» »

Številski sestavi

Številski sestavi

Zixan ::

Malo sem gledal pretvorbe med številskimi sestavi in mi je snov dokaj razumljiva razen pretvorbe potenčnih sistemov npr iz 2 v 16 mi je jasno porabimo 4 mesta (dvojiskega stevila) za zapis enega senajstiskega stevila, ker 2^4=16. Kaj pa potem iz četrtiskega v sestnajstiski ?
Imam primer .. 0213[4] v [16]. Se da to narediti tudi po tej logiki? .. 4^2=16 in potem dve mesti porabimo za zapis 16 stevila? ..

lebdim ::

@Zixan,
lahko mi pošlješ na ZS tvoj oseben mail, pa ti bom poslal eno skripto za UVR, o teh pretvorbah in številskih sestavih. velja?

lebdim ::

ključna ideja je v tem:
brez pretvarjanja v desetiški sestav, ker je 42 = 16, boš vzel po dve cifri iz štiriškega sestava za pretvorbo v šestnajstiški sestav.

lebdim ::

zavedaj pa se, da so v štiriškem sestavu števila, ki dajejo ostanek pri deljenju s 4, to so {0, 1, 2, 3}, pri šestnajstiškem pa so {0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, A, B, C, D, E, F}, pri čemer je: A-10; B-11; C-12; D-13; E-14 in F-15.

ti bom napisal zgled:
npr. da želiš pretvoriti številko 123233(4) v šestnajstiški sestav.
sedaj razbiješ to število na tri dele po dve številki.
prvi del: 12(4), drugi del: 32(4) in 33(4).
12(4) = 6(16), 32(4) = E(16) in 33(4) = F(16) , zato je pretvorjeno število 123233(4) = 6EF(16). razumljivo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

Zixan ::

Razumem prvi del ko ste napisali delitev stevila ampak kako do tega 12=6 32=E in 33 =F ?

Zixan ::

Ubistvu sm zdle dojeu :D. Hvala!! :) .. Vseeno bi prosil za skripto poslal sem mail

lebdim ::

za šestnajstiški sestav ne moreš imeti številk 10, 11, 12, 13, 14 in 15, zato so v veljavi črke A, B, C, D, E in F, ki označujejo desetiške vrednosti v tem zaporedju.

lebdim ::

Zixan,
za kater predmet pa to potrebuješ? a za uvod v računalništvo?

kako ti kaj gre to pretvarjanje? a potrebuješ kakšno razlago? opiši malo ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

Zixan ::

Mamo zelo čudnega prof. drugače gre za računalništvo .. Če si z Vegove ga 1000000% poznas :D .. Drgac mi gre zdle

lebdim ::

ne, nisem z vegove, zato ga ne poznam. na mail sem ti pa poslal različne vaje iz teh različnih sestavov. upam, da ti kaj koristi tisto ... če pa imaš kakšno vprašanje, pa kar vprašaj ;)

lp

Gladi ::

Zixan je izjavil:

Mamo zelo čudnega prof. drugače gre za računalništvo .. Če si z Vegove ga 1000000% poznas :D .. Drgac mi gre zdle

Ker pa je za tvoje pojme čuden?

Zixan ::

To, da se dela norca iz ns :) .. Npr pride v razred in napiše na tablo "ni me, pridem" .. In potem ne pride nazaj .. Naloge k jih pa daje so pa nesmislne in zelo težko razumljive. Noben pa se ne prtož zato k jim je fajn da celo uro nč ne delajo

lebdim ::

no, to, da daje nerazumljive in nesmiselne naloge -> lahko to podpreš s kakšnimi primeri, dokazi?

Snackbarru ::

A Mikija mate?
Če si računalničar bi te mogu Sitar učit sestave, drugače pa Drejči al pa Kocjanova v višjih letnikih, ker je to "mus" pri omrežjih.

Zixan ::

Ok, če že tolk uztrajate npr to je ena izmed nerazumljivih nalog


Program definirana dve celoštevilski spremenljivki z vrednostma 3 in 21. Nato izračuna in izpiše njuno
vsoto, produkt ter vrednost, ki se izračuna kot vrednost v primeru, da je drugo število potenca prvega (dobesedno kopirana ena izmed njegovih nalog)

lebdim ::

ja, predstavljaj si, da je a = 3 in b = 21. vsota se izpiše kot a + b, produkt kot a * b. 21 ni potenca števila 3, zato se tista vrednost ne bo izračunala.

kaj je tukaj nerazumljivega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lebdim ()

Zixan ::

In kera vrednost bi se izracunala v primeru ce je potenca ?

lebdim ::

a vidiš, to pa res nič ne piše, ja :D imaš prav. še zmeraj ga lahko vprašate, kaj on misli s to nalogo, npr...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Veitchev Diagram

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
125977 (4350) amacar
»

Pretvorba med številskimi sistemi

Oddelek: Pomoč in nasveti
53957 (3841) Mipe
»

Pretvorba števil & stuff

Oddelek: Šola
53905 (3225) marjan_h
»

ASCII ???

Oddelek: Programska oprema
71816 (1682) Pimoz
»

pretvarjanje-številski sistemi

Oddelek: Programiranje
52806 (2772) Tutankhamun

Več podobnih tem