» »

Pravi razlog, zakaj je Microsoft preskočil Windows 9

Pravi razlog, zakaj je Microsoft preskočil Windows 9

Meni štart in Slo-Tech v Internet Explorer 11 v Windows 10 Technology Preview

vir: OSNews
OSNews - Ob prireditvi pred dvema dnevoma, ko je Microsoft pokazal Windows 10, so se mnogi spraševali, kaj se je zgodilo z Windows 9. Špekulacij, tako resnih kot šaljivih, je bilo več. Med šaljivimi je bila najbolj popularna, da so pri Microsoftu tako zelo zgrešili z razvojem devetice, da so jo kar ukinili in prešli na Windows 10. Na predstavitvi so sicer govorili, da so želeli predstaviti Windows One, a bi bilo to preveč podobno Windows 1.0. Ta je bil jasno prvi Windows sploh, zato so se raje odločili za 10, kjer naj bi iz nekega razloga desetica prav tako predstavljala enotnost (med platformami), kot enica.

V debati na Redditu se je javil nekdo, ki sam zase pravi, da je razvijalec pri Microsoftu. Povedal je, da so med internim testiranjem opazili zanimivost v kodi velikega števila programov, kjer je pri razlikovanju med izdajami sistemov Windows pogojni stavek if, ki pogojuje začetek besedila različice Windows z 'Windows 9'. Znotraj stavka se preverjanje izdaje razdeli na Windows 95 in Windows 98, a bi Windows 9 seveda spadal pod enak pogoj in nato v stavku povzročal težave, saj ni upoštevan. Uporaba imena Windows 9 bi pomenila ogromno popravljanja kode in prav tako ogromno nepotrebnih hroščev.

Rešitev je bila enostavna, Microsoft je preskočil Windows 9, tržnikom in oglaševalcem dal proste roke pri kovanju zgodbe, zakaj je tako, prihodnje leto pa bomo na računalnike nameščali Windows 10. No, to velja za končno različico, tehnični predogled, prvo beta različico, si lahko že prenesete in namestite na računalnik (priporočamo virtualno izdajo le-tega). Prisotne so vse nove zanimivosti, meni štart, virtualna namizja in Task View, preverjeno pa deluje tudi običajno označevanje ter kopiranje v Ukaznem pozivu. Navodila in datoteke za prenos se nahajajo na Microsoftovi strani.

91 komentarjev

«
1
2

LeQuack ::

Upam da ne bodo ohranili tega grdega flat stila iz Windows 8.
Quack !

RejZoR ::

Verjemi da bojo. Sej ga vidiš na ekranu. Dvomim da bojo odstopali od tega pa čeprav gre za zelo začetno fazo razvoja.

Je pa tud men bil vmesnik Windows 7 daleč najlepši. Okna z izgledom, kot bi gledal čez peskano steklo poljubne barve. Epic. Če če bi v Win10 dodal opcijo nastavljanja transparentnosti, pa bi bilo že nekaj. Ker taskbar je še vedno transparenten v Win8.1 samo oken pa ne moreš nastavit na isto opcijo...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

win64 ::

Še bolj kvadratno izgledajo, nič slabega.
Ve kdo kako se vklopi "start meni" iz windows 8/8.1 na ne-touch napravah?

Izi ::

Tablice, telefoni in podobni mali gadgeti katerim je Windows od 8 naprej prvenstveno namenjen ne zmorejo prikazovati Aero vmesnika. Torej je pričakovati enako grd flat stil iz 8, brez senc, prosojnosti, 3D učinkov in ostalih lepotnih dodatkov.
Pravi računalniki bodo po do sedaj videnem še naprej ostali na legendarnem Windows 7, ki mu zaenkrat še popolnoma nič ne manjka, pravzaprav nudi dosti več kot Windows 8 in naprej.

buneech ::

win64 je izjavil:

Ve kdo kako se vklopi "start meni" iz windows 8/8.1 na ne-touch napravah?

V taskbar options imaš v 3. ali 4. zavihku za izbrat nekaj v stilu "Use the start screen instead of the start menu".

Zmajc ::

Se pravi W10 je več ali manj W7 z spremenjenim start menijem, dodanimi windowed metro appsi in windows trgovino?

