja :).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

perci ::

Jype, kaj takega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

GTX970 ::

Ne vem sicer kateri model imaš:

en random izbran:
http://www.mister-auto.ie/en/bulb-boot-...

moč 1.2W, da taka žarnica skuri 65 Ah akku mora goreti precej dolgo.


drug model:
http://www.vehiclepartsdatabase.com/veh...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

jype ::

perci> Sicer pa sem zaradi tega butastega dizajna jst največ preklel, tko da ne rabim pametovanja za stvari, ki jih sam dobro vem.

Super, potem zdaj kupi avto, ki ga dizajnirajo inženirji, ne pa liberal arts majors, ane.

perci> Jype, kaj takega?

Recimo, ampak to bo presvetlo. IMO rabiš samo en LED element, recimo takega, samo ne v konradu ki je blazno drag (išči SV8.5-8 lučke).

GTX970 ::

In tovrstni "inženirji" imajo vsako leto vpoklic:
v gogole:
toyota recalls
toyota vpoklici

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GTX970 ()

jype ::

GTX970> In tovrstni "inženirji" imajo vsako leto vpoklic:

Ja, ker dejansko točno vedo, kaj se kvari - za razliko od večine ostalih, ki samo poskušajo kopirat njihov sistem.

perci ::

Heh, jype, nisem vedu, da si tak fanboy :). Pa še kolesar :).

Na original žarnici piše tole

Osram 12V C5W 37R E1(uokvirjeno) 0010 n3W.

Kva je to, 3W al 5W. Če je 5W × 2, potem mi to v treh dneh sprazni akumulator. Jebeno :)

jype ::

perci> Heh, jype, nisem vedu, da si tak fanboy :)

To ni naključje, ker je študiranje njihovega sistema povzročilo revolucijo v managementu računalniških podjetij: Pomemben del metodologije razvoja programja temelji na delu, ki ga je prva utemeljila ravno Toyota. Se splača preštudirat.

perci> Osram 12V C5W 37R E1(uokvirjeno) 0010 n3W.

To je 5W žarnica. Poišči manj kot 0.3W LED in ti bo akumulator zdržal tri tedne.

http://www.amazon.com/Camco-54636-Brigh... zgleda kar legit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Spajky ::

Mah, tiste dve lučke bi se dalo prevezat res na kabin osvetlitev preko releja. da ko ugasnejo kabin lučke, priklopi žice od onih dveh žarnic na tista stikala; napajanje pa potegneš preko enega dodatnega releja (dva miniaturna izmenjalna releja za 12V) ali pa mini elektronsko vezje, ki naredi podobno kot prvi rele da priklopi one lučke.

Ko ne bo štroma ostalim napravam v avtu, pa ono elektr.vezje itak ne bo delovalo (ne bo dalo štroma onima lučkama, tudi če bosta kao prižgani ...

Tretje, pokliči ženo, naj se ona zajebava z nepokretnim avtom, ti pa pejd v gostilno tačas dokler ona ne reši problema ali se pelji s taxi-jem domov in v službo drugi dan >:D ... valjda jo bo izučilo ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

perci ::

Spajky, to je zame prezakomplicirano :D.

Nabavil bom nekaj žarnic z ledicami, pa bo. Ne bi smelo več kot 1W obe lučki skupaj, kar mi je ok :).

Aja, glede žene bi te pa rad videl, ja :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

Spajky ::

Glede onega mojega zadnjega nasveta in tvoje opombe glede tega, pravim, da je treba imet jajca! >:D ali pa stalno trpet oslarije; kaj ti je bolje dolgoročno ? ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

perci ::

Na to vprašanje sem dobil odgovor, ko sem si enkrat fejst zvil prstanec. Členek je očitno kalciniziral in prstana od takrat ne dobim več dol :D

Spajky ::

Hint: V Lid*-u so imeli pred kratkim poceni (dovolj za enkratno uporabo) mini dremel set za prvo pomoč ... :))>:D;) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Opel - izklop Start/Stop (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
7213717 (12041) Mavrik
»

LED razsvetljava v hiši in doze

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
192784 (2021) Tom-Cat
»

Težave v prostem teku

Oddelek: Na cesti
367104 (5555) tony1
»

Avto crknil (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6713173 (11732) andromedar
»

Avtomobilski akumulator + multimeter

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3331085 (28699) Newholland

Več podobnih tem