» »

Veitchev diagram in logična funkcija, Naloga

Veitchev diagram in logična funkcija, Naloga

marjan_h ::

Sicer ne vem če sem pravilno umestil temo, vendar upam da mi boste znali pomagati, saj tisti ki se spoznajo na to mi bodo v 5 min odgovorili.

Torej imam neko logično funkcijo s 4 spremenljivkami in narisal sem Veitchev diagram zanjo.



Zanima me kako oz. po čem vidiš da tukaj funkcija ni odvisna od x1, ter da dobiš potem funkcijo ki je f3 = V(1,2,4,6,7)


Hvala.

Rok Woot ::

Zmotil sem se pardon :)

Pač obkrožiš v tvojem primeru po štiri enke trikrat in enkrat po dve, pol pa samo gledaš ker x je not in ker ni...
http://www.s-sers.mb.edus.si/gradiva/w3...

Noben kvadrat ne pade cel v x1... Zato tega člena v mdno npr ni...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Rok Woot ()

marjan_h ::

aja! torej po postopku minimizacije vidim da res ne potrebuješ x1. Jaz sem pa mislil da se da direktno iz Veitchevega diagram prebrati.

Rok, vendar sedaj ne vem kako zapisati funkcijo s samo 3 spremenljivkami. Vidim da x1 res ne potrebujem, vendar ali moram pravilnostno tabelo narediti ali se da to kako drugače vidit?

Je kakšen univerzalen postopek?

Hvala za pomoč

Invictus ::

Zapišeš funkcijo iz diagrama in vidiš odvisnosti?

Mislim da lažje ne gre ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

marjan_h ::

Hmm jaz sem sedaj naredil tako, da sem narisal karnaugjev diagram in zapisal not enice, potem pa pogledal pozicije in sem dobil f3 = V(1,2,4,5,6,7).

Menim da sem nekje nekaj napačno naredil.

Kam potem recimo zapišeš v karnaugjev diagram primer x3.x2 (pika pomeni logični "in"), tukaj kjer nimamo podane tretje spremenljivke zapišemo enico na dve mesti?

Ja, mislim da bo kar držalo to, samo da jaz dobim eno enico več.

Gregor5816 ::

marjan_h je izjavil:

Sicer ne vem če sem pravilno umestil temo, vendar upam da mi boste znali pomagati, saj tisti ki se spoznajo na to mi bodo v 5 min odgovorili.

Torej imam neko logično funkcijo s 4 spremenljivkami in narisal sem Veitchev diagram zanjo.



Zanima me kako oz. po čem vidiš da tukaj funkcija ni odvisna od x1, ter da dobiš potem funkcijo ki je f3 = V(1,2,4,6,7)


Hvala.


Funkcijo minimiziraš in dobiš f = x2 !x4 OR x2 x3 OR x3 !x4 OR !x2 !x3 x4

Torej vidiš da funkcija res ni odvisna od x1. To samo še tabeliraš in zapišeš funkcijo. Če ne veš kako sem do tega prišel ali pa ne veš kako naprej, kar vprašaj (lahko tudi na PM).

lp

marjan_h ::

Ja to sem že dosegel, poglej en post višje, sedaj samo eno enico preveč zapišem se mi zdi, kot je v rešitvah

Gregor5816 ::

Potem pa funkcijo le še tabeliraš in dobiš tako enačbo, kot si jo podal zgoraj v prvem postu.

marjan_h ::

ja, vendar je to dolg postopek sploh če pišeš test.

Dejansko sem sedaj ugotovil da sem narobe minimiziral. Hvala da si napisal rešitev, sploh nisem opazil.

Vse kar narediš je da sedaj uno direktno zapišeš v Karnaugjev diagram in ven prebereš pozicije.

In pride prav.

Hvala.

IL DIAVOLO ::

Da si sposodim temo...upam, da avtor ne bo jezen :)

Imam veitchev diagram:



Moram pa poenostavit logično funkcijo in napisat enačbo in ne vem kako.

Ve kdo?

Zgodovina sprememb…

Rok Woot ::

http://www.s-sers.mb.edus.si/gradiva/w3...

A kle si vse prebral, kje se ti zatakne?

IL DIAVOLO ::

Sem si vse prebral...dobim tisto dolgo enačbo, pol pa ne znam poenostavit, da dobim okrajšano enačbo.

Rok Woot ::

q1=A*?C
q2=B*?C
q3=C*?A*?B

Q= q1+q2+q3



Katero dolgo enačbo si mislil?

