» »

LED razsvetljava v hiši in doze

LED razsvetljava v hiši in doze

Tom-Cat ::

Pozdravljeni.

V bližnji prihodnosti bomo morali narediti razvsetljavo v novogradnji. Odločil sem se za vgradne LED svetilke praktično po celi hiši. Nekaj podobnega kot to:

http://www.inled.si/vgradna-svetila/vgr...

Svetilke so zelo tanke, vgradnja pa bi bila v strop v katerem je izolacija kamena volna. Vsaka svetilka ima še svoj driver, ki se lahko tudi zagreje. Ker veliko kje povdarjajo da samih svetilk in pripadajočih driverjev (transformatorjev) ne bi vgradili tako da se dotikajo izolacije me zanima kako bi le-te vgradil v naš strop? Nikjer ne najdem pripadajočih ali vsaj podobnih doz... ljudje omenjajo glinene lončke za rože in podobne "homemade" zadeve ampak nekako se ne bi podajal v te vode. Res pa ne bi rad sam naredil distančnikov za izolacijo, ki bo mogoče čez 10 let "padla" na samo svetilko in bi bila možnost ognja. Če kdo ve za kakšne doze, ki bi bile dobre za ta namen bi se priporočal.

Lp
Tomaž

M-XXXX ::

Za začetek priporočam, da lučke naročiš lučke kje iz kitajske, ker jih boš dobil za ranga 3-5EUR/komad.

Meni se naprimer neumno zdi, da rabi vsaka lučka svoj tranformator. Iskal sem varijanto na direktno 12V (isto delam v zidanici) pa je sploh nikjer nisem našel. Potegneš 12V omrežje pa je vse rešeno. Pa jih ni. Razen če tem porežeš transformatorje stran. Vendar kamena volna tako ali tako ni gorljiva, zadeva se izredno malo greje in porineš spodaj pa je to to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M-XXXX ()

mirator ::

Ima @M-XXXX prav.
Edini je potrebno namesto transformatorja 230/12 V vgraditi napajalnik 230VAC/12VDC, sicer bodo diode utripale. Napajalnik vgradiš v el. razdelilnik, potem pa narediš 12 V mrežo. paziti moraš le, da boš imel presek kablov dovolj velik, da ne bo padec napetosti prevelik in pa varovalki moraš imeti tudi na 12 V strani (eno v + veji, drugo v -).
Kar se pa doz tiče, jih ima vsaka trgovina z elektromaterilom, samo velikost moraš določiti.

janezvalva ::

a ne moreš vgraditi ledice z grlom za klasične žarnice. poceni in komot. ne rabiš trafotov, usmernikov, ne rabiš se spraševat če ti bo kaj zgorelo.

zakaj ljudje komplicirajo brez veze

Highlag ::

Jaz bi se tem vgradnim izogibal že zaradi tega, ker bodo prej ali slej crknile. Potem boš pa imel luknje v stropu, ker ne boš dobil enakih.
Kar se pa ostalih dvomov tiče: Če te je strah pregrevanja se iz knaufa izdela kanal po celi dolžini stropa, ki se na koncu zapre, tako da se ga ne vidi. Lučke potem naestiš v pokrov tega kanala. Imajo dovolj zraka za hlajenje, pa še izolacija ni v bližini, čeprav tervol ali steklena volna nista gorljiva.
Never trust a computer you can't throw out a window

...:TOMI:... ::

Tomi

AnotherMe ::

Mi smo nad vgradne led svetilke montirali rostfrei sklede za solato... Nevem točno kje sem nabavil - cena okoli 2-3eur... Se je lepo obneslo in po cca 6 letih še vse izgleda ok (izolacijo smo nekaj preurejali, pa sem malo pogledal..)