Se pravi še vedno nič kar bi upravičevalo prehod z Windows 7 nas W10.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zmajc ()

win64 ::

Izi je izjavil:

Tablice, telefoni in podobni mali gadgeti katerim je Windows od 8 naprej prvenstveno namenjen ne zmorejo prikazovati Aero vmesnika. Torej je pričakovati enako grd flat stil iz 8, brez senc, prosojnosti, 3D učinkov in ostalih lepotnih dodatkov.
Pravi računalniki bodo po do sedaj videnem še naprej ostali na legendarnem Windows 7, ki mu zaenkrat še popolnoma nič ne manjka, pravzaprav nudi dosti več kot Windows 8 in naprej.

Takim napravam, ki jih omenjaš je primarno namenjen "Metro" vmesnik.
Prava podpora za več zaslonov, dialogi za operacije nad datotekami prikazan v enem oknu, boljši task manager, če gledaš samo uporabniško.

Zmajc je izjavil:

Se pravi W10 je več ali manj W7 z spremenjenim start menijem, dodanimi windowed metro appsi in windows trgovino?

Se pravi še vedno nič kar bi upravičevalo prehod z Windows 7 nas W10.

več namizji, če gledaš samo uporabniško.

@buneech: hvala, deluje

Ni še IE12, upam da popravijo horizontalni scroll pri metro aplikacijah v okenskem načinu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: win64 ()

mihor ::

prihodnje leto pa bomo na računalnike nameščali Windows 10

Emm, ne. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mihor ()

mn ::

Povedal je, da so med internim testiranjem opazili zanimivost v kodi velikega števila programov, kjer je pri razlikovanju med izdajami sistemov Windows pogojni stavek if, ki pogojuje začetek besedila različice Windows z 'Windows 9'.


Tole se meni bolj zdi da je nekdo trollal reddit in očitno uspešno potrolal tudi slo-tech. Zakaj bi to počel s parsanjem stringa? GetWindowsVersion vrača številčno vrednost in je najbolj logični način preverjanja verzije. poleg tega je problem enostavno rešljiv recimo z "Windows v9" nizom.

MrStein ::

Izi je izjavil:

Tablice, telefoni in podobni mali gadgeti katerim je Windows od 8 naprej prvenstveno namenjen ne zmorejo prikazovati Aero vmesnika.

Zakaj ne? Če zmorejo Quake III, bodo pa še ene pravokotnike po ekranu premikali.

win64 je izjavil:


Prava podpora za več zaslonov, dialogi za operacije nad datotekami prikazan v enem oknu, boljši task manager, če gledaš samo uporabniško.

Lahko kaj več o tem? Slika?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

trnvpeti ::

Zmajc je izjavil:

Se pravi W10 je več ali manj W7 z spremenjenim start menijem, dodanimi windowed metro appsi in windows trgovino?

Se pravi še vedno nič kar bi upravičevalo prehod z Windows 7 nas W10.

zaenkrat se nihce ni napisal kaksen feature, da bi preprical za prehod iz w7 na w10

jype ::

O, zabavno, Microsoft OS X!

Mesar ::

Nič, sej ne rabijo nič... sam support morejo skinit, pa bodo kmalu še razvijalci appov support skinli pa boš mogo na nove Windoze ne glede na to če ponujajo kaj več ali ne :))
Your turn to burn!

first_line ::

jype je izjavil:

O, zabavno, Microsoft OS X!


Ne drži. Windows 10 je naziv operacijskega sistema.

Jerry000 ::

Kaj se splača počakat na windows 10 ali naj kar naložim windows 8? Sedaj imam windows 7

win64 ::

MrStein je izjavil:


win64 je izjavil:


Prava podpora za več zaslonov, dialogi za operacije nad datotekami prikazan v enem oknu, boljši task manager, če gledaš samo uporabniško.

Lahko kaj več o tem? Slika?


Kar članke/navodila:
- http://www.howtogeek.com/111488/how-to-...
- http://www.eightforums.com/tutorials/50...
- http://blogs.msdn.com/b/b8/archive/2011...

trnvpeti ::

Jerry000 je izjavil:

Kaj se splača počakat na windows 10 ali naj kar naložim windows 8? Sedaj imam windows 7

najbolj se ti splaca nalozit tistega, katerega si kupil

PrimozR ::

Izi je izjavil:

Tablice, telefoni in podobni mali gadgeti katerim je Windows od 8 naprej prvenstveno namenjen ne zmorejo prikazovati Aero vmesnika. Torej je pričakovati enako grd flat stil iz 8, brez senc, prosojnosti, 3D učinkov in ostalih lepotnih dodatkov.
Pravi računalniki bodo po do sedaj videnem še naprej ostali na legendarnem Windows 7, ki mu zaenkrat še popolnoma nič ne manjka, pravzaprav nudi dosti več kot Windows 8 in naprej.

