» »

Minimalna disjuktivna oblika oz. konjuktivna oblika

Minimalna disjuktivna oblika oz. konjuktivna oblika

valkyrie ::

Zdravo,
potrebujem pomoč pri realizaciji funkcije f(x1,x2,x3)=sum(3,4,6,7) z minimalno disjuktivno obliko oziroma konjuktivno obliko. Bi kdo pomagal?

specing ::

Zapiski ti bodo pomagali. Pa tudi če jih nimaš ste to zagotovo delali tudi na vajah

lebdim ::

to moraš pa realizirat z veitchevim diagramom za 3 spremenljivke, ker gre za minimizirano obliko te preklopne funkcije. ko dobiš vrednosti za to funkcijo, potem s pomočjo VD narediš MDNO. MKNO boš pa dobil/a tako, da boš najprej zapisal/a za negirano obliko same funkcije, potem pa MDNO te negirane funkcije še enkrat negiraš, da dobiš MKNO. dovolj jasno napisano? če ne, pa kar prilepi primer ...

lebdim ::

+valkyrie,

f(x1, x2, x3) = sum(3, 4, 6, 7). a to pomeni, da imaš enice na teh položajih - 3, 4, 6 in 7? pomeni to kaj drugega?

če je tako, so potem vrednosti funkcije {0, 0, 0, 1, 1, 0, 1, 1}. tukaj sedaj narediš veitchev diagram. negirana funkcija ima potemtakem {1, 1, 1, 0, 0, 1, 0, 0}.

lebdim ::

jaz sem dobil MDNO -> (x1 . ne(x3)) ali (x2.x3)

MKNO: (x2 ali (ne x3)) . (x1 ali ((ne x3))

pri čemer . pomeni in.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

valkyrie ::

lebdim je izjavil:

+valkyrie,

f(x1, x2, x3) = sum(3, 4, 6, 7). a to pomeni, da imaš enice na teh položajih - 3, 4, 6 in 7? pomeni to kaj drugega?

če je tako, so potem vrednosti funkcije {0, 0, 0, 1, 1, 0, 1, 1}. tukaj sedaj narediš veitchev diagram. negirana funkcija ima potemtakem {1, 1, 1, 0, 0, 1, 0, 0}.

Velja AND-OR oz. OR-AND, torej iz 1 proti 0 ter obratno

lebdim ::

ne vem, če se prav razumeva. jaz te sprašujem, če sum(3, 4, 6, 7) pomeni tole:

TABELA:
x1 x2 x3 vrednost funkcije
0 0 0 0
0 0 1 0
0 1 0 0
0 1 1 1
1 0 0 1
1 0 1 0
1 1 0 1
1 1 1 1

a so take vrednosti funkcije sum(3, 4, 6, 7)?

valkyrie ::

Tako ja.

lebdim ::

no, in sedaj te funkcijske vrednosti daš v veitchev diagram. negirano obliko te funkcije tudi zapiši, ker jo boš potreboval za MKNO.

MDNO dobiš tako, si te vrednosti napišeš v VD. pokriješ enice. da se jih z dvema pravokotnikoma dolžine 21 = 2.

MKNO boš pa dobil tako, da boš pokril enice te negirane funkcije. v bistvu velja: MKNO = negirana MDNO(negirane funkcije), le da to negirano funkcijo potem še enkrat negiraš, zato da se ti spremenijo logični operatorji. dovolj jasno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

rrejc ::

Po dolgih letih (in ko sem že vse 3x pozabil) se vračam v študijske klopi.

Imam pa isto vprašane - ali sem prav naredil Veitchev diagram in MDNO obliko funkcije?

 Funkcija

Funkcija



Thanks!

P.S: Nimam pojma kako vnesti sliko, ampak klik jo odpre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: rrejc ()

rrejc ::

Tale slika bo verjetno boljša:

lebdim ::

ponavadi se VD ne dela navpično, ampak vodoravno. ker so 4 enice, boš lahko pokril z dvema kvadratkoma po 2.

mislim da je naloga drugače rešena pravilno...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

lebdim ::

Tudi jaz imam vprašanje.
slika1
slika2
slika3
slika4

Se kdo spozna na MDNO, MKNO, MSNO in MPNO? Sem nalogo rešil prav? Sem prav pokril kvadratke za MDNO in MKNO?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Veitchev Diagram

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
125973 (4346) amacar
»

Veitchev diagram in logična funkcija, Naloga

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
284774 (3942) lebdim
»

problem s prekrivanjem likov

Oddelek: Programiranje
61426 (1349) McAjvar
»

Funkcija z logičnimi operaterji.... (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
905162 (4508) CaqKa
»

Nujno za izpit iz OARS potrebujem risbo, kako se naredi iz JK celice T celico

Oddelek: Šola
61665 (1519) Sergio

Več podobnih tem