Tom-Cat ::

Hvala za informacije... Imam še kar nekaj časa da se odločim kaj in kako, bo pa definitivno pomagalo :)

krneki0001 ::

Sam sem elektriko delal na novo in sem povsod potegnil 5 žilne kable. rumenozelena, rjava in modra za 220V in obe črni za 12V. Tako imam poleg 220V tudi komplet 12V napeljavo. Če zmanjka elektrike imam na akumulatorje vezano in mi vsaj luči delajo.

Itak imam UPS in generator, ampak napeljavo sem delal pred UPS-i in generatorjem, pa sem vezal tako, da samo akumulator gor vežeš in delajo luči.

...:TOMI:... ::

Tega ne bi smel naredit, 2 razlicna ranga napetosti uporabit v istem kablu. Poleg tega si uporabil fazne barve... Skregano z vsako logiko in predpisi.
Tomi

ProGo ::

krneki0001 je izjavil:

Sam sem elektriko delal na novo in sem povsod potegnil 5 žilne kable. rumenozelena, rjava in modra za 220V in obe črni za 12V. Tako imam poleg 220V tudi komplet 12V napeljavo. Če zmanjka elektrike imam na akumulatorje vezano in mi vsaj luči delajo.

Itak imam UPS in generator, ampak napeljavo sem delal pred UPS-i in generatorjem, pa sem vezal tako, da samo akumulator gor vežeš in delajo luči.


To bo hec, ko bo bajta zagorela, zavarovalnica pa ne bo priznala zavarovanja.

nurse013 ::

Hm,zakaj bi zagorela... saj ne uporablja obeh naenkrat, da bi se 220v pa 12v stepla med sabo
:)
you gotta be kidding me...

krneki0001 ::

12V bi se uporabljal samo v primeru da 220V elektrike ni, pa še to moram priklopit akumulator ročno, tako da nima kaj za zagoret. Poleg tega je 12V napeljava izključno za 3W ali 5W ledice, kar pomeni nekje okoli 35W moči, kar je 3A.

KraitPay ::

In kdo ti akumulator avtomatsko odklopi, ko pride nazaj napetetost?

krneki0001 ::

Rele.

Invictus ::

Izogibajte se 12V LED razsvetljave, ker je nov standard 24V. Pač manjši tokovi in posledično manj gretja.

V končni fazi se pa da kupit tudi 24V akumulatorje...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

krneki0001 ::

V končni fazi, če do česa pride in boš dlje časa brez elektrike, lahko začasno tudi avto vžgeš in priklopiš 12V napeljavo na avto, ki deluje kot generator.

Brane22 ::

Brezveze. Na lampe napelješ 300VDC. Delajo imenitno - no, elektronske. Navadno žarnico bi skurilo sčasomo, prastari magnetni balast z blinkajočim štarterjem za neonke bi odneslo takoj ( ki je itak debilizem, ki se ga je treba losat čimprej), elekronski balasti, šparovne in LED lampe bi pa morale delati čudovito, bolje kot na original 220V. SPloh pa poceni kitajski šit ( česar je itak večina).

Z 12V je problem tudi zaradi tega, ker so solidni padci na žicah, ki so relativno dolge, tokovi pa visoki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

Brane22 ::

Aja, pa majhni problemi so z mehaničnim stikali, ki naj bi crknila prej zaradi DC, ampak tega nisem videl.

Pa dimmerji, vsaj tistimi, ki pričakujejo AC.

Ampak rešitve teh problemov so simpl, splih glede na vlečenje dvojne napeljave.

Tom-Cat ::

Kje pa se dobi 24V LED panel svetilke, ne najdem nikjer pri "standardnih ponudnikih" - ebay, aliexpress, etc.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Osvetlitev delovnega pulta v kuhinji (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6724765 (5793) Machete
»

UTP KABEL - Luč

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
172231 (1843) Invictus
»

osvetlitev brunarice

Oddelek: Loža
396276 (4311) nurse013
»

Agregat ali akumulator za na vikend

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
104397 (4187) T0RN4D0
»

Zamenjava 12V halogenk z LED svetilkami

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
296652 (6027) Daniel

Več podobnih tem