Uporabljaš samo en monitor, kajne?

buneech ::

Izi je izjavil:

Pravi računalniki bodo po do sedaj videnem še naprej ostali na legendarnem Windows 7, ki mu zaenkrat še popolnoma nič ne manjka, pravzaprav nudi dosti več kot Windows 8 in naprej.

Kaj pa je to dosti več?

Dr_M ::

Za nas dinozavre, ki se vztrajamo na win7, bo tole prava osvezitev.
Boljsa podpora za nov hardware. Ze win8 dela boljse in hitrejse, za 10 pa upam se na korak naprej.

OmegaBlue ::

Gusarji, odselite se drugam prosim.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

harvey dent ::

Tudi meni se zdi tale opis, zakaj ni Windows 9, nateg. Če bi bilo res, zakaj niso dodali še dva pogoja zraven, ki preverjata za vsebovanostjo nizov "Windows 95" in "Windows 98" in šele nato za "Windows 9". Itak pa kot je en že omenil, verzijo sistema bi bilo veliko bolj konvencionalno dobit z metodo, ki ti vrne verzijo sistema in ne s parsanjem. Edin če gre za kako staro kodo, ki je v vseh Windowsih zaradi bilokatere kompatibilnosti enaka,... ne vem.

Glede windows 7/8 debate, ki teče tukaj: Sam sem probal obe, res da je izgled 8ke mal čuden in metro zame neuporaben, ampak tehnično gledano je pa hitrejši. Itak pa izgled zame ni tako slab, da bi prevladal nad hitrostjo.

pegasus ::

Ta if ni v kodi winsev, pač pa v miljavžnt third party aplikacij, s katerimi microsoft nima nič in so jih pisali ljudje, ki niti ne znajo v manual pogledati, če obstaja v apiju karkoli podobnega os.getversion(). Meni se zdi razlaga smiselna.

MrStein ::

Ja, včasih ne moreš verjet, kaj vse se v kodi pojavi. :))
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

SasoS ::

PrimozR je izjavil:

Izi je izjavil:

Pravi računalniki bodo po do sedaj videnem še naprej ostali na legendarnem Windows 7, ki mu zaenkrat še popolnoma nič ne manjka, pravzaprav nudi dosti več kot Windows 8 in naprej.

Uporabljaš samo en monitor, kajne?


Ne, 2 monitorja in UltraMon. Dela super :D

krneki0001 ::

Technical Preview kr dobro deluje in do sedaj se še ni nobenkrat sesul. Računalnik je pa Lenovo Thinkpad T400 (C2D P8600, 4GB ram, 160GB disk,...).
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

harvey dent ::

Ups, my bad. Bi bilo potem zanimivo videt, katere so te aplikacije. Ker to je pa sramota. :D

David Karlas ::

harvey dent je izjavil:

Ups, my bad. Bi bilo potem zanimivo videt, katere so te aplikacije. Ker to je pa sramota. :D

i.e:
https://searchcode.com/?q=indexof%28%22...
https://searchcode.com/?q=startswith%28...

Ni sramota... Pač niso razmišljali 15 let v prihodnjost, da bo to problem...

Jerry000 ::

trnvpeti je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

Kaj se splača počakat na windows 10 ali naj kar naložim windows 8? Sedaj imam windows 7

najbolj se ti splaca nalozit tistega, katerega si kupil

Imam vse - Študent FERI, tako da imam legalen dostop do vseh. Zato sprašujem

tiborrr ::

Izi je izjavil:

Pravi računalniki bodo po do sedaj videnem še naprej ostali na legendarnem Windows 7, ki mu zaenkrat še popolnoma nič ne manjka, pravzaprav nudi dosti več kot Windows 8 in naprej.

Jahve se usmili ljudi s takšnim razmišljanjem.

"This is why we can't have nice things", bi rekla sodobna mulčad.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

Cervantes ::

Jahve uporablja Windows 7. In on menda že ve.
Epifanija od časa do časa ne more škodit.

Afo ::

PrimozR je izjavil:

Izi je izjavil:

Tablice, telefoni in podobni mali gadgeti katerim je Windows od 8 naprej prvenstveno namenjen ne zmorejo prikazovati Aero vmesnika. Torej je pričakovati enako grd flat stil iz 8, brez senc, prosojnosti, 3D učinkov in ostalih lepotnih dodatkov.
Pravi računalniki bodo po do sedaj videnem še naprej ostali na legendarnem Windows 7, ki mu zaenkrat še popolnoma nič ne manjka, pravzaprav nudi dosti več kot Windows 8 in naprej.