?A je negacija A-ja, mi ne prime znaka za negacijo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Rok Woot ()

IL DIAVOLO ::

Ko dobiš enačbo ABC¨ + AB¨C¨ + A¨BC¨ + A¨B¨C

To recimo dobiš, ko izpišeš kje ležijo 1.

Zdaj pa me zanima, kako poenostavit iz te enačbe, da dobiš okrajšano enačbo...ali je kakšen drug postopek?

Rešitev je AC¨ + BC¨ + A¨B¨C

¨ = negacija

Težava je, ko ne vem kako priti do te rešitve :)

Zgodovina sprememb…

Rok Woot ::

Ja torej pride enako kot meni. Prebereš direkt iz diagrama, zato pa je!! Ko obkrožiš, si zbereš en krog. Recimo una enka ko je sama, da bomo vedel o čem govorimo. Pogledaš a je v C(gledaš črto spodaj), je. Napišeš C. Pogledaš je v B, ni. napišeš C*˝B in enako za A... Dobiš C*A¨*B¨ Če je malo notri malo ne, potem ignoriraš.

IL DIAVOLO ::

Mislim, da zdaj razumem...

Potem je finta, katere enke imaš obkrožene oz. kako...zato pri prvih 2 A oz. B avtomatsko pade ven.

IL DIAVOLO ::

Vprašal bi še samo to, ko si rekel, če je malo not in malo ne, da ignoriram?

Kako misliš, da je malo not in malo zunaj....saj je notri ali pa ni notri al kako?

Zgodovina sprememb…

Rok Woot ::

Ja poglej unedve navpične obrožene enke. A je cela elipsa v B-ju? NE ni. A je cela izven B-ja? NE ni. IGNORE A je cela izven C-ja? Ja pišeš negacija C...

IL DIAVOLO ::

Ah ja...seveda.

Hvala za razlago...sem ti pir dolžen :D

Rok Woot ::

Ni za kej, že hvala je velik :) Ne pravim pa, da se pira branim.

Sej ubistvu je zadeva čist simpl a ne? Zato pa je diagram, da je dela manj, ne več...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Rok Woot ()

IL DIAVOLO ::

Jap...zadeva je lahka, ko ti nekdo razloži.

;)

Gregor5816 ::

Rok Woot je izjavil:

?A je negacija A-ja, mi ne prime znaka za negacijo...


Sam za info, negacijo se ponavadi označuje s !, npr: !A

Rok Woot ::

Jaz za negacijo uporabljam enak znak ko na Negacija @ Wikipedia , kar pa tukaj v forumu ne deluje.

CleanPower ::

Čao!
Mene zanima kako se bere te Veitcheve diagrame? Razbijam si glavo že 1 uro pa še vedno ne vem. Na vikipediji ne piše. V knjigi ne piše. Kaj se delajo norca?
Celsius - če hodlaš $400 za 30dni, dobiš 50$ nagrade
https://celsiusnetwork.app.link/1453486815

bluefish ::

Je na začetku te teme en link do snovi. Načeloma je najbolje, če daš kak primer, ki te muči, in se potem razloži zadevo na njem.

CleanPower ::

Ja mene zanima kako se sploh to prebere. Npr. pri karnaughovem diagramu maš lepo označen kje je x1,x2,x3...,

 null

null



pomoč!!!
Celsius - če hodlaš $400 za 30dni, dobiš 50$ nagrade
https://celsiusnetwork.app.link/1453486815

Zgodovina sprememb…

CMpunk ::

tam moraš pogledat za x1 x2 in x3 kakšne vrednosti majo

CleanPower ::

Zdaj razumem. Hvala za izčrpno pomoč. Namesto 10 min sem porabil 2h.
Celsius - če hodlaš $400 za 30dni, dobiš 50$ nagrade
https://celsiusnetwork.app.link/1453486815

lebdim ::

ta veitchev diagram služi za minimalno disjunktivno normalno obliko ... in pa tudi paziti moraš, da vedno pokriješ čimvečje število enic s kvadratkom potence številka 2 ...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Minimalna disjuktivna oblika oz. konjuktivna oblika

Oddelek: Šola
121894 (1411) lebdim
»

Veitchev Diagram

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
125973 (4346) amacar
»

POMOČ: boolova funkcija

Oddelek: Šola
51369 (1178) Gregor5816
»

Funkcija z logičnimi operaterji.... (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
905154 (4500) CaqKa
»

Nujno za izpit iz OARS potrebujem risbo, kako se naredi iz JK celice T celico

Oddelek: Šola
61664 (1518) Sergio

Več podobnih tem