» »

Sonda Maven prispela do Marsa

Sonda Maven prispela do Marsa

oo7 ::

Po 700 milijonov kilometrov dolgi poti se je Nasina sonda Maven utirila v orbito okoli Marsa, indijska različica Mangalyaan pa je prispela v soseščino rdečega planeta.


Nekoč je bil Mars za življenje precej bolj prijazen planet. Bil je razmeroma topel, vlažen, imel gostejšo atmosfero ter tekočo vodo v dostopnih količinah.

Danes je ta ali zamrznjena ali vezana globoko v prsti, atmosfera pa komaj obstaja. Kaj se je zgodilo? Bi se lahko naposled tudi Zemlji?

Odgovor bo iskala za skoraj avtobus velika sonda Maven (Mars Atmosphere and Volatile Evolution), ki je pravkar uspešno prestala 10-mesečno potovanje in začela krožiti okoli Marsa, so sporočili z ameriške vesoljske agencije Nasa. Ključno je bilo polurno motorno zaviranje, ki je sicer s kar 16.000 kilometrov na uro drvečo sondo dovolj upočasnilo, da ga je ulovila planetova gravitacija.

Več tukaj: http://www.rtvslo.si/znanost-in-tehnolo...

negotiator ::

Hm, iz zanimanja sem šel hitrost računat glede na dolžino poti in čas 10 mesecev, pa ne vem, zakaj mi pride cca 97000km/h, če upoštevamo, da je šla sonda s konstantno hitrostjo :D

Sicer pa zelo zanimivo tole :)
All easy problems have already been solved.

oo7 ::

MAVEN Post Mars Orbit Insertion News Conference

TehDucky ::

http://www.sankara.net/mom.html

Tudi mene je zanimala hitrost in sta MOM in MAVEN potovala v nekem momentu tudi z 33kms/s oz ~120000km/h. Poglej si helio in geo mode, meni ful zanimivo. Pa tudi MOM je bil prej izstreljen, pa je potem še kar nekajkrat šel okoli zemlje da se je izstrelil v vesolje. Če bi imel več časa in volje bi si še več časa vzel ker mi je fascinantno. Bom pa z veseljem prebiral še naprej temo.

RejZoR ::

V vesolju načeloma ni problem it hitro, ker nimaš zajebavanja z gosto atmosfero. Potem je samo stvar pogona in zaloge energije za pogon, kjer se začnejo kazat omejitve.

Recimo Helios 2 sonda je letela s hitrostjo skoraj 253.000 km/h (trenutno najhitrejše man made plovilo v vesolju).
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RejZoR ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Peščeni vihar na Marsu ne pojenja

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
166449 (5072) andHoc
»

Milijarde v vesolju: Luksemburg bo začel rudariti po asteroidih (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
12224602 (20117) BigWhale
»

Kje neki je Voyager 1? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
22077883 (68300) jest10
»

NASA dala zeleno luč misiji MAVEN (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5215960 (14445) Jst

Več podobnih tem