Uporabljaš samo en monitor, kajne?

In to vprašanje naj bi dokazovalo kaj??
Imam win7 in dva monitorja- vse dela BP, brez kakšnih dodatkov z eksotičnimi imeni.
Bolje biti mlad in neumen, kot samo neumen!

PrimozR ::

Aja, če je kdo prepričan, da je bilo tisto an Redditu trolanje: https://issues.jenkins-ci.org/secure/at...

SasoS je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Izi je izjavil:

Pravi računalniki bodo po do sedaj videnem še naprej ostali na legendarnem Windows 7, ki mu zaenkrat še popolnoma nič ne manjka, pravzaprav nudi dosti več kot Windows 8 in naprej.

Uporabljaš samo en monitor, kajne?


Ne, 2 monitorja in UltraMon. Dela super :D

Sem sprobal na hitro v virtualcu 8.1 na obeh zaslonih. Milina v primerjavi z Ultramon na 7ki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

mtosev ::

važno, da dobro dela. kakšno je ime izdelku pa mi je čisto vseeno
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

RejZoR ::

Izi je izjavil:

Tablice, telefoni in podobni mali gadgeti katerim je Windows od 8 naprej prvenstveno namenjen ne zmorejo prikazovati Aero vmesnika. Torej je pričakovati enako grd flat stil iz 8, brez senc, prosojnosti, 3D učinkov in ostalih lepotnih dodatkov.
Pravi računalniki bodo po do sedaj videnem še naprej ostali na legendarnem Windows 7, ki mu zaenkrat še popolnoma nič ne manjka, pravzaprav nudi dosti več kot Windows 8 in naprej.


Neumnost. Moja Windows 8.1 tablica ima SM5.0 grafično, ki ti riše prozorne stvari kot za šalo...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Glugy ::

A bo Windows 10 kej bl optimiziran od Windows 8/8.1 ali Windows 7?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

krneki0001 ::

Tisti, ki imate tablice; ali imate adobe pdf reader inštaliran, al uporabljate ms pdf reader?

Namreč če imate zraven tablice pisalo, je ms pdf reader bolj priročen, ker s pisalom lahko pišeš v pdf-je in to pisanje v pdf tudi shraniš. (odpreš pdf z zapiski in si dopisuješ še svoje zapiske zraven - sprobano v zadnjem letu na faksu)

Glugy je izjavil:

A bo Windows 10 kej bl optimiziran od Windows 8/8.1 ali Windows 7?


Res da je na novo naložen sistem, ampak vseeno se mi zdi, da teče zelo hitro vse skupaj.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

Afo je izjavil:

In to vprašanje naj bi dokazovalo kaj??
Imam win7 in dva monitorja- vse dela BP, brez kakšnih dodatkov z eksotičnimi imeni.

Preizkusi Windows 8.1 ;)

boolsheat ::

Izi je izjavil:

Pravi računalniki bodo po do sedaj videnem še naprej ostali na legendarnem Windows 7, ki mu zaenkrat še popolnoma nič ne manjka, pravzaprav nudi dosti več kot Windows 8 in naprej.


Nudi dosti več? :))
8 in 10 sta nadgrajeni 7 in v vsakem primeru nudita več kot 7.

tadej1005 ::

sam osebno sem se izogibal W8-ke in sem bil na W7-ici, dokler ni ven prišla windows 8.1 pro, od tedaj ni varijante, da grem nazaj na 7-ico. V testnih dneh sem imel na enem disku naložen W7 pro sistem, na drugem pa W8.1pro. Ko sem po cca enem mesecu spet zagnal w7 se mi je zdelo, da šteka ko "sto mater" na isti mašini, naj še pripomnim, da sta diska identična. Res, da je izgled W8.1 na začetku malce čuden napram W7, ampak se navadiš, vendar hitrost odtehta svoje.

smash ::

jp..win 8 je raketa, sploh zagon

trnvpeti ::

smash je izjavil:

jp..win 8 je raketa, sploh zagon

to delas veckrat na dan?

trnvpeti ::

imam w7, pa sem tudi testiral mal hitrost proti w8 in nisem opazil neke razlike (tudi zagon ne, ker sem na roke izklopil tisto, kar ne rabim)

mogoce sem kaj narobe testiral
in vprasam gugla, in prvi link na yt


na prvem linku ni vecjih razlik v hitrosti

kje bi najbolj cutil razliko v hitrosti?

trnvpeti ::

