» »

ASCII ???

ASCII ???

Tim Burton ::

LP. Sem kar tu vstavil temo upam da sem zadel oddelek.

V glavnem ta tema je pri meni že neki časa tabu in sem se odloču da si tole mal razjasnim, z vašo pomočjo. Gledal sem že na wiki, nekak sem razbral da je to ameriški standardni nabor znakov za sporočanje - v računalniškem svetu seveda. Imamo šifro za vsak znak posebej. Teh znakov je 2^7, predvidevam da zaradi tega ker ima 1 byte = 7 bitov???
Preglavice mi dela še dvojiški in šestnajstiški pa tudi desetiški sistem. Med temi nikakor ne znam pretvarjat znakov/številk, bi mi znal kdo preprosto razložit kako se to dela? V čem je sploh razlika med njimi in zakaj jih rabimo tok različnih? Ali je dvojiški zapis tisti na najnižji stopnji? Se pravi 0 in 1?

kriko1 ::

Mislim da je tukaj to dobro opisano:
Binary numeral system @ Wikipedia

R-S-LoVe ::

pretvorbe najboljše razložijo v srednjih tehničnih šolah, tako da če imaš koga poznanega se obrni nanj
drugače bom pa jst malo možgane zalaufal
Fear Is The Path To The Dark Side, Fear Leads To Anger,
Anger Leads To Hate, Hate Leads To Suffering!

Tim Burton ::

Ja to ne poznam nobenga s tehnične šole, na faxu pa nismo vrgli posebne pozornosti na to, pa se mi zdi kar pomembno za razumevanje ostale snovi. Tako da če se ti da malo zalaufat možgane v tej vročini bi bil zelo vesel =)

kriko1 ::

Jaz sem bil na tehniški, ampak že kar nekaj cajta nazaj :)

bosto ::

Numeral System. Pa se verzijo v slovenscini si poglej, ceprav je bistevno krajsa od angleske. Precej vec o ascii kodi kukr te verjetno res zanima.

t3hn0 ::

najprej...1 byte = 8bitov!

pretvarjanja med sistemi so pa fajn ja...


10 => 2 sistem

vzames desetisko stevilo in jo delis dokler ne dobis rezultat 0, kar ti pa ostane pri deljenju (0 ali 1) je pa ze del rezultata

114[10] => ???[2]

114 : 2 = 57 | ost 0
57 : 2 = 28 | ost 1
28 : 2 = 14 | ost 0
14 : 2 = 7 | ost 0
7 : 2 = 3 | ost 1
3 : 2 = 1 | ost 1
1 : 2 = 0 | ost 1

nato pa preberes ostanke v obratni smeri, kar pride da je 114 v dvojiskem sistemu 1110010



iz 2 => 16

kokr ves (upam no;)) so znaki zapisani s 4 biti, zato gres iz desne proti levi in stejes po 4 stevila (lahko si nardis vejico za lazjo predstavo), ter si lahko v mislih rises potence nad njimi, katere grejo tko: 18141211

primer: 10010011[2] => ???[16]

1001 (je prvo stevilo), 0011 (pa drugo)

prvo stevilo: 18 + 04 + 02 + 11 = 9
drugo stevilo: 08 + 04 + 12 + 11 = 3

rezultat: 93



iz 2 => 10

podobna zadeva kot pri 16 sistemu...

11001[2] => ???[10]

1413020110 = 1*24 + 1*23 +1*20 = 16 + 8 + 1 = 25


itd... bo se kdo kej napisu ;) ce sm se kej zmotu me ne krizajte :P
^.^

Pimoz ::

Mi znakov v števila po ascii tabeli nismo pretvarjali na kakšen poseben način, morali pa smo pač vedeti kje se začne veliki A mali a in kje se konča mali z in veliki Z. To je bilo samo zaradi preprostih nalog iz programiranja.
Zakaj potrebujemo več številskih sestavov?
Kot veš so v računalniku podatki predstavljeni z enicami (1) in ničlami (0) (to sta na čisto strojnem nivoju delovanja dve v naprej definirani napestostni stanji-vednar to za naše razumevanje ni pomembno) Če je veliko teh ničel in enic si ljudje težko zapomnimo vrednosti in manipuliramo z njimi. Zato vse skupaj (najbogosteje) pretvorimo v šesnajstiški sistem. Primer: Zapisanih imamo 16 ničel in enic (npr. 1001010101111010), da pa si to lažje zapomnimo pretvorimo v šestnajstiški sistem (nadaljevanje primera: 957A).
Te pretvorbe pridejo zelo prav pri programiranju v assemblerju ali pa v kakšnem višjem programskem jeziku portanem za delo z mikrokontrolerji.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pretvarjanje številskih sestavov (sistemov)

Oddelek: Šola
176353 (5447) lebdim
»

Veitchev Diagram

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
125973 (4346) amacar
»

Matematika: Deljivost naravnih in celih števil.

Oddelek: Šola
193007 (2809) lebdim
»

Številski sistemi in pretvarjanje

Oddelek: Šola
136878 (6537) Pegaz
»

ASCII in binarni sys HELP!

Oddelek: Programiranje
62646 (2565) rejnmen

Več podobnih tem