» »

Težava z zagonom računalnika (matična piska)

Težava z zagonom računalnika (matična piska)

Oktan ::

Pozdravljeni, imam sledeč problem pri računalniku moje punce.

1. Računalnik je deloval normalno. Punca nato pravi, da so se občasno pojavili nekam visoki obrati ventilatorjev.
2. Kmalu so se pojavile težave z zagonom računalnika, ko so samo na polno štartali ventilatorji, naprej pa ni šlo (ni slike na ekranu).
3. Potem se je v naslednjih dneh spet normalno prižgal. Takrat sem preveril temperature in je bil res CPU v idle okol 65 stopinj, vendar se kljub obremenitvi ni pretirano segrel, max do prb. 74.
4. Računalnik se naslednji dan spet ne boota, tokrat 5 kratkih piskov in potem naprej laufajo ventilatorji. Slike ni, se pa zasliši da je prišlo do log in screena (win 7 muzika).
5. Čez noč izklopljen računalnik iz elektrike, se naslednje jutro spet normalno prižge. Čez dan se ga uporablja, igra igre, youtube, splet, dela pač brez problema. Zvečer ob gledanju youtuba 2x BSOD.
6. Naslednji dan spet ne boota, 5 piskov, ni slike, sliši se win log in screen.
7. Naslednji dan ugotovim da se CPU cooler fan ne vrti (je zelo skrit med rebra zato ne opazim), zato ga zamenjam z novim (cel cooler - imam enega extra), na novo pasta, preverim CPU če ima kakšen pin zvit spodaj - VSE OK.
8. Zaženem in zadeva začne delovati brez problema (nič piskov) pač vse dela. Gledam temperaturo, lepo 44 stopinj pride max do 57 ko obremenim CPU na 100%.
9. Mislim da sem zadevo rešil, restartam pc da bi šel v biose in zadeva spet ne dela, spet piska in ni slike.

Testiral sem že:
- izmenično sem odklopil obe palčki rama.
- Izklopil grafično.
- Izklopil vse USB in ostale kable.

Nekje sem našel da je 5 piskov okvara CPU-ja samo potem ni ni jasno zakaj bi vmes delal, celo na 100% obremenitev nekaj minut.

Pravzaprav karkoli je pokvarjeno, mi ni jasno zakaj bi pa potem vsake toliko časa normalno delalo.

PC specifikacije: http://globalsp.ts.fujitsu.com/dmsp/Pub...

Hvala za pomoč.

MIHAc27 ::

Meni deluje, kot da je napajalnik. Če ni pa verjetno osnovna plošča.

solatko ::

Kondenzatorji, pregrevanje, RAM-i, napajalnik.
Testiraj z izločitvijo vseh nepotrebnih komponent. Če je šlo za oglašanje ventilatorjev ugotovi katerih.
Izloči vse drugo in priklopi samo MB, procesor, en ram in monitor, po možnosti na integrirano grafiko. Še prej očisti vse komponente s kompresorjem (obvezno izpihovanjem). Če bo osnovna sestava prišla v bios, priklapljaj posamične komponente.
Bodi pazljiv na statično elektriko, najbolje je uporabljat lekarniške gumaste rokavice (če lahko delaš v njih), sicer pa razelektritev rok in telesa na vodovodni pipi ali radiatorju.

Opisov za izločanje komponent je na ST kar nekaj - poišči.
Delo krepa človeka

Oktan ::

Neverjetno, danes prinesem računalnik k meni domov, ga priklopim na svoj monitor in s svojim napajalnim kablom, da še enkrat zadevo malo testiram, in spet dela brez problema tudi po 1h in 10+ restartih ter obremenitvah CPU, GPU, RAM

Je možno da je pri punci doma kaj narobe z elektriko? Starejša hiša, kabel prsketa ko ga izklopiš iz razdelilca, ipd.?

BorutK-73 ::

Kratek odgovor: Da.
Pri punci probaj drugi vtičnico če se bodo ponovili problemi.
Lahko je tudi problem z napajalnim kablom, ampak dvomim. Lahko pa vzameš sabo kak napajalni kable ki ga ne potrebuješ.

Scorpia ::

Lahko je tudi grafična. Imel podoben problem oziroma prodal naprej grafično.Simptomi: računalnik se je znal vklopiti po dveh ali treh poskusih. Probano na treh računalnikih, na vsakem se je drugače odzvalo. Na enem se je celo vedno vklopil, le po kakšni pol minute, se je grafična spomnila da se more vklopiti in takrat je delal bp, pa tudi če si ne vem kolk obremenil. Na drugi plošči, včasih bios ni pustil, da se prižge včasih ja, tako da se je grafična spomnila, zakaj sploh je. Na uefi pa se sploh ni hotelo prižgat, si moral počakat 15 sekund in pritisnit, reset da je delalo. Tako da probaj z drugo grafično, če se pojavi problem.

Glede vtičnice oziroma napeljave... če je kratek stik, je kratek stik in se bo izklopilo. Če bo nihala napetost, računalnik bo delal naprej. Kajti napajalniki, prenesejo in tudi stabilno dajejo voltaže, tudi če dobijo samo 90V iz vtičnice. Kaj več nisem prakticiral, ker se je že ugašal motor na agregatu. Pač imel sem preveč časa :D
////

lonewolf_ ::

http://prntscr.com/4isjjf 5 piskov je problem z CPU

Lahko da ne dobiva konstantnega napajanja in ga zato včasih zažene, drugič pa ne.

Če si procesor kaj ven jemal, da nisi kaj zvil, lahko ima slab kontakt. Sicer če pri tebi doma dela vredu, je problem verjetno pri njeni napeljavi. Druge razlage ne vidim.

Ja napajalnik lahko obratuje z 90V, ampak da ven isto voltažo?

Koliko vem gre dizel tudi na bencin nekaj časa :D
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

Zgodovina sprememb…

solatko ::

Preizkusi ozemljitev pri puncini vtičnici. Nekatere stare hiše imajo samo nekaj vtičnic ozemljenih (ničlanih), ostale pa so samo faza in ničla.

Nekateri napajalniki delajo probleme če ozemljitev ni o.k.

Enostaven preizkus - preizkuševalec toka (fazenprifer) vtakneš v pozitivno in s prstom dotakneš ozemljitvenega jezička v vtičnici (seveda prej preizkusi, da ni pod napetostjo).
Lučka na preizkuševalcu mora močneje zasvetit.

Po navadi je v starih hišah napeljava v sobah z dvemi vodniki namesto tremi. Kuhinja, vtičnica za pralni stroj pa imajo ozemljene šuko vtičnice.

Če je to problem, pokliči električarja, ki bo to znal uštimat, tako kot je treba.
Ne priporočam, da se tega lotiš sam, če se na elektriko ne spoznaš.
Delo krepa človeka


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalnik se ne zažene več

Oddelek: Pomoč in nasveti
283432 (2838) STU-III
»

skurhene osnovne plošče

Oddelek: Strojna oprema
171358 (847) solatko
»

Računalnik se ne prižge - težave z elektriko (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
555191 (4439) Bostyan007
»

Ko vklopim pc zmanjka elektrike

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
223993 (1359) simnov
»

elektrotehnika v praksi

Oddelek: Loža
265931 (5135) Tear_DR0P

Več podobnih tem