» »

Fizika-vprašanje-test

Fizika-vprašanje-test

mandie ::

Živjo jutri pišem test iz fizike, pa sem šla skozi stare teste, pa mi lahko nekdo samo pove kako se lotim te naloge:
Imaš pravokotnik s stranicami 80cm in 40cm. 3 naboji so: 2.4uC in 0.3uc. V tretjem oglišču je naboj 1uC.
Skico mam,samo ta me zanima:
d) Drugi naboj zamenjamo z novim nabojem. Kolikšen je ta naboj, če električna sila na tretji naboj deluje pod kotom 45 stopinj glede na zveznico med 3 in 2 nabojem.
A tu nastopajo zdj kotne funkcije?

lebdim ::

najprej pretvori v osnovne enote (cm v m, uC v C). ne vem enačb, ampak verjetno boš morala uporabiti sinus ali kosinus. tisto, kar se naučiš pri matematiki, lahko uporabiš tudi pri fiziki.

stapler rump ::

Najprej nariši skico in na njej nariši sile, ki delujejo na 3. naboj zaradi ostalih nabojev.

Za sile na 3. naboj zaradi vseh nabojev, razen 2. naboja, dobiš njihovo velikost in smer po Coulombovem zakonu. Grafično jih seštej. Recimo temu rezultatu Fa.

Za silo na 3. naboj zaradi 2. naboja (recimo Fb) poznaš samo smer (spet po Coulombovem zakonu), ne pa velikosti, ker ne veš velikosti 2. naboja.

Za razultanto vseh sil (recimo Fc) tudi veš samo samo smer (iz opisa naloge).

Sedaj veš, da Fa + Fb = Fc. Če grafično narišeš to vsoto vektorjev, je to problem, ko imaš v trikotniku znano eno stranico in vse tri kote. To moraš rešiti s kakšnim od trikotniških pravil ali s kotnimi funkcijami. Tako dobiš velikost sile Fb.

Sedaj, ko veš velikost električne sile zaradi 2. naboja, lahko iz Coulombovega zakona izračunaš potrebno velikost 2. naboja.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

toplota na uporu

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
275162 (3710) A. Smith
»

Fizika - nekaj nalog POMOČ

Oddelek: Šola
192427 (1990) bluefish
»

fizika - električne sile

Oddelek: Šola
6997 (917) onCloud9
»

Fizika: Kondenzator

Oddelek: Šola
71283 (1127) Galaxy
»

Pomoč pri fiziki (elektrika)

Oddelek: Šola
192306 (2161) snow

Več podobnih tem