še pastani rezultati

Benchmark Windows 7 Windows 8 Windows 8.1
Ice Storm 145788 141389 146400
Cloud Gate 22326 20936 21889
Sky Diver 20841 20628 20614
Fire Strike 7213 7333 7361
3DMark 11 10123 9939 9935
PCMark 7 3951 3812 3800
Cinebench GPU 130.96 123.94 128.11
Cinebench CPU 735 733 734
Heaven FPS 44.1 44 44
Heaven Score 1110 1109 1108
Valley FPS 55.3 55.5 55.3
Valley Score 2312 2321 2312
Valley HD FPS 43.5 43.5 43.5
Valley HD Score 1819 1818 1820
Geekbench Single 3531 3532 3537
Geekbench Multi 13074 13238 13187
Novabench 1868 1811 1812
Peacekeeper 5507 5551 5432



Although Windows 7 scored a little better in most test,
Windows 8 and 8.1 had smoother interface, loaded
programs faster and booted faster. They also used less
RAM and HDD space.

In games the three perform almost the same with the later two maintaining a more stable fps without noticeable drops.
All the tests were ran on the same machine with the
latest updates and the same video driver - AMD Catalyst 14.4


TEST SYSTEM:
CPU: Intel Xeon 1231v3 @3.6GHz
GPU: AMD R9-280X
RAM: 8GB DDR3 @1333MHz
HDD: 500GB Hitachi @7200RPM
MB: AsRock B85M-ITX

smash ::

smash je izjavil:

jp..win 8 je raketa, sploh zagon


jp, vsak dan, ko ga rabim, prižgem, večkrat na dan...se pozna..windows 7 se mi je pržigu celo minuto, in ko se je prikazal desktop, je še mlel, tole pa je v 15 sekundah že aktivno

pa ne samo to..iskanje je zelo izboljšano, zdaj lahko iščeš ne samo programe, ampak tudi vse ostalo

trnvpeti ::

smash je izjavil:

smash je izjavil:

jp..win 8 je raketa, sploh zagon


jp, vsak dan, ko ga rabim, prižgem, večkrat na dan...se pozna..windows 7 se mi je pržigu celo minuto, in ko se je prikazal desktop, je še mlel, tole pa je v 15 sekundah že aktivno

pa ne samo to..iskanje je zelo izboljšano, zdaj lahko iščeš ne samo programe, ampak tudi vse ostalo

sleep/standby/karkoli_drugace_od_halt_powerup ne uporabljas?

smash ::

trnvpeti je izjavil:

smash je izjavil:

smash je izjavil:

jp..win 8 je raketa, sploh zagon


jp, vsak dan, ko ga rabim, prižgem, večkrat na dan...se pozna..windows 7 se mi je pržigu celo minuto, in ko se je prikazal desktop, je še mlel, tole pa je v 15 sekundah že aktivno

pa ne samo to..iskanje je zelo izboljšano, zdaj lahko iščeš ne samo programe, ampak tudi vse ostalo

sleep/standby/karkoli_drugace_od_halt_powerup ne uporabljas?


ne več, ni potrebe, se prehitro prižge iz nule...pa tudi imel sem probleme hibernacijo

mtosev ::

ker vidim,da nihče tole še ni objavil:
According to the President of Microsoft Indonesia Andreas Diantoro, users who run Windows 8 on their devices will be able to upgrade their systems to Windows 9 for free.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

trnvpeti ::

smash je izjavil:

trnvpeti je izjavil:

smash je izjavil:

smash je izjavil:

jp..win 8 je raketa, sploh zagon


jp, vsak dan, ko ga rabim, prižgem, večkrat na dan...se pozna..windows 7 se mi je pržigu celo minuto, in ko se je prikazal desktop, je še mlel, tole pa je v 15 sekundah že aktivno

pa ne samo to..iskanje je zelo izboljšano, zdaj lahko iščeš ne samo programe, ampak tudi vse ostalo

sleep/standby/karkoli_drugace_od_halt_powerup ne uporabljas?


ne več, ni potrebe, se prehitro prižge iz nule...pa tudi imel sem probleme hibernacijo

kako? a nima to w8(.1) izboljsano?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 10 bo imel 'novo' jedro

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
4915161 (10238) Lonsarg
»

Microsoft je predstavil Windows 10 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostalo
14339646 (32603) boolsheat
»

Pravi razlog, zakaj je Microsoft preskočil Windows 9 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
9140004 (33381) Key Quest
»

Za otvoritev konference Build obilica novosti

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
3013363 (11103) boolsheat
»

Windows star 25 let! (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7924608 (21788) pegasus

Več podobnih tem